'Topvrouwen kleden zich te mannelijk' GESPREK VAN DE DAG I Stationsrestauratie wordt trendy horeca Ex-stripper verkoopt berucht borstimplantaat op internet Oscar Buikdanseres houdt Aletta Jacobs-lezing „Nederlandse vrouwen op topposi ties kleden én gedragen zich te veel als mannen. Specifieke vrouwelijke kwaliteiten als intuïtie en emotie onderdrukken ze. Anders komen ze niet zakelijk genoeg over, vrezen de topvrouwen. Onzin! Deze vrouwen verliezen hun kracht en houden hun baan niet vol. Zij moeten hun vrouwelijkheid juist gebruiken om aan de top te blijven!" „Gebrek aan solidariteit is een groot probleem.' Dat zegt Kaouthar Darmoni (36) die op maandag 7 maart de Aletta Jacobs-lezing houdt aan de Rijks universiteit Groningen. Jacobs vocht eind 19de eeuw voor betere arbeidsomstandigheden voor vrouwen. Als eerbetoon aan Ne derlands' beroemdste feministe, organiseert de universiteit jaarlijks een lezing. Dit jaar is het woord aan de Tunesische Kaouthar Darmoni, die zich profileert als fe ministische buikdanseres. Zij is ook docente Media Cultuur aan de Universiteit van Amsterdam en geeft communicatietrainingen aan leidinggevend personeel. Volgens Darmoni bereiken vrou wen veel hogere posities op de ar beidsmarkt als zij hun vrouwelijk heid benadrukken. Haar betoog is geen oproep aan haar 'zusters' om massaal in korte rok en decol leté naar het werk te gaan. Maar een beetje vrouwelijker gekleed, geeft wel meer zelfvertrouwen, beweert Darmoni. „Toen ik in 1998 van Frankrijk naar Neder land kwam, viel het mij direct op: wat zien die Nederlandse zaken vrouwen er toch mannelijk uit! In Frankrijk of Italië kan een vrouw met een leidinggevende functie echt wel in minirok op haar werk verschijnen. Ne derlandse top vrouwen durven dat niet; ze zijn bang dat man nen hen als een lustobject zien. Dus kleden zij zich zo neutraal mogelijk." Dit gedrag is ver gelijkbaar met de gesluierde is lamitische vrouw, betoogt Darmoni. „Ook die bedekt zich zelf uit angst een lustobject te zijn voor mannen. Dit is het tegen deel van emancipatie. Mannen zijn zelf verantwoordelijk voor hun lustgevoelens. Wij hoeven hen daar niet tegen te bescher men!" Een sensueel geklede topvrouw die een presentatie geeft voor een zaal met mannen, loopt wel het risico dat haar uiterlijk meer aan dacht trekt dan haar boodschap. Darmoni, fel: „Dat is nou typisch het conservatieve Nederland! Sen sualiteit wordt hier altijd in ver band gebracht met seksualiteit. Dus is het gevaarlijk, zeker op de werkvloer. In mediterrane landen zoals Frankrijk en Italië, waar in vergelijking met Nederland veel meer vrouwen een leidinggeven de functie hebben, ligt dat anders. DAGELIJKS LEVEN ''ahiTA E-IN PE-L- /AU-E.6W MENSELIJK De voormalige Amerikaanse topless danseres Tawny Peaks heeft een van haar borstimpantaten, waarmee zij in 1998 per ongeluk iemand bijna knock-out sloeg, te koop aangebo den op de veilingsite eBay. Ze denkt er nog wel wat geld aan te kunnen verdienen. „Het is tenslotte de eerste tiet waarover iemand is Jacobine Geel Tolerantie betekent datje iemand verdraagt juist als hij het niet met je eens is aangeklaagd", verklaarde ze. Peaks liet de siliconenimplantaten verwijderen, nadat ze in 1999 haar carrière als stripteasedanseres had beëindigd. Ze zei op het idee te zijn gekomen om een van de nepborsten te verkopen, nadat ze een documen taire had gezien over bizarre dingen die op eBay te koop worden aange boden. „Ik dacht: waarom niet? Ik heb ze toch niet meer nodig", aldus de ex-stripper. Peaks' borsten werden wereldbe roemd toen zij er in 1998 een bezoe ker van haar nachtclub in Florida iets te enthousiast mee 'verwende'. Het slachtoffer zei dat het voelde alsof hij tegen een blok beton was opgelopen en klaagde over een whiplash. De man sleepte Peaks voor de rechter en eiste schadevergoeding. Zijn eis werd afgewezen, anp-rtr MICHAEL JACKSON wil volgend jaar OPTREDEN bij de eindronde van het we reldkampioenschap VOETBAL in Duitsland. Jacksons vader heeft daarover een eerste gesprek gevoerd met de Duitse voetbalbond (DFB). De bond ,,kan zich voorstellen dat het een soort wedergeboorte wordt, als die affaire met dat proces eenmaal achter de rug is". Michael Jackson staat momenteel terecht in Califor- nië op verdenking van kindermisbruik. Terry Howard, die twintig jaar de GELUIDSTECHNICUS was van RAY CHARLES, is OPGEPAKT nadat de politie 300 gestolen mastertapes van de zanger had gevonden in zijn huis in Burbank, Californië. De 48- jarige Howard won vorige maand drie Grammy's voor zijn bijdrage aan het laatste album van de vorig jaar zomer overleden soulzanger. Vier dagen later rekende de politie hem in. Hij zou de originele opnamen be gin vorig jaar hebben gestolen uit Charles' huis, zonder dat de blinde zanger dat merkte. „Een linkse dictatuur of een rechtse, dat is allebei even ellendig". Dat leerde ons vroeger de geschie denisleraar. Hij had gelijk natuurlijk. Het maakt weinig uit of je door Stalin of door Hitier wordt vermoord. Hetzelfde geldt, lijkt me, voor censuur. Het beknotten van een vrije pers is een ramp. En het doet er weinig toe wie voor dat beknotten ver antwoordelijk is. In verband hiermee een kranten bericht. Het stond dinsdag jl. op deze pagina. Het betrof de jaarlijkse uitreiking van de Oscars: „ABC zond het gala uit met enkele minuten vertraging om onwelgevallige woorden te kunnen wegfilte ren. Dit tot woede van de Oscar-organisatie". Ein de bericht. Waarom censureert ABC? Omdat er allerlei kijk en luisterorganisaties zijn die 'mede namens vele anderen'zich kwaad maken bij de minste kracht term of het kleinste stukje bloot. We herinneren ons allemaal de heisa die vorig jaar ontstond om de blote tepel van Janet Jackson tijdens de uitzen ding van de Superbowl. Het zijn niet alleen de kij kers waar ABC bang voor is. Het zijn ook de adver teerders. Want die houden het graag netjes omdat anders klanten weg zouden kunnen lopen. In feite censureert ABC omdat General Motors of een soortgelijke club dat graag wil. In het Rusland van de twintigste eeuw had je staatstelevisie. Wat de partij niet goed uitkwam, werd niet uitgezonden. In de Verenigde Staten is de partij vervangen door de commercie. Maar in beide gevallen is er sprake van censuur. Merkwaardige overeenkomst. Vraag: kennen wij in Nederland dergelijke cen suur ookOp kleinschalig niveau wel. Zo zijn krachttermen uit den boze bij Christelijke omroe pen. En soms heb je moeilijkheden vanwege drank of rookgerei dat niet in beeld mag. Maar er is ook een ander ingrijpen. Een ingrijpen dat familie is van censuur. De commerciële televisie concentreert MARTfN ZORREGUIETA, de jongere broer van prinses Méxima, en zijn vrouw Mariana Andrés zijn GE SCHEIDEN. Dat hebben betrouwbare bronnen in San Martin de los Andes bevestigd. Martin heeft in het berg- stadje aan de Argentijnse kant van het Andesgebergte een restaurant, dat is ingericht door zijn als kunste nares en binnenhuisarchitecte werk zame ex-vrouw. Martin Zorreguieta (32) kreeg in Nederland bekendheid door zijn optreden als getuige bij het huwelijk van Méxima met prins Wil- lem-Alexander in 2002, en bij de doop van zijn nichtje Amalia vorig jaar. Hij wenste haar in het Spaans toe 'altijd de bescheidenheid te heb ben om eigen fouten te herkennen en de wil hiervan te leren.' Het prinse lijk paar bezocht Martin en Mariana vorige zomer in Patagonië. Begin vo rige maand viel het de Argentijnse media op dat Martin alleen aanwezig was bij een prestigieuze polowed strijd in Bariloche. Zorreguieta was daar eregast. Foto: GPD De 23-jarige man uit Mijdrecht, die november vorig jaar zanger en radio presentator GORDON bedreigde, is gisteren door de politierechter in Amsterdam veroordeeld tot 180 uur WERKSTRAF. Hij kreeg ook twee maanden celstraf opgelegd, maar dit geheel voorwaardelijk. De straf was gelijk aan de eis van de officier van justitie. De Mijdrechter belde Gordon vorig jaar drie keer. Over de telefoon zei hij: „Hé Gordon, ik vind dat je te veel ouwehoert in de och tend, je moet op je tellen passen". In twee berichten op Gordons voice- mail was zijn boodschap dreigender. In het tweede bericht verwees de man naar de moord op Theo van Gogh, die twee weken voor de be dreiging plaatsvond. Hollywoodsterren Charlie SHEEN en Denise RICHARDS gaan SCHEIDEN. De 34-jarige Richards, bekend als Bond-girl uit de film 'The World is not Enough', zou de scheiding heb ben aangevraagd. Richards en Sheen, eerder te zien geweest in de films Platoon en Ferris Bueller's Day Off, trouwden in juni 2002. Zij ont moetten elkaar een jaar eerder, tij dens de opnamen van de romanti sche komedie Good Advice. Het paar heeft samen een dochter, Sam, die volgende week een jaar oud wordt. Richards is zes maanden zwanger van hun tweede kind. Bediening aan tafel, aparte eethoe- ken met eigen muziekkeuze, tapas en wijn op de borrelkaart en verga derkamers met draadloos internet. Rond stationsrestauraties hangt vaak nog de geur van morsige cafe taria's, maar met dat imago gaat de NS radicaal afrekenen, te begin nen op Utrecht Centraal. Dezer dagen is daar na een ingrij pende verbouwing de eerste, compleet vernieuwde restauratie officieel geopend. Het is de be doeling dat de trendy stations het land stormenderhand gaan ver overen, maar eerst wordt nog even afgewacht hoe het publiek op het Utrechtse proefrestaurant reageert. Later dit jaar volgen nog Den Bosch en Roosendaal. Daar na krijgen in totaal krijgen 20 tot 25 stationsrestauraties een nieuw uiterlijk. In de nieuwe restauratie komt de reiziger voor zijn rust, zo is het idee. Geen snelle kop koffie meer, want die wordt wel gehaald bij de kiosk in de stationshal. In de nieuwe restauratie kan men de tijd nemen om rustig te drinken en te eten. Die wens kwam naar voren uit enquêtes onder reizigers en interviews met klantenpanels. De klanten in de nieuwe sta- tionshoreca worden weer bediend aan tafel. Zij kunnen plaatsnemen Vernieuwde stationsrestauratie met aparte vergaderruimten en lounges voor zakenlui. Foto: GPD in afgezonderde eethoeken met een eigen muziekkeuze: rhytm &blues, klassiek, pop of Radiol. Ook opvallend is de overzichte lijkheid: geen donkere hoekjes meer. „Om de dames zich op hun gemak te laten voelen", aldus een woordvoerder van NS-dochteron- derneming Servex, die de horeca op de stations exploiteert. „Zij vormen een heel grote klanten groep in de restauraties, zo'n 65 procent." Ook de VW heeft zijn intrek in het etablissement geno men. Verder is er een grote boe kenkast voor het 'witte-boeken- plan': reizigers kunnen hun twee dehands boeken -van kookboek P01 tot roman- graüs inruileret een exemplaar dat iemaije r weer heeft ingeleverd. Er^er een leestafel, compleet nje derhoek. Op het menu vip restaurant zal men voorty geefs zoeken naar kroket^, een wit broodje kaas. sej Wat wel mogelijk is: een salade met een moot geb. zalm (11 euro), een chiaL me garnalen of gegrilde groenten (5 of 7 euro), di, pas, een entrecöte (13 eii nog meer lekkers. En geh pC gens de gezondheidscultgj^ vette frituur uit de keukeiet ven. Tegenwoordig wor% heel modern- gebakken iee] lucht en kan er behalve v,en bier ook verse tomaten- m£ telsap worden besteld. jst( Nieuw zijn ook de verga&ht ten met de mogelijkheid 'e draadloos internetten, sj^pj voor de zakenreiziger. Vqn euro kun je een eigen ve(ye bine huren en ongelimit«en bruik maken van drankje bar. Ten slotte worden ol-| duizenden voetbalsupjxP' jaarlijks Utrecht Centraal^ ren niet vergeten. Het grr mascherm in de bar waa^, woonlijk NS-commerciaJch dedelingen op te zien zijpel dens evenementen op vcwer worden gezet. jet pe Dylan de Gruijl vo tbj 3t 1 zich op kijkers tussen de twintig en de vijfenveer tig. Want die mensen zijn nog bereid zich door re clame op de buis te laten beïnvloeden. De ouderen onder ons zijn daar te vastgeroest voor. Dus in de programmering wordt met die ouderen geen rekening gehouden. Een kennisquiz als 'Twee voor tivaalf zul je bij RTL of SBS niet aantreffen. Want quizzen worden voorna melijk door vijftigplussers bekeken. En die kopen alleen het merk dat ze toch al kochten. Merkwaardige situatie. De pro- I gramma's die er zijn bij RTL worden ge loof ik nauwelijks gecensureerd. Er zal con- trole zijn of het merk van de sponsor vol doende in beeld komt maar veel verdergaat de censuur daar geloof ik niet. De situatie is omgekeerd: niet de programma's worden L gecensureerd maar het publiek. Over dicta- J tuur gesproken. a- Kaouthar Darmoni: Een sensuele vrouw kan een heel goed stel hersens hebben. Foto-. GPD up ten komen. In de Arabische cul- groot probleem, vindt Dj tuur wordt buikdansen bij voor- „Het zijn vooral vrouwelPvei beeld gebruikt als voorbereiding Een sensuele vrouw kan een heel goed stel hersens hebben. Dat staat los van elkaar." Een manier voor Nederlandse topvrouwen om weer meer in contact te komen met hun vrou welijke kwaliteiten, is buikdansen. Volgens Darmoni bestaat in het Westen ten onrechte het beeld dat deze dans is bedoeld om mannen te behagen. „Van oorsprong is het een dans om vrouwen met hun eigen krachten in aanraking te la- op de bevalling. Bovendien is het één van de weinige dansen die al leen wordt uitgevoerd door vrou wen. Dat geeft een gevoel van so lidariteit." Darmoni wil niet dat alle topvrou wen ook buikdanseres worden. Het gaat haar om het culturele ge dachtegoed achter de dans. Zo is het gebrek aan solidariteit een ga's die valse ken over hun bazin, schap is: Doe dat niet, wf"*^ dair. Samen met Ierland^s derland onderaan de lad111®1 het gaat om vrouwen op°j> ties. De emancipatiestrijr ~F nog lang niet crpctrpHpn 1,61:0 Carine Neefjes

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2