Bedeesd in de omgang, onstuimig op de fiets Bruyneel: Maar één Armstrong 3 Rus Denis Mentsjov van Rabobank-ploeg komt uit een goed nest Wielerkalender 2005 Ploegleider heeft geen vrees voor stoppen kopman De winterslaap is voorbij voor de profwielrenners. Met de Omloop Het Volk gaat vandaag traditioneel het seizoen in maken. Tot het klassement van de Pro Tour behoren alle grote wedstrijden, zoals de Tour de France. Lance Armstrong ZATERDAG* 26 FE8RUA West-Europa van start. Een week later wordt in Parijs tijdens gaat in juli voor zijn zevende Tourzege. De Nederlandse Parijs-Nice de veel bekritiseerde Pro Tour ten doop gehouden. Het moet het wielrennen nog professioneler Raboploeg werpt na de periode Levi Leipheimer een nieuwe kopman in de strijd: de Rus Denis Mentsjov. Stille wateren hebben diepe gronden. Wanneer Denis Mentsjov, de nieuwe kopman van de Rabobank-ploeg, een beetje stil is, blijkt dat dan ook geen slecht teken. Dan denkt de 27-jarige Rus na. Schat hij zijn kansen in, probeert hij zijn gesprekspartner (of tegenstanders) te doorgronden. En bepaalt hij zijn tactiek. De kans is groot dat Mentsjov dan plots de aanval kiest. door Edward Swier Verrassend was zijn zonder twijfel uitgesproken ambitie om dit jaar in de Tour de France al de topvijf te bestormen. Verrassend is soms ook zijn manier van rijden. Zo bedeesd in de om gang, zo onstuimig kan de Rus Denis Mentsjov op de fiets zijn. Rabobank- manager Theo de Rooy: „Zijn ma nier van rijden spreekt aan. Hij kan een goed klassement rijden, maar durft ook de aanval te zoeken. Afge lopen jaar won hij regelmatig dank zij die aanvalsdrift." De eerste weken in Nederlandse dienst verliepen voor Mentsjov on gewoon hectisch. Zo miste hij een deel van het trainingskamp omdat zijn vrouw Nadia juist in cüe week beviel van hun tweede zoon, Alexan der. Mentsjov, overgekomen van Illes Balears/iBanesto, had zich enorm druk gemaakt over de kennismaking met zijn ploegmaten, vooral omdat daar een openbaar optreden - de ploegvoorstelling - bij zat. „Ik was enorm nerveus voor die dag. In Spanje is de presentatie van de ploeg altijd in een achterafzaaltje, komen wat journalisten een middagje langs in het trainingskamp." Nee, dan 12 januari in Hilversum. In een van de grootste studio's was een enorme show in elkaar gedraaid. De kopmannen Dekker, Boogerd, Freire en Rasmussen baadden in het licht, Mentsjov koos voor de schaduw. Op eigen verzoek werd hij gepresen teerd met de andere nieuwkomers, renners zonder naam en faam. Breukink: „Hij is er de man niet naar alle aandacht op zich gevestigd te krijgen. Hij wilde dat liever zo." Toen er gelegenheid was voor uitge breide interviews glipte de Rus met landgenoot Kolobnev er zelfs even tussenuit. Via een achterdeurtje ver koos het duo een wandeling over het Mediapark boven de confrontatie met de media. Veel heb ik toch niet te vertellen, moet Mentsjov gedacht hebben. Zijn ambitie had hij al uit gesproken: de eerste vijf halen in de Tour. En veel meer woorden Engels kende hij eigenlijk niet. Dat is feitelijk ook de grootste zorg van de ploegleiding. Mentsjovs be nen zullen wel meewerken, maar... De Rooy: „We hebben hem uitge legd wat we van hem verwachten. Hij moet Engels leren. Ik heb goede hoop dat hij dat voortvarend aan pakt." Mentsjov, geboren in Orel (op 350 kilometer ten zuiden van Moskou), heeft al een heel wielerleven achter zich. Nadat hij al vroeg was opgeval len bij de wielerselectie van CSKA, volgde in 1998 met de amateurwie lerploeg Samara/Lada zijn kennis making met Europa. In de Ronde van d'Isard viel hij direct op bij Francis Laf argue, manager van iBa- nesto. „En niet alleen vanwege dat typisch Russische playmobil-kap- sel", aldus Lafargue. „Ik zag het in één oogopslag. Masse, allure, hij klom zoveel makkelijker dan de rest. Hij had iets." De Spaanse ploeg wist Mentsjov te bewegen naar Spanje te komen, stelde hem een mooie fiets in het vooruitzicht en wilde hem als stagiair laten deelnemen aan de Tour de l'Avenir. Hoewel Mentsjov zelf instemde, duurde het even voor de Russische wielerautoriteiten ak koord ging. Toen de jonge Rus in januari 1999 in Pamplona arriveerde, met slechts een klein koffertje en een vragende blik, begon voor zowel Mentsjov als iBanesto een groot avontuur. Lafar gue: „In die tijd hadden we geen er varing met renners van achter de horizon." Mentsjov bleek bovendien nauwelijks getraind. „Zijn ploeg was failliet gegaan, hij had geen fiets om te trainen." In zijn geboortestad had Mentsjov zijn conditie op peil pro beren te houden door te schaatsen. Mentsjov ontwikkelde zich in het Baskenland snel. Xabier Zandio, toenmalig ploegmaat: „Het was ver bazingwekkend. Ik werd geacht met hem op te trekken en had zo mijn twijfels. Hij sprak geen woord Spaans. Maar Denis pakte het echt bewonderenswaardig snel op. Na een paar dagen kon je al van ge dachten met hem wisselen. Het is een hele slimme jongen." Zandio bevestigt het beeld dat de wielerwereld van Mentsjov heeft. „Hij is rustig, bedeesd. Maar vlak hem niet uit, hij denkt na. Hij is koel, laat niet in zijn kaarten kijken. En Denis is een goed mens." Talentvol bovendien. Zandio: „De tijd zal het leren, maar ik acht hem in staat een grote ronde te winnen." Het zullen teksten zijn die het Rabo- bank-management als muziek in de oren klinken. Theo de Rooy is opti mistisch gestemd. Het verleden van Mentsjov doet hem geloven dat de Rus nog lang niet aan zijn top zit. Mentsjov heeft in Spaanse dienst, denkt de manager van de Rabo ploeg, nog niet veel geleden. Denis is een coureur die nog altijd in ont wikkeling is. Er is nog een groeimar- ge. En, hij komt uit een goed nest." Van Mentsjov spreekt onomwonden 'een plek in de topvijf' na te streven. Dat moet ook kunnen. Mentsjov heeft al heel wat ervaring in de Tour. Drie keer reed hij de ronde uit, in 2003 werd hij elfde in het klassement en daarmee ook beste jongere. Vorig jaar viel Mentsjov, na schade opge lopen te hebben op de kasseien, hal verwege uit. Mentsjov weet dat het bij de Rabo bank-ploeg om meer draait dan suc ces in de grote ronden. „Bij Illes Balears/iBanesto concentreerden we ons op de Tour, de Vuelta en even tueel de Giro. Bij de Rabobank is dat anders. Natuurlijk, de Tour is be langrijk. Maar aan de klassiekers wordt ook grote waarde gehecht." Dat programma zal echter goeddeels aan hem voorbij gaan. Mentsjo: „Ik wil graag helpen als Freire, Boogerd of Dekker mijn hulp in de klassiekers nodig hebben." Erik Breukink schat Denis Mentsjov. Foto: GPD/Cor Vos de opmerking van zijn nieuwe kop man echter op waarde. Met Mentsjov wordt zuinig omgespron gen, korte etappekoersen in Spanje en Zuid-Frankrijk vormen tot de Tour zijn voornaamste werkterrein. Breukink weet dat Mentsjov er geen moeite mee heeft om slechts een be perkt aantal dagen te koersen. Mentsjov: „Ik kan me goed focussen. Al train ik weken, ik weet wat me te doen staat als ik in competitie ben." De ProTour-wedstrijden maart: oktober: 6 -13 Parijs - Nice (Fra) 2 Kampioenschap van Zürich (Zwi) 9-15 Tirreno - Adriatico (Ita) 9 Parijs - Tours (Fra) 19 Milaan - Sanremo (Ita) 15 Ronde van Lombardije (Ita) april: 3 Ronde van Vlaanderen (Bel) 4 - 8 Ronde van het Baskenland (Spa) De voornaamste overige wedstrijden 6 Cent-Wevelgem (Bel) februari: 10 Parijs - Roubaix (Fra) 26 Omloop Het Volk (Bel) 17 Amstel Gold Race (Ned) 27 Kuurne-Bruxelles-Kuurne (Bel) 20 Waalse Pijl (Bel) maart: 24 Luik-Bastenaken-Luik (Bel) 23 Dwars door Vlaanderen (Bel) 26-1 Ronde van Romandië (Zwi) mei: 26 E3 Prijs Vlaanderen (Bel) 27 Brabantse Pijl (Bel) 7-29 Giro d'ltalia (Ita) 29 - 31 Driedaagse van De Panne - Koksijde (Bel) 16 - 22 Ronde van Catalonië (Spa) april: 5-12 Dauphiné Libéré (Fra) 2 Hel van het Mergelland (Ned) juni: 2 GP Miguel Indurain (Spa) n -19 Ronde van Zwitserland (Zwi) 9 Profronde van Drenthe (Ned) 19 Ploegentijdrit Eindhoven (Ned) juli: 15 Veenendaal-Veenendaal (Ned) 24 Ronde van Noord-Holland (Ned) 2 - 24 Tour de France (Fra) mei: 31 HEW-Cydassics in Hamburg (Dui) i Rund um den Henninger Turm Frankfurt (Dui) augustus: 4 - 8 Vierdaagse van Duinkerken (Fra) 3 -10 Ronde van de Benelux (Ned) juni: 13 Ciasica San Sebastian (Spa) 16 -19 Route du Sud (Fra) 15 - 23 Ronde van Duitsland (Dui) 26 nationale kampioenschappen 27 -18 Vuelta a Espana (Spa) augustus: 28 GP Ouest France-Plouay (Fra) 21 GP Eddy Merckx (Bel) september: september: 12 -18 Ronde van Polen (Pol) 10 Parijs-Brussel (Bel) ld, va JU Ki ilv i 1 b1 hc Lance Amstrong. Foto: AP Met het winnen van zijn zesde Tour de France was Lance Armstrong aan het einde van een missie. Hoe nu verder, was de vraag die velen stelden. Enkele weken geleden kwam het antwoord: de Amerikaan rijdt dit jaar gewoon weer de Ronde van Frankrijk. Voor zijn nieuwe hoofdsponsor Discovery Channel. Een gesprek met ploegleider Johan Bruyneel door Ad Pertijs Lance Armstrong was zes jaar de spil van het team. Sterker nog, hij stelde beetje bij beetje zijn eigen ploeg sa men. Als een one-issue partij, die slechts geïnteresseerd was in één ding: de Tour winnen. Voelde Bruy neel dat hij ingehuurd was in een soort special-task-force, die zou op houden te bestaan als het doel van de baas bereikt was? „Ons een gelegenheidsteam noemen is een groot woord. In de voorbije ja ren hebben we ons inderdaad enorm toegespitst op de Tour. Alles wat we deden en aantrokken was in functie van de Tour. In zes jaar tijd is zo een indrukwekkende ploeg ont staan. Dat Lance ooit zou stoppen was me duidelijk. Niet de ploeg ech ter. Daarom ben ik ook sinds twee jaar bewust bezig met het breder op zetten van het team. We hebben mensen aangetrokken voor de klas siekers en daarin doen we het steeds beter. Dit jaar hebben we zelfs wat meer jongeren dan anders aangeno men. Verder ga je kijken naar een wisselkopman." Jouw assistent-ploegleider Dirk De- mol zei afgelopen zomer nog dat nie mand Armstrong kon vervangen. Dat hij überhaupt nooit te vervangen zal zijn. „Dat klopt. Er is maar één Arm strong. Voorlopig weet ik niet wie zijn vervanger kan zijn. Of worden. Basso is goed bezig en met het oog op de toekomst geloof ik in Popo- vych. Daarom hebben we hem alvast aangetrokken." Als Armstrong straks echt is gestopt, durf je het dan nog aan om alles op de Tour te zetten? Garanties op suc ces zijn er dan niet meer. „Ik denk van wel. Als ik andere ploe gen bekijk, hebben die het in de af gelopen jaren ook aangedurfd om alles op de Tour te zetten. En wat voor garanties hadden zij, terwijl Lance meedeed? Veel minder dan wij straks hebben als Lance niet meer meedoet." Kun je dan ook de manier waarop Armstrong te werk ging voorzetten? Hij focuste zich op de Tour en trainde hard en nauwgezet vooraf op alle parkoersen. „Lance is inderdaad een trendsetter geweest, maar vergeet niet dat in middels al veel renners zijn werkwij ze hebben gekopieerd. Ik denk daar bij vooral aan zijn voormalige ploeg- makkers. Die hebben gezien hoe hij het deed. Onze ploeg weet hoe je een Tour moet voorbereiden. Oké, ik geloof dat niemand het fysiek en mentaal aankan om net als hij twee keer een klim tijdrit achter elkaar te trainen, maar het principe zal niet veel veranderen. Zelf wil ik graag in dezelfde richting blijven werken met een bepaald type renner, die het rondewerk aankan." Hoe zal jouw ploeg er over drie jaar uitzien? „Een beetje hetzelfde als nu. De meeste jongens hebben een contract dat nog zolang doorloopt. Ook het Johan Bruyneel (rechts), met naast zich Lance Amstrd „In zes jaartijd is een indrukwekkende ploeg ontsta. Foto: GPD/Jack Dabaghian personeel zal er dan nog zijn. Veel mensen spreken nu over Discovery Channel als een nieuwe ploeg. Dat is het natuurlijk niet. De basis is het zelfde gebleven." Komt de ProTour voor jullie op het juiste moment? „Een beetje wel. Vorig jaar hadden we al eèn sterke ploeg in de klassie kers. Alleen die ene grote zege ont breekt nog. We zullen ons nu nog meer in de klassiekers laten zien." Je had Armstrong nodig om een nieu we hoofdsponsor over de streep te trekken. Ben je ooit bang geweest dat hij het na zijn zesde Tourzege voor gezien zou houden? „Nee. Want op het moment dat Lan ce niet meer actief zal zijn als wiel renner, wil hij wel verbonden blijven aan de ploeg. Vergeet niet dat hij veel meer wielerliefhebber is dan menigeen denkt. Het is zijn favoriete sport. Hij volgt alles op de voet. Ik ben blij dat Lance nog even fietst. Want daardoor is inderdaad Disco very Channel er in gestapt, maar ik zie niet op tegen het moment dat hij stopt." 1, opl gerl |oor ïne ien geg trai eur. lijte ven fefle te'),

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6