Ajax behoudt kans op prijs SPORT Weekje rust doet wonderen voor Sjeng Schalken itayers wapenen zich gen vrieskou in Inzeil Politie houdt vuurwerkgooier aan Zware schorsing De Clercq Bond geschokt na aanval op basketbalscheidsrechter Kernei mag tr lopen Amsterdammers ten koste van ADO Den Haag naar halve finale bekertoernooi ïl iendt finale sCup uit - De NOS zendt de les van de UEFA 'en 2006 uit, evenals 1 ^up 2005. Daarvan be- -e de omroep de televi- finale van de is dit jaar in Lissa- laco vormt traditiege- toneel voor het duel percup (winnaar ns League tegen win- A Cup). luels voor se voetballer David Prutton is giste- de Engelse voetbal- voor tien wedstrijden De middenvelder ïampton kreeg afgelo- einde rood in het duel enal (1-1). Hij weiger- S»ens het veld meteen n, gaf de arbiter een itte dreigende taal. m van Es donderdag 3 maart 2005 Tennisser komt morgen uit voor Nederland in Davis-Cupduel met Zwitserland door Cas Overzier fribourg - Sjeng Schalken en Raemon Sluiter staan hoogst waarschijnlijk morgen als en- kelpelers voor Nederland op de baan voor het Davis-Cupduel met Zwitserland. Bij het thuis land laat de nummer een van de wereld verstek gaan. Schal ken toont begrip voor het be sluit van Roger Federer. Als Sluiter, Peter Wessels en Dennis van Scheppingen er al een uurtje training hebben op zitten, meldt Schalken zich la chend op de hardcourtbaan van het Forum in Fribourg. De Limburgse tennisser voert di rect het hoogste woord. Een weekje rust heeft hem zichtbaar goed gedaan. In Monaco kwam hij bij van een intensieve opening van het nieuwe tennisjaar. Bij zes toer nooien testte hij zijn vorm na dat de ziekte van Pfeiffer hem maandenlang uit het circuit had gehouden. Sinds zijn ne derlaag tegen Ljubicic op 17 fe bruari hield Schalken het racket in de tas. Daar in Rotterdam merkte hij dat zijn vele trai nings- en wedstrijduren hun tol hadden geëist. Ook bespeurde hij dat de echte vorm er nog net niet was. ,,Ik heb daar alle na gels van mijn tenen kapotgelo- pen. Een gevolg van verkeerd lopen. Als de vorm er niet hele maal is, ga je forceren en dan krijg je zulke eigenaardige pijn tjes." Afgelopen maandag in Zwitser land sloeg hij voor het eerst weer tegen een tennisbal en voelde dat het goed zat. Het hoofd leeg, het lichaam fit en de techniek in orde. „Echt, ik stond ze meteen heerlijk te ra ken. Als de coach het wil, kan ik drie partijen aan", toonde Schalken zich gretig. Davis Cup-coach Tjerk Bogtstra zal zo goed als zeker voor Schalken kiezen. En omdat Sluiter met een koffer vol zelfvertrouwen en de hoofdprijs van een Chal lenger uit Lübeck terugkeerde, ziet het er, wat de enkelspelen betreft, vertrouwd uit. In het dubbelspel lijkt Sluiter/Wessels de beste optie. Aan Zwitserse kant ziet het er heel wat ondoorzichtiger uit. Mare Rosset zou wel eens kun nen kiezen voor Marco Chi- udinelli (23) en Stanislaw Waw- rinka (19), die in Rotterdam nog brutaal Sebastian Grosjean uit het toernooi sloeg. Het zijn groentjes in de Davis Cup, „maar wat hebben die Zwitsers nu eigenlijk te verliezen. Niets toch?", vraagt Bogtstra zich hardop af. Door het afzeggen van Roger Federer manoeu vreert de thuisploeg zich in de rol van underdog. Is Oranje dan ook meteen de favoriet? „Nee beslist niet", meent Bogtstra. „Qua ranking misschien, maar dat telt niet in de Davis Cup. Het wordt een open strijd." Aan de andere kant beseft de Tilburger dat er een levensgrote mogelijkheid ligt de tweede ronde van de wereldgroep te halen. „Nu hebben we kans, als Federer meedoet niet", geeft Bogtstra grif toe. „Klopt", vult Schalken aan. „Met hem erbij zijn we in principe kansloos." Schalken toont evenwel begrip voor Federers besluit. In Rotter dam trainde hij niet alleen met de absolute kopman van het huidige tennis, hij sprak er ook over diens afmelding. „Het tijd stip van de Davis Cup komt voor hem erg ongelegen. Zo vlak voor Indian Wells en een reeks andere belangrijke toer nooien." Sinds Federer zes jaar geleden in Neuenburg tegen Italië de buteerde, meldde hij zich nooit eerder af voor zijn land. In 25 enkelspelpartijen verloor hij slechts zes keer. „Zijn landge noten zullen zijn beslissing wel niet in dank afnemen", denkt Schalken. „Hij is immers een echte sportheld. Alleen voelt Federer dat zelf niet zo. Hij blijft bovenal een normale, be scheiden persoon. Dus mag hij van mij hier komen kijken. Al leen kijken, welteverstaan." rotterdam/anp - De politie heeft gisteren een 19-jarige man uit Ridderkerk aangehou den. De man had zich dinsdag gemeld bij Feyenoord als dege ne die een vuurwerkbom op het veld had gegooid tijdens de UEFA-bekerwedstrijd tegen Sporting Lissabon vorige week donderdag. De Ridderkerker meldde zich gisteren zelf op het politiebu reau en werd meteen aange houden. Hem wordt mishande ling ten laste gelegd. In een ver klaring aan de leiding van Fey enoord zei de man dat de reeds ontstoken vuurwerkbom vanuit een hoger gelegen positie in zijn vak A terechtkwam. Hij zou hem vervolgens 'in paniek' hebben doorgegooid. De doelman van Sporting ging door het vlak bij hem ontplof fende projectiel tegen de vlakte. Hij kon na behandeling verder spelen. Het Openbaar Ministerie zei dinsdag dat justitie en politie nog op zoek zijn naar een twee de dader. Het gaat om degene die vanuit vak W in de Kuip een aansteker heeft gegooid naar een Portugese speler. schorsing van vijftien maanden op. De veldrijder bekende in ja nuari epo te hebben gebruikt. De openbare aanklager had vier jaar tegen hem geëist. Eerder schorste de Belgische bond Johan Museeuw in dezelf de zaak voor twee jaar. Evenals in het geval met De Clercq ba seerde de bond de strafmaat met name op telefonisch ver keer tussen de renners en de veearts Landuyt waaruit de le vering van verboden middelen zou moeten blijken. „Op basis van gesprekken mag je iemand niet veroordelen. Bo vendien, De Clercq voerde die gesprekken omdat hij een boek aan het schrijven is." De advo caat adviseert De Clercq in be roep te gaan. brussel/anp/belga - De tucht- commissie van de Belgische wielerbond (KBWB) heeft Ma rio de Clercq voor vier jaar ge schorst, waarvan twee jaar voorwaardelijk, voor zijn rol in de dopingzaak rond veearts Jo sé Landuyt. De drievoudig we reldkampioen veldrijden moet ook een geldboete van zo'n 15.000 euro betalen. De Clercq heeft zijn actieve loopbaan inmiddels beëindigd. Hij geeft les aan een wieier- school in Ronse. Volgens zijn advocaat Peter Callebaut zou deze schorsing gevolgen kun nen hebben voor zijn werk aan de school. „Misschien komt die job wel in gedrang ja." Naast De Clercq legde de tucht- commissie Ben Berden een enschede/gpd - Slachtoffer van zinloos geweld, noemt de bas- ketbalbond NBB in een officiële verklaring datgene wat haar scheidsrechter Mohammed Ka- dam Al Attar (51) in Dordrecht overkwam. Door een speler van thuisclub Rowic bij de keel ge grepen, die hem vervolgens tweemaal met de vuist vol in het gezicht slaat. De scheidsrechter moest voor eerste hulp naar een ziekenhuis in Dordrecht. Daar werd onder meer een gebroken kaak vast gesteld. Een aantal wonden in de mond werd gehecht. Bij de klappen waren enkele tanden uit de mond geslagen. Rowic - Orca's (Urk) was een wedstrijd voor de eerste divisie, een nationaal niveau waarop tamelijk gedisciplineerd basket bal wordt gespeeld. Scheids rechters krijgen er doorgaans wel het nodige verbale geweld over zich heen, maar daar blijft het bij. Kadam Al Attar, oorspronkelijk afkomstig uit Irak waar hij al op nationaal niveau floot, behoort in Nederland tot de C-categorie en is daarop nu drie seizoenen actief. Kadam Al Attar bestrafte in het bewuste duel de speler van Rowic met een technische fout voor openlijke kritiek na een gewone persoonlijke fout. Het was pas diens tweede in de wedstrijd bij een 45-49 stand in het voordeel van Orca's. Het in cident vond acht minuten na rust plaats. De NBB heeft volgens woord voerder Esther Wender dage lijks contact met de onfortuin lijke arbiter. „We hebben waar mogelijk persoonlijke hulp be loofd. Het is verschrikkelijk wat er is gebeurd. Rowic heeft de speler onmiddellijk voor onbe paalde tijd geschorst." Volgens Wender is bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. Wender: „De basketbalbond laat de tucht- en geschillen commissie zich over de zaak buigen." Daarmee werd gister avond al een begin gemaakt op basis van het rapport van de scheidsrechters dat per e-mail naar het bondsbureau werd op gestuurd. Vervolgens wordt nog bepaald of de wedstrijd wordt uitgespeeld en of ook de club Rowic wordt bestraft. UITSLAGEN BADMINTON Mülheim. Duits Open. Vrouwen, enkelspel, tweede ronde: Yao Jie (Ned)-Cann (GBr) 11-5 11-6. Mannen, enkelspel, tweede ronde: Palyama (Ned) - Anand (Ina) 17-14 15-5, Wong (Mal) - Pang (Ned) 15-6 5-15 15-7; derde ronde: Pa lyama - Park Sung Hwan (ZKo) 15-6 15-10. BASKETBAL Mannen, eredivisie, poule A/B Cape Holland - Rotterdam 74 - 84. PRIJSVRAGEN Lucky Day 3644, 2 maart. 7. 8. 12, 14. 16. 17. 18. 19. 27. 29. 33. 42. 43.44.47.55. 65,70. 74.80. (Onder voorbehoud van typefouten) VOETBAL Amstel Cup, kwartfinale. Willem II - FC Den Bosch 3-0 (2-0). 11Redan 1-0, 23. Van der Haar 2-0, 81. Denissen 3-0 Scheidsrechter: Van Egmond Toeschouwers: 4800 Gele kaart: Mghizrat, Van de Ouweland (FC Den Bosch) ADO Den Haag - Ajax 0-2 (0-0). 54 Snei|der 0-1. 90. Rosales 0-2 Scheidsrechter: Luinge Toeschouwers: 6000. Gele kaart: Grujic. Swerts, Van der Leegte. El-Akchaoui (AD0 Den Haag), Trabelsi (Ajax) Spanje. Primera Division. Malaga - Athletic Bilbao 1-0 (1-0). 2. Rodri guez 1-0 Villarreal - Mallorca 2-1 (0-1). 16 Javi Venta 0-1 (eigen doel). 62. Lucho 1-1, 83. Forlan 2-1. Levante - Numancia 1-1 (1-1). 21. Graff 0-1, 40. Ettien 1-1 Getafe- Deporti- vo la Coruna 1-1 (0-1). 41. Tristan 0-1. 72. Gabi 1-1. Sevilla - Valencia 2-2 (1-1). 41 Jesuli 1-0, 45. Navarro 1-1/bO. Aimar 1-2, 67. Baptista 2-2 (strafschop). Real Sociedad - Real Zaragoza 2-1 (1-1). 32. Zapater 0-1, 45. Karpin 1-1 (strafschop), 74. Barkero 2-1. Ro de kaart: 49. Zapater (Real Zaragoza/ 2x geel) Santander - Atletico Madrid 2-1 (1-1). 12. Tor res 0-1 (strafschop), 38. Regueiro 1-1, 50. Aganzo 2-1 Albacete - Osasuna 1-1 (0-0). 68. Morales 0-1. 82. Pacheco 1-1 (strafschop). Real Madrid - Real Betis 3-1 (2-0). 10. Owen 1-0. 40. Roberto Carlos 2-0, 60. Edu 2-1, 62 Helguera 3-1. Stand aan kop: FC Barcelona 26-59 Villareal 26-43 Real Madrid 26-53 Sevilla 26-43 Schotland. Livingston - Kilmarnock 3-1, Inverness - Hiber man 3-0 Hearts - Glasgow Rangers 1-2. Cel tic - FC Dundee 3-0. Dundee United - Aber deen 1-2, Dunfermline - Motherwell 0-0. WIELRENNEN Ronde van Murcia. Eerste etappe Murcia - Mo lina de Segura: 1. Hondo (Dui) 162 km in 3.47.08 (42.8 km/uur), 2. Davis (Aus), 3. Baumann (Dui). 4. Van der Linden (Bel). 5. Van Dijk (Ned). 6. D'Amore (Ita); Nederlanders: 29. Giling 40 Mutsaars. 49 Eltmk, 68. Scheuneman. 100. Weening. 101. Wielinga Fait-le-Franc. Memorial Samyn afgelast we gens hevige sneeuwval. tl in Tour Limburgse Miriam het eerste vrouwelijke de Ronde van Frank- l-jarige inwoonster is door de wereldfe- CI opgenomen in de ge jury voor de ko- jur. Van Es is sinds (nationaal jurylid en is iij wegwedstrijden ook evenementen op de lij het veldrijden. In ze de eerste vrouwelij- in orzitter bij een WK, ouay in Frankrijk, ijk gaat aan de iij Feyenoord m - Stanley Brard gaat bij Feyenoord aan de )ofd jeugdscouting. paler is bovendien co- van de voetbalschool, ballertjes tussen 6 en n ondergebracht. I speelde van 1976 tot i Kuip. Brard volgt in tl Patrick van Leeuwen n nieuwe functie ut Albers gevaar ie - Het debuut van Iristij an Albers in de 1, zondag in de Grote Australië, is serieus in inardi, de renstal Albers rijdt, heeft nog toestemming om 1 Melbourne de auto's jn te zetten. Aange- jbolides niet aan de Reglementen voldoen, iale toestemming ver- He renstallen. Tot nu ie teams akkoord, be- •ari. En de renstal van jwereldkampioen Mi- Umacher lijkt niet van inming te verlenen. De Keniaanse atle- heeft de schorsing van epkemei gisteren, in nadat die was opge- ler opgeheven. De lan dloopster werd voor iden uitgesloten van ng aan wedstrijden, zich niet op tijd had 1 het trainingskamp 'ereldkampioenschap- Dpen. Bondsvoorzitter ilagat zei dat Chepke- iaarvoor had veront- .Aangezien we alle- isen zijn en we alle en maken, hebben we Dek om rehabilitatie id." jn van Beeten Izell, vier uur 's mid- Verheijen en Jochem stappen van de jan. Ze hebben de kou ji het krakende harde ers weten genoeg jf kilometer op het iden, die vanmiddag it eind van de mid- terug werden deze gezien als typische voor de binnenbaan. |jle buitenlucht en ze ;t vermogen zich aan te passen, was het oordeel. Uyt- dehaage en Verheijen hadden, kortom, niets te zoeken op het terrein van buitenluchtspecia list Rintje Ritsma. Daarvan mag geen sprake meer zijn, vinden ze. Dus stappen Verheijen en Uyt- dehaage op een bijna lege ijs baan. Langzaam zakt de zon weg, wordt de helft van de piste in het Ludwig Schwabl-stadion in de schaduw gezet. Waar de schaatsers zich iets eerder op een heerlijk zonnige lentemid dag waanden, voelen ze nu de vrieskou. Met blote voeten in nma WK afstanden in Inzeil j, vanaf 15.00 uur: |)ter vrouwen, 5 kilo- nen. vanaf 14.30 uur: eer- leter mannen, 3 kilo- ren, tweede 500 nen. vanaf 13.00 uur: D meter vrouwen, 1000 meter mannen, tweede 500 meter vrouwen, 10 kilo meter mannen, ploegenach- tervolging vrouwen. Zondag, vanaf 13.00 uur: 1000 meter vrouwen, 1500 meter mannen, 5 kilometer vrouwen, ploegenachtervol- ging mannen. de schoenen, dat wel. Zo'n veertien graden onder nul en dan hebben vooral de lin kerduim en het gezicht het zwaar te verduren. Die duim ligt op de rug, om ontspannen te kunnen rijden. Midden in de luchtstroom, vol in de kou. „Een handschoen helpt niet", stelt Verheijen. „Maar mis schien is het wel goed. De pijn in die duim leidt af van de pijn elders in het lichaam." Heel fijntjes is wat haargroei te zien op het gezicht van Verheij en. Heeft niets te maken met te laat ontwaken na een onrustige nacht. Het is bedoeld om de kou uit het gezicht te houden. „En als dat niet genoeg is, smeer ik er nog vaseline op." Zeseneenhalve minuut glijden in de kou, het is nog net te doen. ,A1 doe ik wel een bivak mutsje op, om het hoofd warm te houden", zegt Uytdehaage. „Dat is genoeg, een lange on derbroek is niet nodig. Al wordt dat bij de tien kilo meter van zaterdag anders," stelt Verheijen. „Is het dan weer zo koud, dan door Peter van Duyl Als de zon schijnt in Inzeil, dan is het er goed toeven, zo bewijst Mark het bitter koud op de schaatsbaan. Foto: ANP/Vincent Jannink moet je warmere kleding dia gen." Het belangrijkste, stelt het TVM-duo, is dat vandaag de omstandigheden voor iedereen gelijk zijn. En daar lijken de schaatsers op te kunnen reke nen. Rijden op keihard ijs, met onder het oppervlak duidelijk zichtbare scheuren. En dat heerlijke geluid. Het kraken van het ijs en het getik van de klap schaatsen. Uytdehaage verwacht vandaag geen toptijden. „Nee, want nor maal gesproken heb je op het ijs een laagje water, wat als een soort olie werkt. Nu niet. alles is bevroren. Bovendien krijg je meer weerstand van koude lucht." Schaatsen in de buitenlucht, Tuitert hier. Zodra de zon weg is, is het is een ander verhaal. Maar Uytdehaage, Verheijen en ook Bob de Jong, de derde Neder lander op de vijf kilometer, hebben zich er gistermiddag op voorbereid. Van de buitenland se concurrentie liet niemand zich zien op deze koude namid dag. De Noor Oystein Grodum lag zelfs met hoge koorts in bed. den haag - Het vertrek van Ro nald Koeman legt Ajax voorals nog geen windeieren. De Am sterdammers boekten gisteren in Den Haag hun tweede belang rijke zege in vier dagen tijd. Door de winst op ADO Den Haag in de kwartfinale van het bekertoer nooi hield Ajax de hoop op een serieuze prijs in mei levend: 0-2. ADO Den Haag had kosten noch moeite gespaard om het speelveld in het Zuiderpark in orde te krijgen. Direct na het weekeinde werd het veld afge dekt met een enorm zeil, dat de ondergrond moest beschermen tegen vorst en sneeuw. Pas een uurtje voor de wedstrijd werd het veld ontdaan van zijn man tel. Het resultaat werd door scheidsrechter Roelof Luinge met een voldoende beoordeeld, ongetwijfeld tot grote opluch ting van de Haagse overheid, die er weinig trek in had om het hele circus rond ADO Den Haag-Ajax nóg een keer op te moeten tuigen. Ondanks alle inspanningen kostte het velen van de 22 spe lers op het besneeuwde veld nogal wat moeite om overeind te blijven. De amusements waarde leed bepaald niet onder de invloed van Koning Winter. Goed voetbal was onmogelijk, maar er gebeurde genoeg in de derde ADO-Ajax van het sei zoen. Zes dagen zijn Ruud Krol en Tonny Bruins Slot nu de baas in de Arena. En hoewel ze beiden altijd loyale assistenten van Ro nald Koeman zijn geweest, is in twee wedstrijden (zondag Roda uit, nu dus ADO Den Haag) hun eigen lijn al zichtbaar ge worden. Zo speelt John Heitin- ga niet langer een onwennige rol als middenvelder, maar 'ge woon' weer op de positie waar hij vorig seizoen nog zoveel fu rore maakte: centraal achterin. Het grootste slachtoffer van de trainerswissel is vooralsnog Ra fael van der Vaart. De voormali ge aanvoerder was vorige week ziek, waardoor hij zondag niet in de basis kon starten. Gisteren in Den Haag was Van der Vaart wel weer fit, maar desondanks begon hij met zijn trainingspak aan op de bank. Hij kwam pas zeven minuten voor tijd in het Ajacied Angelos Charisteas (rechts) in duel met Jan Paul Saeijs van ADO Den Haag. Foto: GPD/Evert-Jan Daniëls veld voor Wesley Sneijder. Het is een wrange speling van het lot voor de speler die wellicht het meest heeft uitgekeken naar het vertrek van Koeman. Hoe lang Van der Vaart versto ken blijft van een plek in de ba sis is niet te voorspellen. Op het resultaat was gisteren weer niets aan te merken, maar an dermaal maakte Ajax een wei nig overtuigende indruk. Vooral in de eerste helft was de in breng van de Amsterdammers te verwaarlozen. Dat was niet in de laatste plaats de verdienste van ADO Den Haag. In de meest recente com petitiewedstrijd in Amsterdam (0-0) trok ADO zich nog met man en macht terug op eigen helft, maar gisteren op eigen veld speelde ADO met een flin ke dosis Haagse bluf. Ajax wist zich aanvankelijk totaal geen raad met de agressieve aanpak van de thuisploeg. Dat ADO halverwege nog niet had gescoord mocht een klein wonder heten. Het eerste ge vaar kwam via N our din Bouk- hari weliswaar van Ajax, maar de eerste helft werd vrijwel vol ledig gedomineerd door ADO Den Haag. Vooral Roy Stroeve was een paar maal dicht bij de openingstreffer, maar de mid denvelder was tot driemaal toe niet doortastend genoeg. Direct na de pauze werd ADO gestraft voor dat gebrek aan doelgerichtheid. Ajax nam het heft in handen via een goal van Sneijder in de 54ste minuut. De international was attent nadat Hedwiges Maduro een prima actie had besloten met een tikje op de paal. Met die achterstand was ADO meteen zijn overwicht kwijt. De Hagenaars drongen nog wel aan, maar via de tegenstoten was Ajax steeds dreigender. An gelos Charisteas verscheen een keer alleen voor doelman Do- rus de Vries en ook Mauro Ro sales had een keer moeten sco ren na een uitstekende voorzet van Boukhari. ADO-trainer Frans Adelaar pro beerde het tij nog te keren met het inbrengen van de nieuwste aanwinst Edson. De geboren Kaapverdiaan heeft zich in Den Haag in no time ontpopt als publiekslieveling, maar deed gisteren weinig opvallends. Toch kreeg ADO in de slotfase nog een enorme kans op de ge lijkmaker. De Schot Jamie Smith - opvallend goed op dreef - passeerde vier man in het strafschopgebied van Ajax, maar slaagde er tot ontzetting van het thuispubliek in de bal naast te tikken. Dat was de doodsteek voor ADO, want uit de tegenaanval profiteerde Ro- Willem II verder Willem II heeft gisteren ten koste van FC Den Bosch (3- 0) de halve finale van de Am- stel Cup bereikt. Voor de thuisploeg scoorden Redan en Van der Haar voor rust. Denissen maakte ver in de tweede helft 3-0. sales van voorbereidend werk van Ryan Babel: 0-2. ADO DEN HAAG: De Vries; Swerts, Saeijs, Grujic (82. Verhoek) en El-Ak- chaoui; Bodde, Stroeve en Van der Leegte; Van der Gun, Den Ouden (65. Edson) en Smith. AJAX: Stekelenburg; Trabelsi, Heitinga, Escudé en Obodai; Sneijder (83. Van der Vaart), Maduro en Maxwell; Rosa les, Charisteas (79. Babel) en Boukhari.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21