Kamer zet ingreep in WW door BINNENLAND 1 'I Flora en fauna niet zo blij met late winter NS: Rookverbod op perrons verwarrend Kamer wil meer informatie over veiligheid Schiphol "it !rkbcbij dese vrouw Ruim 183 miljoen binnen voor slachtoffers tsunami Zeeuws meisje met ambities Kamer wil onderzoek naar politiehelikopters LSVb doet aangifte tegen Rutte wegens opruiing echt ontslag ~s foto aan De man die door huis Catharina Dae- nssum is ontslagen I onaaktfoto's van de- vijlarden maakte, vecht ore; aan. Volgens de kieilag een te zware It. Dp de foto, die met ;ene telefoon gemaakt 3 uh vrouw met een j. „Het is niet netjes maken, omdat de- =kwetsbaar zijn. jprimande had vol- 'reest", aldus zijn ad- donderdag 3 maart 2005 am voert n sneller uit H- De uitvoering van Ht in Rotterdam een dan voorheen. Tus- en uitvoering van 'zaten eerst 43 da- zijn dat er 24 ge it OM verwacht dat mde executie van l sneller zal kunnen n de regio Rotter- chikking krijgt over voor veelplegers. recteur I overleden |ente - Oud-direc- 1 Eternit is zondag jt leeftijd overleden ganker (mesotheli- 1 werkte dertig jaar jdrijf in dak-, gevel-, ■ten, waarvan 25 jaar Ih directeur. Karst lis commercieel-di- Ivelaar een leidende Jl bij de overgang loudende naar as- pducten. !oek naar >mtoon - De provincie Lim- 5U{*sn onderzoek in *e'-ysterieuze brom- erden mensen in irg tot aan Roer- pilagen de laatste idd/er een laag ge- utu niemand weet Jggndaan komt. Het m (bij iedereen, het zijn m llussers die zeggen er kkinebben. ripi de en) Bij een vrouw uit /vwi open tbc geconsta- itwzeventig mensen uit le se omgeving krijgen haóef onderzoek, zo 1 we woordvoerster van ro, teren bekend. Het larsïcht zich ook op het lACerblijf van haar naai Glanerbrug. Uit )elbrden de kinderen s covan de groep on- iet sofl lïrdacht van ;°°jt met baby nat- Een 46-jarige man t va aan den IJssel et h verdacht zijn 9-ja- star vanaf haar geboor- ziti misbruikt. De man laaii negen jaar lang, proer 2004, ernstig sek- t. Ain misbruikt, zo hel dagvaarding voor ionlak die 14 maart in debegint. „Elke incest- at kelijk, maar dat het iet o'n jonge leeftijd ge- ebben we niet vaak ct", aldus een ter van het OM gis- stichting gepland' - De brandstichting tische basisschool 9 november van ir, is een geplande st. Dat zegt de 16-ja- srdachte in het tv- 1 Zembla, dat de ind uitzendt. De de school volledig Nas het ernstigste de moord op ci- van Gogh, op 2 no- Zembla noemt poli- jroot de brand- ;n kwajongensstreek islag'. Een groot ngen van het Udens ge zou op de hoogte t van de plannen ndstichting. aardelijk »den hond Wandelaars genoten gisteren van de sneeuw in het Amsterdamse Vondelpark. Foto: ANP/Juan Vrijdag den haag/gpd - De ijsvogel kan niet te gen kou. Normaal haalt de blauwe vogel zijn vis uit watertjes, maar nu er veel zijn dichtgevroren komt-ie in de problemen. „Er zijn relatief veel ijsvogels in Neder land, omdat we lange tijd geen strenge winters hebben gehad", zegt vogelon derzoeker Foppen. „Maar als er ijs ligt op de open wateren zie je de aantallen weer razendsnel afnemen." Ook de kleine Heremietkreeft weet niet hoe-ie het heeft. In grote aantallen kwam hij vanuit zuidelijke streken naar de Nederlandse kust, omdat het daar zo lekker warm was geworden. Zoveel als nu zijn er nog nooit geweest. Als gevolg van de hogere temperaturen zijn de afgelopen jaren vooral nieuwe soorten vissen en insecten uit het zui den naar Nederland getrokken", zegt milieudeskundige Van Vliet van de Uni versiteit Wageningen. „Maar je ziet ook dat veel planten eerder in bloei staan, trekvogels als regenwulp, grutto en tjif tjaf eerder worden gesignaleerd en vo gels als de fuut eerder jongen krijgen." Klimaatverandering betekent echter niet dat het alleen maar warmer wordt, het zorgt ook voor meer extremen. De eerste week van dit jaar was het nog vijftien graden, nu ligt er een dik pak sneeuw over het grootste deel van het land en vriest het stevig. „Diverse soorten dieren en planten hebben dit niet eerder mee gemaakt en daarom is het moeilijk te voorspellen wat het effect zal zijn", zegt Van Vliet. Inderdaad, stellen weerdeskundigen, want wat hier gebeurt, is uniek. De hoe veelheid sneeuw die in één nacht in de ze tijd van het jaar over zo'n groot ge bied is gevallen is zeer bijzonder, zeggen klimatoloog Sluiter en meteoroloog Van den Bom. „Zoiets komt maar eens in de vijftig tot honderd jaar voor", aldus Sluiter. In fe bruari 1979 werden hele dorpen ont wricht door de hoeveelheid wind die de sneeuw opstuwde tot wel zes meter hoogte, vertelt hij. Maar dat was plaatse lijk en er viel niet zo veel sneeuw als nu in het noorden is gevallen: tussen de vijfentwintig centimeter en een halve meter. „Een dergelijke hoeveelheid ver wacht je in de Alpen, maar niet in Ne derland", constateert Van den Bom. Volgens beide deskundigen is de sneeuwval van afgelopen dagen 'puur toeval'. En heeft het niets te maken met de opwarming van de aarde of het broeikaseffect. Sluiter: „Een klimaatver andering kun je nooit koppelen aan één unieke gebeurtenis." Volgens Van den Bom is er wel vaker sneeuw gevallen in maart, maar bijna altijd plaatselijk en bijna nooit in zo'n groot gebied. Zo lag in 1985 op Vlieland een halve meter sneeuw, in 1987 in de Limburgse heu vels en in 1969 in Venlo. Het kouderecord voor de lentemaand staat op min 18,7; het werd volgens Van den Bom in 1971 gevestigd in Wagenin gen. Er is volgens de meteoroloog een kans dat dit record komende nacht wordt verbroken. De hoeveelheid sneeuw kan niet meer smelten, de wind gaat vermoedelijk liggen, bovendien wordt de nacht helder. „Daardoor kan het tussen de vijftien en twintig graden gaan vriezen." Intussen hebben veel vogels al hun nest gebouwd. De strenge vorst kost veel energie, en die hebben de vrouwtjes juist nodig om hun eieren te leggen. Als ze al jongen hebben, zoals sommige me rels in de steden, zullen die het vermoe delijk niet redden. De kou voorkomt waarschijnlijk een wespenplaag later dit jaar. Er zijn echter ook insecten die baat hebben bij kou en waarvoor juist warme winters slecht zijn. utrecht/anp - Treinreizigers kunnen maar moeilijk wennen aan het rookverbod op de per rons. Ze weten vaak niet waar ze wel en waar ze niet mogen roken, ondanks de speciale rookzuilen. De Nederlandse Spoorwegen gaan daarom dui delijker aangeven waar rokers terechtkunnen. Bovendien moeten veel rookzuilen weer worden aangepast, omdat ze te veel walmen. Sinds 1 januari vorig jaar is het niet langer toegestaan op over dekte perrons, in de stations hallen en in de treinen te roken. Op de perrons 'hebben de spoorwegen rookzuilen neerge zet, waar reizigers wel mogen roken. Er wordt echter niet aangege ven hoe ver de rokers van de paal mogen staan. Bovendien begrijpen veel mensen niet waarom ze op een overdekt perron niet mogen roken en op een perron zonder dak wel. Handhaving van het rookver bod wordt zo lastig. Nog steeds zijn op de stations geregeld om- roepberichten te horen die de reizigers erop wijzen dat ze niet overal mogen roken. Daar komt bij dat de spoorwe gen van begin af aan proble men hebben met de palen. Rei zigers gooien er niet alleen peu ken in, maar proppen er ook papier en lege sigarettenpakjes in, waardoor de zuilen gaan walmen. Dat gebeurt vooral op grote stations, waar veel men sen er gebruik van maken. De vrouw uit Leid- Klie in juli vorig jaar H. ip doodde door het a steen om de nek A\e gooien, is giste- Haagse rechtbank \j tot een geldboete o. De straf heeft voorwaardelijk ka ft beft het bedrag al- len als zij zich bin- - ar opnieuw schuldig ;en dergelijk straf st verklaarde haar 3t argument dat Jip kinderen aanviel, vond dat wel aanne- den haag/gpd - Op Giro 555 is tot nu toe 183,7 miljoen euro binnengekomen voor de slacht offers van de tsunami die Azië op tweede kerstdag trof. De Sa menwerkende Hulporganisaties (SHO) schatten dat het eindbe drag nog tot zo'n 190 miljoen euro oploopt. Eenderde van het geld is al aan noodhulp be steed. De organisaties overwe gen drie jaar uit te trekken om het geld te besteden, in plaats van de gebruikelijke twee jaar. Gezien de hoeveelheid geld gaf de SHO gisteren een tussenrap portage over de besteding van het geld. 'Ongekend' en 'nooit vertoond', noemde scheidend SHO-voorzitter Franken de Ne derlandse bijdrage voor Azië. In de ruim 183 miljoen euro is nog niet de 5 miljoen euro opgeno men die minister Van Ardenne had toegezegd. Het meeste geld is inmiddels al doorgesluisd naar de rekenin gen van de diverse organisaties die het moeten besteden. Zo is bijna 162 miljoen euro volgens een verdeelsleutel overgemaakt naar de negen bij SHO aange sloten organisaties. Verder is bijna 15 miljoen euro verdeeld onder acht gastorganisaties en nog eens twee miljoen euro on der 22 kleinere clubs die sa menwerken met een van de SHO-organisaties. Van het geld is nu zo'n 66 mil joen euro al uitgegeven aan eer ste noodhulp. Daarbij ging het vooral om zaken als schoon drinkwater, vaccinaties en tij delijke onderkomens. Op dit moment verschuiven de activi teiten van eerste noodhulp naar structurele heropbouw. „Er worden scholen, huizen en kli nieken opgebouwd, liefst beter dan er eerst waren", schetste Franken. „Daarnaast wordt ook veel aandacht besteed aan trau maverwerking bij de slachtof fers." Van het totaalbedrag is ruim negen ton opgegaan aan kosten voor het organiseren van de actie zelf, zoals voor be talingsverkeer en advertenties. Normaal moet geld dat via een 555-actie is ingezameld binnen twee jaar worden besteed. SHO bekijkt of die termijn kan wor den verlengd met een jaar. Amsterdam - Hoe een Zeeuws meisje de echtgenote van de president van Georgië werd. Dat is de essen tie van het boek 'De first lady van Georgië, het verhaal van een idealiste', van Sandra Roelofs. Het auto biografische verhaal van de vrouw die in 1968 ter wereld kwam in het Zeeuwse Terneuzen, trouwde met een Georgische rechtenstudent, en in 2004 haar eigen man beëdigd zag worden als president. In het Am- stel Hotel in Amsterdam overhandigde Roelofs gisteren het eerste exemplaar van haar boek aan premier Balkenende. De geboren Zeeuw stak zijn waardering voor de schrijfster niet onder stoelen of banken en sloot zijn dankwoord af met een bemoedigend: „Wij Nederlanders zijn gewoon heel erg trots op u." Foto: ANP/Juan Vrijdag Alleen SER kan voorstel nog blokkeren den haag/anp - De Tweede Ka mer gaat in meerderheid ak koord met een wetsvoorstel om de toegang tot de WW moeilij ker te maken. De regeringspartij en CDA, WD en D66 steunen het plan, zo bleek gisteren. Dit betekent dat alleen werknemers die 39 van de laatste 52 weken hebben gewerkt straks nog in aanmerking komen voor een werkloosheidsuitkering. Nu is dat nog 26 van de laatste 39 we ken. Of het wetsvoorstel ook daad werkelijk van kracht wordt, is nog niet helemaal zeker. De Ka mer wil eerst wachten op een advies van de Sociaal-Economi sche Raad (SER) over de WW, dat voor 1 april binnen moet zijn. Maar als dat SER-advies geen goede alternatieven bevat voor de ingreep, dan zal het wetsvoorstel in de loop van het jaar nog in werking treden, al dus minister De Geus van Soci ale Zaken tijdens het debat. De vakcentrale FNV zegt dat de onderhandelingen in de SER moeizaam verlopen. Volgens bestuurder Heerts zijn er 'knel punten rond de hoogte en duur van de uitkering, maar ook rond het ontslagrecht en de bij stand voor ouderen'. De bon den willen dat iedereen in de eerste maanden van werkloos heid een uitkering krijgt van meer dan 70 procent van het laatstverdiende loon. Na ver loop van tijd zou de uitkering moeten worden verlaagd. De linkse oppositiepartijen be toogden gisteren dat de Kamer had moeten wachten met de behandeling van het WW-voor- stel tot het SER-advies binnen is. Ook inhoudelijk hadden zij scherpe kritiek op de maatrege len. Volgens PvdA-Kamerlid Noor man zullen vooral jongeren worden getroffen door de scherpere toetredingseisen. Ook zouden die het wisselen van baan ontmoedigen en daarmee slecht zijn voor de mobiliteit op de arbeidsmarkt. De regeringspartijen vinden het juist een goede zaak dat werk nemers niet meer zo makkelijk in de WW kunnen komen. De werkloosheidswet moet een 'trampoline' zijn om zo snel mogelijk weer aan de slag te ko men, aldus CDA-Kamerüd Ver- burg. Het wetsvoorstel moet een be zuiniging van 280 miljoen euro opleveren. Overigens gelden voor kunstenaars en musici, die doorgaans kortlopende ar beidsovereenkomsten hebben, minder strenge eisen. Zij ko men volgens het wetsontwerp al in de WW als ze 26 van de laatste 39 weken hebben ge werkt. Op dit moment is dat voor deze categorie nog 16 van de 39 weken. den haag/anp - Een Kamer meerderheid wil dat de Alge mene Rekenkamer een onder zoek begint naar de aanbeste ding van helikopters voor de politie. Aanleiding daarvoor is het be sluit van minister Remkes (Bin nenlandse Zaken) af te zien van de acht helikopters die bedrij ven van de Nederlandse zaken man Van den Nieuwenhuyzen zouden leveren. Het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) had de acht helikopters besteld. Met de le vering was in totaal ongeveer 60 miljoen euro gemoeid. De eer ste twee helikopters zouden dinsdag volgens contract wor den geleverd, maar dat is niet gelukt. Remkes maakte dezelfde dag bekend dat het KLPD het contract met de leverancier had ontbonden. Het ministerie zal een reeds be taald voorschot van 15 miljoen euro bij de bank terughalen en een boete van ruim 10 miljoen euro opeisen, omdat niet aan de verplichtingen is voldaan. Het contract werd in 2001 ge sloten en liep al twee keer eer der vertraging op. Dat had te maken met de vele technische eisen die het KLPD aan de heli kopters stelde. Het CDA en de PvdA willen dat de Algemene Rekenkamer aller eerst onderzoekt hoe de aanbe steding is verlopen. Maar het onderzoek wordt mogelijk uit gebreid. CDA-Kamerlid Algra wil dat ook wordt gekeken naar andere Europese aanbeste dingsprocedures. PvdA-Kamer- lid Blom wil onderzoek naar de relatie tussen de overheid en zakenman Van den Nieuwen huyzen. amsterdam/anp De landelijke studentenvakbond LSVb en de protestgroep Maagdenhuis Be zet hebben gistermiddag aan gifte gedaan tegen staatssecre taris Rutte (Onderwijs) wegens opruiing. In de afgelopen maanden heeft Rutte meerdere malen studenten opgeroepen om desnoods maar te gaan be zetten als er niet naar ze werd geluisterd, stellen zij. „Toen het maandag zover kwam dat studenten het Maag denhuis in Amsterdam bezet ten, weigerde Rutte met hen in gesprek te gaan", aldus LSVb- voorzitter Toering. Voor oprui ing staat een maximumcelstraf van vijf jaar of een boete van 11.250 euro De staatssecretaris wilde niet inhoudelijk reageren op de aangifte. „Hij wacht af liet zijn woordvoerder weten. De politie heeft gisteravond de laatste Maagdenhuisbezetters die nog vastzaten, vrijgelaten. Op twee na, omdat die arres tanten al vaker met politie en justitie in aanraking zijn ge weest en ook toen hun identi teit niet wilden vrijgeven. den haag/anp - De Tweede Kamer wil meer informatie van het kabinet over de veiligheid en beveiliging op en rond de luchthaven Schiphol. Kan justitieminis ter Donner daaroyer niet voldoende dui delijkheid geven, dan wil een meerder heid van PvdA, WD, LPF en SP in de Tweede Kamer een hoorzitting over de kwestie houden. De fracties hebben gisteren afgesproken dat ze eerst een brief van de bewinds man afwachten. Donner moet daarin een 'uitputtend overzicht' geven van de instanties die verantwoordelijkheid dra gen voor de veiligheid op de luchthaven. De directe aanleiding daarvoor is de dia mantroof van afgelopen vrijdag op het zwaarbewaakte vrachtplatform van Schiphol. Maar ook over andere recente inciden ten maken de Kamerleden zich zorgen. PvdA-Kamerlid Van Heemst heeft 'de buik vol' van de onduidelijkheid over verantwoordelijkheden en bevoegdhe den op de luchthaven. „Als criminelen op zoek naar diamanten zo de luchtha ven op kunnen, is Schiphol dan voor terroristen niet dubbel zo kwetsbaar", vraagt hij zich af. Schiphol kwam de afgelopen periode slecht in het nieuws door cocaïnesmok kel via de bagagekelder en jarenlange mensensmokkel. Vaak waren hierbij mensen betrokken die een toegangspas hadden voor Schiphol. Op de luchtha ven werken in totaal ongeveer 60.000 mensen. Ook over de rampenbestrijding ontstond commotie toen bleek dat de burgemeesters van Haarlemmermeer en Amsterdam het niet eens waren over wie de leiding heeft bij de bestrijding van een eventuele ramp. Als er een hoorzitting komt, willen de initiatiefnemers Van Heemst en zijn WD-collega Griffith in elk geval de Ko ninklijke Marechaussee, de particuliere beveiligingsdiensten op Schiphol, de po litie, de burgemeesters in de regio en de luchtverkeersleiding uitnodigen. Als er na de brief van Donner nog behoefte aan meer informatie is, ziet het CDA meer heil in een werkbezoek van de vas te Kamercommissie voor Justitie aan Schiphol. Het busje van KLM Cargo dat vrijdag werd overvallen, was met een zending juwelen en diamanten op weg naar een toestel van Tulip Air met bestemming Antwerpen. De overvallers wisten onge zien het platform op te komen. Ze reden met een busje van KLM-Cargo dat open was en waarvan het sleuteltje in het con tact zat naar het transport. De diamantroof is maandenlang voor bereid. Op het platform in beveiligd ge bied waar de roof plaatsvond, zijn vorig jaar enkele incidenten geweest die mo gelijk met de gewapende overval in ver band staan. Dat zegt voorzitter Radstaak van de luchtvrachtorganisatie ACN op Schiphol. De KLM heeft de afgelopen jaren een aantal keren een aanbod van de mare chaussee afgeslagen om waardetrans porten te helpen beschermen. Het was toen al duidelijk dat de Nederlandse luchtvaartmaatschappij geen goede be veiliging had voor deze taak, stellen bronnen op de luchthaven aan het ANP. De KLM wilde niet dat nog meer partij en van deze waardetransporten op de hoogte werden gesteld. De KLM is zelf verantwoordelijk voor de beveiliging van de waardetransporten. De maatschappij maakt geen gebruik van gepantserde auto's. Ook zeggen de bronnen dat blijkt dat gewoon personeel van KLM-Cargo wordt ingezet bij deze bijzondere transporten. Zij zijn niet als beveiligingsbeambte op geleid. Een woordvoerder van de KLM ontkent dit. Hij zegt dat de KLM wel degelijk van ge certificeerd beveiligingspersoneel ge bruik maakt voor het uitvoeren van waardetransporten.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3