Tk ben niet vies van tijdelijke roem' 'Bedoelingen moet je niet uitstippelen, ik ben geen bedrijf KUNST CULTUUR Machtelc na Thee dood CPNBlairt Mh^vere^zen31' Leenaars doorstaat vuurdoop bij Leiderdorps Kamerkoor Ali B. in Senegal de juiste man op de juiste plek Harry Potter inzet prijzenslag Concertbezoek stijgt 20 procent Valse kaarten in omloop Zaterdagmatinee ingekrompen De lichtheid van Dichter des Vaderlands Driek van Wissen door Daan Hakkenberg Senegal - Ali B. en Tim Beu- mers van hiphopformatie VSOP zijn in de Senegalese hoofdstad Dakar voor het project 'Rap around the world'. Ze verdie pen zich in de problematiek van de straatkinderen. Hun Ne derlandse houding hebben ze de afgelopen week moeten la ten varen. Niet gelijk een me ning hebben of een oplossing aandragen voor het probleem van de zwerfkinderen in de straten van Dakar. „In Neder land willen we misstanden al tijd gelijk oplossen. Maar hier moet je veel slikken, je verdie pen en niet gelijk veroordelen", zegt Ali B. als hij een week tus sen de straatkinderen van Da kar heeft rondgelopen. De rappers moeten zich soms inhouden. Hoe reageer je op een Senegalese koranleraar, een marabout, die zijn leerlingen laat bedelen? Of wat zeg je te gen de vader die voornemens is zijn 8-jarige zoon, na een vlucht uit handen van een marabout, weer naar een koranleraar te sturen? „Toen was ik kwaad van binnen, maar je kan dat niet tegen die man zeggen. Je probeert erachter te komen Ali B. neemt nummer op met Senegalese rapper Ali B. heeft in Senegal een nummer opgenomen met de Senegalese rapper Didier Awadi. Het nummer, met als werktitel 'Hoop Doet Leven', is bestemd voor het nieuwe album van Ali B., dat in sep tember moet verschijnen als sluitstuk van het project 'Rap around the world'. Didier Awadi is na Youssou N'Dour en Babaa Maal de grootste artiest van Senegal. waarom hij dat doet. Boos wor den werkt averechts, mensen laten zich de les niet lezen. We zijn hier te kort om te oordelen over beweegredenen en achter gronden", vindt Ali B. De rappers omschrijven hun gevoelens bij het zien van de straatkinderen als dubbel. „We waren op bezoek bij een koran school in de sloppenwijk Piki- ne. Dat is zó'n ongelooflijke kutplek, maar met zoveel blije kinderen. Ontzettend contras terend. Toen ze gingen zingen, heb ik wel zeven keer kippenvel Als soloartiest bracht hij vijf tien albums uit Met de band Positive Black Soul maakte hij er drie. Zijn raps in het Frans en het Senegalese Wolof zijn doordrenkt met maatschap pijkritiek. „Hiphop is in West- Afrika een van de grootste muziekstromingen van het moment", aldus Awadi, „en veruit de beste manier om problemen in de maatschap pij aan de kaakte stellen." gehad", kijkt Tim terug. „Een dag eerder zaten we op het strand tussen de kinderen die daar leven. Ik kom met mijn enorme pens net uit het hotel, wil dat kind zijn broodje ansjo vis met mij delen. De helft van zijn eten", klinkt het vol onge loof. Geert van Asbeck van het pro ductiebedrijf BIBECK, initiatief nemer van het project 'Rap around the world', is te spreken over de rappers in hun rol als reporters van de moderne tijd. Ali B. is, gezien zijn huidige sta- Ali B.: „We zijn hier te kort om te oordelen over beweegredenen." Foto: ANP/Juan Vrijdag tus, de juiste man op de juiste plek. „Zijn engagement is op recht. Hij heeft er plezier in, al is hij soms best geraakt. Rap pers zijn populair en kunnen jongeren betrekken bij deze ver-van-mijn-bed-show." Van Asbeck had al contact ge legd met Ali voordat hij zes keer achter elkaar met Marei to in een volle Kuip „Maar daarna werd hij* der en bekender, maa voor ons en dit project prettig." Amnesty International child, Bomen over Levej Plan Nederland; geen gc zonder de steun van A kan me goed in anc schoenen verplaatsen", met om zijn pols bandje! kleuren die oproepen peet en het stoppen va me en geweld. „Ik bett meer dan wanneer ik ni' Ik weet niet waarom ik i Bedoelingen moet je f- stippelen, ik ben geen br De rappers hopen metc deoclip, een cd en lesri voor vmbo-leerlingen iri land wel de aandacht ted voor de verhalen van di kinderen. Ali B.: „Bij d cruciale zaken, zoals kjj moeten we helpen. Zo deren weer kinderen zijn. Ik heb het gevoel we de jeugd in NederlEi wust kunnen maken, f' gen iets voor de kindee willen doen. Om de g een klein beetje eerlijke' delen." dinsdag 1 maart 2005 Harry Potter. Publiciteitsfoto: Warner Bros den haag - Net als twee jaar ge leden ontstaat er op de Neder landse markt een prijzenslag om de Engelstalige editie van de nieuwe Harry Potter. De dis tributeurs willen allemaal on der de adviesprijs van 24,95 eu ro van importeur Penguin Books Benelux gaan zitten. 'Harry Potter And The Half- Blood Prince' zal vanaf 16 juli voor prijzen variërend van 18,95 tot 22,95 euro verkrijg baar zijn. theater recensiig Dick van Teylinge' Voorstelling: 'Nu' van Annetl Eind regie: Aus Greidanus Jr.. N Denkers, Thijs Römer en li' Sluysmans. Gezien: 26/2, (prerf Haag. Nog te zien: 2 en 3/3, IA Leiden vle Een opzienbarende con tie tussen Andries Knevt| aan Hirsi Ali en MohamJ over de moord op Theo Gogh. Een politieke sati zoek naar de universele^ ma's in het actuele drari beloofde de Haagse the: groep Annette Speelt 01M en dat leverde aardig w; t citeit op. Wat mooi is, w/a theater verdwijnt maar >e' vaak in een rustig hoekjfr krant. Wie maakt van hf3^ meer dan een voetnoot Fe maatschappelijk leven?1SI In het begin van de vooi neemt Michel Sluysmar! woord, als zakelijk leide groep. We staan nog stelll achter het stuk, maar kij het niet spelen, is de bo^f3 schap. Over de reden d<Pe nogal vaag. Dan volgt et31 ATVD-gerelateerd taalgd33 we hebben reden om as™ men dat de voorstelling?13 ophef veroorzaakt, we k313 de veiligheid van het puas niet garanderen, na amfr overleg met de driehoek voort. Grappig en goed f speeld, maar een beetje® Daarna laat regisseur Apr danus jr. (gespeeld doof13 Denkers) met lichtbeeld"3 hoe het stuk zou verlopP het gespeeld zou zijn. Of^ makelijk, maar je begint"4 vragen waar het heengaf Römer legt dan als Thij£ de vinger op de zere pleP we deze voorstelling ni$ nen spelen, waar houdtP op? Dit moet ook satire'*33 want het is onaardig on311 onderstellen dat AnnettP0 er inderdaad niks substj™ over te zeggen heeft. *1 Dan het volgende deel. P, groep wil het publiek ni"3 der voorstelling naar hu ren, en speelt daarom T poes', over drie poezen baasje missen. De diere Knevelwit, Ayaanzwart »-|- hammedbruin. Aha, da.'J_ het komen, denk je, wai niet bij name genoemd* - is uiteraard Van Gogh. ,r gaan, dat doe je een kat aan", zegt de zwarte poi andere katten zijn gelatr, maar zij is kwaad. Terwi aan alle deuren rammei? ze uit in een vloed van r onderhoudend geschelfec meer tegen Jezus en Mtrf Dat Denkers, Römer en mans willen reageren of dood van de cineast bij speelden in de film '06re logisch. Dat het hun nie1 e om daar het laatste wot?.n te zeggen ook. Dat het 1* vorm een potentieel intr3' te, maar inhoudelijk eef 8e dunne voorstelling is geen den, dat de losse ideetje is een gemiste kans. Da^ de recente religieus geÏÏT® reerde moord theater g< moet worden, is evident.1 niet Nu. bl amsterdam/grd - De Stichting CPNB, die het jaarlijkse Boe kenbal organiseert, heeft schrij vers per brief voor de keuze ge plaatst tussen het officiële bal op 8 maart in de Amsterdamse Stadsschouwburg en het gelijk tijdige 'Bal der Geweigerden' in Paradiso. De brief is verstuurd naar auteurs die optreden op het Bal der Geweigerden. „Wij hadden u graag welkom geheten, maar wij hebben van de organisatie van het Bal der Geweigerden vernomen dat u déér acte de presence geeft", schrijft de CPNB. „Vanwege de grote vraag van auteurs die graag naar het Boekenbal wil len, zult u er begrip voor heb ben dat wij de voor u bestemde kaarten nu aan een andere au teur doen toekomen. Mocht u uw avondplannen wijzigen, aarzelt u niet ons te bellen. Wij wensen u een plezierige avond toe in Paradiso." Volgens directeur Henk Kraima van de Stichting CPNB is er geen sprake van een strafmaat regel voor schrijvers die het Bal der Geweigerden verkiezen bo ven het Boekenbal. „Dat is niet zo. Maar er zijn altijd veel au teurs die graag naar het Boe kenbal willen die we moeten te leurstellen. We hebben geen zin in lege plaatsen in de zaal. Daarom moeten de deelnemers aan het Bal der Geweigerden die ook een uitnodiging van ons hebben, vooraf kiezen." muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Leiderdorps Kamerkoor o.l.v. Gijs Leenaars, m.m.v. Henk Verhoef (orgel) en Bob Smith (cello). Gehoord 27/2, Groene Kerkje, Oegstgeest Het Leiderdorps Kamerkoor moet het voor het eerst doen met zijn nieuwe diri gent Gijs Leenaars. En dat blijkt heel goed uit te pakken, nu de draad van de wekelijkse repetities weer is opgepakt. Het Groene Kerkje staat open voor Mis en Requiem, voor tranen plengen vanuit de diepte (de pro fun dis) en juichen rich ting wolkendek. Het koor is jaar na jaar groter geworden en heeft nu 28 zangers met maar liefst acht bas/baritons. Dat heeft zo z'n voordelen, bijvoorbeeld bij dubbelkorigheid, 'maar elk voordeel heb z'n nadeel'. Hoe houd je die verschillen de stemsoorten homogeen en transpa rant. Dat lukt dan ook niet helemaal en daar zijn een of twee tenoren debet aan; ze schallen er ijzig bovenuit. Wellicht hebben ze fraai stemmateriaal maar dat impliceert nooit dat je dat in de geza menlijke koorklank mag horen, anders dan als verrijking van het coloriet. Juist in die eerste beeldschone liederen van Schütz zijn die uitschieters hinder lijk. De andere stemmen maken gelukkig veel goed in verende zang, met fraaie echo-effecten en elkaar overlappende repeterende frasen die gaandeweg in kracht afnemen. Schütz weet goed raad met tekstuitbeelding, in lange melodie lijnen met toen al zeer gewaardeerde schrille dissonanten, maar ook in flit sende ritmiek die regelrecht het hart raakt. Monteverdi gaat in zijn Missa (1651) eveneens nog uit van de 'ouder wetse' polyfonie, die de verstaanbaar heid van de tekst in de weg zou kunnen staan volgens de 'modernen'. Wel voegt hij orgel en viola da gamba (hier een cel lo) aan de koorzang toe, die als continu um prachtig fungeren als twee extra 'stem'kleuren. Slingert het Kyrie als een lang en vervlochten lijnenspel, het Ag nus Dei ruist door de kerk als pure Gre goriaanse mannenzang, zelfs als er een zekere meerstemmigheid ontstaat. In het 'Dona eis pacem' is de heiligheid van die paar mannenstemmen vredig aan banden gelegd. Hoogtepunt is het transparante twee eeuwen jongere Requiem van Puccini, ter nagedachtenis aan zijn vriend Gi useppe Verdi. Verstild, klagend flakkert het orgelspel als een kaars in de koelte, terwijl de cello donkere weemoedige sporen trekt. Zijdezachte unisono zang ontwikkelt zich traag in 'Et Lux perpe- tua, Requiem aeternam', ingetogen be heerst uitwaaierend in hemelse polyfo nie. Ook hier houdt de tenor zich bin nen de doorschijnende koorklank. Hier gunt Puccini ons een blik in zijn ziel. 'De Profundis' van Pizetti 1968), als spiegelbeeld van 'Aus der Tiefe' van Schütz, begint evocatief monumentaal, verloopt in steeds fraaiere, rijk gevulde harmonieën van zilverlicht tot lood zwaar, waarbinnen talrijke nuances, die weer aangenaam contrasteren tegen de licht zingzeggende bijbelteksten. Gijs Leenaars heeft zijn vuurdoop bij het LKK goed doorstaan. Wat meer tintelen de zelfverzekerdheid naar het koor toe is wellicht aan te bevelen. Rotterdam - De belangstelling voor concerten in de Rotter damse Doelen is in het afgelo pen jaar met 20 procent toege nomen in verhouding tot het jaar daarvoor. Er is een toene mende interesse voor concer ten op allerlei terreinen. Wel betreft de stijging vrijwel geheel de losse verkoop van kaarten. Naast de optredens van het Rotterdams Philharmonisch Orkest en de verhuur aan diver se ensembles zijn er in het ko mende seizoen 170 concerten die de Doelen zelf organiseert. Er komen bekende orkesten met beroemde dirigenten als Zubin Mehta, Mikhail Pletnev en John Eliot Gardiner, maar er wordt ook aan jazz en wereld muziek gedaan. Over drie jaar hoopt de Doelen de Grote Zaal aan een renovatie te kunnen onderwerpen. delft - Concertorganisator Mo jo heeft gewaarschuwd voor valse kaartjes die sinds kort in omloop zijn. In totaal werden voor optredens van Van Morri son (vorige week), The Chemi cal Brothers (donderdag) en Anastacia (vrijdag en zaterdag) 81 valse kaartjes ontdekt. De vervalsingen zijn nauwelijks van echt te onderscheiden en zijn gekocht bij niet-officiële ticketbureaus op internet (tic- kets4u.nl en budgetticket.nl). De concertorganisator adviseert mensen om toegangsbewijzen alleen bij officiële verkooppun ten te kopen. Nepkaarten wor den altijd herkend door een nieuwe scanner, gedupeerden worden geweigerd. Mojo open de gisteren een gratis telefoon nummer (0800-5555222) voor mensen met vragen over valse toegangsbewijzen. Amsterdam - De Zaterdagmati nee in het Amsterdamse Con certgebouw wordt volgend sei zoen ingekrompen tot 35 con certen, vijf concerten minder dan in het huidige seizoen. Doordat de serie in mei 2006 eindigt kan de samenwerking met het Holland Festival niet worden voortgezet. Jan Zek- veld, artistiek leider van de Za terdagmatinee gaat er vanuit dat hij zijn internationaal be faamde serie verder onbescha digd door de aangekondigde omroepbezuinigingen kan loodsen. De Zaterdagmatinee is vrijwel geheel afhankelijk van de inbreng van de omroepor kesten. door Peter Kuljt Groningen - Zuur was de kritiek na de verkiezing van Driek van Wissen tot Dichter des Vader lands. Maar de Groningse ver zenmaker, hij dicht onverdroten voort. Zelfs zijn voicemail rijmt. Hij pakt zijn agenda er eens bij. Een paar dagen geleden nog had hij een lezing in Harder wijk. Een voordracht in de bi bliotheek van Heerhugowaard een optreden in Rotterdam, een quiz op Texel. Sinds zijn verkie zing tot Dichter des Vaderlands is de marktwaarde van Driek van Wissen (61) flink toegeno men. „Gisteren kreeg ik vier verzoeken om ergens te gaan voorlezen." Van Wissen is voor zo goed als alles in te huren. „Ik luister symposia en congressen op met een taaicabaret. Op basis van brochures en documentatie voer ik dan een nummer op. Het is niet al te serieus bedoeld en het trekt de lachers aan." Zo heeft Van Wissen zijn licht laten schijnen over de riolering in Nederland, smartlappen, be ginnende dementie, IVF-be- handelingen, de wijkagenten in Drenthe. En met dichter Carel Helder leidt hij sinds kort ook een caféquiz met 'onzinnige vragen'. De poëzie maakt een 'aanzien lijk' deel uit van zijn leven, laat dat wel duidelijk zijn. „Het is leuk om de vorm te hanteren en dat op verschillende manie ren uit te dragen." De dicht kunst is er om zowel de diepste emotie uit te dragen als het ver woorden van de irritatie over een krantenbericht, meent Van Wissen. „Ik zeg wel eens: ik ben niet de beste dichter van Ne derland, maar wel een van de meest gebloemleesde. Een bun del over poezen, een boek over voetbal, ik sta bijna overal in." De verkiezing van Van Wissen heeft de gemoederen in voor namelijk literair Nederland flink beroerd. „Er is een zinnige dis cussie ontstaan over de functie van Dichter des Vaderlands", zegt hij met gevoel voor under statement. „Ik vind dat het werk van zo'n dichter direct moet aanspreken. Mijn tegen standers roepen dat de poëzie Driek van Wissen: „Men denkt dat het de belangrijkste zaak van de wereld is. Maar alleen de naam al, Dichter des Vaderlands, is te archaïsch om al te serieus te nemen." Foto: GPD/Kees van de Veen vooral moet ontregelen. Maar als je na tien keer lezen een ge dicht nog niet begrijpt, schiet je je doel voorbij." Van Wissen is ervan overtuigd dat hij ook zonder de actieve campagne door zijn Groningse achterban de verkiezing gewon nen had. „Het is vooral de keu ze van een heleboel mensen voor toegankelijke poëzie. En dat zijn niet alleen Groningers, maar ook veel lezers van mijn website. Ik weet van een hele boel dichtclubs in het land dat ze mij hebben gesteund: er kwamen stemmen uit Almelo, Eindhoven, Heerhugowaard." Volkskrant-criticus Michaël Zeeman typeerde Van Wissen als een rijmelaar, sinterklaas dichter en drinkebroer. Geër gerd: „Drinkebroer heeft er niets mee te maken. Zelfs al zou ik een drinkebroer zijn, ik moet toch goede gedichten blijven schrijven. Ik vind het ook raar dat dat drinkebroer maar door iedereen wordt overgenomen. Je komt het overal tegen." Hij heeft al met NRC Handels blad, dat het werk van de Dich ters des Vaderlands afdrukt, de onderwerpen afgetast die tot poëzie zouden kunnen leiden. „Ik denk dan aan de terugkeer van de Nederlandse militairen uit Irak. Dat is wel een gedenk waardig moment. En ik weet niet of dat het meest inspire rend is, maar om het ambtsju bileum van koningin Beatrix kan ik niet heen." Een gedicht over het tweede kind van Wïllem-Alexander en Maxima komt er niet. „Dat vind ik niet interessant." Veeleer zal hij de rijmkunst aanwenden bij het overlijden van schrijver Ge rard Reve. Of de paus. Al met al wordt er te zwaar getild aan dat hele Dichterschap des Vader lands, vindt hij. „Men denkt dat het de belangrijkste zaak van de wereld is. Maar alleen de naam al, Dichter des Vaderlands, is te archaïsch om al te serieus te nemen." Van Wissen zit ruim 37 jaar in het onderwijs. Hij doceert tot aan het eind van dit jaar Neder lands in de hoogste havo en vwo-klassen van een scholen gemeenschap in Hoogezand- Sappemeer. „Daarna houd ik ermee op. Ik ben al een jaar verder dan de VUT-gerechtigde leeftijd." De poëzie is begonnen als een hobby en daarna uitge groeid. „Dat gaat nu een nog belangrijkere rol spelen. Ik zeg wel eens spottend dat op mijn cv 'In zijn vrije tijd was hij le raar' staat." Hij zou er niet zo mee zitten als hij na zijn dood niet een onster felijke dichter zou blijken te zijn. „Ik ben niet vies van tijde lijke roem. Maar wat heb je aan status als je dood bent? De poë zie geeft je juist tijdens het le ven zoveel mogelijkheden. Je komt met leuke mensen in con tact, je maakt veel vrienden. Het maakt het leven spannen der op allerlei manieren." Van Wissen beschouwt zijn re lativeringsvermogen als een van zijn grootste gaven. Hij be schrijft zichzelf als optimist. „En tegelijkertijd een fatalist. Het leven gaat zoals het gaat. Je kunt je er zo goed mogelijk te gen verzetten, maar uiteindelijk kun je er niet meer aan doen dan de dag te plukken. Je moet er niet te zwaar aan tillen. Mij wordt vaak verweten dat ik te oppervlakkig ben. Maar het le ven zelf heeft ook vaak weinig diepgang.'

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18