Congo toneel van bloedige gevechten BUITENLAND Seksverslaving werd rijke Britse graaf fataal Britse moslimstudente ten onrechte van school gestuurd om kleding Video drijft Franse regering in het nauw Blauwhelmen doden tientallen rebellen Steve Fossett kampt met tegenslag Spectaculaire vondst in Egyptische woestijn Britse bewakers misbruiken asielzoekers in uitzetcentra 'Documentaire was ramp voor Michael Jackson' iw wil van cende man af li - Een Iraanse vrouw eiden van haar man om- zich al drie jaar niet ge- heeft wegens angst voor De man stinkt volgens iuw Mina zo erg dat zelfs deren niet bij hem in de villen komen. Stinken is ond voor ontbinding huwelijk, maar Mina ivoeren dat zij haar man an haten dat zij niet lan- 11 hem kan samenleven. vel een geldige ontbin- ond. Voordat haar man terfobie ontwikkelde, volgens Mina een ob- ~-e aandrang zich te was- >en douchte hij minstens er per dag. sr doden bij slag in Irak - Voor een basis van ikse leger in het westen gdad heeft een zelfmoor- gisteren een autobom doffing gebracht. Vol- nctionarissen van een iekenhuis zijn daarbij even doden en dertig ge- n gevallen. Enkele uren lomaanslag werd de le- s doelwit van een mor- val. Daardoor kwam nog akse soldaat om het le- raakten er negen ge- ida zet Duitse nazi land uit x - De Canadese regering e Duitse neonazi Ernst die openlijk ontkent Holocaust heeft plaats- len, op het vliegtuig naar boorteland gezet. Daar is rgedragen aan de Duitse aldus een woordvoerder Canadese douane. Vol- ttawa vormde de man dreiging voor de natio- liligheid. Voor zijn uit- n kon de 65-jarige neo- Canada echter niet wor- rvolgd. In Duitsland hem een nieuw proces. het ontkennen van de noord op zes miljoen jo- l de Tweede Wereldoorlog afbaar. voerder van mann dood 1i - De legendarische d-agent Peter Malkin, die ken was bij de ontvoe- de oorlogsmisdadiger fichmann, is op 77-jarige overleden. Malkin en landere agenten van de :he geheime dienst ont- Eichmann in 1960 in ië en brachten hem iël. In 1961 werd Eich- [er dood veroordeeld, was 27 jaar werkzaam lossad en schreef diver- gepakt met rmd uranium 'e geheime dienst van ie heeft in een voorstad gv een man aangehou- in het bezit was van een verarmd uranium. Vol- ;t ministerie voor nood- ;s is de man gearresteerd hij het 'uranium 238' rde in een container in litse auto. t verwijderde egduster jNG - Astronomen heb- i verst verwijderde melk- ister van de aarde ont- systeem melkwegen •Jt zich negen miljard ;rl1en van de aarde, zo b het Duitse Max Planck Dat komt neer op ,000.000.000.000.000.000 ter. Tot dusver zijn vijf clusters gevonden die Br dan 7,5 miljard lichtja- de aarde staan. Binnen jard lichtjaren van de i>evinden zich zeker dui- an zulke opeenhopingen trrenstelsels. ■a geeft zes nden op ■■Ita - India zal zes eilan- Hgoi de Andamanen en Ni- Hn die zijn getroffen door ^Kami's van 26 december proberen te herstel- it oorspronkelijke plan wederopbouw van 36 /"Voonde eilanden, die 800 bestrijken van Birma A mar) tot Indonesië, is Ajast. De taak is te groot, ^Indiase autoriteiten we- ïstal geheimen och go-Tribunaal e^eiAG - Onbekenden heb- lecteride Kroatische hoofdstad 120 cd-roms met gevoelig en eTaal over zaken die lopen jHectdjoegoslavië tribunaal in kt Ko!aag, gestolen. Dit heeft 19 sman van het tribunaal, co hdale. bekendgemaakt. J Te waarschuwde met na- e v )atische journalisten evoelige informatie te ;ren omdat het tribunaal Iers zal laten vervolgen. donderdag 3 maart 2005 londen/gpd-rtr - Een 15-jarige Britse scholiere is ten on rechte voor haar school weggestuurd omdat zij islamiti sche kleding droeg die alleen haar gezicht en handen on bedekt liet (een jilbab). Dit heeft een Britse rechtbank be paald. De scholiere, Shabina Begum uit Bangladesh, liet buiten de rechtbank weten dat zij slachtoffer was gewor den van de hetze tegen de islam die na de terroristische aanslagen in Amerika van 11 september 2001 ontstond. „Als jonge vrouw was ik getuige van kwezelarij door de media, politici en juristen als gevolg van mijn keuze om een bepaald stuk stof te dragen. Het is verbazingwekkend dat ik in de zogenaamde vrije wereld moet vechten om een islamitische jurk te dragen. Ik hoop dat mijn kleine overwinning hoop brengt aan miljoenen moslima's over de hele wereld." Het oordeel van de rechters, dat tot grote vreugde leidde bij de 1,6 miljoen moslims in Groot-Brit- tannië, staat in scherp contrast met de mening van de po litici in Frankrijk. Daar werd vorig jaar het dragen van reli gieuze kleding of symbolen op scholen verboden, inclu sief de hoofddoek. Ook in Duitsland bestaan verboden te gen het dragen van hoofddoeken door moslimleerkrach ten in sommige deelstaten. In België wordt nagedacht over een verbod op het dragen van religieuze symbolen door ambtenaren. Begum kreeg gelijk nadat zij in beroep was gegaan tegen een uitspraak van het gerechtshof die de school gelijk gaf. Volgens Begum werden haar rechten, neergelegd in Euro pese richtlijnen, geschonden. De rechter erkende dat het verbod van de school Begums recht op het uitdragen van haar geloof aantastte. Op de school van Begum in Luton is een broek en uniformjas verplicht. Begum droeg dat tot eind 2002 ook. Daarna koos zij voor de jilbab, naar eigen zeggen omdat zij meer leerde over de islam. Op de school is 80 procent van de leerlingen moslim. De directie gaf aan dat zij de zaak verloren had op basis van een 'formali teit' in de wet. bunia-kinshasa/anp-afp-rtr - De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft gisteren zijn steun uitgesproken voor het op treden van de VN-troepen in de Democratische Republiek Congo. Pakistaanse blauwhelmen dood den dinsdag zeker vijftig tot zes tig rebellen tijdens gevechten in het noordoosten. De verklaring van de Veilig heidsraad bevatte een scherpe veroordeling van de aanval op een VN-patrouille, waarbij vori ge week negen Bengaalse blauwhelmen werden gedood. Bij de actie tegen de milities in de onrustige regio Ituri zette de VN-vredesmacht (Monuc) ge pantserde voertuigen en aan valshelikopters in. Twee blauw helmen raakten gewond. De bloedige gevechten ontstonden tijdens een operatie tegen op standelingen die vorige week de negen Bengaalse blauwhelmen hadden gedood. Tijdens de gevechten van dins dag zouden de militieleden burgers hebben gebruikt als menselijk schild. De opstande lingen, leden van het Front voor Nationalisme en Integratie (FNI) zouden volgens de VN verder leden van concurreren de stammen hebben gedood en verkracht. „Het is tijd om een einde te maken aan deze mili tie", aldus woordvoerster Elia- ne Badaa. Lendu-stamleiders stelden gisteren echter dat de blauwhelmen, die onder leiding staan van de Nederlandse gene raal Patrick Cammaert, uit wa ren op wraak. In verband met de dood van de Bengalezen werden dinsdag in de hoofdstad Kinshasa drie ho ge leidinggevenden van rebel- lenorganisaties uit Ituri opge pakt. Een van hen was onlangs benoemd in het nationale leger van het uitgestrekte Afrikaanse land. Wegens het aanhoudende ge weld in Ituri zetten de VN eer der deze week de distributie van noodhulp aan tienduizen den noodlijdende Congolezen saqoara - Bij opgravingen in Saqqara, ongeveer 50 km ten zuiden van de Egyptische hoofdstad Cairo, hebben archeologen drie mum mies blootgelegd. De kunstschatten verkeren in opvallend goede staat. De woestijn gaf ook andere beelden prijs. Nader onderzoek moet de identiteit nog bevestigen, maar de archeologen denken dat de mummies 2500 jaar oud zijn en behoorden tot het hof van koning Bibi, die Egypte tijdens de 26ste dynastie regeerde. De mummies wa ren vermoedelijk leraren. Het voorwerp dat op de schouder wordt weggedragen door een medewerker van het archeologenteam is ver moedelijk nog veel ouder. Foto's EPA/Reuters door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De Franse regering is in een uiterst netelige positie ge raakt door de videoband waar op de in Irak ontvoerde journa liste Florence Aubenas om hulp vraagt te worden vrijgelaten. Vooral het noemen van de naam van de UMP-parlementa- riër Didier Julia heeft premier Raffarin in verlegenheid ge bracht. Tegen Julia loopt mo menteel een justitieel onder zoek vanwege zijn rol tijdens de ontvoering van twee andere Franse journalisten, Georges Malbrunot en Christian Che- snot, vorig jaar. Maandag, toen de videoband werd vrijgegeven, wees de rege ring inschakeling van Julia in de zaak-Aubenas nog vierkant van de hand. Gisteren echter ver klaarde minister Barnier van buitenlandse zaken in een in terview met de krant Le Monde dat alle mogelijkheden moeten worden bekeken, inclusief in schakeling van Julia. Premier Raffarin riep de omstreden par lementariër tijdens het vragen uurtje in de Assemblée op al zijn informatie ter kennis van de Franse inlichtingendiensten te brengen. Julia had onmiddellijk na het bekend worden van de video band verklaard te weten wie de ontvoerders van Aubenas zijn. Die uitspraak wekte grote con sternatie in Frankrijk omdat tot dat moment iedere informatie over de verblijfplaats van de journaliste ontbrak. Evenmin was bekend wie haar ontvoer ders waren. Bij de ontvoering van Malbrunot en Chesnot wist de Franse inlichtingendienst vanaf het begin aan met wie zij te maken had. Via internet wer den dagelijks boodschappen uitgewisseld, zo is onlangs be kend geworden. Bij Florence Aubenas is daar geen sprake van. Julia verbond aan zijn samenwerking met de inlichtingendiensten de voor waarde dat het justitieel onder zoek tegen hem zou worden ge staakt. Minister Perben van jus titie heeft die eis evenwel afge wezen. Het opnieuw opduiken van Di dier Julia heeft in Frankrijk voe ding gegeven aan de al geruime tijd circulerende berichten dat de ontvoering van Florence Au benas het werk zou zijn van de Syrische geheime dienst. Sinds enkele maanden zijn de ver houdingen tussen Frankrijk en Syrië ernstig bekoeld. Onmiddellijke aanleiding vormde de Franse houding in de VN-Veiligheidsraad waar Pa rijs in nauwe samenwerking met de Verenigde Staten een ontwerpresolutie had opgesteld die voorzag in de terugtrekking van Syrische troepen uit Liba non. De recente moord op de voor malige Libanese premier Hariri - een persoonlijke vriend van de Franse president Chirac - wordt door velen in Frankrijk gezien als een waarschuwing van Syrië aan het adres van Pa rijs zich niet al te zeer aan Was hington te binden. Franse politie verdenkt zijn Nederlandse ex-vrouw van moord door correspondent Henk Glimmerveen parijs - Rijke Britten lopen er genoeg rond aan de Franse Rivièra maar er was er maar één die zo met geld smeet als de 66-jarige edelman Lord Shaftsbury. Maar zijn vrijgevigheid is hem fataal geworden. Vier maanden na zijn mysterieuze ver dwijning in Cannes is er voor de politie geen twijfel meer: Lord Shaftsbury is om het leven gebracht. Zijn 33-jarige ex- vrouw met de Nederlandse nationaliteit is één van de twee verdachten. De jetset in Zuid-Frankrijk en de Britse elite Onuitputtelijk leken de financiële reser ves van Lord Shaftsbury. De Britse aris tocraat bezat voor vele miljoenen aan onroerend goed in 'zijn graafschap' Sus sex, in Versailles en aan de Cote d'Azur. Veel had de edelman niet meer te zoe ken in het koude Groot-Brittannië waar hij twee mislukte huwelijken achter de rug had. Hij verkoos de Franse Rivièra waar het prettiger toeven was en waar de vrouwen wulpser en vrijwilliger wa ren dan in Engeland. De nachtvlinders in de discotheken van Cannes en Nice fladderden om hem heen en iedereen profiteerde van de gulheid van de graaf. Lord Shaftsbury liet het zich allemaal graag aanleunen. Hij hield van de vrou wen en vooral van de danseressen en animeerdames in de nachtclubs. Eén van hen, de 29-jarige Nathalie Lyons, was hem al eerder opgevallen toen ze prominent in de Penthouse figureerde. Maar Nathalie had sterke concurrentie van de acht jaar oudere Djamila M'Ba- rek die de Lord nog kende uit de tijd dat hij vooral in Versailles troost zocht. De edelman was zojuist gescheiden van zijn tweede vrouw en Djamila was uit 't Gooi vertrokken waar ze via een huwe lijk de Nederlandse nationaliteit had verkregen. Dat huwelijk hield echter evenmin stand en Djamilla reisde af naar Parijs. En toen de lord naar de Ri vièra verkaste ging Djamila met hem mee om haar capaciteiten daar tentoon te spreiden. Die trouw werd beloond met een huwe lijk. Het leven van de paaldanseres ver anderde op slag. Ze hoefde niet meer te- animeren, ze liet zich voortaan anime ren. Hetgeen een verbetering lijkt maar wel tot consequentie had dat Lord Shaftsbury in zijn oude passie verviel. Hij ging opnieuw op avontuur en stuitte daarbij op Nadia, een jonge blom die het oostelijk deel van Europa graag had verruild voor het jachtterrein aan de Middellandse Zee. Nadia werd zwanger en Lord Shaftsbury sprong een gat in de lucht toen hij dat nieuws hoorde. Djamila was minder blij, zeker toen de graaf haar een echtschei ding in het vooruitzicht stelde. Het mil joenenappartement in Cannes, dat riant uitzicht bood op de baai, kon Djamila behouden. Voor de vrouw was dat aanbood even wel niet genoeg omdat daar inmiddels haar ex-man en hun beide kinderen wa ren gaan wonen. Een antiek onderko men bij Toulouse en een maandelijkse toelage van 7.000 euro vormde het twee de deel van het aanbod waar de Britse edelman nog graag met zijn derde wetti ge echtgenote over wilde praten. De politie van Cannes heeft weten te achterhalen dat Lord Shaftsbury inder daad in de nacht van 4 op-5 november op. Zij kunnen gezien de ver slechterde veiligheidssituatie in het gebied niet langer worden voorzien van voedsel en medi cijnen, stelde een woordvoer der van de noodhulporganisatie OCHA in de belangrijkste stad van Ituri, Bunia. In de noordoostelijke provincie zijn volgens de VN zeker 54.000 mensen op de vlucht. Het FNI, dat vooral bestaat uit leden van de Lendu-stam, vecht al sinds 1999 tegen leden van de rivali serende Hema. Bij de burger oorlog, waarbij in totaal zes stammen en de legers van meer dan zes andere Afrikaanse lan den betrokken waren, zijn tot 2003 meer dan 50.000 personen om het leven gekomen. De VN-vredesmacht in het land is met circa 15.000 blauwhel men de grootste ter wereld. Hun aanwezigheid is niet on omstreden. Tegen verscheidene militairen zijn disciplinaire maatregelen genomen, omdat zij jonge Congolese meisjes seksueel hebben misbruikt. Vijftien medewerkers geschorst salina/anp-dpa - De Ameri kaanse avonturier Steve Fossett die maandag aan zijn recordpo ging begon om non-stop de we reld rond te vliegen, moet zijn tocht misschien voortijdig af breken wegens brandstofge brek. Fossett ontdekte gisteren dat hij tijdens de start veel brandsof had verloren. De avontuurlijke solovlieger zei vanuit zijn eenmotorig vlieg tuigje dat het verlies van ruim 1100 kilo brandstof een 'grote tegenslag' is voor zijn plan om zonder bij te tanken de wereld rond te vliegen.. „Ik heb er op dit moment niet veel vertrou wen in", aldus de miljonair. De vlieger zei dat hij nu een ge middelde snelheid van 180 kilo meter per uur wil handhaven om zijn voorgenomen tocht toch nog te kunnen volbrengen. Fossett wil in elk geval probe ren Hawaii te halen voordat hij besluit om door te vliegen naar de westkust van de Verenigde Staten. Gisteren had Fossett de helft van zijn tocht rond de wereld achter de rug, zonder bij te tan ken en praktisch zonder slaap. Dinsdag dreigde het avontuur van Fossett te mislukken toen het navigatiesysteem aan boord van zijn Virgin Atlantic Global- Flyer gedurende twee uur uit viel. De piloot moest gedurende die tijd 'blind' vliegen, voordat het apparaat vanzelf weer ging werken. londen/anp-rtr - Uitgeproce deerde asielzoekers worden in Britse uitzetcentra mishandeld en misbruikt door bewakers. Dat blijkt uit een documentaire die de publieke omroep BBC gisteravond uitzond. Een journalist heeft voor de do cumentaire drie maanden lang undercover gewerkt in een asielzoekerscentrum in het En gelse Cambridge. Een tweede verslaggever werkte drie maan den bij het uitzetcentrum op de Londense luchthaven Heath row. Zij filmden daar verscheidene gevallen van racistisch getint geweld en misbruik. Ook is in de film te zien hoe de daders opscheppen over hun wanda den en vol trots uitwijden over seksuele relaties met gedeti neerden. Beide verslaggevers conclude ren dat de meerderheid van het personeel zijn best doet de asielzoekers met respect en waardigheid te behandelen. Maar zij constateren dat er een 'significante minderheid' is die zich tegenover de immigranten niet weet te gedragen. Het bedrijf Global Solutions Ltd. (GSL), dat personeel levert aan vier Britse asielzoekerscen tra, heeft de racistische uitspat tingen van zijn werknemers scherp veroordeeld en een in tern onderzoek aangekondigd. In afwachting daarvan heeft de firma vijftien medewerkers ge schorst. Britse vluchtelingenorganisaties zeggen niet verbaasd te zijn over de inhoud van de BBC-do- cumentaire. Een zegsman van Merseyside Refugee Support Network liet weten dat de film slechts bevestigt wat al veel lan ger bekend bij hulpverleners. Volgens een woordvoerster van de Refugee Council toont de film aan dat het ongewenst is om asielzoekers op te sluiten in dergelijke centra. bij Djamila op bezoek is geweest en ver volgens een kamer heeft geboekt in het Noga Hilton hotel. Sindsdien was de graaf spoorloos. Maar de politie is er nu van overtuigd dat de flamboyante Brit is vermoord. De broer van Djamila was die avond ook van de partij en volgens een naar de Franse pers uitgelekte verklaring van de vrouw zouden de graaf en haar broer hebben gevochten. „Ik heb mijn broer gevr aagd hem te inti mideren omdat ik er niet zeker van was dat hij zijn belofte zou nakomen om me iedere maand geld te sturen", zou Dja mila hebben verklaard. Broer Moham med is inmiddels in Duitsland gearres teerd. Als de Duitse autoriteiten hem uitwijzen naar Frankrijk, kan hij al over enkele dagen worden verhoord. Het ver hoor van Mohammed moet uitsluitsel geven waar het lijk van Lord Shaftsbury zich bevindt. De politie vermoedt dat Mohammed het lijk in zijn auto heeft meegenomen en ergens in een bos heeft gedumpt. Dja milla wordt nog steeds verhoord. Ze ver blijft in een isoleercel in een psychiatri sche kliniek in Cannes. santa maria/anp-afp-rtr De uitzending van de omstreden BRC-documentaire Living with Michael Jackson in 2003 was „een ramp" voor de reputatie van de popster. Dat zei pr-con- sulente Ann Marie Kite, die door de openbare aanklager als getuige tegen Jackson is opge roepen, gisteren in de rechts zaal. Jackson staat voor de rechtbank in Santa Maria terecht voor on der meer tien gevallen van kin dermisbruik. Als de jury hem schuldig verklaart, kan 'Wacko Jacko' een gevangenisstraf van twintig jaar krijgen. De 46-jarige zanger huurde Kite na de uitzending van de film in om de schade aan zijn imago, dat toch al bezoedeld was door verhalen over kindermisbruik tien jaar eerder, te beperken. Op het verzoek de omvang van de 'ramp' te waarderen op een schaal van 1 tot 10, antwoordde Kite: „Dit was een 25." De aan klager wil aantonen dat Jackson en zijn entourage zo in paniek raakten door de documentaire, dat zij de 13-jarige jongen met wie de ster hand in hand te zien was, ontvoerden om hem en zijn familie te dwingen een ont lastende verklaring af te leggen. Jackson staat, behalve voor misbruik van de jongen, ook te recht voor ontvoering en we derrechtelijke vrijheidsbero ving. Kite werd naar eigen zeggen in gehuurd op 9 februari, drie da gen na de uitzending van de Michael Jackson. Foto: Reuters film. Zes dagen later werd zij al weer ontslagen, volgens haar zelf omdat zij weigerde een ver klaring van geheimhouding te ondertekenen. Jacksons advocaat Thomas Mesereau sprak tegen dat zijn cliënt betrokken is geweest bij enig complot om de familie te ontv oeren en gevangen te hou den, zoals de openbare aankla ger probeert aan te tonen. Voor die bewering ontbreekt ieder bewijs, aldus Mesereau. Volgens de raadsman werkten de zakenpartners van de zanger onafhankelijk van hem en had Jackson geen enkele weet van hun activiteiten. Hij benadrukte ook dat Kite minder dan een week voor zijn cliënt heeft gewerkt en haar werkgever nooit persoonlijk had gesproken.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7