ECONOMIE China wil kloof arm-rijk dichten Dure en nieuwe jeanslabels zorgen voor omzet Geld zelden drijfveer huizenruil in vakantie Miljardair Buffet spint garen bij dalende dollar Nieuwe generatie leiders kiest voor achterblijvers bij groei economie Thomas Cook eist van Imca in kort geding 2,5 miljoen euro NAM begint in 2007 met gasboringen Waddenzee Duitsland onderschat jrd CAO in sging België De Belgische rege- bfstadt en de vakbon- >n zaterdagavond een ereikt over een nieu- Dor de gezondheids- jen looptijd van vijf door kan er een einde n de staking in de ver- ie al tien dagen duurt, id voorziet in lagere voor oudere verple- n hogere eindejaars- Enkele werkgeversor- waaronder de Waal- van bejaardenhuizen, afspraken al af, om- jveel geld kosten. De de' leidde vooral in n tot grote proble- ziekenhuizen. Direc- thtten onder politie- plegers aan het werk ie ruim uurder - Marktleider Shell :dag de prijzen van [stof verhoogd. Een li- ïgelood is meer dan uurder geworden en >79 euro. De prijs van ligt op 1,333 euro. i de prijs meer dan mhooggegaan. Diesel 169 euro per liter. j)t tegen kalongen' |en kunnen het ziek- .1 de paprikateelt daag brengen. Dat iderzoek van Nico- gvan de Erasmus [t in Rotterdam. De nelen het stuif- Japrikabloemen om (te voeden. Circa30 n werkenden in deze Jikt allergisch voor nifmeel. Een aantal ers krijgt zelfs een jpaprikalong en moet zoeken. Door min- bijenvolken per hec- a's in te zetten kan ;m grotendeels wor pen, aldus De Jong.. jard euro ilse biljetten ii de hele Europese i 2003 in totaal fvalste eurobiljetten sze hadden een ge arde van 30 miljard dijkt uit het jaarver- )03 van Europol in K Verder blijkt uit het 1 dat mensenhandel jgale economische 'geworden met een Invang van 8,5 tot 12 Vooral de illegale n Chinezen is de af- £n sterk gestegen riteiten van men- dingt mee tmacht VS k - Boeing mag weer (naar lanceerop- l)or de Amerikaanse 1. Twintig maanden td het concern in de i nadat het in op geraakt wegens be ige. Volgens de :t heeft Boeing vol- atregelen om herha- komen. In de jaren jseerde Boeing een a de bouw van lance ren op documenten ogenomen door ^rknemer van con- heed. Het bedrijf 11 miljard dollar aan drachten terugge- eed eist mogelijk een ;oeding in verband jle inkomsten. ka krijgt van IMF n - Sri Lanka krijgt ïmationaal Mone- 1MF) een lening van dollar. Het Aziati- ij||jïwerd ernstig getrof- ?S tsunami eind vorig Ijika maakte afgelo- lekend voor 1 mil- ian toezeggingen te iregen, maar slechts eel van dat geld is kt. Alleen dit jaar al nd 500 miljoen dol- hle zeebeving kostte bijna 31.000 men- ;n. Vooral de visse- smesector zijn em- p wil af van jigmotoren ■Porsche heeft een jijf dat jaarlijks en- len miljoenen euro's ■Dat ergert topman In hij wil schoon li. Het dochterbe- lich bezig met on- J vliegtuigmotoren. |van amateurvlieger to'n 20 jaar geleden |^e touwtjes in han- •esloot ook vlieg- i te maken. De pro- rkoop liggen al lang •rsche moet voor de die nog in gebruik )nderdelen aanhou- ieuw laten maken. maandag 7 maart 2005 amsterdam/anp - De jeansmarkt blijft het zeer goed doen in Nederland, ondanks de moeilijke tijden voor de textiel branche. Voral duurdere mer ken zijn gewild. Cijfers van on derzoeksbureau GfK en de Mo demonitor - goed voor 60 jeansspeciaalzaken - van bran cheorganisatie Mitex, bevesti gen de luxe positie waarin de markt voor spijkerbroeken zich bevindt. In het jeansseizoen van april tot en met september 2004 hebben consumenten vol gens het GfK 5 procent meer geld uitgegeven aan spijker broeken dan in het seizoen een jaar eerder. De jeansverkoop toont elke maand een omzetgroei, zelfs in moeilijke maand januari. Waar andere kledingsegmenten, zo als vrouwen- en mannenmode, in deze maand alleen maar om zetdalingen incasseren, noteer de de jeansmarkt volgens de modemonitor een groei van 10,3 procent. Denims zijn gewild, stelt Rosita van der Kwaak, vakredacteur van modevakblad Textilia: „De spijkerbroek wordt niet meer als slordig of onvolwassen ge zien. De nieuwe kwaliteiten stralen een zekere luxe uit. Er zijn zelfs veel nieuwe merken bijgekomen die zich juist profi leren met een luxe imago en uitstraling. Deze merken wor den vrijwel niet meer in de 'ge wone' jeanswinkels verkocht, maar juist in exclusieve speci aalzaken." Voorbeelden zijn Seven, For All Mankind en Citizens of Huma nity. Alledrie de zaken hebben jeans vanaf vanaf 200 euro. Vol gens Van der Kwaak is de con sument bereid dit geld ervoor uit te geven omdat de broeken een goede pasvorm hebben en er een goede kwaliteit denim wordt gebruikt. „De stof is op een bepaalde manier geweven en de naden zijn zo gestikt dat benen er langer en slanker in lijken. Ook is er beter nage dacht over de plaatsing van de kontzakken, zodat bijna elke bilpartij er extra mooi in uit komt." De broeken zijn dan ook populair bij vrouwen en dan vooral goedverdienende dertigers. Het feit dat de exclusieve mer ken afkomstig zijn uit Amerika - Califomië in het bijzonder - en dat beroemdheden ze vaak dra gen, helpt ook. Dat bevestigt Li lian Custers van Unlimited PR, die het merk For All Mankind vertegenwoordigt: „Modetijd schriften en andere glossy ma gazines tonen foto's van beken de actrices zoals Camerone Diaz, Drew Barrymore en Jen nifer Anniston in jeans van dit soort merken. Normaal hebben zij de duurste jurken aan, die de gewone consument nooit kan betalen. Een jeans van 200 euro is misschien niet goedkoop, maar in vergelijking met een designerjurk van minimaal 10.000 euro, bereikbaar voor veel portemonnees." Door de populariteit van dure en luxe jeansmerken zijn er nieuwe merken bijgekomen. De jeansmarkt blijft het zeer goed Foto: AFP/Carlo Allegri Zoals het Nederlandse merk In- toxica voor mannen. Het merk, dat Japanse denimstoffen ge bruikt, is 1,5 jaar geleden ont wikkeld door ontwerper Ken- troy Yearwood en Faisel Sam- seer als commercieel directeur. Yearwood: „De denim wordt doen in Nederland. geweven op antieke weefgetou wen uit de 18de eeuw, zodat de jeans een speciale uitstraling krijgt. Het katoen is daarnaast grotendeels biologisch gepro duceerd. Hierdoor kunnen er per seizoen niet meer dan 10.000 stuks worden gemaakt." peking/gpd - Het gaat goed met 1 'll'HflIIlM (me peking/gpd - Het gaat goed met China, maar er is nog veel te doen om iedereen in het land te laten profiteren van de economi sche groei. Die boodschap gaf de Chinese premier Wen Jiabao za terdag de ruim 3000 gedelegeer den mee bij het begin van het jaarlijkse Nationale Volkscon gres. De eerste onder leiding van de nieuwe generatie leiders on der president, partijleider en op perbevelhebber Hu Jintao. Bij de presentatie van het werk rapport van de regering, con stateerde premier Wen dat ook vorig jaar de inkomensstijging in de steden hoger lag dan op het platteland. De ongelukken in de kolenmijnen van de afge lopen maanden kwamen slechts summier aan de orde. De regering geeft toe er onvol doende in geslaagd te zijn de economische groei onder con trole te krijgen. Wen beloofde dat er komend jaar sprake zal zijn van 'slechts' 8 procent in plaats van de 9,5 procent van vorig jaar. De inflatie moet op 4 procent uitkomen, tegen een piek van 5,3 procent in 2004. De regering is van plan om alleen al in de steden negen miljoen mensen aan een nieuwe baan te helpen. Dat cijfer is echter niet vol doende om een stijging van de werkloosheid te voorkomen. Die zal in de steden dit jaar uit komen op 4,6 procent, tegen 4,2 vorig jaar. Op het platteland leven miljoe nen mensen nog steeds onder de armoedegrens, waardoor so ciale onrust kan ontstaan. De regering heeft daarom een reeks maatregelen aangekon digd om de situatie daar te ver beteren. Boeren zullen minder belasting hoeven te betalen, terwijl de regering meer zal uit geven aan infrastructuur om ir rigatie van landbouwgebieden te bevorderen. Ook de aanleg van autowegen in deze regio's In de immense Grote Hal van het Volk in Peking presenteerde premier Wen Jiabao het werkplan van de regering aan het Chinese parlement. Foto: Reuters krijgt meer aandacht. Het begrotingstekort moet dit jaar van 2,5 naar 2 procent van het bruto binnenlands product worden teruggebracht. De ex port zal ongeveer 15 procent groeien. Dat is fors minder dan de 35 procent die 2004 liet zien. China had een handelsover schot van 32 miljard dollar. Met name in de VS heeft opmars van in China gemaakte produc ten tot de nodige frictie geleid. Veel Amerikanen zijn hun baan kwijtgeraakt omdat de Chine zen veel goedkoper produceren dan bedrijven in de VS. Premier Wen geeft niet toe aan de druk (met name vanuit Amerikaanse hoek) om de koppeling tussen de yuan en de dollar los te la ten. De Chinezen willen hun fi nanciële sector eerst op orde hebben voordat ze overstappen op een flexibeler wisselkoers systeem. Nog voor het begin van het congres ontvouwde president Hu de nieuwe ideologie van de harmonieuze s amenleving. Die is er op gericht een balans te vinden tussen de belangen van alle geledingen in de sa menleving. Tegelijkertijd moe ten conflicten worden verme den en moeten mensen veilig en gelukkig kunnen leven. Waarnemers zijn het er over eens de Partij haar grip op de maatschappij aan het verliezen is. De 'harmonieuze samenle ving' moet die grip weer ver sterken, door terug te grijpen op de oude communistische idealen. De harmonieuze samenleving kreeg een zetje in de rug door de verhoging van het defensie budget van 12,6 procent, tot 24 miljard euro. De verhoging is slecht ontvangen in Taiwan, Ja pan en de Verenigde Staten. De gedelegeerden stonden echter vierkant achter het plan. Maar het meeste applaus oogstte Wen met zijn woorden over Taiwan, dat door Peking als een opstandige provincie wordt ge zien. Hoewel Wen zei te streven naar een vreedzame oplossing voor Taiwan, is het voor de regering en 'voor alle Chinezen' van vi taal belang dat het eiland weer in de moederschoot terugkeert en dat de territoriale integriteit wordt hersteld. Morgen behan delt het Volkscongres een wet die het China mogelijk maakt Taiwan militair aan te pakken als het Peking uitkomt. Minister van buitenlandse zaken, Li Zha- oxing, waarschuwde Japan en de VS zich niet met Taiwan te bemoeien. amsterdam/anp - Touroperator Thomas Cook eist woensdag in kort geding bijna 2,5 miljoen euro van Imca, het vroegere vastgoedbedrijf van zakenman Erik de Vlieger, en kredietverze keraar Atradius. De touropera tor stapte op als klant van De Vliegers luchtvaartmaatschap pij Holland Exel toen deze sur- ceance van betaling moest aan vragen. Nu waagt het bedrijf nog geld voor garanties die in de overeenkomst met Holland Exel waren opgenomen. Hol land Exel was onderdeel van de ExelAviationGroup van De Vlie ger. Een woordvoerster van Thomas Cook zei zaterdag dat Thomas Cook bij opzegging van het contract met Holland Exel de garanties kan terugvra gen, ook als het de touroperator zelf was die de overeenkomst opzegde. Van Imca wil de tour operator 1,9 miljoen euro. van Atradius ruim 4 ton. Half febru ari diende Holland Exel juist een claim van tientallen miljoe nen euro's in bij Thomas Cook. De vervoerder vindt dat de reis organisatie contractbreuk heeft gepleegd. De regionale lucht vaartmaatschappij Air Exel wil uitstel van betaling aanvragen. Directeur Prins heeft dat ge- Woningruil is een manier van vakantie vieren die steeds meer aan populariteit wint. Terwijl u geniet van de woning van een gezin in Noorwegen, de Verenigde Staten of Frankrijk, heeft het buitenland se gezin plezier van uw huis en omgeving. Het financiële voordeel is duidelijk: een enorme besparing op de verblijfkosten. Toch is geld zelden de drijfveer om van huis te ruilen. Er zijn in Nederland twee grote organi saties actief op het gebied van vakantie- woningruil: Intervac en Holiday Link. Beide hebben contacten in zo'n 50 lan den wereldwijd en beide hanteren het zelfde principe: deelnemers worden te gen betaling lid van de organisatie en krijgen een advertentie geplaatst in ruil- gidsen en op internet. Gedurende het betaaljaar kunnen zij zo vaak als zij wil len contact leggen met andere adver teerders. De kosten liggen rond de 100 euro per jaar. Het grote voordeel van vakantie-wo- ningruil is uiteraard dat je verblijfkosten uitspaart. „Toch is geld voor de meeste mensen niet echt de reden om mee te doen" vertelt Inga de Ruiter van Holiday Link. 'Veel mensen vinden het leuk om in een gewone leefomgeving vakantie te vieren en hun vakantieland daardoor op een andere manier te leren kennen." Vanwege de lagere kosten, is het wél mogelijk om voor locaties verder weg te kiezen of om vaker op reis te gaan. Va- kantie-woningruil heeft de laatste tijd een enorme vlucht genomen. „Die toe name heeft maar weinig met het economisch tij te maken" meent De Ruiter. „Daarentegen heeft de op komst van internet het hui zen ruilen en contacten leggen veel gemakkelijker gemaakt." Deelnemers leggen zelf contacten met de gezinnen met wie ze zouden willen ruilen en maken ook zelf schriftelijke afspraken hoe ze een en ander praktisch en financieel willen rege len. Vakantie-woningruil gebeurt meestal met geslo ten beurzen. Ieder betaalt zijn eigen gas-, water- en elektriciteitsrekening. Hoewel steeds meer vakantiegangers de mobiele tele foon gebruiken, zullen over telefoon- en vooral internetgebruik afspraken ge maakt moeten worden. EIGEN BEURS Brenda van Dam Wat de verzekeringen betreft, is het ei genlijk niet zo veel anders dan bij een normale vakantie. Een goede inboedel- en opstal verzeke ring en ook aansprakelijkheidsverzeke ring particulieren (AVP) is altijd noodza kelijk. Het is verstandig om na te gaan hoe het zit met de eigen polisvoorwaarden en die van het buitenlandse ge zin. De dekking van de in boedel- en opstalverzeke ring geldt ook als een bui tenlands gezin in uw huis verblijft. „Als je in de buiten landse woning schade maakt, wordt dit niet door de AVP gedekt, omdat de spullen onder jouw verant woordelijkheid vallen" aldus Roland Kroes, woordvoerder van het Verbond van Verze keraars. „Hetzelfde geldt overigens als je in een vakantiebunga low schade zou maken." Verder is het verstandig om een reis- en bagageverzeke ring af te sluiten. Holiday link biedt deelnemers de mogelijkheid om deze nog aan te vullen met de mogelijkheid om schade in andermans woning te ver zekeren. En met de mogelijkheid om een vergoeding te ontvangen wanneer de ruil niet door kan gaan, bijvoorbeeld door ziekte van de andere partij. In principe is het ook mogelijk om van eikaars auto gebruik te maken. „Dat ge beurt vooral bij reizen over zee, zoals naar de VS of Canada" vertelt De Ruiter. Het komt zelden voor, maar er kan na tuurlijk iets met de auto gebeuren. „In Nederland wordt de autoverzekering op de auto afgesloten" vertelt Kroes. „Als iemand van het gastgezin in de auto rijdt en brokken maakt, wordt dit ge woon vergoed als het onder de dekking van de autoverzekering valt. Als een jon gen van 17 met een Amerikaans rijbe wijs brokken maakt, valt dit bijvoorbeeld niet onder de polisvoorwaarden." De autoverzekering is in elk land weer an ders geregeld. En verschillende maat schappijen hebben weer hun eigen voorwaarden. Ook hier dus het advies: informeer naar uw eigen polisvoorwaar den en naar die van het gastgezin. „Het verlies aan no-claim (bonus-malus) kun je niet verzekeren" vertelt De Ruiter van Holiday Link. „Veel mensen zijn dan ook wat huiverig om de auto te ruilen en kiezen liever voor een huurauto." Meer informatie: www.intervac.nl of 026 334 32 72; www.holidaylink.com of 050 313 24 24 den haag/gpd - De Nederland se Aardolie Maatschappij (NAM) wil in 2007 beginnen met gaswinning in de Wadden zee. Vanaf de locaties Lauwers- oog, Vierhuizen en Moddergat verwacht de NAM ruim 25 mil jard kuub gas te produceren. De vier grote steden kunnen hier ruim 18 jaar mee stoken. Als de productie meezit, zou er volgens de NAM zelfs 40 mil jard kuub gas uit het wad kun nen komen. „Dat hangt van heel veel factoren af', legt woordvoerder Regeer uit. De gasvelden heeft de NAM halverwege jaren negentig al aangeboord. Pas vorig jaar no vember gaf de Tweede Kamer toestemming om werkelijk over te gaan tot de winning ervan. Voordat de NAM over twee jaar het gas omhoog kan halen, moet het nog zo'n 30 vergun ningen aanvragen en een mi lieueffectenrapportage (MER) laten maken. Na jarenlang protest zien we tenschappers en deskundigen door de nieuwe boormethode vanaf land, weinig gevaar meer voor het milieu. Volgens een enquête eind vorig jaar door bureau Interview-NSS zegt 60 procent van de Nederlanders voorstander te zijn van gaswin ning in de Waddenzee. Alleen in de noordelijke provincies bleek meer dan de helft van de bevolking tegen gasboringen. Voor de schatkist is de gaswin ning een lucratieve aangelegen heid. Hoeveel het waddengas precies oplevert, is afhankelijk van de olieprijs. De NAM han teert een voorzichtige schatting van 25 dollar per vat ruwe olie. Volgens woordvoerder Regeer betekent het dat de overheid ongeveer 3 miljard euro kan bij schrijven door de gasproductie vanaf de drie locaties. Met de huidige olieprijs van rond de 50 dollar zou dat bedrag twee keer zo hoog kunnen zijn. washington/anp - Met speculaties op een lagere dollar heeft de Amerikaanse miljardair Warren Buffet met zijn investeringsmaat schappij Berkshire Hathaway honderden miljoenen verdiend. Me de daardoor kwam in het vierde kwartaal van 2004 de nettowinst uit op 3,34 miljard dollar, zo werd zaterdag op zijn website ge meld. Een stijging van 40 procent ten opzichte van 2003. De 74-jarige Buffet begon in 2002 op de dalende dollar te specule ren uit bezorgdheid over de oplopende Amerikaanse tekorten. Er zijn steeds meer aanwijzingen dat het Amerikaanse handelsbeleid ook de komende jaren 'onverminderd' grote druk op de dollar zal blijven zetten, zo schreef Buffet in het jaarverslag. Berkshire verdient veel geld aan forward- contracten, overeenkom sten waarmee goederen op een later tijdstip tegen de 'huidige' prijs kunnen worden gekocht. Hij rekende deze contracten in bui tenlandse valuta's af, terwijl de dollar in waarde omlaag ging. War ren Buffet is na Bill Gates de rijkste man ter wereld. Hij staat sinds jaar en dag bekend om zijn ongenuanceerde kijk op zaken, die soms een voorspellende waarde bleken te hebben. Waar andere bestuursvoorzitters vaak saaie jaarverslagen produce ren, kijken beleggers reikhalzend uit naar het verslag van Berk shire, dat ook veel geld verdient met (her)verzekeren. Dat stopt de onderneming uit Omaha, Nebraska, weer in bedrijven, aandelen, valuta's en obligaties. Het bedrijf heeft belangen in onder meer Coca-Cola en American Express. Het belang van Buffet in Berk shire is 42,5 miljard dollar waard. De aandelen zijn vrij verhandel baar, maar duur: 89.300 dollar per stuk. ECONOMIEWIJZER zegd in een vraaggesprek met De Telegraaf. Air Exel opereert vanuit Eindhoven en Maas tricht en behoort net als Hol land Exel tot de ExelAviation Group. Prins hoopt vandaag overeenstemming te bereiken met een Duitse investeerder over een doorstart. Kritiek op Duitsland doet het altijd goed. Sinds een jaar of tien is het daarom dolle pret. Duitsland is niet in staat struc turele hervormingen door te voeren. De integratie van de oude DDR in het West-Duitse kapitalisme verloopt moei zaam. De economische groei valt jaar na jaar tegen. De ar beidsmarkt is niet flexibel. Het Duitse bedrijfsmodel is verou derd. De grote Duitse onderne mingen staan permanent in de schaduw van hun Angelsaksi sche branchegenoten. Enzo voort. Vooral de Amerikaanse en Brit se pers kan leedvermaak nau welijks onderdrukken. In een dagblad als de Wall Street Jour nal wordt met enige regelmaat 'the German mo del' bij het grof vuil gezet. De Britse dagbladen laten niet na keer op keer te wijzen op de inferieure prestaties van de Duitse economie. Ook het Neder landse bestuurs model, dat veel overeenkomsten vertoont met het Duitse systeem van 'Mitbestim- mung', waarin de medezeggen schap van arbeid en kapitaal beide zijn verankerd, verliest aan populariteit. De Brits-Ne derlandse ondernemingen Ko ninklijke Olie/Shell en Unilever hebben beide bekendgemaakt van hun hybride structuur af te stappen en over te gaan op het Angelsaksische - in casu: Britse - model. Dat wil zeggen: de tweehoofdige leiding wordt één chief executive officer en de raad van commissarissen wordt vervangen door een 'one-tier board' met executives en non- executives, die gezamenlijk ver gaderen en beslissen ter meer dere ere en glorie van de aan deelhouder. De financiële we reld heeft deze koerswijziging met enthousiasme ontvangen. Mijn collega-columnisten rep ten in de afgelopen weken van verblijven op een Franse cam ping en in het Warschau van de haute finance. Ikzelf stond on langs op de latten in het be scheiden Duitse middelgeberg te van de Harz. Daar en op weg daamaartoe vallen de verschil len met het Verenigd Koninkrijk op - een land waar ik ook graag en veel kom. Duitsland oogt buitengewoon welvarend. Het wegennet is uitstekend onder houden, het huizenbestand is degelijk en modem, de treinen flitsen door het landschap, in Arjen van Witteloostuijn hoogleraar economie Rijksuniversiteit Groningen de winkelstraten zijn luxueuze etalages te bewonderen, de 'Konditoreien' getuigen van eetlust en de voomitgang in Oost-Duitsland valt bij elk be zoek weer op. Daar kunnen de Britten nog een puntje aan zui gen, met hun slecht onderhou den motorways, ouderwetse huizenbestand, disfunctione rende spoorwegsysteem, rom melige high streets, schrale tea rooms en het grote contrast tussen het arme noorden en het rijke zuiden. Loop een Brits en een Duits bankfiliaal binnen in een willekeurig plattelands- dorpje en zoek de verschillen: stralend modem versus stoffig ouderwets. Hoe stroken deze waarnemingen met de bericht geving in de pers? Mijn sterke ver moeden is dat een bevooroordeeld journaille, in koor met adviseurs, analisten en politi ci, de prestaties van de Angelsaksi sche economieën overschat en die van de Duitse eco nomie onderschat. Hoe zouden de Verenigde Staten ervoor staan als begin jaren negen tig de grens met Mexico zou zijn geschrapt? Hoe goed zouden de winstcijfers van Angelsaksische onderne mingen emit zien als zij de Duitse boekhoudregels zouden adopteren? In Duitsland wor den conservatieve jaarverslagen opgesteld: de waarde van bezit tingen en inkomsten worden voorzichtig getaxeerd, terwijl kostenposten hoog worden ge schat. In de Angelsaksische we reld is het tegendewae norm: overschatting van baten en on derschatting van kosten. Daar worden de aandelenbeurzen immers vrolijk van. Geen won der dat op papier de Duitse be drijven het zoveel slechter lij ken te doen. De werkelijkheid is anders: Duitse ondernemingen zijn de succesvolste exporteurs in de wereld. Made in Germany laat Made in Britain en Made in the US de hielen zien. In een recent vraaggesprek in NRC Handelsblad zegt Heinrich von Pierer, die net na twaalf jaar af scheid heeft genomen als top man van Siemens, dat het „met Duitsland [beter] gaatdan men in het buitenland denkt". En passant roemt hij het Duitse bestuursmodel van Mitbestim- mung, dat draagvlak aan flexi biliteit koppelt. Misschien ma ken Koninklijke Olie/Shell en Unilever wel de verkeerde keu-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11