KUNST CULTUUR Bal der geweigerden, cynisme voor de talentlozen Goud blinkt bij begin van Boekenweek 'Vaderlandse 'hoera'-geschiedenis met een bijsmaa, Brautigam adembenemenc na pompeuze ouvertures Een initiatief, geen groep Maarten van Rossem laakt in Voorschoten belangstelling voor troostrijk verleden Bluebird Polleke in de pri Spiegeldaj in Sidac Si woensdag 9 maart 2< door Floor Ligtvoet voorschoten - „We hebben ons een nationale angstpsychose laten aanpraten", stelde histori cus Maarten van Rossem gisteravond vast in het Cultureel Centrum van Voorschoten. „En daarom vinden politici en andere onheilsprofe ten onze vaderlandse geschiedenis plotseling zo belangrijk." De herleefde interesse voor zijn vakgebied is een stuk minder fris en onschuldig dan het op eerste gezicht lijkt, zo waarschuwt hij tij dens de boekenweek waarin de vaderlandse geschiedenis centraal staat. „Nu we bang zijn overspoeld te worden door moslims wordt de eigen identiteit en een gemeenschappelijk verleden weer van belang. Het moet dan bij voorkeur om een troostrijk verleden gaan." De vaderlandse geschiedenis krijgt zo een bij smaak, meent Van Rossem. „We willen al lochtone burgers alleen maar even laten we ten dat Nederland toch zo'n gezellig en fijn land was toen zij er nog niet woonden. Het land kan alleen zo blijven als zij snel Hollan der worden." Maar is het voor een analfabete Marokkaanse vrouw van 55 jaar wel zo belangrijk dat zij de brieven van Thorbecke uit haar hoofd kent, vraagt de historicus zich af. „Dan moeten we toch eerst zijn verzamelde werk in de Berbers vertalen. Dat is wel het minste wat we voor haar kunnen doen", merkt hij sarcastisch op. „Wie de inburgeringcursus over de vader landse geschiedenis niet haalt, moet verder ook maar zijn hele uitkering inleveren," op pert hij net zo cynisch. „Jammer genoeg," voegt hij er snel aan toe, „dat dan ook een groot aantal autochtone middelbare scholie ren geen financiële tegemoetkoming meer mag krijgen. Die zakken ook massaal." Persoonlijk vindt de Utrechtse hoogleraar het vaststellen van een canon vol historische en culturele hoogtepunten een 'hypocriete zaak'. Het dient volgens hem niet het doel om Ne derlanders enig historisch besef bij te bren gen. „Onze allochtonen moet worden ingepe perd hoe dapper het Nederlandse volkje wel niet is." Als het aan politici als Maria van der Hoeven, minister van onderwijs, ligt zijn de Batavieren bij Lobith 'allemaal spontaan uit volle borst het nationale volkslied gaan zin gen'. Niemand heeft echter wat aan een op somming van historische feitjes die tot de zo genaamde Nederlandse 'hoera'-geschiedenis behoren, meent Van Rossem. „Dat is een te rugkeer naar de lesboekjes uit het begin van de 19de eeuw." Er bestaat ook niet zoiets als een co geschiedenis. Volgens de hoogleraa Nederlanders zich niet op een duid turele kern beroepen. „Was die er v kon de farmaceutische industrie di< pil verwerken. Die zou dan aan allo onder dwang gevoerd kunnen wore ze ineens het zevende couplet van 1 mus kunnen zingen." De geschiede stuk aardiger en ingewikkelder in el ooit in een canon of door politici ka vastgelegd, zo besluit hij zijn lezing gemaakt door de bibliotheken en bi De Kier zowel uit Voorschoten als u naar. Nicole Kidman. Foto: Reuters/John Schults Nicole Kidman speelt Diane Arbus den haag - Nicole Kidman gaat waarschijnlijkheid de hoofdrol spelen in een film over de le gendarische fotografe Diane Ar bus. De fotografe werd in de ja ren zestig beroemd met haar portretten van wat ze zelf 'freaks' noemde: veelal trans- seksuelen, psychiatrische pa tiënten, junks en drop-outs. Ze maakte in 1971 een eind aan haar leven en was een jaar later de eerste Amerikaanse foto kunstenaar die door de Biënna le van Venetië werd geëerd met een overzichtsexpositie. Arrestaties na schilderijenroof oslo - De Noorse politie heeft negen personen aangehouden op verdenking van de diefstal van drie werken van de Noorse schilder Edvard Munch (1863- 1944). De twee lithografieën en een aquarel werden in de nacht van zondag op maandag gesto len uit een hotel in de Noorse stad Moss. De werken werden teruggevonden in Oslo. Feest bij tiende TMF Awards rotterdam - Wegens de tiende editie van de TMF Awards staat Rotterdam 1 april geheel in het teken van de uitreiking van die muziekprijzen. Niet alleen de uitreiking in Aho/ doet de ha venstad op zijn grondvesten trillen, ook een evenement op de Wilhelminapier doet een duit in het zakje. Daar, tegen de achtergrond van de Erasmus- brug, treden onder meer dj Tië- sto, Krezip en Intwine op. Het evenement heet 'Live at the Bridge' en delen ervan zullen te zien zijn in de live-uitzending van de TMF Awards. Live at the Bridge is tussen 21.00 en 23.30 uur gratis toegankelijk. De 8000 toegangskaarten zijn alleen op 25 maart af te halen bij een mu ziekwinkel aan de Lijnbaan. amsterdam/anp - landse jeugdfilm 'Blu regisseur Mijke de maandag op het Mo ternational Children's tival de Grand Prix g Eerder sleepte 'Bluet Glazen Beer in de wa Filmfestival van Berlij De film Polleke van Ineke Houtman werd tijd bekroond met tw op het International val for Youth in Vand verfilming van het Guus Kuijer ontving ning als beste film val val van zowel de jeu de professionele jury. Bluebird vertelt het vi een 12-jarig meisje school wordt gepes gaat over de verboa tussen een Nederlan en een Marokkaanse! leiden - In de Leidset dac worden komend' de Spiegeldagen gety durende drie dagen beeldende kunst, pou dere disciplines elki, afwisselend progranj, het teken staat vat met een knipoog naj( ma van de Boekenw^ van de lage landen, r Vrijdag opent de 13.00 uur haar deurl tentoonstelling vanl stenaars. Om 17.30 tl openingsmanifestatil is er een workshP schrijven voor alle! onder leiding van Pif= Verder zijn er op z zondag verschillend! en poëzievoordrach om 17.30 uur wordi geldagen afgesloten van het Leids Di Voor meer informal ven voor open p Snelders, 06-557647 muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Holland Symfonia o.l.v. Roy Goodman, m.m.v. Ronald Brautigam (piano). Gehoord 8/3, Stadsgehoorzaal, Leiden. Voor de tweede maal dirigeert Roy Goodman - in Leiden al thans - Holland Symfonia. Op het programma staan drie com ponisten die elkaar duidelijk hebben geïnspireerd. Zo pikte Wagner de idee van het 'Leit motiv' van Berlioz, die in ope ra's graag terugkerende motie ven gebruikte. En raakte Berlioz weer in extase van de spectacu laire 9e Symfonie van Beetho ven, die hij een 'revolutionaire nieuwe kunstvorm' noemde. Dat revolutionaire laat Beetho ven ook in zijn Vijfde en laatste Pianoconcert in Es horen. Wie kan dat beter vertolken dan Ronald Brautigam, die op de fortepiano uit Beethovens tijd furore maakt. Hoewel hij nu een 'gewone' vleugel bespeelt, houdt Brautigam zijn spel strikt transparant en letterlijk licht voetig: hij gebruikt het rechter- pedaal in hele korte snelle ses sies. Het heroïsche begint met een al met drie cadenzen voor Brautigam helder en voluit ge speeld, als opmaat naar het hoofdthema dat zich soms agressief, hectisch, dan weer meegaand in vloeiende bewe ging ontvouwt. Via de feestelij ke zang van de (sordino) strij kers in het adagio en het teder expressieve antwoord van Brautigam met zijn vederlicht tintelend toucher in de neer waarts gebogen non-legato passages, trekt het meeslepen de samenspel naar de lang aan gehouden fluwelen toon van de hoorn die de finale inluidt. Het Rondo barst uit zijn tonale voe gen in het driemaal moduleren de, overrompelende thema dat Brautigam adembenemend op voert, zónder effectbejag. Een klavierleeuw die welhaast let terlijk in de huid van Van Beet hoven kruipt. Aan dit prachtige pianoconcert gaan twee ouverture1 Holland Symfonia of concert met Berlioz'ï* 'le Corsaire (zeeschir spectaculaire werk, zegt het al, ligt aan van de later populaifcc grammatische' muzi|h verwachte kleuraccej mische effecten, ond nele instrumentatie, en een forse dosis oil ziedende violen en k) groot koper geven vd drukking aan het bat ven van de (Corsica^ Goodman gooit ons lire in een Ouverture (eiL berg- Bacchanaalmujan 'Tannhauser' van Wire! wordt ingezet om tel een welhaast pompe (s)heid. Zelfs de kleit, l mentjes als tamboeï angel, castagnettes d1 om uiteindelijk op at®1 men in de ijle dunns. de Venusberg. Twee de uitvoeringen die i 351 ring afdwingen, maf redelijk koud laten. leiden - Omdat de Universiteit Leiden in juni haar 86ste lustrum viert organiseert de Faculteit der Kunsten in samenwerking met de Hoge school van Beeldende Kunsten, Muziek en Dans en De Veenfabriek het project 'Superville', een manifestatie rondom de figuur van Humbert de Superville, een historische filosoof, die als mid delpunt fungeert tussen de universiteit en de stad Leiden. 'Superville' bestaat uit een muziek theaterproductie, een expositie, lezingen, beel dende kunst installaties en muzikale spektakels. Vijf componisten, onder wie Martijn Padding, Calliope Tsuopaki en Louis Andriessen, schrij ven muziek voor zowel oude instrumenten als elektronische muziek. Voor de kleinere voorstel lingen waaruit de manifestatie gaat bestaan wor den thema's gekozen uit het leven van Humbert 36 de Superville. In een grootschalige in het Scheltemacomplex, aan de wordt het publiek meegenomen op de en muzikale tocht door alle rui voormalige fabriekscomplex. De figuur De Superville, zijn tijd en in lezingen nader belicht. De exposi staan uit uniek materiaal uit de Leid^ teitsbibliotheek, geschreven, getekeioo derd en verzameld door Humbert dé Ook zullen authentieke gipsen van dj(ac uit Parijs en het Rijksmuseum van Ofc au het Scheltemacomplex te zien zijn. ljkif 'Superville' is in handen van Paul KL,, zijn Veenfabriek ook in belangrijke rth af ken is bij de totstandkoming van deont tie. amsterdam/anp - Terwijl de Boekenweek honderd meter verderop wordt ge opend met het traditionele Boekenbal in de Stads schouwburg van Amster dam, vieren de geweiger den feest in Paradiso. Geen uitnodiging ontvan gen voor het feest der fees ten onder de schrijvers is niet langer een teleurstel ling. Het Bal der Geweiger den biedt troost, vermaak en cynisme. Paradiso gisteravond, het publiek druppelt binnen. Schrijvers die hun schaamte hebben over wonnen voor het feit dat zij geen uitnodiging ont vingen voor het Boeken bal? Bekende gezichten duiken vooralsnog niet op. Het publiek bestaat uit mensen die misschien in hun stoutste dromen schrijver zijri, maar zich vooral beperken tot het le zen van literatuur en ver der meer in zijn voor een feest. Het bal wordt geopend door 'dominee Gremdaat'. Een vurig pleidooi voor de onafhankelijken, eindi gend met de uitroep: Leve de kleinschaligheid! Maar het Bal der Geweigerden is uitverkocht. De organisatie verwacht 1200 gasten. De groep geweigerden voor het Boekenbal is groter dan de genodigden en ook hun bal is overstijgt de of ficiële versie. Micha Wertheim steekt de draak met de talentlozen in Paradiso. Wat hen rest is het talent vernietigen. „Mohammed Atta wist dat hij nooit bij het westen zou horen. Hem restte niets anders dan het te vernietigen. Ik roep u op met fakkels naar de Stads schouwburg te gaan. We hebben de boekverbran dingen gehad. Vanavond kunnen we de grootste schrijversverbranding ooit beleven", riep Wertheim. In werkelijkheid is er wei nig afgunst onder de aan wezigen. Paradiso is hun liever dan de Stads schouwburg. In Paradiso betreden veel cabaretiers het podium, lezen schrijvers voor uit ei gen werk en lezen dichters in de kelder van de pop tempel. Na middernacht kan het feest pas goed los barsten, als Harry de Win ter zijn plaats achter de draaitafel inneemt. Het Bal der Geweigerden is geen bijeenkomst van teleurgestelde schrijvers. Het Bal der Geweigerden is het feest van hen die geen uitnodiging kregen en daar niet over treuren. amsterdam/ANP - Met de aftrap voor het 'Historisch Boekenbal' is gisteravond in de Amsterdam se Stadsschouwburg de zeven tigste Boekenweek begonnen. Het thema dit jaar is Spiegel van de Lage Landen - Boeken over onze geschiedenis. De genodig den werd verzocht iets van goud of in goudkleur te dragen, ter herinnering aan 'gouden tijden'. De schouwburg was voor de ge legenheid omgedoopt tot 'Stadsmuseumzaal'. Op de gas tenlijst stonden zeshonderd ge nodigden met aanhang, onder wie driehonderd auteurs en verder uitgevers, boekverkopers en bibliothecarissen. Eregast is de auteur van het Boekenweek geschenk Zomerhitte, Jan Wol kers. Genodigd waren verder onder anderen P.C. Hooftprijs- winnaar Frédéric Bastet, Remco Campert, Arthur Japin, Geert Mak, Harry Mulisch en de om streden nieuwe dichter des Va derlands Driek van Wissen. Ook politicus Boris Dittrich kreeg een uitnodiging, als indiener van het voorstel van wet op de vaste boekenprijs. Herauten verwelkomden de gasten vanaf het bordes met oud-Hollandse liederen. Moni que van de Ven, actrice in de film Turks Fruit, presenteerde het zaalprogramma vooraf gaand aan het bal, dat een eer betoon bevatte aan Wolkers. Van der Ven noemde Jan Wol kers 'een beetje mijn vader, mijn schepper, mijn God'. De actrice speelde immers de vrouwelijke hoofdrol in Turks Fruit. Wolkers had volgens haar het personage zo geschreven dat ze er als eersteklasser van de toneelschool geen enkele moeite mee had. „Ik werd Olga en Olga werd mij." Om tién uur begon het bal met onder meer het Historisch Dansorkest. In 'Het Scheve Res taurant' stond een flinke pan met het ouderwetse gerecht balkenbrij met rode kool klaar. Jan Wolkers staat bij zijn aankomst op het Boekenbal de verzamelde pers te woord in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Foto: GPD/ Phil Nijhuis In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professio nele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fo tograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: beeldende kunstenaars van Qua Draad. Lijnen, draad, verbindingen en transparantie. Dat zijn voor Qua Draad de kernwoorden. Volgens de 'leden' is Qua Draad geen groep, maar een 'initiatief rondom acht beel dende kunstenaars. Tot en met 3 april tonen zeven van de acht .kunstenaars van Qua Draad - onder meer afkomstig uit Lei den, Den Haag en Rotterdam - hun werk aan het publiek in het kunstcentrum aan de Haagweg. Bezoekers krijgen echter geen kant-en-klare ex positie voorgeschoteld in de galerieruimte. Wel kunnen ze zien hoe de leden van het in 2002 opgerichte gezelschap te werk gaan. „Het was niet de bedoeling om simpelweg een expositie neer te zetten, maar om iets te laten worden", zegt Jantine Koppert. „De bezoekers kunnen zien hoe wij bezig zijn met alterna tieve materialen. Het is voor hen wellicht interessant om het verhaal van de kunstenaar achter een werk te horen." Die alternatieve materialen zijn on der meer textiel, plastic, rubber en gaas van ijzerdraad. Het pu bliek hoeft dan ook geen her kenbare, felrealistische afbeel dingen te verwachten. Bovendien is zowel voor het publiek als voor de overige kunstenaars de vraag hoe een werk zich uiteindelijk gaat ont wikkelen. Wie tot begin april met tussenpozen van een week de galerie bezoekt, kan de voortgang van de werken het beste zien. Halverwege het project, op vrijdagavond 18 en zaterdagmiddag 19 maart, or ganiseert Qua Draad een mani festatie in het kunstcentrum, met naast beeldende kunst van de kunstenaars zelf, ook aan dacht voor theater, muziek, li teratuur en poëzie. De werkwijze van Qua Draad is dus zo spontaan mogelijk: een vooropgezet plan is er meestal niet. Alleen bij vormgeefster Hanke Wiegaard is dat er wel. Aart Korsuize, Hetty Arens, Jantine Koppert en Ludy Feyen (van links naar rechts) van kunstenaarsiniti atief Qua Draad. „Het is voor het publiek interessant om het verhaal achter een werk te horen." Foto: Mark Lamers Zij maakt 'druipsels' van lijm, fotografeert ze, knipt de vor men uit en maakt er een colla ge van aan de muur en aan het plafond. Jantine Koppert heeft daaren tegen nog geen idee waar ze op uit gaat komen. „Ik ga in elk geval vier meter de lucht in, aan de muur", vertelt ze. „Ik ga aan de slag met rubber, gaas en katoen. Het moet iets mas siefs worden, een soort golf misschien." Kunstenares Ludy Feyen, ge specialiseerd in kunstwerken in het landschap, heeft ook nog geen idee waar haar werk gaat eindigen. Om zichzelf voor te bereiden op een verblijf in Australië, wil ze met behulp van natuurlijke pigmenten, pastelkrijt en draad vloerteke ningen maken die een reis door het landschap voorstel len. „Niet alleen door het Au stralische landschap, ook door je innerlijke landschap, je ge voelswereld", verduidelijkt Feyen. Hetty Arens richt zich een maandlang op flesvormen en bedient zich daarvoor van ver schillende technieken. Ze werkt zowel met textiel als rub ber, maar ook met keramiek en brons. Aart Korsuize pakt de zaken weer heel anders aan. Hij maakt kleine portretjes op doorzichtig plastic die zijn ge dachten of dromen weerspie gelen. „Zo wil ik aan het pu bliek mijn binnenwereld to nen", zegt hij. Onbekende en beroemde figuren duiken op in zijn werk. Op een van zijn nieuwe afbeeldingen is bij voorbeeld de Duitse filosoof Nietzsche, met enorme snor, te herkennen. Korsuize: „Ik had een droom waarin ik hem te genkwam. Ik vroeg me meteen af hoe hij normaal zou kunnen eten met die grote snor, dus vroeg ik het hem: 'Hoe eet jij nu eigenlijk?" Qua Draad geeft van donder dag tot en met zondag, van 14.00 tot 17.00 uur, tekst en uitleg over de expositie in het Kunstcentrum Haagweg 4. Joris Rietbroek

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16