LEIDE Kerken bedreigd door eisen brandweer Kunstenaars maken overlevingsplan voor Haagweg 4 REGIO R1 Ook Vredes- en Bevrijdingskerk mogelijk dicht Gesprek over veiligheid op universiteit 'Het gaat allemaal zo ambtelijk in Leiden De hoogte in i'/i/I dinsdag 1 maart 2005 in opgepakt pompstation .en - De politie heeft vorige k donderdag een 17-jarige faar aangehouden op ver- g van een overval op een estation en een poging rval op dezelfde pomp ~"de Hoge Rijndijk. Twee ge- a^n zagen dat hij zich ver- ït ophield nabij het benzi- ation. Zij belden de politie, stde man aanhield en een vuurwapen vond. Verder 0|brzoek wees uit dat de ver- ite donderdag 17 februari ;efal een overval op hetzelfde tinestation pleegde. Hij er toen met geld vandoor. °!rschijnlijk heeft de man op 4(jbruari eerst het benzine- on aan de Lammenschans- willen overvallen. jdenaar gewond mishandeling 'J)n - Een 21 -jarige Leidenaar dndagmiddag op de Kastan- o«de door drie jongens mis leid. Hij fietste daar toen trio hem de doorgang af- n^d en van zijn rijwiel trok. ma werd hij geslagen en itihopt en liep letsel aan 'i rug en borst op. De kna- ^henden weg richting He- de; •9} Graaf sluit ,eiir af in Leiden en - De reis door het land minister Thom de Graaf de gekozen burgemeester dgt donderdag in Leiden. In iHall op het Stadhuisplein Bit de minister van bestuur- Bvemieuwing een afsluiten- Broegbijeenkomst' tussen ■tien en half elf 's avonds. Kesprek wordt bijgewoond ^burgemeester Lenferink, [rammamaker Jan-Douwe ^ske en Jildou van der Bijl, Bmalig hoofdredacteur van Bwe Revu. De Graaf gaat in Blagen onder het motto 'ge in burgemeester on tour' 5 veertig gemeenten om de ingen van landgenoten en aö;emeesters te peilen. Mr>vincie: meer Zjheid bij bouw <nt- ^^jHaag - Eigenaars van wo- 00fpn in agrarische gebieden ,ge.èen bijzondere natuur- ««(de hebben voortaan meer /.«lelijkheden tot uitbreiding. n ïiiaximale inhoud van dit hat huizen is vergroot naar I kubieke meter. Deze week ""A een motie van het CDA provinciale staten van ^"-Holland aangenomen. De Sncie stemde verder in met ipeling van de bouwre- iving. Het aantal hoofdre- im bouwplannen te toet- 'ordt in de nota Regels Ruimte teruggebracht van daar circa 70. ^leiding biologie skt huisvesting i - Het Instituut Biologie n werkt aan nieuwe huis- Ingsplannen. Het is al lan- ie bedoeling dat de biolo- (rerhuizen vanuit de Kaiser- it en het Sylvius Lab naar jorlaeus Laboratoria, maar passing blijkt ingewikkeld. Irorig jaar gemaakt pro- na van eisen bleek 80 mil- Jeuro te kosten, maar de ersiteit heeft slechts tussen B en de 30 miljoen beschik- Bij inhuizing zonder jvbouw moet de opleiding jtocent vloeroppervlak inle- ji. Mogelijk is nieuwbouw jt het Gorlaeus een altema- Ise bridgeclub »r beginners |n - De Leidse bridgeclub léfix begint in april met iwerking van de Neder- le Bridge Bond met het zo- ten startersbridge. Hier n cursisten al kaartend iderwijs de eerste begin- van het bridge geleerd. De middag startersbridge is ierdag 14 april om 14.00 :n bestaat uit een half uur (uctie gevolgd door het spe rt dat wat zojuist is ge- Aanmelden voor de cur- «iie wordt gehouden in het «centrum van zwembad De an via advdkommer@het- of071-5142306. door Silvan Schoonhoven leiden - Het kost tonnen om vijf Leidse kerken brandveilig te ma ken. Dat geld is er niet. Daardoor moeten misschien niet één, maar twee protestantse kerken de deuren sluiten. De PKN-gemeenten in Leiden hebben al langer te maken met een dreigend tekort op de be groting. De Maranathakerk in de Lage Mors stond daarom al op de nominatie om te worden verkocht. Ook de twee andere 'nieuwbouw'-kerken, de Vre- deskerk aan de Van Vollenho- venkade (Burgemeesterswijk) en de Bevrijdingskerk aan de Aerent Bruunstraat (Zuidwest) komen nu in beeld. Sluiting van de twee monumentale kerken (de Hooglandse of de Mare- kerk) ligt minder voor de hand volgens het college van kerkrentmeesters (de vroegere kerkvoogdij, die over de gebou wen gaat). Op 1 april moet er een plan op tafel liggen voor de toekomst. De verbouwingskosten om een kerk brandveilig te maken, kun nen oplopen tot 80.000 euro per gebouw. De totale rekening voor de vijf kerkgebouwen komt op 328.000 euro. Om te voorkomen dat er geld verloren gaat in het veilig maken van een gebouw dat toch dicht moet, willen de kerkrentmeesters die kerk dit jaar al in de verkoop doen. „Sombere zielen zeggen dat misschien twee kerkgebou wen en twee predikantsplaat sen sneuvelen", zegt kerkrent- meester Wim Bleijie. „We leven op te grote voet en de kaas schaaf werkt niet meer." In de Maranathakerk heerst on tevredenheid over de koers van de kerkrentmeesters. Die wezen in het Leids Kerkblad al bij voorbaat naar de drie nieuw- bouwkerken, niet naar de twee monumentale gebouwen. Pre dikant Rooze vindt het 'niet ge tuigen van zorgvuldigheid om al te suggereren welke kant het op moet gaan'. Bleijie zegt ech ter dat de kosten voor de ge bruiksvergunning het hoogst zijn bij de nieuwbouwkerken: „Er zit veel zachtboard in het plafond." Bovendien levert de grond onder de gebouwen meer op. „Voor de Marekerk zouden we het symbolische be drag van één euro krijgen van de gemeente. Wil je op korte termijn geld besparen, dan moet je dus naar de nieuw bouw kijken." De drie nieuwbouwkerken heb ben de koppen bij elkaar gesto ken en willen met een geza menlijk plan naar buiten ko men om te voorkomen 'dat als een dominospel het ene na het andere gebouw in dit deel van de stad komt te vervallen'. „Het zou al mooi zijn als we de scha de kunnen beperken tot één ge bouw", schrijft Rooze in de nieuwsbrief. Dat plan is nog niet rond. De Maranathakerk aan de Dijklaan heeft vorig jaar al een ontwerp op tafel gelegd voor nieuwbouw in combinatie met appartementen. De Maranathakerk stond al op de nominatie om te worden verkocht. Archieffoto: Hielco Kuipers Vorig jaar stelde de Christen- Unie voor om de Vredeskerk in een multifunctioneel gebouw te combineren met een deel van de Lorentzschool. Dat heeft het niet gehaald. plan leiden - Universiteits- raadslid Dick de Vries van de Christelijke Studenten fractie Leiden (CSL) ziet af van het stellen van vragen over de opleiding Arabi sche Taal- en Cultuur van de Universiteit Leiden. „Het college van bestuur stelt zich op het stand punt dat er geen onregel matigheden op de oplei ding zijn. Vragen over stu denten als Jason W., die opruiende islamitische teksten zouden hebben verspreid, wil het niet be antwoorden", zegt de Vries desgevraagd. „In zo'n klimaat heeft het stellen van vragen geen zin." CSL heeft nu een ge sprek aangevraagd met de veiligheidscoördinator van de universiteit om toch meer aan de weet te komen. „Dit gesprek moet achter gesloten deu ren plaatshebben", zegt De Vries. Weinig hoop voor Lakenfeesten leiden - Het nieuwe onderzoeksgebouw van het LUMC schiet al aardig de hoogte in. De oplevering van het 44 meter hoge gebouw staat gepland voor september. In het pand komen onderzoeksafdelingen, die nu nog zijn gehuisvest in het Sylvius Laborato rium aan de Wassenaarseweg. Ruim een jaar later moet het tweede nieuwe gebouw naast het ziekenhuis opengaan: het onderwijsgebouw. Daarin komen behalve lesruim tes, waaronder een collegezaal met vierhonderd plaatsen, conferentiezalen en het Anatomisch Museum. Bij het onderwijsgebouw komt een grote fietsenkelder voor stu denten, met 2000 plekken. Opvallend wordt de doorzichtige 'voorzetgevel'. Studenten geneeskunde krijgen nu nog vooral les in verouderde gebouwen aan de Wassenaarse weg, waar in de toekomst een nieuwe 'campus' komt. Foto: Dick Hogewoning door Erna Straatsma leiden - Met een gemeentelijke bijdrage van 700.000 euro is het mogelijk de exploitatie van kunstcentrum Haagweg 4 rond te krijgen. Dat stellen Michel Siebes en Pim de Vroomen, die beiden als kunstenaar in het complex werken. Ze presente ren hun exploitatieopzet van daag aan de Leidse politiek. De twee kunstenaars willen dat de gemeente haast maakt met eerder toegezegde investerin gen in het kunstcentrum. „Haagweg 4 dreigt te worden verkwanseld aan projectont wikkelaars", stelt het tweetal. Hoewel de gemeenteraad in 2001 een Ateliemota aannam, is het van de uitvoering daarvan nog altijd niet gekomen. Cul tuurwethouder Ruud Hessing zei vorig jaar dat hij geen geld heeft voor renovatie van het ge bouw. Hij kondigde een moge lijke verkoop van het pand aan en is hierover inmiddels in ge sprek met woningcorporatie Portaal. Siebes en De Vroomen gaan in hun financiële voorstel uit van een sober opgezet en voor huurders niet al te duur kunst centrum. De meterprijs van ateliers bedraagt maximaal 40 euro. Een verbouwing, noodza kelijk voor renovatie en om het pand brandveilig te krijgen, kost in hun opzet 1,9 miljoen euro. We denken dat het mis schien nog iets goedkoper kan." Een tekort van zeven ton zou de gemeente kunnen financieren uit de waardestijging van vrij komende gebieden. Volgens de Ateliemota komen atelierruim tes op de Kaasmarkt en Garen- markt beschikbaar voor nieuwe bebouwing. Ook op de Haag weg komen stukken grond daarvoor vrij. In de exploitatieopzet baseert het tweetal zich op de uitgangs punten van de Ateliemota en op diverse rapporten die de af gelopen jaren zijn opgesteld over de verbouwing van het pand. De stagnatie in de verbou wingsplannen wijten Siebes en De Vroomen zowel aan het ge meentebestuur als aan het Haagwegbestuur. Siebes: „Voor het verbouwingsplan werd door de gemeente, op voordracht van het Haagwegbestuur, een onkundig bureau ingehuurd dat zich niet hield aan de uit gangspunten van de Ateliemo ta. Het is nooit verder gekomen dan een concept-plan." Het Haagwegbestuur zou er 'alles aan gedaan hebben om alles bij het oude te laten'. Beide kunstenaars vinden het onterecht dat, in strijd met de Ateliemota, ook bedrijfjes en 'ongetoetsten' ruimte in het toekomstig ateliercomplex zou den krijgen. Haagweg 4 is be stemd voor door het Kunstge bouw getoetste kunstenaars. Volgens de twee kunstenaars heeft het Haagwegbestuur voor de inrichting van het gebouw geen overleg gevoerd met kun stenaars van de Kaasmarkt en Garenmarkt. „Die hadden al lang in dit gebouw gemoeten", aldus Siebes. Vanwege de onvrede over de ontstane situatie kiezen de twee kunstenaars voor een geheel ei gen voorstel. .Aanvankelijk hebben we het Haagwegbe stuur om medewerking ge vraagd, maar gevraagde gege vens zijn ons geweigerd. Toen zijn we onze eigen gang gegaan. Het betekent dat we nu onze geheel eigen visie op papier hebben gezet." Op termijn moet het zelfbestuur van het kunstcentrum verdwijnen, om plaats te maken voor een ge meentelijke atelierstichting, zo menen de opstellers van het ex- ploitatievoorstel. Dat wethouder Hessing 'zo maar' van Haagweg 4 afwil, ver baast het tweetal. Siebes: „Hij zegt dat-ie geen geld heeft, maar hoe moeten we dat be oordelen? Ik heb hem om cij fers gevraagd, maar die krijg ik niet. In plaats daarvan zet hij het gebouw in de verkoop. Met deze exploitatieopzet zijn wij eigenlijk de eersten die cijfers over Haagweg 4 openbaar ma ken." vervolg van voorpagina leiden - Als iemand anders de organisatie van de Leidse La kenfeesten op zich neemt, dan kan hij of zij niet zonder de contacten van Aad van der Luit, meent Willem Gressie, die vooral popconcerten en 'soms ook een bevrijdingsfestival' re gelt. Ook andere Leidse organi satoren hebben, los van elkaar, die mening. „Niemand in de stad kan die organisatie overne men", vindt Propop-organisa- tor Wiggers, die zijn mening heel duidelijk kenbaar maakte aan wethouder Geertsema. „Omdat ik vind dat de man die hele zaak veel beter had moe ten voorbereiden. Dan was het de organisatie niet zo rauw op het dak gevallen. Dit lijkt na tuurlijk nergens op", aldus Wiggers. Gressie: „Ie zou het alleen kun nen doen als je de adressen en contacten van Van der Luit zou krijgen. Hij heeft een enorm netwerk, met tal van vrijwilli gers, en dat gaat hij natuurlijk niet prijsgeven nu het een prin cipekwestie aan het worden is." „Hetzelfde geldt trouwens voor de sponsors", zegt Gressie. „Die doen het voor hem en hoe moet jij op zo'n korte termijn aan geldschieters komen? Na tuurlijk: je kunt een evenemen tenbureau inschakelen. Dat heeft ook connecties, maar je moet niet vragen wat dat kost." Over naar Ruud Kenter. De vroegere eigenaar van de Grote Beer, die in zijn tijd van alles re gelde ('diners chantant op het Arsenaalplein, een levende Nachtwacht in het Rembrandt- park'), wilde eigenlijk nooit meer iets organiseren na de verkoop van zijn etablissement, 'zo ernstig voelde ik me tegen gewerkt door de gemeente'. Nu hij bezig is een nieuw bedrijf op te zetten ('koken aan huis') en benaderd is door een aantal kunstenaars, zet hij zich toch weer in voor evenementen in het Rembrandtjaar. „En in principe zou ik wel weer wat meer willen doen. Met iemand anders zou ik ook de Lakenfees ten best willen organiseren, maar dat zou me gevraagd moeten worden en ik zou er voorwaarden aan verbinden. Een van die voorwaarden is dat ik absoluut Aad van der Luit niet voor de voeten wil lopen." „Op organisatiegebied is er ta lent zat in de stad", betoogt or ganisator Simon Platteel. ,,En anderen zouden die feesten best kunnen overnemen, want zij hebben ook hun netwerken. Maar ik zou me er niet aan wa gen, want je loopt in no time te gen dezelfde problemen aan. Het gaat allemaal zo ambtelijk in Leiden. Het zou me ook niet verbazen als dit een truc is. Niemand wil de Lakenfeesten kwijt en misschien gokt de ge meente er wel op dat het be drijfsleven er nu instapt en het gevraagde bedrag betaalt. Dat zou zomaar kunnen. Ik kijk in elk geval nergens meer van op." Servies- spaaractie I Mijn wereld, mijn krant. I I Leidsch ^Dagblad Hessing: 'Eerst verder onderhandelen met Portaal' Wethouder Ruud Hessing (cul tuur) ziet nog geen reden om de haalbaarheid van het ex ploitatieplan te onderzoeken. Hij hoopt dat Portaal het kunstcentrum overneemt en is daarover al enige tijd met de woningcorporatie in onder handeling. Stichting De Leidse School (SDLS), die Haagweg 4 beheert, reageert verbaasd op de solo-actie van de twee kun stenaars. Hessing vindt de kritiek van Siebes en De Vroomen onte recht. „Van 'verkwanseling' is geen sprake. Prima dat men sen nadenken over de toe komst van Haagweg 4, maar ik ben nog in overleg met Por taal, waarbij de uitgangspun ten in de Ateliemota centraal staan." In de Ateliemota staat dat Haagweg 4 een kunstcen trum moet blijven. Mochten de onderhandelin gen met Portaal stuklopen, dan kan het exploitatievoorstel alsnog een rol spelen, zegt Hessing. „Als verkoop aan Por taal niet doorgaat zijn alle op ties open. Ook deze optie." De precieze inhoud van het ex ploitatievoorstel heeft de wet houder nog niet onder ogen gehad. „Ik kan het voorstel daarom niet goed beoordelen. Maar ik begrijp dat zij toch ook 1,9 miljoen euro nodig hebben voor een renovatie van het ge bouw. Dat is een hoop geld. Ik heb dat geld nog nergens kun nen vinden." Egon Snelders, bestuurslid van de SDLS, vindt het 'wat vreemd' dat beide kunstenaars buiten het Haagweg 4-bestuur om naar buiten treden. „Ik heb het rapport nog niet ge zien, dus ik kan niet beoorde len of het hout snijdt." De kri tiek dat het Haagweg-bestuur de Ateliemota op bepaalde punten liever niet uitvoert, klopt volgens Snelders niet. „Dat willen we juist wel. Het gaat er alleen om dat de ge meente haast maakt met haar plannen." Snelders deelt de stelling van Siebes en De Vroo men dat de gemeente het laat afweten. „De manier waarop ze nu met ons omgaat, ver dient geen schoonheidsprijs. Ik heb Hessing ook gezegd dat ik niet blij ben met de ver kooponderhandelingen met Portaal. Ik heb hem gezegd: als dat spaak loopt willen we weer met je spreken. Ons idee om het pand zelf aan te kopen komt dan ook in beeld." In de Ateliemota wordt de waarde van Haagweg 4 geschat op on geveer 450.000 euro. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! /Ja, ik neem een vast kwartaalabonneiqpit en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ek betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) Naam Z M V Adres; Pos tcode Plaats Talefoonnr:(i-v.in. basorgcoptrole) Geboortedatum: e-mailadres: i Bank-/girorekeningnummer* Uitsluitend bij automsUsche incasso bvp« Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis) E-mail: leze rase rvicewhdcnl of surf naar www.leidschdagblad.nl. Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13