Diamantairs eisen betere beveiliging BINNENLAND 1 Hoge werkdruk jaagt veel leerkrachten onderwijs uit Blij met beenamputatie na dertig jaar: Ik tel weer mee Discussie laait op na nieuwe voetbalrellen 'Ze zag er gewoon grappig uit met die badmuts op' Kamer bezorgd over Schiphol Studenten bezetten Maagdenhuis Een aardigheidje van de haas: voorbehoedmiddel - lan smeert 'm a heldendaad Iystad - De politie in Flevo- gÉd en een vrouw uit Krom- ftnie zijn op zoek naar een Honieme held. Het gaat om Wi man die zondagmorgen op ■A6 in Flevoland de vrouw uit Bi auto redde die na een slip Biet water belandde. De pas- Bt stopte, trok zijn kleding uit jsprong in het ijskoude wa- n Hij sneed de 41-jarige luw uit de gordel waarna hij pr op de kant hielp. De man pte daarna weer in zijn auto reed weg zonder naam of es achter te laten. Hij vergat irbij echter een van zijn oenen. De politie en de ge- de vrouw willen de man dol- ag bedanken. >mmelige start >uwfraudezaak terdam - Het megaproces en vier bouwbedrijven in de ïwfraude is gisteren uiter- n te rommelig van start ge- ,ein. De advocaten hebben om stel van de zaak gevraagd tot minste oktober. Zij beschul- en het openbaar ministerie i 'broddelwerk'. Maarliefst rtig zittingsdagen zijn inge- md voor de rechtszaak tegen r grote bouwbedrijven (BAM, ijmans, KWS en Koop Tju- im) en twaalf (ex) directeuren i deze concerns. ore Cito-toets agste in vijfjaar i haag - Kinderen die dit jaar Cito-eindtoets in groep 8 iben gemaakt, hebben een lagere score gehaald dan ig jaar. Het gemiddelde ligt 534,5 en is daarmee het ;ste in vijf jaar. Dit jaar heeft n enkele leerling nul fouten en te maken. Scholen ont- gen vandaag de' individuele lagen van hun leerlingen, jeveer 163.000 leerlingen circa 6400 scholen deden aar aan de toets mee. In alle ?pen halen jongens iets ho- gemiddelde totaalscores meisjes. Wel is dit verschil tweetiende punt iets afge- nen ten opzichte van vorig cel na digitaal ittenkwaad haag - Voor de rechtbank )en Haag zijn gisteren cel- ,ffen, werkstraffen en opne- g in een jeugdstrafinrich- geëist tegen vijf jeugdige ïputerkrakers. Het vijftal sen de 14 en 19 jaar) uit 0 da, Rotterdam en Gronin- heeft volgens justitie in ok- ;r vorig jaar zogenoemde s-aanvallen gepleegd op er andere de websites over- l.nl, regering.nl, geenstijl.nl, .elegraaf.nl en speurders.nl. y' tulke aanvallen wordt via (duizenden 'gekaapte' com van onwetende gebrui- informatie op een website istuurd. De belaagde site is |r alle valse aanvragen op j onbereikbaar. 'r!clame Biostabil misleidend' Ihoven - De commercial .J de Biostabil, een schakel met een hanger die heil- ie krachten zou hebben, is eidend, vindt de Reclame- Commissie. De commissie t adverteerder Tel Sell (die le commerciële zenders eert) dringend geadviseerd ïitzenden van de huidige imefilmpjes te stoppen. En- weken geleden werd Tel al op de hoogte gesteld, mdanks worden de recla- nog steeds uitgezonden. 1 euw beleid NS: ter vertraging cht - Consumentenorgani- is als ANWB en Rover wil- lat spoorbeheerder ProRail t van zijn nieuwe manier spooronderhoud. Uit een f met het nieuwe systeem bleken dat de vertragingen het treinverkeer 'sterk' toe ten. ProRail wil op werkda- sporen overdag tijdelijk nen afsluiten voor het trein- per. De afgelopen maanden t nieuwe zogenoemde „on- loudsrooster" getest op de icten Utrecht-Enschede en !cht-Hilversum. Locov, tin consumentenorganisa- als ANWB, Rover en Consu- Itenbond vertegenwoordigd meldde dat de reistijden in roef langer werden. derlander »est de zee n - Onze dijken en duinen hermen Nederland onvol- ide tegen overstromingen, bijna tweederde van de 'rlanders. Slechts 24% van ederlanders heeft volledig ouwen in onze dijken en en. De helft van de onder den vindt bovendien dat ederlandse overheid on- >ende doet om overstra len te voorkomen. Dit blijkt in onderzoek van Maurice ond in opdracht van het jf Arcadis. schiphol/gpd - Waardetranspor ten op Schiphol, zoals het afge lopen vrijdag overvallen dia manttransport van KLM Cargo, worden tijdelijk met extra escor te beveiligd. Dat zegt een woordvoerder van de Antwerpse Hoge Raad voor Diamant (HRD). De belangenvereniging voor Antwerpse diamantairs heeft ge- eist dat Schiphol het 'gat in de beveiliging' zo snel mogelijk dicht. De diamanten en sieraden die vrijdag bij een roofoverval op de luchthaven werden buitge maakt, waren voornamelijk be stemd voor Antwerpse bedrij ven. Volgens woordvoerder Youri Steverlynck van HRD is de schade die Antwerpse be drijven door de roof lijden klein. „De transporten zijn goed verzekerd. Sommige fir ma's zullen even moeilijk zitten omdat levering van bestelde goederen even uitblijft, maar deze roof zal verder de handel niet in gevaar brengen." De ongerustheid in de Tweede Kamer over de roof blijft toene men. De PvdA vreest dat Schip hol een gemakkelijk doelwit is voor terroristische aanslagen. CDA, WD en PvdA bepleiten snelle introductie van een frau debestendig toegangssysteem voor de luchthaven. De Kamer eist vandaag ophel dering over de kwestie van de betrokken ministers, Donner (justitie) en Remkes (binnen landse zaken). PvdA-Kamerlid Wolfsen vreest dat behalve dieven ook terroris ten de luchthaven ongezien op en af kunnen. Zij wil weten hoeveel Schiphol-medewerkers de afgelopen tijd zijn ontslagen wegens twijfels over hun inte griteit. „Ik heb gehoord dat het om honderden mensen gaat. Ik wil weten of dat klopt." Volgens WD-Kamerlid Griffith staat de diamantroof niet op zichzelf. „Dit is niet de eerste keer dat medewerkers van de luchthaven hun positie mis bruiken. We hadden eerder al een roof en er zijn met behulp van pasjes mensen het land binnengesmokkeld." Volgens de liberale komt de goede inter nationale naam van Schiphol zo in gevaar. De Koninklijke Marechaussee heeft inmiddels meer recher cheurs toegevoegd aan het team dat de diamantroof van afgelopen vrijdag op Schiphol onderzoekt. Volgens een woordvoerder van de Mare chaussee wordt het team van 25 man de komende dagen nog verder uitgebreid tot 40. Veel vingers wijzen sinds de diamantroof naar het systeem van de zogenaamde Schiphol- passen, die toegang geven tot de beveiligde gebieden van de luchthaven. Het pasjessysteem zou niet streng genoeg zijn. De Schipholpassen worden door de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) ver strekt na advies van de Konink lijke Marechaussee. Binnen de Marechaussee circuleren mo menteel verhalen dat soms ook na een negatief advies de pas sen alsnog verstrekt worden. Volgens een woordvoerder van Schiphol is de kritiek op het passensysteem voorbarig. „We weten momenteel nog hele maal niets over de precieze toe dracht van de roof. Dan kun nen we ook niet zeggen dat het pasjessysteem gefaald heeft. Al le berichten hierover berusten op speculatie." den haag/anp - Supportersrel- len, vuurwerk en spreekkoren op en rond de voetbalvelden hebben wederom tot een hoop commotie geleid in de Tweede Kamer. De WD-fractie in de Tweede Kamer pleitte gisteren na een onrustig weekeinde op en rond de voetbalvelden op nieuw voor een 'evenementen- card' voor bezoekers van voet balwedstrijden en andere eve nementen waarop veel publiek afkomt. Dit moet het makkelij ker maken om raddraaiers te weigeren. De liberalen willen zwaardere straffen en vinden dat de KNVB nu eindelijk eens punten moet gaan aftrekken bij clubs waar van de aanhangers zich schul dig maken aan kwetsende spreekkoren. Fans van Feyenoord gooiden donderdag tijdens het Europac- upduel met Sporting Lissabon vuurwerk en projectielen op het veld. Een dag later onderbrak scheidsrechter Luinge de wed strijd NEC-RKC na kwetsende spreekkoren. Vrijdagavond voorkwam de po litie in Breda een 'geplande' veldslag tussen aanhangers van NAC en FC Groningen, maar ze moest zaterdagavond na de wedstrijd waarschuwingsscho ten lossen om de spelers te be hoeden voor woedende NAC- fans. De politie arresteerde af gelopen weekeinde in totaal twaalf supporters. Tien agen ten, een arrestant en twee ste wards raakten gewond. Ten slotte werd ook het duel Willem II-AZ gestaakt vanwege kwet sende slogans. De WD en PvdA vinden dat bonden en gemeenten in de strijd tegen het voetbalvanda lisme nu gewoon gaan uitvoe ren waartoe ze bevoegd zijn. „Alle wettelijke maatregelen zijn er al, maar gemeenten en de KNVB moeten ze gewoon uitvoeren. Stilleggen van wed strijden bij spreekkoren is on voldoende. De KNVB moet dan ook punten aftrekken. De bond moet eens een daad stellen als organisatie", aldus WD'er Rijp- stra. CDA-Kamerlid Atsma vindt het „consequent optreden" van de scheidsrechters dit weekeinde juist goed. Hij meent dat de KNVB en de autoriteiten nu de tijd moeten krijgen om met de huidige beschikbare maatrege len te werken. Bejaardenhelper begrijpt ontslag om foto douchende demente vrouw niet brunssum/gpd - Natuurlijk, hij had het nooit moeten doen, erkent de 23-jarige ontslagen bejaardenhelper van verzor gingshuis Catharina Daemen in Bruns- sum. En zeker als je beziet waar het alle maal toe heeft geleid, zegt hij. „Ik ben wel héél erg hard gestraft." De verpleger kreeg ontslag op staande voet omdat hij met zijn mobiele telefoon een foto had gemaakt van een douchen de oudere bewoonster met een badmuts op. Een foto waar hij later weer met an deren hard om had moeten lachen. 'On- respectvol' oordeelde de leiding van het tehuis. „Maar ze zag er gewoon heel erg grappig uit met die badmuts op haar hoofd." Toen hij de naakte vrouw met die badmuts op had zien zitten, pakte hij zijn telefoon met ingebouwde came ra en maakte een foto van haar. Het ge beurde allemaal in een lollige sfeer, zegt hij. Hij had haar nog wel gevraagd of hij een fotootje mocht maken. Expliciet had ze geen ja of nee gezegd. „Maar er was geen sprake van een naaktfoto," bena drukt hij. „Ik heb haar gefotografeerd met de badmuts op tot net onder haar schouders. Ik had werkelijk geen enkele andere bijbedoelingen." Niemand kan het nog verifiëren. Want de foto's heeft hij van zijn mobiele tele foon verwijderd. Net zoals zijn bijna even oude vrouwelijke collega dat had gedaan. Zij is inmiddels ook ontslagen voor het maken van een foto van een bewoner op een po-stoel. De vrouw wil de gisteren geen enkel commentaar ge ven. Advocaat R. Haas van de ontslagen bejaardenhelper vindt wat zijn cliënt ge daan heeft 'niet netjes', maar de maatre gel van ontslag op staande voet 'veel te zwaar'. „Dat gebeurt vooral in gevallen van diefstallen en mishandeling. De maatregel is hier niet op zijn plaats", zegt Haas die het ontslag via de kanton rechter zal aanvechten. Justitie stelt een strafrechtelijk onder zoek in naar twee personeelsleden. Offi cier van justitie A. Rogier sluit aanhou dingen niet uit: „Het stiekem vervaardi gen van afbeeldingen in een woning is strafbaar." Staatssecretaris Ross van volksgezondheid reageerde gisteren woedend: „Dit is een schandelijke zaak." Amsterdam - Ongeveer tweehonderd studenten hebben gisteravond het Maagdenhuis in Amsterdam bezet. De studenten hebben de deuren met ijzeren staven, platen en meubels gebarricadeerd en hadden touwladders bij zich om op hogere etages te ko men. Het Maagdenhuis is het bestuurscentrum van de Universiteit van Amsterdam en is, sinds de legendarische bezettingsactie in 1969, al vaker het mikpunt geweest van studentenacties. Volgens een woordvoerder van de Centrale Studentenraad van de Universiteit van Amsterdam is het de bedoeling dat de actievoerders de bezettingsac tie, die wordt gesteund door de studentenvakbond LSVb, nog enkele dagen volhouden. De bezettingsactie volgt op een demonstratie, aan het eind van de middag, tegen de plannen met het hoger onderwijs van staatssecretaris Rutte. De Universiteit van Am sterdam (UvA) heeft de politie gisteravond laat verzocht het Maagdenhuis te ontrui men. Urenlange onderhandelingen met de studenten leverden niets op. De bezetters lieten in een reactie daarop weten het Maagdenhuis niet vrijwillig te zullen verlaten. Foto: GPD/Klaas Fopma oss/gpd - Er zijn heel wat be drijven die hun personeel kor ting bieden op de eigen pro ducten. Maar Akzo Nobel is een wel héél opmerkelijke actie begon nen. Medewerksters van alle vestigingen - plus partners en dochters van mannelijk perso neel - kunnen tijdelijk voor niets de NuvaRing gebruiken. Dat is een nog vrij nieuw anti conceptiemiddel van Akzo- dochter Organon. De NuvaRing is een alternatief voor de anticonceptiepil. Die moet elke dag worden ingeno men, maar de ring daarentegen hoeft slechts één keer per maand vaginaal te worden in gebracht. Woordvoerster Lilian van der Heiden van Organon in Oss kan nog niet zeggen of er onder het personeel van Akzo Nobel veel belangstelling is. „We zijn er nog maar net mee begonnen. Men moet trouwens niet den ken dat Akzo zijn medewerk sters als proefkonijn gebruikt. De NuvaRing is al twee jaar op de markt. Het is een erkend en zeer veilig voorbehoedmiddel. De ring wordt ook niet op het werk uitgereikt. Alle medewerk sters met een ziektekostenver zekering bij OZF, waar Akzo een collectief contract mee heeft, kunnen de ring tot eind dit jaar op recept uitproberen. Dat geldt ook voor meeverze kerde gezinsleden. De eerste drie maanden is de NuvaRing gratis, daarna moet de helft van de normale eigen bijdrage wor den betaald en vanaf 2006 ben je de volledige eigen bijdrage kwijt." 'Straks onmogelijk scholen draaiende te houden' den haag/gpd - Leerkrachten in het basis- en voortgezet onderwijs vinden de werkdruk in het onderwijs onacceptabel hoog en de waardering veel te laag. De zware werklast is voor hen de be langrijkste reden om het onderwijs te verlaten, zo blijkt uit een peiling door Onderwijsbond CNV. Voorzitter Marleen Barth sprak gisteravond in Netwerk over een 'ramp'. „Het zal niet mogelijk zijn om scholen straks nog draaiende te houden." Onderwijsbond CNV heeft via het Meldpunt Onderwij smisstanden de afgelopen weken klachten geïnventariseerd on der onderwijsgevend en -ondersteunend perso neel. Ruim 800 reacties kwamen bij het meld punt binnen. De meest voorkomende klacht be trof de hoge werkdruk. De onevenredige werklast wordt onder andere veroorzaakt door gebrek aan invallers bij ziekte, door de aanwezigheid van leerlingen die extra zorg behoeven, maar ook door het vele papier werk dat naast het lesgeven moet worden ver richt. Volgens de woordvoerder zijn het niet alleen be ginnende leerkrachten die hierover klagen. „Dit speelt ook bij leerkrachten die tegen de vijftig lo pen en het werk zwaar beginnen te vinden." De werkdruk in combinatie met de lage waarde ring jaagt leraren de klas uit, waarschuwde bondsvoorzitter Marleen Barth gisteravond. „Als onderwijzers de pijp aan Maarten geven, zal de ramp met het lerarentekort alleen maar ergere vormen aannemen. Het is vijf voor twaalf. Dui zenden leraren gaan de komende jaren met pen sioen en aan de instroom bij lerarenopleidingen zie je dat er niet genoeg nieuwe leraren bijko men." „Hier is sprake van een vernietiging die zijn weerga niet kent," aldus voormalig PvdA-Kamer lid Barth.Als de situatie niet heel snel verandert, stevenen we af op een ramp." ze weer, je been moet er waarschijnlijk af. Dan ga je denken: zou ik als gehandicapte nog verkering kunnen krijgen?" Vele jaren later leek de schade mee te val len. Van der Pijl ging weliswaar hinkend door het leven en kon niet meer sporten, maar hij nam het boerenbedrijf van zijn ouders over, trouwde met Leida en kreeg een zoon en twee dochters. Toch staken de problemen met zijn been telkens weer de kop op. Slapeloze nachten, afschuwelijke pijn, onvoorspelbare infec ties, resistentie voor antibiotica: er kwam geen eind aan. „In 1995 dacht ik: haal dat been er maar af. Hebben ze een ader uit mijn gezonde been getransplanteerd in het zieke been. Toen ging het weer een tijdje. Een beetje aange past werken lukte wel. Gelukkig ben ik van nature een opgewekt persoon." De problemen in het boerenbestaan troffen Van der Pijl vervolgens. Een mislukte aard appeloogst deed hem de das om. „Ik ben net op tijd gestopt, werd voor honderd pro cent afgekeurd en kwam in een nieuw bouwwijk te wonen'. Hij maakt een weg werpgebaar. „Je hebt altijd fiks premies be taald, maar dan kom je op zeventig procent salaris, gebaseerd op een slecht agrarisch door Ruud de Jager bergentheim - Hoe gek het ook klinkt, Don van der Pijl uit het Overijsselse Bergent heim kan zijn geluk niet op, na de amputa tie van zijn linkerbeen. Binnenkort hoopt hij de WAO met een brede glimlach te ver laten en na een lijdensweg van ruim dertig jaar is hij zelfs van plan om te gaan hardlo pen. Het levensverhaal van ex-boer Dolf van der Pijl is opmerkelijk. Eén dag voor zijn zestiende verjaardag werd hij op zijn nieuwe Kreidler vlak voor de ouderlijke boerderij geschept door een auto. Dubbel pech voor hem was dat de enige beschikbare chirurg op een receptie verbleef en daar voor Van der Pijl niet weg- wilde.' Van der Pijl: „Het was zondag avond, hij zou me de volgende dag wel be kijken. De splinters van de botten staken door de slagaders van mijn dijbeen heen. Zo heeft mijn onderbeen uren zonder bloed gezeten. Vlak voor middernacht moest ik alsnog met spoed naar Zwolle. Na complicaties ging de boerenzoon uit Bergentheim met een vaart naar het Acade misch Ziekenhuis in Groningen waar hij een halfjaar moest blijven. „Steeds zeiden jaar. Op het laatst beurde ik nog achthon derd euro, kom dan maar eens rond met een gezin". Om toch bezig te blijven ging Van der Pijl koerierswerk doen. „Machtig mooi om te doen, ik houd van autorijden en vrijheid. Maar van de WAO mocht ik niet meer gaan werken, hoe graag ik ook wilde. De risico's vonden ze te groot." Vorig jaar werd Van der Pijl met spoed op genomen, weer met een bacteriële infectie. 'Het was kantje boord dit keer. Er werd ook gezegd: de volgende keer is dit dodelijk, kwestie van tijd. Dus kwam weer de discussie over amputa tie van het been. In twintig minuten was ik er voor mezelf uit. Eraf met dat rotbeen!' De volgende dag was Van der Pijl, wiens been net onder de knie werd geamputeerd, zo blij als een kind. „Er viel echt wat van me af. Mijn jongste dochter Vond het vet cool. Een paar dagen na de operatie was ik al van de pijn af. Zestien operaties heb ik in al die jaren ondergaan. Nu ben ik met omscholing tot vrachtwa genchauffeur bezig en hoop binnenkort voor veertig uur in de week aan de slag te gaan bij een transportbedrijf in Harden- berg. Ik tel weer mee." Hoe gek het ook klinkt, Don van der Pijl is blij na dertig jaar verlost te zijn van 'dat rotbeen'. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3