Onderzoek naar risico's Bio Science Park Visser LEIDEN REGIO Geen woorden maar daden op het water Meer boetes voor illegale werknemers Het Gat van Palace blijft voorlopig gat RJ Geen tolk van gemeente bij inspraak Corsokoorts slaat toe Subsidies voor rechtenfaculteit^ dinsdag i maart 2005 door Timoteus Waarsenburg leiden - De Leidse WD-fractie maakt zich zorgen over de veilig heid van inwoners van Leiden. Aanleiding is de ontploffing bij het Leidse biotechbedrijf Cento cor, twee weken geleden. De ge meente inventariseert de risico's van het Bio Science Park. Door de ontploffing in een ver warmingsketel kwam een deel van de stad zonder warm water te zitten. „Lopen Leidenaars leiden - Inwoners van Leiden die de Nederlandse taal niet machtig zijn, kunnen geen be roep doen op een door de ge meente betaalde tolk als zij wil len inspreken tijdens gemeen telijke bijeenkomsten. Dat heeft de gemeenteraad bepaald. Het college van burgemeester en wethouders wilde wel een be taalde tolk beschikbaar stellen, maar de gemeenteraad heeft daar een stokje voor gestoken. Raadslid Rianne Becht van Groenlinks probeerde tever geefs de raad van het door vijf partijen ingediende amende ment af te houden. Volgens haar moeten inwoners van Lei den die geen Nederlands spre ken dezelfde inspraakmogelijk heden hebben als andere inwo ners. Ook doven zouden vol gens haar door deze wijziging gedupeerd zijn, maar dat werd door WD'er Leendert de Lange meteen tegengesproken. „Deze bepaling gaat over inwoners van Leiden die geen Neder lands spreken. Doven vallen daar niet onder. Als gemeente zorgen we dat mensen met een rolstoel het stadhuis in kunnen en dat doven gebruik kunnen maken van een tolk." De meeste raadsleden vinden in aansluiting op het overheids beleid dat nieuwkomers in Ne derland, en dus ook in Leiden, snel de taal moeten leren. Be halve Groenlinks, stemde ook CDA-voorman Wïm Bleijie als enige van zijn partij tegen het amendement. „Tegenwoordig verlangen wij van nieuwkomers dat ze Nederlands leren. Maar dat is niet altijd zo geweest. De mensen die hier in de jaren ze ventig en tachtig kwamen, hoefden geen Nederlands te le ren en kregen zelfs onderwijs in hun eigen taal aangeboden. Die mensen zijn nu oud en spreken vaak zeer slecht Nederlands. Dat probleem hebben we zelf gecreëerd. -Daarom vind jk dat we de mogelijkheid moeten bieden om ook die mensen via een tolk hun zegje te laten doen." Behalve een inperking van de inspraakvërordening sleepte de gemeenteraad via een amende ment ook een verruiming uit de strijd. Het voorstel van burge meester en wethouders om burgers die geen rechtstreeks belang hebben bij bepaalde be sluiten ook geen inspraakrecht te geven, werd weggestemd. meer risico's dan inwoners van andere gemeenten", vragen de liberalen zich af. Ze hebben burgemeester Lenferink inmid dels om opheldering gevraagd. De explosie op het Bio Science Park had donderdag 17 februari in alle vroegte plaats in een productiegebouw van Centocor waar medicijnen worden ge maakt. Rond half vijf ontplofte door nog onbekende oorzaak een stoomketel op de eerste verdieping. Door de knal werden muurpla ten in het rond geslingerd en werd de achterkant van het ge bouw weggeblazen. Er waren geen gewonden en er ontstond geen brand. De geëxplodeerde ketel werd gebruikt om water op te warmen voor het sterilise ren van productieapparatuur en de productie van medicij nen. De WD wil onder meer weten welke risico's inwoners van Lei den lopen bij toekomstige inci denten op het Bio Science Park en of er gevaarlijke stoffen vrij zouden kunnen komen. Ook het gegeven dat de stoomketels van een bedrijf als Centocor op dezelfde stadsverwarmingslei dingen zijn aangesloten als ver schillende huishoudens in de stad, baart de liberale fractie zorgen. „Is het niet vreemd dat door een ontploffing in een warmwaterketel op een bedrij venpark een aantal inwoners van Leiden ineens zonder warm water zit?", vraagt WD- raadslid Rob de Rooij zich af. Volgens Lenferink lopen de in woners van een stad waar veel bedrijvigheid is, automatisch meer risico dan inwoners van plaatsen waar helemaal geen industrie is. „Maar er is geen sprake van een gevaarlijke situ atie", aldus Lenferink. „Alle be drijven op het Bio Science Park beschikken over een milieuver gunning en krijgen regelmatig inspecties van de brandweer. De bedrijven voldoen dus stuk voor stuk aan de gestelde veilig heidsnormen. De vraag is al leen of er door een concentratie van bedrijven meer risico be staat. Om dat in kaart te bren gen laten we op dit moment een risico-inventarisatie voor het hele bedrijvenpark uitvoe ren. Het zal enkele maanden duren voordat we de uitkomst van dat onderzoek hebben." Of er bij eventuele toekomstige incidenten gevaarlijke stoffen kunnen vrijkomen en waarom bewoners én biotechbedrijven op dezelfde stadsverwarmings leidingen zijn aangesloten, laat de burgemeester uitzoeken. Inspecties bij particulieren en bedrijven leiden/bollenstreek - Contro les op illegale werknemers heb ben in de eerste weken van 2005 tot een flink aantal boetes voor bedrijven en particulieren geleid, vooral in de Bollen streek. Dat zegt de Arbeidsin spectie die sinds 1 januari de controles op de inzet van illega le werknemers heeft opgevoerd. De boetes lopen op van 4000 euro voor een particulier tot 8000 euro voor een bedrijf per illegale werknemer. In Nederland mogen alleen mensen uit landen van de Eu ropese Unie werken. Ook inwo ners van Noorwegen, IJsland en Liechtenstein kunnen aan de slag. De Arbeidsinspectie con troleert vooral op werknemers uit landen buiten de Europese Unie maar ook op werknemers uit landen die sinds 1 mei wel lid zijn van de EU. Die mogen wel in Nederland werken maar moeten over een vergunning van het Centrum voor Werk en Inkomen fCWI) beschikken. De sinds 1 januari uitgebreide inspectieteams kijken niet al leen bij bedrijven - vooral hore ca, agrarische bedrijven en de bouw - maar ook bij particulie ren. „Dan hebben we het over een particulier die zijn huis laat verbouwen of het buitenwerk laat schilderen door illegale werknemers. Dat is nu echt een substantieel aandeel van ons werk", aldus H. Dammers van de Arbeidsinspectie. De Arbeidsinspectie sluipt daarbij niet door wijken en straten om bij iedereen naar binnen te gluren. Dammers: „We krijgen meldingen van bij voorbeeld de politie maar ook van brancheorganisaties. We stoppen ook rustig bij een stei ger voor een huis om even een kijkje te nemen. Als het nodig is, schromen we niet om ook huizen binnen te gaan. Daar hebben wij het recht toe." De Bollenstreek is een gebied waar de Arbeidsinspectie veel werk heeft. „Daar bevinden zich hoge concentraties men sen uit de net toegetreden EU- landen of van buiten de Euro pese Unie. Die zitten daar niet zonder reden, dus komen wij daar heel frequent. En er is geen controle waar we niks aantreffen", aldus Dammers. Hoeveel boetes exact meer zijn uitgeschreven, weet Dammers niet. En ook het ministerie van soci ale zaken kan daar geen duide lijkheid over geven. „Maar de controles zijn met 30 procent opgevoerd. Het duurt even voordat de uitgeschreven boe tes zijn verwerkt. Eind april ver wachten we pas de echte cij fers. Maar het is zeker meer dan vorig jaar", aldus M. de Vette, voorlichter van het ministerie. Behalve de Arbeidsinspectie voert ook de politie controles uit. Zo worden op Noordwijkse campings de fietsen onder de loep genomen en steekproefs gewijs de nachtregisters nagelo pen. Buitenlanders die nog boetes hebben uitstaan of voor delicten worden gezocht, wor den direct van hun bed gelicht. Er heerst nog steeds bedrij vigheid rond het huis van de burgemeester. Dik anderhalf jaar nadat Henri Lenferink hier het hoogste ambt heeft aanvaard, is hij nog altijd doende zich in de stad te nestelen. Het is weekeinde, ik wandel langs de brede uitvalsweg waar het burgemeestersge zin domicilie heeft gekozen en zie Lenferink en echtge note stevige arbeid verrich ten. Hij wroet in de grond rond hun eenvoudige doch royale hoekwoning en zij is met terrastegels in de weer. Beiden hebben zich ade quaat gekleed op het gure, natte weer. De burgemees tersbenen en die van zijn vrouw zijn gestoken in kap laarzen. Hun broeken zijn van ribfluweel, hun jassen dik en voorzien van een hoge kraag. Het tafereel bevalt me. De Lenferinks zijn doeners en geen dikdoeners. Daar wordt gewerkt. Ik woon niet zo ver bij de burgemeester vandaan en heb de ontwikkelingen rond zijn woning op de voet kun nen volgen. Henri Lenferink had koud de sleutel van zijn huis in Leiden of er stonden allerlei busjes van bouwbe drijven bij hem voor de deur. Het afbreken en wederop- bouwen nam onmiddellijk een aanvang. Ook werd er aan de achterzijde een aar dig stukje bij geknutseld. Bij ons thuis leidde dat tot enige afgunst, want anders dan de nieuwe burgemeester hadden wij hemel en aarde moeten bewegen om onze keuken te mogen uitbreiden met een stukje van twee bij twee meter. Ons verbou wingsplannetje was uitgete kend door een heuse archi tect maar vond geen genade op het Stadsbouwhuis. Ter wijl in onze wijk sprake is van een onstuimige wild groei van schuren, serres, uitgebouwde keukens, ja zelfs dierenverblijven waar nooit een haan naar heeft gekraaid, namen wij de offi- ciële weg. En omdat van al die bouwseltjes bij ons in de I buurt er één legaal tot stand is gekomen, werd onze aan- vraag afgewezen. Want die 11 ene, goedgekeurde uitbouw s gold als de norm en ons idee 11 week daar qua hoogte een F centimeter of tien van af. Maar goed, uiteindelijk zit- ten ook wij, net als de Lenfe- rinks, wat ruimer in onze keuken. Afgunstig jegens de burge- meester ben ik al lang niet 'I meer. Ik begin meer en meer bewondering te krijgen voor j. Henri Lenferink, op papier eerste burger, maar in prak- g tijk toch vooral een jongen van het volk. Hoogtepunt in t zijn Leidse bestaan is zijn 0 heldhaftige optreden bij een )i voetbalwedstrijd in De Mors. d Als ik de krant mag geloven, pi en dat doe ik maar al te Ir graag, is de burgemeester er j» tussen gesprongen bij een n dreigend handgemeen. Van e der Werff, was mijn eerste ;c gedachte toen ik het bericht j op de voorpagina las, einde- v lijk hebben we weer een bur- gervader van het kaliber Van der Werff. j« Henri Lenferink in het voet spoor van de heldhaftige g Pieter van der Werff, die tij dens de Spaanse belegering pi het hongerende volk zijn ei- gen vlees aanbood. Ik kijk n hoe onze burgemeester een te stukje eigen grond op de n schop neemt en stel met ge- tl noegen vast dat de verkie- zi zing van 2006 hem geen ia angst inboezemt. Wie zo veelei werk van zijn huis maakt, ca denkt in de verste verte niet ai aan verkassen. ar. Het moet wel heel erg raar ap lopen, wil ik volgend jaar as niet op Lenferink stemmen, ig (i Jaap Visser A noordwijkerhout - Een vonkenregen bij het las sen van betonijzerdraad voor de praalwagen 'Bloe mencorso'. De werknemers van Agro Techniek in Noordwijkerhout zijn al weken bezig om in hun vrije tijd een aantal wagens te lassen voor het bloemencorso. Het corso rijdt op 22 april 's avonds in Noordwijkerhout en daags daarna van Noord- wijk naar Haarlem. „Als wij op 1 april klaar zijn, moeten eerst de kale geraamten met karton, plastic of doek worden be kleed. Daarna wordt er bouwschuim overheen ge spoten en dan steken ze daar de bloemen in", legt Kees Meeuwissen die de supervisie heeft over het lassen, uit. Voor de opbouw van een wagen van gemiddeld vijftien meter lang en drieënhalve me ter hoog is zes tot twaalf kilometer draad nodig. Het maken van de draadmodellen kost volgens Meeuwissen zo'n 150 manuren per wagen. Wat zijn drijfveer is om samen met zijn maten steeds weer overuren te maken voor het lente feest? „Het zal de corso-koorts wel zijn die steeds weer bij ons toeslaat", veronderstelt hij. Foto: Dick Hogewoning NooRDWiJK - Projectontwikke laar R. van de Putte mag voor lopig niet aan de slag op het Gat van Palace in Noordwijk. Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft de eisen aange scherpt, omdat Noordwijk ter hoogte van het Palaceplein een van de zwakste schakels langs de Nederlandse kust is. Ver wacht wordt dat de plannen voor de kustverdediging over anderhalf jaar zijn uitgewerkt en dat tegen die tijd duidelijk is of alsnog op het Gat van Palace mag worden gebouwd. De beslissing van de dijkgraaf en de hoogheemraden (het da- gelijks bestuur van het hoog heemraadschap) komt op een voor Van de Putte ongelegen moment. Op 25 maart loopt een tienjarige overeenkomst af met Noordwijk. Daarin staat onder meer dat de gemeente een gedeelte van het net aange legde trottoir tussen het Gat van Palace en het parkeerter rein Palaceplein moet leveren om de bouw van winkeltjes, ho reca, 35 appartementen en een parkeergarage mogelijk te ma ken. In ruil daarvoor zou de ge meente grond op de Olieburg langs het Prominent Inn-hotel krijgen. Om te voorkomen dat de overeenkomst zou verlopen, kondigde Van de Putte vorige maand in' een brief aan meente en hoogheemraS schap aan dat hij begin ma)" met de bouw zou beginnen i en W hebben toen voorgesti J om te onderhandelen over e nieuwe overeenkomst. Volge wethouder Barnhoom geldt aanbod nog steeds: „In 1J1 overeenkomst moet recht wi den gedaan aan de belang van alle partijen." De afsprak over de grondruil zouden eor ter vervallen. Van de Putte kon nog 'geen zM nig woord' zeggen, omdat k0) de tekst van het besluit nog ij^ had gelezen. 1 id. Ln< Geen politieke gekrakeel, geen annexaties, geen ruzies maar samenwerken en vriendschap. En oh ja, geen woorden maar daden. Dat is wat de Stichting Waterevenementen voor ogen heeft. Het bestuur bestaat uit de Warmonders Luc Schouten en Nico Ouwehand, LuukTer- raneo uit De Kaag en Peter La- bruyère uit Leiden. Doel van de stichting is de promotie van de watersport in de breedste zin van het woord. „We vullen elkaar aan", aldus Labruyère. De voorzitter is naar eigen zeg- gen wars van oorlog, Hoekse en Kabeljauwse twisten en ge zeik. „Maar we moeten onszelf verkopen zoals het hoort. De grachten en singels van Lei den, de Leede in Warmond en De Kaag zijn toch prachtig. Een geweldig middel om toe risten te trekken maar ook voor de mensen in deze regio om te ontspannen. Daarom hebben we de stichting opge richt." De stichting heeft een speciale vlag laten maken die fier op de schepen moet gaan waaien. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan 8erendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 „Een vlag met de gemeente wapens van Leiden, Warmond, De Kaag en Alkemade", aldus Labruyère. „Met in het hart wederom het wapen van Lei den. Maar dit is de eerste serie. In volgende series kunnen we het middelpunt van de vlag aanpassen al naar gelang de thuishaven van een schip," In april wordt bij de jenever boom in Warmond het pro gramma van de stichting be kendgemaakt. „De jenever boom staat in het verlengde van de Lee vlak bij De Kaag", aldus Labruyère. „Die boom heeft er ruim een eeuw ge staan toen die in de oorlog is omgezaagd omdat mensen hout nodig hadden. Na de oor log is er een nieuwe geplant die er nog steeds staat. In de boom hangt echt een fles jene ver maar er zijn maar weinig mensen die dat geloven." Bij de jeneverboom mogen van de voorzitter van de stich ting geen mannen in mooie pakken komen 'die alleen maar lullen'. „Integendeel, ie dereen die bij die boom staat en wat te vertellen heeft, werkt mee aan de evenementen voor het komende seizoen. Het is een veelbelovend programma met onderdelen als survival in de polder, romantisch tafelen en redt je huwelijk. We gaan écht een mooie zomer tege moet." leiden - De Leidse rechtenfacul teit krijgt drie onderzoekssubsi- dies van de Nederlandse Orga nisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) in Den Haag. De faculteit gaat onder zoeken of burgers compensatie kunnen krijgen voor grote pro jecten (Betuwelijn, HSL) die op zichzelf rechtmatig zijn, maar waar burgers toch schade van kunnen lijden. Een tweede onderzoek dat i: prijzen viel, is een inventaj tie van humanitair gewoon? recht in burgeroorlogen. Het derde onderzoek gaat de vraag of staten straf kun: krijgen als zij handelen in sti met het internationale str recht en zo ja, of zo'n sip praktisch haalbaar is. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en 12.c uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.r De vlag van de Stichting Waterevenementen heeft het gemeentewapen van Leiden in het hart. Daaromheen vanaf boven met de klok mee de wapens van Warmond, De Kaag, Alkemade en we derom Leiden. Foto Dick Hogewoning Acties voor Pancras-Oost Medewerkers van woningcor poratie Ons Doel, de politie en de gemeente slaan de han den ineen om de 'leefbaar heid' in Pancras-Oost te ver beteren. In samenwerking met buurtbewoners is een lijst opgesteld van actiepun ten, dte variëren van het op vegen van zwerfvuil tot het verbeteren van speelvoorzie- ningen. De komende maan den gaan de verschillende partijen aan de slag om Pan cras-Oost schoner, mooier en veiliger te maken. Eind dit jaar worden de afspraken ge- evalueerd. De deelnemende instanties hopen dat wijkbe woners 'hun meer leefbare buurt zelf onderhouden'. Eric-Jan Berendsen Meisjes die van knutselen houden kunnen op donderdag naar een Technika 10-club in buurtcentrum Stevenshof of Vogelvlucht. De workshops zijn van 14 tot 16 uur en zijn voor meisjes van 9 tot en met 12 jaar. Opgeven bij de buurthuizen. Een middag met 'autostunt werk': op afstand bestuurbare auto's, springschansen en bot singen, wordt vrijdag gehouden in buurthuis Matilo. Kinderen van 6 tot en met 12 jaar zijn van 14.00 tot 16.00 uur welkom in het buurthuis aan de Zaan- straat. Kosten 1 euro. De Leidse ruilvereniging Ko- ningskerk houdt vrijdag een ruilavond in buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade. Aanvang 19.00 uur. In de kantine van het Visser 't Hooftlyceum aan de Ka- gerstraat is zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur een postzegelruil beurs. De organisatie is in han- ltrui\id, }t.°ib den van Philatelica Leiden. Dansen op muziek uit de ji ren zeventig en tachtig kan z terdagavond in buurtcenti Morschwijck aan de Topaas laan 19. Aanvang 19.30 uur, kosten twee euro. Vrijdagochtend (van 9.30 12.30 uur) is de eerste van vi< 't lessen 'kennismaken met de computer en internet' in de Leidse bibliotheek aan de Nieuwstraat. Het IVN houdt zondag een wandeling over het Landgoe Huys te Warmont. Die begin om 14.00 uur bij de ingang de Herenweg 139. Het Leidse gospelkoor Dab maakt met een nieuwe dirigt l een nieuwe start. Wie mee vq zingen kan op maandag- of dinsdagavond vanaf 19.30 ui een repetitie bijwonen in ver pleeghuis Zuydtwijck. Voor meer informatie: www.igkda£T bar.nl of 071-5721425/54246i%.' bi we igav 11 ver stai

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14