regio In de ban van de duivel Salafisme dominant op moslimsites Moskee gaat gelovigen met lichtsignalen oproepen Nederlandse exorcist geeft zich niet prijs Doordraven ZOICLMUdll ZUU HDC 970 Het salafisme, de radicale stroming die terug wil naar de 'zuivere' islam van de begin tijd, is dominant op islamiti sche websites en nieuwsgroe pen. Centraal staat de vraag wat voor moslims halal (toe gestaan) en haram (verboden) is. Ook op sites die niet sala- rfstisch zijn, zijn het vaak aan hangers van die stroming die öp vragen over zulke kwesties het antwoord geven. Öat zei onderzoeker M. de Koning van het Leids/Amster- damse islaminstituut ISIM vrijdag in een lezing. Het sala- fistische gedachtegoed op in ternet varieert volgens hem van gematigd tot fel antiwes ters. „Het is duidelijk dat sala- fisten, die zelf vaak jong zijn, de verlangens en noden van jonge moslims kennen en antwoorden op hun vragen kunnen geven.'' Toch moet hun invloed niet worden overschat, zei De Ko ning. „De uitspraken van salafi's stellen de norm voor wat haram en halal is, maar veel jongeren zeggen dat ze daar in de praktijk weinig mee kunnen." De agressieve ma nier waarop salafisten hun boodschap verspreiden, roept tegenstand en commotie op. Voor velen is dat een reden om contact met hen te ver mijden. Het is soms zelfs een reden om salafisten de toe gang tot een moskee te ont zeggen." Moslimjongeren benutten de mogelijkheden van internet voor discussie optimaal, zei De Koning. „Jonge mensen nemen standpunten in, die ze baseren op de koran, de uit spraken van Mohammed (ha- dïeth) en de uitspraken van geleerden. Op die manier ma ken ze eigenlijk hun eigen fat wa's." Moslimjongeren worstelen vooral met vragen over het dagelijks leven. Ze willen bij voorbeeld weten of vrouwen zich mogen opmaken, of sek sueel getinte gedachten naar aanleiding van blote vrouwen op billboards tijdens ramadan een verbreking van de vasten inhouden, of je als moslim mag eten bij niet-islamitische vrienden en of moslimmeisjes op school hun hoofddoek mogen afdoen, als het dragen ervan daar verboden is. Duidelijke antwoorden op die vragen versterken volgens De Koning de identiteit van mos limjongeren. Te midden van de vaak tegenstrijdige invloe den waaraan ze dagelijks bloot staan (de jeugdcultuur, de islam, de cultuur van hun ouders en de Nederlandse cultuur), zijn ze op zoek naar de 'ware' islam. „Met vragen over de 'ware' is lam die verbonden zijn met het dagelijks leven in Neder land, gebruiken ze de islam als brug tussen hun ouders en de Nederlandse samenleving en als een bron van inspiratie voor volwaardig burgerschap van deze maatschappij", zei De Koning. Moslimjongeren hoeven vol gens hem van zichzelf niet volmaakt te leven naar de dui delijke keuzes die salafistische interpretaties hun voorspiege len. Het is een algemeen aan vaarde opvatting dat jongeren ook in religieus opzicht nog aan het leren zijn. Dat biedt hun ruimte om eigen keuzes te maken die wellicht niet he lemaal stroken met de 'ware' islam waarnaar ze op zoek zijn. De moskee Ar-Rahman in Hoofddorp gaat de gelo vigen met lichtsignalen oproepen tot gebed, in plaats van met elektro nisch versterkt gezang. Volgens moskeebestuur der D. Karamat Ali is hier voor gekozen 'om de lieve vrede met onze buren te bewaren'. De moskee wordt bin nenkort ingrijpend ver bouwd. Voor het eerst komt er ook een minaret bij het gebedshuis. Het had voor de hand gelegen als gelovigen met een luidspreker dan zouden worden opgeroepen voor gebed. Maar het moskee bestuur heeft daarvan af gezien. Volgens Karamat Ali is de sfeer in Nederland er op dit moment niet naar om mensen tegen de schenen te schoppen. „We zitten al vijftien jaar in een woonwijk en hebben nooit last gehad. Maar als je een geluidsinstallatie gaat gebruiken is dat ko ren op de molen van mensen die Geert Wilders en Ayaan Hirsi Ali steu nen." De moskeebestuurder verwacht dat de verbou wing van de moskee an derhalfjaar gaat duren. Daarna beginnen de op roepen via lichtsignalen. Dat gebeurt dan vijfmaal per dag met een signaal in het puntje van de mi naret. Volgens Karamat Ali ondervinden omwo nenden hier geen hinder van. „Het is spijtig dat we onze gelovigen niet via een luidspreker kunnen bereiken, maar het is niet anders." De voorzitter van de Raad van Moskeeën, A. Kara- gül, vindt het een goed idee van de moskee Ar- Rahman. „Het uitgangs punt is om mensen in Hoofddorp niet te storen. Ik vind het in meer dan een opzicht een verlichte oplossing. Het zal de be tekenis van de gebedsop- roep niet veranderen", al dus de voorzitter. Maar het initiatief hoeft van hem niét overal in Nederland navolging te krijgen. Het zou per ge meente bekeken kunnen worden. Zelf vergelijkt Karagül het geluid van de gebedsoproep vanaf een minaret het liefst met het geluid van stromend wa ter. „Maar ik kan me ook voorstellen dat het voor anderen meer klinkt als een kanon." Het Vaticaan zet een extra wa pen in in de eeuwenoude strijd tegen de duivel. Honderdtwin tig priesters gaan terug naar de collegebanken voor een opfris cursus exorcisme. Het duivel uitdrijvingsritueel moet nieuw leven worden ingeblazen om bezetenheid een halt toe te roepen. Ligt hier ook een mooie taak voor de priesters uit de re gio? Een angstaanjagende schreeuw verbreekt de stilte in een kapel. Het gekerm van een jonge vrouw verandert in een afschuwelijk gebulder. Ze trilt. Terwijl de priester een crucifix op haar onderbuik en borst plaatst, draait de vrouw woest haar hoofd van de een naar de andere kant. Gecon centreerd mompelt de geeste lijke een onverstaanbaar ge bed. Tot slot besprenkelt hij haar met wijwater waarna het gekrijs plotsklaps stopt. De rust keert terug want de duivel heeft haar lichaam en ziel ver laten. Verhalen zoals deze, opgete kend door een ooggetuige, zijn er in overvloed. Exorcis me, het uitbannen van het kwaad, spreekt al eeuwenlang tot de verbeelding en sinds het verschijnen van de Ameri kaanse horrorfilm The Exor cist, in 1973, is de fascinatie alleen maar toegenomen. Maar hoe vaak gaan priesters eigenlijk een verzoek tot dui veluitdrijving? Als we de cijfers van de katho- iieke vereniging van psycholo gen en psychiaters mogen ge loven, loopt het in Zuid-Euro- pese landen storm. Zo wen- rien zich maar liefst een half miljoen Italianen jaarlijks tot een exorcist. In de Leidse re gio ligt dat anders, blijkt uit een rondgang langs een lokale priesters. Alleen J. van der Bie pastoor van de Oegstgeestse Willibrordkerk - heeft, toen hij in Den Haag zat, persoonlijk ■jvel eens het verzoek gehad Om een van zijn parochianen yan de duivel te verlossen. Voornamelijk mensen uit an dere culturen deden een be roep op hem, herinnert hij £ich. „Vanuit traditionele ge loofsvoorstellingen zijn zij yaak geneigd het kwaad bui- flen zichzelf te zoeken." Van ,rier Bie bad met hen, maar ad viseerde ze vervolgens om met een psycholoog of psychiater ie gaan praten. „Toch kan duivelse bezeten heid wel degelijk voorkomen", gelooft hij heilig. „Maar het is fnoeilijkvoor een pastoor om te beoordelen of iemand gees tesziek is en daarom bijvoor beeld aan waanbeelden leidt. Er ligt een moeilijk schemer gebied tussen pastorale en therapeutische hulp." In ieder geval kwamen de parochianen na een bezoek aan de zielen dokter nooit meer terug op hun oorspronkelijke verzoek. „Gebed kan in zo'n geval na tuurlijk nooit kwaad", is Van der Bie's ervaring. „Om heil en genezing bidden, doe ik immers ook bij zieken en ster venden." Tot exorcisme daar entegen zou de Oegstgeeste- naar nooit overgaan. De rooms-katholieke kerk stelt strenge eisen aan duiveluit- bannerij. De uitvoerende priester wordt officieel door de bisschop aangewezen en moet volgens het kerkelijk wetboek vroomheid, kennis en wijsheid bezitten en van integere levenswandel zijn. Zo niet, dan is hij in overtreding en wacht hem een berisping, weet ook pastoor A. Walters van de Leidse Antoniuskerk. „Dat is een Duitse collega overkomen." Ieder bisdom is verplicht min stens één priester tot exorcist aan te wijzen. Wie die bijzon dere taak heeft binnen het bis dom Rotterdam blijft echter in nevelen gehuld. Volgens een woordvoerder gaat de kanse lier, de secretaris van de bis schop, daarover. „Verder weet niemand welke priester het ri tueel mag uitvoeren", ver klaart ze nogal geheimzinnig. „Dit is om de priester en de mensen die hij helpt te be schermen." Doorgaans valt de keuze op een monnik, verklaart P. Koh- nen van het secretariaat van de rooms-katholieke kerk in Utrecht. Omdat een monnik veel bidt, vast en zich in zijn leven voortdurend met het geestelijke bezighoudt, zou hij beter bestand zijn tegen een één-op-ééngevecht met de duivel. In het vroege christen dom en de Middeleeuwen lag het allemaal een stuk eenvou diger, volgens P. Nissen, hoogleraar kerkgeschiedenis aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. „Bijna iedere ge- loofsgemeente beschikte toen over een eigen duiveluitban- ner." De kwalificatie-eisen voor het beroep lagen ook veel minder hoog. „Nu moetje eerst priester zijn. In die tijd kwam de wijding tot exorcist vóór de wijding tot priester." Wat begon als een eenvoudig gebed, zoals Jezus zelf in bij belverhalen demonstreert, is uitgegroeid tot een redelijk ge detailleerd ritueel, aldus Nis sen: „Exorcismegebeden uit het zegeningenboek, de hand oplegging, de besprenkeling met wijwater en het gebruik van de bijbel, de crucifix of een relikwie vormen allemaal een vast onderdeel." De taak van de exorcist is be paald niet eenvoudig. Nissen: „Hij moet echt van nep on derscheiden en heeft daarbij geen hulp van een handige checklist." Al met al, voelen de ondervraagde priesters bit ter weinig voor de klus. „Ik heb geen behoefte aan die cursus", verklaart pastoor J. De Water van de Leidse St. Lo- dewijkkerk stellig. Stadsgenoot pastoor J. Smith sluit zich daarbij aan: „Ik zou die functie uit mezelf niet am biëren." Alleen de Hillegomse priester S. Bladowski is nieuwsgierig naar de korte op leiding in Rome. „Ik wil best graag meer over het onder werp weten." Wel twijfelt hij openlijk of hij sterk genoeg is voor de baan als exorcist: „Een directe confrontatie met de duivel ljjkt me behoorlijk eng." Floor Ligtvoet Francesco Bamonte, universitair docent aan de pauselijke universiteit in Rome, toont een hangertje met een omgekeerd kruis, zoals sa- tanisten die dragen. De Regina Apostolorolum-universiteit organiseert een cursus duiveluitdrijving voor priesters. Dat is volgens Rome nodig omdat de belangstelling voor satanisme zou toenemen, vooral onder jongeren. Foto: Reuters/Alessandro Bianchi VÉT COOL 9. Nederland moet meer bewegen en gezonder eten, vindt de over heid die fors investeert in de strijd tegen vervetting. Het Natio naal Gezondheidsplan, waarbij meer dan 250 sportcentra zijn aangesloten, helpt een handje en leert dikkerds in dertien weken een nieuwe leefstijl opbouwen. Journaliste Nancy Ubert wil haar leven ook beteren en doet in de rubriek 'Vét cool' wekelijks ver slag van haar gevecht. Mijn moeder zegt het vaak: 'Bij Nancy is het zwart of wit, alles of niets, hollen of stil staan'. Dé laatste tijd is het weer eens hollen. Vanaf de dag dat mijn baas me uit daagde om dertien weken lang mee te doen aan een programma dat mijn leefstijl moet verbeteren, stort ik me in een actief, flitsend en su- pergezond bestaan. Geen koekje haal ik nog in huis. Zelfs geen biscuittje. Ik eet veel fruit en groenten, ge bruik uitsluitend magere melkproducten en drink liters water. Mijn kinderen lijden, vinden ze. „Dat jij vét cool be zig bent, hoeft toch niet te be tekenen dat ik ook moet ver hongeren", mopperde mijn dochter onlangs. „Ik wil cho cola. Elk kind heeft recht op iets lekkers in zijn leven." Roxanne heeft nu aangebo den wat vaker de boodschap pen te doen.Ik overdrijf een beetje. Dat merken mijn col lega's ook. Tijdens de lunch pauze begin ik te bekritiseren wat zij op hun bord hebben liggen. „Nog even en je bent de grootste gezondheidsfreak van de regio, Nance." Met sommige soorten kruidenthee verspreid ik de meest ondefi nieerbare geuren over de re dactie. Stagiaire Marieke: „Wat ruik ik toch voor raars. Krijg nou wat! Het is jouw thee." Ja, ik begin door te draven. Een half uurtje bewegen per dag om aan de Nederlandse Norm Gezond Bewegen (NNGB) te voldoen? Ik flash dagelijks minstens een uur. Gelukkig is de sportschool doordeweeks tot elf uur 's a- vonds open. Omdat niet lukt overdag te bewegen, ben ik vrijwel elke avond in Jawi te vinden. Ik heb de medewer kers gesmeekt om de sport school voortaan om zeven uur 's ochtends open te gooi en zodat ik 'nog even vlug' voor het werk kan komen be wegen. Daar trappen ze niet in. Ik moet het dus uitsluitend van de avonden hebben. Ik kom dan zweten op de bewe gingsapparaten. Vooral de crosstrainer is een aanrader. Met dat ding beweeg je armen en benen tegelijk en verbrand je de meeste calorieën. Ik wil geen dag meer zonder dat ap paraat. Die magnifieke crosstrainer! Mijn flapkuiten beginnen er keihard van te worden. Ik speur advertenties af om te kijken of ik er eentje goed koop op de kop kan tikken. Ik wil thuis ook kunnen crossen. Ik heb een crossverslaving ontwikkeld. Vandaar dat ik to taal van de leg ben geraakt nu blijkt dat mijn knieën en rug overbelast zijn geraakt. Van een lethargisch bestaan scha kelde ik zonder tussenstap pen over op een heftig flashy leven. Mijn coach van Jawi heeft me nog zo gewaar schuwd. „Overdrijf nou niet zo. Het is echt niet nodig dat je elke dag sport. „Twee tot drie keer per week intensief trainen is genoeg. Als je daar naast maar elke dag een half uur beweegt. Ga lunchwande- len!" Met fikse tred voldoet een lunchwandeling ook aan de aanbevolen hoeveelheid da gelijkse beweging om gezond te blijven. (Kijk maar eens op de website www.lunchwande- len.nl.) Steeds meer werkne mers zitten de hele dag stil. Bijna zestig procent brengt de lunchtijd hangend door en zestien procent neemt zelfs helemaal geen pauze, heeft onderzoek van TNO uitgewe- zen.Toen we een keer met het redactieteam gingen squashen en ik vol trots mijn coach aan mijn collega's voorstelde, begon hij prompt het lunchwandelen te promo ten. Hij benadrukte dat werk nemers die voldoende bewe gen veel minder vaak ziek zijn en lekkerder in hun vel zitten. „Bovendien ben je na zo'n lunchwandeling weer fit en fris en kun je je beter concen treren. Dus ben je productie ver en creatiever. Eigenlijk zouden jullie verplicht moe ten wandelen." Mijn chef Annet heeft me al een paar keer uitgenodigd voor een lunchloopje. Telkens heb ik een smoes. 'Het re gent', 'Ik loop vandaag op naaldhakken' of 'Ik heb echt geen tijd'. Nu overweegt An net mij het lunchwandelen te verplichten. „Dan hoefje niet elke avond op die crosstrainer te staan. Volgens mij heb je daarom last van rug en knieën gekregen. Je moet niet zo doorslaan. Jij draaft veel te ver door." Nancy Ubert Reageren? n.ubert@planet.nl VRAAG Ze waren afgelopen week onderwerp van discussie in de Haagse litiek: de financieel dienstverleners. Met name de tussenpersone zouden te veel verdie- nenaan de hyp°the- 'Goed financieel adv ken, levensverzekerin- gen en andere flnanci- fflüg beSt Wat kOStet ele producten. En het feit dat ze geen openheid van zaken wensen te geven over hoe I hun provisie dan wel is, zou daarvoor het bewijs leveren. Navraa ROB RUTTEN, die met zijn bedrijf 't Financieel Spectrum in Hillegt vele duizenden klanten in vooral de Duin- en Bollenstreek aan di gunstigste hypotheek - of ander financieel product - hielp. U en uw collega's zijn dus zi kenvullers? „Ik heb het gelezen, ja. Ik vir dat een goedkope beschuldi] die bovendien niet reëel is. II niet ontkennen dat in de jare '90, toen de hypotheekbranc booming was met al die bele gingshypotheken en dergelijk veel geld is verdiend. Maar d tijd is voorbij. De producten veranderd, er zijn allerlei fisc maatregelen gekomen. De h; theekklanten van toen zijn totaalklanten geworden, die wij vet ker dan één keer adviseren. Soms maandelijks of zelfs wekelijl Ons kantoor heeft zesduizend klanten. Die komen echt niet el keer terug als ze niet tevreden zouden zijn of zouden denken wij over hun rug onze zakken vullen." Er zou te veel geld aan de strijkstok van de tussenpersonen b ven hangen. Waarom hebben jullie er zo'n moeite mee om te gen wat je aan een klant verdient? „Ik heb er helemaal geen moeite mee. Als klanten er naar vrag spelen we open kaart en er is nog nooit één afgehaakt omdat-i vond dat wij te veel opstreken. Maar ik denk eerlijk gezegd dat een klant helemaal niet boeit hoeveel 't Financieel Spectrum a hem verdient. Als hij maar kwaliteit krijgt. De adviezen die wij ven, besparen de klant soms honderden euro's. Dat mag ook wat kosten." Je hebt zo'n tussenpersoon toch helemaal niet nodig als je 00 rechtstreeks met je bank zaken kunt doen? „Dat kan, maar dan heb je dus de keuze uit maar een paar mcj lijkheden. Wij zijn honderd procent onafhankelijk, doen zakei] zestig geldverstrekkende partijen - banken, pensioenfondsen,! noem maar op - en kunnen de scherpste en gunstigste voorwj den bedingen. Ik zeg vaak tegen klanten: loop maar een stuk c drie banken af en ga vergelijken wat ze je te bieden hebben. Dj eindelijk komen ze toch bij ons. En zo niet, dan zijn ze dief vaj hun eigen portemonnee." tekst: Paul de Vlieger fo/ UIT DE ARCHIEVEN COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie@hdcmedia.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08.30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail. familieberichten@nhd.hdc.nl. Indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-681 3677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met. 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/J €216.90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0.50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (biniKc worden verzonden geldt een toeslag v| Ji aan portokosten per verschijndag. Vc Voor zaterdagabonnementen geldt €dg, zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? e Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). U Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za: o8.oo-r (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt 18 wordt de krant dezelfde dag nabezor^Tl tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvang, krant op maandagg OPZEGGEN ij| Opzeggen van abonnementen: uitsluilai schriftelijk, uiterlijk één maand voor ak^ de abonnementsperiode, t a v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA AlkrnT Voor leveringsvoorwaarden abonnemj www.leidschdagblad nl of KvK-numn^ 37014187 AUTEURSRECHTEN °r Alle auteursrechten en databankrecht^ aanzien van (de inhoud van) deze uit05t worden uitdrukkelijk voorbehouden, t rechten berusten bij HDC Uitgeverij cq. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 d De publicatierechten van werken vanaa beeldende kunstenaars aangesloten Ma CISAC-organisatie zijn geregeld met Sin: Beeldrecht te Amstelveen. jqi HDC Media BV is belast met de verwik gegevens van abonnees van dit dagbl e gegevens kunnen tevens worden getn gerichte informatie over voordeelaarjL, en te geven, zowel door onszelf als derden Heeft u hier bezwaar tegen, i u dat laten weten aan HDC Media BVl Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alk' ANNO 1955, Maandag 28 Februari j f LEIDEN - De vorst van de laatste dagen doet vermoeden, dat hett de plassen en vaarten rondom Leiden zo langzamerhand wel betr^ baar genoeg is voor het maken van tochten. Uit wel ingelichte brcfe vernemen wij echter dat dit nog geenszins het geval is. Het ijs opy Langeraarse plassen is zeer onbetrouwbaar en het is levensgevaar over te steken; alleen langs de kanten is het mogelijk te rijden, vqj aan de Langeraarse kant. Het maken van tochten is absoluut onrrj lijk. Hetzelfde geldt voor de Noordense en Nieuwkoopse plassen,] Braassemermeer, de Westeinderplassen en de Kaag. Grote stukkf liggen nog open en op andere plaatsen ligt nog slechts een zeer <1 laagje ijs. Aan een Molen- of Merentocht is voorlopig nog niet te <j: ken! |j •i ANNO 1980, vrijdag 29 februari a; LEIDEN - Opvallende etalages van V&D aan de Aalmarkt: beeld^ van de stad Alkmaar. Het is een onderdeel van een actie van hes renhuis om Nederlandse waar onder de aandacht van de consul te brengen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dag plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironiii 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermeldin Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante beta) f de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt d^rr binnen drie weken thuisgestuurd.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16