Hét ultieme jongensuitje Ook in ons land raken autosportfans oververhit als Schumacher gas geeft ZATEI 5 MAI 2005 nc Formule l-coureur Christijan Albers van Minardi. Foto: ANP Twintig coureurs, onder wie Christijan Albers, beginnen dit weekeinde in Melbourne aan een nieuw seizoen in de Formule i. Elders in de wereld kijkt een miljard mensen op tv mee naar de Champions League van de autosport. Haast geen sport is zo 'hot' als de Formule i. Alleen de finale van het WK voetbal wordt beter bekeken dan een Grand Prix. Ook in ons kouwe kikkerland raken duizenden autosportfans oververhit als Michael Schumacher gas geeft. door Govert Wisse zesken rond 9 uur vlak voor de eerste trai ning een mooi plekje op de tribune. Het ochtendzonnetje probeert door de laatste mistflarden heen te prikken. Rond het asfalt heerst serene rust. Nog wel. Je hoort hooguit de monteurs die in het rennerskwartier in de weer zijn met boren en banden. Maar dan. „Vrooaaamm..." Het is van het ene op het andere moment gedaan met de stilte als de eerste Formule-l-coureur de motor van zijn wagen start in de pitstraat en gas geeft. Anderen volgen. Waar je ook staat of zit langs het circuit, niemand ontkomt aan de sensatie van het geluid van een For mule-1-wagen. Als zo'n machine met 18.000 toeren voorbij flitst, staan je trommelvliezen op knappen en trillen je ingewanden. Flip Ackema uit Hilversum, ook een regelmatig Grand Prix bezoeker: „Formule 1 is een fan tastische sensatie. Ik werd er acht jaar gele den voor het eerst door gegrepen. Sommi gen vinden het maar een hoop herrie. Ik niet." Twaalfde Ferrari-fans hopen dat hun idool Michael Schumacher ook dit seizoen zijn concurrenten mijlen ver achter zich houdt. Foto: Reuters Wat Lawson absoluut niet de deur uit doet, zijn z'n attributen van Emerson Fittipaldi, de Braziliaanse ex-wereldkampioen. Die verza melt hij namelijk zelf. Aan het plafond in zijn zaak hangen motor kappen van Tyrrell-wagens. Kosten: 1800 eu ro per stuk. Lawson heeftvoor de liefhebber originele racepakken van coureurs. Voor 1500 euró heb je een Jaguar-pak waarin Jan Lammers heeft gereden. Die van Barrichello en Fisichella zijn duizend euro duurder. Pas ging een racepak van Michael Schumacher weg voor bijna 20.000 euro. Topper op dit gebied: een racepak van wijlen Ayrton Sen na. Lawson heeft er wel eens eentje verkocht die voor 40.000 euro van de hand ging. Hel men ook zoiets. Een originele racehelm van Schumi doet bij Lawson 16.000 euro. Een hoop geld, maar de echte Formule-1-fan let niet zo op de centjes. Al is dat laatste niet meer helemaal waar, merkt het Amsterdamse bedrijf Ticket Tra vel, dat vijfenzeventig procent van de For mulé 1-reismarkt in ons land in handen heeft. Het is de grootste voorverkoper ter wereld op het gebied van GP-kaartjes. Het hielp in de toptijd 40.000 Nederlandse klan ten per jaar aan een entreebewijs of arrange ment voor een Grand Prix. Gold Card Na 11 september 2001 is de belangstelling met ongeveer een vijfde teruggelopen. Jan Ploeger van Ticket Travel: „Dat heeft te maken met de slechtere economie. Een va kantie van twee weken in het buitenland is net zo duur als een Formule 1-weekendje." Het duurste Grand Prix-kaartje is een Gold Card, die 2500 euro kost. Maar dan heb je ook wat: gratis eten en drinken en de moge lijkheid om in de pitstraat en het renners- kwartier rond te lopen. Wie op de centen moet letten en toch naar de Formule 1 wil kijken, kan ook goedkoper terecht. Een staanplaats op de Nürburgring kost onge veer 60 euro. Dan sta je in een weiland, met je koelbox in de hand, naar de voorbijrazen- de bolides te kijken. Je hebt geen uitzicht op één van de grote schermen waar de race op te volgen is. Steven Spoelstra stond er in de eerste jaren Jan van der Linden met zijn collectie Formule i-autootjes. Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer ook. „Maar het werd me te vermoeiend." Hij zit tegenwoordig. Het liefst bij een plek met veel inhaalmanoeuvres. Het ticket kost al gauw 300 euro. Daar komen eten, de reis en het hotel nog bij tijdens een lang week end in één van de heilige plekken voor de racefanaten. Spoelstra: „Maar geld is voor mij geen pro bleem. Dat is meer de tijd die erin gaat zit ten. Het is elk jaar weer in de winter onder handelen met mijn vrouw naar hoeveel ra ces ik kan. Omdat we twee kleine kinderen hebben kan ik het niet maken om al te lang weg te blijven. Ik regel zelf de oppas. Mijn vrouw verklaart me overigens voor gek." Maar de Formule 1 is dan ook een mannen wereld. Vrouwen spelen voornamelijk een rol als pitpoes en wandelend reclamebord of staan in de bediening in één van de spon sortenten. Ferrari Vroeger speelde Spoelstra als puber met vrienden de races na. De één was James Hunt, de ander Clay Regazzoni. Daarna ver flauwde de interesse. Totdat Jos Verstappen zijn intrede deed in de Formule 1. Sindsdien is hij vaste GP-bezoeker. Takuma Sato is zijn lievelingscoureur. Schumacher niet. Spoelstra:,A1 heb ik wel meer waardering voor hem gekregen in de loop der tijd." Kom bij Jan van der Linden als Ferrari-fan niet aan met het verhaal dat Formule 1 de laatste jaren een 'saaie optocht' is geworden doordat Schumacher in zijn rode praalwa gen ongenaakbaar is. in 1948 stond hij als jongetje van acht aan de hand van zijn va der te kijken naar de eerste na-oorlogse Grand Prix van Zandvoort. Prins Bira won. Van der Linden: „Ik stond bij Tunnel-Oost. Daar liep het voorwiel van Ferrari-rijder As- cari eraf. Hij stapte uit en ging rustig op een muurtje een sigaretje roken. Dat beeld blijft me altijd bij. Sinds dat moment bestaat mijn liefde voor Ferrari. Die antipathie ten opzichte van Schumacher begrijp ik niet. Als Armstrong voor de zesde keer de Tour wint, vindt men dat toch ook geweldig." Ook Jan Lammers is een groot bewonderaar van Ferrari. Na de dood van Gilles Villeneu- ve in 1982 op het circuit van Zolder was Jan Lammers nadrukkelijk bij Ferrari in beeld. Door een crash in Amerika waarbij de Zand- voorter zijn duim brak, spatte Lammers' droom uiteen. Lammers: „Teams als McLa ren en Williams doen aan autosport. Ferrari is autosport. Het is ontstaan uit passie, niet uit geldelijk gewin. Na Niki Lauda kwam er bij Ferrari bekoeling. Met de komst van Schumacher kropen ze uit het dal. Zonder hem hadden ze het nooit gered. Schuma cher en Ferrari betekent synergie: 1+1= 3. Schumacher stimuleert Ferrari zoals Niki Lauda dat ook deed. Het zijn echte boeg beelden." Lawson merkt dagelijks aan de verkoop in zijn winkel hoe immens populair het Itali aanse merk is. „Ferrari is een mythe, een droom. Terwijl het eigenlijk ook maar een platgeslagen Fiat is. Maar als een Ferrari in de straat staat, neemt iedereen een kijkje." Dat is sommigen een doorn in het oog. Ster ker: er zijn er die Ferrari haten. Zij hebben zich op een eigen website verenigd in de Anti-Ferrari Club en roepen mensen te hel pen in de strijd tegen het Rode Kwaad. Ze sluiten hun introductiepagina op internet af met de tekst 'Met antiferraristische groet'. Vanaf dit weekeinde heeft iedereen weer nieuwe hoop. Nieuw begin, nieuwe kansen. Ferrari-fans kijken uit naar de zesde opeen volgende wereldtitel - en achtste in totaal - voor Schumacher, de Ferrari-haters hopen eindelijk weer eens op succes voor één van de andere stallen. Het is één tegen allen. Formule 1 is magie. Debutant Christijan Al bers (25, Laren) behoort sinds kort tot die wondere Marlboro-wereld. De opvolger van Jos Verstappen is in ruim een hal ve eeuw pas de twaalfde Neder lander die wist door te dringen tot de hoogste autosportklasse. Dat op zich is al een prestatie, maar toch wordt nogal schamper gesproken over het feit dat hij plaatsneemt in een Minardi. Alsof hij temidden van supersnelle wa gens een Dafje bestuurt. Terwijl ook hij één brok power en hoogwaardige techniek moet zien te mannen. Al bers onlangs in De Volkskrant: „Het is magisch. In tweeëneenhalve secon de naar de 100. Negenhonderd pk in je rug. Zo'n versnelling is met niks te ver gelijken. Het gevoel is betoverend. Dat enorme vermogen geeft zo'n kick." Er komt heel wat kijken om al die pk's onder controle te houden. Bij de start van een Grand Prix stijgt de hartslag van een coureur door de stress boven de 200 slagen per minuut. Het is een aanslag op lichaam en geest. Albers: „De eerste keer dat ik in de Minardi reed was ik na tien ronden kapot." Mannen en snelle auto's, dat weet wat. For mule-1-gekte is er in alle soorten en maten. Neem Jan van der Linden, een vijftiger uit de Bollenstreek, die nog steeds zelf kartwed- strijden rijdt. Zijn grootste - en dure - hobby: het verzamelen van miniatuur Formule-1 - wagens. Van der Linden heeft een wandkast vol met 1230 modelautootjes (schaal 1:43). Vrijwel elke bolide, die na de Tweede Wereldoorlog is gebouwd, heeft Van der Linden op speel goedformaat in zijn bezit. Hij loopt stad, land en beursen in binnen- en buitenland af om autootjes op de kop te tikken, die nog niet in zijn kast staan, 's Avonds kan hij uren priegelen - schuren, grondverven, spuiten, stickertjes opplakken - aan een mini-Mcla- ren van James Hunt, de ISO Marlboro van Gijs van Lennep of de groen/oranje HWM van Dries van der Lof, de allereerste Neder lander in de Formule 1. Bollenverkoper De bollenverkoper gaat een paar keer per maand langs bij Autopassion aan Het Spaar- ne in Haarlem. Voor Formule-1-fans dé zaak in Nederland. Je kunt het zo gek niet beden ken of eigenaar Randall Lawson heeft het op autogebied. „Van Formule 1 tot Trabant ver kopen we. Ze komen naar ons toe vanuit Ja pan omdat we zo'n grote collectie hebben." formule Het indringende, jankende geluid van een Formule-1-bolide, dat de stilte op de vroege zaterdagmorgen verjaagt, klinkt Steven Spoelstra als de Ne gende Symfonie van Beethoven in de oren. „Ik vind dat het mooiste moment van het hele Grand Prix-weekeinde", zegt de veerti ger uit Haarlem, die drie keer per jaar met een groepje vrienden een Formule-1-race bezoekt. „Het is voor mij hét ultieme jon gensuitje." Of het nou de Nürburgring, Silverstone of Monza is, de situatie op zo'n zaterdagmor gen is bijna overal dezelfde rond de bekende circuits. De vroege vogels onder de racefans

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2