Brits Irak-schandaal groeit snel Mubarak slaat weg naar democratie m BUITENLAND 1900 Hij komt naar je toe, waar je maar wilt Israël zet Palestijnen en Syrië onder zware druk Vijftig soldaten verdacht van schenden oorlogsrecht Eurocommissaris: drank pas vanaf achttien jaar Medici optimistisch over toestand zwijgende paus Israëlische oud-minister cel in voor xtc-smokkel De schrik van elke skiër Tiener neemt heel India in de maling A *0900^ (onze hypotheekadviseur) Dat is de kracht van de Postbank l maandac 28 februari 2005 |A BWVI IBRAHIM HASAN AL-TIKRITI Presidential Advisor öli 6. Foto: EPA jroer Saddam sein gepakt Iraakse militairen 1 een halfbroer van de ven Iraakse president m Hussein gepakt. Sa- Jbrahim al-Hasan al-Tikri- uiten 6' in het Ameri- 2 kaartspel van de 55 gezochte personen in lij zou vanuit Syrië de op- jtegen in Irak hebben ge- "Tolgens een Iraakse rege- oordvoerder heeft Syrië bd gehad in de arrestatie 1 ontploft Jicante ie VS pakt moordenaar 9 - In de Amerikaanse ichita (Kansas) is 59-jari- gearresteerd die waar- jk verantwoordelijk is el<*ker tien moorden sinds 1 brieven aan politie en noemde de seriemoor- zich BTK, de initialen Engelse woorden Bind, Kill (Vastbinden, Mar- )oden). In 1979 stopten e ven over zijn moorden, e verbazing van de poli- ig c hij afgelopen jaar weer nieuwe brieven aan de én media. Dennis Rader jetrouwd en heeft twee !n. Hij viel door de mand ajn dochter alarm sloeg olitie. Hij is ambtenaar ïf in de kerk. door onze correspondent Esther Gotink londen - Het Britse Irak-schandaal breidt zich uit als een olievlek; bijna vijftig Britse soldaten zien mogelijk strafvervolging te gemoet voor moord, doodslag, mishande ling en andere criminele vergrijpen in Irak. Dat blijkt uit een geheim militair rapport dat is uitgelekt naar een Britse zondagskrant. De Sunday Telegraph onthulde gisteren dat de handel en wandel van driemaal zoveel militairen onder de loep wordt genomen als het ministerie van defensie in Londen tot nu toe heeft gemeld. Het nieuws volgt na het vonnis dat afgelo pen vrijdag werd uitgesproken tegen drie Britse militairen, die terechtstonden voor een legertribunaal in het Duitse Osnabrück. Voor het eerst wordt mogelijk een com mando van het elitaire SAS voor moord vervolgd; hij zou op 1 januari 2004 tij dens een operatie in Basra een burger hebben doodgeschoten. Een ander on derzoek betreft leden van het paratroe pen die een Irakees zouden hebben doodgeslagen met hun geweer. In mei 2003 zou de 16-jarige Irakees Ah med Jabbar Kareem zijn gearresteerd door drie Britse militairen. Volgens het vertrouwelijke rapport moesten de tie ner en dóe andere Irakezen onder be dreiging met een vuurwapen naar een haven aan het water de Shatt al-Arab marcheren. Drie mannen mochten zwemmend ontkomen, de vierde, Ka reem, kon niet zwemmen en verdronk. In een ander geval verdronk een schaap herder. Op het uitgelekte document staat 'Be perkt - Onderzoek. Niet Voor Publicatie. Ministeriële Update over Dienst Politie Navorsingen'. Het bevat nog geen con cluderend materiaal over hoeveel zaken uiteindelijk voor de rechter verschijnen. Onlangs erkende het Britse ministerie van defensie dat ten minste elf soldaten moeten voorkomen op verdenking van mishandeling en moord. Gisteren gaven regeringsambtenaren toe dat nog eens negen andere incidenten worden onder zocht waarbij ten minste dertig Britse militairen zijn betrokken. Vrije presidentsverkiezingen Egypte - In het Spaanse toe- ird Villajoyosa ten noor- Alicante heeft de Bas- afscheidingsbeweging iteren een bom laten iffen bij een leegstaand van een Baskische iemand raakte gewond. s fiade is gering, meldden joriteiten. De ETA had ge- iuwd voor de aanslag. 5m bouwt te tunnel - Met het opblazen van itste stuk rots zijn giste- werkzaamheden aan de landtunnel ter wereld in iltooid. De tunnel is lometer lang. De tunnel ars door de bergen van irdelijke eiland Honshu :bruikt worden voor de Iheidstrein, de Shin- 1. De tunnel gaat in 2010 tor het publiek. De lang- lel ter wereld is de 53,9 :ter lange Seikan-zeetun- ;en de Japanse eilanden iu en Hokkaido. De Ka- nnel tussen Frankrijk en nd telt 50,5 kilometer. ten simuleren "tht naar Mars u - Russische weten- >ers gaan zes vrijwilligers iderd dagen opsluiten 1 ruimte vlucht naar Mars deren. In een model van imteschip moet het zes- -4bijna twee jaar zonder :ontact met de buiten zien vol te houden. Met edief willen de deskundigen oeken welke gevolgen de ing in de kleine ruimte oor het lichaam en de an de testpersonen. De igers beschikken slechts in laboratorium, een 1 en een slaapruimte. chter nesty dood n - De oprichter van de ationale mensenrechten- satie Amnesty Internatio- fter Benenson, is vrijdag- op 83-jarige leeftijd in pkenhuis in Oxford over- Dat is zaterdag gemeld. richtte Amnesty in 3|ïp na de veroordeling van Portugese studenten na- j Seen toast op de vrijheid «".uitgebracht. buw dode r vogelgriep In Vietnam is een 69-ja- overleden aan vogel- Ie man is het veertiende .Óffer in het Zuidoost-Azi- 5I$ land van het virus. Dat h regeringsfunctionaris- Iteren gezegd. De man al op 23 februari, na- het ziekenhuis was brussel/anp-dpa - Jongeren zouden in Europa pas vanaf hun achttiende jaar bier, wijn en sterke drank mogen kopen. De huidige grens van zestien jaar is te laag, meldde Europees Commissaris Kyprianou (Volks gezondheid) zaterdag in het Duitse weekblad Focus. Kyprianou is bovendien voor hogere accijns op alcoholische drankjes. Fabrikanten zouden ook moeten stoppen met alco hollimonades ('alcopops'), vindt hij. Die limonades verlei den jongeren te makkelijk tot veel alcoholgebruik. De eurocommmissaris kwam recent in het nieuws door zijn strijd tegen het roken. Hij wil een rookverbod in alle Europe se horeca. Zo'n verbod bestaat nu alleen in Italië, Ierland en Malta. De wereldgezondheidsorgani satie heeft er nog eens aan her innerd dat een baanbrekend in ternationaal verdrag dat de ver koop van tabak en tabaksadver tenties moet beperken, gisteren in werking is getreden. De 192 leden van de WHO bereikten in 2003 na vier jaar onderhande len een akkoord over het ver drag, de Structuur Conventie inzake Tabakscontrole. 57 Sta ten hebben het akkoord inmid dels bekrachtigd. Landen die het verdrag onder tekenen, verplichten zich ad vertenties en sponsoring waar bij tabaksproducten worden gepromoot, te verbieden. Ver der verbiedt het verdrag onder meer de verkoop van tabak aan minderjarigen en dient de be lasting op rookwaar te worden verhoogd. Roken eist jaarlijks bijna vijf miljoen levens en de WHO verwacht dat dat aantal de komende 25 jaar zal verdub belen. De gezondheidsorgani satie van de Verenigde Naties gaat er vanuit dat het huidige aantal rokers van 1,3 miljard zal groeien tot 1,7 miljard in 2025. vaticaanstad/gpd - Een kleine schare gelovigen die bij het Ge- melli-ziekenhuis in Rome weer en wind trotseerde om dicht bij de paus te zijn werd gisteren beloond. Onverwacht gingen de gordijnen van zijn kamer op de tiende verdieping open en de kerkvorst verscheen voor het raam. Hij wuifde kort naar de wachtenden beneden, maakte een zegenend gebaar en wees ook nog even op zijn keel. Bij de paus is een buisje in de luchtpijp aangebracht om hem het ademhalen te vergemakke lijken. Volgens het Vaticaan zal hij enkele dagen niet mogen spreken, maar medici menen dat dit wel eens enkele weken zal kunnen duren. Voor het overige is zijn toestand stabiel; zijn artsen zijn optimistisch omdat er geen infecties zijn op getreden na de ingreep aan de keel. De pelgrims moeten het voorlo pig met een zwijgende paus doen. Op het Sint Pietersplein, waar aartsbisschop Leonardo Sandri (een Curieprelaat die de rang van onderminister heeft) het wekelijkse gebed voorlas, werd het nieuws snel bekend. „Ik ben er zeker van dat we de paus weer snel hier zullen zien", zei een Italiaanse dame die iedere zondag naar het Sint Pietersplein gaat. De boodschap die Sandri voor las namens de paus was in de eerste plaats een dankwoord. „Ik voel me geestelijk zeer dicht bij jullie. Ik vraag jullie bij me te blijven en voor me te bidden." Volgens Sandri wijdde de paus zijn lijden en gebeden aan ons en aan de wereld. cairo/ anp-afp-dpa - Egypte gaat zijn president voortaan in directe verkiezingen bepalen. De Egyptische president Muba rak heeft het parlement opge dragen de grondwet te verande ren zodat verkiezingen mogelijk zijn waarvoor iedereen zich kandidaat kan stellen en ieder een anoniem kan stemmen. In een nationaal uitgezonden toespraak zaterdag bestempel de de 76-jarige president de verandering als „fundamen teel". Volgens hem is de wijzi ging mogelijk door de „politie ke stabiliteit" in Egypte. Zijn besluit komt na enkele hoogst ongebruikelijke protest manifestaties voor meer demo cratie de afgelopen maanden. De betogers uitten hun onvrede over de gang van zaken bij de komende 'verkiezingen', die de president ongetwijfeld een vijf de ambtstermijn zouden bezor gen. De aankondiging volgt ook op Amerikaanse kritiek op het uitblijven van democratische hervormingen. In zijn 'troonre de' begin februari moedigde president Bush de machtheb bers in Caïro aan tot democrati sche veranderingen. Afgelopen maandag tijdens zijn bezoek aan Europa maakte hij nog eens duidelijk dat Arabische landen zoals Egypte, werk moe ten maken van het democrati seringsproces. De verhouding tussen Egypte en de VS waren vooral de afge lopen weken gespannen door een controverse over het lot van de Egyptische oppositieleider Ayman Nour. De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken Rice zegde volgens de krant The Washington Post van zater dag een gepland bezoek aan Egypte af uit onvrede over de arrestatie van Nour. De leider van de Ghad-partij werd eind januari opgepakt. Volgens mensenrechtengroepe- ringen waren de beschuldigin gen tegen hem politiek gemoti veerd. Nour ging in hongersta king maar beëindigde zijn actie zaterdag nadat hij van de her vormingen had gehoord. Mubarak regeert het land sinds 1981 als opvolger van de ver moorde Sadat. Bij de afgelopen vier verkiezingen kreeg hij steeds 90 procent van de kie zers achter zich. Volgens de huidige grondwet kiest het par lement één kandidaat waarover het volk zich dan in een refe rendum kan uitspreken. Het was vrijwel uitgesloten dat het parlement iemand anders dan Mubarak zou voordragen. Innsbruck - Drie wintersporters kijken neer op wat de stille angst is van elke skiër: een ongeluk met de kabelbaan. Zaterdag raakten in het Oostenrijkse skigebied Axamer Lizum bij Innsbruck vier mensen ge wond toen hun stoeltjeslift bijna tien meter naar beneden stortte. Volgens de autoriteiten schoot de klem van de lift los door een defecte kabelgeleider. Zeker 120 skiërs zaten urenlang vast in de overige stoeltjesliften. Zij werden met hulp van helikopters bevrijd. Foto: Reuters tel aviv/gpd - Een Israëlische oud-minister is veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens de smokkel van drugs uit Ne derland. Gonen Segev, die in de jaren negentig het ministerie van energiezaken leidde, werd vorig jaar april aangehouden op verdenking van het binnen brengen van 32.000 xtc-tablet- ten, verstopt in de verpakking van M&M chocola. Andere aan klachten waren het vervalsen van een diplomatiek paspoort en creditkaart-fraude. Segev is het met de aanklagers eens ge worden over een voor Israëli sche begrippen lichte straf, in ruil voor een bekentenis en vol ledige medewerking aan het onderzoek. De ex-minister, afgestudeerd als kinderarts, maakte deel uit van een bende xtc-smokkelaars. Vorig voorjaar kreeg de Israëli sche politie een tip uit Neder land dat er een flinke partij ta bletten naar Tel Aviv zou wor den gesmokkeld. In de twee weken die volgden bracht Segev tweemaal een bezoek aan Am sterdam. Om een grondig on derzoek van zijn handbagage te voorkomen toonde hij een di plomatiek paspoort. Dat pas poort was verlopen, maar hij had op amateuristische wijze de geldigheidsduur verlengd door van de laatste nul van het jaar 2000 een zes te maken. Vei ligheidsbeambten ontdekten de vervalsing onmiddellijk en hiel den Segev vast, zodat hij zijn vlucht miste en pas de volgende dag kon terugkeren. De xtc-pil- len had hij eerder in een kluis in de duty free zone van Schip hol geplaatst. De pillen werden later gevonden, waarna de Ne derlandse politie Israëlische collega's waarschuwde. Segevs advocaat vertelde de media kort na diens arrestatie dat zijn cli ënt in de veronderstelling ver keerde dat hem chocola was meegegeven door een kennis. In verband met de smokkel zijn vorig jaar nog twee Israëliërs aangehouden: Moshe Vemer en Ariel Friedman. Vemer heeft afgelopen november in zijn cel zelfmoord gepleegd. (advertentie) Je bent op zoek naar een hypotheek met lage maandlasten. Als je nu belt, komt de Postbank hypotheekadviseur naar je toe. Op een moment en een plaats die jou het beste uit komt. Bijvoorbeeld bij je thuis of ergens anders. Zo bezocht hij Pieter van den Hoogenband tijdens een training. Als je ook een hypotheek met lage maandlasten wilt, bel dan 0900 1900 (5 ct p/m) voor een afspraak met onze hypotheek adviseur. Of kijk op postbank.nl. Hier kun je ook de dichtst bijzijnde tussenpersoon vinden. new delhi/anp-rtr - Een tiener uit India heeft zo ongeveer zijn hele land in de maling geno men door te melden dat hij een prestigieuze wedstrijd van de ruimtevaartorganisatie NASA had gewonnen. Korte tijd werd de 17-jarige Saurabh Singh ont haald als nationale held, tot zijn verhaal in elkaar klapte. De jon gen had gemeld dat hij op de Britse Orford-universiteit de befaamde Internationale We- tenschaps- en Ontdekkingsquiz van de NASA had gewonnen. Van het bestuur van de deel staat Uttar Pradesh kreeg hij bijna 10.000 euro en meer dan honderd leden van de plaatse lijke volksvertegenwoordiging gaven hem een dagsalaris, uit dank voor de bijzondere recla me die de jongen India en de deelstaat had bezorgd. Maar terwijl de tiener in het presi dentiële paléis wachtte tot het staatshoofd hem kon ontvan gen, kwam een Indiase inter netsite er via een simpel tele foontje met de NASA achter dat zo'n test helemaal niet bestaat. Een ontmoeting met de pre mier van India is haastig afge zegd. De jongen is weer terug in zijn dorp, alwaar de politie hem heeft ondervraagd. Geen directe vergelding na aanslag Tel Aviv onderdeel van ING ito door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv/gpd - Israël heeft be sloten de Palestijnse terreur aanslag van vrijdagavond niet te vergelden met een uitgebrei de militaire actie in bezet ge bied. In plaats daarvan ver hoogt het de druk op het Pales tijnse Bestuur en op Syrië, dat volgens premier Ariel Sharon het terrorisme in het Midden- Oosten steunt en aanmoedigt. „Het bevel voor het uitvoeren van de aanslag in Tel Aviv is ge geven door de Islamitische Ji had in Syrië. Dat weten we ze ker", zei hij gisteren. Israël zal deze week de regerin gen in Washington, Londen en Parijs vragen de druk op Syrië verder op te voeren. Damascus is al doelwit van internationale kritiek in verband met mogelij ke betrokkenheid bij de moord op de Libanese oud-premier Rafïk Hariri. Een vertegenwoordiger van de organisatie Islamitische Jihad in Syrië, aangeduid met zijn strijd naam Abu-Tarik, vertelde zater dag het Amerikaanse persbu reau AP dat zijn organisatie de aanslag in Tel Aviv heeft geor ganiseerd. Later kreeg AP een telefoontje van het bureau van de Islamitische Jihad in Damas cus, waarin de organisatie af stand nam van de aanslag. Ook Syrië wast zijn handen in on schuld. „Deze operatie schaadt de vredespogingen van de Pa lestijnen en verschaft Israël een voorwendsel om het vredespro ces de grond in te boren", zei een officiële woordvoerder. In de Palestijnse gebieden heb ben alle organisaties laten we ten dat ze met de aanslag van vrijdag niets te maken hebben en dat ze zich zullen houden aan het staakt-het-vuren. De zelfmoordactie is uitgevoerd door Abdallah Badran, een 21- jarige student uit een dorp op de Westelijke Jordaanoever. Het Arabische satellietstation al-Ja- zeera zond zaterdag een video tape uit waarin Badran zijn daad toelicht, maar zonder een organisatie te noemen. Hij ver klaarde dat hij een aanval wilde uitvoeren op het Palestijnse Be- stuur, omdat het banden on derhoudt met Israël en de Ver enigde Staten. Familieleden omschreven hem als een vrome moslim, zonder een band met een organisatie. De aanslag in Tel Aviv heeft ook de druk op het Palestijnse Be stuur vergroot. Premj« Sharon zei dat hij van de Rflestijnen verwacht dat ze onmiddellijk actie ondernemen tegen de ra dicale organisaties, en met na me tegen de Islamitische Jihad. In zijn veroordeling van de aan slag van vrijdagavond gebruikte de Palestijnse president Mach- moud Abbas het woord 'terro risme'. Zaterdagmorgen liet hij de hoofden van de veiligheids diensten en de commandanten van de veiligheidstroepen bij zich thuis komen voor een spoedbijeenkomst. „Ik wil re sultaten, geen pogingen zou hij daarbij hebben gezegd. Hij bedreigde commandanten die niet snel resultaat kunnen to nen met ontslag. Kort daarna pakte de Palestijnse politie in Tulkarm en omgeving vijf ver dachten op.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13