LEIDE Inkoop softdrugs komt in handen van gemeente 5Ik wil kinderen, maar ook een goede baan' den stort ruim "e ton voor Azië Dé Beurs voor Kunst Antiek REGIO Gewapende overval op drogisterij Schlecker 112 en 13 Maart Meerderheid in Leidse raad steunt voorstel van burgemeester en wethouders V gewond irijding viroloog |remie esprek 1 en Vliet |hop over uderverlies Nieuwe bakken voor meer vuil eids is 1 EL CID Leemvenhorst-Nooi'dttïjkerhout zaterdag 14.00 tot 22.00 uur zondag 11.00 tot 18.00 uur Organisatie: Reijmerink woensdag 9 maart 2005 (advertentie) Een nieuwe organisatie van Syriërs, het 'Syrisch Democratisch Huis' vierde Vrouwendag met een expositie, gisteravond in Eurodusnie. Foto: Mark Lamers Leeft Internationale Vrouwen dag nog? Of sterft het ais over blijfsel uit idealistische tijden een zachte dood? Liesbeth Hesseling, Leids PvdA-raadslid: „Ik heb op Vrouwendag één goede daad gedaan: het opzeg gen van mijn abonnement op Opzij. Met bloedend hart, dat wel. In mijn ogen hoor je als fe ministe een abonnement op een vrouwentijdschrift te heb ben. Maar het feit dat Opzij geen enkele kanttekening plaatst bij het optreden van Ay- aan Hirsi Ah, maar haar bewie rookt, deed mij besluiten om mijn abonnement op te zeggen. Doordat Hirsi Ah geweld tegen vrouwen koppelt aan de islam, slaat ze de plank in mijn ogen volledig mis. Ik twijfel niet aan haar idealen, maar ik ontmoet zelden allochtone vrouwen die haar als voorbeeld zien. Vrouwendag blijft nodig, vind ik. Vrouwen moeten solidair bhjven. Dat vrouwendag alleen leeft in linkse kringen, dat is al tijd al zo geweest. Maar je kunt niet zeggen dat het niet leeft: ik hep van het station en de bloe mist bood een bosje anemonen aan vanwege Vrouwendag. Henny Jansen (68), secretaris van de FNV Vrouwenbond in Leiden: „Nee, ik heb de Vrouwendag niet gevierd, omdat ik ben ge vallen en nu last heb van ver rekte enkelbanden en een dikke knie. Anders was ik wel naar een bijeenkomst gegaan, bij voorbeeld in het Vrouw Kind Centrum aan de Langegracht. Vrouwendag vind ik belangrijk, absoluut. Het is wel minder ge worden, jaren geleden was het een hele happening in het Volkshuis. Nu is het is meer ge richt op allochtone vrouwen. Met de emancipatie van éiie vrouwen kan het nog wel beter. Als de werkloosheid stijgt, zijn vrouwen als eersten de dupe. De Vrouwenbond heeft nu 81 leden in Leiden, het zijn er wel 120 geweest. Het is vooral moeilijk om jonge vrouwen te bereiken. Die hebben het zo druk." Toos Harteveld (77), was der tig jaar verbonden aan de VOS (Vrouwen Oriënteren zich op de Samenleving) en Politieke Vorming van Vrouwen (PW): „Wij bestaan sinds 1 januari niet meer. We zijn onze ruimte kwijtgeraakt door bezuinigin gen van de gemeente. We zagen het niet meer zitten en zijn ge stopt. Ik ben vandaag thuis, ik ben be zig met de afronding van alles van de PW en de VOS. We heb ben nog een brief gekregen van de gemeente waarin staat dat wij veel waard zijn geweest voor de vrouwenemancipatie. We richtten ons vooral op vrouwen die niet zoveel financiële mid delen hadden en weinig oplei ding. Ik denk dat er voor Neder landse vrouwen de afgelopen dertig jaar veel verbeterd is, maar niet voor de allochtone vrouwen, die staan nog op de situatie van 1975." Directeur Ineke van Zanen van pc basisschool De Zwaluw in de Stevenshof: „Ik heb gisteren toevallig iets over Vrouwendag op het nieuws gezien, maar ik vier het niet. Ik ben er ook niet meer zo erg mee bezig. Vroeger wel, toen was er op de Pedagogische Academie veel aandacht voor. We ontkwamen er niet aan. Ik werk hier op school met heel veel vrouwen die parttime wer ken, zij leveren de meeste werk tijd in, dat zijn niet de mannen. Maar dat is ook een eigen keu ze. Het aantal vrouwelijke di recteuren van basisscholen neemt wel toe. Toen ik begon in 1998 was ik de enige, nu zijn drie van de negen directeuren een vrouw. Er is wel veel veranderd. Vijfen twintig jaar geleden zou een jongen nooit naast een meisje in de klas gaan zitten en er wa ren aparte uren voor jongens- en meisjesgymnastiek en voor handvaardigheid. Nu is het ook niet meer raar als jongens en meisjes met elkaar spelen." Floor Claas uit Leiden (20), studente psychologie: „Ik heb op de tv gezien dat het vandaag Vrouwendag is maar ik doe er niets aan. Ik denk dat Nederland al behoorlijk geë mancipeerd is. De psychologie is best een vrouwenwereld. Ik werk in de zorg: ook al een vrouwenwe reld. Op universiteiten zijn wel weinig vrouwelijke hoogleraren, maar ik weet niet of dat te ma ken heeft met het glazen pla fond waar ze het altijd over hebben of dat het te maken heeft met ambitie. Om profes sor te worden moet je veel on derzoek doen. Dat lukt niet als je ook voor je kinderen wilt zor gen. Ik denk dat er genoeg vrouwen zijn die niet alleen een carrière willen maar ook voor hun gezin zorgen. Zelf zou ik denk ik vooral voor een gezin netje gaan, maar ik wil ook wel een goeie baan." Marjan de Jonge, coördinator van het Gezinscentrum in de Slaaghwijk: „We hielden zaterdag samen met een aantal andere organi saties een thema-middag rond Vrouwendag. De dag stond vooral in het teken van de inte gratie en emancipatie van al lochtone vrouwen. Er waren veel vrouwen van onder andere Marokkaanse, Somalische, en Surinaamse afkomst, maar ook Nederlandse. Vrouwen hebben nog steeds niet dezelfde rech ten als mannen. Zo loopt het salaris van vrouwen achter bij dat van mannen." Janet van Dijk en Silvan Schoonhoven alieren goed voor 95.000 euro :4):1 ijz^e gemeente Leiden at dOO euro op giro 555 Slachtoffers van de Afrika en Azië. Dat taat uit een gemeen- rage van 215.000 eu- jeld dat door tal van ;is opgehaald, 95.000 ramp zei het college heester en wethou- |0 euro, 1 euro voor ler van de stad, te ermaken voor de Daarbovenop be- Igemeentebestuur de in burgers te willen n tot een bedrag van maximaal 120.000 euro. Aan die oproep werd massaal gehoor gegeven. In totaal werd via par ticuliere initiatieven een kleine 95.000 euro op het stadhuis af geleverd. Een opbrengst waar burge meester Lenferink zich zeer te vreden over toonde. „Dat is al leen wat bij ons is langs ge bracht. Er zijn ook een heleboel mensen die direct geld naar gi ro 555 hebben overgemaakt." Het bedrag van 95.000 euro wordt verdubbeld, waarmee de gemeentelijke gift voor de Tsunamislachtoffers op 215.000 euro komt. door Eric-Jan Berendsen leiden - Een meerderheid van de poli tiek is voor het gecontroleerd distribu eren van softdrugs aan de twaalf cof feeshops in Leiden. Die gecontroleerde verspreiding moet hand in hand gaan met teelt onder kwaliteitstoezicht en een goede voorlichting. PvdA, Groenlinks, SP, D66 en CDA zijn voor het voorstel van B en W. De VVD, de ChristenUnie en het onaf hankelijk raadslid Daniël van Schoonderwoerd den Bezemer zijn tegen. Momenteel mogen coffeeshops soft drugs verkopen maar is de inkoop hypocriet geregeld, vindt een meer derheid van de commissie voor be stuur en veiligheid, die het onder werp gisteravond besprak. Verkopers van legale softdrugs moeten nu hun handelswaar illegaal inkopen omdat er geen legale groothandel bestaat. Aan dit 'schimmige beleid aan de achterdeur' willen de meeste partijen in de Leidse gemeenteraad een eind maken. Volgens de voorstanders is het lo gisch dat als je verkoop van softdrugs toestaat, je ook de productie ervan toestaat. Bovendien zou gereguleerde productie de kwaliteit van softdrugs bevorderen en thuiskwekerijtjes te gengaan. Hoe een en ander precies moet worden gerealiseerd, moeten B en W nog invullen. Rob de Rooij (WD) meent echter dat gereguleerde distributie juist een impuls is voor de thuisteelt. Filip van As (ChristenUnie) wees vooral op de gevaren van het gebruik van softdrugs voor de volks gezondheid. Van Schoonderwoerd wil het liefst 'alle coffeeshops de stad uit sodemieteren'. Gecontroleerde distributie is een van de aanbevelingen die door de com missie zijn overgenomen uit de Eva luatie Koffieshopbeleid 2004 van de gemeente. Andere aanpassingen waarmee een meerderheid akkoord gaat, zijn dat coffeeshops niet binnen een loopafstand van 150 meter van een school mogen liggen waar onder wijs wordt gegeven aan jongeren van 9 tot 18 jaar. De huidige regel is dat er wordt gesproken over een loopaf stand van 150 meter van een school gebouw. Als de gemeenteraad te zijner tijd ak koord gaat, dan betekent dat dus dat een coffeeshop straks wél vlakbij een kleuterschool, een kinderdagverblijf of een gebouw voor naschoolse op vang gevestigd mag zijn. Uit de Evaluatie blijkt verder dat cof feeshops in Leiden nauwelijks over last veroorzaken en dat politie en GGD tevreden zijn over de wijze waarop exploitanten zich aan de wet telijke regels houden. Tussen 1999 en 2003 is twee keer geconstateerd dat in een coffeeshop aan minderjarigen is verkocht. Beide keren zijn de betrokken zaken door de burgemeester zes maanden gesloten. e Dtheek g j Is terug Jj weggeweest n ivincie wil maken met l rersterking ;n 21 -jarige Haagse isterochtend op de ;ewond geraakt bij ling. Zij reed in de an de Stevenshof toen |®bij het tankstation '"S auto bestuurd door 17) uit Hoom, die reed, linksaf de paral- vilde om te keren. De een botsing niet acin en is met onbekend ?4het LUMC gebracht. id! m tejroloog Maaike Res- s iet LUMC heeft de ofjPremie 2005 gewon- pg krijgt de prijs voor Irzoek naar de manie- p het herpesvirus arr het menselijk im- eem ontwijkt. Ónge- icent van de volwas- dit virus, dat onder irts, keelpijn en op- ïfeklieren veroor- Ie Premie hoort een 50.000 euro. I EL CID, de intro voor nieuwe eerste- Universiteit Lei- itjaar het thema In het thema zijn organisatoren de van de week verte- ;d: eigenwijs, eigen- (uwe studenten die {1 eigen maken. Er }r andere een facul- ïnd, watersportfesti- jrele avond op het 1. De EL CID week is 15 tot en met 19 au- n en Vliet aan de tdewierlaan is de lo- vanavond het laatste :ek' wordt gehouden. Bsgesprekken zijn lerd door de gemeen- ^edoeling dat bewo- fdachten wisselen iren om 'samen le- !tig mogelijk' te ma- benkomst begint om j Postcode/Plaats: J Ttelefoormr: 1 Geboortedatum I I e-mailadres: 1 Bank-/girorekeningnummer* 1 Handtekening: I Uitsluitend bij automatische Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. 1 Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis), l E-mail: lezersservice@hdo.nl of surf naar www.leidsohdagblad.nl. I Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. I I Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de I krant vindt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £3 Dagblad jensen die op jonge ji ouder hebben ver- |ien daar als volwas- log problemen van pn in hun dagelijks ningsbureau Doen bganiseert een work- jvolwassenen die jon- iiaar waren toen een leiden - De gemeente gaat de komende maand ruim 200 klei ne afvalbakken in de stad ver vangen door een grote variant. Gisteren werd de eerste 'reus' op de Breestraat ter hoogte van het stadhuis geplaatst. De gemeente hoopt dat met de grote afval bakken minder afval op straat wordt gegooid. Vooral in het centrum en bij scholen blijken de huidige bakken te klein te zijn voor al het vuil. Foto: Henk Bouwman Verdachte aangehouden jf en voor wie ge heven' niet eenvou- Irorkshop staat open retellenden uit de (ollenstreek, de Leid- jphense regio en wen in Alphen aan fiformatie en aan- ji via www.doenenla- ïbij Hilda Lemaire, 59. leiden - De schrik zit er goed in bij het personeel van drogisterij Schlecker aan de Breestraat na de gewapende overval op maandagmiddag rond half vier. Een onbekende man met een sjaal voor zijn gezicht bedreigde de 50-jarige medewerkster ach ter de kassa met een mes en ging er met een onbekend be drag vandoor. Eén dag later is het voltallige personeel weer aan het werk. Geschrokken, een beetje ang stig, maar ook boos, want zo'n overvaller kan psychische scha de aanrichten. „Zo'n overval gaat je niet in je kouwe kleren zitten", aldus een medewerk ster. Als je 's avonds thuiskomt bij je gezin, denk je toch aan wat er allemaal voor ergs had kunnen gebeuren en ook van daag zijn we allemaal nog be hoorlijk geschrokken." „Je merkt meteen dat er iets aan de hand is", aldus dezelfde medewerkster die op het mo ment van de overval achter in de winkel aan het werk was. „De overvaller was al eerder die middag in de zaak geweest, blijkbaar om de boel te verken nen. Later kwam hij terug met een sjaal voor zijn gezicht, be dreigde mijn collega en nam geld mee. Er waren op dat mo ment meerdere klanten in de winkel van wie er één meteen de politie heeft gebeld. Wij heb ben na de overval de winkel af gesloten zodat de politie alle klanten als getuige heeft kun nen horen." Meteen na de overval ging de politie naar de dader op zoek die vanuit Schlecker via de Breestraat naar de Koombrug- steeg was gerend. Er werden op grond van een signalement twee verdachten opgepakt. Een op de Blauwpoortsbrug, die niets met de overval te maken bleek te hebben, en een andere, een Hagenaar (30) op de Haag- weg. De man, die cocaïne op zak bleek te hebben, zit nog vast. „Het is te hopen dat hij de da der is", aldus de medewerkster. „Dan staan we een stuk rustiger in de winkel. We merken dat het aantal winkeldiefstallen flink toeneemt. Dat zal wel met de slechte economie te maken hebben. Maar een overval had den we hier nog niet meege maakt." Een woordvoerder van de poli tie meldt dat er in 2002 in Lei den 32 overvallen waren waar van er twee zijn opgelost (6 procent). In 2003 waren er 17 waarvan er 10 zijn opgelost, dat is een op lossingspercentage van 59. Vorig jaar zijn 7 van de 23 over vallen opgelost, 30 procent. „Het landelijk oplossingsper centage was vorig jaar 26 pro cent. Daar zitten wij dus nog vier procent boven." „Dit jaar zijn er in Leiden drie geslaagde overvallen gepleegd", aldus de politiewoordvoerder. „Het benzinestation aan de Ho ge Rijndijk is overvallen, maar vlak daarna is er iemand opge pakt van wie wij denken dat hij de dader was. We vermoeden dat hij diezelfde pomp nog een keer wilde overvallen. Afgelo pen weekeinde zijn na een overval op De Harmonie aan de Breestraat twee arrestaties ver richt. En die verdachte van de overval op Schlecker zit ook vast. Een overval op de bakker aan de Kooilaan in januari is mislukt. Daarvoor is nog geen dader gevonden." I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Êjir Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13