Oscar-regen voor Million Dollar Baby; GESPREK VAN DE DAG Lucia Rijker opeens 'hot' Geen hoofdprijzen voor Aviator Steve Fossett klaar voor nieuwe recordvlucht De winnaars Liberale huren Rock houdt het netjes DAGELIJKS LEVEN I SHIT: nou gft WEER. re.ok.E.M ook: MENSELIJK Een tijdje terug waren het dalma- tiërs, vorig jaar moest je een clowns- vis hebben om hip te zijn, maar de laatste tijd blijken filmliefhebbers meer ruimte nodig te hebben om bij te blijven. Na het succes van de ani matiefilms SHREK en Shrek 2 is het aantal mensen dat een EZEL als huisdier heeft genomen schrikba rend toegenomen. Dierenartsen hebben alarm geslagen over de nieuwe trend. Ezels zijn woestijn- dieren en hebben in de winter spe ciale verzorging en voedsel nodig. De Rooms-Katholieke kerk in Oos tenrijk gaat op een wel heel bijzon dere manier proberen ZIELTJES TE WINNEN. Het bisdom Graz-Seckau gaat op skipistes in het gebied op zoek naar „nieuwe wegen van com municatie tussen de katholieke kerk en haar gelovigen." Volgens het bis dom komt er onder meer in het po pulaire skigebied Planai een mobiel kantoor waar skiërs terecht kunnen met vragen over het leven en het ge loof. Ook kunnen er praktische vra gen worden gesteld. Popgroep NORMAAL viert het 30-jarig bestaan donderdag 5 mei met een groot jubileumcon cert in Lochem. De jubileumdag staat in het teken van solidariteit met de BOEREN. „Agrariërs krijgen korting op de tickets en er zijn speciale sprekers en op tredens die stilstaan bij de nij pende financiële situatie van veel agrariërs", zei een woord voerder van de Achterhoekse band gisteren. Behalve Normaal zijn er ook optredens van andere bands en artiesten. Zij hebben allemaal op de een of andere manier een band met Normaal. De jubileumdag biedt plaats aan zo'n 9000 fans. Op een terrein met grote tent zijn vanaf 's middags tal van festi viteiten. Foto: ANP De Amerikaanse miljardair en avon turier Steve Fossett, die het breken van luchtvaartrecords als hobby Nederlands gezegde Droge maart, natte april, koele mei vullen de schuur en de kelder erbij heeft, rondde gisteren de voorberei dingen af voor zijn zoveelste record poging. Ditmaal wil de 60-jarige als eerste alleen en zonder bijtanken rond de wereld vliegen. Hij nam daarvoor gisteren plaats achter de stuurknuppel van de Glo bal Flyer, een vliegtuig dat zich wel licht het best laat omschrijven als een vliegende brandstoftank. Tijdens zijn meer dan zeventig uur durende on derneming hoopt de Fossett drie, en mogelijk zelfs zeven records uit de boeken van de luchtsportfederatie FAI te vliegen. Kickbokskampioene en actrice Lucia Rijker is 'best wel emotioneel', nadat Million Dol lar Baby, de film van Clint Eastwood waar in zij een belangrijke bijrol vertolkt, in de nacht van zondag op maandag de belang rijkste Oscars in de wacht heeft gesleept. „Ik ben eigenlijk een heel verlegen meisje", bekent ze in de auto, op weg naar het Os- carfeest van zanger Elton John. „Ik heb echt geen idee hoe ik met al deze aandacht om moet gaan." Rijker volgde de ceremonie op het feest van het blad Esquire in Los Angeles. „Ik was het enige castlid daar aanwezig: iedereen stormde na de uitreiking op mij af om me te feliciteren. Het leek bijna alsof ik zelf een beeldje had gewonnen. De grootste acteurs kenden mijn naam en omhelsden me: ie dereen was opeens mijn vriend." De 38-ja- rige wereldkampioene kickboksen speelt in viervoudig Oscarwinnaar Million Dollar Baby de tegenstandster van de boksende serveerster Maggie, gespeeld door Oscar winnares Hilary Swank. „Ik speel echt maar een klein rolletje, maar dat betekent al zo veel als een film Oscars wint", vertelt Rijker. In eerste instantie twij felde de actrice of ze de ceremonie ging volgen. „Ik hoef niet zo nodig op de voor grond te staan als ik er niet zoveel voor ge daan heb. Dat hele prijzencircus in Holly wood zei me eigenlijk niet zoveel. Iedereen staat daar op de rode loper toch vooral zichzelf te verkopen. Ik zag mezelf nog niet in zo'n achterlijke jurk rondlopen, een beetje aandacht trekken om met m'n kop op tv te komen." Toch heeft de bokskampioene er geen spijt van dat ze zich in het feestgedruis heeft be geven. „Deze aandacht betekent heel veel voor me, besefte ik me toen de laatste Os cars werden uitgereikt." Nog niet zo lang geleden overwoog de Nederlandse boks kampioene Amenka de rug toe te keren. „Mijn familie heeft me toen enorm ge steund om door te gaan met de droom die ik hier najaag. Deze avond voelt als een be kroning voor twaalf jaar keihard werken hier in Amerika." De Screen Actor's Guild, de Amerikaanse vakbond voor acteurs, heeft Rijker al bena derd voor lezingen en congressen. Haar agent heeft haar voorspeld dat de Oscarre gen voor Million Dollar Baby haar nog Oscar-winnares Hilary Swank (links) in de ring met Lucia Rijker. Foto: GPD meer rollen kan opleveren. „Eigenlijk moet ik nu gaan netwerken", zegt Rijker, „maar ik heb eerlijk waar geen idee hoe ik dat moet doen: als bokser leer je dat je voornamelijk op jezelf aangewezen bent. Ik laat alles nu gewoon over me heef1 komen, nadenken doe ik volgende week P' wel weer." anp r De Deense PRINSES MARY heeft als fotomodel geposeerd voor een glossy modemagazine. De krant Ber- lingske Tidende heeft de 32-jarige prinses - echtgenote van de 36-jari- ge kroonprins Frederik - weten te strikken voor foto's voor de voorpagi na en binnenpagina's van haar een maal per week verschijnende mode- bijlage Dansk. Zij poseert in creaties van Deense en internationale mode ontwerpers. Onder de kop 'Mary van Denemarken' vertelt de fotogenieke Mary in een interview over haar suc ces als mode-trendsetter voor Deen se vrouwen. Foto: Reuters Steve Fossett naast het vliegtuig waarmee hij zijn recordpoging onderneemt. Foto: Reuters Hieronder volgt een overzicht van de winnaars van de 77e Academy Awards. Film: Million Dollar Baby Regie: Clint Eastwood - Mil lion Dollar Baby Acteur. Jamie Foxx - Ray Actrice: Hilary Swank - Mil lion Dollar Baby Vrouwelijke bijrol: Cate Blan chett - The Aviator Mannelijke bijrol: Morgan Freeman - Million Dollar Baby Buitenlandstalige film: Mar Adentro - Spanje Originele scenario: Eternal u Sunshine of the Spotless Mind J Bewerkt scenario: Sideways Muziek (song): A1 Otro Lado Del Rio - The Motorcycle Di- aries Muziek (film): Finding Never land Korte documentaire: Mighty Times: The Children's March Geluidsmontage; The Incred bles Geluidsbewerking: Ray !rQ' Cinematografie: The Aviator Korte animatiefilm: Ryan Korte film: Wasp *'|d s-MSrjj Visuele effecten: Spider-! 2 lel lei, Lange documentaire: Born f into Brothels Filmmontage: The Aviator Make-up: Lemony Snicket's f Series of Unfortunate Events r Lange animatiefilm: The In- j_ credibles Vormgeving: The Aviator Award voor gehele oeuvre: Sidney Lumet Het is u, of kennissen van u, de afgelopen jaren vast al eens opgevallen: het kan jaren duren voor je, in een beetje leuke stad, een betaalbare huurwoning vindt. Wie van een uitkering of het minimum moet leven is lelijk het bokje: het is jaren wachten op iets behoorlijks dat tevens te betalen is. Mijn buurman op de gracht woonde een tijdje in Zweden en verhuurde in de tussentijd zijn apparte ment, exact even groot als dat van mij. Dat leverde hem destijds 3500 gulden per maand op. Oké met meubeltjes, maar dan nog. Een aardig huurtje, ik had het niet kunnen betalen, en het is intussen niet goedkoper geworden. Hoe komt dat? Heel simpel: er willen meer mensen in Amsterdam wonen dan er huurhuizen zijn, dus stijgt de prijs. Niet van alle huurhuizen gelukkig: anders zou er in middels in Amsterdam geen student of schoonmaker meer wonen. Een huisbaas zou wel gek zijn om zo'n armoedzaaier onderdak te verschaffen, terwijl hij van een rijker persoon drie of vier keer zoveel huur zou kunnen vangen. Omgekeerd snapt dus ook ie dereen wat er gebeurt als je de huren wél vrijgeeft: ook in steden als Utrecht, Leiden en Haarlem is al snel geen enkel huis meer te huur beneden de 700 euro kale huur per maand. Helaas hebben wij een regering die dat soort dingen niet gelooft. Mevrouw Dekker, van huisvesting en haar baas, Premier Balkenende zijn ervan overtuigd dat heel veel mensen juist te wéinig huur betalen. Ik ontmoet dat soort mensen zelden, en als ze al be staan, met mij hebben ze het er nooit over. Maar wie weet is het waar wat de Regering beweert: allerlei stiekeme rijken houden nu de goedkoopste huurwo ningen bezet. Ze zouden makkelijk meer kunnen be talen of zelfs een eigen huis kunnen kopen. Tot die mensen behoor ik zelf op dit moment trouwens ook: aan het scheiden, en (dankzij een onwaarschijnlijke dosis geluk) nu huurder van een appartement in De Pijp. Voor slechts 400 euro, en ook nog eens volko men legaal. Maar goed, stel dat mijn huisbaas er nu achter komt dat ik meer zou kunnen betalen, zeker voor een pri ma bewoonbare woning in zo'n geliefde buurt. Vol gens de regering zou mijn huisbaas mij best, pak weg, 800 euro huur per maand mogen vragen. Maar zelfs voor dat bedrag zou ik niet aan verhuizen den ken. Want waar naar toe? Het enige resultaat van de huurliberalisatie zal dus zijn dat mijn huisbaas rij ker wordt. Geen idee wat hij met dat geld gaat doen, maar vast niet ergens een nieuw huurpandje laten bouwen. Want waar zou dat moeten komen te staan? Niet in centraal Amsterdam, daar is namelijk te' film, aldus Freeman. 'The Aviator', gemaakt voor 110 miljoen dollar, gold samen met Eastwoods 'Baby' (totale kos ten: 30 miljoen dollar) al weken als favoriet voor de Oscars. Het bleef er tot het laatste mo ment om spannen. Voor Eastwood was het zijn tweede Academy Award als regisseur. In 1993 won hij het beeld voor Unforgiven. „Ik bof dat ik nog steeds mag werken. Ik heb nog veel te doen", zei Eastwood (74). Hij dankte zijn ook aanwezige moeder (96) voor haar goede genen. Voor Swank was het de tweede keer op het po dium. Zij won in 2000 een Oscar voor haar hoofdrol in Boys Don't Cry. Net als vijf jaar ge leden versloeg ze actrice Ajinette Bening, die genomineerd was voor haar rol in Being Julia. Destijds was Swank de underdog, nu was ze de favoriete. „Ik ben maar een meisje uit een woonwagenkamp dat een droom had", zei ze. Evenals in 2002 gingen dit keer twee Oscars naar zwarte acteurs. Behalve Morgan Freeman, werd ook Jamie Foxx onderscheiden voor zijn hoofdrol in Ray, een biografische film over mu sicus Ray Charles. Dit wordt gezien als een be vestiging dat de kleurbarrière nu echt doorbro ken is in Hollywood. Foxx zwaaide zijn overle den grootmoeder geëmotioneerd lof toe voor datgene wat hij heeft bereikt. „Ik kan niet wachten om in slaap te vallen, want we heb ben veel te bespreken." Gastheer van de 77ste editie van de Oscars was Chris Rock, een zwarte stand-up komiek die een naam als vuilbek hoog te houden heeft. Hij hield zich - zoals van tevoren beloofd - qua taalgebruik redelijk in. Wel beledigde hij een flink aantal acteurs, gaf president Bush ervan langs en spotte met de relatieve onbekendheid van de genomineerde films. De organisatie had dit jaar besloten te experimenteren met de pre sentatie. Er werden onder meer Oscars over handigd tussen het publiek. Dat was niet echt een succes. „Volgend jaar worden de Oscars op het parkeerterrein uitgereikt", spotte Chris Rock. Beste animatiefilm was The Incredibles. De prijs voor beste documentaire ging naar Bom Into Brothels, over het leven van kinderen van prostituees in Calcutta. Fahrenheit 9/11 ont brak bij de nominaties omdat filmmaker Mi chael Moore hem niet wilde laten meedingen in de categorie documentaires. De Spaanse film Mar Andentro over het gevecht van de ver lamde Ramon Sampredo om euthanasie won in de categorie buitenlandse film. Sideways en Eternal Sunshine Of The Spotless Mind kregen een prijs voor hun script. Ans Bouwmans geen plaats, daar staan al overal huizen. Kortom, mijn huisbaas stuurt juichend een fles champagne naar Mevrouw Dekker en haar baas, koopt een extra auto of gaat op wereldreis. Aan de krappe woningmarkt is intussen hele maal niets veranderd. Het beginnen van een vrije markt, hoe politiek correct dat te genwoordig ook klinkt, heeft alleen zin als vraag en aanbod enigszins in evenwicht zijn. Zolang dat niet zo is moeten de zwakkeren beschermd worden. Ach, ik zou me wel redden on danks 800 euro huur. Vast wel. Zelfs met de nieuwe vrije energieprijzen (hoger, maar wel moderner) de ge privatiseerde vuilnisman (concurrerend, en toch duur der) en de liberale toneelkaart jes van 60 euro per voorstelling (kostendekkend, dus eerlijker). Nee, Nederland is nooit de eerste als het om revoluties gaat, maar Thatcher, Reagan en Bush mogen alsnog erg tevreden over ons zijn. „Zitten met die luie billen." Met die vijf woorden zette presentator Chris Rock de toon voor een nieuwe formule voor de toekomstige Oscar-uitreikingen. De tv-producers en de organisatie hopen een groter, jonger kijkpubliek te trekken. Het inhuren van de nogal grofgebekte Chris Rock was daarbij een eerste stap. Rock gaf zijn presentatiedebuut een licht provocatief, scherp tint je. Zijn uitspraken waren meermaals op het randje, al leek het er op dat Rocks woorden niet op enig moment in de drie uur en tien minuten durende rechtstreekse uitzending werden gecensu reerd. ABC zond het gala uit met enkele minuten vertraging om onwelgevallige woorden te kunnen wegfilteren. Dit tot woede van de Oscar-organisatie. anp/rtr De bioscoopfilm Million Dollar Baby sleepte af gelopen nacht de hoofdprijs in de wacht bij de jaarlijkse Oscaruitreiking in Hollywood. Het emotionele drama over een vrouwelijke bokser en haar trainer - Hillary Swank en Clint Eastwood - werd uitgeroepen tot beste film. Daarnaast kreeg Clint East wood de Academy Award voor zijn re gie van de film. Hillary Swank werd verkozen tot beste hoofdrolspeelster. Morgan Freeman kreeg een Oscar voor de beste mannelijke bijrol. Grote concurrent The Aviator - over het leven van de zonderlinge lucht vaartpionier en Hollywood-bons Howard Hughes - sleepte de mees te Oscars binnen. De inmiddels vijf keer genomineerde regis seur Martin Scorcese moest echter opnieuw zonder gouden beeldje naar huis. En onder de vijf Oscars voor The Aviator zat slechts één hoofdprijs. Actrice Cate Blanchett viel in de prij zen voor haar bijrol als Katha rine Hep- Eastwood (74) scoorde bij de verdeling van de Oscars eer der met Unfor given, zijn western uit 1992. Die filmwas echter minder contro versieel dan Mil lion Dollar Baby, waarin euthanasie wordt ge pleegd. Dat is een gevoe lig onderwerp in de VS. De film werd in een re cordtempo geprodu ceerd, 37 dagen, en was een 'met liefde gemaak- Actrice Cate Blanchett won de prijs voor de beste vrouwelijke bijrol in Aviator. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2