Kinderartsen slachtoffer van agressie BINNENLAND Stil alarm om 115 vervuilde levensmiddelen Moslimorganisaties betichten Hoogervorst van discriminatie Rotterdamse horeca weigert Nieuw Rechts 'Wiet uit coffeeshop gevaarlijk 'Effect antidepressiva nihil' Geweld maakt bang en onzeker Eerste belslydjeiwedstrijd in tien jaar Gesnapte inbrekers razen met gedoofd licht over Al Welzijnswerk bedreigd door tekort vrijwilligers irs vissen _jaar uit sloot en - De waterpoloërs t uit Ermelo hebben op Ir hoogte van Hooge- jong echtpaar gered, je auto ondersteboven iot was gegleden. De isen waren ongedeerd, luk gebeurde voor de dede waterpoloërs, die r Jjaren naar een wed- dfe hebben ons geen le bedacht. Met zijn ne- aabben we de man en spi de achterruit uit de aihn te bevrijden", aldus n (Michiel Hofman. iiauffeur ™r mishandeld vei - Een Amsterdamse feur is in de nacht van ist? zaterdag mishan- 3t tat hij een groep jonge- j Vfangesproken die jn^llen gooiden naar da4ende auto's in Am- ete^esterpark. Toen de c dfcur de raddraaiers tot lerfilde roepen, storm en! hem af. Zij sloegen onjen de man en staken eeinessen. Ook zijn lon- etjeraakt. De man wist in het zieken- ounien. De politie heeft jspoor van de daders, Asielzoekers maandag 7 maart 2005 d>n blijven tering "vrijpartij - Twintig politie- jn vrijdag razendsnel toen zij hoor- s V vrouw door drie a Brunssum was ont- inten hielden na een drie verdachten van 18 jaar uit Heerlen de inspanningen wa- iets. De ontvoering vrijpartij, meldde de ;eren. Getuigen dach- dat drie mannen in busje een vrouw iets Haar handen waren g gebonden, en een nnen hield een hand mond. lassende i*r mishandeld -en in het wild plas- iw vormde zaterdag- eppel de aanleiding ptpartij. Een 17-jari- iverd aangehouden, r de 35-jarige vrouw ndeld. De vrouw e buurt van een par- 1. Vanuit een auto >1 in het licht van de 11 gezet. Vriendinnen fiw spraken de inzit- H op hun gedrag, met jartij als gevolg. De touw en twee ande en zich onder dok deling stellen. den haag/gpd - Het effect van antidepressiva is bijna nihil. Dat beweert psycholoog W. van den Burg. Onderzoek naar de werking van dergelijke midde len wordt volgens hem gedomi neerd door commerciële belan gen van de farmaceutische in dustrie. Van den Burg doet zijn bewe ring in het maartnummer van het Maandblad Geestelijke Volksgezondheid. Hij legde ver schillende onderzoeksresulta ten naast elkaar waarbij proef personen werden verdeeld in groepen die echte antidepressi va of placebo's slikten. Hij komt tot de conclusie dat mensen die antidepressiva slikten niet we zenlijk sneller genezen dan mensen die placebo's innamen. Dat geldt volgens Van den Burg vooral bij mensen die aan een lichte depressie lijden, verreweg de grootste groep 'gebruikers'. Volgens hem bieden de meeste onderzoeken geen goed beeld van de werking van de medicij nen, omdat de farmaceutische industrie het onderzoek ernaar zelf in handen heeft en groten deels bepaalt hoe er over haar producten wordt geschreven. Nog vorige maand bleek dat farmaceutische bedrijven soms op slinkse wijze artikelen over hun producten in medische tijdschriften proberen te plaat sen. Ook hoogleraar psychologie T. Dehue, verbonden aan de Rijksuniversiteit Groningen, be kritiseert in het maandblad de farmaceutische industrie. Ge leid door de winst die er te be halen valt in deze sterk groeien de markt, zijn bedrijven te lo vend over de werking van hun eigen producten. Dehue pleit voor financieel onafhankelijke research. Ziekenhuizen en uni versiteiten laten nu zonder pro test toe dat commerciële on derzoeken de groeiende markt voor antidepressiva bepalen, constateert Dehue met verba zing. - Een groot aantal dat volgens de ou- delingwet, van voor ndt beoordeeld, maakt lin5 alsnog een verblijfs- ,rtfg te krijgen. Volgens bitgenWerk Nederland t fpimigratie- en Natu- n tienst ruim 8600 dos- enerkt en beoordeeld. In ,ra(t van de gevallen be menst positief. Het ;zj5.000 asielzoekers, b feestdag op de tocht ==De Nationale Boom- an 16 maart gaat door lödende vrieskou olijk niet door. Kwe- dat ze de jonge k op die dag in heel 1» 1 geplant worden, niet i- ad kunnen halen, bodem te hard is ,)rst. Voor de stichting 'Boomfeestdag zou I zware financiële te- zijn. Jaarlijks worden bomen en eplant op Boomfeest- "klim 130.000 kinderen ^jcholen. i&l atifigooiers houden l^'je politie heeft twee *'tn 16 en 17 jaar aan- j die vanaf een spoor- jn viaduct in Geleen P biden naar automobi- ^rendien hadden de lit Sittard en Schin- balk op de weg j jongens bekenden "oktober vorig jaar van- brug stenen hadden %ar passerende voer- erjar eigen zeggen gooi- keer raak. est lijk krijgt Centrale Op het industrieter- P liijk komt een bio- a tale die wordt ge- ippenmest. De nieu- krijgt een jaarcapa- 120.000 tón kippen- i75.000 gezinnen voorzien. Het is de ,dat de centrale in rotterdam/anp - Kinderartsen hebben regelmatig te maken met geweld. Bijna vier van de vijf artsen zeggen wel eens ge confronteerd te zijn met agres sief gedrag van patiëntjes of hun ouders. In driekwart van de ge vallen betrof het verbaal geweld en bedreiging. Dat blijkt uit een enquête van het Erasmus Medisch Centrum en het Medisch Centrum Rijn mond-Zuid onder bijna vier honderd kinderartsen en assis tent-geneeskundigen. De resul taten staan in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde van deze week. Vooral beginnende kinderart sen worden de dupe van agres sief gedrag: van hen gaf bijna tweederde aan hier ervaring mee te hebben. Vrouwen wor den meer geconfronteerd met verbale agressie en mannen meer met bedreigingen en fy sieke agressie. Bijna een kwart van de artsen liet zich beïnvloeden door de agressie, met als gevolg dat pa tiënten eerder werden opgeno men of aanvullend onderzoek kregen. Ongeveer 14 procent van de artsen gaf aan dat de agressie bij hen had geleid tot angst, onderzekerheid en min der plezier in werken. Bijna twintig procent van de ondervraagden deed aangifte bij het ziekenhuis, acht procent bij de politie. De helft van de kinderartsen die reageerden op de enquête, gaf aan behoefte te hebben aan training om beter met gewelddadig gedrag te kunnen omgaan. De onderzoe kers bevelen aan zo'n training op te nemen in de opleiding tot kinderarts. joure - Klaas Postma uit Spannenburg heeft gisteren de eerste wedstrijd met belletjessleeën op natuurijs in tien jaar, het zogenaamde belslydjeien, gewonnen. In Joure trok het Friese paard Christiaan zijn eigenaar in de slee keer op keer als snelste over de 200 meter lange ijsbaan. De organiserende commissie noemde de belslydjeiwedstrijd een groot succes. „Er zijn her en der wat andere evenementen afgelast, we denken dat er daardoor zo veel publiek was", aldus voorzitter G. Bergsma. De winnende Postma kreeg een zilveren zweep. Belslydjeien is een sport waarbij Friese paarden een slee over het ijs voorttrekken. De wedstrijden bestaan uit een-tegen-een duels. De regels zijn simpel. De paarden draven in een rechte lijn over het ijs. De winnaar gaat door, de verliezer valt af. Foto: ANP/Robert Vos een industrieterrein waren ge komen. Het alarm had de be veiligingsman naar het bedrijf gelokt. Daar blokkeerde hij met zijn auto de weg, waarop drie van de vier mannen uit de auto stapten en op hem afkwamen. Door met een mes te dreigen, dwongen ze hem aan de kant te gaan. Daarna gingen ze er van door met een buitgemaakte computer. De beveiligingsman zette de achtervolging in, maar verloor de al snel uit het oog. deventer/gpd -Vier in Deventer betrapte inbrekers hebben za terdagavond in een poging te ontsnappen aan een beveili gingsman, het leven van talrijke automobilisten in gevaar ge bracht. Het viertal raasde in een auto met gedoofde lichten met 160 kilometer per uur over de Al in de richting Apeldoorn. In hun kielzog volgde de man van een beveiligingsbedrijf, die even daarvoor had gezien hoe de inbrekers uit een bedrijf op den haag-amsterdam/anp - Het Contactorgaan Moslims en Overheid (CMO) gaat zich per brief beklagen bij minister Hoo gervorst (Volksgezondheid) over diens uitspraken over moslims en orgaandonatie. Met name moslims weigeren vol gens hem op religieuze gron den orgaandonor te worden, terwijl ze wel een donororgaan willen ontvangen als ze dat no dig hebben. Hoogervorst overweegt mensen die zich opgeven als orgaando nor, voorrang te geven als ze zelf een transplantatie nodig hebben. Met zijn uitspraak stigmatiseert Hoogervorst de islamitische ge meenschap, aldus secretaris N. Joemman van het CMO. „Hij suggereert dat moslims alleen maar willen profiteren. Het is zeer ongelukkig dat hij deze for mulering heeft gekozen." Joem man benadrukte dat onder moslims de meningen over or gaandonatie verdeeld zijn. Or thodoxe gelovigen zijn volgens hem in het algemeen tegen zo wel het doneren als het ontvan gen van organen. De uitspraak van Hoogervorst 'riekt naar discriminatie' en geeft moslims ten onrechte het etiket van profiteurs, vindt be stuurslid A. Marcouch van de Unie van Marokkaanse Mos keeën Amsterdam en Omstre ken. Het is volgens hem een al gemeen probleem en niet al leen een van moslims dat men sen geen donor willen zijn, maar wel organen willen ont vangen. Marcouch wijst erop dat de Eu ropese Raad voor Fatwa al en kele jaren heeft geoordeeld dat orgaandonatie niet in strijd is met de islam. Hij roept Hooger vorst op om samen met mos limorganisaties een voorlich tingscampagne te beginnen. rotterdam/anp - Ongeveer vijf tig tot zestig sympathisanten van de politieke partij Nieuw Rechts hebben gistermiddag in Rotterdam een 'toeristische wandeling' gehouden. Het uitje kwam in de plaats van een ver gadering die partijvoorzitter Michiel Smit had willen hou den. Dat ging niet door omdat Rotterdamse horecagelegenhe den de komst van Nieuw Rechts niet zagen zitten. Aanvankelijk zouden de Nieuw Rechtsers bijeenkomen in de Van der Valk-vestiging in Plas- wijck. Toen die zaak vrijdag af zegde, week Smit uit naar het Holiday Inn Hotel aan het Schouwburgplein. Maar ook dat bedrijf weigerde uiteindelijk de boeking. Voordat de tocht door het cen trum van Rotterdam begon, wilde Smit de borgsom van 350 eüro terughebben die hij had betaald aan Holiday Inn. De in gang van het hotel was afge- Geweigerd In de horeca, vergaderde Nieuw Rechts gisteren in het ei gen partijkantoor. Foto: ANP/Robin Utrecht schermd door vier politiemen sen te paard. Smit mocht naar binnen, maar dan alleen. In het gedrang kreeg de partijleider een hoef tegen zich aan. Een maal binnen, kreeg hij zijn geld terug. Volgens Smit had de Van der Valk-vestiging van de politie te horen gekregen dat er 'een vaag clubje' zou komen vergaderen. Een woordvoerder van de hore cagelegenheid zei zaterdag: „We hebben er vanaf gezien omdat we de veiligheid van on ze gasten, die voor ons altijd voorop staat, niet konden waar borgen." Holiday Inn zou vol gens Smit hebben afgezegd, „omdat het allochtone perso neel niet blij was met de komst van Nieuw Rechts." Het Rotterdamse raadslid en partijvoorzitter sprak er schan de van dat zijn partij nergens terecht kon. „Het is de wereld op z'n kop. We zijn een keurige partij. Op deze manier kunnen we geen gebruik maken van ons recht op vrije meningsuiting en vergadering", aldus Smit. Hij wil met zijn advocaat gaan be kijken of hij een schadeclaim kan indienen tegen zowel Van der Valk als het Holiday Inn. Ook wil hij bij burgemeester Opstelten van Rotterdam de ga rantie afdwingen dat hij en zijn club ergens in Rotterdam kun nen vergaderen. „Zo niet, dan span ik een rechtszaak aan te gen de burgemeester." leiden/anp - Chronisch zieken die wiet uit coffeeshops gebrui ken, lopen de kans daar ernstig ziek van te worden. Dat blijkt uit onderzoek van het Instituut Biologie van de Universiteit Lei den. Het instituut vond in can nabis van coffeeshops micro organismen die „zeer schade lijk zijn voor mensen met een lage weerstand", liet onderzoe ker R. Verpootte zaterdag we ten. Volgens Verpoorte zijn vooral kankerpatiënten die een che- mokuur ondergaan en mensen met aids en multiple sclerose vatbaar voor de micro-organis men. In een proefmonster van een coffeeshop werden bacteri ën gevonden die in ontlasting voorkomen: de zogenoemde e- colibacterie. „In het buitenland zitten de beestjes in het water en veroorzaken diarree", aldus Verpoorte. In andere monsters vond het instituut een schimmel die bij mensen met een verminderde weerstand een gevaarlijke long infectie kan veroorzaken. Vol gens Verpoorte is de wiet van het ministeriële Bureau Medici nale Cannabis wel van goede kwaliteit. Die wiet, die bij apo thekers terechtkomt, wordt on der steriele omstandigheden geproduceerd en bevat dus geen micro-organismen. Stichting Patiëntenbelangen Medicinale Marihuana haalt de schouders op over de uitkom sten van het onderzoek. „Het zal best dat er micro-organis men in het spul van de coffee shop zitten. Maar dat geldt voor elk natuurproduct", aldus Ger de Zwaan van de stichting. „Het onderzoek past natuurlijk in het marketingplan van het ministeriële bureau. Er kopen te weinig mensen wiet bij de apotheek. Maar zolang je daar nog steeds de helft meer be taalt, zie ik geen reden om de coffeeshop links te laten lig gen", aldus De Zwaan. (advertentie) voor Nederland? Stuur uw plan op! door Lex de Jonge den haag - Zo'n 450 artikelen werden on langs in Engeland uit de winkels verwij derd. Reden was de giftige kleurstof die erin verwerkt bleek. In Nederland viel de schade mee; alleen een saus van Crosse Blackwell moest weg uit de winkels, meldde de Voedsel en Waren Autoriteit. Maar hoe zit het dan met de 115 produc ten waarin de VWA dezelfde giftige kleur stof ontdekte? Engeland heeft een voedselschandaal. Twee weken geleden troffen consumen ten in supermarkten tal van lege schap pen. Weg waren de chips van Walkers, soorten pastasaus en andere gekruide voedingsmiddelen. McDonald's stopte met de verkoop van haar caloriearme 'Caesar dressing'. Meer dan 450 artike len mochten niet meer over de toon bank gaan. Ze bleken vervuild met de verfstof soedanrood. Sinds 1995 is deze stof verbannen door de Europese Unie, Amerika deed haar al in 1918 in de ban. De terughaalactie was de grootste die het Verenigd Koninkrijk ooit heeft ge kend Het rumoer er omheen was na venant. Hoe kon een vermeende kanker verwekkende stof die al tien jaar was verboden, in zoveel producten terecht komen, vroegen de Engelsen zich ver bijsterd af. De oorsprong van het schandaal bleek vrij snel achterhaald. De boosdoener was een partij van vijf ton rode chilipoe der die in 2002 naar Engeland werd ge ëxporteerd en waarin soedanrood was verwerkt. De verboden kleurstof moest voorkomen dat de chilipoeder bruin van kleur zou worden. De vervuilde poeder kwam terecht in tal van hete sauzen, chips, kippenvleugeltjes en kant-en klaar maaltijden. Als de volksgezondheid in het geding is, worden de messen snel geslepen. In En geland kregen eerst de voedingsprodu centen en -importeurs onder uit de zak. Als het aan de Britse evenknie van de Nederlandse Voedsel en Waren Autori teit (VWA) ligt, wacht hen een serie boe tes van alles bij elkaar miljoenen pon den. Ze zouden immers hebben nagela ten hun producten voldoende te testen. Maar ook de voedselinspectie zelf ont kwam niet aan kritiek. Volgens criticas ters zou de organisatie al een jaar eerder zijn gewaarschuwd voor de aanwezig heid van soedanrood in voedingswaren. Alleen had ze er niets mee gedaan. Enige tijd geleden kreeg het Er.'(else schandaal een Nederlands staartje. Van de 450 Engelse producten die met de verboden stof waren vervuild, bleek er één ook hier veel verkocht te worden. Het ging om de worcestershiresaus van Cross Blackwell, stelde de warenauto riteit in een persbericht. In allerijl moes ten fabrikanten en importeurs de saus uit de winkels halen. Bij voedingsgroot handel Verstegen was het vorige week een gekkenhuis. Die betrekt zijn worces tershiresaus uit België en werd door klanten 'plat gebeld'. „Iedereen wilde het fijne ervan weten", zegt een woord voerder. „Maar wij wisten het allemaal ook niet precies. Voor de zekerheid heb ben we alle flessen teruggehaald, maar inmiddels weten we zeker dat met de chilipoeder in onze saus niets mis is." Eén product dat uit de supermarkten en speciaalzaken wordt gehaald. In vergelij king met Engeland is dat natuurlijk ver waarloosbaar. Toch blijkt er ook in Ne derland meer aan de hand te zijn. Op de eigen website van de VWA staat een lijst met producten. De 115 voedingswaren blijken de afgelopen maanden in alle stilte uit winkels te zijn gehaald. Het gaat vooral om toko's, Turkse en Hindoe- staanse winkeltjes. De producten zijn ook geleverd aan tal van oosterse restau raritjes. Dat roept vragen op. Waarom wel een persbericht uitdoen dat de worcester- saus moet worden weggehaald, maar geen ruchtbaarheid geven aan de 114 andere producten waarin de kankerver wekkende stof is gevonden? Een woord voerster van de VWA komt er niet hele maal uit. „Ik dacht dat we een bericht hadden uitgedaan", stelt ze. En even la ter: „Nee, ik kan het toch niet vinden." Wel heeft de dienst de importeurs ge waarschuwd. Op de site staat dat 'een aantal van hen' de besmette producten uit de winkels heeft gehaald. Hebben de overige importeurs het stille alarm gene geerd en alles in de schappen laten lig gen? De woordvoerster kan het ook na herhaald verzoek niet bevestigen. „Ik denk toch dat iedereen ze uit de schap pen heeft verwijderd." Tekinova is een van de groothandels die oosterse kruiden importeert. In het as sortiment zitten twee producten (sumuk van de merken Sera en Gulcan) die ook op de lijst van 115 vervuilde producten staan. Alleen hebben ze een ander ver pakkingsgewicht. Eigenaar Adem Tekin weet van de problemen met soedan rood. „Van een klant kreeg ik een lijst met artikelen waarom het gaat. Maar die verkoop ik niet. Nee, ook niet de twee producten die j noemt." Kijk op www.zestienmiljoenmensen.nl den haag/gpd - Vrijwilligers zullen, meer nog dan nu al ge beurt, de welzijnssector draai ende moeten houden. Dat staat op gespannen voet met het ge geven dat veel organisaties steeds meer moeite hebben met het vinden van vrijwilligers. Dat voorspelt onderzoeker R. Kwekkeboom van het' Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). Het SCP en het Nederlands In stituut voor Zorg en Welzijn hebben in het vandaag gepubli ceerde rapport 'Aandacht voor Welzijn' de welzijnssector in kaart gebracht. Daartoe beho ren alle voorzieningen voor het welzijn van jeugd, ouderen, minderheden, het sociaal-cul tureel werk, de maatschappelij ke dienstverlening, de versla vingszorg en de reclassering. De wo'zijnsorganisaties kunnen hun werk verrichten dankzij de inzet van relatief veel vrijwilli gers. Bij de meeste instellingen werken veel meer onbetaalde dan betaalde krachten. Zo be schikten de ruim 1400 instellin gen voor sociaal-cultureel werk in 2001 over bijna 12.000 ar beidsplaatsen tegenover 76.000 vrijwilligers. Het vorig jaar genomen besluit van het ministerie van volksge zondheid, welzijn en sport om vrijwilligersorganisaties te kor ten op subsidies, heeft sommi ge in hun voortbestaan be dreigd, aldus onderzoeker Kwekkeboom. Om voorzienin gen op peil te houden, zouden er eigenlijk meer professionele krachten moeten worden inge huurd. Maar Kwekkeboom ver wacht niet dat gemeentes daar toe bereid of in staat zijn.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3