Vitaal protest tegen de vergankelijkheid 'Eerst moet de les geleerd worden' Boekenweek over geschiedenis Z Dankzij Geert Mak leren we achterom kijken Jan Wolkers Zomer hitte OP-10 Geschiedenis volgens Henk van Os, auteur van het Boekenweekessay Boekenweekmagazine steun en toeverlaat spiegel van de lage landen DO O m 7^ m 7s Stroom aan goed geschreven boeken over vaderlandse geschiedenis Tachtig worden en nog steeds werk maken dat verzet oproept: weinig kunstenaars is dat gegeven. Maar pre cies zoals ruim veertig jaar geleden zijn er ook nu lezers die zich storen aan de gulle openhartigheid waarmee Jan Wolkers het seksuele genot be schrijft. 'Zomerhitte', het boeken weekgeschenk van dit jaar en Wol kers' eerste roman in jaren, wordt niet aangeboden door de streng-christelij- ke boekhandel, is taboe verklaard door bepaalde christelijke scholen en zal dus zijn weg wel vinden. Verboden vruchten smaken nog steeds het lek kerste. novelle recensie Wim Vogel 'Zomerhitte', Boekenweekgeschenk door Jan Wolkers. Uitgave: CPNB. Gedurende de Boekenweek gratis verkrijgbaar bij aankoop van €11,50 aan Nederlandstalige boeken. Een ode aan de vrouw, een ode aan alle vrouwen door Wolkers ooit be schreven, zo kun je dit geschenk zien. Niet voor niets siert Karina, Wolkers' vrouw, in haar blootje op het strand de voorkant van het ge schenk en slaat op de achterkant de auteur zelf, zittend op een duintop, al die heerlijkheden peinzend gade. Altijd de vrouw en altijd een wereld vol waanzin en wreedheden die voor lief moeten worden genomen, wil je aan de lust toekomen. Een boekenweekgeschenk kent zijn beperking qua omvang, vooral ge schikt voor een wat uitgebreide no velle. Ook Wolkers heeft daar hinder van. De criminelen die op een zon overgoten Waddeneiland hun drugs op een slimme manier aan land we ten te brengen, lijken er wat bijge sleept om het eigenlijke verhaal wat meer body en spanning te geven. Ook de afloop van die 'crime story' gaat wel verrassend snel en gemak kelijk. In werkelijkheid draait het verhaal om de wellustige liefde tus sen een fotograaf en een ruim twin tigjarige studente geschiedenis die in een café wat bijverdient. Dwars door die wellust heen, dendert dan met grote sprongen en veel geweld, die drugsaffaire waar Kathleen, het meisje, ook zo haar connecties mee heeft. En omdat de auteur misschien het leeftijdsverschil tussen de foto graaf, zijn hoofdpersoon, en zichzelf wat te groot vond, creëerde hij een oudere wijze mensen- en kunstken ner die de fotograaf met raad en daad bijstaat. Beiden zijn, net als Wolkers, goede waarnemers en bei den leggen op hun manier de werke lijkheid vast. En met die constatering denk ik aan wat ik als een kernzin uit Wolkers' oeuvre beschouw: 'Zijn het maar lijnen die ik trek van de ene ge beurtenis naar de andere om de zin ervan te begrijpen.'(uit: Terug naar Oegstgeest). Zomerhitte, laat dat duidelijk zijn, is een echte Wolkers. Een goedgestruc tureerd, klassiek gruwelsprookje waarin Ta belle' het beest overwint want dat is de enige zin die Wolkers aan dit ondermaanse leven hecht. De natuur is wreed, zowel die van de mensen als van de dieren en alleen de lieflijkheid van beide is daartegen opgewassen. Wolkers onderstreept het in deze vertelling allemaal nog eens duidelijk. De aarde zou een pa radijs kunnen zijn, waar de mensen vredig zouden kunnen leven zolang ze maar niet van de verkeerde appel aten. Een té duidelijk sprookje? Ik vind van niet. Het lijkt allemaal zo bekend en het lijkt allemaal zo eenvoudig om de liefde, het lichaam en het ge not zo smakelijk en sappig te ver woorden als Wolkers doet, maar probeer het maar eens zonder te vervallen in sentimentaliteit en gro ve smerigheden waar christenen te recht boos over zouden kunnen worden. Alles wat Wolkers schrijft, komt ten slotte voort uit zijn levenslange ge vecht tegen de dood, tegen de ver gankelijkheid van wat mooi, wreed en vanzelfsprekend lijkt. Dat gevecht gaat hij ook in dit boekenweekge schenk op uiterst vitale wijze aan en de tachtigjarige die hij bijna is, komt, zolang het boek duurt, als overwin naar uit die strijd te voorschijn. Ga door, opa! door Jan-Hendrik Bakker den haag/gpd - Je zou het het 'Geert Mak-virus' kunnen noemen. De laatste jaren verschijnt er een stroom van boeken die een blik op het verle den werpen vanuit een persoonlijk perspectief. Het is oral history, ge schiedenis verteld vanuit mensen die het allemaal zelf meemaakten. De historicus is een soort journalist geworden. Naast Hoe God verdween uit Jonverd De eeuw van mijn vader en In Eu ropa, de grote bestsellers van Mak, trekken ook andere titels de aan dacht. Het zwijgen van Maria Za- chea van Judith Koelemeijer, over een roomse jeugd, werd een enorm succes. De boeken van Frank Wes terman [De graanrepubliek, Ingeni eurs van de ziel en El Negro en ik) idem dito. Volgens professor Piet de Rooy, hoogleraar geschiedenis aan de Uni versiteit van Amsterdam, is een be langrijke reden dat auteurs als Wes terman, Koelemeijer en Mak niet al leen weten waarover ze schrijven en hun bronnen kennen, maar ook góed kunnen schrijven. „Ze maken meer dan leesbare boeken die in niets lijken op de gebruikelijke droge academische productie." In de tweede plaats is er volgens De Rooy het feit dat vooral de boeken van Mak mensen de eyeopener le vert dat geschiedenis een ontwikke ling is. „Ik heb veel reacties op De eeuw van mijn vader en In Europa gehoord met de strekking: hé, nu zien wij de zaken eindelijk weer eens op een rij. Die behoefte aan over zicht is de laatste tijd alleen maar groter geworden. Zien hoe de zaken in elkaar klikken." Volgens De Rooy is het historisch besef tegenwoordig dan ook weer te rug. Er is nog een derde verklaring voor het feit dat het Mak-virus zo heeft kunnen toeslaan. „Het verlan gen dat wij willen weten wie wij zijn leeft al een tijdje. Waar gaat de Ne derlandse identiteit eigenlijk over? Voor de jaren zestig was dat allemaal vanzelfsprekend, en zoals mijn col- Geert Mak, aanjager van de hausse aan historische boeken. Foto: GPD/Lex van Rossen lega Abram de Swaan heeft gezegd, vanzelfsprekend is eigenlijk vanzelf- zwijgend. Als het geen probleem is, hoor je er ook niemand over. Maar de Nederlandse identiteit is nu wél een probleem geworden." Henk te Velde, hoogleraar geschie denis aan de Universiteit van Gro ningen en binnenkort vaderlandse geschiedenis te Leiden, vult aan: „Ik heb zelf de neiging het in verband te brengen met het verdwijnen van de zuilen. Mijn ouders hadden een van zelfsprekend perspectief op het ver leden, vanuit hun eigen sociaal-reli gieuze groep. Voor mij - ik ben van 1959 - geldt dat al niet meer. Het perspectief is persoonlijker gewor den, niet meer vanuit een sociaal-re ligieuze groep." Terug naar de identiteitscrisis van ons Nederlanders. Piet de Rooy: „In de vroege jaren negentig is een on derzoek in gang gezet naar wat de ijkpunten van de Nederlandse ge schiedenis zouden moeten zijn. Dat heeft geresulteerd in een aantal me- tertjes kloeke boekdelen. Dat is veel zeggend. Nu Nederland op dreigt te gaan in het grotere Europa willen we opeens graag weten wat er in het Nederlander-zijn zo waardevol is dat het behouden blijft." Hetzelfde geldt voor wat er intern in de samenleving gaande is. „De mul ticulturele samenleving heeft het be sef gewekt dat wij niet meer terug kunnen. Onder invloed van dat be wustzijn zie je dat het historisch be sef zich aan het verdiepen is." Henk te Velde: „Nu het vooruit gangsgeloof is afgenomen, en we niet meer zoals in de jaren zestig vooruit keken, leren we weer achter om te kijken. Naar wat we achter ge laten hebben." Helpt het iets? Valt er iets te leren van al die geschiedenis? Piet de Rooij: „Je kunt van mijn vak niet zeggen dat het direct resultaten op levert of kant-en-klare oplossingen aanreikt. Maar wat wij bijvoorbeeld zouden kunnen leren is dat Neder land helemaal niet zo'n vredelievend landje is geweest waar een bijna hobbit-achtig volkje in grote rust woonde. Er zijn wel degelijk grote spanningen geweest tussen bevol kingsgroepen, bijvoorbeeld protes tanten en katholieken, die pas met enige moeite onder controle ge bracht konden worden. Een les zou kunnen zijn dat dat alleen mogelijk is geworden doordat men de onder linge verschillen heeft erkend en er dienovereenkomstig ook gedragsre gels zijn opgesteld." Professor Te Velde is het daarmee eens. Hij ziet echter een groot ge vaar. .Aandacht voor de geschiede nis is prima, maar het mag niet ont aarden in uitsluitend nostalgie. Op zich is dat een vrij diffuus gevoel, waar auteurs als Mak handig en in telligent gebruik van weten te ma ken, als het er maar niet toe leidt dat het beeld ontstaat dat er vroeger geen grote veranderingen zijn ge weest. Dat het verleden tot 1950 zo'n beetje een statische toestand was en dat daama alles in verandering is ge komen. Zo is het niet, natuurlijk. De wereld is altijd in verandering ge weest." Micci French, me als ik val os, 19,95 Geert Mak, emd tot kwetsbaarheid 5,00 Dan Brown, a Vinci code igh-Sijthoff, 19,95 Dan Brown, ernini mysterie igh-Sijthoff, 19,95 Sophie Kinsella, alicious! e of Books, 17,50 John Grisham, iat ',€19.95 Dan Brown, uvenalis dilemma igh-Sijthoff, 19,95 Jan Blokker, Jan Blokker Bas Blokker, ooroudergevoel iet, 35,00 I Saskia Noort, naar de kust os, 12,50 Saskia Noort, tdub os, 18,95 PNB/De Bestseller 60 Kinsella schrijft een nieuw deel r reeks over koopverslaafde vrou- 'oor de liefhebsters zullen we eggen. Dan Brown zakt iets ver- Saskia Noort blijft het ondanks ominatie voor de Gouden Doeri- d doen. En nu maar kijken hoe de sche boeken het volgende week oen. Henk van Os: „Zou ik dat wel kunnen, een essay van 15.000 woorden?". Foto: GPD non-fictie interview Francoise Ledeboer 'Moederlandse geschiedenis', Boekenweekessay door Henk van Os. Uitgave Stichting CPNB. Prijs: €2,50. Het is in de mode te klagen over een schrijnend gebrek aan kennis van de Nederlandse geschiedenis. Henk van Os doet daar in zijn Boekenweekes say Moederlandse geschiedenis niet aan mee en motiveert bevlogen waarom hij dat niet nodig vindt: „Ik heb net het Boekenweekmagazine gelezen en was verbluft over het rijke aanbod over ons verleden. Ik ont dekte een nieuw jaartallenboek en zag dat Norels Engelandvaarders wordt herdrukt. Dat soort boeken waren mijn ingang tot de geschiede nis, als jongetje verslond ik ze. Dat is toch fantastisch?" Toen de CPNB hem vroeg het Boe kenweekessay te schrijven, hield hij eerst 'verbluft' de boot af. „Ik schreef al regelmatig essays voor De Groene Amsterdammer, maar dat zijn meestal lezingen die ik bewerk tot ongeveer de helft van wat ik nu moest leveren. Ik aarzelde: zou ik dat wel kunnen, een essay van 15.000 woorden? De Boekenweek bleek bo vendien over vaderlandse geschiede nis te gaan. Dat moet ik niet willen, dacht ik, dan gaan er tientallen vóór mij." De (kunst) historische passie van Beeldenstorm-presentator Van Os, tegenwoordig 'universiteitshoogle raar' Kunst en Samenleving aan de Universiteit van Amsterdam, lag der tig jaar lang buiten onze grenzen. Zijn fascinatie voor Italiaanse kunst en cultuur begon in 1958, toen hij als student in een bus naar Siena hobbelde ter voorbereiding van een referaat over de 15de-eeuwse schil der Sassetta. Na elf jaar promoveer de hij op iconologische problemen in de Sienese schilderkunst tussen 1300 en 1450. Zijn benoeming tot directeur van het Rijksmuseum in 1989 markeerde de geleidelijke omslag in zijn denken van 'vaderlandse' naar 'moederland se' geschiedenis, van feitenkennis 'op afstand' naar voelen, zich eigen maken, 'thuis komen': „Er is bij mij iets essentieels gebeurd toen ik na mijn onderdompeling in de geschie denis van Siena weer terug kwam bij de Nederlandse geschiedenis. Dóór wilde ik over vertellen, maar dan moest ik het wel nogal persoonlijk houden. Tijdens het schrijven was mijn belangrijkste zorg dat het niet zó persoonlijk werd dat de algemene dimensie helemaal zou verdwijnen." De student Van Os die in 1958 aan de voet van de kerk van de San Do- menico in Siena de hevigste histori sche sensatie voelde die hij ooit had gekend, schrijft over die ervaring 'als de dag van gisteren'. Als kleine jon gen las zijn vader hem op kerst avond De kathedraal van Aart van der Leeuw voor. Dat verhaal gaat over middeleeuwse bouwers, 'pove re zondaars', die gezamenlijk werken 'aan vensters die stralen als het oog van God', aan een 'ten hemel stij gend wonder' dat 'bij allen een vonk uit de ziel heeft geslagen'. Zo wordt, aldus Van der Leeuw, 'de kathedraal opgetrokken door een broederschap van heiligen'. Tijdens het gesprek zegt Van Os: „Geluksmomenten van historische sensaties zijn altijd eenmalig, niet hedonistisch en hoogst individueel. Je begrijpt ineens wat je altijd had willen begrijpen, of krijgt een hou vast dat je altijd had willen hebben, ook als je niet wist wat het was. Ik ben opgevoed met het idee van een samenhang in het leven onder het geloof en daar horen beelden bij, daar hoort de bouw van zo'n kathe draal bij die boven de stad uitrijst. En zie, hij bestaat! Voor mij omvat de historische sensatie ook altijd een esthetisch element: denk aan Siena, maar die ervaring had ik later ook in Dordrecht en Willemstad.'' Kan een museum toch iets 'meede len' over zo'n individueel geluksmo ment van historische sensatie? Vol gens Van Os krijgt het Rijksmuseum met zijn 'gemengde' collectie' kunst én geschiedenis de komende jaren 'de fantastische kans' te bewijzen dat dit inderdaad mogelijk is: „Je kunt een historische sensatie niet delen, maar je kunt hem wél facilite- ren en ook verknollen. Hoeveel ge schiedenis moet erin, of hoeveel schilderijen of kunstnijverheid? Ik zou graag wat meer aandacht willen voor de mensen die bezig zijn met de herinrichting, want dat is onge looflijk belangrijk voor ze." Is het niet makkelijker in plaats daarvan een Nationaal Museum voor Geschiedenis op te richten, zo als de afgelopen tijd onder meer is bepleit door SP-fractieleider Jan Ma- rijnissen? Van Os vindt dat een heil loze gedachte: „Ik was heel erg ge schokt dat mensen het Rijksmuseum zelfs niet noemden in deze discus sie. Maak toch gebruik van de musea en oudheidkamers in het land die er al zijn, in plaats van het zoveelste museum te willen.En bovendien kan een Nationaal Museum voor Ge schiedenis het belangrijkste pro bleem niet oplossen. Dat kün je niet van een museum verwachten!" Voor politici als Marijnissen ziet Van Os een veel belangrijker taak wegge legd. Laten ze ervoor zorgen dat ge schiedenisonderwijs weer 'veel meer wordt gericht op het bijbrengen van elementaire historische overzichten dan doorgaans het geval is'. De stu dent van Van Os die Albrecht Dürer liet schilderen rond 1800 had werke lijk geen enkel benul van de chrono logische structuur van het verleden. „Zonder die structuur is geen ge schiedenis mogelijk", stelt Van Os. „Kijkervaringen, historische sensa ties, het is alles goed en wel, maar eerst moet de les geleerd worden." den haag/gpd - Er komt tijdens de Boekenweek van 9 tot en met 19 maart zo'n stortvloed aan boeken over de vaderlandse geschiedenis uit, dat het menig lezer zal gaan duizelen als hij of zij in de boekwinkels het enorme aanbod ziet. Wie eerst eens in alle rust wil be kijken wat er voor nieuws of als langverwachte her- dnik verschijnt, doet er goed aan het Boekenweekma gazine 2005 voor de adviesprijs van 1 euro aan te schaffen. Daarmee is thuis op de bank alvast een eer ste schifting te maken. Bovendien bevat het blad tal van leuke extraatjes. Zo vertellen acht zeer uiteenlopende schrijvers over hun favoriete geschiedenisboek. Abdelkader- Benali bekent dat hij als kind gefascineerd was door Napole on. Wat heet: 'Ik wilde Napoleon zijn!' De Nederland se geschiedenis leerde hij kennen door de boeken- reeks Van nul tot nu die hij via een ingenieus spaar systeem in de kinderboekhandel kon aanschaffen. „Geschiedenis in plaatjes, net als Asterbc niets leent zich beter voor die opeenvolging van conflicten, be schavingen en soms lachtwekkende figuren", aldus de auteur. Voor Simone van der Vlugt betekende Kruistocht in spijkerbroek van Thea Beekman een keerpunt. „Ik dacht dat geschiedenis stoffig was, dat het over jaar tallen ging, maai' het bleek over echte mensen te gaan." Adriaan van Dis koestert Vaderland in de verte van Annie Romein Verschoor, een geromantiseerde biografie van Hugo de Groot. Toen hij daarin las dat De Groot als 6-jarig ventje al versjes in het Latijn schreef, begreep Van Dis dat hij op school beter zijn best moest doen: Annie Romein-Verschoor gaf me een duw naar de literatuur." Het Boekenweekmagazine geeft daarnaast een spoed cursus 'doe-het-zelf-geschiedenis' oftewel hoe doe je een stamboomonderzoek van je familie, vertelt in het kort nog even hoe de opstand tegen de Spanjaarden ook al weer verliep, hoe zeehelden en zeeschuimers ('hun daden benne groot') in de zeventiende eeuw de status van sport- of muziekidolen van nu hadden, en dat Suriname ook wel degelijk tot de vaderlandse ge schiedenis behoort. Tenslotte vermeldt het naast alle informatie over boe ken voor volwassenen, een lange lijst met kinderboe ken die aan onze historie zijn gewijd. In de overvloed aan titels is het Boekenweekmagazine een steun en toeverlaat voor de lezer die specifiek naar dit of dat boek over dit of dat tijdperk of onderwerp zoekt. 'Spiegel van de Lage Landen' is het thema van de ze ventigste Boekenweek die komende dinsdagavond traditioneel wordt geopend met het Boekenbal in de Amsterdamse Stadsschouwburg. Van woensdag 9 tot en met zaterdag 19 april liften vrijwel alle boek handels en bibliotheken in Nederland op dit thema mee. Op deze pagina een recensie van het Boeken weekgeschenk van Jan Wolkers, een interview met auteur Henk van Os van het Boekenweek-essay en een verhaal over de opmerkelijke stroom aan histo rische non-fictie. Wie door de enorme hoeveelheid boeken het bos niet meer ziet, heeft een prima aan koop aan het Boekenweekmagazine. boekenweek over onze geschiedenis ZATERDAG 5 MAART 2005 ER BU m m

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7