Oegstgeest duur uit door geluidsscherm REGIO 1 'Rapport zou in bedrijfsleven koppen kosten' chting stapt naar rechter Komst Ikea in Leiderdorp dichterbij R3 >te an 8000 bomen in Leiderdorp ter discussie Vwe naam Wouce Voorzitter Staal tevreden over enquête iïkomst restaurant 3;yburch onzeker agsverschil curator en eigenaar Z] Firma heeft recht op miljoenen Commissaris wil weer waarnemer in Rijnwoude HDC 973 woensdag 9 maart 2005 de is>L m - De stichting Tot Leiderdorpse Bo- *naar de rechter. De V¥1i wil voorkomen dat bijna 8000 bo- fnp jn gekapt op de Klei- 7t en het Landje van raar I zjjn ^gg stukken v0,de Munnikenp older '^"^chthoven, achter de Hezgel. De bomen moe- 'k '"smaken voor een wijk en een tennis - make lmer( daaIst van de stichting sttee>eek nadat de ge- te omvangrijk 'groen- ieplan' heeft opge staan de plaatsen Leiderdorp nieu- stmiken en graslan- tplanten. Dit als van de duizenden neeS| momenteel sneuve- '8en-f zogeheten W4-ge- nend^troken grond aan e van rijksweg A4 °P li nieuwe wegen, be- ee" jien en huizen moe- raadst ■ienjg Tot Behoud van "a Bomen is niet on- beüluk van het plan. On- lectare gaat verloren en daar komt maar 3 hectare voor terug, zo rekent de stich ting voor. 'Dit betekent dat de capaciteit voor absorptie van luchtverontreiniging in Leider dorp wordt verminderd met het equivalent van meer dan een miljoen autokilometers', zo schrijft de actiegroep die door Bomenbond Rijnland wordt ondersteund. Naast de bedenkingen over de omvang van de compensatie en het verdwijnen van de 'rijke fauna' in de twee genoemde ge bieden, heeft de stichting ook een aantal procedurele bezwa ren. Zo heeft de gemeente nog niet gereageerd op een alterna- IDE STELLING Gemeenten gebruiken de OZB als melkkoe. Ceef uw mening www.leidschdagblad.nl tief idee van de bomenvereni- giiigen om een deel van het bosplantsoen onaangeroerd te laten. De kapvergunning op het Land je van Spek en de Kleine Zand- put geldt voor 3800 wilgen, 1890 populieren, 890 essen, 890 esdoorns, 510 vogelkersen, 380 eiken en 90 elzen. De snoeiope- ratie begint volgende week en duurt een maand. Bewoners uit de omgeving van het terrein krijgen informatie van de ge meente. Wethouder Victor Molkenboer noemt de reacties 'teleurstel lend en voorspelbaar'. ,,De bo- menclubs zijn gevraagd om bij het opstellen van het plan te participeren en dat hebben ze geweigerd. Hun reactie stond daarmee al vast: ze zijn het er per definitie niet mee eens." Volgens de PvdA'er is het com pensatieplan 'zo slecht nog niet'. „Er verdwijnt 685.000 vierkante meter groen en daar komt 544.000 voor in de plaats. Dat is een negatieve balans, maar het nieuwe groen wordt kwalitatief hoger en is beter toegankelijk. Ik heb sterk de in druk dat de bomenjongens en -meisjes tegen de W4-plannen zijn en de bomen daarvoor aangrijpen." Bomen worden schaars in Leiderdorp. Achter de Mauritssingel moeten zij plaatsmaken voor een nieuwbouwwijk en een tenniscomplex. Foto: Hielco Kuipers - De naam 'Wouce' j jongerencentrum in li bestaat nog geen vier verdwijnt alweer. De ingestelde jongeren- kia de Mooij wil een inslaan en daar »ens haar en volgens [nte een nieuwe naam rencentrum in ge- Trefpunt aan de He- rijgt een andere in- zijn er plannen voor activiteiten. De War- Jongeren mogen mee- iver een andere naam aebce. Zij kunnen hun voor vrijdag 18 maart J3 I naar woucewar- ;rshtmail.com. „„jsrencentrum in War- Itte oorspronkelijk 'Ut niDat centrum kreeg on- .Tvanwege overlast een aam. Toen het jonge- bijna vier jaar gele- i nieuw onderkomen Het Trefpunt, „jongeren een nieuwe Wouce kwam uit de bus. Arnold Staal: „ik heb ongelooflijk veel geleerd van de Touwbaanen- quête." Archieffoto: Henk Bouwman door Loman Leefmans leiderdorp - Hun werk werd maandag avond geloofd en geprezen, het eindrap port unaniem gelauwerd. De Leiderdorpse gemeenteraad kwam superlatieven tekort bij de beoordeling van de plaatselijke en quêtecommissie. Vijf raadsleden en een handvol adviseurs bogen zich elf maan den lang - naast hun reguliere banen en raadswerk - over de vraag hoe de verbou wing van een pand tot school circa zeven ton duurder kon uitpakken dan begroot. Voorzitter Arnold Staal blikt tevreden te rug. Schrok u tijdens het onderzoek niet van de staat van de plaatselijke ambte lijke organisatie? „Als burger ben ik geschrokken ja, als voorzitter van de commissie mocht ik me niet laten leiden door emoties. Ik had een objectief onderzoek uit te voeren. Daarbij hadden we alleen met ddt gedeelte van het ambtenarenapparaat te maken dat bij de Touwbaan betrokken was. Ik kan dus niet oordelen over de rest. Is het achteraf de enorme moeite waard geweest? „Zeker. Niet voor niets zijn alle 38 aan bevelingen door de gemeenteraad aange nomen. Daarbij vond de raad dat er al in oktober2005 geëvalueerd moet worden en niet pas in 2006. Dat is voor alle par tijen, raad, college en ambtenaren al best snel en ik voorspel zwaar weer als er weer niets gebeurt. Er moet een besefont- staan bij iedereen op het gemeentehuis dat zij er voor de burgers en niet anders om. En er moet zorgvuldig met het geld van de burgers worden omgesprongen. Ik hoop dat het eindrapport een soort spie gel is die betrokkenen zich voor kunnen houden. Persoonlijk ervaar ik het onder zoek als een verrijking van mijn raads lidmaatschap. Ik heb ongelooflijk veel geleerd in die elf maanden. Verwachtte u maandagavond dat colle geleden zouden aftreden? „We hebben binnen de commissie be wust geen politiek oordeel geveld en ons dus ook niet met deze vraag beziggehou den. Als ik de pet van fractievoorzitter van Burger Belangen weer even opzet dan had ik niet verwacht dat er iemand zou aftreden. De coalitie wil de rit uitzit- tem dat is duidelijk. Of dat ook verstan dig is, moet de toekomst uitwijzen. In maart 2006 wordt duidelijk of de kiezers dat waarderen. Ik heb al veel reacties ge kregen van mensen die klachten hebben over de 'sorry-cultuur'. Een soortgelijke rapport zou in het bedrijfsleven wel kop pen hebben gekost. Is er geen vrees dat alles bij hetzelfde blijft? ,Als de raad zijn rug rechthoudt, gaat er wat veranderen. Het wordt pas een moei lijke zaak als de coalitiepartijen (CDA, PvdA en Groen Links) het college dekken. Als ik gemeentesecretaris was - hoofd van het ambtenarenapparaat - en het blijkt dat al mijn pogingen tot nu toe om de organisatie te veranderen zijn mislukt, zou ik plaatsmaken voor nieuw bloed. Maar over zijn positie gaat de raad niet meer sinds de invoering van het dualis me." Valt het middel van een plaatselijke enquête andere gemeentes aan te ra den? „Zeker, als er ook voldoende financiële middelen zijn. Wij konden slechts tijde lijk een accountantskantoor inhuren en moesten de rest zelf doen. Toch ben ik er van overtuigd dat het eindrapport een exact beeld geeft. Verder moet het onder werp wel 'onderzoekbaar' zijn. In de Tweede Kamer wordt het middel van een onderzoekscommissie te pas, maar ook te onpas gebruikt. Is het voorzitterschap van een dusda nig belangrijke commissie niet een lo gisch opstapje naar een functie als wet houder? „Ik zie het niet als een opstapje, het is hooguit meegenomen. Als Burger Belan gen volgend jaar goed uit de verkiezingen komt en de partij vraagt mij, dan ben ik zeker bereid om fractievoorzitter te zijn en de collegeonderhandelingen in te gaan. Ik ben beschikbaar. ui ma/ - Het voortbestaan Cleyburch in is onzeker gewor- lar hebben zich ididaat-exploitanten l, maar volgens cu- wil de eigenaar van de Herenweg, de Hensbergen uit Lei- liet meewerken. „En :nt helaas dat een idrijf verdwijnt", al- van Hensbergen be- Volgens hem staat het restaurant heie tiet vast. i werden de voorlo- exploitanten van N. en H. Vesseur uit door de rechtbank failliet verklaard. hadden zij het res ten een 'behoorlijke' :nomen van Van en de zaak sinds 2001 gerund. Vol- :ur waren de pro- een belangrijk te voeren op de aan- >New York op 11 sep- )01 en de invoering to op 1 januari 2002. ment is daardoor in Vesseur de horeca de Cleyburch gaan ardoor de inkom- ïgenvielen. [eek een einde te ko- Söen lange historie. De tede, die vroeger be- fl om de kaas, werd t dep de vorige eeuw een Tidafestaurant met opka- deP en vier zalen. Toch or de rechtbank aan- aadiirator Kok uit Noord- niefankelijk nog goede e, denieuwe exploitant te vaall wor(pet weekeinde kwam tdertPt de conclusie dat er geen toekomst meer is voor Cleyburch: „Belangstelling was er genoeg. Zowel vanuit Noord- wijk als daarbuiten. Er zou wel een verbouwing moeten plaats vinden, omdat iedereen na tuurlijk zijn eigen inbreng wil hebben. De verhuurder wilde echter niet meewerken aan het zoeken naar een oplossing e nhield vast aan huuropzegging per 1 april 2005. En als de ver huurder niet meewerkt, wordt het natuurlijk lastig. Doodzon de, want daardoor gaat een mooi restaurant ten onder." Van Hensbergen, die de Cley burch samen met zijn vrouw in 1987 overnam van de familie Menken, verbaast zich over die kritiek: „We hebben wel bericht gehad van mevrouw Kok dat zij ophoudt met zoeken naar een exploitant, maar van tegenwer king van onze kant is mij niets bekend. Wij hopen Cleyburch wel degelijk als restaurant te behouden. We wachten nu af tot mevrouw Kok de zaken heeft afgewikkeld, omdat we haar niet voor de voeten willen lopen. Daarna bekijken we wat de mogelijkheden voor Cley burch zijn. We praten wel over het mooiste punt van Noord- wijk." Kok heeft inmiddels besloten om de inventaris en de voor raad te veilen. Op zondag 20 maart is er van twaalf tot vier uur een kijkdag in Cleyburch. Ook maandagmorgen 21 maart kunnen alle kavels van negen tot twaalf uur worden bekeken. Daarna begint om één uur 's middags de veiling. Waar dat gebeurt, is nog niet bekend. De twaalf werknemers is direct na het uitspreken van het fail lissement ontslag aangezegd. Een aantal is inmiddels elders aan de slag gegaan. door Nancy Ubert oegstgeest - Er hangt de ge meente Oegstgeest een forse claim boven het hoofd. De firma Van der Luyt heeft recht op mil joenen omdat tien jaar terug ille gaal een geluidswal werd neer gezet op het terrein van het fa miliebedrijf. Het kost wat moeite om Joost van der Luit te laten praten over de kwestie die al tien jaar speelt. „Doe ik er wel goed aan? Eindelijk begint het erop te lij ken dat we de zaak kunnen be slechten." 'Een geluidsscherm dat zo is ontworpen dat er planten op kunnen groeien zodat uiteinde lijk een lange, groene haag ont staat'. Enthousiast werd de aanleg van de scheidingswand tussen nieuwbouwwijk Morse bel en het bedrijfsterrein van Van der Luyt en Zonen BV tien jaar geleden aangekondigd. „Alle festiviteiten stonden al ge pland toen mijn vader en mijn broer concludeerden dat het scherm op onze grond kwam te staan", zegt Van der Luit. „Na tuurlijk trokken we aan de bel, maar er werd ijskoud beweerd dat dit niet zo was. Niet lang daarna werd iets geroepen als 'we komen er wel uit'. Hadden we toen de bouw maar laten stilleggen! Dan was er heel wat minder ellende geweest." Het scherm heeft een decenni um lang touwtrekken veroor zaakt. De firma heeft de afgelo pen jaren diverse voorstellen gedaan om tot een oplossing te komen. „Telkens ketsten onze plannen af." In totaal gaat het om 665 vier kante meter grond die de on derneming ten onrechte is afge pakt. Van der Luit schetst een voorbeeld: „Stel dat ik een vrachtwagen pontificaal voor de deur van het gemeentehuis parkeer. Die plek paal ik af. Ver volgens meld ik dat de grond voortaan van mij is. 'Wat nu? U bent het er niet mee eens? Stap dan maar naar de rechter, ik haal die wagen niet weg'. Zo is het ongeveer bij ons gegaan." Onlangs werd binnen de raad van Oegstgeest al gepraat over een mogelijke schadeclaim voor Van der Luyt. Toen werd een bedrag van 2 ton genoemd. „Prompt word ik in het dorp aangesproken door mensen die me pesterig vragen of ik lekker op vakantie ga van het gemeen schapsgeld. Terwijl het mij en mijn broer helemaal niet om dat geld gaat, maar om zuiver heid en gerechtigheid." Om zijn gelijk te halen heeft het bedrijf de juridische weg be wandeld. Nog zijn de partijen er niet uit. Op last van de rech ter is een arbitragecommissie ingesteld. „In het advies dat ons nu is voorgelegd staat dat het scherm kan blijven, maar dat daartegenover wel een schadevergoeding moet staan." Het bedrag dat de commissie in haar rapport heeft geopperd, wil Van der Luit niet prijsgeven „omdat we nog volop in onder handeling zijn." Zowel de ge meente als Van der Luyt kan nog bezwaar maken tegen de bevindingen van de arbitrage commissie. „De totale claim kan in de mil joenen lopen. Of ik dit zit op te Joost van der Luit probeert uit alle macht een misplaatst geluids scherm weg te krijgen. Foto: Dick Hogewoning smukken? Nee! Iedereen kan dit verhaal napluizen. Het gaat niet alleen om de waarde van de grond en de belasting die we aan de gedwongen overdracht kwijt zijn. We hebben ook scha de geleden, omdat we de ruim te niet hebben kunnen gebrui ken voor ons bedrijf. Of je nu units neerzet of parkeerplaat sen voor vrachtwagens aanlegt; het is een investering in het be drijf die niet alleen geld in het laatje brengt maar ook honderd gezinnen verzekert van een in komen." Het gaat Joost van der Luit ech ter niet om geld, benadrukt hij meerdere malen. „We wonen in Oegstgeest. We leven hier ook als burgers. Als de gemeente ons moet betalen gaat dat ten door Marieta Kroft rijnwoude/den haag - Rijn woude krijgt voorlopig geen vaste burgemeester. Dat heb ben de fractievoorzitters en de wethouders van Rijnwoude gis teravond van de commissaris van de koningin Franssen te horen gekregen. Franssen gaat op zoek naar een nieuwe waarnemend burge meester. 'Op korte termijn' hoopt hij een geschikte kandi daat te hebben gevonden. Het gezelschap uit Rijnwoude was teleurgesteld. „We dachten dat het nu een mooie gelegen heid was om om een luoonbe- noemde burgemeester te vra gen", zei WD-ffactievoorzitter Geenjaar, tevens woordvoerder van alle fracties, na afloop. „Maar de commissaris was het er niet mee eens. Wat zijn be weegredenen zijn, moet je hem maar vragen. Het is niet aan ons om die te beoordelen. Het is niet anders." Volgens Geenjaar blijft het ver langen van Rijnwoude naar een vaste burgemeester overeind. „Als het moment daar is, kun nen we alsnog beginnen met de procedure. Wanneer dat mo ment aan zou kunnen breken, moet je ook aan de provincie vragen." Aanleiding voor het gesprek gisteravond was het plotselinge vertrek van waarnemend bur gemeester Hessing. Hij nam ontslag nadat het college en de raad het vertrouwen in hem hadden opgezegd vanwege te hoge onkostendeclaraties. Bij de provincie Zuid-Holland was gisteravond niemand meer bereikbaar. Een overweging om Rijnwoude voorlopig nog door een tijdelijke burgemeester te laten besturen, kan zijn dat er toch nog een gemeentelijke herindeling voor de 19.000 in woners tellende gemeente in de lucht hangt. Boskoop en Wad- dinxveen praten momenteel over een fusie. Bekend is dat Boskoop ook Rijnwoude erbij wil betrekken. koste van andere zaken. Van daar dat we ook iets met het geld willen doen. Zodat het uit eindelijk weer terugvloeit naar de gemeenschap. Maar eerst willen we erkenning. Daar strij den we al jaren voor. Ons is iets afgepakt. Dat is onrechtmatig gebeurd. De vraag is hoe het toch allemaal zover heeft kun nen komen. Wat de beweegre den is geweest om te besluiten dat scherm niet te verplaatsen. Waarmee de gemeente op het verkeerde paard heeft gewed. Je kunt je afvragen wat hiervan de politieke consequenties zijn." Wethouder Meester van Oegst geest wil niet inhoudelijk op de kwestie in gaan zolang de arbi tragecommissie geen uitspraak heeft gedaan. leiderdorp - De komt van Ikea naar Leiderdorp is een stapje dichterbij. Gisteren meldde een woordvoerder van de Zweedse meubelgigant dat het bedrijf en de gemeente over eenstemming hebben bereikt over de aankoop van de grond. Ikea gaat naar verwachting halverwege 2006 met de bouw van een nieuwe vestiging in het zogeheten Bospoort-ge bied beginnen. De komst van Ikea heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Ondernemers van het Leiderdorpse Meubel plein en de Rijneke-boulevard in Zoeterwoude vreesden con currentie. Verder was er een controverse over rapporten die de commerciële betekenis van Ikea voor de regio onder schreven. Uit een onderzoek waarop de gemeente zich ba seerde bleek Ikea een welko me aanvulling, uit cijfers die de Leiderdorpse onderne mersvereniging LOV vergaar de bleek dat niet. Verschillenden gemeenten in de regio, met name Zoeter woude, wilden als compromis dat Ikea een vestiging van be scheiden omvang in Leider dorp zou bouwen. De Zweed se onderneming voelde daar weinig voor. itiekf

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15