Buitenlander in trek op universiteit BINNENLAND 2 Dolfinarium duikt in 'belevenis-entertainment' Leden Waddenclub tegen gaswinning 'Duikboot niet voor vrouwen' Wonen in Duitsland steeds meer in trek Nog geen regels voor veiligheidstest balkons ïOtezonneboot isboschcentrum Te weinig Nederlandse academici Vraag en aanbod beta's beter op elkaar afstemmen Mohammed B. sinds vrijdag in Pieter Baan Container zelden gecontroleerd op gevaarlijk gas «tie 'verlinkt' igd aan ouders ihoven - Jongeren die in de lhovense binnenstad voor overtreding een proces-ver krijgen, moeten voortaan thuis met de billen bloot, jolitie meldt het voorval na- Ijk sinds kort schriftelijk aan aiders. Dat gebeurt ook als {eren worden betrapt op het jn op een opgevoerde nfiets. Op die manier hoopt iolitie de ouders meer te be ken bij het bijbrengen van pen en waarden aan hun 1st. haam vermiste duw gevonden ïndrecht - De politie heeft stoffelijk overschot gevon- van de vermiste Ank Kuin uit Papendrecht. De vrouw |1 sinds woensdag 9 februari nist. Ze verliet op die dag in irarde toestand haar wo- 5. Sindsdien is door familie, nden en politie naar haar icht. Speurhonden troffen lichaam van de vrouw aan in sloot niet ver van haar ling. Uit sectie blijkt dat de iw niet door een misdrijf tiet leven is gekomen. irde Wereld iet veiliger haag - Het kabinet wil ir doen om de veiligheid in vikkelingslanden te bevor- De ministeries van de- e en buitenlandse zaken samen onder meer poli enten en militairen in de e Wereld opleiden. Dat minister Agnes van Ar- 3ie (ontwikkelingssamen- mingj aangekondigd. Vol- de minister kosten burger- ||pgen in ontwikkelingslan- ||honderd miljard dollar per Dat is twee keer het bedrag de rijke landen jaarlijks uit- pln aan ontwikkelingshulp. ■Ardenne: „Zonder zekere Igheid, hervormingen en tegratie van soldaten is de B op gewelddadige chaos Jlt en de kans op verbetering ^jntwikkeling klein." PSl "aapHECHT - De gTOOtSte EUTO- 4e! rondvaartboot op zonne- an|gie, de Halve Maen, vaart lenkort in de Biesbosch. is in Maasbracht de te :r lating van het schip. De ïïp is eind maart als het vaar- B-Wdaadwerkelijk in gebruik —at genomen. De dubbel- salonboot biedt plaats aan dpassagiers. De elektromo- gljti worden aangedreven mvf zonne-energie. Als het no- js kan de boot ook varen op 5 liesel. Telefoontjes -conducteur jcht - De Nederlandse Drwegen hebben afgelopen keind ruim vijfhonderd te- bntjes ontvangen van reizi- jdie zich zorgen maken I de open tbc waarmee een tlucteur is besmet. Open i een besmettelijke aan- j die door hoesten of en via de lucht wordt ver- lid. Vrijdag maakte de NS ld dat de nan sinds 14 fe- ri ziek thuis is. Op welke eten de man de laatste tijd [tjes knipte, is onbekend. De iplaats van de man is cht. Van daaruit werkte hij tschijnlijk in heel het land. [werknemers Hen' klanten Twee voormalige lemers van stofzuigerfa- ït Kirby hebben gepro- ild honderden klanten op te jen. Het gaat om een 20-ja- jman uit Slagharen en 37- ïe man uit het Duitse Em- jieim. De stofzuigers, die in erland uitsluitend aan huis |ien verkocht door verte- voordigers, kosten enkele enden euro's per stuk. De fe verdachten hadden voor ontslag het klantenbestand (genomen en belden bij de sen aan met het verhaal lie stofzuiger een service- nodig had. Vervolgens j de klant een rekening van ierden euro's. De nota st contant worden voldaan. lilie wil haam Fatima iosch - De familie van de ge vermoorde Filippijnse Pana heeft gisteren in ;ort geding bij de recht- in Den Bosch haar stoffe- 'erschot opgeëist. Het li- is toegewezen aan haar irlandse echtgenoot, die op loment vastzit op verden- van moord. De familie Pa- de Filippijnse volgens eigen wens begraven in moederland. De familie le verdachte wil het li- im voorlopig in Nederland iJden voor een eventuele tra-expertise op haar stoffe- 5(verschot. De begrafenis op 17 februari al moeten tsvinden. dinsdag i maart 2005 amsterdam/anp - De universi teiten kunnen onvoldoende Ne derlandse academici vinden voor hun onderzoeksplaatsen. Daar om doen zij op grote schaal een beroep op buitenlanders. Dit meldt het Leidse onderzoeksbu reau Research voor Beleid. Research voor Beleid onder zocht het aantal buitenlandse kenniswerkers in opdracht van de internationale samenwer kingsorganisatie voor hoger on derwijs Nufffc. Hieruit blijkt dat vooral aan de technische uni versiteiten (Delft, Eindhoven, Twente) veel buitenlandse on derzoekers werken, gemiddeld 32 procent. Bij de algemene universiteiten is dat gemiddeld 16 procent, variërend van 14 procent in Groningen tot 22 procent in Maastricht. In Maastricht gaat het echter vooral om grensar beiders, méldt D. Grijpstra van het onderzoeksbureau. De meeste buitenlandse onder zoekers komen uit Europa, 62 procent. Meer dan een kwart (26 procent) komt uit Azië, 8 procent komt uit Noord-Ameri- ka. De meeste buitenlandse kenniswerkers (90 procent) zijn jonger dan veertig jaar. Uit een enquête onder mim 2000 buitenlandse onderzoe kers blijkt dat het merendeel na vijf jaar Nederland weer wil ver laten. De kennis die zij hiermee opdoen, gaat daarmee verloren voor Nederland. Nederland ver wacht rond 2010 vooral een groot tekort aan beta's en tech nici door onder meer de vergrij zing. Jonge buitenlandse on derzoekers wachten echter niet tot ze hier een vaste aanstelling krijgen aangeboden. Minister Van der Hoeven (On derwijs) en haar collega Brink horst (Economische Zaken) maakten eind vorig jaar al be kend dat de helft van de plaat sen voor assistent-onderzoe kers in opleiding (aio's) aan de technische universiteiten is ge vuld met buitenlanders. Neder land leidt mindér technici en beta's op dan andere Europese landen. Het kabinet heeft in 2004 en 2005 31 miljoen euro uitgetrok ken om daar verandering in te ^brengen. In 2007 loopt dat be drag op tot 60 miljoen euro. Hiermee moet de vraag naar en het aanbod van technici en be ta's beter op elkaar afgestemd worden en de kwaliteit van de ze kenniswerkers verbeteren. Harderwijk voor miljoenen euro's verbouwd Feestelijke opening op 16 april harderwijk/anp - Bezoekers moeten het zeedierenleven veel intenser beleven. Omdat waar te maken, is het Dolfinarium in Harderwijk voor miljoenen eu ro's verbouwd. Daarmee sluit het zeedierenpark zich aan in de rij van veel andere entertain- mentparken die hun gasten wil len vermaken met de directe er varing. „De dummy van een walrus moet mensen straks veel meer het gevoel geven wat voor dier dat nu precies is; hoe die aan voelt en hoe groot die is", zegt woordvoerster Carin Smolders. Het zeedierenentertainment- park, dat dit jaar veertig jaar be staat, gaat 16 april weer open, maar dan met allerlei nieuwe ervaringsmogelijkheden. Meest in het oog springende verande ringen zijn het nieuwe walrus- senverblijf en de daarbij beho rende educatieve spots die de gasten veel dichter bij de dieren moeten brengen. In die visie is ook het program ma 'Dichter bij Dolfijnen' al enige tijd een belangrijk onder deel van het park. Iedere jaar komen vele bezoekers naar het Dolfinarium om de 'wilde die ren' aan te raken en er mee te spelen. „Het is niet zwemmen met de dolfijnen", benadrukt educatief medewerker Bé Kikkert, voor malig trainer. Zwemmen met de dieren zou te gevaarlijk zijn, want de kracht in de staart is enorm. „Dolfijnen zijn heel speels en willen plezier met je maken, maar als mens kun je nu een maal niet dezelfde kwaliteiten als de dieren hebben. Boven dien willen we de dolfijnen met respect benaderen. Het gaat om hen, niet om ons." Het programma van het Dolfi narium is vooral bekend gewor den door de dolfijntherapie van Stichting SAM, een ideële orga nisatie die een professionele therapie biedt aan kinderen met het Syndroom van Down of met een autistische stoornis. Het Dolfinarium is voor miljoenen verbouwd, zodat de bezoekers het zeedierenleven intenser kunnen beleven. Foto: ANP/Rick Nederstigt Zij zouden baat hebben bij de therapie SAM. De dolfijnthera pie zou de taalvaardigheden en de motoriek van gehandicapte kinderen verbeteren en hun ontwikkeling versnellen. Ook valide mensen ontdekken 'Dichter bij Dolfijnen'. Soms omdat de dieren een grote aai baarheidsfactor hebben, soms vanwege de spirituele werking die ze op mensen zouden heb ben. Tijdens een van de sessies vraagt de trainer aan de deelne mers wat hun verwachtingen zijn als ze straks de dolfijnen van dichtbij gaan meemaken. Natasja Hak uit Schoonhoven is nuchter: „Het lijkt me gewoon een bijzondere ervaring. Op mijn werk zeiden ze wel dat de dieren iets in je losmaken en datje dan gaat huilen. Nou, dat zien we dan wel." Chris Rompa uit Oosterhout heeft iets meer met de dolfij nen. „Ik heb wel begrepen dat het contact met dolfijnen iets doet met je spirituele ontwikke ling." Ze ficht later toe dat vol gens haar het energieniveau van de dolfijnen veel hoger ligt dan bij mensen. Met hun sonar zouden ze genezende trillingen uitstralen. „Dat moet een heel ontspan nen gevoel geven en tilt je feite lijk op. Het is net zoiets als in een kamer met vrolijke mensen stappen. Daar word je zelf ook blijer van." Beiden gaan mee in een groep naar de dolfijnen in de zogehe ten Lagune. Was het eerst de bedoeling dat dolfijn Honey een kusje kwam geven, het wordt uiteindelijk Beachy die 'staand op het water' zijn borst vin uitsteekt om iedereen een handje te geven. Zo wordt lang zaam duidelijk hoe de dolfijn aanvoelt. De rug heeft iets weg van een plastic laars, terwijl de borst zo zacht is als een opge blazen binnenband. Meest op vallend is de snuit. De kleine oogjes en de vorm van de mond doet de meeste mensen al smelten. Als de deelnemers dan ook nog als trainer optreden en de dol fijnen gedragingen, ofwel truc jes laten uitvoeren, zijn de meesten verkocht. Voor Hak was dat de leukste ervaring en had ze geen moment de indruk dat ze spiritueel een klik met de dieren kreeg. „Het was gewoon een erg leuke ervaring om dolfijnen op deze manier een keer mee te ma ken." Rompa vond vooral het speelse in de dieren aantrekkelijk. „Als je toegeeft aan die speelsheid, kom je zelf ook bij je fijnste, in nerlijke gevoelens terecht. Dat is natuurljjk prettig." Meest essentiële ervaring was voor haar de nuchterheid van de trainers zelf, die de beesten geen helende werking toedich ten. „Het zweverige van de spi ritualiteit wordt door de trai ners niet aangemoedigd. Daar door benader je de dolfijnen anders en wordt het een erva ring met beide benen op de grond die mij in ieder geval heel veel plezier bracht." amsterdam/anp - Mohammed B., de moordenaar van cineast Theo van Gogh, verblijft sinds vrijdag in het Pieter Baan Cen trum (PBC), de observatiekli niek van justitie, voor een ge- dragskundig onderzoek. Dat heeft een woordvoerder van het openbaar ministerie (OM) in Amsterdam bekendgemaakt. De plaatsing in het PBC volgt op een bevel van de rechtbank in Amsterdam, afgegeven tij dens de eerste openbare zitting van de zaak op 26 januari. De rechtbank vindt zo'n onderzoek nodig gezien de extreem ge welddadige en koelbloedige wijze waarop Van Gogh is ver moord. Van Gogh werd op 2 november met een pistool en meerdere messen om het leven gebracht. B. werd kort daarop gearresteerd, na een schoten wisseling met de politie. Het OM had de rechtbank ge vraagd het PBC-onderzoek te bevelen. Via zijn raadsman P. Plasman had B., die op 26 janu ari niet ter zitting verscheen, la ten weten niet te willen mee werken aan het onderzoek. B. zegt dat hij volledig verant woordelijk gehouden wil wor den voor de moord op Van Gogh. Van verminderde toere keningsvatbaarheid - een con clusie die de deskundigen van het PBC zouden kunnen trek ken - wil hij niets weten. Officier van justitie F. van Strae- len noemde een onderzoek door gedragskundigen 'onont koombaar'. Hij hoopt dat een verblijf van B. in het PBC meer inzicht geeft in de persoon en de motieven van de man. Het is de vraag of het PBC-on derzoek de verlangde inzichten oplevert. Advocaat Plasman zei gisteren dat zijn cliënt volhardt in zijn wiegering om mee te werken. Over de omstandighe den waaronder B. in de i Utrechtse kliniek verblijft, wil Plasman niets zeggen. den haag/anp - Bij bedrijven waar transportcontainers wor den geopend, wordt slecht ge controleerd op de aanwezig heid van gevaarlijke gassen. Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerd onderzoek van de Ar beidsinspectie bij 67 bedrijven die containers ontvangen en openen. Daarvan bleken 65 geen onderzoek te doen naar gevaarlijke gassen. Het gaat om gegaste containers die per zeeschip Nederland binnenkomen. De laadkisten worden met bestrijdingsmidde len bespoten om te voorkomen dat insecten de inhoud bescha digen. Bij de helft van de ge controleerde bedrijven, bleken containers restanten van de stoffen te bevatten, waartegen werknemers beschermd moe ten worden. PvdA-Kamerlid Eijsink vreest spanningen seksen Nederlanders roemen netheid en behulpzaamheid oosterburen den haag/anp - De onderzee- bootdienst van de Koninklijke Marine moet niet worden opengesteld voor vrouwelijk personeel. Tot die conclusie is PvdA-Kamerlid Eijsink geko men nadat zij een week had meegevaren aan boord van de onderzeeër hr. ms. Dolfijn. Eijsink was het eerste vrouwe lijke Kamerlid dat meerdere da gen meevoer met een onder zeeër. Zij wilde persoonlijk we ten hoe het is om een aantal dagen met 52 mannen op een schip te zitten, omdat staatsse cretaris Van der Knaap de on derzeedienst wil openstellen voor vrouwen. Eijsink vindt dat geen goed idee. „Het zal leiden tot spanningen en daarmee komt de veiligheid in gevaar." Volgens Eijsink kunnen vrou wen het werk op een onderzee- er fysiek prima aan, maar zal een gemengde bemanning on herroepelijk tot spanningen lei den. Dat is wat de bemanning haar de afgelopen week voor hield. „Het is een miniwereld. Er zijn alleen deuren voor het toilet. Omdat iedereen zo dicht op elkaar zit, maakt niemand lawaai. Geen televisie, geen muziek, iedereen praat ge dempt." Eijsink zegt dat ze gro te bewondering heeft voor het onderzeebootpersoneel. In de centrale meldkamer van 2,5 bij 2,5 meter zitten tussen de veer tien en zestien mensen. „Daar valt geen woord te veel. Er is opperste concentratie, want een fout kan ernstige gevolgen hebben. Spanningen als gevolg van vrouwen aan boord kun nen dan funest zijn", aldus Eijs ink. De bemanning van de Dol fijn was open tegenover het Ka merlid. „Ze zeiden me eerlijk rijswijk/anp - Steeds meer Ne derlanders verhuizen naar buurland Duitsland. In 2004 woonden er bijna 24.000 Ne derlanders in het Duitse grens gebied met Twente en de Ach terhoek. Dat zijn er bijna 10.000 meer dan in 2000. Dat blijkt uit een onderzoek van I&O Re search in opdracht van de Re gio Twente, provincie Overrijs- sel en een aantal Duitse ge meenten. In vergelijking met 2003 is het aantal Nederlandse inwoners in het Duitse grensgebied vorig jaar met 8 procent toegeno men. Populaire Duitse grensge meenten, waar meer dan dui zend Nederlanders wonen, zijn Emmerich, Kleve, Gronau, Nordhorn, Emlichheim, Uel- sen, Goch, Bad Bentheim en Kranenburg. In de laatste twee plaatsen is in de afgelopen vier jaar het aantal Nederlanders zelfs meer dan verdubbeld. De reden om naar Duitsland te verhuizen is, afgezien van een betere prijs- en kwaliteitsver houding van de woningen, de Duitse mentaliteit. Nederlan ders roemen de netheid en be hulpzaamheid van hun Duitse buren. Ook rust en ruimte zijn veelgenoemde pluspunten. Op het gebied van cultuur en taal zijn er in het grensgebied al veel overeenkomsten. Voor een succesvolle integratie is het vol gens veel Nederlanders en Duitsers goed dat Nederlandse kinderen ook naar Duitse scho len gaan. In Grafschaft Bent heim, waar de gemeenten Nordhorn, Uelsen, Bad Bent heim en Emlichheim onder val len, gaat ruim de helft van de Nederlandse kinderen naar een Duitse school. Uit het onder zoek komt verder naar voren dat verhuisde Nederlanders het lastig vinden om informatie te krijgen over de gevolgen voor bijvoorbeeld uitkeringen en be lastingen. Zij blijken niet be kend met de Euregio, een Ne derlands-Duits samenwer kingsverband en informatie bron voor dit soort zaken. Na een weekje aan boord van de Hr. Ms. Dolfijn is PvdA-Kamerlid Eijsink tot de conclusie gekomen, dat er geen plaats is voor vrouwen aan boord van een onderzeeboot. Foto: ANP dat ze anders zijn als er een vrouw bij is. Er ontstaan rela ties, dat zijn processen die op een normale werkvloer al tot spanningen kunnen leiden. Dat kun je niet hebben als je weken onderweg bent." Eijsink stelt dat zij zeer zeker is voor gelijke behandeling van vrouwen en mannen. „Maar wat is hier belangrijker: het po litiek correcte principe van ge lijke behandeling of de veilig heid aan boord?" Eijsink kiest voor het laatste en voelt zich daarin gesteund door de be manning van de dolfijn, „van matroos tot officier". leeuwarden/anp - Zo'n twintig verontruste leden van de Wad denvereniging studeren op de oprichting van aparte stichting om te procederen tegen de voorgenomen gaswinning uit de Waddenzee. Tijdens de le denvergadering op 23 april van de Waddenvereniging zullen de kritische leden het bestuur vra gen of het bereid is tegen het voorgenomen kabinetsbesluit te procederen. „Als dat niet het geval is, zullen we de stichting oprichten en het zelf doen", al dus W. Jonker uit Vries. Jonker heeft de indruk dat de Waddenvereniging zich neer zal leggen bij het kabinetsbesluit. „Maar gezien de status van de Waddenzee zijn er nog allerlei mogelijkheden om de boringen en de gaswinning tegen te hou den", zo stelt Jonker. De Waddenvereniging laat we ten op de hoogte te zijn van de plannen. Directeur Hans Revier zegt echter dat het niet zo is dat de Waddenvereniging positief is over de voorgenomen gas winning. Gaswinning in de Waddenzee is al jaren een heikel punt. Vorig najaar stemde een meerderheid van de Tweede Kamer in met gaswinning. De Waddenvereni ging gaf toen aan in gesprek te willen komen met de NAM (Ne derlandse Aardolie Maatschap pij), het bedrijf dat het gas wil winnen. Dit heeft bij leden kwaad bloed gezet. Revier ver dedigt de nieuwe opstelling. „We blijven tegen, maar als de winning toch gaat gebeuren, moeten we proberen zoveel mogelijk invloed uit te oefenen zodat de schade beperkt blijft." rotterdam/gpd - Tot verbazing van deskundigen in de bouw zijn er nog steeds geen regels voor het testen van de draag kracht van balkons. Dat zegt Ronald de Boer van de Kats Waalwijk Groep. Hij is hoofd opzichter bij het bouwproject Montevideo in Rotterdam. Montevideo, in aanbouw op de Kop van Zuid, wordt de hoogste woontoren van Nederland. De Boer zegt het 'heel vreemd' te vinden dat het rijk niet met regels is gekomen na 'de ver schrikkelijke gebeurtenis in Maastricht'. Daar kwamen in april 2003 twee bewoners van wooncomplex Patio Sevilla om het leven toen vijf balkons op eens instortten. Later bleek dat de constructie niet deugde. Er zijn wel regels voor het voor af berekenen van de draag kracht van balkons, de 'nuttige belasting'. Die wordt achteraf echter niet getest. Vlak na het ongeluk in Maastricht kwamen er veel vragen over de veiligheid van balkons. Het ministerie van VROM wijst erop dat het ongeval met bal kons in Maastricht niets te ma ken had met regelgeving. „Die balkons zijn neergekomen door een fout in de uitvoering. Op cruciale punten is afgeweken van het bouwplan en dat is ver volgens niet doorgegeven aan de betrokken instanties," zegt woordvoerder Willem Klein. Volgens Klein is het bovendien ondoenlijk om balkons achteraf te testen. „Je gaat toch niet alle balkons, daken en plafonds in Neder land testen op draagkracht? Je hebt het dan over tienduizen den, zo niet honderduizenden objecten."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5