REGIO Gezinsvriendelijk attractieparkje bij Duindigt Op de fiets op zoek naar knelpunten in de wijken X sEindelijk kan ik eens iets terugdoen voor mijn Bouw glazen centrum Houtkamp weer later 'Vrienden van Stompwijk' op 5 april bij Van Nieuwenhoven jlphense docent Arsala naar Afghanistan voor wederopbouw van het onderwijs Leiderdorp moet op zoek naar nieuwe uitvoerder Gemeentebestuur van Rijnwoude gaat dorpen af iewonde bij tóp-staart botsing lzerswoude-dorp - Een 42- rige vrouw uit Moordrecht is sterochtend omstreeks 8.00 ar gewond geraakt bij een inrijding op de Hoogeveense- eg in Hazerswoude-Dorp. Een l-jarige automobilist uit Bos- lop had te laat in de gaten dat i vrouw voor hem, afremde, i Dor de aanrijding klapte de iito van de Moordrechtse op I lar voorganger, een 20-jarige ïstuurder uit Hazerswoude- orp. Hij schoot vervolgens eer tegen een auto die langs kant van de weg stond ge- ijrkeerd. De materiële schade as groot. Het slachtoffer is >or de brandweer uit de auto iknipt. Ze is met letsel aan de >k en ribben naar het Rijnland ekenhuis in Leiderdorp ver- terd. leid gestolen uit enniscentrum phen aan den rijn - Dieven ibben geld ontvreemd uit ten- scentrum Nieuwe Sloot in Al ien aan den Rijn. Zij drongen terdagnacht het gebouw aan President Kennedylaan via !t dak binnen. De inbrekers obeerden ook nog een kluis ten te breken, maar dit mis- kte. Voor de politie arriveer- waren de dieven alweer Jg- r Inden vervangen estig oude iepen PHEN/woubrugge - Langs de ovinciale weg vanaf Alphen- aord tot aan de Kruisweg bij i. Dubrugge komen zeventig euwe linden te staan. Deze imen vervangen zo'n zestig pen die aan vervanging toe n. Morgen worden de iepen, B veelal door de iepziekte in ichte staat verkeren, gerooid, i linden zijn vanaf 28 maart te wonderen op de provinciale 5g- II lebroken neus na achtelijke ruiie phen aan den rijn - Een 17- ige jongen uit Alphen aan n Rijn heeft in de nacht van terdag op zondag een gebro- n neus opgelopen, toen hij - n kopstoot en een klap in het zicht kreeg van een 18-jarige latsgenoot. Rond half vier 's elchts kregen jongeren het met Laar aan de stok in een uit- ansgelegenheid aan de Van mdersloostraat in Alphen. ippen vielen over en weer en ast de 17-jarige jongen deden ig twee bezoekers aangifte ti mishandeling. Een 18-jari- Alphenaar is aangehouden in de loop van zondag weer vrije voeten gesteld. Hij zich binnenkort verant- lorden voor de politierechter. Leidsch Dagblad-bus morgen in Koudekerk De Leidsch Dagblad-bus be zoekt morgen Koudekerk. Twee redacteuren staan naast de blauwe Citroen klaar om plaat selijke anekdotes, heikele pun ten en vragen over de krant op te nemen. Het rijdende redac tielokaaltje staat tussen 10.00 en 14.00 uur bij de winkels aan de Prins Bemhardstraat. Mariaschool komt weer te voorschijn aarlanderveen - De gevel van de Mariaschool in Aarlander veen is vanaf morgen weer in volle glorie te zien. De oor spronkelijke entree van de school, die stamt uit 1914, was lange tijd onzichtbaar vanwege de bijgebouwen, maar die zijn inmiddels gesloopt. Morgen heeft een feestelijke officiële bouwstart plaats van elf wonin gen in de Mariaschool aan het Noordeinde in het dorp. Dan onthullen de Alphense wethou der Groen in 't Wout en direc teur T. Kuné van Wonen Cen traal de gevel. De woningen die in de school gevestigd worden, vormen een deel van de mini maal 500 woningen die Wonen Centraal voor het jaar 2008 rond Alphen aan den Rijn wil bouwen. In 1997 is al begonnen met het bouwplan, dat ervoor zorgt dat het oude schoolge bouw nog deels behouden kan blijven. Na de officiële onthul ling is er morgen een tentoon stelling over de Mariaschool. Ook geeft het voormalige hoofd van de school, C. Oerlemans, les aan belangstellenden. De feestelijkheden beginnen om 13.30 uur. door Loman Leefmans wassenaar - Galopperende cowboys die strijden met roodhuiden en gehar naste ridders die elkaar uit het zadel wippen. Wildwest optredens en mid deleeuwse voorstellingen gaan op zon dag 13 maart in première bij draf- en renbaan Duindigt. Het Wassenaarse paardencentrum heeft daarvoor een aparte showbak aangelegd als onderdeel van een at tractieparkje met onder meer op- blaaskussens en een kabelbaan. „Het is duidelijk dat wij ons op gezinnen met kinderen gaan richten, naast de gebruikelijke bezoekers", aldus Tom Sova, speciaal voor dat doel aange trokken door Duindigt. De renbaan bestaat volgend seizoen honderd jaar en heeft in die eeuw verschillende keren voor zijn voort bestaan moeten vrezen. De interesse voor de paardenraces en het onlos makelijk daaraan verboden gokken fluctueerde regelmatig. Daarmee kwam ook de financiële positie van Duindigt onder druk te staan. Om een nieuwe doelgroep aan te boren is Sova van de Concepting Company ingehuurd. Hij zette een handvol ac tiviteiten voor kinderen tussen de vier en veertien jaar op poten. Sova geeft hoog op over de ponyclub. „Kinderen krijgen onder begeleiding les en ontvangen na afloop een certi ficaat. Met dat certificaat krijgen ze korting op vervolglessen bij maneges in de omgeving, want die willen we niet in de weg zitten", aldus de orga nisator. In de showbak met tribune, betaald door de Business Club, worden de monstraties gegeven en toneelstukjes opgevoerd. „Niet alleen spektakel met cowboys of ridders, maar ook voltige, dressuur en springen komen aan bod. We willen daarmee de paar densport in de breedte promoten", zegt Sova. Bijlgooien, buks schieten, hutten bouwen en nog dertig soort gelijke onderdelen, steeds in wisse lende samenstelling, completeren de reeks nieuwe activiteiten op het ter rein van de renbaan. Het drafseizoen op de vermaarde baan is afgelopen zondag begonnen, op 13 maart gaan daarbij de kinderfestiviteiten van start. rad jgj Het glazen centrum in de Houtkamp. Afbeelding: architect Reijenga door Loman Leefmans leiderdorp - Een demonstratie van milieuaspecten. Zo om schrijft architect Tjerk Reijenga uit Gouda zijn creatie die in park de Houtkamp moet wor den neergezet. Het pand biedt het nieuwe Milieu Educatie Centrum (MEC) een onderko men. De gemeente Leiderdorp be taalt 375.000 euro voor de bouw en legt nog eens jaarlijks 16.000 euro neer voor onderhoud. Desondanks heeft projectont wikkelaar Arcadis Heidemij de handen van het centrum afge trokken, wat de aanvangsdatum opnieuw opschort. Arcadis wilde de bouw uitvoe ren via een bijzonder project, waarbij criminele jongeren werkervaring opdoen. Daarvoor bleek de realisatie van het MEC toch niet zo geschikt, zo liet het bedrijf de gemeente onlangs weten. Leiderdorp moet nu op zoek naar een nieuwe uitvoer der en daardoor ontstaat weer vertraging. Het huidige houten natuurcen- trum staat naast het voormalige restaurant In den Houtkamp en is te klein. Als één schoolklasje op bezoek is, puilt het pand uit en het sanitair is sterk verou derd. De gemeente wil al sinds het eind van de vorige eeuw dat optrekje door een moderner exemplaar vervangen. De nieuwbouw komt bij de zoge heten vijfsprong, enkele tiental len meters verderop langs de Van Diepeningenlaan. Een inbreuk op het park, von den enige omwonenden en vaste bezoekers. De gemeente raad dacht daar anders over, maar vooral de oppositiepartij en zetten vraagtekens bij de kosten. „De vraag of een nieuw centrum door bezuinigingen moest sneuvelen, heeft het plan ook anderhalf jaar vertraagd", aldus Reijenga. Met 'een demonstratie van mi lieuaspecten' bedoelt de archi tect het gebruik van verschil lende natuurlijke materialen. Hout en glas overheersen en ook stro en leem worden benut. Het dak bestaat uit vetplantjes. Verder is het de bedoeling dat de nu nog onbekende bouwer gebruikmaakt van zonne-ener- gie. Het gebouw wordt op natuurlij ke wijze geventileerd en opge vangen regenwater spoelt de toiletten door. Van het nieuwe gebouw gaan naast de mede werkers van het centrum ook natuurvereniging IVN, de vo gelwerkgroep en de imkerver eniging gebruikmaken. stompwijk - De Vrienden van Stompwijk overhandigen op dinsdag 5 april een handteke ningenlijst aan provinciebe stuurder Jeltje van Nieuwen hoven. Het actiecomité heeft de hoop op de provincie ge vestigd in de strijd tegen de snelle en forse uitbreiding van het dorp, zoals de ge meente Leidschendam Voorburg die voorstaat. Een eerdere ontmoeting tussen Van Nieuwenhoven en de 'Vrienden' ging afgelopen maand niet door. De Stompwijkers verzetten zich tegen de bouw van 350 nieuwe woningen. De op brengst daarvan moet de ver huizing van enkele plaatselij ke glastuinbouwbedrijven be kostigen. De gemeente Leid- schendam-Voorburg, opstel ler van het plan, is niet vat baar voor de argumenten van de actiegroep die vindt dat het karakter van het dorp ver loren gaat, terwijl extra toe gangswegen en voorzienin gen uitblijven. De actiegroep voelt zich gesteund door een grote meerderheid van de in woners; bij 1059 van de 1400 huishoudens werd een hand tekening opgehaald. De Vrienden hopen dat de pro vincie een stokje voor de plannen steekt, omdat ook deze overheidsinstantie goed keuring moet geven aan het bouwen in een polder. rijnwoude - Loszittende stoep tegels, lantaarnpalen die het niet doen of bijvoorbeeld het openbaar groen dat er slecht bijstaat? Inwoners van Rijn woude die klachten hebben over hun omgeving, kunnen die melden bij de gemeente. Een delegatie trekt binnenkort in vijf dagdelen per fiets de wijk in om met de inwoners de knel punten te inventariseren. Rijn woude begint met wijkbeheer. De raad besloot vorig jaar al om aan wijkbeheer te gaan doen. Het doel is om de kwaliteit van de openbare ruimte te verbete ren, de betrokkenheid van de inwoners bij hun omgeving te vergroten en om een beter con tact te krijgen tussen bewoners en de gemeente. Behalve de wijkschouw per fiets in maart organiseert de ge meente ook inloopavonden. Wie op- of aanmerkingen heeft kan op een nog nader te bepa len tijdstip in mei het gemeen tehuis binnenlopen. De burge meester of een van de wethou ders, ambtenaren, iemand van de politie en mogelijk van de woningbouwvereniging Habe- ko Wonen zijn aanwezig om in formatie te verstrekken of wen sen te verzamelen. Met alle gegevens maakt de ge meente nog voor de zomerva kantie een beheerplan. Daarin staat wat er de komende jaren allemaal in de wijken wordt uit gevoerd. Inmiddels zijn er twee wijk teams, bestaande uit een ray onbeheerder en een uitvoerend medewerker, in Rijnwoude ac tief. Het ene team is beschik baar voor Benthuizen en Ha- zerswoude-Dorp ('rayon zuid'). Het andere team zorgt ervoor dat de wijken in Hazerswoude- Rijndijk en Koudekerk aan den Rijn ('rayon noord') er netjes bijliggen. Ze rijden in herken bare gemeentevoertuigen. Volgens de woordvoerster van de gemeente was het niet mo gelijk om de schouwen 's avonds te houden. „Het is dan te vroeg donker. En om de schouwen later in het jaar te houden, ging ook niet. Het be heerplan moet immers voor de zomer klaar zijn. Ik hoop dat als mensen niet meefietsen, ze wel hun op- en aanmerkingen bij ons melden. Dan kunnen we daar de fietsroute op afstem men." De wijkschouwen zijn op 10 maart in Koudekerk aan den Rijn (9.00-12.00), 16 maart in Hazerswoude-Rijndijk (13.30- 16.30 uur), 17 maart in Groene- stein (9.00-12.00 uur), 23 maart in Benthuizen (9.00-12.00 uur) en op 24 maart in Hazerswou- de-Dorp (9.00-12.00 uur). me meer zorgen over maak is een huis. Ik krijg veel gasten uit Nederland van bijvoorbeeld het ministerie, uit de onderwijswe reld en de ambassade. Maar ik zou niet weten waar ik ze zou kunnen ontvangen." De telefoon gaat in huize Arsa la. Telefoon uit Afghanistan, dus het interview wordt even onderbroken. Nang Arsala praat in de taal van zijn moe der, dari. Iemand aan de ande re kant van de lijn vraagt of hij een plek in een guest house moet regelen. Even later belt diezelfde persoon weer: het guest house is vol. „Ik zie het wel waar ik terechtkom", zegt Arsala teleurgesteld, als hij het gesprek heeft beëindigd. „Ik ga niet in een hotel, want straks ben ik 100 euro kwijt. Gelukkig heb ik er nog studievrienden." Naaste familieleden zijn er niet meer. „Ze zijn allemaal ge vlucht. De meeste wonen in Amerika." In Afghanistan zit nog een verre neef: voormalig vice-president Arsala, tegen woordig minister van handel. „Maar ik wil hem niet zomaar vragen om onderdak." De uitblinkende leerling Nang Arsala groeide op in de Af ghaanse hoofdstad Kabul. Op zijn negentiende verliet hij zijn land om te gaan studeren op de Amerikaanse universiteit in Bei roet. Hij trouwde er met de uit Leiden afkomstige Leidy van Mourik. Het stel kwam in 1974 naar Nederland, eigenlijk om afscheid te nemen van de fami lie van Van Mourik. Ze zouden zich voorgoed gaan vestigen Ar- sala's geboorteland. Maar de terugkeer werd uitge steld omdat Arsala nog een doctoraalopleiding volgde. In 1977 werd hij leraar natuurkun de op het Ashram College. „Ik zou er een jaar gaan werken om geld te verdienen voor de terug reis naar Afghanistan. Maar het liep anders. De Russen vielen het land binnen. Mijn familie verklaarde me voor gek om te Nang Arsala: „Mijn missie is geslaagd als ik 10 procent van mijn doelen kan verwezenlijken." Foto: Mark Lamers rug te keren. 'Wij proberen hier weg te komen en jij komt hier?', zeiden ze." Vanaf dat moment leefde het Alphense gezin van jaar tot jaar. Van emigratie kwam het uiteindelijk niet meer. Maar toch liet zijn geboorte land Nang Arsala niet los. Hij bekommerde zich met zijn ge zin om de asielzoekers uit Af ghanistan. „Toen ik kwam, woonden er slechts drie, vier gezinnen uit mijn geboorte land. Nu wonen hier 30.000 Af- ghanen." Ook richtte hij met collega en vriend John Lange- rak de koepel van tientallen Af ghaanse organisaties in Neder land op: de Algemene Coördi natie Raad Afghanen. De stich ting coördineert activiteiten ten behoeve van de wederopbouw. „Uiteindelijk kwam ik met John Langerak voor het eerst weer in Afghanistan, in 2000, en ik ben er in 2002 en 2003 nog terugge weest." Arsala is blij dat het de goede kant opgaat met Afghanistan nu de Taliban is gevallen en president Karzai aan de macht is. Maar er is nog veel werk aan de winkel. „Sommige scholen hebben geen huisvesting, ande re beschikken niet over gekwa lificeerde docenten en leermid delen. Verder zijn lesmateriaal en inventaris vaak verouderd en ontbreekt goed leiderschap in de scholen. Ik hoop leraren te kunnen opleiden die op hun beurt weer leraren opleiden." De Alphenaar denkt nu al dat een jaar te kort is om al zijn plannen te verwezenlijken. Hij verwacht daarom twee jaar weg te blijven. Zijn vrouw berust hierin. „Het is zijn hele leven al zijn wens geweest", zegt ze. „Ik ben het wel gewend. Hij is de afgelopen jaren nogal eens weg geweest: naar Afghanistan, maar ook naar zijn familie in Amerika. Ik vergelijk het maar met het leven van een zee mansvrouw." Contact onder houdt het echtpaar via internet met een webcam. Als het even kan vliegt Leidy van Mourik een keer, al dan niet met de kinde ren Naila (25), Rochshan (22) en Izmaray (20), naar het verre oosten.Als de financiën het toelaten", maakt ze een voor behoud. „Want we moeten nu allebei even heel zuinig leven." Voor de Alphense Afghaan is zijn missie geslaagd als hij 10 procent van zijn doelen heeft bereikt. „Ik moet realistisch blijven. Er zijn allerlei proble men op financieel en politiek gebied, er is een personeelsge brek en de tijd is beperkt. Een goede vriend zei eens: je moet geen verwachtingen hebben, maar hoop." Wie Nang Arsala financieel wil steunen bij de wederopbouw van Afghanistan kan geld stor ten op het bankrekeningnum mer van Acra: 489893457. Voor meer informatie: nangar- sala@gmail.com ng ak eör Marieta Kroft Z^hen aan den rijn - Een !>om voor Nang Arsala (56) uit ^hen aan den Rijn wordt waar- |d. „Eindelijk kan ik iets terug zien voor mijn vaderland", zegt aan de vooravond van zijn „Als Afghaan kreeg ik jmers bijna veertig jaar gele- n een studiebeurs." Zaterdag •^mt hij afscheid van zijn ^.uw en drie kinderen om voor n of twee jaar te helpen aan oiwederopbouw van Afghanis- Hij gaat zich onder meer be- ouden met het opleiden van s#ren. in koffers zijn gepakt en een Icheidsreceptie heeft hij net hter de rug. Hoewel hij zijn *buw en kinderen en ook Ne- 2 ^land vanwege alle voorzie- ;en en de goede hygiëne zal missen, kijkt hij ernaar om in Afghanistan aan het te gaan. Zijn ervaring als int natuurkunde aan het :am College en natuur- idedidactiek aan het Leids as"stituut voor Onderzoek in de r' ituurkunde (LION) zal hem ed van pas komen. „Ik kreeg ton beide werkgevers alle me zegt hij dankbaar. ie gaven mij buitengewoon de rlof en betden mijn pensi- ipremie door." De Leidse jiversiteit stelt bovendien LnJOOO tot 30.000 euro beschik- voor de bouw van een icum voor de lerarenoplei- rentegen valt hem de me- srking van het ministerie buitenlandse zaken tegen, weet nog niet waar hij zater- ;avond kan overnachten. r 'er de veiligheid maak ik me verën zorgen. Hoewel er een ne- tief reisadvies geldt voor dit ;dypd, voel ik me vrij om te gaan ■4b1 staan waar ik wil. Waar ik

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15