SPORT 8 Van Meggelen overleeft op slagveld 1 Weekje Europacup Feyenoord? HDC 988 maandag 28 februari 2005 De week van de waarheid kun nen we de voorbije Europese voetbalweek wel noemen. Die arro gante praatjesmaker van een trai ner van Chelsea, met zijn belache lijke persconferentie, ging gigan tisch onderuit tegen Barga. Ajax verloor niet alleen, maar liet (en dat is vele malen erger) pover postbode voetbal zien; de bal naar een mede speler toe dribbelen in plaats van passen. Feyenoord pleegde weer eens zelfmoord en Heeren veen mocht als provinciaal cluppie een keertje spelen tegen een échte club, helemaal buiten Nederland. Helaas, daar bleek de 'fiereljep' (Friese pols stok, RB) nog wat te kort voor. Al leen AZ ging door. Opmerkelijk? Nou nee. Hoogmoed van trainer José Mour- inho van Chelsea komt voor de val. En wat voor een val! Nog nooit heb ik een ploeg die voor zoveel geld (te weten 300.000.000?) is samenge steld, zo slecht zien spelen. Om met de topscout van de bollenstreek, Kees Nulkes, te spreken: „Dra... (lange pauze) ...ma!"Nou, slechter kan men dan niet spelen. En ieder een maar roepen: Wat een wereld- coach, die Mourinho! Als je de hele wedstrijd zulke goede spelers alleen maar de bal zo ver mogelijk naar voren laat rossen en je deze vedettes geen behoorlijk positiespelletje kunt laten spelen, kom je nog niet eens in aanmerking voor het predikaat 'topzaterdagamateurcoach Over Ajax kunnen we kort zijn. Een trainer moet je wegsturen als spelers hem niet meer serieus nemen. Dat dit nu pas gebeurt, zegt weer genoeg over een opnieuw falend bestuur. Ik ben benieuwd met welke kor te-ter mijntrainer (diezo'n fantastische carrière als speler heeft gehad) ze nu weer komen aanzetten. Feyenoord is al jaren ten dode opge schreven met een deel van zijn pu bliek dat ten onrechte in dat bril jante stadion mag luchten. Het is te hopen dat er een geneesmiddel te vinden is voor deze kankercellen, die van binnenuit dat trouwe le gioen aan het kapot maken zijn, want anders kan men de club wel opdoeken. Maargoed, als het zo doorgaat, wordt de club wel door de UEFA voor jaren uit de Europese ra cegenomen. Complimenten overi gens voor de Duitse scheidsrech ter Mayer, die op heel on-Duitse en heel on-Gerard-van-Dijkse wijze, het vuunuerk- en aanstekerincident oploste. Hij had volgens het UEFA- reglement gemakkelijk de wedstrijd definitief kunnen staken, maar liet zien dat er nog scheidsrechters zijn met persoonlijkheid die daar ma ling aan hebben. En inderdaad, hij had gelijk: erger werd het niet. De ramp is overigens groot genoeg voor Feyenoord. Bedankt, vuurwerk- en aansteker gooier, vooral deze ellen de. En ach, zullen we 'Hearrenfean, Fryslan Boppe' maar in hun eigen geweldige provincie achterlaten met het idee dat ze best mee kunnen ko men metal die dikke nekken' uit het westen. Rest nog AZ, met zijn eigenwijze trainer. Een man, die dan mis schien niet zo hoog gespeeld heeft, maar die iedere keer opnieuw be wijst dat je met ervaring en een dui delijke visie, die koste wat kost wordt vastgehouden, overal op de langere termijn het maximale uit een ploeg haalt. Enne, hooggeacht Ajaxbestuur; Co is weer beschikbaar hoor. binnen kort. Of mag hij niet komen van al die betiueters die hun eigen vriend jes naar voren schuiven? Doe nou net als 'Unparteiische' Mayer: toon lef en persoonlijkheid en heb ma ling aan al die zogenaamde advi zeurs en pak de beste trainer die er nu rondloopt. Jullie pretenderen toch ook te pas en te onpas de beste club te zijn? Ruud Bröring LINKS BUITEN Sabotage bij springconcours zwickau - De Duitse politie heeft vrijdag bij een nationaal concours hippique in Zwickau een onderzoek ingesteld naar mogelijke dierenmishandeling. Vier paarden, van verschillende eigenaren, zijn ten prooi geval len aan de injectiespuit. De in- steekplek van de naalden was duidelijk te zien. De dieren wa ren mat en konden niet mee doen aan de wedstrijden. De organisator van het concours heeft beloofd volgend jaar de stallen extra te laten bewaken. Weer ontvoering voetbalmoeder zuid-amerika - Het professio- nele voetbal in Zuid-Amerika blijkt een lucratieve bron van inkomsten voor de bedrijfstak der ontvoerders. De misdadi gers kidnappen een voetballer of een familielid. Het begon in Argentinië, waar sinds 2002 meer dan twintig voetballers of een lid van hun familie zijn ont voerd. Het kunstje is overge waaid naar Brazilië. In novem ber stond het land op zijn kop toen de moeder van Santos-ster Robinho werd ontvoerd. Na 41 dagen werd ze door haar kid nappers vrijgelaten. Over los geld werd niets meegedeeld. Woensdag was het de beurt aan Ilma de Castro, moeder van Grafite, aanvaller van FC Sao Paolo. Drie gemaskerde en ge wapende mannen pakten haar op in Jundiai, een stad in de provincie Sao Paolo. De politie vermoedt dat de bekende cri mineel Delio da Silva het brein achter de ontvoering is. Hij wordt ook verdacht van de kid nap van Robinho's moeder. Da Silva ontsnapte in november 2003 uit de gevangenis, waar hij zat wegens moord, ontvoering en overvallen. door Eric Korver Honderd harde kilometers had hij in de benen op het besneeuwde Sylvan Lake en Rob van Meggelen voelde zich verre van florissant. Pas halverwege de alternatieve Elfste dentocht en al helemaal kapot. Maar door het hoofd van de Am sterdammer spookte slechts één gedachte: aanklampen en hopen op overleven. Van Meggelen over leefde. Beter dan hij zelf had ge dacht. In de herfst van zijn loop baan pakte de oude krijger op het Canadese meer nog een hoofdprijs. Een hoofdprijs met een gouden randje zelfs. Want Van Meggelen leek nog maar twee jaar geleden afgeschreven. Op het zomerijs van TWalf brak hij bij een val zijn rechterenkel en de chirurgen wa ren niet optimistisch. Maar Van Meggelen keerde vorig seizoen toch terug in het peloton, hoewel zijn enkel door platen en schroe ven bijeen werd gehouden. „Die heb ik vorig voorjaar laten weghalen", vertelde hij. Op een klein souvenir na. Een schroef is afgebroken en een stuk daarvan zit nog altijd vast in de enkel, die nog immer niet in orde is. „Ik kan hem nog steeds niet vrij bewegen. Het heeft ook heel lang geduurd voordat ik weer terug was op mijn oude niveau." Met zijn sprintzege op mede vluchter Casper Helling toonde Van Meggelen zich als 40-jarige de sterkste in een race zoals de mara thonmannen die slechts zelden hebben gereden. Dit waren zo'n beetje de zwaarste tweehonderd kilometers uit zijn loopbaan, ver zuchtte René Ruitenberg, die uit eindelijk de derde plaats pakte. Dat wil wat zeggen. Ruitenberg draait al heel wat jaartjes mee en De schaatsers passeren een replica van het beroemde houten bruggetje bij Bartlehiem. Foto: ANP kent het natuurijs als geen ander. Voor Van Meggelen - in 1998 in het Finse Kuopio voor het laatst winnaar op natuurijs - geldt het zelfde en ook hij kon zich weinig zwaardere races herinneren. Hoe zwaar de uitputtingsslag op het zonovergoten meer werkelijk was, bleek al snel. Het moordende tempo - tot over de veertig kilo meter per uur - en de vele demar rages eisten hun tol. De een na de ander moest de groep laten gaan en halfkoers stonden al opmerke lijk veel grote mannen langs de kant. Erik Huizebosch en Henk Angenent hielden het voor gezien en ook de kersverse wereldkampi oen Miel Rozendaal stapte vroeg uit. Het Sylvan Lake veranderde in een slagveld, waarop uiteindelijk slechts een kleine twintig rijders het einde haalden. Niet vreemd, vond Van Meggelen. „Want het was echt loeizwaar. Er werd zo vaak gedemarreerd en je wilt niemand laten lopen uit angst de slag te missen. Al die tempo wisselingen slopen je. Tussen de tachtig en honderdtwintig kilome ter zat ik zó kapot. Ik dacht dat ik het einde nooit zou halen. Maar ik keek eens om me heen en zag dat iedereen al stuk was. Dan ga je toch maar door." Zeven sterke mannen resteerden uiteindelijk en het was duidelijk dat Van Meggelen, Helling, Rui tenberg, Ruud Aerts, Bertjan van der Veen, Bas van Hest en Richard Sijm de prijzen zouden verdelen. Het voordeeltje was daarbij voor Ruitenberg, die DSB-ploegmaat Aerts bij zich had. Maar die troef werd slecht uitgespeeld. Op het moment dat Helling en Van Meg gelen de benen namen, keken Ruitenberg, Aerts en Van der Veen elkaar slechts aan. Niemand wilde het gat dichtrijden. Geen onwil, verldaarde Ruitenberg. „Ik kón ge woon niet meer. En Aerts ook niet." Helling probeerde in de laatste ronde Van Meggelen te lozen. De winnaar van de 'Alternatieve' vo rig jaar in Kuopio moest dat ook wel, omdat Van Meggelen de bete re sprinter is. „Zo voelde ik het ook", zei Helling, die vele pogin gen waagde. „Ik hoopte dat hij een keer zou breken, maar dat ge beurde niet." Het bange voorge voel van Helling werd in de laatste honderden meters bevestigd. Van Meggelen ging de sprint van ver aan. „Ik durfde niet eens om te kijken", zei hij na zijn zege, die hem meteen een belofte ontlokte: „Ik denk wel eeiis over stoppen, maar als ik nog zo kan meedoen ga ik voorlopig door." Angenent boos op het peloton Na welgeteld twaalf van de twintig ronden op Sylvan Lake stapte Henk Angenent uit, met een gezicht dat op onweer stond. De favoriet voor de eindzege wond zich op over de manier van rijden van de concurrentie, die hem in zijn ogen te veel werk liet opknappen. „Ik reed constant de gaten dicht en de rest deed helemaal niets. Dat ze mij die gaten dicht laten rijden, oké, maar doe dan zelf ook eens wat. Ze probeerden mij gewoon het werk in de schoenen te schuiven en me zo kapot te maken. Geïrriteerd zocht Angenent de kant op. „Ik had de pest in, ja, maar dat was niet de enige reden waarom ik stop te. Ik had vooraf al de afspraak gemaakt uit te stappen als ik niet meer kon winnen, met het oog op het WK afstanden in Inzeil." Ange nent is daar reserve op de tien kilometer. Slechts de winst van outsi der Rob van Meggelen kon het humeur van Angenent nog wat goed doen. „Daar heb ik wel lol om gehad." Een vuurwerkbom, aanstekers, munten. De supporters van Feyenoord hebben hun club geen dienst bewezen door van alles op het veld te gooien tijdens de wedstrijd tegen Sporting Lissabon. Spelers van de Portugese ploeg werden geraakt en zegen ineen, de keeper zocht rollend dekking nadat het vuurwerk vlak bij hem was ontploft. Feyenoord kan een zware straf tegemoet zien van de Europese voetbalbond UEFA. Hoe zwaar moet die straf zijn? Rob Zoet uit Warmond, de geblesseerde linksback van UVS, was donderdag in het stadion bij Feyenoord - Sporting Lissabon: „Het is moeilijk om te zeggen wat er moet gebeuren, omdat het twee verschil lende incidenten waren. Ik had eerst niet in de gaten dat de keeper op de grond lag, omdat ik de bal volgde. Volgens mij maakte hij wel een beetje theater, waar mee ik natuurlijk niet wil zeggen dat er niets aan de hand was. Ter hoogte van ons vak ging eerder ook al zo'n bomme tje af en dat gaf een aardige klap. Ik ben bang dat Feyenoord op weinig clementie hoeft te rekenen van de UEFA. De sup porters hadden al geen beste reputatie. Het zal op zijn minst uitdraaien op een wedstrijd spelen in een ander stadion of iets in die geest. Het is zo jammer dat een paar idioten het voor de rest verpes ten." Ronald Verheij, Feyenoord-supporter en advocaat uit Rijnsburg: „Ik verwacht wel dat Feyenoord een straf krijgt, de club heeft nog een proeftijd. De beste straf is om een wedstrijd zonder parterre-publiek te spelen, dat zijn de toeschouwers die vlak bij het veld zitten. Een boete heeft totaal geen zin, daar trekt niemand zich iets van aan. Een wedstrijd 100 kilometer verderop spelen is ook geen goed idee, dan zadel je een andere stad met de problemen op. En een wedstrijd helemaal zonder publiek is ook niet erg gezellig." Laurent Aalbersberg, voormalig speler van UVS en het tweede van Feyenoord, speek nu in het tweede van Rijnsburgse Boys: „Elke straf is zwaar genoeg voor de club. Het is voor de supporters ook al erg ge noeg dat die netten terug moeten ko men. Ik ben ook bang dat ze een keer zonder publiek moeten spelen. Voor de club is dit allemaal niet leuk, een handje vol raddraaiers verpest dit. Je kan er wei nig tegen doen en ze zijn al zwaar ge noeg gestraft. Als er iets zou helpen zou den ze dat allang hebben gedaan. Zelf heb ik nooit zoiets meegemaakt. Ik vind het erg triest." Niels van Duijn uit Katwijk, voetballer van Volendam, speelde in de jeugd bij Feyenoord: „De club wordt benadeeld door een klei ne groep supporters. Er wordt veel ge probeerd aan maatregelen om dit soort incidenten te voorkomen, maar er zitten altijd een paar mensen die zich willen misdragen. Dat is heel lastig op te lossen. Natuurlijk moet Feyenoord gestraft wor den, maar ik kan niet zeggen wat nou een geschikte straf zou zijn. En wat je ook doet, die raddraaiers blijven er tus sen zitten. Met tv-beelden moeten ze op sporen wie het was en die mensen moet je nooit meer ergens in een stadion toe laten. Je hoort nog te vaak dat mensen met een stadionverbod toch binnenko men. In Engeland hebben ze het beter aangepakt. Daar krijgen hooligans een paai maanden celstraf en bestaan le venslange stadionverboden. Toeschou wers kunnen er nu zitten zonder hekken rond het veld. Die kant moeten we hier misschien ook op." UIT GESPROKE - Erwin Koema over zijn eersl boete als trair In Voetbal Int national: Maar als je er over gaat nq ken slaat het nergens op, vil honderd euro boete voor zo\ vergrijp. Weet je wat je in d\ maatschappij allemaal mo\ flikken wil je zo'n hoge boei krijgen?" Nogmaals Erwin Koeman:) Nederland is de laatste vijl jaar veel te tolerant geword\ de grens is al tientallen mal overschreden. Elke dag won wel iemand ine" Spartaan Rachid Bouaouzi over wat er met hem is gej beurd na zijn rotschop teg Niels Kokmeijer. In Nieuw Revu: Voor Niels is het heel erg, h kan nooit meer voetballen, j kan nog wel voetballen, ma mag niet meer. Dat is ook u lijk." Jochem Uytdehaage over i verkeersongeluk, bi Sport! ternational: „De eerste week denk je: Ik 1 nog, m'n vriendin is er, al j\ rest van wereld af, het kan i allemaal niks schelen!" Wielrenner Gerben Löwik Trouw: „Ik kan echt een klootzak z Als je die mentaliteit niet h rijd je nooit als eerste de Ku mont op." Volleybaltrainer Peter Bla uit Oegstgeest in Sport Into national: „De olympische gedachte i£ mij niet besteed. Ik doe alleo mee om te winnen.rc 51 Voetbaltrainer Huub Stevig in het Algemeen Dagblai' „Voetballers die rotzakken helpen hun trainer. {2 Voetbalinternational Kha) Boulahrouz in Sportweek®1 „Ik kijk mijn tegenstander!e aan voor de wedstrijd. Prai' nooit met hem. Ik wil geemr woorden nodig hebben. 7fc|u hem op met daden. 3r Voetballer Rafel van der \aii in Voetbal Magazine: Veel mensen vinden Van I mei irritant, maar ik mag\L graag zien spelen.Rl Voormalig voetballer Wiilg Kieft in De Volkskrant: |u, Adriaanse en Mourinho Mg ben een minderwaardigher1 complex. Ze willen telkens jL bevestiging krijgen hoe goef\t zijn. ,d:p Schaatscoach Gerard Kei in Sportweek: „Ik verlang wel eens terugfc werken in Amerika. Daar 4,- presteren, doen en laten ui.5 wilt, maar er is niemand de wie je verantwoording hoef te leggen. PSV-doelman Gomes in Set week: „Ik wil er het maximale i/i^t len hier. Niet alleen als speiai ook als mens.lar 3Ut PSV-spits Jan Vennegoori6 Hesselink in Voetbal MafC ne: <r „Desnoods ga ik als suppi van Oranje naar het WK juichen voor mijn eigen p\ genoten. Willy van der Kuijlen, jei trainer bij PSV, over benigheid van Arjen in Johan: „Ik liet hem met de rug na goal de bal aannemen, draaien en uithalen, alleeif.0E maar met rechts. Of ik spel us de bal in en liet hem direct® schieten met rechts. Na week was zijn rechterbeenim; geen chocola meer.IWi Stein Huysegems, spits vE£ in Johan: Lr „AZ wil uitstralen dat hetf-3 rustige club is. Bij ons mag™ drie dagen voor een wedstLei niet in openbare gelegenhS.O als café's of disco's gezien ityic den. Dat staat zelfs in onsf u tract. Wederom Huysegems: „Geef mij maar regen. Dai ik mij het best. Als ik die tb uitkom en het regent, dent" ha! Er vol tegenaan. Glad AA/I de bal glijdt goed. Lekker i| nti worden. Mooie slidings mP° tackles.l Jj{j t ge Huysegems over zijn kalfmL hoofd: „Ik ben een luilak. Daaropc ik mijn hoofd kaalgeschoiïuet In de kleedkamer roepen 4H- 'Iaat het toch eens groeient^ Danny Landzaat zeurt onfih£ van toen ik klein was. Eert Na ik krulletjes en daarna sto^. in pinnetjes om hoog. Voor geen geld van de wereld wil ik dat op nieuw.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 28