De toorn des heren in Zeewijk Een figurant in de schijnwerpers De walvis droomt dat hij kan vliegen Robert Haasnoot kan zich meten met de groten uit de wereldliteratuur De heugling 00 O m 7s m Shotgun Alley zindert van actie Ondergang van de nummer tien IL,;'/ 't tx ft De schrijversnaam Robert Haasnoot is, zo valt te vrezen, nog maar bij weinig lezers bekend. Haasnoot (1961) is een bescheiden man die de publiciteit niet zoekt. Tot nog toe schreef hij drie romans, waarvan 'Waanzee' het bekendste is. Dit boek over een matroos die op een schip op volle zee het woord des Heren predikt en de bemanning meesleurt in godsdienstwaanzin dan wel in de dood, heeft redelijk wat aandacht gekregen in de media, maar te wei nig om het de status te verlenen die het verdient. Hopelijk brengt zijn vierde roman daar verandering in. roman recensie Peter van Vlerken 'De heugling' door Robert Haasnoot. Uitgeverij De Geus. Prijs: €18,90. Zonder overdrijving kan worden ge steld dat de meeslepende geschiede nis van Waanzee het verdient een ereplaats te krijgen onder de klassie kers van de Nederlandse literatuur, zoals Op hoop van zegen van Heijer- mans en Herinneringen van een Robert Haasnoot m Wttmee en Steenkind bramzijgertje van Jan de Hartog. En ik zou nog verder willen gaan: het kan zich meten met grote boeken uit de wereldliteratuur, zoals Lord of the flies van Golding, Treasure island van Stevenson en Robinson Crusoë van Defoe. Haasnoots eerste roman, De kracht van het woud, ken ik niet. Zijn derde boek Steenkind wel. Dat is wat be scheidener van potentie en heeft niet, zoals Waanzee, de verborgen oerkracht van een mythe, die doet vermoeden dat het er altijd geweest is. Net uk is een nieuwe roman van Haasnoot en opnieuw vertelt hij een schitterend verhaal, zowel naar in houd als naar vorm en taal. Net als Waanzee en Steenkind speelt het zich af in Zeewijk, waarmee Kat wijk wordt bedoeld, de streng gere formeerde geboorteplaats van Haas noot. In dat, niet alleen onder het ware geloof, maar ook onder allerlei soorten bijgeloof zuchtende dorp, doet zich een aantal merkwaardige gebeurtenissen voor. Terwijl de vis sers voor enkele maanden op zee zijn, wordt het dorp geplaagd door tientallen raven. Bovendien breekt een dodelijke konijnenziekte uit en hebben de bewoners in hun dromen visioenen van een bijbelse plek in de duinen. Alles wijst erop dat God Zijn toorn heeft laten neerdalen op Zeewijk. Het verhaal wordt verteld door een 'heugling', een chroniqueur van de geschiedenis van het dorp. Hij heeft zijn miskende beroep van zijn vader geërfd, alsmede zijn gave van droomuitlegger en tracht een ver band te ontdekken tussen de ge beurtenissen. De roman heeft de vorm van een brief, die de heugling schrijft aan een gevangene. De pre cieze toedracht van waarom die in de cel zit, wordt pas aan het eind duidelijk, waardoor het boek een thriller-achtige spanning meekrijgt. Tel daarbij op de prachtige taal, de mede aan de bijbel en de visserij ontleende oude woorden en gezeg den, en ook deze roman is zonder meer een meesterwerkje te noemen. Om tenslotte een vergelijking te ma ken tussen Haasnoot en nog een an dere schrijver: hij is stilistisch ge sproken de gereformeerde equiva lent van de katholiek Erwin Mortier. Deze Vlaming krijgt hier alle lof toe gezwaaid die hij verdient, maar laten we Robert Haasnoot niet vergeten. ZATERDAG 26 FEBRUARI 2005 ER BIJ thriller recensie Arno Ruitenbeek |un Alle/ door Andrew Klavan. jverij De Boekerij. Prijs: €16,50. ld, seks en spanning in vadraat. Zie daar Shot- Uley, de nieuwste thriller ndrew Klavan. Hij is de r van pareltjes als True (verfilmd met een pri- il van Clint Eastwood) en l Een tijdje geleden ver- n van zijn hand de eer- hopelijk een lange rij i en Bishop-romans, ge titeld Vluchtroute. Nummertje twee over de door het leven beschadigde privé-detectives, Shotgun Alley, is zo mogelijk nóg beter. Terwijl Weiss op kantoor lei ding geeft aan onder anderen student Klavan, de ik-per- soon, is de bikkelharde Bis hop in het veld. Hij sluit zich aan bij de criminele motorrfj- dersgroep Outriders, om de zeventienjarige rijkeluisdoch ter Beverley 'Honey' Graham te redden uit de armen van Outrider-baas Cobra. Weiss zoekt voor een vrouwe lijke professor degene die haar pomografisch-literaire e- mails stuurt. De uitkomst is voor allen een schok. Oncon ventionele methoden beho ren tot de standaarduitrusting van de snuffelaars. Dit boek zindert van de actie. Het bloed en de sterke drank druipen van de pagina's. Rust lijkt slechts een vervelende onderbreking voor een nieu we uitbarsting van lichamelijk contact dat eindigt óf in een vuil bed of in een smalle kist. Clint staat waarschijnlijk te trappelen om de opvolgers van 'zijn' Dirty Harry op het bioscoopscherm te brengen. roman recensie Wim Vogel 'De hemelraf door Jan van Mersbergen. Uitgeverij Cossee. Prijs: €18,90. Gezellige kletsers zijn het niet, de persona ges uit de romans van Jan van Mersbergen (1971). Een zwijgzame boer, gesloten plat telandsjongeren en ook in De hemelrat, zijn derde boek in vijf jaar, beperkt de dialoog zich tot het strikt noodzakelijke, wat nog versterkt wordt doordat zelfs de enkele aanhalingstekens bij de directe rede zijn weggelaten. Alsof ook praten een vorm van zwijgen, van verzwijgen is en dat is precies wat het proza van Van Mersbergen zo be klemmend en broeierig maakt. Want de problemen van de grote wereld mogen dan ontbreken, in het werk van Van Mersbergen draait het om de kleine, per soonlijke drama's die ons leven misschien meer typeren en vormen dan die van de de samenleving daarbuiten. Het zijn de dra ma's van liefde die niet uitgesproken wordt, van troost en koestering waar niet om gevraagd durft te worden, van gene genheid die niet verwoord wordt en van misverstanden die pas achteraf, als het te laat is, duidelijk worden. Hoofdpersoon in De hemelrat is de drieën twintigjarige Edward. Als middelbare scho lier ergens in de Betuwe is hij briljant, dus dient er gestudeerd te gaan worden. Los van zijn weinig communicatieve ouders, los van een meisje dat zijn vertrek niet ac cepteert, wordt hij al snel een eenzame stu dent in Amsterdam, niet opgewassen tegen de uitdagingen van het leven daar dat initi atief en coöptatie eist. Anderhalf jaar later ziet hij de zin van studeren niet verder in en werkt als schoonmaker in het laborato rium van een ziekenhuis. Uit dat laborato rium smokkelt hij een zieke, zwarte rat mee naar zijn kamer, een rat die volgens andere schoonmakers geluk zal brengen. Subtiel en met een groot inlevingsvermo gen schetst Van Mersbergen het naar bin nen gekeerde leven van een jongeman die uit kennelijke onvrede met zichzelf en met de wereld niet veel verder komt dat het ro ken van talloze sigaretten terwijl het leven tussen zijn vingers doorglipt. Niet in staat zijn gevoelens direct te uiten, richt hij die op de rat die hem inderdaad geluk brengt in de persoon van Nora, een mooie, jonge vrouw die iedere dag haar doodzieke vriend in het ziekenhuis bezoekt. Nora is op zoek naar troost en warmte, Ed ward naar liefde en bevestiging maar om dat beiden die gevoelens en verlangens niet uitspreken, loopt alles heel anders af dan in ieder geval Edward had verwacht. En als in de laatste alinea's Edward zijn rat waar schijnlijk vrijlaat omdat die zijn werk, geluk brengen, heeft gedaan, is er maar één die alleen in de grote stad en aan de rand van het water achterblijft.. De kwaliteit van een boek als De hemelrat zit hem voor mij vooral in de suggestieve stijl en in de spanning die onder iedere ali nea, in elke beschrijving en achter elke ob servatie voelbaar aanwezig is. De lijdzaam heid van Edward - zo gaat het leven nu eenmaal, zo is de loop der dingen, daar doe je zelf allemaal weinig aan - die lijdzaam heid die hij lijkt kwijt te raken in zijn om gang met Nora, blijkt zo eigen, zo wezenlijk voor hem te zijn dat je als lezer net zo ver weesd en teleurgesteld achterblijft als Ed ward zelf. Spectaculair, laat staan modieus, is de we reld die Van Mersbergen in zijn romans op roept nergens. Het zijn de kleine levens van de kleine 'losers' die hij betrapt, even uit licht en die daarna weer in vergetelheid van het alledaagse leven verdwijnen. Droomt niet iedere figurant ervan om even in het volle licht te staan? LEESTAFEL sportboek recensie Rolf Finders I, opkomst en ondergang van de spelverdeler' door ger Barth en Giuseppe Di Grazia. Uitgeverij Tirion Sport Prijs: €14,95. een magisch nummer in het voetbal, Ummer dat alleen gedragen mag worden fle zeer groten. De 10. Het is geen num- loor waterdragers, maar voor spelers die ïn en betoveren. Over hen gaat De 10, op- f en ondergang van de spelverdeler. Igang? Jawel, want de klassieke nummer iaast van de aardbodem verdwenen. Ver- jgegaan door verfoeilijke systemen en trainers die de schoonheid van het voet- nek omdraaiden. De 10 is een waar eer- in aan de eigengereide spelverdeler, maar Ie geniale ingevingen van de goddelijke leur. lijtende pass ontbreekt in de hoofdstuk- ver de briljante Pelé (de eerste nummer fe flegmatieke Zico ('ik prefereer het fute- te"), de meesterlijke Platini ('het genie par excellence'), de onnavolgbare Maradona ('de meest tragische nummer 10'), de dirige rende Cruijff (een 10 met nummer 14).en de beste huidige nummer 10 van de wereld, de nummer 5 van Real Madrid, Zinedine Zidane. De liefde van de schrijvers Rudiger Barth en Giuseppe Di Grazia voor de patron van de ploeg spat er vanaf, maar het meeste is wel be kend, hoe mooi opgeschreven ook. Hoogte punten? Ja, die zijn er ook. Zoals het openings verhaal van gastschrijver Henri van der Steen die de kunst van het spelverdelen vergelijkt met het beminnen van een vrouw. 'In bed kun je natuurlijk eens snel scoren door meteen de diepte te zoeken (lange bal naar voren, schot, goal), maar een ware minnaar maakt er werk van.' Net als journalist Simon Kuper. Hij beant woordt de vraag waarom het Engelse voetbal nooit een spelverdeler van het kaliber Platini heeft voortgebracht. 'Door drank en de Twee de Wereldoorlog.' Ook het hoofdstuk over Lo- thar Matthaus is amusant. De Duitser wilde bij Inter met de 8 spelen, maar kreeg - ondanks protest ('Ik ben geen Maradona') - toch de 10. Hij genoot. 'In Italië is de 10 heilig. Voor mij was dit nummer als een ridderslag.' door Willeke Heijkoop De leestafel is een onregelmatig verschijnende rubriek waarin een bepaald genre boeken wordt besproken. Vandaag een greep uit de recente oogst kinderboeken. De jeugdroman Fakkels voor de Prinses (€13,95) van Martine Let- terie is er één uit de historische jeugdboekenserie van uitgeverij Leopold. De Prinses in dit boek is de Engelse koningsdochter Mary Stuart die als negenjarig meisje uit strategisch oogpunt moest trouwen met de Willem II, de veertienjarige zoon van de Hollandse stadhouder Frederik Hendrik. De fakkels worden vastgehouden - door de hard werkende volksjongen Nelis die niks liever wil dan een vast baantje in de stallen van het hof. Hij mag langs de route staan als de prinses feestelijk wordt ingehaald. Letterie schetst op vlotte wijze een beeld van het leven in het Den Haag van de zeventiende eeuw. Ze doet dit aan de hand van de be levenissen van de adellijke en wat verwende Willem en Mary en de staljongen Nelis. Hun levens lopen sterk uiteen, maar raken elkaar zo nu en dan wanneer Nelis een klusje heeft in de stallen van het Haagse Hof. Daar vergaapt hij zich aan de pracht en praal; maar de verveelde bozige blikken van de jonge edelen ontgaan hem niet. Hoewel rijkdom over het algemeen aantrekkelijker klinkt dan ar moede, is het nog maar de vraag in wiens schoenen je liever zou staan. Halfwees Nelis moet weliswaar keihard werken voor een beetje geld; hij groeit op in een warm nest. Terwijl het pad van Mary en Willem geheel geplaveid is door hun ouders die louter be zig zijn met wat politiek het handigst is. Met liefde heeft het huwe lijk weinig van doen. Wie goed heeft opgelet bij Vaderlandse Ge schiedenis, weet dat Willem en Mary beide jong stierven zonder ooit echt van het leven genoten te hebben. Echte en oprechte vriendschap staat centraal in Rood hart, blau we vlinder van de Zweedse schrijfster Annika Thor (Lemniscaat, 12,50). Thor werd in Nederland bekend door haar serie boeken over de Joodse zusjes Steffi en Nelli. Haar nieuwste boek speelt zich grotendeels af in de middenbouw van een Zweedse basis school. Als het Valentijnsdag is, stuurt Elfie onder druk van haar populaire vriendin Filippa een rood hart met liefdesverklaring aan haar klasgenoot Anders. Ze schaamt zich aanvankelijk dood, maar dat verandert als blijkt dat de wat teruggetrokken Anders heel blij is met haar actie. Tussen de twee ontstaat een diepe vriendschap die neigt naar echte liefde. Elfie en Anders zijn onafscheidelijk. Tot de grote vakantie aanbreekt. Als de twee hartskameraden elkaar op Elfies vakantie-adres na weken weer terugzien, lijkt alles veran derd. Menig lezer zal zich herkennen in de worstelingen van Elfie en An ders; aan de ene kant wil je niets liever dan samen spelen, praten en zoenen. Aan de andere kant zijn er 'de anderen' voor wiens maatstaven je als tienjarige ook niet ongevoelig bent. En dan is er nog dat rare gevoel dat je krijgt als je iemand van wie je dacht te houden na een lange tijd weer helemaal opnieuw moet ontdekken. TOP 10 Tekening van Mance Post uit Toon Tellegens 'Middenin de nacht'. Erg gecompliceerd allemaal. Maar ook een goed uitgangspunt voor een lekker tienerboek met diepgang. Middenin de nacht is alles anders, dat weet iedereen. Toon Telle- gen maakte er een verhalenbundel van: Middenin de nacht (Que- rido, €13,75. De onlangs tachtig geworden Mance Post maakte de illustraties. Dit is op zichzelf al voldoende reden om tot aanschaf over te gaan. Zo eenvoudig, in blauw-zwart of zwart-wit als een fo to-negatief, sfeervol en vooral zo middenin de nacht. De dieren van Toon Teilegen zijn precies goed getroffen in hun nachtelijke beslommeringen. Ze komen allemaal langs; de aard worm, de eekhoorn, de egel, de mier. de walvis en ga zo maar door. De een droomt een mooie droom, de ander ligt wakker of balanceert op de grens tussen waken en slapen. Allemaal hebben ze zo hun eigen kleine gedachten. De eekhoorn schrikt van een ge luid en is blij dat hij wakker is geschrokken zodat hij erover na kan denken waar het geluid vandaan kwam. De walvis droomt dat hij kan vliegen, de krekel sloft door het bos omdat hij in het donker niet durft te springen en het vuurvliegje gaat middenin de nacht zomaar uit terwijl hij altijd aan is. De verhalen van Teilegen stemmen zoals gewoonlijk tot nadenken over dingen waar men in het algemeen niet zozeer over nadenkt. Poëtische fabeltjes zijn het, zonder helden en zonder verliezers. Soms verwarrend, soms zo helder als glas. Je reinste filosofie. 1. Nicci French, Vang me als ik val Anthos, 19,95 2. (2) Dan Brown, De Da Vinci code Luitingh-Sijthoff, 19,95 3. (5) Geert Mak, Gedoemd tot kwetsbaarheid Atlas, 5,00 4. (3) John Grisham, De deal Bruna, 19,95 5. (4) Dan Brown, Het Bernini mysterie Luitingh-Sijthoff. 19,95 6. (6) Dan Brown, Het Juvenalis dilemma Luitingh-Sijthoff, 19,95 7. (7) Richard Krajicek, Harde ballen Tirion Sport, 16,95 8. (-) Jan Blokker, Jan Blokker jr. en Bas Blokker, Het vooroudergevoel Contact, 35,00 9. (8) Han van Bree, Het aanzien van 2004 Spectrum, 14,95 10. (9) Saskia Noort, Terug naar de kust Anthos, 12,50 Bron: CPNB/De Bestseller 60 Nicci French weerstaat Dan Brown en Geert Mak. Dan ben je een grote. Echt nieuw is het geschiedenisboek van vader en twee zonen Blokker dat aan de hand van de befaamde schoolplaten van Isings de vaderlandse historie op aantrekkelijke wijze presenteert. De Oude Kerk in Katwijk, het vaste decor in de boeken van Robert Haasnoot. Foto: Frans Roomer Ine Zidane namens Frankrijk in duel met de Fin Joonas Kolkka, juni 1998. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7