Alexander Geertsema: 'Integer maar vooral onhan LEIDEN 8f REGIO Onduidelijkheid rond gevelreclames Als een vis in het water Hij wordt betrokken, integer en rechtlijnig genoemd, maar ook onhandig en formalistisch in de communi catie. Alexander Geertsema heeft zoveel moeite met het brengen van slecht nieuws, dat hij afgelopen week andermaal onder vuur kwam te liggen van de Leidse horecaondernemers. En niet alleen van hen. Vanwege zijn rol in de achtereenvolgende conflicten over de terrastarieven en de Lakenfeesten wordt steeds vaker de vraag gesteld wat hij heeft bereikt als gemeenteraadslid (sinds 1986) en als wethouder van economische zaken (sinds 2002). Het antwoord varieert van alles tot niets. Leendert de Lange, fractievoor zitter van de WD, gaat voor 'al les'. „Businessnieuws Rijn streek zet hem op de tweede plek van machtigste mannen in de regio", zegt hij over 'zijn' wethouder. „Geertsema heeft de erfpacht weten af te schaffen en de opknapbeurt voor win kelcentrum de Luifelbaan er door gekregen met Hillebrand. Hij was betrokken bij het con venant met de 3 October-Ver- eeniging en bij het vlottrekken van het Aalmarktplan." Daarnaast heeft Geertsema het programma van uitgangspun ten voor het Bio Science Park gemaakt en is hij zeer succesvol in het lobbyen bij grote bedrij ven om naar Leiden te komen of er te blijven, somt De Lange op. „Zo heeft hij Centocor voor de stad weten te behouden. Dat bedrijf gaat hier nu zelfs uit breiden." Als oud-voorzitter van de stich ting Leiden Promotie WV schetst Kees Klerks onmiddel lijk de andere kant van de me daille: het 'niets'. „Geertsema is typisch zo iemand die wethou der is geworden omdat zijn va der in de politiek zat. Zelf be grijpt hij er niets van. Om dat te bewijzen hoef ik slechts één voorbeeld te geven. Een jaar of vijf geleden was ik als voorzitter van de stichting Leiden Promo tie al bezig voor het Rem- brandtjaar. Op een gegeven moment hield ik daar een le zing over en na die lezing vroeg het raadslid Geertsema het woord. 'Meneer Klerks', zei hij, 'wat moet Leiden met Rem brandt? Wij willen geen stampij in de stad, we hoeven hier geen toeristen. We willen rust.' Toen die man wethouder van econo mische zaken werd, dacht ik: laat maar zitten: ik ben weg. Hij heeft geen enkel gevoel voor wat de stad nodig heeft en ge bruikt Lenferink om zijn stom miteiten goed te maken." Directeur Pedro Tetteroo van biotechnologisch bedrijf Cento cor heeft 'alleen maar lof voor Geertsema. „Hij heeft een cru ciale rol gespeeld in de onder handelingen met Johnson Johnson, het moederbedrijf van Centocor, om hier 250 miljoen euro te investeren in de uitbrei ding. Ook dankzij hem hebben we bij de gemeente een con tactpersoon bij wie we altijd te rechtkunnen als het gaat om het aanvragen van een van de vergunningen. Die ambtenaar verwijst ons door naar het juiste loket en bereidt de zaken daar voor. Daardoor zijn al veel struikelblokken opgeruimd als wij ons aan dat loket vervoegen. In de stichting die is opgericht om het Bio Science Park nieuw leven in te blazen en er hoog waardige bedrijven naar toe te halen, speelt hij ook een stimu lerende rol. Wij zien dus alleen zijn goede kant." 'Geertsema is ambitieus en recht door zee'. Archieffoto: Mark Lamers Moeite Liesbeth Hesselink voegt iets toe aan het profiel. Zij consta teert dat Geertsema moeite heeft met het brengen van slecht nieuws. „Als wethouder moet je wel vaker onaangena me dingen zeggen. Het helpt niet als je dat vooruitschuift", zegt het PvdA-raadslid. Bij de verhoging van het terrassenpre- cario eind vorig jaar ging het daardoor ook mis. „De wethou der zei tegen de raadsfracties dat hij de ondernemers goed had geïnformeerd, maar zij ble ven volhouden van niet." Hesselink typeert Geertsema als 'heel correct', maar ook 'heel formeel' en 'formalistisch'. „Hij is er onvoldoende van door drongen dat je soms ook infor meel informatie moet verstrek ken. En dat je in een vroeg sta dium heel duidelijk vertelt wat je van een andere partij ver langt. We leven nou eenmaal in een tijd waarin communicatie heel belangrijk is." Na het conflict met de horeca over de verhoging van het ter- rassenprecario zei de PvdA: 'Dit eens maar nooit weer'. Hesse link: „Wij vinden het hoogst ongelukkig wat er rond de La kenfeesten is gebeurd. Dit is meer dan een incident. Maar politiek gezien is het toch van Het leek zo gepast: Alexan der Geertsema die oordeelt over Alexander Geertsema, in een geschreven portret van Alexander Geertsema. Het is er niet van gekomen omdat de wethouder er geen heil in zag. Normaal gespro ken is hij wel bereid com mentaar te leveren. Geertse ma is een van de politici die altijd terugbellen. Dit keer laat hij het oordeel aan an deren over. Alexander Geertsema werd op 24 juni 1956 geboren in het Groningse Warffum, als zoon van de burgemeester Willem Jacob ('Molly') Geert sema, die nadien een be faamd staatsman zou wor den en onder meer minister van binnenlandse zaken en lid van de Eerste en Tweede Kamer was. Alexander Geert sema groeide op in Wasse naar en kreeg onderwijs op de openbare Kievitschool, waar bleek dat hij dyslec tisch was. De jonge Alexan der deed er alles aan die handicap te overwinnen, haalde op een speciaal insti tuut voor individueel onder- Stadsparkeerplan, hem bij. „Het hele gedoe mag best wat meer gerelativeerd worden. Geertsema doet ook goede din gen. Ik vind dat hij ook gewoon door moet gaan in dit college. Dit is een van de meest daad krachtige ploegen van de afge lopen tijd. Er staat heel veel op stapel en ze durven hun nek uit te steken. Ze nemen af en toe te grote stappen, maar ze kunnen de plannen (Aalmarkt, Oost- vlietpolder, Noord) nog altijd verwezenlijken als we niet te ver doorschieten in de demo cratie en ze zelf geen procedu rele fouten maken. Ik vind dat deze ploeg de kans moet krij gen de zaken af te maken. Dat vindt Jacques de Coo van Leiden Weer Gezellig (LWG/De Groenen) dus typisch niet, al thans niet als het om Geertse ma gaat. „Voor mij is hij de clown van het college. Hij is een aardige, lieve man, maar totaal niet geschikt als wethouder. Daarvoor mist hij de bestuurlij ke kwaliteiten. Hij levert ook telkens de voorbeelden hoe het itl V IK lit id tri wijs zijn staatsexarrtya maar slaagde er nifyg scriptie te schrijven 11 rechtenstudie af te roei Dankzij 680 voork^n men kon Alexander (n ma in 1986 voor de \ia opwachting maken Leidse gemeenteraaei zat hij nog altijd in et in september 2002 vt,c noemd als opvolger ïc lanie Schultz, die hér houdersfunctie ntgj om staatssecretaris )si keer en waterstaat fai den. De keuze viel ojÜ| sema, die tussen Lr 1997 voorzitter van (pe fractie was geweest, \a^ zijn grote ervaring ei raad. Tot het takejk van Geertsema Ooi bordspel- en speel; tenverzamelaar) be economische zakenjn me en veiligheid. T»k waarop hij zich thiij „Maar ook een vis in ter moet weten wat ©h aquarium staaf', zee^ zijn aantreden. „Htui om de rotsen .heenNi men en niet in het n^el tb- n. niet moet. Op zijn inlva zijn betrokkenheid eipl griteit heb ik niets aalLf ken, maar hij heeft vdjr gewoon geen talent'ïd< pert De Coo. ou „Met het Rembrandt^bi het niks: er zijn alleenis plannetjes maar hoe list mee staat, weet niem ook nog niemand wer= hoofdsponsor is die voor dat jaar zou heb Vreemd, want het kei een sponsor is toch d naam graag bekendn „Het is een publiek gf Geertsema carrière p maken in burgemees£ vervolgt het raadslid, onder meer in Landsj solliciteerd. Daar kwJ in aanmerking, maar hem te hopen dat hij, J ders terechtkan, wan| f me sterk dat hij herkj wordt. Met hem wor( niet meer gezellig." Erna Straatsma en Paul de Tombe (advertentie) schetsplan, dat aan de bouw- aanvraag vooraf gaat, soms een halfjaar onderweg is. Dit geldt trouwens ook voor ande re bouwaanvragen. Ook is er kritiek op gemeente lijke voorlichting. Al wekenlang zijn de folders met richtlijnen niet verkrijg baar, ze zijn in de herdruk. De folders met richtlijnen moe ten worden rondgestuurd aan winkeliers en aan bedrijven die buitenreclames maken. Nu moet ik de folder afhalen in het Stadsbouwhuis. Op het Stadsbouwhuis vertelde men mij, dat mijn reclame-ui ting kleiner moest worden. Ik vroeg hoe groot de afmeting dan mocht zijn. Het antivoord was: Dat weten we niet. Dat moet u uitzoeken in de regelge ving. Ik vroeg of de medewer kers het voor mij konden op zoeken en of ze konden aange ven in centimeters hoe groot de gevelreclame mocht zijn. Nee, was het antwoord, dat kunnen wij niet, dat moeten onderne mers zelf doen. Lieverse nam eens een kijkje op de website van Leiden. „Sinds 26 januari 2005 staat daar de complete notitie 'Be leidsregel reclame op en aan bouwwerken' uit 2001Maar even later lees ik dat de eerder genoemde nota "Beleidsregel reclame op en aan bouwwer kenis ingetrokken." „Ik krijg de indruk, dat de be oordeling rondom een bouw- aanvraag goed is", conclu deert Lieverse. „Maar de con tinuïteit van een dergelijk be oordelingsproces is zoek. Het wordt niet bijgehouden. Er is geen centraal punt waar per adres de gesprekken en brie ven worden geregistreerd. De communicatie vanuit de ge meente is reactief, corrigerend en weinig vrolijk van toon. Er Alexander Geertsema: 'Slecht in het brengen van slecht nieuws'. Archieffoto: Hielco Kuipers Ondernemers worden bij het aanvragen van een vergunning voor een gevelreclame, nog wel eens van het kastje naar de muur ge stuurd door gemeenteambtenaren. Archieffoto: Henk Bouwman moet een actieve communica tie komen. Zowel naar winke liers als naar bedrijven die buitenreclames maken. Deze reclamebedrijven kunnen winkeliers dan de mogelijkhe den en onmogelijkheden aan geven." Lieverse vervolgt: „Moet het uitsterfbeleid van gevelrecla me tot in de eeuwigheid door gaan? Of zullen we een eind datum bepalen, waarop alle winkeliers hun gevelreclames CDA-raadslid Linda Lieverse krijgt de laatste maanden tele foontjes, mails en brieven, in clusief dossiers, over de ge meentelijke procedure rond om reclame-uitingen. Afzen ders zijn ondernemers die re clame aan hun bedrijf willen bevestigen of hun gevelrecla me willen opknappen. De klacht is dat ondernemers niet door de bureaucratie van de gemeente heenkomen. Hoog ste tijd, vindt Lieverse, dat de regels rondom de aanvraag voor een reclame-uiting over zichtelijk worden en dat de aanvraag binnen de tijdslimiet van twaalf weken klantvrien delijk wordt afgehandeld. Sinds oktober 2001 moeten ondernemers een bouwver gunning aanvragen voor ge velreclame. Voor reclames voor die tijd geldt een uitsterf beleid. De 'ellende' begint meestal met een bezoek van een inspecteur van de ge meentelijke handhavings- dienst. De ondernemer heeft zijn gevelreclame vervangen en is in overtreding. Citaten uit de dossiers die Lieverse toegestuurd heeft gekregen: De inspecteur zei: 'Het moet weg, want ik vind het niet mooi. De gemeente Leiden vindt dat een burger of ondernemer op de hoogte moet zijn van de re gels. In de praktijk loop ik niet met het wetboek in mijn hoofd. Het gebeurt dat een onderne mer bij één aanvraag verschil lende medewerkers aan de te lefoon krijgt en verschillende antwoorden op dezelfde vraag krijgt. Soms worden er ver schillende toezeggingen ge daan. Van de ene ambtenaar krijg ik te horen, dat mijn foute gere noveerde gevelreclame mag blijven hangen tot ik een nieu we heb die aan de welstandsei- sen voldoet. Een week later krijg ik een brief van een ande re ambtenaar, dat het onmid dellijk weg moet. Met ingang van die en die datum op straffe van een boete. Zo kan het gebeuren dat een een andere orde dan het con flict over de terrastarieven. Wel willen we komende week met Geertsema bespreken hoe het nu verder moet met het evene- mentenbeleid. Evenementen als de Lakenfeesten en Leidens Ontzet zijn het zout in de pap; als die er niet meer zijn wordt de stad hartstikke doods." Zorgen Filip van As, fractievoorzitter van de Christenunie, vraagt zich hardop af of Geertsema zijn langste tijd als wethouder zo langzamerhand niet heeft gehad. Hij ziet in de WD'er een bewindsman die structureel faalt als communicator. „Als je drie keer in een half jaar tijd een groot conflict hebt met on dernemers, dan baart mij dat grote zorgen. Je praat niet meer over één incident, maar over een reeks incidenten als je de discussies over het precario en het onderriemersfonds er bij betrekt. Daar ging het ook mis in de communicatie." Dat de horecaondernemers dan het aftreden van Geertsema ei sen, is niet verstandig, vindt Cees Broeksma. De secretaris van de Kamer van Koophandel van Rijnland: „Ik begrijp ze wel, maar je moet je relatie met de wethouder nooit opblazen." Conflicten horen nou eenmaal bij het politieke spel tussen on dernemers en gemeentebe: stuur, stelt Broeksma. „Onder nemerszin wil wel eens botsen met het tempo waarin een ge meente werkt. Dat er van tijd tot tijd conflicten zijn is nor maal." Broeksma is tevreden over het functioneren van de wethouder economische zaken. „Ik kom hem wekelijks tegen in regio naal verband en daarin signa leer ik dat hij meer goed dan fout doet." Positief noemt hij de recent getekende overeen komst over stadspromotie, het ondernemersfonds en ook weer de ontwikkelingen in de Leeu wenhoek. „Aan het Bio Science Park, het terrein van life scien ces, heeft Geertsema onmisken baar zijn bijdrage geleverd. En wanneer er een delegatie op be zoek komt, zoals onlangs uit Jersey, zet hij Leiden goed neer." Bart in 't Veld, medewerker van de VW Holland Rijnland Lei den, heeft daar weinig van ge merkt. Hij was een halfjaar ge detacheerd bij de gemeente Leiden om de evenementen voor het Rembrandtjaar te co- ordineren en zegt over Geertse ma: „Laat ik heel diplomatiek zijn: hij is niet van slechte wil, maar wel onhandig in zijn com municatie. En hij is vooral te af wachtend. Hij doet te weinig." Redelijk „Vind ik niet", zegt René van Leeuwen, voorzitter van MKB (Midden en Kleinbedrijf) Lei den. „Voor een wethouder vind ik Geertsema redelijk. In het contact met ons is hij altijd heel open en hij zet zich prima in voor de binnenstad. Op marke tinggebied is hij goed, in zijn communicatie is hij inderdaad onhandig. Je moet in onder handelingen, zoals over de La kenfeesten, natuurlijk niet in eens beginnen over de huur voor een terrein, waarvan ik denk: wees blij dat het benut wordt. 'Had dat even voorbe- sproken', denk ik dan, overval mensen daar niet mee. En dan kan hij wel zeggen dat het geld terug wordt gegeven als subsi die, maar die zou ik ook niet aanvragen. Daar heb ik een he kel aan, omdat je dan terecht komt in een bureaucratie. Aan het ene loket betalen, wat je aan het andere loket terug kunt halen." Van Leeuwen gruwt er van. „Maar verder heb ik alleen positieve ervaringen met dit college en met Geertsema. Ze spannen zich in voor de stad. Niet altijd met evenveel succes, maar wel altijd met de goede intentie." Dat laatste geldt zeker voor Geertsema persoonlijk, denkt voorzitter Dijkhuis van de Leid se WD-afdeling. „Hij is recht door zee, ambitieus, Leids ge richt en wil zich voor de volle honderd procent inzetten. Ik vind dat hij goed werk verricht. Ik geef toe dat hij niet best communiceerde in de zaak rond de Lakenfeesten, maar dat ligt niet alleen aan hem. Het is een gemeenteraadsbeslissing geweest dat er een evenemen tenpotje is gekomen, waaruitje subsidie kunt aanvragen. Dat is Geertsema niet aan te reke nen", aldus Dijkhuis. „Er is in dit geval te veel op de man gespeeld", valt Chris Ver- plancke, directeur van het Ongehoord: hebben aangepast? Onderne mers voelen hier oneerlijk heid. Moeten we bepaalde on derdelen uit de welstandsnota eens opnieuw bekijken en zo nodig herzien? Steekwoorden rondom de aanvraag van een bouwvergunning: overzichte lijk, actieve communicatie en niet denkend vanuit proble men, maar klantvriendelijk zijn." Eric-Jan Berendsen 2^397- mag weg voor 2.245,- Woonboulevard Beverwijk. Parallelweg 10. Telefoon (0251) 22 90 33. Mdubeiplein Leiderdorp. N Telefoon (071) 589 93 23. Donderdag koopavond. Bezoek ons ook op Internet: www.s De Btóuwe Steen, die ai 700 jaar in de 8reestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timotcus Waarsonburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - S3 56 424 I de zondagaanbieding bij Stoutenbeek*

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14