Bob de Jong laat zich niet gek maken AUSTRALIA Troostprijs op achtervolging De Loors liefde voor het schaatsen beloond in Inzell Jjers kijkt na snelle tegenvaller alweer vooruit Lawinegevaar zet streep door topper Stayer wint goud en zilver maandag 7 maart 2005 SPORT door Peter van der Hulst inzell - Bob de Jong heeft niet het charisma van schaatsers als Erben Wennemars, Gianni Rom- me en Rintje Ritsma. Hij komt soms wat gekunsteld over. Maar medailles win je niet met een vlotte babbel of een gulle lach. De Jong zorgde ervoor dat het zwaar teleurstellende WK af standen nog enige kleur kreeg. Met een gouden medaille op de tien en een zilveren plak op de vijf kilometer, was hij in Inzell de succesvolste Nederlander op de individuele afstanden. Jarenlang stond De Jong in de schaduw van Romme. Vooral in de periode rond de Winterspe len van Nagano (1998) was zijn oud-ploeggenoot ongenaak baar. Het goud was steevast voor Romme, De Jong mocht de strijd aanbinden om de ove rige ereplaatsen. De verhoudin gen zijn gewijzigd. Romme moest zich zaterdag op de tien kilometer tevreden stellen met een vierde plek. De geboren Brabander is met zeven keer goud in de medaille stand van het WK afstanden nog steeds de beste Nederlan der, maar De Jong heeft sinds Inzell meer eremetaal op zijn naam staan: 13 medailles, te genover 12 voor Romme. „Dat Gianni mij in het verleden vaak versloeg, daar ben ik inmiddels wel overheen." De tegenstanders van De Jong komen uit een andere hoek. Hij wil zich nog wel eens te veel fo cussen op zijn directe tegen stander of op een tijd van een concurrent. Op de vijf kilome ter ging het daardoor mis. De Jong vond dat hij de winst had laten liggen. Op de tien kilometer waakte hij er voor weer in de oude fout te vervallen. „Het moest beter, maar die gedachte maakte me toch wel onzeker." Dat De Jong al snel de band, die aangeeft in welke baan hij moet starten, van zijn arm rukte en weggooi de, gaf aan dat hij zich op posi tieve zaken concentreerde. Hij liet zich niet meer gek maken. De Jong ging zoals Henk Gem- ser dat ooit noemde met het ijs in gesprek. Eenmaal op het schema van Verheijen, die tot dan toe eerste stond, was de rest makkelijk. De Jong was zo geconcentreerd dat hij niet door had dat de sneeuw naar beneden dwarrelde. Hij hield zijn minimale voorsprong in de slotronden vast en verbeterde het officieuze wereldrecord op buitenijs. Hij klokte 13 minuten 25,64 seconden ruim een tel onder Verheijen (13.26,97). Chad Hedrick werd derde. De Jong eiste zo zijn vierde we reldtitel op. Vooral ook omdat 0ystein Groodum door ziekte op het appèl ontbrak. Opval lend is wel dat hij toesloeg in oneven jaren (1999, 2001, 2003 Bob de Jong viert zijn overwinning op de tien kilometer. De schaatser won bovendien zilver op de vijf ki lometer. Foto: Reuters/Wolfgang Rattay en 2005). Met de Winterspelen tige gedachte. De Jong houdt beter richten op wedstrijden in het vooruitzicht een onpret- vertrouwen. „Ik kan me nu veel die belangrijk zijn." Oranje-trio wint goud inzell/gpd/anp - Met een ver schil van vijftienhonderdsten van een seconde moest schaat ser Mark Tuitert gisteren op de 1500 meter het goud laten aan de Noor Rune Stordal. Weer geen wereldtitel. Op de ploe- genachtervolging veroverde Tuitert met Erben Wennemars en Carl Verheijen toch nog een troostprijs. „Ik had zo graag wereldkampi oen willen worden en ik baal dat het net niet is gelukt", zegt Tuitert als net voor hem het Wilhelmus heeft geklonken. Het geeft aan dat de Nederlan ders de ploegenachtervolging zien als een bijnummer. Een discipline die volgend jaar in Turijn olympisch is en dus steeds belangrijker wordt. „Ik had hier liever de 1500 meter gewonnen." De wereldkampioen sprint Wennemars had in Inzell nog geen medaille veroverd, Ver heijen had al brons (vijf kilome ter) en zilver (tien kilometer) op zak. Ook zij stelden dat ze liever individueel goud hadden ge pakt. Verheijen was trouwens de man die zijn ploeggenoten naar de overwinning sleurde. Vier van de acht rondjes reed de stayer op kop en sleepte het Oranje-treintje daarmee naar een winnende tijd van 3.53,76 minuten. Italië werd tweede, Noorwegen derde. Het Nederlandse trio beleefde veel lol aan de achtervolging. „We zijn net drie kinderen die voor het eerst met autootjes mogen spelen", zei Verheijen. „Zo lopen we steeds met elkaar te discussiëren. Communicatie is het belangrijkste. Nu voelde Erben zich minder sterk en was ik beter dan gedacht. Dan roept Erben dat ik op kop mag blijven zo lang dat gaat. Privé kunnen we het goed met elkaar vinden, we zoeken elkaar na het seizoen ook op. Daardoor voelen we ons niet te groot om eerder dan gedacht de koppositie af te ge ven." De status van de titel? Wenne mars: „Dat zal pas over een paar jaar blijken. Maar het be gint zeker belangrijker te wor den en over een jaar is er in Tu rijn toch gewoon olympisch goud mee te winnen." Wie in Turijn start, is afhankelijk van wie zich (op individuele onder delen) kwalificeert. Volgens de kenners is ook Jochem Uytde- haage iemand die uitstekend in het team zou passen. Voor sommige toeschouwers in het stadion was de achtervol ging overigens moeilijk te vol gen. Er was geen tijdwaarne ming op het middenterrein en het scherm met beelden en tus sentijden was slechts voor de helft van de toeschouwers te zien. De rest moest gissen naar de stand van zaken. De ploegenachtervolging bij de vrouwen was zaterdag een la chertje voor Nederland. En in elk geval het bewijs dat trainen op dit onderdeel echt zin heeft. Wieteke Cramer ging als een gek van start, nam een grote voorsprong en Frédérique An- koné, nota bene een ploegge note, moest knokken om haar in te halen. Waarna Ankoné al in de tweede bocht onderuit ging. Einde oefening. Duitsland won goud. ardoor in elk geval jons League-wed- 3 re I Arsenal in Londen 'iesligatopper tegen ^Mkomend weekeinde chen. Bondscoach JBasten moet ook ft de inzetbaarheid Vvoor de belangrijke catiewedstrijd tegen op 26 maart. Bper 4rs dood fCeeper Jacob Groo- rtaarlemse waterpo- [ser Rapido'82 is Iverleden. De pas aieler is in het verle- meer actief geweest >en, Brandenburg en ndam. De versla- is zaterdag groot in •is van Rapido'82. _en en technische i de dood van hun nper beseffen. door Peter van der Hulst inzell - De geest van Barbara de Loor is veel sterker dan haar lijf. Sinds De Loor schaatst, kwak kelt ze met haar gezondheid. Haar astmatische aandoening en rugproblemen vielen in het niet bij de hartritmestoornissen waar ze sinds haar zestiende last van heeft. In 1999 onder ging ze een ingrijpende opera tie. De Loor overwon alle tegen slagen en beleefde gisteren in Inzeil haar finest hour. Niet An- ni Friesinger of Jennifer Rodri guez werd wereldkampioen op de kilometer, het was De Loor die toesloeg. „Wat een grap zeg." De Loor had zich nauwelijks in het perscentrum gemeld of op haar mobiele telefoon stonden al meer dan dertig berichten. Als je wint, heb je vrienden. Maar hoe anders was dat in het verleden. Tien jaar geleden liet Annamarie Thomas zich zeer laatdunkend uit over De Loor. Ze kon beter stoppen, het werd toch nooit wat. „Ik trok me dat enorm aan. Ik vond dat ik mijn best deed." De Loor hoorde liever de wijze levensles van haar ouders. „Ik heb als baby talent meegekre gen. Mijn ouders zeiden altijd dat ik dat moest benutten." De Loor liet zich leiden door haar liefde voor het schaatsen, maar dat ze het vermogen bezat om ooit goud te halen op een WK, wilde ze niet geloven. „Ik heb daar nog nooit van gedroomd." De liefde stond soms zwaar on der druk. Na haar hartoperatie en het moeizame revalidatie- proces dacht ze meer dan eens 'nu ga ik wat anders doen'. Voor haar ingreep stonden art sen en fysiotherapeuten altijd langs de ijsbaan paraat om te helpen als het hart weer eens richting de 220 slagen per mi nuut ging. „Ik had daar acht tot negen keer per dag last van. Dan reed ik snel naar hen toe en werd mijn halsslagader dichtgedrukt zodat er minder bloed naar mijn hart ging. Ik werd er gek van. Het was zo be lastend. Na het WK allround in Hamar dacht ik: nou moeten ze me helpen, anders kap ik er mee." De operatie was een hel. De Loor bleef bij bewustzijn, om dat ze met de artsen moest kunnen communiceren. „Via mijn lies ging een catheter naar mijn hart. Ze dienden prikkels toe om de zenuwen te vinden die het probleem veroorzaak ten. Als sporter reageerde ik daar hevig op. Ik herinner het me nog als de dag van gisteren. Het is zo intens als ze in je hart zitten te poeren. Mentaal kreeg De Loor een dreun van jewelste te verwer ken. „Ik had alles ondergaan, maar het bracht me niets. Ik dacht dat ik mijn oude niveau niet meer zou halen, laat staan dat ik een stap voorwaarts zou maken. Het kostte me een jaar om weer vertrouwen te krij gen." Onder trainster Ingrid Paul kwam het geloof in eigen kun nen terug. Alleen geloofde haar latere werkgever DSB niet in De Loor. Ze zou te oud zijn en werd aan de kant geschoven. Voor de operatie had ze zich er druk om gemaakt, maar door de ingreep was ze als mens ver anderd. „Ik ben egoïstischer ge worden. Ik kijk wat goed is voor mij en wat ik wil. Geld is voor mij nooit een motivatie ge weest, wel de liefde voor de sport. Ik ben blij dat ik er door DSB uit ben gezet. Anders had Anni Friesinger mij nooit ge vraagd." Zo woonde ze vorig seizoen op eens naast de ijsbaan in Inzell. Boven het krachthonk waar ze met Friesinger trainde onder de aanwijzingen van Markus Ei- cher. De Loor bekostigde haar Duitse avontuur met steun van sponsors, maar de KNSB lag dwars. De rechter vond in na volging van de schaatsbond dat De Loor geen recht had op een eigen beenlogo, waardoor ze op slag minder interessant was voor geldschieters. Rugproblemen in het voorsei zoen noopten haar ook nog eens om haar aandacht te ver leggen van de drie kilometer naar de 1000 meter. Ze kon een langdurige belasting niet aan. Die specifieke training betaalde zich uit in Inzell. Twee fantasti sche volle ronden (28,7 en 30,5 seconden) leverden de schaats ster, die tijdens het EK allround 1997 een keer eerder op het po dium stond, haar tweede grote internationale succes op. Ze dook met 1 minuut en 18,24 se conden onder de tijd van Friesinger (tweede) en wachtte vervolgens gespannen af. „Ik dacht wat gebeurt hier, het zal toch niet waar zijn." Het was waar, want in de laatste rit bleef Marianne Timmer steken op brons. Dat ze met haar gouden me daille opeens wel aan de eisen van de KNSB voldoet voor een eigen beenlogo interesseerde haar eventjes niet. Ze genoot van het moment dat volgend jaar in Turijn een ultiem ver volg moet lóijgen. „Want na de Olympische Spelen ga ik wat anders doen." |Roy Makaay is za- et duel met Werder ie minuten voor tijd I uitgevallen. De Jiyern München jpierscheuring opge- nt rechterbovenbeen. Ajax - AZ afgelast amsterdam/gpd - Wie had ge dacht dat hij na dik 125 jaar voetbal in Nederland alles had gezien, werd dit weekeinde met de actualiteit om de oren geslagen. Voor het eerst in de historie werd een competitie wedstrijd in ons land afgelast vanwege lawinegevaar. IJs schotsen en sneeuwplaten op het dak van de Arena vorm den zó'n gevaar voor de be zoekers van het stadion, dat de Amsterdamse gemeentelij ke driehoek zijn veto uitsprak over Ajax-AZ. Na koortsachtig overleg tus sen politie, brandweer, Ajax en de directie van de Arena werd zaterdagmiddag de knoop doorgehakt. Op dat moment was al een ijsschots met een enorme vaart door het glazen dak bij de hoofdin gang van het stadion geklet terd. Een duidelijker signaal hadden de verantwoordelijken niet nodig om een streep door het duel tussen de nummers twee en drie van de eredivisie te zetten. Het was een opvallend besluit, dat overal in Nederland de wenkbrauwen deed fronsen. Toen de Arena in 1996 werd geopend, had niemand ver wacht dat er ooit nog een competitiewedstrijd van Ajax zou worden afgelast vanwege de weersomstandigheden. „We zijn nu negen jaar open, de Arena blijft ons verrassen", zegt stadiondirecteur Henk Markerink. „Natuurlijk is dit niet leuk. Het veld lag er goed bij, dak dicht, lampen aan. Ie dereen was er klaar voor. Maar" het kón gewoon niet." Daarover was niemand het in Amsterdam oneens. Hoewel ook Arie van Eijden namens Ajax even vreemd opkeek, toen hem zaterdagmiddag werd gevraagd naar de Arena te komen. „Maar ik heb het met eigen ogen gezien: in een straal van dertig meter rond het stadion was hel levensge vaarlijk." Markerink: „Door de dooi zijn de platen ijs gaan glijden. En dan heb je het wel over platen zo groot als je woonkamer. Eén zo'n stuk viel op de entree van het hoofdgebouw, alle ruiten sprongen eruit. Je kunt je voorstellen met welke enor me kracht dat gepaard gaat. Er was echt lawinegevaar." Markerink ziet in de gebeurte nissen van het afgelopen weekeinde geen aanleiding om ingrijpende maatregelen te nemen. „Je zou kunnen denken aan een verwarmd dak of aan het werken met trillingen. Maar de Arena be staat nu bijna tien jaar, dit is de eerste keer dat we hiermee te maken krijgen. Als dit één keer in de tien jaar voorkomt, dan kunnen wij er wel mee le ven." |y scheurt nspier 16 den Camp I- Na het toch al roe- inde kon dat er ook 20 ij: Christijan Albers n bij de Grand Prix ^^^ië de twijfelachtige ^■t de eerste uitvaller Hpiwe Formule 1-sei- 28 n- Daar kon hij zelf doen, want na zes- ts had de Minardi btant geen eerste en knelling meer en olide niet meer van la een pitstop. kan niet altijd top Albers de draak met rond zijn Minardi- ,0||iaal had afgespeeld. die teambaas Paul t besugenlang ontketende l lettaowat alles en ieder- mam in het vaarwater t worde schoppen was gis- ïlijk een beetje ge- 7 sjiandacht ging weer t racen, al was van L-. iq duidelijk dat Mi- lk; 'yle interim-auto (het 7ins, drie jaar oud, maar isch aangepast aan zameiegels) weinig te zoe- yjf. (deFormule 1. risc'hS er 'ot de "K5™6 het beste van ma- udsmlik kijk er wel naar igt Albers zich op de van San Marino. Jola, moet over zes _oe,;Jinardi PS05 debute- deo; geluiden niet liegen jen in alle opzichten toe; 7.^ jan het huidige u; 21tnuseumrijp is. „We at; 33 veel sterkere motor letingen in de wind- «ken II van steam gur dat tive» «jing De Jong eervaart tot uit (- Bob de Jong wordt vooi in zijn geboorte- n ennuiden gehuldigd ehalen van de we- 1 in kaatsen op de tien ;kt hDe festiviteiten be- aanl 18.30 uur met een nist-or de kern van Lei- ïdelfiystreeks 19.30 uur a Zejdiging plaatsvinden jzer. Daarbij zal ook it mieester van Aalsmeer rord'oont sinds kort in amët) aanwezig zijn. kwil Michels in segraven üinus Michels wordt e begraven. Dat zei RolfLeeser gister- r en wanneer dat jl hij niet zeggen. De Iroetbalcoach Mi- leed donderdagoch- l-jarige leeftijd in een in het Belgische De start van de eerste Grand Prix van het seizoen. Michael Schumacher in de rechter rij op de laatste plaats. Voor hem Christijan Albers. Foto: EPA/Kerim Okten tunnel zijn veelbelovend. Dan hoop ik serieus strijd te kunnen leveren met op zijn minst de Jordan-coureurs", blikt de 25- jarige Nederlander vooruit. Albers was in Melboure vooral ontevreden omdat hij de race niet kon uitrijden. „Want elk rondje is meegenomen", vindt Albers, die door de handicap van zijn auto geen kans kreeg zijn voor hem rijdende teamge noot Patrick Friesacher het le ven zuur te maken. Het onheil diende zich al snel aan. „Na de tweede formatie- ronde was ik mijn tweede ver snelling kwijt. Daarom was mijn start ook zo slecht." Kort voor de eerste geplande pitstop liet ook de eerste versnelling het afweten. „Je weet: ik red het niet, maar je blijft zolang moge lijk doorknallen. Tot het echt niet meer gaat." Dat was na de zestiende ronde. Albers, die eerst een weekje va kantie in Adelaide gaat vieren en dan doorreist naar Maleisië waar over twee weken de vol gende race is, wil na alle malai se in Melbourne vooral vooruit kijken. „Ik kijk uit naar de start in Maleisië. Dat is doorgaans een sterk punt van mij en is het enige dat deze auto goed kan. Dan heb ik tenminste een nog een beetje lol." Het zijn welis waar schamele zoethoudertjes, maar voor een debutant vol doende om de motivatie te be waren. Sport 2: Macho Fisichella rijdt Ferrari's in de wielen

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13