Vooral zware kost over zwangerschap universiteit vaak onveilig Hebben ze soms een gaatje in hun 'V Gebouwen REGIO LlfeSTYLE véél kortingen! Provincie werkt aan regels luchtkwaliteit ipasse over ikenfeesten ïurt voort Familieschommel ten grave gedragen VERBOUWINGS SALE Genonderzoek dwingt vrouwen tot keuzes iderdorper door 0 mishandeld n - Een 20-jarige Leider- er is donderdagavond door onbekenden mishandeld in onschuldige aanrijding Haven. Hij fietste daar negen uur in de richting ie Lage Rijndijk. Net voor jlpoort wilde hij een ande tser inhalen. Deze draaide eling naar links waarna jotsing volgde. Hierop on- 1 een ruzie waar zich een fietser mee bemoeide, oedelijk een bekende van itser die wilde keren. Toen ïiderdorper doorfietste, te hij dat hij door het duo gevolgd. Op de Splinter- in Leiderdorp werd hij van iets geschopt, kreeg een toot en werd meerdere ke- eslagen door de twee. Hij verwondingen op in het ge- aan het hoofd en aan een en klaagde over hoofd- De twee daders van rond jaar zijn spoorloos. isidie EC voor lotechnologie De gezamenlijke mas- leiding Nanoscience (technology van de univer- van Delft en Leiden in een erkenning gekre- i de Europese Commis- opleiding mag zich nu asmus Mundus Master' in en kan nu jaarlijks 86 ige beurzen uitreiken aan iten van buiten de EU. lee wil de commissie de igskracht van het Europe- ierwijs buiten de Europe- ie vergroten. De twee uni- ieiten hebben nog geen ge- ïjk Europees opleidings- ma. Wel is er al een ge- opleiding NanoScience, ïaar de Europese oplei wordt gemodelleerd. 3.(r Paul de Tombe in en - Ook de tweede be- |delingspoging van bur- leester Lenferink in het ie thil over de Lakenfeesten left geen succes opgele- (j. Zaterdag sprak Lenfe- opnieuw anderhalf uur met Aad van der Luit en de)han van den Berg om duo over te halen de alsnog te organise- OQ De twee betreuren het q Lenferink niet eerder 'in raject' is gekomen, maar in nog niet toe. Ze waren er te verbolgen over de ge- van de afgelo- 3 qweek. ar ge week donderdag- hd ging het tweetal met 6 uit het stadhuis weg na onderhoud met wethou- Alexander Geertsema, organisatoren r 23.000 euro voor het ge- gemeentegrond, ace der Luit en Van den lurj kondigden daarop aan )n£esten dit jaar niet te zul- .prganiseren. Vrijdagmid- 1 ondernam Henri Lenfe- §6 al een eerste poging het tijtjn te redden, zaterdag- belde de burge- voor een tweede af- kpk. Lakenfeesten zijn heel e,jngrijk voor de stad en igeld hoeft het probleem te zijn.Daar komen we it", aldus Lenferink, die 'ganser harte' hoopt instemming te berei- met de organisatoren, laken nog een voorbe- „Het is heel mooi dat iet weer probeerde, en is een heel prettig ge- maar we gaan het een weekje laten bezin- aldus Van der Luit. willen even rust in de :1. Nu is het alsof we niet los kunnen komen de verkering die we net )en uitgemaakt. De an- partij staat steeds voor eur." LEI DE maandag 28 februari 2005 R1 Woz-aanslag wekt boosheid bij huiseigenaren leiden - Voor veel huizenbezitters was het zaterdag schrikken toen de envelop met de woz-beschikking op de mat viel. In de Leidse Soembastraat brak vier jaar geleden een bescheiden opstand uit toen de beschikking onverwacht hoog uitviel. Nu overweegt een aantal bewo ners opnieuw bezwaar te maken. „Er klopt geen bal van." De bewoner van het huis op de hoek Soembastraat/Timorstraat had de enve lop nog niet opengemaakt, maar ver schiet van kleur als hij de brief met de bedragen tevoorschijn trekt. „Hebben ze soms een gaatje in hun hoofd? Bijna een ton erbij, naar 249.000 euro. Ik heb net de kosten van de verbouwing gehad. Be tonrot, de hele vloer moest eruit, de bal ken waren helemaal doorgerot en de schimmel stond op de muren. En nu dit." „Er klopt geen bal van", reageert een ander, die ook net zijn envelop heeft ge opend. „Ik snap er niets van. De waarde van het huis is omhooggegaan van 122.000 naar twee ton. Ik kan me voor stellen dat we opnieuw protest aanteke nen, ja." De 'waardering onroerende zaken' zorg de in 2001 ook al voor onrust in de Soembastraat. Vooral aan de oneven kant van de straat viel de taxatie - op ba sis waarvan de gemeentelijke belasting wordt berekend - in hun ogen 'onrecht vaardig' uit. De waarde was niet alleen voor veel huizen verdubbeld, maar ook nog eens per huis sterk verschillend - terwijl de woningen als druppels water op elkaar lijken. Vorige keer hielp het protest, herinnert een van de bewoners zich. „We beleg den hier toen een bescheiden vergade ring en zamelden handtekeningen in. Dat had tot gevolg dat het bedrag uitein delijk omlaag ging." De bewoner van het hoekhuis kan er niet over uit dat de onroerende zaak-be lasting (ozb, die wordt becijferd op basis van de woz) per jaar maar liefst 20 pro cent bedraagt van het bedrag waarvoor hij ooit het complete huis kocht. Wethouder Van der Sande waarschuwde zaterdag in deze krant de huiseigenaren niet in paniek te raken. Hij wees erop dat, hoewel de woz-beschikking een stuk hoger kan uitvallen, de pijn uitein delijk meevalt. Dat komt omdat de ge meente de tarieven heeft verlaagd. Vol gens hem hoort Leiden nog altijd tot het kwart van goedkoopste gemeenten in Nederland. Niet bij iedereen in de Soembastraat borrelt dan ook verontwaardiging op. Bewoners van wie het huis 57.000 euro hoger is aangeslagen (van 144.000 naar 201.000) vinden dat 'niet onredelijk'. „Het buurhuis stond laatst voor 227.000 euro te koop." Een man bij wie de waar destijging 52 mille bedraagt, verzucht in berusting: „Tegenwoordig valt niets mee. Ik vind het niet de moeite waard, ik leef gewoon rustig door." leiden - Leidens laatste 'familieschommel' is zaterdag ochtend ten grave gedragen. Vrijwilligers van speeltuin vereniging Ons Eiland hebben het populaire speeltoestel uit elkaar gehaald en verwijderd. „Eigenlijk moest de schommel twee jaar geleden al weg, maar ik vond het zo erg, dat ik hem heb laten staan", zegt de voorzitter van de speeltuinvereniging, Cor Arnoldus. „De familieschom mel was geliefd bij jong en oud en had echt een histo rie." Het ouderwetse speeltoestel kon 'hard en hoog' en was volgens Europese richtlijnen te gevaarlijk. De speeltuin aan de Kortenaerstraat moet in totaal tien toestellen vervangen. Komende week begint de aanne mer aan de plaatsing van een reeks nieuwe toestellen. De hele operatie kost 130.000 euro. De speeltuinvereni ging heeft het geld bijeen gekregen via het project Buurt Aan Zet (80.000 euro), het fonds Samen Spelen (24.000 Foto: Dick Hogewoning euro) en een bijdrage van woningcorporatie Portaal (5.000 euro). De renovatie van Ons Eiland maakt deel uit van een 'del taplan' voor speeltuinen. Alle zestien Leidse speeltuinen moeten de komende tijd toestellen vervangen om te vol doen aan de nieuwste Europese richtlijnen. door Nienke Ledegang leiden - Geen roze wolkjes, geen pastelkleurige prietpraat of een beschuit-met-muisjessfeer. De open dag over zwangerschap in het LUMC, afgelopen zaterdag, moest immers vooral weten schappelijk zijn. Helaas voor de organisatie zitten aanstaande ouders daar blijkbaar niet op te wachten. „De opkomst valt een beetje tegen." Nee, echt 'leuk' kon je de pu- blieksdag, georganiseerd door de Federatie van Medisch We tenschappelijke Verenigingen (FMWV) niet noemen. Nuttig misschien en informatief. Maar wie 'zomaar' kwam om zich goed te laten voorlichten over zwanger zijn, moest flink door de zure appel heen bijten. Het ging over niet-vervulde kinder wensen, de kans op aangebo ren afwijkingen en te vroeg ge boren kindjes. Zware kost. Misschien was het wel daarom dat vooral 'professionals' op de publieksdag af kwamen. Een inspecteur voor de gezond heidszorg bijvoorbeeld, en een onderzoekster bij een instelling die aangeboren afwijkingen re gistreert. Hier en daar een zwangere vrouw, en slechts een enkel stelletje. Ze bewogen zich tussen de drie collegezalen waar telkens lezin gen van een half uur werden gehouden. Bij de lezing 'Kan opsporing efficiënter' zit de Groningse Willemijn Meijer, die aio is aan de Rijksuniversiteit in Groningen: „De onderwerpen liggen veelal op mijn vakgebied. Daarom dacht ik: 'Hé, wat leuk', toen ik de uitnodiging kreeg. Of het ook leuk is voor een leek, dat weet ik niet. Het vorige praatje was erg toegan kelijk, maar ik heb vandaag ook al iets gezien dat ik veel te we tenschappelijk vond. Het is toch een publieksdag en als ze dan de medische term sectio gebruiken voor een keizersnee, dan haak ik al snel af." De Leidse Litanja Lodder, vier maanden zwanger, heeft daar niet zo'n last van. „Ik kwam vooral voor de vorige lezing, over thuis of in het ziekenhuis bevallen, en daar heb ik veel aan gehad. Niet dat ik er nu he lemaal uit ben wat ik straks wil, maar ik heb de argumenten op een rij." Wel heeft ze de indruk dat er vooral veel professionals zitten. „Ik had wel meer 'ge woon' publiek verwacht, ja." Secretaris John Karemaker van (advertentie) "tt Town and Country House Furniture ik Decorations \liwtf 1ityvUwg'. Onze winkel op de Nieuwe Rijn 39 in Leiden wordt aan de achterzijde uitgebreid met een permanente LifeStyle Outlet Store. telefoon 071-5665504 (op maandag vanaf 13.00 uur geopend) de FMWV: „We zijn een beetje teleurgesteld over de opkomst. Deze dag is duidelijk voor het 'gewone' publiek bedoeld, gis teren hadden we al een sympo sium voor de professionals. Het is dan jammer als er zo weinig mensen komen opdagen. We hebben in totaal zo'n 135 aan meldingen gehad. We zitten in een wat lastig parket, want we zijn een noodlijdende club, moeten zo'n dag helemaal uit eigen zak betalen. Het liefst zouden we een groot pr-offen- sief beginnen, maar daar is al helemaal geen geld voor. Al on ze energie gaat zitten in het werven van goede sprekers, vol gens mij is dat in elk geval goed gelukt. Nu ja, ik heb geluisterd en er zijn er misschien een paar die een niet zo toegankelijk ver haal hadden. Al met al hadden we op meer gerekend en op meer gehoopt." Gelukkig sluit entertainer Hes ter Macrander de publieksdag op een luchtige wijze af. Nadat ook die even haar hart heeft ge lucht ('de opkomst is bedroe vend laag, eigenlijk ben ik boos op alle vrouwen die hier van daag niet zijn'), volgt een ver haal over de kwaliteit van het sperma, voortplantingsdrift en bevallen in het ziekenhuis. „Heb je er wel eens bij stilge staan dat je voor een bevalling in het ziekenhuis op winter sportvakantie kan? Wel drie keer." Het verhaal slaat aan bij de zaal, een vrolijke noot is wel kom. Maar voor iedereen die nog met de zware verhalen over prenatale screening en miskra men in het achterhoofd zit, ein digt de publieksdag van het FMWV toch wat ongemakkelijk. leiden - Vrouwen zijn 'morele pioniers' op het gebied van voortplantingstechnologie en genetica. Vrouwen staan eicel len en embryo's af voor stam celonderzoek, baby's-in-wor- ding worden steeds vaker ge test. Ook de preventie van aan geboren afwijkingen raakt voor al vrouwen. In de Annie Ro mein-Verschoorlezing van de Universiteit Leiden op dinsdag door Wilfred Simons leiden - Veel universitaire ge bouwen zijn niet veilig. Dit blijkt uit een analyse van de eigen Ar- bo- en Milieudienst van de Uni versiteit Leiden. Bij een ramp of calamiteit kunnen veel gebou wen niet tijdig worden ontruimd en is er geen mogelijkheid om slachtoffers op te vangen. Op verzoek van het college van bestuur heeft de Interne Arbo- dienst van de universiteit vorig jaar de risico's geïnventariseerd en een 'risicoprofiel' opgesteld. Daaruit blijkt dat 'het tijdig waarschuwen en evacueren van personen uit de gebouwen niet kan worden gegarandeerd'. Dat heeft 'onaanvaardbaar hoge ri sico's voor studenten en mede werkers tot gevolg'. De univer sitaire dienst Vastgoed heeft al aangekondigd dat zij samen met de faculteiten en de andere eenheden van de universiteit plannen gaat maken voor ver betering. In sommige gevallen zijn verbouwingen noodzake lijk. Universitaire medewerkers blij ken ook nogal nonchalant om te gaan met dagelijkse risico's. Op papier zijn de zaken veelal goed geregeld, maar het ont breekt aan daadwerkelijke uit voering. Zo is er in theorie wel gedacht aan EHBO-ruimten en bedrijfshulpverleners in de uni versitaire gebouwen, maar zijn ze er in de praktijk vaak niet. Mocht er in een laboratorium een ontploffing plaatshebben, dan is er vaak geen eerste op vang voor slachtoffers aanwe zig, waarschuwt de Arbodienst. Onderzoekers die in laboratoria werken, weten dikwijls niet wel ke chemische stoffen er in va ten en flessen zitten. Zo zijn de registratie en de etikettering vaak summier. Overbodige voorraden en restanten blijven bovendien heel lang staan. Ook hier is iedereen het er welis waar over eens dat chemische stoffen die niet nodig zijn voor onderzoek, opgeruimd moeten worden, maar in de praktijk ge beurt dat niet. Sterker nog, ook de verantwoordelijken zien dit over het hoofd. „Tijdens perio dieke controlerondes in de fa culteiten en eenheden wordt hier nog onvoldoende op ge let." Hetzelfde geldt voor stra ling. Wel zijn er recent maatre gelen genomen om te voorko men dat onderzoekers worden besmet met bacteriën of virusf sen. Ook is er veel aandacht ge weest om te voorkomen dat Ie- gionellabacteriën in wateriet dingen terechtkomen. Maar het gevaar dat mensen allergieën oplopen na contact met proeL dieren, is nog niet uitgebannen.; Behalve de veiligheid van ge bouwen onderzocht de ArbcL dienst ook de kwaliteit van de werkomstandigheden, die bote verbetering behoeven. In hét verleden is wel aandacht be steed aan het uitbannen van rsi aan de universiteit, maar niet voldoende, stelt de Interne Ar bodienst vast. Bij 'bijna alle on derdelen van de universiteit' werken mensen 'langdurig in eenzelfde houding'. De werk plekken zijn niet ergonomisch ingericht. Medewerkers die til len, staan, bukken en lopen - vooral kantinemedewerkers, huismeesters, hoveniers en gra fici - krijgen zelden instructies over de manier waarop dat ver standig kan. door Erna Straatsma den haag - Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland zien mo gelijkheden om iets soepeler om te gaan met Europese nor men voor luchtkwaliteit. Door op de ene plek iets strenger te worden zou op een andere plek iets meer mogen. Dat kan de aanleg van meer industrieter reinen, zoals in de Oostvlietpol- der, vergemakkelijken. Aanleiding voor de aanpassing is een onderzoek naar de juris prudentie over 'luchtkwaliteit', dat in opdracht van de provin cie door advocatenkantoor De Brauw, Blackstone en West broek is uitgevoerd. De juristen concluderen dat de huidige re gelgeving 'beperkte kansen' biedt om bestaande problemen aan te pakken. Zuid-Holland ondervindt op tal van terreinen hinder van de strenge lucht- kwaliteitseisen. „We hebben een aantal knel punten in Zuid-Holland", zegt een provinciewoordvoerster. „Het gaat om allerlei zaken op het gebied van infrastructuur, zoals de aanleg van industrie terreinen en wegen. Die plan nen stagneren regelmatig." Het incidenteel verlagen van luchtkwaliteitsnormen lijkt mo gelijk, denken GS, op grond van de juridische analyse. Maar dan moet de provincie er wel voor zorgen dat de luchtkwaliteit over het geheel van Zuid-Hol land er op vooruitgaat. „Het klinkt een beetje bureaucra tisch, maar het komt er op neer dat je her en der wat schuift met de normen." Hoe het pro vinciale beleid er precies uit gaat zien, is onbekend. GS wer ken de komende maanden aan het opstellen van nieuwe richt lijnen. De strenge normen voor lucht kwaliteit vormen in Leiden een, grote bedreiging voor het plan om in de Oostvlietpolder be drijven te vestigen. Dat heeft te maken met de directe nabijheid van de A4. De Raad van State keurt steeds vaker bestem mingsplannen af voor gebieden langs snelwegen. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! aj\ t M t Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) Naam:__Jm_OV Adres: Postcode Plaats Ttelefoormr.'(i v m bezorgcontrole. Geboortedatum: e-mailadres: 8 maart stelt de Maastrichtse hoogleraar Marli Huijer de vraag of toenemende medicali- sering de keuzevrijheid van vrouwen vergroot of dat de me dische techniek hen tot keuzes dwingt. De lezing heeft plaats in het Academiegebouw van de universiteit aan het Rapenburg 73, aanvang 20.00 uur. Reserve ren is mogelijk via www.arv.lei- denuniv.nl Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automaUsche incasso. B Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 08OO - 1711 (gratis) E-mail: lezersservice*?hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15