'Het straatwerk in Leiden is zeker niet slech LEIDEN REGIO Harmonie De Burcht: muzikaal maar ook sociaal Huis ter Duin: Initial is niet helemaal nieu' Katwijks raadslid: H; erotische reclame wfi Lisse wil volgend ja£ Rembrandt in moza R Antiekcursus op Kasteel Keukenhof Directeur Bouwen en Wonen verlangt excellente uitvoering van het werk De beste vader Meningokok geen doodsoorzaak rijnsburg - Het vrij plotselinge overlijden van een 17-jarige Rijnsburger anderhalve week geleden kwam niet door me- ningokokken, bacteriën die nekkramp en bloedvergiftiging veroorzaken. Dat is volgens de GGD uit onderzoek gebleken. Waaraan het slachtoffer wel is overleden, weet de gezond heidsdienst nog niet. De leer ling van het Rijnsburgse Wel- lantcollege werd vrijdag onder grote belangstelling begraven. lisse - De Voorhoutse kunsthis toricus Henk Rijken gaat vanaf 7 maart voor de tweede keer beginnen met de cursus antiek en architectuur. Rijken geeft die cursus op Kasteel Keukenhof, waar hij eveneens werkzaam is als conservator. In het kasteel bevindt zich een uitgebreide collectie antiek die verschillen de stijlperioden vertegenwoor digt. „De cursist krijgt hierdoor de mogelijkheid om de kenmerken van alle stijlen ter plaatse en aan de hand van dia's eigen te maken", zegt Rijken. „Op die manier krijg je meteen te zien waar ik over vertel. Het hele kasteel staat eigenlijk vol cur susmateriaal. De eerste cursus, van eind 2004, was nog een ex periment. Ik wist natuurlijk niet precies of en hoe het het best zou werken. Maar gezien de re acties van de cursisten was het experiment geslaagd." Rijken, die voor zijn pensione ring voor de politie werkte, pro moveerde op de Leidse Lustwa rande, de parken en de buiten plaatsen rond Leiden in de pe riode 1600 tot 1800. Van dat promotieonderzoek is onlangs een in de handel te verkrijgen boek verschenen. Het boek kost 39,90 euro. „Het was niet alleen in de mode bij rijke mensen om in de zo mer de stad te ontvluchten, het was vanwege de stank in de stad ook noodzaak. Dus kwa men er om de steden heen bui tenplaatsen, die niet compleet waren zonder een ruime archi tectonisch verantwoorde tuin met fruitbomen en groen testruiken. Zo ook Keukenhof, dat in 1641 gebouwd werd voor een steenrijke Amsterdamse koopman." De cursus wordt gegeven op zes achtereenvolgende maan dagavonden, van 7 maart tot 18 april, telkens van 19.30 tot 21.30 in het kasteel. De kosten bedra gen 65 euro. Deelname aan de ze cursus is beperkt tot 15 per sonen. Inlichtingen en opgave bij Henk Rijken (0252-217323) tus sen 17.00 en 19.00 uur. donderdag 3 maart 20p Wie geschoren wordt, moet stil zitten. Maar nu de Leidse 'stratenmakersaffai re' is afgehandeld, wil Ted Zwietering, directeur van de dienst Bouwen en Wonen, graag naar buiten met zijn verhaal. Zijn dienst is verantwoordelijk voor de uitvoering van het project Bin nenste Beter, de opknapbeurt van de binnenstad, waarbij een groot aantal straten opnieuw is bestraat. „Wat mij het meest stoort, is de zweem van fraude die rond Bouwen en Wonen blijft hangen." Er is dus helemaal niets aan de hand bij de afdeling bouwen en wonen „Er is in het verleden best wel wat misgegaan binnen onze dienst en daar wordt met man en macht aan gewerkt. Ik kan zeggen dat alle amb- 7 A :Z( tenaren van bouwen en wonen hun stinkende best doen en keihard wer ken. Maar waar gehakt wordt, vallen spaanders. Waar ik vanaf wil, is het beeld dat de dienst Bouwen en Wo nen bemand wordt door een stel zelf ingenomen, luie ambtenaren die niet integer zijn. Van fraude of het be voorrechten van vriendjes is geen en kele sprake." Toch zijn er genoeg mensen in de stad te vinden die wat aan te merken heb ben op uw dienst. „Dit soort aantijgingen raakt 'mijn' mensen tot in het diepst van hun ziel. En niemand die zich daar tegen kan verweren. Buitenstaanders vinden dat soort verhalen prachtig en nemen het kleinste gerucht voor waar aan." Is het niet wat te makkelijk om te zeg gen: die verhalen zijn niet waar. Kunt u dat bewijzen? „Ja, uit alle onderzoeken, zowel in tern als extern uitgevoerd, is gebleken dat er van fraude of vriendjespolitiek geen enkele sprake is. Maar zulke ge ruchten zijn hardnekkig en bijna niet te ontkrachten." Toch rept het interne onderzoek naar aanbestedingen bij de dienst milieu en beheer van een kleine groep van 'ri sico's inzake afhan kelijkheden en re lationele banden' met huisaannemers. „Ik kan alleen spreken voor de dienst Bouwen en Wonen. Wij zijn verant woordelijk voor de uitvoering van Binnenste Beter, het project waar de hele discussie de laatste maanden over is gegaan. Bij onze dienst is van vriendjespolitiek of iets dergelijks nooit enige sprake geweest." Waar komen de verhalen dan van daan dat het altijd lastig zaken doen is met Bouwen en Wonen? „Er is te lang werk één op één aanbe steed. Bij mijn aantreden in 2003 heb ik daar direct een einde aan gemaakt. Ik heb gezegd: we gaan alles volgens de regels doen, of dat nu lastig is of niet. En ik verlang een excellente uit voering van het werk." Dat geeft nog geen antwoord op de vraag waar die verhalen dan van daan komen. „Het naleven van de regels betekent strenge handhaving. Dat wordt door mensen die met ons te maken heb ben vaak als lastig en bemoeizuchtig gezien. Bovendien staat dat haaks op de landelijke wens om regels eenvou diger te maken. Maar wij maken de regels niet, wij voeren ze alleen uit. Het is aan de gemeenteraad om de regelgeving aan te passen." Maar hoe verklaart u dan zo'n rap port van de Stichting Erkenning voor het Bestratingsbedrijf (SEB) waarin het Leidse straatwerk 'broddelwerk' genoemd wordt? „Er zijn een paar stukken straatwerk in Leiden heel slecht en die zijn ook te vinden in het rapport van de SEB. Maar dat rapport is te fragmentarisch en geeft zeker geen algeheel beeld van het Leidse straatwerk. Door dat vertekenende rapport lijkt henl in Leiden geen steen goed liinc is gewoon niet waar.en ing Volgens u is de kwaliteit van'.eei se straatiuerk dus juist heel gie „Het straatwerk in Leiden eei niet slecht en over het algenjk i bestgoed." libl Ié E Maar het had 'supergoed' raopri „Nee. We hebben, als gem^ gezet op en betaald voor een we hebben over de hele lir men een krappe zeven gekj0] kunt het Leidse straatwerk ri lijken met bijvoorbeeld hqO werk op de Amsterdamse C Dat ziet er fantastisch uit, m ook vier tot zes keer zoveel gr gemeente Leiden kan niet dubbeltje op de eerste rij zittr^ Timoteus Waarsenburg or^ leiden - Met de nationale complimentendag van deze week heeft deze poster, op een raam aan de Leidse Spaarnestraat, niets te maken. Toch is het waarschijnlijk het grootste compliment dat een vader ooit kan krijgen. Remco en Chantal Geerlof liepen op 2 oktober in een lol- lige bui door de stad, toen ze de poster zagen hangen. „Als de kleine er is, wil ik deze hebben", zei de aanstaan de vader toen. Twaalf dagen geleden was het zover en werd zoon Tim geboren. „We waren het hele voorval al lang weer vergeten, maar mijn schoonouders hebben de Ooit was muziekvereniging De Burcht de grootste en rijkste van Leiden. Maar een jaar of tien geleden ging de harmonie door een diep dal. Er wa ren geen 120 leden meer, maar slechts een stuk of 23 en de club was op sterven na dood. Hoogste tijd dus voor een reddingsplan voor De Burcht, dat dit jaar haar 50-jarig be staan viert en al 46 jaar bij De Waag staat als daar op 3 oktober de tradi tionele haring en wittebrood worden uitgedeeld. Penningmeesters die creatief konden boekhouden en andere bestuursle den die op 'studiereis' naar België of Frankrijk gingen. Voorzitter Henk Sie- rat van De Burcht heeft het allemaal meegemaakt. Als 10-jarig ventje kwam hij in de jaren vijftig bij De Burcht om trompet te spelen. „En als je dan tien jaar geleden zo'n slechte periode meemaakt, denk je: 'waar om?' Waarom moet dit gebeuren met zo'n mooie vereniging? Toen ben ik in het bestuur gestapt. Sierat vormt dit momenteel samen met secretaris Conny Vermont en penningmeester Wil Middelkoop en de hulp van talloze andere vrijwilli gers. De afgelopen tien jaar is de club weer gegroeid, naar een bezetting van zo'n vijftig muzikanten. „En we zijn druk met de jeugdopleiding bezig", aldus Sierat. „Bij De Burcht zitten muzikanten van 8 tot 60 jaar. We zijn een harmonievereniging, het symfo nieorkest onder de blaasclubs. Bij ons worden alle blaasinstrumenten be speeld." De leden krijgen daartoe les van vier docenten van het conservatorium. En de diploma's die zij kunnen behalen, volstaan voor toelating tot het con servatorium of het mogen spelen in de Koninklijke Militaire Kapel. „We vinden een goede jeugdopleiding be langrijk", zegt Sierat. „Iedereen is welkom en we hebben veel geduld. Tegen een kind zeggen 'je leert het nooit' werkt averechts. Dan laat je een litteken voor het leven achter. Wij sturen niemand weg. Ik ken muzikan ten die wat langer over hun opleiding hebben gedaan maar nu tot de top behoren." Sierat en zijn medebestuurders heb ben er tropenjaren opzitten. „Het ge bouw aan de J.C. de Rijpstraat is op geknapt, er zijn nieuwe instrumenten rr De Burcht speelt op het Stadhuisplein tijdens Koninginnedag 1975. Publiciteitsfoto De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. Is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 en alle voorbereidingen voor het lus trum zijn getroffen. „En overal is ont zettend veel tijd in gaan zitten", legt Vermont uit „Er zijn periodes ge weest dat we hebben overwogen om in het clubgebouw onze bedden neer te zetten." Het bestuur is dus klaar voor het jaar lijkse verenigingsuitje (eind volgende week naar Noord-Brabant) en de vie ring van het lustrum. Daarnaast zijn de voorbereidingen voor de Play Inn op het Stadhuisplein op zaterdag 11 juni in volle gang. „Iedereen die een blaasinstrument heeft, kan daar aan meedoen", aldus Sierat. „Deelnemers krijgen een orkestmap, er wordt 's ochtends twee keer gerepeteerd en 's middags is er een concert. De laatste keer waren er ruim honderd deelne mers. Ik wil doorgroeien naar maxi maal 350. Dan zijn we de grootste van Nederland. Zie het maar als een stuk je promotie voor De Burcht. Als er kinderen staan te kijken en luisteren gaat er misschien een vlammetje branden en komen ze naar ons. Want De Burcht is gewoon een leuke har monievereniging met volop plaats voor gezelligheid." De Burcht (2) April is een feestmaand voor de leden van De Burcht. Op zaterdag 2 april is er feest voor leden en vrijwilligers, een week later volgt de jubileumre ceptie. Op zaterdag 16 april worden de feestelijkheden afgesloten met een jubileumconcert. Alle festiviteiten vinden in het clubgebouw aan de J.C. de Rijpstraat plaats. Los van het jubi leum is er op 6 maart een voorspeel middag voor familie, ouders en vrien den van de muzikanten. Eric-Jan Berendsen =tie. id |'an :rij gv. poster net na de bevalling voor het raam gehangen", vertelt moeder Chantal. Kleine Tim wordt nu al erg ver wend door zijn papa, maarof Remco echt de beste vader van de hele wereld is, zal zijn zoon in de toekomst moe ten vertellen. Foto: Hielco Kuipers Vervolg van voorpagina noordwijk - De behoefte aan het nieuwe concept bestond al latent, maar het moest wel nog verzonnen worden. En dat heeft De Vries, net drie maan den in dienst, gedaan. Wie dat wil kan dus yanaf nu het Palace Hotel voor zichzelf huren. Het vijfsterrenhotel staat dan in het teken en ten dienste van een groot bedrijf dat voor een pre sentatie of een introductie iets bijzonders wil doen voor perso neel en/of relaties. De aspecten veiligheid, flexibili teit en totale aandacht spelen daarbij een belangrijke rol, al dus het bijbehorende persbe richt over het initiatief dat daar in uniek in de vijfsterren hotel branche wordt genoemd. Over de bedrijven die gebruik willen maken van de exclusiviteit laat De Vries zich voorzichtig uit. „Je moet denken aan bedrijven die regelmatig met nieuwe pro ducten komen en die hun eigen mensen op de hoogte willen brengen voor ze daarmee in al le openheid naar buiten ko men." Zoals automerken, sportmer ken en kledingmerken? „Dat zou goed kunnen." Over de situatie dat 'gewone' gasten hebben geboekt in de dagen dat een bedrijf voor een congres het Palace Hotel wil huren is al nagedacht. „Wie voor zijn huwelijksnacht de bruidssuite heeft gehuurd mag gewoon komen. In dat geval zal het bedrijf dat ons hotel wil hu ren daar rekening mee moeten houden. Exclusiviteit betekent niet dat alle bestaande boekin gen verdwijnen." De Vries verwacht echter niet dat het tot grote problemen zal leiden. „Een groot bedrijf dat het alleenrecht op het Palace Hotel wil, regelt zoiets in de re gel maanden van tevoren. Dat gebeurt nooit ad hoe. De mees te gasten, die bijvoorbeeld een arrangement bij ons boeken, doen dat meestal op lagio tebasis. Dat moet saiulai nen gaan." d Wat het een bedrijf ga»n om voor een of meerde se de baas te zijn in het P?wo tel, wil De Vries nietaar „Dat kan ik niet zegge>an maatwerk. Wil een bnge leen de vergaderruimteprc bedrijf alle kamers, m^s lunch en diner? Of renti de catering zelf. Alles kade Het enige dat De Vrietf te prijs kan zeggen is de nee de goedkoopste kametth Luxe, die kost 240 (at nacht voor een persooaan ook dat zegt niet zo vee v Het Palace Hotel is in le den geplaagd geween slechte resultaten, dieis e 2003 tot een faillissemjvir ben geleid. Sindsdien sn veel beter met het h( de De Vries, mede door (ie actiever beleid' in he^ad van klanten. „Dat lukt ipla belangrijkste in dat v Zc dat we ons hotel verk^pn tewel, we zorgen er voiget mensen in ons hotel ior die dan voor zichzelf wi zien dat het een prim$ w Dit plan voor de excluje dan ook niet geboren Hol] zaak. We spelen gewoove een behoefte bij onzeaga; waar voorheen nog nieegc dacht was." Zoe Dat laatste betwijfelt S., zi mans, directeur van ;pr Duin: „Vooropgestelcferuj positief ben over ditrgin van Palace Hotel dat I^aai op een goede maniejgin kaart zet, wil ik wel evjnai drukken dat het nieop nieuw is. In septem" hebben wij ons hotel verhuurd aan het n- van defensie, dat hier mele topontmoeting L— seerde. En dat was ni^ ste keer. Ik meen me herinneren dat ook H( Oranje al een dergelijkn viteit heeft geboden." K luuti ari Leus ïSo leiden/katwijk - Het Katwijkse raadslid Van Rooijen (Protes tants Christelijk Katwijk) wil dat het college van burgemeester en wethouders zo snel mogelijk de reclameborden voor de ero tische beurs in Leiden weg haalt. De Katwijker stoort zich aan de borden in zijn dorp, waarop de Extravaganza-beurs, dit weekeinde in de Groenoord- hallen, wordt aangekondigd. Volgens Van Rooijen gaat het om 'een evenement waarin sek sualiteit kennelijk als entertain ment, een consumptieartikel wordt beschouwd en niet als uiting van een unieke relatie tussen man en vrouw binnen de geborgenheid van het huwe lijk', schrijft hij in een brief aan Idat fsw< enl het college. Zo'n even^ej Leiden kan de gemeeld wijk niet tegenhoude,nte het plaatsen van rec(jrz den wel, meent Van ig. n Katwijk heeft tenslott^evi, rughoudend beleid mar t0 king tot aanstootgevers ee] me op de openbare v\cn d bijvoorbeeld bushokj^ raadslid wil van het col ten of en zo ja waaroi meente vergunning h leend voor de borden iE zo snel mogelijk kunr den verwijderd. Burgemeester WïenenWef niet reageren op de brii eerst uitzoeken hoe he^eii hij via een woordvoer nj( ten. Ic lisse - Rembrandt van Rijn komt misschien volgend jaar terug naar Lisse. De VW Hol land Rijnland en de Koninklijke Algemeene Vereniging voor Bloembollencultuur zijn in ge sprek over het realiseren van een reuzenmozaïek in het kader van het Rembrandtjaar. Vol gend jaar is het 400 jaar geleden dat Nederlands beroemdste schilder van de Gouden Eeuw in Leiden werd geboren, wat de regio wil aangrijpen om het he le gebied nog eens cultureel en toeristisch op de kaart te etten. Lisse heeft een lange van mozaïekwedstrijd beri hoogtepunt was een over van de Nachtwacht vlgen brandt, dat in 1998 velaers den bezoekers naar Liuis i Dat idee leent zich zekut h Rembrandtjaar voor eöidini ling. De gemeente Ioor daar volgens wethoueld i der Zwet van toerisrcchti aan meewerken en is port reid om daaraan meeebur len. Voorwaarde daarvdelir teraard wel dat het m( Lisse komt te staan.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14