KEUZE VRIJHEID Stakingen dreigen in de metaal ECONOMIE Wat kost een kind en hoe breng je dat in kaart? teil sleept in Qatar perorder binnen zineken is prijzenslag zat CAO-onderhandelingen mislukt Boord aan boord Pools succesverhaal KIA TOTAALGARANTIE: 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE* 3 JAAR LAKGARANTIE KIA INTERNATIONALE WEGENHULPGARANTIE „Ik moet van mijn advocaat de kosten voor mijn kinderen in kaart brengen. Hoe doe ik dat? vraagt een moeder die in scheiding ligt. In veel gevallen kan in tabellen worden afgele zen hoeveel er aan de kinderen wordt besteed. Vooral bij hoge re inkomens moeten kosten ex pliciet worden gemaakt. Het belangrijkste is dat ex-partners samen afspraken maken over wie wat betaalt. Ex-partners mogen in principe altijd zelf af spraken maken over de hoogte van alimentatiebedragen. Zijn er kinderen in het spel, dan zal altijd de rechter de hoogte van de kinderalimentatie vaststel len. Twee vragen zijn cruciaal: welk bedrag kan de alimenta- tieplichtige betalen? En welk bedrag heeft de alimentatiege- rechtigde nodig? Om te bepalen wat een alimentatieplichtige kan betalen, hanteert de rechter in de meeste gevallen de zo ge noemde Trema-normen. Daar bij wordt eerst een draagkracht loos inkomen bepaald: het deel van het inkomen dat de ali mentatieplichtige nodig heeft „bus sleept gaorder binnen :id - De Spaanse lucht- inaatschappij Iberia gaat fegtuigen van het merk Air- open. Dit is vrijdagavond drid bekendgemaakt. Het •jm de grootste order die lij Airbus is geplaatst. De jÜen hebben een catalo- ir%arde van 3,4 miljard euro. e [heeft naar eigen zeggen ;e kwantumkorting be- izines d{er duurder «g - Shell heeft zaterdag iesprijzen voor benzine igd. Het is derde verho- de afgelopen week. Een igelode benzine stijgt van naar 1,265 euro, su- 1 4n 1,313 euro naar 1,319 ;hf)e adviesprijs voor diesel, lopen week twee keer igd, blijft staan op 0,955 larktleider Shell bepaalt riesprijzen aan de hand e ontwikkelingen op de Toductenmarkt. I in actie sstuurscrisis' rdam - Signalen die wij- J) een mogelijke crisis of jt in de top van een beurs- eerde onderneming, zul- or de Autoriteit Financië- [kten (AFM) voortaan ding zijn om het bedrijf %et licht te houden. Zo onderzoek worden in- 2H wanneer zich bij een 1- neming onverwachte wis- en voordoen in de raad 'stuur of de raad van bevestigde za- een woordvoerder van AL Daarnaast kunnen ook uitspraken van bestuur- Ver toekomstige presta- ials 'we gaan de omzet in verdubbelen', aanlei- in voor onderzoek. Ver- ien bedrijven die in een veel overnames heb- ileegd, rekenen op de Ie aandacht van de AFM. en lak betaalt voor fitoffers Chili ™ngton - De Amerikaanse liggs betaalt 8 miljoen "laan slachtoffers van mis- 1die zijn gepleegd tijdens "Jrikbewind (1973-1990) Chileense dictator Au- 'inochet. ia!iad eerder schuld bekend waspraktijken met een g van vele miljoenen via geheime rekeningen lf ïochet. Met de schikking us le bank uit Washington :htelijke en civiele ver af door de gerechtelijke eiten in Madrid. In ver- ftiet de door de Ameri- praktijken, waarbij de ok voor andere cliënten ïstverlener optrad, ver- e de bank zich vorige al bereid om een boete miljoen dollar te beta- hoogbejaarde Pinochet iont in Chili. vocaten zijn er tot nu toe tagd hem buiten het ge- s houden, met een be- de zwakke gezondheid ex-generaal. - Shell heeft werkt tot een vooraanstaande Bttfote order gesloten met gasleverancier. Het Golfstaatje qitPetroleum. Beide ener- beschikt over de in grootte der- alftschappijen gaan sa- de gasreserves ter wereld, na vëprken in het zogenoemde Rusland en Iran. 4-project. Daarbij Shell was gisteren verder het kJgewonnen aardgas om- onderwerp van een oplopende dpi vloeibaar gas (LNG), twist tussen Indonesië en Ma- joral bestemd is voor de leisië over een olieconcessie /nrAmerikaanse eri' Euro- van Shell. Volgens Jakarta ligt riWarkt. de gegeven concessie in de ter- [djaat in Qatar fabrieksin- ritoriale wateren van Indonesië. n,ps bouwen voor het om- De ruzie ontstond nadat de Ma- e#aar vloeibaar gas. Ver- leisische staatsoliemaatschap- chl er speciale schepen no- pij Petronas bijna twee weken elij het LNG te vervoeren, geleden Shell toestemming had dprwacht de eerste leve- gegeven naar olie te boren in de lajtussen 2010 en 2012, zo Celebes Zee. iai! het energieconcern gis- De concessie ligt voor de wakend. noordoostelijke kust van Bor- 5 ingewijden is met de neo. Dat eiland is grotendeels en' miljard dollar gemoeid, in handen van Indonesië (Kali- (ijoject moet gedurende mantan), maar ook Maleisië van 25 jaar jaarlijks heeft in het noorden een pro- Jjoen ton vloeibaar gas vincie (Sarawak). Een zegsman en. Qatargas 4 is een van het ministerie van energie ïnture tussen Shell en voegde daaraan toe dat Indone- (etroleum, Shell heeft in sië alles in het werk zal stellen Iject een belang van 30 om zijn rechten in het betwiste Qatar heeft zich opge- zeegebied te verdedigen. ^jm/anp - Heineken begint de prijzenoorlog in de super- Èanche zat te worden. Het bierconcem vindt dat de grens is Dat bleek zaterdag uit een vraaggesprek dat BNR Nieuws- d met directeur E. Korthals Altes van Heineken Nederland. >et niet gekker worden, op een gegeven moment kom je in latie dat je zegt: nu is het klaar, dit kan niet meer, dit kun- niet meer accepteren", zei de Heineken-directeur. Korthals jemde het „een hele en gevaarlijke en ongewenste situatie" ,pmarkten Heineken-bier onder de kostprijs verkopen. Dat pe leiden dat de consument straks niet meer bereid is de Ie' prijs te betalen. De Kia Carens staat voor keuzevrijheid. Het is maar net wat u wilt. Keuze uit drie krachtige motoren. Of neem de binnenruimte die zich razendsnel opnieuw laat inrichten. Of de royale standaarduitrusting met o.a. airco, ABS, EBD, passagiers- en bestuurders- airbag, elektrisch bedienbare ramen voor en achter en centrale portiervergrendeling. En nu met GRATIS portable DVD-speler met o.a. high-tech monitor, stereo speakers en afstandsbediening. De Kia Carens is er vanaf €16.995,-. Leaseprijs vanaf €439,- /mnd**. den haag/gpd - Werknemers in de metaal- en elektrotechnische industrie maken zich op voor ac ties nu er afgelopen weekeinde opnieuw geen nieuwe CAO tot stand is gekomen. De sector zit al sinds 1 juli 2004 zonder CAO. FNV Bondgenoten en CNV Me taal en elektro zijn het zat en noemen het onderhandelings gedrag van de werkgevers 'klei nerend.' De werkgevers ver enigd in FME-CWM menen dat de bonden de rekening door schuiven naar toekomstige ge neraties. De CAO metaal en elektrotech niek is vaak trendsettend voor andere CAO's. Acties in deze sector kunnen leiden tot grote sociale onrust in Nederland. „We hebben sinds juni 2004 ze ven keer met de werkgevers on derhandeld maar er zit geen schot in", aldus een woord voerster van FNV Bondgenoten. ,Het lijkt wel alsof ze domweg niet willen toegeven, op geen enkel punt.We hebben besloten niet verder te praten, want het levert niets op. We gaan nu on ze achterban raadplegen. De verwachting is dat dit tot acties gaat leiden." Werknemers en werkgevers botsen op vier punten: meer uren werken per jaar, loonsver hoging, de pensioenregeling en doorbetaling bij ziekte. De werkgevers willen dat er per jaar vier dagen extra wordt ge werkt, maar willen hier niet voor betalen. Dit is voor de bonden onbespreekbaar. Zij stellen drie extra werkdagen voor, maar willen daar wel loon voor krijgen. De bonden willen een structu rele loonsverhoging van 0,5 procent per 1 mei dit jaar en 2 procent per 1 januari 2006 plus een eenmalige uitkering van 1 procent op 1 mei dit jaar. FME- CWM biedt 0,5 procent per 1 oktober dit jaar en 0,75 procent per april 2006. Ook rondom de pensioenrege ling zijn beide partijen elkaar niet genaderd. Volgens de bon den kunnen werknemers, die geboren zijn vóór 1953 op 61 ja rige leeftijd met pensioen en jongere werknemers als ze 62 zijn. De werkgevers willen dat beide groepen een half jaar lan ger werken. Ook op het punt van betaling bij ziekte zijn ze het oneens: de bonden willen dat een zieke werknemer in zijn eerste twee jaar samen 185 procent van het loon krijgt. De werkgevers gaan niet verder dan 170 procent, Amsterdam - Glimmend op het droge. Peperdure zeiljachten wachten boord aan boord in de RAI in Amsterdam op de duizenden bootjesmensen die de komende dagen de vijftigste HISWA gaan bezoeken. Kroonprins en zeilliefhebber Willem-Alexander opent de jaarlijkse botenbeurs morgen. De Hiswa duurt tot en met zondag. Foto: ANP/Juan Vrijdag ECONOMIE WIJZER Tijdens de krokusvakantie was ik een aantal dagen voor het werk in de Poolse hoofdstad Warschau. Op uitnodiging van president Balcerowicz van de Natio nale Bank van Polen (NBP) heb ik daar een reeks lezin gen over de transparantie van centrale banken gege ven. Daarnaast heb ik een wetenschappelijke confe rentie over dit onderwerp voorbereid. Balcerowicz is een zeer in drukwekkende man, en een begrip zowel in als buiten Polen. Zijn carrière is een regelrechte successtory. In de lente van 1989 (toen Po len in de nadagen van het communistische regime was) schreef Balcerowicz als hoogleraar economie een fundamenteel hervormings plan voor de Poolse econo mie. Dat plan omvatte een complete libera lisering en priva tisering van de economie, als mede het invoe ren van de volle dige omwissel- baarheid van de Poolse zloty. Hij kon toen nog niet vermoeden dat hij als vice- premier en mi nister van finan ciën een paar maanden later verantwoordelijk zou zijn voor de uitvoering van wat het Bal- cerowicz-plan is gaan he ten. De economische situa tie in Polen was in 1989 bij na wanhopig: een sterk da lende productie, hyperinfla tie, een hoge buitenlandse schuld en een uitgeputte deviezenreserve. Balcerowicz koos niet voor de weg van geleidelijke aan passingen, zoals in veel an dere voormalige Oostblok landen, maar voor radicale hervormingen ('cold tur key"). Een dergelijke aanpak is politiek zeer riskant. Op mijn vraag waarom hij toen tertijd voor deze radicale benadering had gekozen, antwoordde Balcerowicz dat Polen destijds geen an dere keuze had. Bovendien was de Poolse bevolking toen ontvankelijk voor in grijpende institutionele ver anderingen. Nu, ruim vijftien jaar- later, zijn de verschillen tussen de voormalige Oostbloldanden opmerkelijk. Het bruto bin nenlands product (bbp) is tussen 1989 en 2002 in Po len met 30 procent geste gen, veel meer dan in Hon garije (12 procent) en in Slo wakije (11 procent). In Rus land en Oekraïne is het bbp in diezelfde periode zelfs gedaald met 35, respectievelijk 54 procent gedaald. De arbeidsproductiviteit nam in Polen in deze periode toe met 137 procent, en in Honga rije zelfs met 150 procent. In Rusland en Oekraïne steeg de ze slechts in bescheiden mate, namelijk met 25 procent en 12 procent, respectievelijk. Wat verklaart de verschillen in de groei van het bbp en de groei van de arbeidsproductiviteit tussen Polen en Hongarije enerzijds, en Rusland en Oe kraïne anderzijds? Deze verschillen zijn toe te schrijven aan de institutionele hervormingen en het macro- economische stabilisatiebeleid in de beide eerstgenoemde landen. De prijs voor deze her vormingen was wel een grotere inkomensongelijkheid. Deze is echter ook Rusland en Oekra- ine toegenomen, hoewel die tot nu toe niet hebben gekozen voor radicale aan passingen van hun economie. Hoe hebben de op eenvolgende Poolse regeringen zo'n pijnlijk en langdurig aanpassingsproces aan hun bevolking kunnen verkopen? Ik denk dat het uit eindelijke perspec tief van de toetre ding van Polen tot de Europese Unie (EU) hierbij door slaggevend is ge weest. De bevolking in de nieuwe EU-lidstaten be sefte terdege dat er destijds 'coming in from the cold') geen alternatief voor de insti tutionele hervormingen be stond. Dat besef i? nu, getuige de uit slag van de recente presidents verkiezingen, ook bij de Oekra- iense bevolking doorgedron gen. Ik vrees dat de Russen nog wat langer moeten wachten. Als de bevolking rijp is voor in grijpende veranderingen, hangt het vanzelfsprekend van het politieke leiderschap af, of deze ook daadwerkelijk wor den doorgevoerd. Da^reist politieke moed, hetgeen in het 'oude' Europa een schaars goed is. In die zin kan het 'oude' Euro pa een voorbeeld nemen aan het 'nieuwe' Europa. De struc turele hervormingen in grote EU-landen als Duitsland, Frankrijk en Italië zijn wellicht van een andere orde dan in het Polen van vijftien jaar geleden, maar minstens zo urgent. Wat dat betreft kunnen bondskan selier Schroder, president Chi rac en premier Berlusconi een voorbeeld nemen aan politieke leiders als Balcerowicz, die im mers voor veel hetere vuren stonden. Het wachten is op meer politiek leiderschap in het 'oude' Europa. I Sylvester Eijffinger hoogleraar financiële economie Universiteit Tilburg 1.6 LITER OF 2.0 LITER CVVT BENZINE OF 2.0 CRDi COMMON-RAIL DIESEL KIA CARENS VANAF 16.995,- (advertentie) Verkoopprijs is inclusief BTW/BPM, exclusief metallic lak, kosten rijklaar maken, leges en verwijderingsbijdrage. Getoond model kan afwijken van standaarduitvoeringen. Actie loopt van 10 februari t/m 31 maart 2005 en loopt zolang de voorraad strekt. Acties gelden niet in combinatie met elkaar of met andere acties en zijn alleen van toepassing op auto's met een geel kenteken VAN uitvoering tot maximaal 100.000 km. Het gemiddeld brandstofverbruik varieert van 7,01/100 km - II op 14,3 km tot 8,61/100 km - 11 op 11.6 km COz uitstoot: van 171 g/km tot 205 g/km. "Leasetarieven op basis van 48 maanden en 20.000 km per jaar Full Operational Tarieven zijn exclusief 8TW en brandstol en omvatten: reparatie, onder houd en banden, houderschapsbelasting, all-risk verzekering, inzittenden verzekering, vervangend vervoer. Onder voorbehoud van kredietacceptatie. SESO. Vraag uw dealer naar alle voorwaarden Wijzigingen en drukfouten voorbehouden E-mail: infoökia nl Kijk voor meer informatie en dealeradressen op www.kia.nl of bel 0347 - 324 300. aldus Warnaai. Het Nibud geeft een aantal GeldWijzers uit waarin voor jonge kinderen en voor scholieren heel gedetail leerd wordt beschreven, welke kosten je precies aan de kinde ren kunt toeschrijven. Posten als persoonlijke verzorging, huisdieren, vervoer, verzekerin gen en dergelijke worden daar bij al snel vergeten, maar horen wel in het lijstje thuis. Vroeger was het bijna altijd zo dat de kinderen naar de vrouw gingen en de man een omgangsrege ling kreeg. De man betaalt dan de kinderalimentatie. „Nu wordt er steeds vaker gespro ken van een zorgverdeling", legt Warn aar uit. „Er wordt bij voorbeeld afgesproken dat de kinderen elke twee weken zes dagen bij de vader en acht da gen bij de moeder zijn. Als de draagloracht het toelaat, worden de kosten ook op die manier verdeeld." Warnaar doet ook aan echt scheidingsbemiddeling. „Bij een bemiddeling spreken ex- partners bijvoorbeeld af om een speciale kinderrekening te ope nen. Daarop storten ze de dan beide een bedrag. Daarvan wordt dan bijvoorbeeld kleding, schoolspullen of de sportclub betaald. Elk jaar voor het nieu we schooljaar wordt de gang van zaken geëvalueerd." Er wordt als het ware een heel plan voor de kinderen na de scheiding opgesteld. „Daarmee kom je in de buurt van een nieuw wetsontwerp van minis ter Donner", vertelt Warnaar. „Daarin wordt de term voortge zet ouderschap genoemd. Wie wil gaan scheiden, zou eerst een ouderschapsplan moeten opstellen waarin is aangeven hoe de zorg voor de kinderen en de kosten worden verdeeld." Zo ver is het nog niet, maar ook de VFAS is van mening dat ou ders na een scheiding beide (fi nancieel) verantwoordelijk voor hun kinderen blijven. Meer informatie: Nibud: www.nibud.nl Vereniging van Familierecht Advocaten en Scheidingsbe middelaars: www.vfas.nl om zelf van te leven. Als dit draagkracht loos inkomen van het netto inkomen wordt afgetrokken, resteert de draag krachtruimte. Een deel van deze draag krachtruimte is be stemd voor de ali mentatieplichtige zelf. De rest - onge veer de helft - is be stemd voor alimen tatie. Als er kinderen zijn, wordt het alimenta tiebedrag in eerste instantie gebruikt voor de kin deralimentatie. Wat kosten die kinderen nu eigenlijk? Er wordt altijd geprobeerd om de levens standaard van de kinderen in de situatie vóór de scheiding niet te laten dalen. Er wordt dus gekeken naar de kosten van kinderen vóór de scheiding. Op basis van CBS-onderzoek zijn er door het Nibud speciale ta bellen ontwikkeld voor wat ou ders gemiddeld genomen bij verschillende inkomenscatego rieën zelf bijdra gen aan de kosten van hun kinderen: los van wat zij nog aan kinderbijslag ontvangen. Dit wordt het eigen aandeel in de kos ten van kinderen per maand ge noemd. Bij een netto gezinsinko men van 2500 eu ro en twee kinde ren van zes en acht jaar, is de bij drage aan de kin deren bijvoor beeld 565 euro per maand. „De tabellen kunnen niet altijd wor den toegepast", vertelt Geert Warnaar, voorzitter van de Ver eniging van Familierecht Advo caten en Scheidingsbemidde laars (VFAS). „De tabellen ge ven een gemiddelde situatie aan. Ze zijn alleen bruikbaar voor de lagere en middeninko mens. Bij inkomens hoger dan netto 3500 euro per maand, moet je de kosten van de kinde ren voor de rechter aantonen", EIGEN BEURS

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19