Nuyens: knecht die kan winnen SPORT 2 Dick Jaspers laat zich opnieuw gelden Milan beëindigt ongeslagen status Inte* Centimeters voor het goede doel Winnaar Omloop Het Volk wilde aanvoerder van nieuwe wielergeneratie Rode kaart Van Persie tegen Southampton Kala brengt 345 kilo omhoog Garry Kasparov aan kop in Linares linares - Garry Kasparov gaat na vijf ronden aan kop in het schaaktoernooi in Linares, Spanje. De nummer één op de wereldranglijst versloeg giste ren met wit de Engelsman Mi chael Adams. De Rus heeft drie punten uit vier partijen. De tweede plek wordt bezet door de nummer twee van de FIDE- lijst, de Indiër Viswanathan An and. Hij speelde met zwart remise tegen de Spanjaard Val- Iejo Pons. Anand bezet ook in Linares de tweede plaats, met 2,5 punten uit vier partijen. Sluiter winnaar Challenger Liibeck lubeck - Raemon Sluiter heeft gisteren het Challenger tennis toernooi in Lübeck gewonnen. De Rotterdammer versloeg in de finale de Duitser Alexander Waske met 7-6 (5) 7-6 (9). Slui ter was eerste geplaatst, Waske vierde. Door dit goede resultaat zal hij terugkeren in de top honderd van het internationale tennis. Komende week speelt hij met het Nederlands team de uitwedstrijd voor de Daviscup tegen Zwitserland. Start Pechstein twijfelachtig inzell - Het is nog onzeker of Claudia Pechstein de komende week kan starten op de WK af standen. De 33-jarige schaats ster uit Berlijn heeft haar reis naar Inzell gisteren uitgesteld, wegens griep. Ze wordt behan deld met antibiotica. Landge note Anni Friesinger daarente gen herstelt voorspoedig van een teenblessure, die ze eerder in de maand in Heerenveen op liep. Golfer Toms pakt titel matchplay carlsbad - David Toms heeft gisteren in de Californische plaats Carlsbad het WGC-Ac centure Match Play Champion ship gewonnen. De Amerikaan se golfer was in de finale over 36 holes opmerkelijk snel klaar met zijn landgenoot Chris Di- Marco. Vijf holes voor het einde was de beslissing al gevallen. Toms speelde vooral zaterdag uiterst secuur, zijn opponent knoeide er bij tijd en wijlen on genadig op los. Schorsing van twee jaar Perez madrid - De Spaanse wieler bond heeft beroepsrenner San tiago Perez voor twee jaar ge schorst. Hij is betrapt op do ping met bloedtransfusies. Perez reed voor de Zwitserse formatie Phonak, waar vorig jaar meer dopinggevallen aan het licht kwamen. Perez baarde in 2004 opzien met de tweede plaats in het eindklassement van de Ronde van Spanje na drie ritzeges. In eerdere seizoe nen was hij nooit zo voor het voetlicht getreden. De ge schorste coureur heeft aange kondigd zich juridisch te ver weren. Edith van Dijk snel in Argentinië santa fe - Edith van Dijk heeft gisteren in Argentinië de mara thon Santa Fe-Coronda gewon nen. De Nederlandse langeaf- standzwemster duldde in dit fa meuze evenement over 63 kilo meter (stroomafwaarts) alleen drie mannen voor zich. De Fransman Stephan Gomez won in 7 uur, 15 minuten en 11 se conden. In de eindsprint ver sloeg hij de Bulgaar Petar Stoitsjev en de plaatselijke favo riet Damian Blaum. Van Dijk tikte minder dan anderhalve minuut na de winnaar de fi- nishplaat aan. Dartploeg verliest in halve finale Glasgow - De Nederlandse dartploeg is bij het zeslanden- toernooi in Glasgow in de halve finale uitgeschakeld. Oranje, aangevoerd door Raymond van Barneveld, verloor gisteren met 10-13 van Engeland en eindigde als derde in gezelschap van Wales. De nationale selectie be stond verder uit Vincent van der Voort, Mario Robbe, Niels de Ruiter en Hans Blijs, die op het laatste moment Dick van Dijk verving. Deze bleef om pri- vé-redenen thuis. Wereldbekerzege Jeffrey Wammes new york - Jeffrey Wammes heeft in New York de eerste we reldbekerzege in zijn carrière behaald. Het 17-jarige Zoeter- meerse talent kwam in de finale van de vloer tot de hoogste sco re van 9,225 punten. Wammes won vorig jaar een keer zilver en een keer brons bij een WB- wedstrijd. Hij komt later deze zaterdag nog in actie op de sprong. Yuri van Gelder toonde opnieuw zijn overmacht op het onderdeel ringen met een score van 9,750. maandag 28 februari 2005 door Jan Dagevos sluiskil - Terwijl één van zijn concur renten zaterdagavond laat nog een demonstratie verzorgde, lag Dick Jas pers al op één oor. De Brabantse bil jarter had zijn zinnen gezet op de eerste wereldbeker van dit jaar en waagde zich niet aan frivoliteiten. Het bleek een dag later een juiste beslis sing te zijn geweest. Jaspers werd na twee loodzware partijen winnaar van het wereldbekertoernooi driebanden in Sluiskil. De man uit Sint Willebrord versloeg gisteren in de vroege ochtenduren eerst Semih Sayginer, de man van de demonstratie, in vijf sets (15-12, 15- 10,12-15, 9-15 en 15-2) en in de fina le werd Torbjörn Blomdahl volgens eenzelfde scenario aan de kant ge schoven: 15-15,15-8, 7-15, 9-15 en 15-2. ,,Ik leef voor mijn sport", vertelde Jaspers na zijn overwinning, die hem een loodzware bokaal en vijfduizend euro opleverde. „Ik vind het fantas tisch om een goede wedstrijd te spe len. Dat is altijd een uitdaging voor me. Het is geen werk, maar eigenlijk ook weer wel. Net als een postbode, die de post altijd goed wil bezorgen, probeer óók ik zo goed mogelijk werk af te leveren." Dat gaat hem de laatste periode goed af. In het najaar van 2004 werd hij in Rotterdam na een overwinning op de Griek Filipos Kasidokostas wereld kampioen driebanden. Eind januari veroverde hij in Veghel zijn zoveelste Masterstitel. Gisteren kwam daar een wereldbekerzege bij, de dertiende in de loopbaan van de 39-jarige Jaspers. In zijn 133ste ontmoeting met de Zweed Torbjörn Blomdahl bleef hij ditmaal wel aan de goede kant van de score. „Ik heb al veel finales van Torbjörn verloren", vertelde de Bra bander. „Dan is het lekker om nu ook eens de andere zijde mee te maken." Jaspers liet zich in Sluiskil vanaf de eerste dag gelden. In zijn eerste partij tegen de jonge Spanjaard Ruben Le- gazpi (3-0) maakte hij indruk met een serie van vijftien in de tweede set. Een prestatie waarvoor'hij gisteren alsnog werd beloond met een premie van duizend euro. Jaspers kwam vrij dag aan een gemiddelde van 4.090. Zaterdag ging het moyenne na zeges op Gerhard Kostistansky (3-1) en Jean Paul de Bruijn (3-0) iets omlaag. Voordat de halve finale tegen de Turk Semih Sayginer begon, stond hij ech ter nog altijd op het respectabele to taal van 2.740. Daarmee leek hij af te gaan öp een wereldrecord, dat nu in handen is van Blomdahl. De Zweed speelde vorig jaar mei op het EK in Turkije een gemiddelde van 2.376 over vijf partijen. Het wereldrecord bleef uiteindelijk buiten bereik omdat Jaspers zowel in de halve finale als in de eindstrijd vijf sets nodig had. Zijn toernooimoyenne bedroeg nu 2.181. „Dat gemiddelde was bijzaak", aldus Jaspers. „Ik kwam hier om te win nen." De Brabander maakte zo nu en dan een ietwat nerveuze indruk, maar dat was slechts schijn. Jaspers stak goed in zijn vel en wist wat hij deed. Zelfs de massaal opgekomen, veelal Ne derlandse, toeschouwers (ruim vier honderd) brachten hem niet uit zijn evenwicht. „Dat bezorgt mij nooit ex tra druk. Ik vind het juist fantastisch om voor eigen volk te spelen. De eni ge druk die ik voel, is de druk die ik mezelf opleg. Dan eis ik van mezelf dat ik een bepaalde moeilijke bal moet maken", aldus Jaspers. Zijn opponent in de finale vertelc naderhand dat hij zijn top wel zo beetje heeft bereikt. Blomdahl ka nog altijd goed meekomen, maai wacht niet dat er nog rek in zijn f taties zit. Daarvoor traint hij te w nig. „Tien jaar geleden was ik elk dag bezig met biljarten. Dan ging soms niet eens eten. Maar tegen" woordig heb ik een gezin en train1 misschien nog maar twee uurtjes dag." Jaspers benadert de Blomdahl va tien jaar geleden. Hij traint gemid deld zes, zeven uur per dag. Daaij naast doet hij aan fitness, hardlof en zwemmen. „Biljarten op dit veau is topsport. Daar moet je dir veel voor doen. Ik heb het idee dj mezelf nog wél kan verbeteren, ij nu nog steeds makkelijke ballen missen, dus..." door Ad Pertijs lokeren - De één liet zich niet intomen door zijn ploegleider. De ander luisterde beter. En daarom won Nick Nuyens zater dag de Omloop Het Volk en moest Stijn Devolder genoegen nemen met de veertigste plaats. De twee jongelingen wisten tussen Gent en Lokeren niet half hoe sterk ze waren. Devol der (25) werkte vanaf halfkoers als een paard voor de Discovery Channel-ploeg van Max van Heeswijk en George Hincapie. „Ik riep voortdurend: 'Rustig Stijn, rustig nou'. Maar hij ging maar door", zei ploegleider Dirk Demol na afloop van de vooral in de finale ijskoude koers. Zo verspeelde Devolder zijn eigen kansen op de zege. Ook Nick Nuyens (24) van Quick Step smeet met zijn krachten in de jacht op een groepje met de ontketende De volder. „Dat gat moest dicht", zei Nuyens in Lokeren. „Ik ben toen boos op hem geworden", zegt Wilfried Peeters, ploeglei der van Quick Step. „Met zulke benen moest hij niet op kop gaan rijden. Hij moest ze spa ren voor de finale." Nuyens luisterde wel. Zij het met verba zing. „Dat hij op de televisie kon zien hoe goed ik was, ter wijl ik het zelf niet in de gaten had. Daar krijg je vertrouwen van en dus luister je." Wat Nuyens liet zien in de slot fase oogstte bewondering. Hij reageerde op iets minder dan twintig kilometer van de finish op een uitval van Johan Coenen (ook al zo'n Vlaams jonkie) en good-old Ludo Dierckxsens. Op de kasseien, zo'n zeventien ki lometer van de aankomst, liet hij de twee achter. Niemand zag hem nog terug. Hoe sterk de blokken achter hem ook wa ren. Rabobank (voor Steven de Jongh), Davitamon (voor Van Petegem) en Discovery kregen het gat niet dicht. „We zijn te laat gaan zoeken naar een vorm van samenwerking. Toen wil den die andere ploegen niet meer en was Nick gevlogen", zei Discovery's Dirk Demol. „Die jongen heeft het zeker niet cadeau gekregen, hij heeft ook niet geprofiteerd van onderlin ge onenigheid. Wij hebben ge daan wat we konden. Maar als je als eenling uitloopt op vijf sa menwerkende achtervolgers, ben je gewoon de beste", gaf Rabobank-ploegleider Adri van Houwelingen winnaar Nuyens een groot compliment mee. Ondertussen was de zege van Nuyens ook gewoon de triomf van het Jonge Volk. Wat zich tij- londen/anp - Robin van Persie heeft zaterdag weinig plezier beleefd aan zijn basisplaats bij Arsenal. De voormalige aanval ler van Feyenoord moest in de uitwedstrijd tegen Southamp ton (1-1) in de vijftigste minuut van het veld na zijn tweede gele kaart. Vlak voor de rust werd Prutton van de thuisploeg al van het veld gestuurd na zijn tweede boeking. Bij Manchester United, dat moeizaam met 2-1 won van Portsmouth, maakte Ruud van Nistelrooij zijn rentree in het basisteam. De aanvaller was drie maanden uit de roulatie door een achillespeesblessure. In het duel met AC Milan, woensdag voor de Champions League (0-1), fungeerde hij als invaller. Ook zaterdag speelde Van Nistelrooij nog niet op zijn vertrouwde niveau. Toch kon hij tevreden terugblikken. Met een sterke actie stond hij in de 81ste minuut aan de basis van de winnende treffer van j£ Rooney, die ook het eerste L doelpunt van ManUnited cj, zijn naam bracht. y Arsenal miste in Southampfj onder anderen Bergkamp, es, Fabregas (allen geschoij( Edu en Campbell (beiden g,( blesseerd). De verzwakte Gk ners maakten na de midwe^ nederlaag in de Championf League tegen Bayern Münri. (1-3) opnieuw een povere p druk. Dankzij een treffer v^ Ljungberg, na goed voorbei dend werk van Henry, kwaj( Arsenal nog wel op voorspjs Crouch maakte gelijk na ee, foutje van de Duitse doeln^ Lehmann. In de slotfase mi Henry, Ljungberg en Cole forse kansen op de winnen( treffer voor de Londenareq( Tottenham won van Fulha^ 0. Voor de formatie van cofo Martin Jol maakten Kanouje Keane in de slotfase de dofr punten. iq Het peloton tijdens de Omloop Het Volk. Foto: Reuters/Yves Herman dens de Tour de France al in zette, wordt dit voorjaar voort gezet: een nieuwe generatie is bezig de ouderen af te lossen. Ook de klassiekers zijn niet lan ger per definitie het terrein van de dertigplussers. Met name in Vlaanderen is een hele zwik ta lenten in aantocht. Mannen die al tot de top behoren, zoals Tom Boonen, en jongens als Nuyens, Devolder, Van Gooien, Gilbert, Vansummeren, Van Impe (gisteren tweede in Kuur- ne-Brussel-Kuume) en Gar- deyn. Ook Nederland mag hopen. Bram Tankink (26) van Quick Step bracht op de Leberg met bijna dertiger Karsten Kroon de ontsnapping op gang waarmee Devolder zoveel opzien baarde. „Ik ben een paar jaar ouder dan die groep Belgen, maar voor mijn gevoel behoor ik wel tot de generatie die er nu aankomt. Ik ben namelijk later begonnen met fietsen, dus qua ervarings jaren ben ik even ver. Dit geeft George Hincapie'zegeviert in Kuurne-Brussel-Kuurne George Hincapie heeft giste ren de 58ste editie vari de wie lerkoers Kuurne-Brussel- Kuurne gewonnen. De Ameri kaan versloeg aan de finish zijn Belgische vluchtgenoot Kevin van Impe. De Belg Bert Roesems werd op kleine ach terstand derde. De finale van de koers was levendig, met in breng van Joost Posthuma. De net 24-jarige Raborenner leek uit een kopgroep van acht renners gelost, maar pik te aan en ging er gelijk van door. Verder dan een seconde of vijftien lieten de achtervol gers hem niet uitlopen. Nadat de Nederlander was in gelopen, gingen Hincapie en Van Impe er samen vandoor. Zij bouwden vlot een aardige ook mij heel veel zelfvertrou wen voor de komende maan den. Al weet ik dat klassiekers als de Ronde van Vlaanderen vanwege hun lengte toch weer net iets anders zijn dan dit. Dan tellen de jaren wel in het voor deel", weet Tankink. Nuyens heeft een universitaire studie communicatieweten schappen achter de rug en viel vorig jaar al op met een aantal klinkende zeges, zoals de GP van Wallonië en Parijs-Brussel. „In ons geheel is hij de knecht die kan winnen: oftewel de middenvelder die ook kan sco ren", zegt teambaas Patrick Lefevere. „Je mag me ook de sluipschutter van de ploeg noe men", zegt Nuyens. „Omdat ik nog lang niet toe ben aan de rol voorsprong op. Hincapie hield zich gisteren lang schuil, in tegenstelling tot een dag eerder. In de Omloop het Volk smeet Hincapie te vroeg met zijn krachten, waardoor uit eindelijk Nick Nuyens profi teerde. De winnaar van de Omloop hield het gisteren voortijdig voor gezien en stapte af. van kopman of zo. Laat mij maar in deze rol blijven rijden. Hierin voel ik me het best. Van daag viel ik aan om zo Tom Boonen en de rest van de ploeg te ontlasten. Terwijl ik in de aanval was, konden zij op hun gemak zitten en moest de con currentie werken. Zou ik weg blijven, dan was het ook goed. Uiteraard." door Giel Hendrix sittard - Sport stond centraal gistermiddag in de Sittardse at- letiekhal, maar daar draaide het voor een keer eens niet om. Na tuurlijk was het wel belangrijk dat Rens Blom hoog zou sprin gen op zijn eigen gala, omdat voor elke centimeter in de hoogte 4,60 euro op de reke ning van de stichting KiKa (kin- derén kankervrij) zou worden bijgeschreven. Winnen of ver liezen speelde echter geen rol. Rens en zijn collega's waren al leen maar naar Sittard afgereisd om geld bijeen te brengen. Ze hadden de datum ertussen ge frommeld in hun volle agenda's en afgezien van startgeld of on kostenvergoeding. Donderdag hadden ze nog gesprongen in Karlstadt, anderen waren vrij dagavond in Chemnitz en Lau rens Looije had zaterdagavond nog een wedstrijd gesprongen. Maar ze waren toch met zijn zevenen naar Sittard gekomen, waar zo'n vierhonderd toe schouwers de weg hadden ge vonden naar de accommodatie van Unitas. Veel jeugd, ouders ook met ge handicapte kinderen die wer den opgevangen door een clini- clown juichten om het hardst. Maar hun gegil werd nauwelijks gehoord, ze werden overstemd door de knetterharde muziek die dj Dennis van der Geest de hal in slingerde. Zo hard dat de atleten hem vroegen om een beetje mededogen als ze zich vlak voor de hoge geluidsb klaar maakten voor hun aa loop. De bronzen judoka van Atl kon zich in populariteit bej meten met de polsstokspn gers. Steeds weer moest hi] handtekeningen uitdelen c de foto met jonge bewondiV raars. „Leuk om in zo'n sfi muziek te kunnen draaieiws is mijn grote hobby en als Fe collega-sporters je ervoor tid gen geeft dat nog iets extraer heb wel bewondering voos c gasten. Het is natuurlijk gat sport voor mij, want ik deijt 1 de polsstok in zeven stukkla] breekt als ik erin zou klimitv; Op de tribune zat Servee In. Wijsen, de Rens Blom vanjlu zestiger jaren. Zes keer Nelw lands kampioen (tussen 19hi en 1963) en ook tussen 19ii 1970 Nederlands recordhtpp Hij sprong als eerste Nedéd; der in 1960 over vier meteA- maar wel onder heel andeitir omstandigheden dan waatori vorig jaar Blom over 5,81 en sprong. „Met bamboe- enjb metalen stokken over een Is 1 laanloop. En je plofte keihjne neer in een zandbak. Van (op vangkussens hadden ze tdv< nog niet gehoord.jni Wijsen zag hoe zijn Limbieei opvolger over 5,50 meter sprong en zo meer dan 25 >a< euro bij elkaar bracht voo p\ goede doel. Blom zal ovei nt niet aan het EK Indoor m$in doen. Daarvoor voelt hij dier nog niet sterk genoeg. ed Amsterdam - Adem Kala heeft gisteren bij de Ne derlandse kampioenschappen gewichtheffen in Amsterdam 345 kilo omhoog gebracht in de olym pische tweekamp. Dat is een evenaring van zijn nationale record in de categorie tot 105 kilo. In een lichtere klasse (-94 kg) kwam hij eind 2003 in Van couver al eens tot 355. De sterkste man van Achil les Arnhem trok bij de NK150 kilo en stootte 195. Geen van de concurrenten kon in zijn schaduw staan. Ook superzwaargewicht Roy Duckers (+105 kg) kwam niet verder dan een totaal van 252,5. Duckers versloeg wel Edwin Vlagsma (foto). Rik Kruisselbrink pakte de titel tot 77 kilo. Foto: ANP/Juan Vrijdag door Leon ten Voorde den haag/milaan - Opvallend nieuws vanuit het koude San Siro: Inter Milaan speelde gis teravond eens een keer niet ge lijk. Het vervelende was alleen dat het elftal voor de eersté keer dit seizoen verloor. En dat uit gerekend van de gehate stadge noot AC Milan: 0-1. Wat een moment om je on schendbaarheid te verliezen. Beroerder kon het gewoon niet. De ploeg die dit seizoen niet kon verliezen, de ploeg die al veertig duels zonder nederlaag was, die ploeg ging gisteravond voor de eerste keer onderuit. Niet tegen Livorno, Atalanta of Chievo, maar tegen Milan dus. Gezien de recente voorgeschie denis van de 'Derby del Ma- donnina' was het niet eens zo vreemd dat het gisteravond misging voor Inter. De laatste keer dat de ploeg in een thuis wedstrijd van Milan wist te win nen was in het seizoen 1996/1997. Daarna lukte het ze ven maal op rij niet en ook po ging nummer acht strandde in goede bedoelingen. Op basis van de veldverhoudingen had Inter wel het zeventiende gelij- Gennaro Gattuso van AC Milan is te laat om een pass van Inters Juan Sebastian Veron te onderscheppen. Foto: EPA/Daniel Dal Zennaro ke spel van dit seizoen ver diend, want de ploeg had lange tijd de meeste aanvallende as piraties. Maar echte uitgespeel de kansen leverde dat vele bal bezit niet op. Milan - met Seedorf in de basis - vond het allemaal wel best en wachtte geduldig af. Door die gereserveerde houding kwam het stadsgevecht nooit echt tot leven. Wat het duel miste, was de inbreng van de twee beste aanvallers van beide ploegen: bij Inter zat de Braziliaanse sensatie van het seizoen, Adria- no, na een blessure voor het eerst weer op de bank, terwijl Milan het zonder de genialiteit van de geblesseerde Sjevtsjenko moest stellen. En dat gei deed zich voelen in de flaik, c burenruzie. Wie ook ontbl waren de Nederlanders Jaen. Stam (geblesseerd) bij AC lid en de Inter-spelers Andy Vge der Meyde en Edgar Davièvt Opvallend was dat er vooi li vids opnieuw zelfs geen pin. was op de reservebank, kas Het duel werd uiteindelijk", slist door één helder monjat van de Braziliaan Kaka. Hü v\ scoorde in de 74ste minuipw een afgeslagen hoekschop. enige treffer van de avondm, waardoor Milan met minifieli inzet het maximale result behaalde. Voor Inter resl nieuw de kater en de wet( schap dat de ploeg ook dil zoen weer geen kampioefcr worden. De laatste keer dl ternazionale de Scudettoj^ overde was in 1989 en onl\J de belofte van trainer M; komt die titel ook dit sei weer niet in handen van bitieuze club. Wat het all* nog pijnlijker maakte is door de nederlaag van gi; avond uitgerekend AC opnieuw een heel seriei gadigde is voor de hoofdj Italië. ,rc ÜOï

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 22