Oranje en Inzeil zijn verliefd Dat Mourinho zich kleedt, coiffeert en verzorgt als een gentleman is niet genoeg Inburgering De hechte band met het Duitse Alpendorp Iff en enkel regeltje al kan een fj lezend mens soms zomaar een uitstekend humeur bezor gen. In een summier verslagje van de finale om de Engelse League Cup, waarin Chelsea vorige week Liverpool de baas was, stuitte ik op zo'n gelukkig makend zinnetje, met Chelsea- trainer José Mourinho i n de hoofdrol: „Hij Mourinho dus) gaf aan dat hij zich nog meer zal ver diepen in de cultuur en de ge bruiken van de Engelsen. Een inburgeringcursus, als het ware. Mourinho heeft namelijk een probleem: zijn imago. Was de rest van de wereld hem al zat, nu heeft ook Engeland de buik vol van zijn gedrag. Walter Conny mogen dan al lang de norm niet meer zijn, toch wor den net zoals overal ook in het Engeland van nu goede manie ren nog steeds gewaardeerd, vanzelfsprekend bevonden zelfs. Dat Mourinho zich kleedt, coiffeert en verzorgt als een gentleman alléén is niet ge noeg. Hij zou zich, niet voort durend natuurlijk, een mens is maar een mens, maar af en toe dan toch, ook eens als een heer moeten gedragen. Lukt hem niet. Dat gaat veranderen. Mourin ho gaat zich verdiepen in de Engelse cultuur. Aan deze, uitzijn mond shoc kerende ontboezeming, was het één en ander voorafgegaan; een misstap uiteraard. Chelsea was volgens de berich ten de betere ploeg, maar keek tot 11 minuten voor het einde van de finale tegen een achter stand aan. Toen werd het toch 1-1. Elk doelpunt en zeker in een fi nale, is er één en mag gevierd worden. Als treffer op zich was de gelijkmaker van Chelsea echter geen enkele drukte waard. Het was geen omhaal en er ging geen vernuftige com binatie aan vooraf. Het was niet het doelpunt van de maand. Het was een eigen goal. Èen klunzige eigen goal ook nog eens. Een geschenk uit de hemel was het, voor Chelsea. Zonder dat hij onder ook maar de lichtste druk was gezet, kopte Steven Genard van Liverpool de bal in het verkeerde doel. Aanvaarden deze gift, snel teruglopen naar de eigen helft en proberen er nu ook zelf nog eentje te maken, zou je denken. Dat deed Chel sea dan ook. De spelers wel. Mourinho niet. Het ijdeltuitje vloog zijn dug out uit en hield staande voor het vak van Liverpool-suppor ters een paar tellen treiterend zijn wijsvinger strak tegen zijn lippen gedrukt, zo van „en nu de kop houden, jullie!" Heel Engeland in rep en roer. Met een vliegende tackle ie mand de knie breken is erg, maar wat Mourinho deed is héél erg. Dat is 'not done' in Engeland. Op last van de poli tie dan ook, werd de Portu gese trainer van Chelsea na zijn provocatie door de 'vierde mannaar de tribune verwezen en eenmaal afgekoeld betuigde Mourinho later zijn spijt en be loofde hij zich beter laat dan nooit te zullen aanpassen aan de Engelse gewoonten. Shakespeare gaat hij uitzijn hoofd leren, denk ik. Een bol hoed dragen en zich verdiepen in de regels van het cricket. El ke vrijdag om vier uur thee. Je zou vergeten dat hij wel wat kan. natuurlijk. Sir Mourinho was bij Barcelona nog tolk van Bobby Robson en later derde assistent van Louis van Gaal. maar op eigen benen heeft hij met Porto de UEFA Cup en de Champions League gewonnen en met Chelsea troeft hij dit sei zoen in Engeland de traditio nele grootmachten Arsenal en Manchester United af en wie met kans van slagaUiet na tuurlijk gezag trotsmrt steelt gauw. zeg maar als een moder ne Robin Hood, de harten. Zo niet Mourinho. Anderhalve week geleden meed hij in Barcelona, na een neder laag, de persconferentie. Dit roept het beeld op van een slecht verliezer, wat hij onge twijfeld is, maar daar lopen er meer van rond. Volgens de En gelse pers legde Zijne Zelfver klaarde Heerlijkheid zijn boy cot later uit als een soort van verzetsdaad. In de rust zou er op weg naar de kleedkamer tussen hem en Henk ten Cate een handgemeen hebben plaatsgevonden, waarbij de as sistent-trainer van Barcelona rake klappen uitdeelde aan Mourinho. Ten Cate ontkent. Jammer. Frank Snoeks rd Volwater. ilvereniging Roodenburg in Leiden. t u al lid van de club? twaalf, inmiddels. Ik heb de bijnaam Bam- van dat hertje. Zal wel met mijn mooie ~n hebben." emaal voor de vereniging? „Fluiten, vlaggen bij het tweede elftal, de kleedkamers schoonmaken, ik doe van alles. Ook de was. Een jaar of zeven geleden hadden ze een scheidsrechter nodig, zo ben ik er in gerold. Hoe veel tijd bent u kwijt aan de club? „Ik schat per week toch wel twintig tot vijfentwintig uur. Mijn vrouw regelt het huishouden. Doordeweek werk ik bij een Amerikaans bedrijf dat mengmachines voor verf maakt, in het weekeinde ben ik bij Rooden burg." Hoe lang gaat u nog door? „Ik kan met al die jongens goed opschieten. Ik ga door zo lang ik er zin in heb. En zo lang het van mijn vrouw mag. O, ik hoor net dat het nog wel even door mag gaan." Voor Mekaar' is een serie over vrijwilligers in de sport. Kandidaten voor deze rubriek kunt u mailen naar sport.ld@hdc.nl of schrifte lijk aanmelden via postbus 54, 2300 AB in Leiden. zaterdag 5 maart 2005 SPORT ven veel uit in een korte tijd", knikt hij tevreden. Zijn etalage staat over vol met poppen van porselein, ou derwetser is onmogelijk. Nee, hij heeft nog geen pop verkocht. .Al leen truien en shirts met het logo van het WK." En, wijst hij met een grijns: „Nederlandse vlaggetjes, want je moet goed voorbereid zijn." Hij heeft overigens geen en kele Duitse vlag in zijn winkel. Het klikt tussen Inzeil en de Neder landers. Het gaat diep, is oprecht en wederzijds. Natuurlijk hapert het wel eens. Zo gooit de man die bolderkarren verhuurt de tent lie ver dicht als het Oranjelegioen de grens oversteekt. Zatte mensen die elkaar in karren door de sneeuw proberen te sleuren, ziet hij niet zit ten. Maar verder is hij er gewoon bij als Frans Bauer over het markt plein schalt en de bierkraan loopt. Schwung Even terug in de tijd. Het begon al lemaal in 1959. Schaatstrainer Jan Charisius hoorde dat er op de Fril- lensee in Inzeil prachtig ijs lag. Hij besloot te gaan. De trein naar Oos tenrijk stopte speciaal voor hem en zijn dertig schaatsers in Traunstein, vlakbij Inzeil. De burgemeester zwaaide, de dorpskapel speelde en de liefde bloeide op. „Ze werden met paard en wagen naar de ijs baan gebracht", vertelt Ab Krook, nu topsportcoördinator bij de schaatsbond KNSB. „Niet waar, dat verhaal is geromantiseerd", lacht Charisius even later. „We gingen met een jeep naar boven, alleen het laatste halfuur moesten we lopen." De burgemeester in die tijd was Ludwig Schwabel, hij wilde meer Schwung in zijn dorp en zag wel wat in die schaatsers uit Nederland. Hij liet een ijsbaan aanleggen. Met veel succes. De grootste schaatsers uit de geschiedenis kwamen naar Inzeil. En nog steeds is de baan vaak be zet. „Alleen kiezen toppers tegen woordig vooral voor hallen en niet meer voor een buitenbaan", zegt Ab Krook. „Maar gelukkig komen er nog veel schaatsers uit de gewes ten. In de herfst zijn er wel 800." Als het aan hem ligt mag de magie van Inzeil nooit verloren gaan. Wat ooit een gehucht was met een enkele boerderij, groeide door de schaatsmanie uit tot een dorp met De veelkleurige, maar toch voornamelijk Oranje-invasie wordt door de inwoners van Inzeil met vreugde begroet. Foto: GPD meer dan 10.000 slaapplaatsen. Waar in de tijd van Jan Charisius nog zandpaadjes lagen, zijn nu we gen aangelegd. Waar vroeger de koeien stonden, staat nu het ge meentehuis. En waar ooit intense rust heerste, danst nu de moeder van Anni Friesinger op carnavals muziek. Het is woensdagavond op het marktplein, nog een dag te gaan voor het WK. Een grote man met een snor en rode jas slurpt van zijn bier. Hij komt uit Drenthe. Het is onmogelijk om het plein in hartje dorp over te steken zonder drie el lebogen in je gezicht te krijgen. Bussen uit Nederland hebben in middels honderden Oranjefans ge dropt. En er zullen er de komende uren nog veel bijkomen. Het uitein delijke aantal komt op zo'n 4000. De fans zijn samengekomen voor de schaatsparade op het plein. De deelnemers aan het WK laten zich er toejuichen. „Baaaartjjee", schreeuwt de man met de snor en de rode jas, als Bart Veldkamp met de Belgische vlag wappert. Niet erg grappig, maar wel volgens het uit gelaten oranjevolk op het markt plein dat hard lacht. Dus gaat de man met de snor door en roept ie dereen na die langskomt. „Erb- beennn, Anniiii". Het is lol, het is plezier, het is car naval. En als je eenmaal besmet bent en de roes van het feest te pakken hebt, maakt het niet uit als humor niet echt humor is. Niets is gek, zolang je maar meedoet. Het WK is begonnen. De grote sponsors verwennen hun gasten. De feesttenten zijn open, met veel lekkers. De zussen Betty en Loes houden zich warm op de staantri- De tijdwaarneming is in Neder landse handen, de kabels in het ijsstadion zijn gelegd door een Ne derlander, de kussens rondom de baan zijn van een Nederlands be drijf en veruit de meeste toeschou wers komen uit Nederland. Het WK afstanden mag dan in het Duitse Inzeil worden gehouden, alles ademt de sfeer van Oranje. Het sportmarketingbedrijf SPRON bune. Ze zijn op en top schaatsfa naten en ergeren zich aan de spon sors en hun gevolg. „Ze komen al leen maar voor het carnaval. Die vips zitten in het restaurant en ko men af en toe naar buiten." Niet aan hen besteed, schaatsen moet van de echte liefhebbers blijven, vinden zij. Velen zijn het daar mee eens. De bobo's halen hun schou ders ervoor op. Ieder zijn eigen feestje. Een jongen met vikinghoed regelt alle reclameborden rondom de baan. En ook die zijn bijna alle maal van Nederlandse bedrijven. Er staan acht tenten op het terrein rond de ijsbaan, waarvan de helft vol gasten uit Nederland zit. De grote sponsors als Aegon, Deloitte en TVM zijn met veel mensen af gereisd naar Zuid-Duitsland: in to taal met 750 VIPS en nog eens 250 prijswinnaars van de Postcode Lo- schreeuwt en juicht, net als de man met de opblaasmolen op zijn hoofd en de twee vrouwen met ieder drie ballonnen aan hun muts. De man met de snor is er ook, hij heeft een oranje jas aangetrokken. Elke dag ogen de fans iets minder fit, de drank laat zijn sporen na. Maar de verliefdheid danst nog steeds in hun ogen. De voertaal in zonnig Beieren is al lang geen Duits meer. Nederland is in Inzeil en is geluk- Mg- terij. OAD-reizen zette meer dan 30 bussen in om mensen naar In zeil te brengen. „Voor ons is het belangrijk dat de Nederlanders succes hebben", zegt Ger van Gel der van SPRON. „Maar gelukkig winnen ze niet alles, want dan zouden andere landen afhaken. Terwijl Duitsland, Scandinavië en Canada net een beetje aanslui ten." Alles in Inzeil komt uit Nederland :>eksters warmen zich met Glühwein. Foto: ANP oenschap afstanden heerst in Inzeil nog een weldadige rust. In het dorp van 4200 inwoners zijn de Duitsers nog in de meerderheid. Het enige terras ligt verscholen tussen dikke muren van sneeuw en is leeg. Een wandelaar is op weg naar de ber gen en een schaatser uit Japan jogt over de gladde paden. Maar ergens op de Duitse autobaan zijn grote groepen Nederlanders op weg naar het Alpendorp. Witte stilte voor de Oranjestorm. „Ze brengen stemming in het dorp", zegt Monika Buchheim, de oudste bediende bij Bakkerij Kot ter. Ze verheugt zich op de invasie uit Nederland en is niet de enige. „Ze zijn gezellig en mekkeren nooit", knikt een vrouw. Alle klan ten in de winkel bemoeien zich er mee. Ze willen geen kwaad woord horen over de gasten die zich een paar dagen vol laten lopen in Bier stubes, hossen op de schaatstribu- nes en dan weer brak naar huis ver trekken. „Nederlanders zijn altijd blij. En ze zijn sportief, ze klappen voor elke schaatser", gaat Buch heim verder. Luidruchtig? Onbenullig? „Dat zijn Duitsers in grote groepen ook. Dat is niet erg, dat hoort erbij. Het is feest en wij houden van feest." Ze heeft extra bruin brood en zoete koeken gebakken. „Dat vinden Ne derlanders lekker." Hans Brunner van de souvenirwin kel vindt het ook allemaal sehr schön, maar zal niet ontkennen dat het geld dat de gasten er tegenaan gooien hem goed uitkomt. „Ze ge dau Wagenaar ;n het van horen zeggen. Op see in Inzeil zou perfect ijs ol verlangen reisde het Ne- schaatsteam van 1959 taar het dorpje in Beieren, n binnengehaald door de i el. Na al die jaren speelt de og steeds. Nederland en In- en verliefd en de liefde ort. •n Nederlandse schaatsfa- 7 hij van Inzeil vindt en zijn ':l pnnen te glimmen. „Het van vriendelijkheid en port." tn inwoner van het Zuid- laatsje naar de gasten 'aus en hun gezichten lichten iz toll." Dat de oranjemut- matig boerend door hun aan, nemen ze voor lief. :singer is de diamant van groeide er uit tot de ster Haar vader stierf er, haar woont er nog en Anni ont- het. De schaatskampioene r de anonimiteit van Salz- Krook, oud-schaatser, ver- I it jaar in Inzeil en krijgt nog inders in zijn buik als hij oude woonplaats afreist. Charisius, de oud van 78 jaar, die ooit anders en het schaatsen >laatsje bracht, en voor het wereldkampi

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21