'Aids neemt explosief toe in Afrika' BUITENLAND i Ik doop u met rioolwater', zou Johannes nu zeggen Oud-minister Oekraïne kiest kogel in schandaal Sots!wgdu,lkt Indonesië zet hulpverleners land uit George Bush zet Syrië de duimschroeven aan VN verwachten 90 miljoen zieken Botten dwergmens breken in ruzie tussen geleerden Burgemeester Londen noemt Sharon oorlogsmisdadiger Horst Wessel op *- in Kaliningrad iljoen rood ha - De Amerikaanse dichael Jackson staat dan 275 miljoen dol- Dod. Dat blijkt uit een tgelekt document aar aanklager Gor- icloss. Volgens de aakte Jackson in ïiek na een tv-docu- vaarin ondermeer te oe hij hand in hand »n 13-jarige kanker- 1jongen om wie de n phtszaak wegens mis- r(it. Wacko Jackon kcn verdere deuk in en zijn portemon- im zou hij de jongen lilie uiteindelijk in I land Ranch hebben totdat zij op video ring hadden afgelegd schuld van de zanger Ise omroep se dood paus W eii - Op de internet- de Zweedse publie- eii SVT heeft urenlang n i gestaan dat de paus den. Een foutje van aiverkster die aan een - van de paus werkte, 1'iiroep gisteren toege- II loden ep-raki 'Het drinken van ille- 2kte raki heeft in Tur- iondag vijftien men- °en gekost. Het ge- ankje bevatte vol- e media 57 tot 97 ïthylalcohol, terwijl £age in normale raki *5 bedraagt. Volgens 1 iten worden nog 29 ;n het ziekenhuis be- tor vergiftiging. "4 Belang aeer taboe —fan de Vlamingen _:ent een samenwer- et extreemrechtse i:_ang (voorheen II'ik) op gemeentelijk fcJten. Dit blijkt uit een '■n het Belgische dag- torgen. De traditione- partijen boycotten ilke coalitie met het ang. hoofddoek is hospitaal soneel van Franse iekenhuizen mag itisch hoofddoekje j. dragen. Dit blijkt les van de minister izondheid, Philippe zo meldt het ibureau AFP. In jn godsdienst en gescheiden. Eerder »eParijs leerlingen en up openbare scholen ymbolen of kleding- dragen. rland pakt iten op Zwitserse politie _^amieten opgepakt ïrnetsite runden j ,'lden werden ver- __jegijzelden in Irak gemarteld en omge- werd informatie ir het maken van het uitvoeren van 'e vijf, afkomstig uit elgië, woonden le- ierland. Twee zitten pin de cel. ie» 1 'schappers >4 mim-ster oni leBtronomen hebben nester tot dusver ont- Eoject is in omtrek jolrocent groter dan nn^rootste planeet in telsel, maar is wel 96 lar. Dat bericht het I Qischapstijdschrift loist. Sterrenkundigen nppean Southern y ontdekten een ob- ïre week voor een ekt, en daarbij de j(jjl licht die de aarde 11,5 procent vermin- hand van de ver bonden de weten- mle precieze omvang s^erekenen. Die gham bant Hood a - Robin Hood is de :den van de vernieu- an Nottingham. Het ide stad in het n Engeland heeft ogo laten ontwikke- tot grote verbazing <rs en toeristen de n de Middeleeuwse et meer voorkomt, e van Nottingham elopen jaren forse elopen door drank- schietpartijen en len van geweld en - e zijn blazoen op- 1' dermeer met een maar in dat bla- i plaats meer voor stal van de rijken en in de armen. new york/gpd - Als niet meer gedaan wordt om de aids-epi- demie te stoppen, zullen over twintig jaar negentig miljoen Afrikanen besmet zijn met hiv, het virus dat aids veroorzaakt. Dat is tien procent van de tota le bevolking van Afrika. Om een dergelijke explosieve toename van de ziekte te voor komen, moet er volgens de Verenigde Naties 200 miljard dollar geïnvesteerd worden in anti-aidscampagnes. Op dit moment zijn zo'n 25 miljoen Afrikanen besmet met hiv, dat is 65 procent van het totale aantal gevallen in de we reld. Vorig jaar kwamen er 3.1 miljoen gevallen bij. Duizen den mensen overlijden iedere dag aan de ziekte. Zuid-Afrika telt het hoogste aantal aidsge- vallen in de wereld: 5 miljoen. Buurlanden Botswana, Lesotho and Swaziland ken nen de meeste hiv-besmettin- gen. Wordt er meer geld gestopt in voorlichtingscampagnes, de distributie van condooms en medicijnen, dan kunnen de komende jaren 16 miljoen mensen gered worden van de dood. En voorkomen kan wor den dat 43 miljoen mensen een hiv-besmetting oplopen en vervolgens aids krijgen, al dus een gisteren verschenen VN-rapport. Als in 2005 nog steeds miljoe nen Afrikanen hiv en aids krij gen komt dat niet omdat er niets tegen gedaan kon wor den, benadrukken de VN. ,,Dat is dan te wijten aan een collec tief gebrek aan politieke wil om menselijk gedrag op alle niveaus te veranderen en de krachten die verantwoordelijk zijn voor de verspreiding van de ziekte te beïnvloeden." Zonder een flinke impuls voor de anti-aidscampagne zal het hele continent over twintig jaar totaal aan de grond zitten, waarschuwen de VN. sydnev/anp - De resten van de vorig jaar ontdekte Dwerg mens van Flores zijn bescha digd, gebroken en knullig ge repareerd. Oorzaak: een ruzie tussen geleerden. Dat meldt The Sydney Morning Herald vandaag. Een fragiel stuk heupbeen is tijdens een trans port beschadigd geraakt en een stuk kaakbeen is gebroken en vervolgens weer in elkaar geflanst. Het bestaan van de nieuwe mensensoort Homo Floresiensis werd vorig jaar bekendgemaakt door een In- donesisch-Australisch team van archeologen. Zij stelden dat er 18.000 jaar geleden een dwergmens heeft geleefd op het Indonesische eiland Flo res. Maar een toonaangevende In donesische archeloog geloofde er niets van dat het om een onbekende mensensoort ging en wist de hand te leggen op de resten. Schoorvoetend ging het archeologenteam ermee akkoord dat de Indonesische professor de botten onder zocht. Volgens de Australische teamleider Mike Morwood heeft hij uiterst onzorgvuldig en onverantwoord gewerkt, waardoor de resten deels on herstelbare schade opliepen. „Om ziek van te worden", zo zegt hij in de Australische krant. westfield/anp-afp-rtr - De Amerikaanse president Bush heeft gisteren gezegd dat Syrië zich volledig moet terugtrekken uit Libanon. Bush waarschuw de dat hij geen genoegen neemt met halve maatregelen. De Syrische president Bashir al- Assad spreekt vandaag Syrische parlement toe en verwacht wordt dat hij zal aankondigen dat de beloofde terugtrekking van de Syrische troepen uit het buurland snel zal beginnen. De Amerikaanse president zei gisteren in een vraaggesprek met het dagblad The New York Pose dat hij wil dat Syrië zijn militairen en leden van inlich tingendiensten in mei uit Liba non weg heeft gehaald. Libanon werd na de Eerste We reldoorlog vooral op instigatie van de koloniale heerser Frank rijk losgemaakt van Syrië. Het land werd tijdens de Tweede Wereldoorlog feitelijk onafhan kelijk. Spanningen tussen de bevolkingsgroepen leidden in 1975 tot een bloedige burger oorlog waar Syrië zich sinds 1976 uit naam van tal van Ara bische mogendheden actief mee bemoeide. Aan het einde van die oorlog in oktober 1990 waren er waarschijnlijk 30.000 Syrische militairen in Libanon, nu minder dan de helft. De druk op Syrië om ook die troe pen terug te halen, werd groter met de moord op de Libanese ex-premier Hariri vorige maand. Een deel van de Liba nese oppositie zag de hand van Damascus achter de moord op Hariri, de pro-Syrische regering stapte op na massale demon straties. Bijbelse rivier de Jordaan geeft spirituele reiniging en hardnekkige huiduitslag Zelfmoord brengt ex-president Koetsjma opnieuw in verband met moord op journalist door onze correspondent Remco Reiding moskou - De Oekraïense oud-minister van binnenlandse zaken Joeri Kravtsjen- ko heeft zich door het hoofd geschoten, de dag voor hij verhoord zou worden in verband de geruchtmakende moord op journalist Georgi Gongadze. Volgens het persagentschap Interfax heeft Kravtsjenko in een afscheidsbrief geschreven dat hij met zijn daad zijn fa milie wilde beschermen. Hij zou zijn daad hebben begaan vanwege 'Koetsjma en zijn handlangers'. Koetsjma is de corrupte oud-president van Oekraïne die begin dit jaar na de 'oranje revolutie' werd afgelost door de hervormingsgezinde Viktor Joesjtsjenko. Koetsjma, op vakantie in Tsjechië, ont kende elke verantwoordelijkheid. „Voor God en mijn volk verklaar ik dat ik een schoon geweten heb." De oud-president zei vandaag naar Oekraïne terug te ke ren om aan alle geruchten een einde te maken. De Oekraïense oppositie denkt dat Kravtsjenko vier jaar geleden op dracht heeft gegeven de kritische jour nalist Gongadze te laten verdwijnen. Gongadze deed onderzoek naai' corrup tie bij de overheid. Hij verdween op 16 september 2000. Volgens de procureur- generaal werd hij door hoge politiemen sen ontvoerd. Buiten Kiev zouden ze hem hebben laten stikken om zijn li chaam daarna met benzine te overgie ten en aan te steken. Het onthoofde lijk werd later in een bos teruggevonden. De moordzaak stond symbool voor het criminele regime van president Leonid Koetsjma en zorgde voor een politieke crisis in Oekraïne. Ook Koetsjma zelf zou betrokken zijn bij de moord. Op ge luidsbanden die openbaar werden ge maakt door zijn lijfwacht, is te horen hoe hij klaagt over Gongadze en Kravtsjenko de opdracht geeft hem 'uit te drijven, eruit te gooien en aan de Tsjetsjenen te geven'. Deze week werden drie politiemensen aangehouden. Volgens president Joesjt sjenko zijn de daders van de moord daarmee gepakt en is de zoektocht naar de opdrachtgevers begonnen. Joesjt sjenko zei dat het regime van Koetsjma niets had gedaan om de-moord op te lossen en de daders had beschermd. Bij zijn aantreden als president beloofde hij al een grootschalige schoonmaak van het overheidsbestel. londen/anp - Burgemeester Ken Livingsto ne van Londen heeft zijn conflict met de Britse joodse gemeenschap verder aange wakkerd door premier Sharon in het dag blad The Guardian een oorlogsmisdadiger te noemen. Livingstone ligt onder vuur na dat hij vorige maand tegen verslaggever Oliver Finegold van-de door hem gehate krant Evening Standard zei dat hij leek op een bewaker van een nazi-concentratie kamp. Sindsdien is van diverse kanten, waaronder die van partijgenoot Tony Blair, druk op hem uitgeoefend zijn excuses te maken. In The Guardian van gisteren zegt Livings tone dat hij helemaal niet antisemitisch is en benadrukt hij zijn afkeer van racisme en zijn achting voor het joodse volk. Om ver volgens een tirade af te steken tegen Israël. Hij beschuldigde het land van „etnische zuivering" en zei dat premier Sharon moest worden opgesloten. Verder beschul digde hij Israël van het demoniseren van moslims. Israël zou valse informatie ver spreiden over de mate van antisemitisme in Europa. Ook probeert Israël naar zijn zeggen critici de mond te snoeren door die antisemitisch te noemen. Livingstones tirade kan hem nog lelijk op breken: tegen hem loopt een onderzoek van het Britse 'Committee on Standards in Public Life', dat toeziet op naleving van fat soensregels in het openbaar bestuur. Jood se belangenorganisaties hebben daar een klacht over de burgemeester ingediend. Het comité kan hem voor een periode van maximaal vijf jaar uit zijn ambt zetten als hij schuldig wordt bevonden aan wange- drag. Ken Livingstone. Foto: EPA door onze correspondent Ad Bloemendaal deganya - In de souvenirwinkel van Yar- denit, even ten zuiden van het Meer van Calilea, staan de flesjes Jordaanwater prominent in de vitrines. Welke christe lijke pelgrim wil niet naar huis met zo'n vloeibare herinnering? En wie wil zich niet laten onderdompelen in de Jordaan, zoals tweeduizend jaar geleden Johan nes de Doper de doop voltrok aan Jezus? Dat dit niet de traditionele bijbelse doopplaats is, lijkt weinigen te deren. De echte plaats bevindt zich honderd kilometer stroomafwaarts, in Israëlisch militair gebied bij Jericho. Wie de moed heeft daar onder water te gaan, kan niet alleen rekenen op een spiritu ele wedergeboorte maar ook op hard nekkige huiduitslag. „Ik doop u met ri oolwater", zou Johannes anno 2005 moeten zeggen. De vervuiling van de rivier de Jordaan is een van de meest nijpende milieu problemen in het Midden-Oosten. Het in 1994 gesloten vredesverdrag tussen Israël en Jordanië kondigde al actie aan, maar het is bij woorden gebleven. „Als er niet snel schoon water door de Jordaan vloeit, verliezen we de rivier en is ook het milieu langs de oevers niet meer te redden", waarschuwt Gidon Bromberg. Hij is Israëlisch directeur van Friends of the Earth Middle East (FoEME), een unieke gezamenlijke Is- raëlisch-Jordaans-Palestijnse milieuor ganisatie. Moe van het ontbreken van regeringsinitiatieven heeft FoEME nu maar zelf een internationale conferen tie over de vervuiling belegd. Op het in de Jordaan gelegen Vredeseiland ver gaderen dinsdag drie regeringen over een strategie om de bijbelse rivier van de ondergang te redden. De Jordaanse prins Hassan zal er zijn, samen met de ministers van milieu en toerisme van Israël en de Palestijnse gebieden. Ook de Verenigde Naties en de Europese Unie sturen vertegenwoordigers. „De waterpolitiek in dit gebied is altijd gebaseerd geweest op 'grijp watje grij pen kunt'," zegt Bromberg. „Maar de Jordaan is niet alleen een cultureel erf goed van Israël, Jordanië en Palestina, maar van de hele wereld. Er is geen mens die nog nooit van de Jordaan heeft gehoord. Daarom is het zo tra gisch te zien wat er de afgelopen vijftig jaar mee is gebeurd." De Jordaan zou jaarlijks bijna een mil jard kubieke meter schoon water kun nen afleveren aan de 110 kilometer zui delijker gelegen Dode Zee. Maar in werkelijkheid bereikt slechts tussen de 50 en 100 miljoen kubieke meter, af hankelijk van de regenval, het zout meer. En het grootste deel daarvan is zwaar vervuild. Wat er gebeurt met al dat water dat de Dode Zee nooit bereikt, is een triest verhaal. Het begint met de afdamming van een deel van de stromen die het Meer van Galilea voeden. Het zo opge vangen water wordt gebruikt in huis houdens, maar vooral in de bananen teelt, die in dit woestijnklimaat alleen mogelijk is omdat de boeren ze irrige- ren met miljoenen liters zwaar gesubsi dieerd schoon water. Het water dat vanuit het Meer van Ga lilea in de Jordaan stroomt, is evenmin een lang leven beschoren. Al zeven ki lometer zuidelijker, in de groene vel den van kibboets Deganya Bet, ligt de laatste dam. Daar sterft de rivier een abrupte dood. Aan de ene kant van de waterkering ligt een schoon stuwmeer- tje, waaruit landbouwbedrijven in de verre omgeving naar hartfl^ist kunnen tappen. Aan de andere kant sijpelt uit twee buizen vloeibaar afval de Jord- aanbedding in. Gidon Bromberg wijst somber op het schuimende en stinkende mengsel. „Dit is het eindpunt van de Jordaan als een echte rivier", stelt hij vast. „Iro nisch genoeg houdt het rioolwater de stroom nog zo'n beetje op gang. an ders stond vanaf hier de bedding het grootste deel van het jaar droog." De teloorgang van de Jordaan gaat ten koste van het ecologische systeem in de hele regio, met inbegrip van de Do de Zee. Dit unieke zoutmeer is de afge lopen vijftig jaar met dertig procent in omvang geslonken. „Op de conferentie willen we de overheden dringend vra gen de Jordaan nieuw leven in te bla zen en met ecologisch verantwoord toerisme vrede en welvaart te bren gen", zegt Bromberg. „Juist nu, na de topconferentie van Sjarm al-Sjeik, moeten de mensen ervan overtuigd ra ken dat vrede vruchten afwerpt." kaliningrad/gpd - De lokale historicus Pavel Ovsyanov noemt het een pijnlijke vergis sing, en de autoriteiten in Kali ningrad, de Russische enclave tussen Polen en Litouwen, zit ten er behoorlijk mee in hun maag. Op een speciaal voor toeristen gemaakte kaart prijkt een straatnaam uit de nazi-tijd. De makers van de kaart wilden bij de straatnamen ook hun historische betiteling vermel den, maar dan niet uit de nazi- tijd. Kaliningrad was voor de Tweede Wereldoorlog Königs- berg en hoorde tot het Duitse Rijk. Tot zover niets aan de hand, maar de nazi's hebben een paar straatnamen veran derd, ter eer en meerder glorie van het nationaal-socialisme. Zo heette de huidige Kalinin straat vóór de nazi-dictatuur de Oostenrijkstraat. Maar de nazi's maakten daar de Horst Wessel straat van, genoemd naar een vermoorde partijgenoot die ooit een ronkend lofdicht op Hitier schreef. Op muziek gezet werd dat 'Horst Wessel Lied' de hym ne van de nazi's. Na de oorlog werd de naam fluks geschrapt en pijnlijk genoeg is hij nu weer opgedoken op een toeristen- kaart. Per ongeluk natuurlijk. Ovsyanov: „Het probleem is dat degene die de kaart maakte een top archeoloog is, maar dat wil niet zeggen dat hij even goed is in geschiedenis." jakarta/anp - Alle buitenlandse hulpver leners moeten voor 26 maart de Indonesi sche provincie Atjeh hebben verlaten. Vanaf 26 maart mag nog maar een beperkt aantal buitenlanders blijven in het door de tsunami zwaar getroffen gebied, zo liet de nationale politie weten. Zeker 140.000 inwoners kwamen in Atjeh door het natuurgeweld om het leven. Bui tenlanders die werken voor de Verenigde Naties, non-gouvemementele organisaties (NGO's) of media moeten de provincie verlaten, omdat hun aanwezigheid niet langer „verband houdt met de huidige si tuatie". Tot de VN-organisaties die nog wel mogen blijven, behoren onder meer de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO), de Voedsel- en Landbouworganisatie (FAO) en het kin derfonds Unicef. De Internationale Organisatie voor Migra tie (IOM) en de vluchtelingenorganisatie UNHCR van de VN moeten vertrekken, omdat er volgens de regering geen sprake is van vluchtelingen of migranten, maar alleen intern ontheemden. De politie zal ook de beweging van buitenlandse parti culieren die de overlevenden in Atjeh hel pen, beperken. Dat gebeurt volgens de po litie „voor hun eigen veiligheid". Momenteel zijn ongeveer 140 NGO's uit 83 landen actief in Atjeh. Hoeveel Nederlandse hulpverleners er op Atjeh werkzaam zijn, is onduidelijk. Alle negen organisaties van de Samenwerken de Hulporganisaties (SHO) zijn actief op Atjeh, maar grotendeels met lokaal perso neel en lokale partnerorganisaties. „Er was al rekening gehouden met het verzoek te vertrekken, dus er zal geen grote uittocht plaatsvinden aldus de Samenwerkende Hulporganisaties (SHO). Ook het ministerie van buitenlandse zaken weet niet hoeveel Nederlanders er op At jeh zitten. De Nederlandse ambassade in Jakarta gaat de Indonesische regering vragen wat pre cies de bedoeling is. Meer dan 100.000 Spaanse illegalen willen pardon Gidon Bromberg voor de dam die de Jordaan tegenhoudt. Aan de an dere kant van de waterkering een stuwmeertje met schoon water voor de landbouw, aan deze kant stroomt schuimend en smerig af valwater in wat rest van de bijbelse rivier. Foto: GPD/Ad Bloemendaal madrid/anp-afp - Meer dan 100.000 illegale immigranten hebben Spanje om een ver blijfsvergunning gevraagd sinds de regering een maand geleden een generaal pardon aanbood aan illegalen met een baan. Dat heeft de Spaanse minister van Werkgelegenheid Jesus Caldera gisteren gezegd. Volgens de be windsman stijgt het aantal aan vragen nog dagelijks. In totaal kunnen naar schatting een half miljoen immigranten formeel gezien in aanmerking komen voor de amnestieregeling. Amerikaanse militairen hebben een luchtbrug opgezet om hulpgoederen naar Atjeh te brengen. Een enquête in Indonesië toonde gisteren aan dat de VS daardoor onder de Indonesische bevolking flink aan prestige hebben gewonnen. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7