van binnenuit Volop gaten in beveiliging Brutale diamantroof wijst op hulp SCHIPHOL Vluchtauto wordt achtergelaten bij "De Hoek" Hoofddorp. Roof vindt plaats op het Luchtvrachtplat form van Schiphol. uchtroute Aalsmeer ©HDCMEDIA/F Enquête 5 MAART 2005 weekendbijlage van Leidsch Dagblad Leden van de recherche van de Koninklijke Marechaussee verrichtten vorige week vrijdag in Hoofddorp sporenonderzoek bij het waardetransport van KLM Cargo. Het busje werd op Schiphol overvallen en door de rovers zonder enige belemmering van het terrein gereden. De juwelen en diamanten die het busje vervoerde zijn grotendeels verdwenen. Foto: ANP - Formule i sprake van tips van binnenuit. Schiphol telt een kleine 58.000 werkers, waarvan circa de helft met een Schiphol- pas beveiligde terreinen mag betreden. Gemiddeld wordt circa tien procent van de aanvragen voor een Schiphol-pas afge wezen na onderzoek door de AIVD en marechaussee, vaak vanwege een straf blad. Maar daarmee is het systeem niet waterdicht. Brave werkers kunnen immers ook be zwijken voor hoge geldbedragen. „Voor personeelsleden kan de verleiding groot zijn om bepaalde informatie te verstrek ken." Volgens Radstaak zou het personeel 'gemonitord' moeten worden. „Kijken hoe het gaat. Zijn ze nog wel in staat om weerstand te bieden tegen verleidingen?" De ACN-voorzitter heeft niet de illusie dat Schiphol voor honderd procent beveiligd kan worden. „Het is een groot kat- en muisspel. Als je wat beveiligd hebt, gaan ze weer op zoek naar een ander gaatje." De maatregelen moeten verder betaal baar blijven, zonder dat het dagelijkse werk onmogelijk wordt gemaakt. Het risico op overvallen is niet het enige probleem, zo tekent Radstaak aan. De ter reurdreiging, de bestrijding van drugs smokkel en mensenhandel vergen veel aandacht. „Het kan best dat daar de prio riteiten zijn gelegd en dat voor andere punten minder mankracht beschikbaar is." De diamantroof is schadelijk voor het imago van de luchthaven. „Dit is duide lijk een minpuntje voor Schiphol." Koud kunstje De overval heeft tot een stroom van spe culaties geleid over de wijze waarop de criminelen in beveiligd gebied zijn geko men. Pasjes kunnen zijn "uitgeleend" of gestolen. Mogelijk zijn verlopen Schip- hol-passen gebruikt. Misschien zijn er he lemaal geen fouten gemaakt en gaat het om luchthavenwerkers met een geldige pas. Volgens een ingewijde op Schiphol is het een koud kunstje om in het donker een gat in het hek te knippen en naar binnen te sluipen. Ook zonder kniptang kun je een heel eind komen. Ruim een jaar gele den lieten vriendelijke bewakers deze ver slaggever twee keer toe op beveiligd ter rein van Schiphol-Oost, zonder te vragen naar een Schiphol-pas of legitimatie. Brutaliteit kan evenzeer helpen. In 2003 werd een medewerker van een Schiphol- bedrijf betrapt bij diefstal van elektroni sche apparatuur uit een vrachtloods in beveiligd gebied. Hij had zelf een bestel busje overgespoten in KLM-kleuren en die naar binnen gereden. Het komt op Schiphol vaker voor dat lieden met valse vrachtlijsten in alle openheid dure spul len komen "afhalen". Een complex als Schiphol is nooit volle dig te beveiligen, zo meent de Haarlem- mermeerse veiligheidsdeskundige Hans Guldemond. „Je hebt het over vele tien tallen kilometer aan afrastering. Dat kun je nooit permanent bewaken. Het zou veel te kostbaar worden." Volgens Gulde mond is beroepsdeformatie het grootste risico voor de beveiliging. „Mensen wor den gemakzuchtig als dingen al lange tijd goed lijken te gaan." Door de overval raakte politiek Den Haag in rep en roer. Want als gewapende cri minelen erin slagen om op het platform te komen, dan lukt dat terroristen moge lijk ook, zo vrezen sommige politici. Maar volgens minister Donner (justitie) zijn de anti-terreurmaatregelen in orde. Vooral de bedrijfsbeveiliging bij de KLM was hier in het geding, aldus de minister. Donner kondigde wel extra maatregelen aan, zoals gewapende patrouilles van de marechaussee bij waardetransporten. Verder moet de toegangscontrole met be hulp van de irisscan versneld worden in gevoerd voor Schipholpersoneel. Het "uitlenen" van pasjes wordt daarmee onmogelijk. Maar de onrust op het Bin nenhof kon hij niet wegnemen. Sinds 2003 is de beveiliging in eerste instantie een taak van Schiphol. Die huurt beveili gingsbedrijven in voor de controle op rei zigers en werknemers en de bewaking van het luchthaventerrein. Dit onder su- van start in Australië Een spectaculaire overval heeft de KLM en Schiphol in verlegenheid gebracht. Op de nationale luchthaven, waar het wemelt van de uniformen, roofden criminelen voor 75 miljoen euro aan diamanten. Er zitten gaten in de beveiliging van Schiphol. Het gevaar komt niet Zwakste plek Achteraf gezien hadden enkele inciden ten vorig jaar volgens Radstaak te denken moeten geven. „We kregen signalen dat men zó op het platform kon komen." Hij wil niet zeggen wat er precies is voorge vallen, maar hij houdt er rekening mee dat criminelen al bezig waren met ver kenningstochten voor de grote diamant roof. Veel interne beveiligingsmaatregelen van ACN zijn gericht op de zwakste plek: per soneel dat de verleiding van het grote geld niet kan weerstaan. Want ook bij kleinere diefstallen blijken er vaak lucht havenwerkers in het spel te zijn, of is er Schiphol ging tot voor kort door als één van de best beveiligde gebieden van Nederland. Foto: ANP pervisie van de marechaussee, die stuurt op hoofdlijnen en controleert middels steekproeven. De Marechausseevereniging Marver heeft zich tevergeefs tegen deze taakverdeling verzet. „Beveiliging moet primair een taak zijn van de overheid, en niet van een private partij als Schiphol", zo stelt voor zitter Han Busker. „De luchthaven maakt ook commerciële afwegingen, terwijl vei ligheid altijd voorop hoort te staan. Op een bepaald moment gaat dat botsen." Ondanks de roep om een betere beveili ging staat de luchthaven juist onder druk om de bewakingskosten te verlagen. De hoge securitytoeslagen tasten de positie van Schiphol aan, zo vrezen de KIM en andere luchtvaartmaatschappijen. Volgens bestuurder Rob Kluwer van vak bond De Unie is in de beveiligingsbran che een keiharde concurrentieslag gaan de, waardoor kleinere ondernemingen het loodje leggen. Veel beveiligers moeten volgens hem rondkomen van een laag sa laris. „En dat terwijl het gaat om slopend werk met hoge piekbelastingen." Tegen gewapende roofovervallen kunnen veilig heidsfunctionarissen weinig doen, zo meent Kluwer. „Beveiligers hebben hooguit een zaklamp bij zich en dat moet zo blijven. Het is een taak van de marechaussee om op te tre den bij geweld met vuurwapens." Niet al leen in Nederland heeft de roof commo tie veroorzaakt. In de internationale ju- welenbranche is de overval het gesprek van de dag, zegt Eddy van der Geest die al jaren in New York woont. De voormalige Haarlemmer is verkoopdirecteur van het toonaangevende juweliershuis Graff. Vol gens Van der Geest is het onmogelijk om juwelen tijdens transporten voor honderd procent te beschermen. „Je probeert het zo veilig mogelijk te doen, maar als er iemand in jouw organi satie net te veel over praat, dan heb je al een risico." Hij vloog de hele wereld over om zijn klanten te bezoeken, waarbij de kostbare edelstenen altijd apart werden vervoerd. „Hoe dat gebeurde wil ik niet weten. Op het moment dat ik aankwam, waren de sieraden daar ook." Hij denkt dat de overvallers erin zullen slagen om hun buit ergens aan de man te brengen. „Op de illegale markt is altijd wel een ko per te vinden die bereid is tien procent van de waarde te betalen. Praat je in dit geval nog over 7,5 miljoen euro." Daar voor kun je heel wat flessen champagne bestellen. Met medewerking van Ed Blaauw en Wim Wegman alleen uit de boze buitenwereld, maar ook van binnenuit. door Richard Mooyman KLM heeft de mogelijkheid om het busje op afstand elektronisch stil te zetten, maar doet dit naar eigen zeggen niet om dat er aanvankelijk sprake lijkt van een gijzeling. Het busje wordt teruggevonden op het Hoofddorpse bedrijventerrein De Hoek. De rovers zijn spoorloos, evenals het grootste deel van de edelstenen. Vermoe de waarde: 75 miljoen euro, mogelijk zelfs meer. De zending is verzekerd, maar met deze overval maakt Nederland wereldwijd een slechte beurt. Verbijstering alom. Zaventem De KLM en Schiphol leken hun zaken zo goed voor elkaar te hebben. Zij danken een deel van het diamantvervoer aan de slechte beveiliging van de Brusselse luchthaven Zaventem, waar binnen zes jaar tijd maar liefst vier maal een waarde transport werd overvallen. Meestal met hulp van luchthavenpersoneel. In 2001 besloot de gehele vliegbranche Zaventem te boycotten voor waarde transporten. Sindsdien gaan veel dia mantzendingen via Schiphol. Niet alleen Zaventem, maar ook de Londense lucht haven Heathrow kreeg de afgelopen jaren te maken met brutale overvallen in bevei ligd gebied. Daarnaast werd de KLM zo wel in 2002 als in 2004 geconfronteerd met een gewapende overval op het vlieg veld van het Zuid-Afrikaanse Johannes burg. De eerste keer werd voor miljoenen aan contanten en diamanten buitge maakt. De laatste roof mislukte, waarbij drie politie-agenten werden neergescho ten. Als doorvoerhaven van edelstenen kwam uiteraard ook Schiphol in beeld bij crimi nelen. De kans is groot dat zij informatie of hulp kregen van binnenuit. Op Schip hol is criminaliteit door personeel een ernstig probleem. Er valt namelijk veel geld te verdienen: in de smokkel van drugs en mensen, maar ook diefstal van kostbare luchtvracht is lucratief. Het is geen geheim dat criminele bendes proberen te infiltreren in luchthavenbe drijven. Dankbaar maken zij gebruik van hand- en spandiensten door werknemers. De afgelopen vijfjaar werden alleen al 675 luchthavenmedewerkers opgepakt wegens het doorsluizen van illegalen. Een groep KLM-ers ging onlangs de cel in vanwege cocaïnesmokkel via de bagage kelders. Ben Radstaak is wel wat gewend, maar de brute diamantroof kwam als een schok. Als voorzitter van de branche-organisatie Air Cargo Netherlands (ACN) is hij al ja ren bezig de beveiliging bij de bedrijven te verbeteren. „Schokkend is dat het ge beurde op het platform. Je gaat er vanuit dat zoiets minder makkelijk is in beveiligd gebied." ten overval met een hoog James Bond-gehalte. Gedurfd, goed voor bereid, zonder gewonden, een vet te buit. Daders vooralsnog spoorloos. Ge nieten zij al van champagne in een of an der Zuid-Amerikaans land? Of neuriën de mannen in een nachtclub 'Diamonds are a girl's best friend', terwijl zij in hun broekzak discreet de edelstenen door hun vingers laten glijden? Zo'n spannende diamantroof werkt op de fantasie. Maar de harde werkelijkheid is dat drie KLM-ers de schrik van hun leven kregen toen zij met vuurwapens werden bedreigd. Voor hen is er geen sprake van jongensboek-romantiek. En voor de Ne derlandse luchtvaartbranche al helemaal niet. Deze diamantroof, een van de groot ste uit de geschiedenis, is vooral pijnlijk. Schiphol geldt namelijk als een van de best bewaakte gebieden in Nederland. Op de luchthaven verdienen 2700 particulie re beveiligers en 1650 marechaussees hun brood. Een rechercheteam van de Ko ninklijke Marechaussee op oorlogssterkte onderzoekt de zaak. Bij het korps heerst enig optimisme. Er zijn immers sporen, getuigen, opnames van beveiligingscame ra's. Het is maar de vraag of de boeven zorgeloos champagne kunnen nippen. De marechaussee laat weinig los, maar het volgende lijkt zich op die vrijdag 25 februari te hebben afgespeeld: Een KLM- er van de Technische Dienst eet 's och tends een hapje in de kantine op Schip- hol-Centrum. Hij heeft zijn bestelbus ge parkeerd op het platform dat niet toegan kelijk is voor buitenstaanders. Zoals ge woonlijk laat hij de sleutels in het contact zitten. Tot zijn verbazing merkt de KLM-er later dat zijn wagen is verdwenen. Hij slaat alarm en de marechaussee wordt inge schakeld. Maar niemand beseft dat de dieven al kilometers verderop rondrijden in de buurt van het vrachtplatform. De in uniform gestoken rovers wachten tot een busje van KLM Cargo met diamanten en juwelen stopt bij een vliegtuig van Tulip Air, dat de kostbare zending naar Antwer pen moet brengen. Onder bedreiging van vuurwapens dwin gen zij de drie KLM-beveiligers om op de grond te gaan liggen. De overvallers springen in de bus met diamanten en rij den dicht achter een ander voertuig langs de slagboom het beveiligd terrein af. De Wat vindt u van de gezondheids zorg in ons land? ■mééhmbéü I Jan Wolkers en zijn ode aan de vrouw

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1