Chaos, broodroof en nog veel meer ellende 5 Taxi's zouden goedkoper Worden en de service zou erbeteren. Dat beloofden opeenvolgende ministers an verkeer en waterstaat afgelopen jaren. De klant weer kunnen kiezen. De s is echter onverminderd t. „Ik ga niet andermans dankertjes overnemen." ZATERDAG 26 FEBRUARI 2005 ER BIJ Taxi? De chauffeur met het zwart leren jack vraagt het aan iedereen, die om zich heen kijkend het Centraal Station van Amsterdam verlaat. Een oudere vrouw met een koffer op wielen wil wel. Waar ze heen moet, vraagt de chauffeur, terwijl hij zijn peuk weg gooit. Naar Hotel Krasnapolski op de Dam. De chauffeur kijkt zuur. „Dat is hartstikke dichtbij. U kunt beter gaan lopen." Hij kijkt alweer om zich heen, naar klanten voor rit ten, waaraan hij meer kan verdie nen. De vrouw zet gepikeerd koers richting de Dam. Dit soort service had toenmalig mi nister Tineke Netelenbos van ver keer en waterstaat niet voor ogen, toen zij de taxibranche vijf jaar gele den liberaliseerde. Zij veronderstel de, dat door het vrijgeven van de taximarkt de concurrentie zou stij gen, de prijzen zouden dalen en dat meer mensen met de taxi zouden gaan. Consumenten konden zelf een taxi kiezen en daardoor zou de ser vice verbeteren. Ruim een jaar geleden bleek al dat van de toegezegde betere service weinig is terechtgekomen. De huidi ge minister van verkeer en water staat, Peijs, beloofde beterschap. Maar een rondgang langs taxistand plaatsen in de grote steden laat zien dat het nog steeds een puinhoop is. Aan de Oostzijde van Amsterdam CS staan twee lange rijen wachtende taxi's, tot bijna aan de overkant van de weg. Veel afgedankte Mercedes- sen met één of meerdere deuken. Sommige chauffeurs roken naast hun auto een sigaretje, anderen kruipen bij elkaar in de auto om de snijdende kou te ontvluchten. Zo wachten ze soms twee of drie uur op een ritje. Zelf je taxi uitzoeken is er niet bij: net als voor de liberalisering wordt de klant nog altijd geacht de voorste taxi te nemen. De meeste chauffeurs 'zijn wel zo verstandig' iemand die halverwege wil instappen naar vo ren te sturen, zegt een taxichauffeur. .Anders is het niet eerlijk. Degene achteraan heeft het minst lang ge wacht." Ergens halverwege de rij staat de Is raëliër Dave te wachten. Hij zit al tien jaar in het vak. Leuker is het er niet op geworden. Er zijn te veel taxi's bijgekomen en hij ergert zich aan de chauffeurs vooraan die con tinu klanten weigeren vanwege te korte ritten. „Daardoor moeten wij nog langer wachten." Er iets van zeggen, laat hij wel uit zijn hoofd. Vooral 's avonds zijn er geregeld vechtpartijen waarbij vol gens hem nog onlangs met kapmes sen werd gezwaaid. Als een taxi vóór Dave een klant weigert vanwege een te korte rit, weigert hij zelf ook. „Ik ga niet andermans afdankertjes overnemen." Wie deze klanten wel meenemen zijn taxichauffeurs die net terugko men van een rit. Als er geen plaats meer is in de rij of omdat ze geen zin hebben te wachten rijden ze via de lege rijbaan langs de wachtende taxi's naar voren. „Als de politie het ziet, krijgen ze een bekeuring", zegt Dave. Jammer dat die niet veel vaker controleert, vindt hij. Plotseling laat de chauffeur in de rij naast Dave een gat ontstaan in de lange rij wachtenden. Op de lege rij baan komt een Mercedes aanrijden, hobbelt over de stoep en parkeert zijn auto in het ontstane gat. „Vriendjes van elkaar", zegt Dave. „Ook daar kun je beter niets van zeggen." Eenmaal vooraan in de rij stappen de meeste chauffeurs uit, om te ho ren waar de potentiële klanten, bij na allemaal toeristen met zware rug zakken en koffers, heen moeten. De meeste chauffeurs zijn jong en van Marokkaanse afkomst. Wie de au to's wegdenkt, vermoedt dat hij op een hangplek is beland. Een vrouw met een grote bos bloe men op weg naar de trein zegt gere geld een taxi te moeten nemen om dat haar man gehandicapt is. Ze heeft geen goed woord over voor de service en de prijs van de taxi's. Pas geleden stapte ze in een taxi bij een In 2000 waren er volgens schattingen van de Inspectie Verkeer en Wa terstaat ongeveer 19.000 taxi's. In 2003 waren dat er 25.000. De ritprij zen zijn vanaf 1999 tot 2003 met 25 procent gestegen. Vanaf 1 januari 2006 moet iedereen die na juli 2001 taxichauffeur is geworden een exa men hebben gehaald. Beginnende chauffeurs moeten het diploma nu al halen voor ze aan de slag kunnen. Het CBR neemt het examen af. Zij toetst onder meer stratenkennis, maar een deel mogen de chauffeurs op hun navigatiesysteem rijden. De routes naar bekende toeristische trekpleisters moeten ze uit het hoofd kennen. Verder wordt enige ken nis van wet- en regelgeving, van eerste hulp bij ongevallen en kennis van het voertuig getoetst. De chauffeurs moeten in het Nederlands een gesprekje kunnen voeren met de examinator. Ook het theorie-examen is in het Nederlands. Volgens brancheorganisatie KNV zijn er kinder ziekten. Omdat er maar een beperkte hoeveelheid locaties zijn waar het examen wordt afgenomen kan het gebeuren dat een Bussumse taxichauffeur getoetst wordt op zijn stratenkennis van Amsterdam, omdat hij daar toevallig examen doet. bij het Centraal Station in Amsterdam. Foto's: GPD man die niet eens wist waar het Rijksmuseum was. Toen ze besloot hem zelf de weg maar te wijzen, bleek hij het verschil tussen links en rechts niet te kennen. „Intussen tikte de meter wel door." Ze werkt als gids in Amsterdam. Van de toeristen hoort ze geregeld klach ten dat taxichauffeurs omrijden en veel te veel geld vragen voor hun rit ten. Dat beaamt Dave. Onderling po chen de jongens over de hoeveel heid geld, die ze voor ritten hebben gevangen. Gelukszoekers Voor de Turkse Nihat was de chaos in Amsterdam reden op Utrecht te gaan rijden. „Ik wilde geen hartaan val." Sinds de vaste vervoersgebie den in 2002 zijn afgeschaft kunnen taxichauffeurs overal in Nederland hun beroep uitoefenen. Navigatie systemen kunnen daarbij een hand je helpen. Dat niet alle chauffeurs ervan ge diend zijn dat collega's in hun ge bied komen rijden bleek onlangs nog met carnaval, toen een aantal Groningse en Drentse chauffeurs in Maastricht kwam werken. Boze chauffeurs beschuldigden hun col lega's uit het Noorden van brood roof en reden de indringers 's avonds klem. Nihat is blij dat de vervoersgebieden zijn opgeheven. In zijn Chevrolet, met een mp3-speler in zijn oor, wacht hij geduldig op de stand plaats Hoog Catharijne. Het is er rustiger en minder agressief, vindt hij. Ook op deze standplaats passen de taxi's ternauwernood op de voor hen aangewezen plekken. Op de deuren van verschillende taxi's van de Utrechtse Taxi Centrale (UTC) is met grote letters geverfd datje voor 12,50 overal in de stad af gezet kan worden. Vóór januari was dat 9,50, maar dat bleek niet renda bel voor de chauffeurs. Ook Rotter dam experimenteert met vaste rit prijzen. De kartelwaakhond NMa onderzoekt of er sprake is van ver boden prijsafspraken. Nihat, die niet bij UTC zit, heeft niet het idee dat hij oneerlijk wordt be concurreerd. „Een gemiddelde rit kóst ongeveer 12,50." Hoe meer mensen met de taxi gaan, hoe beter het hem is. „Zo ontstaat gewenning en dat is in mijn voordeel." Nihat wordt een beetje moe van alle verhalen over slecht Nederlands sprekende chauffeurs, die omrijden en te veel geld vragen. Er is volgens hem maar één schuldige en dat is de regering die in 2000 de normen voor taxichauffeur heeft verlaagd. „Ieder een met een rijbewijs en een verkla ring van goed gedrag kon vanaf dat moment chauffeur worden. Logisch dat allerlei gelukzoekers hun kans schoon zagen." De regering heeft niet goed nage dacht toen zij de markt vrijgaf, vindt hij. Waarom komt er bijvoorbeeld nu pas een examen en een diploma voor chauffeurs? Hij betwijfelt of het diploma helpt de kwaliteit en servi ce van de chauffeurs te verbeteren. „Daarvoor zijn er te weinig contro les." Tariefkaart De tariefkaart: ook al zoiets dat in het begin beter had moeten worden geregeld, vindt Nihat. De bedoeling was dat klanten aan de buitenkant direct konden zien welke tarieven een taxi hanteert. In de praktijk, zo bleek uit een onderzoek van de Consumentenbond uit 2003, was bij veertig procent van de taxi's geen tariefkaart te ontdekken, bij elf pro cent hing er wel een, maar was on leesbaar en in één geval hing de kaart op zijn kop. Sinds januari gelden nieuwe, stren gere regels. De tariefkaart moet een bepaalde grootte hebben, vanaf ie dere plek binnen en buiten de taxi leesbaar zijn en moet de gegevens bevatten van de chauffeur of zijn bedrijf, zodat de consument makke lijker kan klagen. Inmiddels lijkt het erop dat meer taxi's de kaarten zichtbaar hebben opgehangen. Dat heeft vijf jaar moeten duren, verzucht Nihat. Niet dat hij denkt dat het tot meer concurrentie leidt. Hij kent nauwelijks klanten, laat staan toeristen, die letten op een ta riefkaart. Wat heeft het ook voor zin, als je toch de voorste taxi moet ne men? Een klant die geregeld een taxi neemt vanaf een hotel zegt dat die tarieven er wel degelijk toe doën. Voor korte ritten mogen chauffeurs een hoger tarief, tot maximaal vijf euro, rekenen. Voor langere ritten is het gebruikelijk dat ze onder dat ta rief gaan zitten. „Omdat ze denken dat üc een toerist ben, zetten ze de meter, ook voor een lange rit meteen op vijf euro." Nihat maakt zich over de huidige controles van de Inspectie Verkeer en Waterstaat (IVW) geen illusies. In Utrecht komen op gezette tijden twee controleurs die iedereen kent. Als zij bezig zijn is het meteen een stuk rustiger op de standplaats. „De chauffeurs bellen elkaar, dat de in spectie eraan komt." De inspectie controleert vooral dag- rittenkaarten en werktijdenboekjes, maar volgens Nihat is het makkelijk genoeg er een dubbele administratie op na te houden. Ook kun je als chauffeur bepaalde ritten niet op schrijven, zodat je minder inkom sten hebt en dus minder belasting betaalt. Controle Je kunt-nooit alles controleren, er kent Erik de Groot, senior inspecteur bij de IVW. Helemaal niet omdat er voor heel Nederland maar twintig inspecteurs zijn.Als een chauffeur een rit niet opschrijft en in zijn eigen zak steekt, is dat door middel van straatcontroles moeilijk te achterha len." Ook chauffeurs die rommelen met de vergunning van hun baas zijn niet eenvoudig op te sporen. Op papier lijkt het alsof zij in loon dienst zijn, zegt De Groot, maar in de praktijk rijden ze een deel voor de baas en een deel voor zichzelf. „Sommigen draaien daardoor veel te lange diensten, waardoor de ver keersveiligheid in gevaar komt. Ook kijkt de inspectie niet naar de tech nische staat van de auto's, dat is een zaak voor de politie. De Groot maakt zich op met twee medewerkers een straatcontrole te houden bij de taxistandplaats Rot terdam CS. De drie mannen trekken een wit/oranje fluorescerend jasje aan en lopen richting taxi's. Er wordt vriendelijk over en weer gezwaaid. „Wij kennen deze chauffeurs alle maal," zegt een van de inspecteurs. Hij stapt bij een forse man met gou den armbanden en grote wallen onder zijn ogen in de auto. Zijn rit- tenkaart komt niet helemaal over een met zijn werktijdenboek. „Een foutje is menselijk," zegt de inspec teur en laat het daarbij. De chauf feur kan geen bewijs van zijn APK- keuring overleggen, noch van de herkeuring van de taxameter. Dat laatste is belangrijk, legt De Groot uit. De taxameter moet goed afgesteld zijn omdat daarop staat hoeveel de klant moet betalen. „Soms zetten chauffeurs kleinere banden onder hun auto die sneller draaien, waardoor de meter sneller tikt." Een telefoontje naar de KLPD leert dat de auto wel APK is gekeurd. De taxameter komt de volgende dag. Als die niet in orde blijkt, krijgt uw baas een proces-verbaal," waar schuwt de inspecteur. De chauffeur kijkt hem gelaten aan. Al met al vindt De Groot de straatcontroles niet effectief om een goed zicht te krijgen op de branche. Een betere manier zijn de zogeheten zicht- waamemingen. Inspecteurs ver stoppen zich in een gebouw met uitzicht op de standplaats. Zij schrijven alle ritten, tijdstippen en nummerborden op, vervolgens wordt de administratie van de be drijven opgevraagd en vergeleken. Toen dit in 2002 voor het eerst in Den Haag werd toegepast bleek 44 procent van de ritten niet in de boeken terug te vinden. In Rotter dam was dat het jaar daarop 28 procent. Schiphol en Utrecht zijn dit jaar aan de beurt voor een zicht- controle. Een inspecteur kruipt in de taxi bij een chauffeur met een lange paar denstaart. Alles lijkt in orde. „Graf volk!" briest de chauffeur ineens wanneer een chauffeur in een grote Mercedes langs rijdt en de auto voor hem parkeert. „Die stinken uit hun mouw. Kababi's noemen wij ze in Rotterdam. In Amsterdam zeg gen ze kakkerlakken. Wachten op elkaar. Dat is een erecode,'maar die kennen zij niet."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5