'oetin helpt i eheran aan erncentrale Buit diamantroof Schiphol mogelijk 75 miljoen fSbcfitsanzdï £uu óf ,'icleair akkoord Iran-Rusland Door omstandigheden is de jizzelmarathon nr. 2 niet in de bijlage UIT van 24 februari geplaatst. vindt deze versie in de bijlage van 3 maart a s. .eidsch S Dagblad •3 Strandseizoen begint onder barre temperaturen Beter begrip in wijk door 'samenlevingscontract' 'Apenkoppies' voor Wereld Natuur Fonds iForynuïcÏT ^^^foaer Word jij de Formule I Teammanager van 2005? J ERA Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Britse publiek leeft niet mee met prins Charles Thérèse Olsthoorn runt kleinste winkel van Zoeterwoude Gekwelde Vincent gaat in musical Rembrandt voor Quick Boys kan alweer niet scoren lCi nze correspondent iReiding I n»u Tot grote zorg van de ingde Staten heeft Rusland in een akkoord getekend levering van nucleaire is (tof aan Iran. De Ameri- uè regering vreest dat Iran r (Wapens wil bouwen. de levering van nucleaire 3-»tof kan de eerste kem- le in Iran volgend jaar 2 perken. Daarmee gaat een ekoesterde wens van het in vervulling. De eerste »n voor de kerncentrale ti uit de jaren zeventig. '*|ssische president Vladi- ietin heeft gezegd dat hij fer van is dat de Bushehr- le in het zuiden van Iran gedoeld is om energie op Jcen en niet om wapens te j. Rusland heeft geholpen bouw van het complex, miljoen euro kostte, jd heeft van Iran geëist lie gebruikte brandstof teruggegeven. Zo wil de ±he regering voorkomen plutonium van wordt ge- waarmee nucleaire wa- innen worden gebouwd, heeft met die voor- (advertentie) s. 3 t/m 6 worden derhalve 1 week verplaatst. waarde ingestemd. De ondertekening van de over eenkomst volgde enkele dagen na een ontmoeting tussen Poe- tin en de Amerikaanse presi dent George Bush. De laatste bracht zijn zorgen over de Rus sische steun voor Irans nucleai re programma over. Over de overeenkomst was al twee jaar onderhandeld. Iran verklaarde gisteren dat de lange vertragingen niets te maken hadden met druk van Ameri kaanse zijde. Iran kondigde ook aan meer kerncentrales te wil len bouwen. Rusland hoopt daarbij een rol te kunnen spe len. De samenwerking tussen beide landen gaat in elk geval door, ondanks de ongerustheid van de VS. Het Westen maakt zich ook zor gen over plannen van Iran om zelf nucleaire brandstof te pro duceren. De VS en de Europese Unie willen dat Iran geen ver rijkt uranium aanmaakt. Frank rijk, Engeland en Duitsland bie den Iran economische hulp en technische steun aan in ruil voor beëindiging van dergelijke plannen. Ook willen de Europe se landen Iran steunen in de poging lid te worden van inter nationale organisaties. PUZZELBLADEN COMMENTAAR UITZETTING S' U, ;ondiging van minister k, vorige week, dat zij "icale imams uit Eindho- t land wil uitzetten, is en meerderheid van de Kamer begroet als be er eindelijk werk wordt t van het aanpakken van ize leiders die aanzetten Toch is het de vraag of sterk staat De imams weliswaar niet de lemocratische gedachtes, )rvat anders dan tazich aan straf- jneiten schuldig Het proces te- uitzetting kan lakkelijk tegen keren. van de Eindhovense aan moskee duikt va- in verband met islami- emisme. Eén van de 11 kapers zou er ooit iignaleerd. Enkele ver in een rechtszaak over ijken voor de jihad er. Die rechtszaak ein- rigens in een flop voor omdat iedereen werd iken wegens gebrek ijs. Recente politierap- over de moskee zijn re- stig, meldde burge- ej Sakkers vorige week. lfan Verdonk is opmerke- lajKtat aanhangers van de de envee' recht hebben op 00 katwijk/noordwijk - Het gure winterweer houdt, als de weermannen gelijk krijgen, nog wel even aan. Maar op het Katwijkse en Noordwijkse strand zijn de voorbereidin gen voor een mooie zomer inmiddels begonnen. Zaterdag reden de eerste Katwijkse exploitanten hun paviljoens weer uit de stalling. En ook in Noordwijk werd het eerste materiaal alweer aangevoerd. In kant-en-klare units wordt hier het paviljoen Het Wantveld van de winterberging op camping De Noordduinen naar het Katwijkse strand gereden. De komende dagen wordt de laatste hand aan de strandpaviljoens ge legd, zodat mogelijk het komende weekeinde al - bij de kachel of achter het beschutte glas van het terras - een kopje koffie kan worden gedronken. Pagina R3: "Als 't meezit schenk ik over een week het eerste bakkie'. Foto: Dick Hogewoning CDA eist snel verbetering beveiliging op luchthaven door René Torley Duwel schiphol - Bij de gewapende overval op Schiphol is vrijdag voor 75 miljoen euro aan dia manten buitgemaakt. Dat meldt de Britse omroep BBC. Andere bronnen spreken van honderd miljoen. In beide ge vallen is het de grootste dia mantroof ooit, maar van officië le zijde worden dergelijke be dragen niet bevestigd. „Het bedrag gaat nu met vijf miljoen per uur omhoog", zegt KLM-woordvoerder Frank Hou- ben. „De waarheid is: we weten gewoon niet voor hoeveel er weg is. Als ik het wél zou weten, dan zou ik het niet zeggen." Houben zegt verder dat een deel van de buit is aangetroffen in het KLM-busje dat vrijdag is teruggevonden. Het CDA in de Tweede Kamer heeft inmiddels opheldering van het kabinet gevraagd over de spectaculaire diamantroof. Deze fractie dringt aan op ver beteringen in de beveiliging. Het terrein waar de rovers toe sloegen, het zogeheten plat form bij de gates, behoort tot de strengst bewaakte plekken op Schiphol. De marechaussee, die het onderzoek leidt en 25 mensen op de zaak heeft gezet, gaat er dan ook vanuit dat de overvallers hulp van binnenuit hebben gekregen om aan toe gangspasjes en uniformen te komen. De overvallers konden namelijk zonder problemen het zwaarbeveiligde platform afrij den. Wellicht hebben ze ge bruikgemaakt van pasjes van luchtvaartpersoneel dat op straat kwam te staan na het fail lissement van Air Holland en Dutch Bird. De marechaussee denkt de da ders te kunnen achterhalen dankzij de vele ontdekte sporen en verklaringen van getuigen. „Er hebben zich spontaan heel wat mensen gemeld." Ondui delijk is hoeveel overvallers in KLM-uniform het platform zijn opgekomen. Getuigen spreken vrije godsdienst en meningsui ting als andere geloofsgenoot schappen. Het 'aanzetten tot haat' is een wettelijke beperking van dat grondrecht. Maar daar is meer bewijs voor nodig dan or thodoxe of radicale standpun ten. De drie imams prediken een puriteinse, conservatieve uitleg van de islam, het salafis- me. Die stroming, dominant in Saudi-Arabië, kent een uitge sproken antiwesterse toon. Vol gens Verdonk en de vei ligheidsdienst AIVD wordt op die manier vanaf de preekstoel een voedingsbodem voor extremisme gelegd. Die redenering staat op ge spannen voet met de constate ring van de veiligheidsdienst AIVD, vorig jaar, dat de salafisti- sche imams hun toon juist ma tigden. De rekruteurs voor de ji had waren noodgedwongen on dergronds gegaan, meldde de AIVD. Bovendien oefent de Sau- dische overheid, als financier van veel moskeeën, juist een matigende invloed uit Het op deze wijze 'indammen' van extremisme leek kortom te werken. Wanneer de rechter de uitzetting van de drie imams af wijst, is Verdonk alleen maar verder van huis. Peter de Vries Amersfoort - Vrijwilligers van het Wereld Natuur Fonds hebben zaterdag een plaatsje in het Guinness Book of Records veroverd. Tijdens de aftrap van de actie 'Help de orang de boom in' in DierenPark Amersfoort schminkten 75 vrijwilligers in vier uur tijd 1023 'apenkoppies'. De orang-oetangs op Borneo worden bedreigd in hun voortbestaan doordat hun leefmilieu ernstig lijdt onder grootschalige bomen- kap. Foto: GPD den haag/anp - Bewoners uit het Haagsche stadsdeel Laak willen zich binnenkort aan el kaar binden in een 'samenle vingscontract'. De gemeente Den Haag omarmt het initiatief. In deze overeenkomsten leggen bewoners in spelregels vast hoe zij met elkaar willen omgaan. Bovendien wil de gemeente on derzoeken hoe bewoners in de hele stad dit soort contracten kunnen afsluiten. De inwoners stellen zelf de tekst op. Burge meester Deetman benadrukte zaterdag dat zij de leiding in dit proces hebben. In Laak nemen meer dan vijftig bewoners deel aan het overleg. Het gaat ónder anderen om (advertentie) (advertentie) Kijk op www.leidschdagblad.nl/flteammanager en doe mee 5 maart 2005 1 1 6 MAKELAAR OPEN HUIZEN ROUTE Tl J elkaar daarover tegen. Over de toedracht van de overval willen de autoriteiten niets loslaten. „Het was in ieder geval een zeer bedreigende situatie voor de KLM-medewerkers op dat plat form." De diamantroof vond plaats toen de diamanten zouden worden overgeladen in een toe stel van Tulip Air met bestem ming Antwerpen. Onder be dreiging van vuurwapens moesten drie KLM-medewer kers op de grond gaan liggen, waarna de rovers er met het busje vandoor gingen. maandag 28 februari 2005 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via wfww.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Vanavond CÜJ neerslag flBSSaXSl w a U/5 Extra celstraf voor liefdesgat Istanbul - Een man en een vrouw in een Turkse gevange nis hebben seks gehad door een gat te boren in de muur tussen de cellen waarin zij waren op gesloten. De veroordeelde moordenaar en de vrouw kre gen vier maanden extra cel en een geldboete opgelegd wegens beschadiging van openbaar ei gendom. De man en de vrouw boorden een gat van negen centimeter in de massief beton nen muur. De opening was vol doende voor contacten die uit eindelijk tot de geboorte van een kind leidden. 'Nieuw wapen tegen kanker' seoul - Zuid-Koreaanse weten schappers hebben mogelijk een doorbraak bereikt bij de bestrij ding van kanker. De weten schappers hebben een gen ont dekt dat een cruciale rol speelt bij het aanmaken van zoge naamde killercellen. Dat staat in de jongste editie van het me dische tijdschrift Immunity. Deze afweercellen zijn grote ro de bloedcellen die besmette cellen en kankertumoren kun nen opruimen. Joyriders weg met bedrijfsauto's stadskanaal - Bij een inbraak in een bedrijf in Stadskanaal hebben onbekenden in de nacht van vrijdag op zaterdag zes bedrijfsauto's uit een loods gestolen. Vermoedelijk ging het om jonge onervaren chauffeurs. Eén auto werd bij het bedrijf in een greppel gereden en achter gelaten. Een tweede auto werd door het gat van het hek gere den en is ook beschadigd ach tergelaten. Drie andere bedrijfs auto's werden door hetzelfde gat gereden en werden bescha digd teruggevonden in Stadska naal en omgeving. Eén auto wordt nog vermist. Staking dreigt in de metaal den haag - De vakbonden in de metaal en elektrotechnische in dustrie dreigen met acties nu de onderhandelingen over een nieuwe CAO dit weekeinde voor de zevende keer op rij zijn mislukt. Een van de twistpun ten is de werkgeverswens dat het personeel onbetaald vier dagen extra werkt per jaar. Pagina Economie Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! jongeren, leden van Marok kaanse, Turkse en Hindoe- staanse organisaties en kerken. De initiatiefnemers hopen met de contracten meer begrip voor elkaar te krijgen. „Wij moeten samen de maatschappij ma ken", zei L. Olffers van Wijkbe- raad Laak-Centraal. De deelne mers willen samen aan de slag om problemen in de wijk aan te pakken. De samenlevingscontracten zijn niet het eerste initiatief in het stadsdeel om de buurt leef baarder te maken. Zo proberen 73 straatvertegenwoordigers de sociale controle terug te bren gen. Deetman hoopt dat bij het opstellen van overeenkomsten groepen worden betrokken die normaal gesproken niet 'op de eerste rij staan'. „De inhoud van de contracten zal van wijk tot wijk verschillen; over gedrag dat in de ene wijk niet kan, zul len de bewoners in een andere wijk de schouders ophalen." (advertentie) Tentoonstelling Teringzooi Willy Wortels Werkplaats, vandaag, di., wo., do. 13-16 uur: maak een afgietsel van je eigen vinger of teen! Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www. m useumboerhaavenl Ja ik neem een vast 1 kwartaalabonnement en ontvang 1 de eerste 2 weken gratis! 1 Ek betaal 1 automatisch 56.20) 1 per acceptgiro 56.70) M/a v I Naam: Adres: Postcode Plaats: Tblefoon: Geboortedatum P e-mail: Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend by Stuur deze bon op in een ongefranlceer de envelop naar Leidsch Dagblad, t.a.v afd Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 080O-1711 (gratis) E-mail: lezersserviceic'hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. Deze aan bieding is geldig tot 31 maart 2005 vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch &i Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9