9 SPORT 5 :hultz wil het nog één keer proberen Hersenschudding LSG naar benee? 35 HOC 985 maandag 7 maart 2005 Koof die dag met de bus te yi. Openbaar vervoer dat is het, 7ik. Niet dus. De bussen rijden V? tijd en dat heeft gevolgen 1et huiselijk leven. Je komt te luis en het eten staat te verpie- die dag. Het eten ging direct nisbak in en mijn vrouw leg de telefoon neer. Wie was roeg ik. „Dat was Harry Meij- wilde even zeggen dat jij een ïen hebt." Inderdaad ligt de ed in de hand en dat heeft len. Harry Meijer, de bekend- sarts van Leiden, heeft meer kjes gedaan dan dat ik biertjes ken heb in diverse etablisse- hem hoog staan, als dokter, rijver, maar niet als voetbal- thuisscheidsrechter van heb ik diverse malen het on- genoegen gehad om hem met z'n ASC-makkers te moeten fluiten. Dat was een beproeving. Dat elftal be stond uit dokters en middenstanders, praters dus. Zo gauw je het veld op kwam, begonnen ze tegen je te ouwe hoeren. Elke beslissing werd aange vochten. Altijd had de tegenpartij het gedaan en de scheidsrechter het ver keerd gezien. Er liepen meerdere dokters in dit elftal, maar bij een blessure van een tegenstander draai den de heren zich om en koesterden zich in het zonnetje, ze hadden geen praktijk die dag. Toch waren ze gezellig, vooral na af loop. Goed gefloten scheids, neem een biertje van me."Zo waren ze ook. Ze bleven ook meestal lang han gen. Offreerden de tegenpartij ook een biertje en namen er zelf ook nog een. Ik vroeg me altijd af of er de vol gende dag op spreekuur een goede diagnose gesteld kon worden. Waar schijnlijk zijn er heel wat hersen schuddingen doorheen geslopen en zo is het gekomen dat de KNVB, sa men met NOCNSF en de hersenstich- ting, richtlijnen heeft opgesteld om een hersenschudding tijdig te onder kennen. Alle verenigingen hebben deze richt lijnen gekregen en worden verzocht ze uit te reiken aan de begeleiding. Als u dus tijdens een wedstrijd de verzorger met een kaartje het veld op ziet komen, dan weet u wat er aan de hand is. De verzorger gaat vragen stellen aan de speler die gestrekt ligt. Hij vraagt onder meer: 'tegen welke club spelen we? In welke stad zijn we? Hoe heet de tegenstander? In welke maand zitten we? Welke dag is het vandaag? 'Dit zijn vragen om je oriëntatie te bepalen. Als je niet weet of je tegen standerjan, Piet of Klaas heet, is er wat mis met je. Ook je geheugen moet getest worden. De begeleiding moet de volgende vragen stellen: Wat is er met je ge beurd? Herhaal de volgende drie woorden: geel, vlag groen. Wat is je positie in het team? Ook moet er ge vraagd worden: herhaal de dagen van de week van achteren naar vo ren, start met vandaag. Herhaal de volgende nummers achterwaarts: 63 (36 is het correcte antwoord), 419 (914 is het correcte antwoord). Als laatste moet er gevraagd worden: kun je drie woorden noemen die je eerder in de test moest herhalen? (Antwoord: geel, vlag groen.) Mocht er één vraag fout beantwoord zijn, dan moet dat gezien worden als abnormaal. Gezien het intelligentieniveau van de gemiddelde voetballer, zullen er maar weinig elftallen met elf man eindigen. Henk Piket INKS UITEN papa, l zakgeld - De steenrijke au- Michael Schumacher t op het zakgeld van en. Papa heeft mil- diend met autorij- de kinderen moeten n niet vanzelfspre- en. Dus krijgen Gina- ;n Mick (bijna 6) elk 2 ireek. „Ze moeten le- ïelde niet de nor- lak van de wereld is", de Duitse formule-1- jn opvoedkundige in het tijdschrift krijgen net als mjderen wat zakgeld, het opsparen, of iets ze heel graag willen Schumacher rijdt bij )r een geschat jaarsa- egfi miljoen euro. Daar igdj door merchan- kdeclame nog een on- ongetwijfeld tag bij. !zig 3e 'fpoloërs ™iï echtpaar 11 - De waterpoloërs u tit Ermelo hebben op ij hoogte van Hooge- )ng echtpaar, dat 0 ondersteboven in en ras gegleden, gered, chjensen waren onge- verkeersongeval had traÈn van de waterpo- elfieg naar een wed- oetdskanaal, plaats. k«n ons geen moment zijn negenen heb- Alman en vrouw via de iet lit de auto weten te >rolus midvoor Michiel ooi Davis Cup, Frankrijk - Zweden. Paul-Henri Mathieu heeft gewonnen van Thomas Johansson. Straatsburg, maart 2005. I Aarts IIS cruciale maanden 2-1 Schultz-McCarthy. (j Heemsteedse, al ja- ikénPtig in de Verenigde 4-6dweegt een terugkeer lascjrcuit. In 2000 be- ige nummer ne- wereld haar carrière Rusli 2). sn wegens een zware Maar het kriebelt lijf lijkt niet langer vedeibbelen. -6 6-4' 7nsjvoör het eerst ins^veer competitie ederland. Van eind SafiiPet half juni komt ze Gtlelkhuisje in Hilver- 7-6de Nederlandse ten- krijgt haar moge- 6-3ï zien als ze wordt het Fed Cup team t Sril tegen Turkije - Krptain Hans Felius RJop het laatste mo- n velke vrouwen hij nrijkfet best in vorm is, op. Schultz vindt Mir! te spelen als ze in Kvafgaande aan de vereip andere mei- i: 4Daletitie en haar mo- den in Turkije weet N Haalt ze nog haar .'s J? En belangrijker: i-haam een reeks 2.jn een korte perio- ^e(p|e hand van de ant ra), paalt ze of een te- ).06^t circuit verant- kanjiultz wil nog graag isthuin zien hoe goed ze letigend haar servi- )"a3n phnisch onderlegd 8 Etrsenaal. ïse man Sean illedig. Ook hij 2 HÏrenda nog niet 4Dl)|Jj)rofessioneel ten- indkichultz de komende )m2(Sjt ultieme bewijs eMutj terugkeer niet vani wordt het tijd voor iren. Voor een leven Brenda Schultz-McCarthy: „Die meiden kunnen alles, hebben de kracht om elke bal goed te slaan. Maar ze doen het niet als ze druk voelen. Dat moet veranderen en daarvan proberen Manon en ik ze te overtuigen." Foto: United Photos De Boer/Frans Vanderlinde als moeder, want zij en haar man willen graag kinderen. En reken maar dat een eventuele dochter wordt gepusht haar moeder op te volgen. Alle ken nis die Schultz heeft vergaard over tennis wil ze overbrengen op haar nageslacht. Lichamelijk zal het wel goed zitten, ver wacht ze. Haar man Sean is 1,96, zij meet 1,90, dus kan het volgens de moeder in spe niet anders dan dat haar dochter ook lang wordt. De aankondiging van een even tuele terugkeer kwam voor ve- len als een verrassing. Waren de artsen immers destijds niet dui delijk geweest over haar blessu re? Maar ook met een hernia valt te tennissen, heeft Schultz inmiddels ervaren. Door uitge breid allerlei oefeningen te doen, is het lijf sterk genoeg ge worden het vol te houden op de baan. En door iets anders te serveren - waarbij haar rug recht blijft en de knieën veel meer gebogen - wordt het pro bleem zoveel mogelijk omzeild. Sinds ze pijnvrij speelt, verbaast Schultz zichzelf. Ze wint tijdens trainingen van speelsters uit de top 100. En versloeg in novem ber met Venus Williams tijdens een demonstratiewedstrijd An na Kournikova en Serena Wil liams. Dubbels op hoog niveau, vertelt Schultz, want 'Serena heeft een hekel aan verliezen'. Schultz heeft nooit helemaal af scheid genomen van het tennis. Ze opende in 2002 op een land goed van vier vierkante kilome ter in de Blue Ridge Mountains (Virginia) een zomerkamp. Tien weken per jaar kunnen kinde ren van 8 tot en met 18 jaar te recht voor tennislessen. Waar bij bloedserieuze talentjes aan hun techniek kunnen schaven, maar ook kinderen welkom zijn die nog nooit een racket heb ben vastgehouden. Het is meer dan tennis alleen, want er is ook volop ruimte voor kayak- ken, mountainbiken, paintball en bergbeklimmen. Het gaat steeds beter met het Summer Tennis and Adventure Camp, maar winstgevend is haar bedrijf nog niet. Om uit de kosten te zijn, moet jaarlijks 250.000 dollar binnenkomen. Schultz hoopt dit jaar quitte te draaien. Dein moeten zo'n vier honderd deelnemers zich mel den. En die moeten niet alleen uit de VS komen. Schultz vindt het prachtig als Nederlandse kinderen zich melden. Die zijn met zo'n duizend euro voor twee weken aanzienlijk minder geld kwijt dan hun Amerikaan se leeftijdsgenoten. Want ondanks haar verblijf in de VS is bij Schultz de liefde voor Nederland nimmer be koeld. Niet voor niets reageerde ze enthousiast op een verzoek van technisch bondsdirecteur Felius om zich te bemoeien met het Fed Cup team. Manon Bol- legraf is benoemd tot toekom stig bondscoach, Schultz is as sistent en vooral sparringpart ner. Eindelijk kan ze haar ken nis en ervaring overdragen aan Nederlandse talenten. „Dat doe ik liever dan aan Amerikanen uitleggen hoe ze een betere ten nisser worden." Schultz heeft ervaren dat het probleem bij talenten altijd het zelfde is; gebrek aan vertrou wen. „Die Nederlandse meiden moeten die bal steeds vol blij ven aanpakken. En ook bij een tweede service risico nemen. Die meiden kunnen alles, heb ben de kracht om elke bal goe<j te slaan. Maar ze doen het niet als ze druk voelen. Dat moet veranderen en daarvan probe ren Manon en ik ze te overtui gen." Om de kinderen goed te kun nen uitleggen hoe ze met faal angst en nervositeit moeten omgaan, heeft Schultz veel boe ken gelezen. Dat komt ook haar eigen spel ten goede, heeft ze gemerkt. Hoe vaak waren na een zinderende partij de com plimenten voor haar, maar de overwinning voor haar tegen stander. Op de beslissende mo menten in de derde set niet kunnen slaan of kunnen lopen zoals het moet, dat gevoel. Die spanning - die lichaam en psy che blokkeerde - zegt ze inmid dels veel beter onder controle te hebben. Bij een terugkeer in het profcir cuit wil Schultz geen satelliet- toernooien spelen om via een plaats op de wereldranglijst te worden uitgenodigd voor de topevenementen. Ze aast op wildcards voor de kwalificatie van grote toernooien. Bij toer nooien die ze ooit won zoals Oklahoma en Birmingham kan ze altijd terecht, beloofden de organisatoren. Het zou een aardige manier zijn om af te rekenen met de scepti ci. Zo vond coach Tjerk Bogtstra van het Davis Cup team een rentree absurd. „Maar dat hoorde ik ook van m'n beste vrienden. Die ver klaarden me ook voor gek. 'Weet je wel hoe hard het te genwoordig gaat in het vrou wentennis', kreeg ik te horen. Zelfs Manon vond het maar niks. Totdat ze me zag spelen en blij verrast was. En weet je trouwens dat Navratilova 49 is en nog steeds dubbelt?" DE KWESTIE De schakers van LSG staan er in de hoogste klasse, de Meesterklasse, slecht voor. Met nog twee speelrondes voor de boeg staan de Leidenaars voorlaatste. Gaat LSG degraderen? En zo ja, is dat erg? Stefan van Blitterswijk, teamcaptain van LSG 1: „Er is al uitgerekend hoeveel kans we hebben om te degra deren. Volgens de statistieken hebben wij 71 procent kans om eruit te gaan. Ik denk ook dat het heel lastig wordt om er in te blijven. We moeten nog tegen een van onze con currenten, HMC Calder. Die ploeg debuteert in de mees terklasse en je ziet vaak dat die debutanten het in het eer ste jaar goed doen. Dat was met LSG ook het geval. Voor het Leidse schaken zou het jammer zijn wanneer we de gradeerden. Ik denk niet dat het team uiteenvalt, de mees te spelers zullen bij LSG blij ven. Dan zijn we snel terug in de Meesterklasse. Voor de eerste klasse zijn we veel te sterk." Leiderdorper Joop Piket, clubkampioen van Oegst- geest, vader van grootmees ter Jeroen: „LSG gaat degraderen, ze zijn te zwak. Ze hebben veel spe lers met een rating tussen de 2100 en 2300, maar zonder uitschieters. Je hebt door die computers veel spelers die van alles uit hun hoofd heb ben geleerd en daardoor en aardig niveau hebben ge haald. Maar echte schakers zie je nog weinig. Om in de top van de Meesterklasse te spelen heb je sponsoring no dig. Maar dat is in Leiden net als bij het voetbal en zoveel andere sporten nooit van de grond gekomen. Gaan er ge ruchten dat ze zich voor de laatste ronde met Jeroen Pi ket willen versterken? Dan kan ik LSG meteen uit de droom helpen. Dat doet-ie nooit." Frank Zeven, voorzitter van Philidor, de Leidse schaak club die in de derde klasse speelt: „Ik vrees dat LSG gaat degra deren, ze verkeren in een be narde positie. Het zou jam mer zijn voor het Leidse schaken wanneer zij naar een lagere klasse gaan. LSG en Philidor vullen elkaar aan. LSG heeft veel spelers met een hogere rating, wij zijn breder op een iets lager ni veau. Vroeger waren Philidor en LSG eikaars rivalen, maar daar is geen sprake meer van. Zij zijn de sterkere club en ik wens hen altijd veel succes." Jan Bey, schaakmedewerker van deze krant: „De vraag is of amateurs nog wel een kans hebben in de meesterklasse. De profclubs in deze groep kunnen zich naar believen versterken met enige al of niet ingevlogen schaaknamen. Misschien wordt het tijd voor een aparte profcompetitie. Jaren geleden werd dezelfde vraag gesteld aan een aantal amateur-voet balteams; toen kwam het be taalde voetbal op gang. Als LSG degradeert, is dat jam mer. Qua speelsterkte horen ze thuis in de Meesterklasse. Als ze teruggaan bestaat het gevaar dat er een aantal inter nationaal meesters naar an dere clubs gaat. Dan zal het niet makkelijk worden voor LSG om terug te komen." UIT GESPROKEN Promotor Aad Veerman over de wanorde in het internatio nale boksen. In Sportweek: „Nu zijn er elf bonden en ze ventien gewichtsklassen. Er zijn dus 187 wereldkampioe- Simon Cziommer, Duitser in dienst van FC Twente, in Voetbal International: „De Duitser hangt nooit in een stoel, maar zit altijd keu rig rechtop, met de armen op tafel. Hij is niet snel uitgela ten, kan niet zichzelf zijn en plezier hebben: alleen met carnaval Dan gaat-ie ook helemaal los. Opnieuw Cziommer: „Ik verbaas me er wel over dat de eetcultuur in Neder land minder is. Rauwe ha ring brrrr. En in restaurants smaken alle groenten hetzelf de, of het nou broccoli of bloemkool is. In Duitsland weet je dat je goed eten krijgt De motivatie van tennisser Peter Wessels daalde in 2002 tot het nulpunt, vertelt hij in Sportweek: „Sliep ik uit tot drie uur 's middags. Om vijf uur at ik een hapje met vrienden en dan doken we weer de stad in tot zes uur 's ochtends. Ging weken achter elkaar door. En tussendoor zat ik op de bank en dacht: waar ben je mee bezig?" Arjen Robben moet zich volgens bondscoach Marco van Basten nóg beter wape nen tegen zijn opponenten. In Johan: Arjen is een hele eerlijke jongen en het kost hem moei te om te aanvaarden dat een ander op zeker moment wel eens oneerlijk wil zijn, móet zijn zelfs. Maar hij mag die ander wel eens laten voelen dat hij niet alles pikt. Barcelona-coach Frank Rijkaard in Panorama: ,Ach, als iedereen maar blijft zeggen hoe lastig het hier is dan is het voor mij dus al niet zó lastig meer. Ik neem de dingen zoals ze komen. Zelf rijdt Formule 1-cou reur Christijan Albers ten slotte ook altijd 140 op we gen waar een maximum snelheid van 120 geldt, ver telt hij in Nieuwe Revu: „Wanneer iemand mij met 200 kilometer per uur voorbij wil, mag hij er van mij langs en zal ik hem nog aanmoedi gen ook. Ik ben toch geen po litieagent. Laat lekker gaan, denk ik dan. Dat stroomt lek ker door, goed tegen files. Opnieuw Christijan Albers: „Ik was alleen nerveus toen ik voor de derde keer op moest voor mijn rijbewijs. Dat wilde ik zo graag halen. Toen zat ik hem echt te knij pen. Ik was al jaren actief als coureur maar zakte wel twee keer voor mijn rijbewijs. Dat mocht me niet nog eens ge beuren. Motorcrosser Mare de Reu ver herstelde van een her senbloeding. In Panorama: „De dokter zei nog: niet meer normaal, hoeveel geluk jij hebt gehad. Maar zo zie ik dat niet. Geluk dwing je af." Tottenham Hotspur is al weer de zevende club van de 21-jarige Ahmed 'Mido' Hossam. In AD Sportwe reld: „Ik heb na Ajax met mezelf 'afgesproken bij geen enkele club problemen meer te ma ken. Volgens mij ben ik daar goed in geslaagd. Portsmouth-verdediger Ar jan de Zeeuw over voorma lig doelman Peter Schmei- chel. In Voetbal Internatio nal: „Als die op je afkmam, kwam hij om je te vermoorden. Trainer Barry Hughes over zijn voormalige pupil Ruud Gullit, in Johan: „Rudie de voetballer was ie mand die rondliep met de boodschap: ik ben een gewel dige voetballer, ik heb vrien den, geld, een leuke kop - wat is het toch heerlijk om mij te zijn." Atletencoach Honoré Hoedt in de Volkskrant: .Atleten moeten hun leven organiseren, dat ze op elk moment van de dag weten waarom ze iets doen, en dat ook kunnen beargumenteren. Dat kost tijd, slimheid en rit sel werk. Maar pas als je dat goed voor elkaar brengt, mag je jezelf een top sporter noemen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17