Minima: geen geld over voor leuke extra's BINNENLAND Garnalenvisser haalt fortuin aan koper uit zee 'De overheid krijgt wel erg veel over ons te weten' Gewonden bij brand in Schiedam Werkgroep bekijkt betere uitwisseling AIVD-info Kavels in Slochteren na lang wachten uitgegeven WD-bewindslieden niet zo blij met gekozen formateur PvdA en SP willen debat over missie Afghanistan ihoudingen na jdel vuile coke iter - De politie heeft za- Ijavond in Monster negen ;n aangehouden in ver niet handel in vervuilde ie. Tientallen mensen uit estland werden aan het van deze maand ziek na- cocaïne hadden gebruikt is vermengd met atropi- t hallucinaties en hart- jingen kan veroorzaken. l iersonen die werden aan- pfcfiden, mannen van 39, 29 [jaar oud en een 40-jarige ruit het Westland, zitten pst. De andere verdachten [ten naar verhoor weer (ïuis. De stof atropine in 1997 ook in Nederland een partij drugs. Het mid- 0S toen verwerkt in xtc. ganders dood ongeluk A40 ldorf - Bij een verkeers- ïojal op de A40 tussen Venlö lisburg zijn zaterdagavond Inzittenden van een Ne- kdse personenauto omge- h. Het gaat om twee man- |9 en 20 jaar) uit Eindho- |i Veghel. Volgens de poli- eft de bestuurder te hard ten, raakte op het glad ge en wegdek in een slip, de vangrail in de mid- srm en reed achterop een e vrachtwagen. Isnapte man nken in auto Èen 23-jarige inwoner van ie was ontsnapt uit gevan- De Corridor in het Bra- fe dorp Zeeland is zater- brgen in zijn eigen woon- I aangehouden. De man i> doordat hij dronken r het stuur van een auto ij reed met hoge snelheid, rde een stopteken van de en reed vervolgens een innen. Hij is terugge- t naar de gevangenis. :er 150 dieren id bij brand kuidenberg - Bij een felle, inde brand in een appar- lt in Geertruidenberg zijn lagavond ongeveer 150 leren zoals vogels, konij- ti vissen omgekomen. De !n bevonden zich in de [winkel onder de boven- g waar de brand was uit- ken. De brand werd door jissant ontdekt. De bewo- in het bovenhuis was niet [zig. De schade is groot. Itie beëindigt eling gezin in - De politie heeft zater- Orgen in Wijchen een ein- jiaakt aan een gijzeling In gezin. Agenten hielden lannen uit Rotterdam Ie familie bleef onge- aldus de politie. Het in- heeft vermoedelijk te 1 met een 'financiële aan- nheid'. Volgens de politie iet gezin bedreigd met ledelijk een vuurwapen, 'dachten komen uit Rot- [1 en zijn 23, 24 en 28 jaar. t gewonden ichietpartij g - Zeker drie personen sterochtend lichtgewond tt bij een schietpartij bui- li nachtclub in het cen- ran Tilburg. De politie van uit dat de schutter ken was bij een opstootje wachtenden in de rij e club. De verdachte zou vechtpartij gewond zijn t, hij trok een pistool en neerdere schoten. Het incident veroorzaakte paniek onder de wachten- ie volgens de politie alle 1 uit vluchtten. De schut- ïog niet gevonden. rbijgangers I en granaat am - Twee personen heb- iterdagavond in Schie ten brisantgranaat gevon- 'nderzoek wees uit dat de king van het explosief eer werkte. Het projectiel vermoedelijk uit de Twee- leldoorlog, meldde een voerder van de politie In. Politiepersoneel zette geving af en uit voorzorg let metroverkeer korte [gelegd. De granaat is in it afgevoerd. kaan dood ^ichietpartij »dam - Een schietpartij in iming in Amsterdam- t>st heeft zaterdag het le- kost aan een 49-jarige an Afrikaanse afkomst. jitie trof het slachtoffer tet diverse schotwonden, Weed ter plekke, liet een voerder weten. Inmid- teft de politie vijf ver- ïn aangehouden, van wie kren nog vier vast zaten. testanten variëren in de lvan38tot52 jaar en zijn an buitenlandse afkomst, ïe zegsman. Schiedam - Door brand in een bovenwoning in Schiedam zijn gisteren de bewoonster en een brandweerman gewond geraakt. De vrouw is met ademhalingsmoeilijkheden naar het ziekenhuis overgebracht. De brandweerman raakte lichtgewond, aldus een woordvoerster van de politie. Omdat aanvankelijk niet duidelijk was of er nog meer mensen in het huis waren, werden een traumahelikopter en meerdere ambulances in gezet om eerste hulp te verlenen. Het ging om een grote uitslaande brand. De woning is volledig uitgebrand, de bewoners van de omliggende appartementen werden geëva cueerd en opgevangen in een buurthuis. Foto: ANP west-terschelling/gpd - De garnalen brengen niks meer op, maar toch haalt de Terschellinger garnalen- visser Walter Bakker kapitalen boven water. Bij toeval ontdekten hij en zijn bemanningsleden op de bodem van de Noordzee een scheepswrak vol 'broodjes' ko per. „Het jaar 2005 kan nu al niet meer stuk. En dan zaten er ook nog weken tussen dat we vanwege het slechte weer niet naar buiten konden." Veel Terschellingers kijken met scheve ogen toe als de gamalenkotter Aryanne TS 6 de haven binnenloopt. Vaak helt het schip vervaarlijk over door de zware ko pervracht. Bakker en zijn jongens genieten des te meer. Ze hebben het nog nooit zo goed gehad. Als de omstandigheden gunstig zijn, vaart de Aryanne uit naar de 'geheime' vindplaats op de Noordzee, zo'n vier uur buiten de territoriale wateren. Daar ligt het wrak van een Amerikaans stoomschip dat net na de Eerste Wereldoorlog op een zeemijn liep. De opvaren den konden worden gered, maar de kostbare lading bleef achter op de zeebodem. Het gerucht over de koperschat deed al zo'n acht jaar de ronde op Terschelling. Een groep Groninger sport- duikers ontdekte het scheepswrak midden jaren ne gentig. Toen ze met hun boot panne kregen, werden ze door een berger naar Terschelling gesleept. Daar zag iedereen de Idompen koper die de Groningers hadden opgedoken aan dek liggen. „Zo moet je natuurlijk nooit naar Terschelling komen", zegt Bakker. Vanaf dat moment brak zowat iedereen op het eiland zich er het hoofd over waar die duikers dat moois van daan hadden. „Omdat het zo lang varen is, gingen die jongens uit Groningen er maar heel af en toe heen. Ik ontdekte ze bij toeval in potdichte mist, toen ik met sportvissers op zee was. Ik had ze bijna overvaren." Bakker wist meteen dat hij beet had. De visser moest alleen nog een manier bedenken om de kostbaarheden boven water kon krijgen. „Ik sliep niet meer, ik kon alleen maar aan dat koper denken. Thuis aan tafel zat ik er als een zombie bij. Goudkoorts, ik weet nu wat het is." Uiteindelijk besloot Bakker zijn gamalenkotter voor een slordige 20.000 euro te ver bouwen. Het schip werd uitgerust met een hydrauli sche grijparm, onderwatercamera's en navigatiesoft- ware. „En ik ben wel tien ankers kwijtgeraakt. Het is al lemaal niet goedkoop geweest", zegt hij. Maar het loonde uiteindelijk wel. „De eerste keer dat we koper uit het wrak naar boven haalden, stonden mijn jongens te roepen en te juichen op het dek." Dat enthousiasme is goed te begrijpen: de bemanningsleden krijgen 50 procent van iedere vracht uitbetaald. In de eerste week bracht de Aryanne voor maar liefst 140.000 euro aan koper naar het eiland. Het bergen is volstrekt legaal, stelt Bakker, die het heeft nagevraagd bij de Directie Noordzee van Rijkswater staat. Hij hoeft alleen maar invoerrechten te betalen. „En die zijn nihil." De kopervissers verkopen hun vangst aan een metalenhandel in Harlingen. Behalve koper geeft de zee ook staven lood van 200 kilo en ladingen schoenen prijs. De vissers weten dat het wrak ooit leeg zal zijn, maar Bakker droomt nu al van een wrak vol spoorrails dat ook ergens in die buurt moet liggen. Tegenwoordig gaat hij wekelijks naar de wal voor een duikcursus, want die techniek lijkt hem bij het wrakvis- sen wel belangrijk. Met de garnalenvisserij wordt het toch nooit meer wat. den haag/anp - Gezinnen met kinderen die alleen een bij standsuitkering hebben, kunnen nauwelijks rondkomen. Dergelij ke huishoudens hebben erg wei nig geld beschikbaar voor niet- noodzakelijke uitgaven, zoals huisdieren of cadeaus. Minima met drie schoolgaande kinderen komen elke maand zelfs geld tekort. Dat blijkt uit onderzoek van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlich ting (Nibud). Het rapport wordt volgende week gepresenteerd, zei een woordvoerster zaterdag. Ook als er geen grote schulden of afbetalingsregelingen zijn, houden de minima weinig geld over. Het Nibud heeft onder zocht hoeveel geld er nog res teert na aftrek van alle noodza kelijk onkosten, zoals huur, te lefoon en dagelijkse maaltijden. Een gezin met één kind heeft nog 73 euro over, voor huis houdens met twee kinderen is dat 18 euro. Gezinnen met drie schoolgaande kinderen komen maandelijks 55 euro tekort. Het Nibud is er in het onder zoek vanuit gegaan dat de mini ma gebruikmaken van alle be schikbare overheidsbijdragen. Het gaat dan bijvoorbeeld om huursubsidie en de kinderbij slag. In Nederland moeten on geveer 111.000 huishoudens met kinderen het doen met een uitkering. Uit eerder onderzoek van deze krant kwam al naar voren dat het merendeel van de Neder landse gezinnen met een inko men vanaf modaal tot twee keer modaal moet snoeien in hun uitgaven om rond te kun nen komen. Zo geven ze minder geld uit aan onder meer kleding en vakan ties. utrecht/anp - Een werkgroep gaat bekijken hoe informatie van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) be ter kan worden uitgewisseld met burgemeesters. Dat heb ben de ministers Remkes (Bin nenlandse Zaken) en Donner (Justitie) zaterdag in Utrecht af gesproken met de korpsbeheer ders. De burgemeesters Cohen (Am sterdam), Leers (Maastricht) en Deetman (Den Haag) maakten zich recent boos toen bleek dat bepaalde AIVD-informatie wel binnen hun politiekorps be kend was, maar dat zij niet mochten worden geïnformeerd. De werkgroep zal bestaan uit burgemeesters en vertegen woordigers van de AIVD, het openbaar ministerie, de Raad van Hoofdcommissarissen en de ministeries van binnenland se zaken en justitie. Burgemeesters moeten volgens Remkes aangeven aan welke in formatie ze in hun verschillen de rollen behoefte hebben. Als beheerder van het politiekorps zijn ze verantwoordelijk voor de veiligheid van de politiemen sen, als burgemeester hebben ze te maken met de openbare orde en veiligheid. slochteren/anp - Slochteren heeft zaterdag vijftig opties uit gegeven op vrije kavels voor de nieuw te ontwikkelen wijk Ei landrijk Borgmeren. Op de ove rige 35 kavels is nog geen optie afgegeven. De gemeente zal via haar website kenbaar maken welke kavels vergeven zijn. De eerste optie was voor de familie Van Zwol uit Ten Post die vier weken lang in een caravan voor het gemeentehuis had gebivak keerd om de eerste gegadigde te zijn. De 85 vrije kavels in de nieuwe wijk aan het water zijn zo gewild dat er een minicam- ping met meer dan veertig ge gadigden was ontstaan op een terrein voor het gemeentehuis. De gemeente hanteerde het principe 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt'. Zaterdag ochtend mochten zij vanaf 10.00 uur, in volgorde van aan komst, een keuze maken uit de beschikbare kavels. Van Zwol bivakkeerde sinds 28 januari 's in een caravan bij het gemeen tehuis. „Het was wel behoorlijk afzien. Maar het was het alle maal wel waard. We krijgen nu een schitterend plekje aan het water, en op het zuiden. En dat voor een zeer betaalbare prijs",, aldus de 32-jarige Van Zwol. amsterdam/anp - De WD-be- windslieden Kamp en Schultz hebben bezwaren tegen de door een partijcommissie voor gestelde gekozen formateur. Kamp maakte gisteren in het tv- programma Buitenhof duidelijk een gekozen formateur geen oplossing te vinden voor de ge constateerde kloof tussen bur ger en politiek. Net als staatssecretaris Schultz voorziet de liberaal bovendien problemen als de aangewezen formateur er niet in slaagt een kabinet te vormen of een Ka mermeerderheid van een ande re kleur tegenover zich ziet. Volgens Kamp past een geko zen formateur niet in een land met een traditie van coalitievor ming. Op termijn zou Neder land volgens hem toe moeten naar een tweepartijenstelsel. Een partijcommissie onder lei ding van burgemeester Dales van Leeuwarden bracht vrijdag het Liberaal Manifest uit, waar in de gekozen formateur is op genomen. Schultz zei gisteren in Buitenhof in de voorstellen verder een thema als milieu te missen. „Ik mis een duurzaam heidsperspectief." Volgens haar moeten liberalen aangeven bin nen welke grenzen het vrije on dernemersklimaat kan. In het Radio 1-journaal toonde oud-WD-leider Dijkstal zich gisteren ook niet enthousiast over onderdelen van het Libe raal Manifest, zoals de gekozen formateur. Volgens hem is niet alles 'even goed doordacht'. De voormalige liberale leider is niet te spreken over de huidige 'po pulistische' en 'te conservatie ve' koers van zijn partij. Hij pleitte voor èen nieuwe genera tie aan de top, zoals bijvoor beeld de jonge staatssecretaris Rutte. den haag/anp - De oppositie partijen PvdA en SP willen zo snel mogelijk een debat met het kabinet over de uitzending van 250 militairen en vier trans porthelikopters voor de jacht op terroristen in Afghanistan. De missie heeft strikt genomen niet de toestemming van de Tweede Kamer nodig, maar de fensieminister Kamp maakte gisteren in het tv-programma Buitenhof duidelijk te hechten aan draagvlak in het parlement en open te staan voor een de bat. Over specifieke gegevens van de missie wil het kabinet de Kamer vertrouwelijk inlichten. De PvdA vindt dat de Kamer een standpunt moet kunnen in- Vraagtekens bij WD-plan voor nationale dna-bank nemen. PvdA-Kamerlid Koen- ders acht het niet voorstelbaar dat zo'n missie vertrekt zonder raadpleging van de Kamer. De SP vindt het onverantwoord als Nederlandse militairen in Af ghanistan ingezet worden voor vredestaken en oorlogsvoering. Ons land neemt al deel aan een vredesmissie in Afghanistan. Het is voor het eerst dat Neder landse 'special forces' meedoen in de jacht op terroristen van al-Qaeda of Taliban. De Neder landse militairen zullen volgens Kamp onder Amerikaans bevel 'een zelfstandige rol' vervullen. Ze vallen zoals gebruikelijk is bij buitenlandse missies onder Nederlands recht, tt door Rudi Buis Dieven, verkrachters en andere criminelen horen achter de tra lies, maar ze ontspringen vaak de dans. Om de opsporingskans te vergroten zou er een data bank met dna-profielen van alle burgers moeten komen, stelt een WD-commissie. Dat lijkt een goed idee, maar er is ook weerstand tegen. „Wat als jij een haar verliest op een plaats waar even later een misdrijf wordt ge pleegd?" In het jongste Liberaal Manifest pleit een WD-commissie onder leiding van burgemeester Dales van Leeuwarden voor een dna- databank: in de toekomst zou iedere Nederlander erfelijk ma teriaal moeten afgeven, zodat dat centraal kan worden opge slagen. In de Tweede Kamer te kent zich een politieke meer derheid af voor dat plan. Han dig toch, voor het opsporen van inbrekers, verkrachters en ter roristen? De mogelijkheden van dna zijn de laatste jaren enorm toegeno men. Zo wil justitie via dna-on- derzoek achterhalen wie in ja nuari het stuk stoeptegel van een viaduct bij Rijswijk heeft gegooid, waardoor een auto mobiliste uit Uden de dood vond. Twee hoofdverdachten geven elkaar de schuld van het gooien van de tegel. Misschien is op het fatale brok steen wel enig celmateriaal achtergeble ven. Een vergelijkbare zaak in Engeland kon op die manier worden opgelost. In Engeland wordt veel gebruik gemaakt van dna, stelt hoogle raar criminalistiek Broeders. Er t afnemen van mondslijm. Foto: GPD/Cees Zorn zijn veel databanken met spo ren, bijvoorbeeld van schoen en vingerafdrukken, maar de databank met erfelijk materiaal is het meest succesvol. Uit re cent Brits onderzoek blijkt dat schoensporen in drie procent van de gevallen tot identificatie leiden en dat een kwart van de vingerafdrukken leidt tot een 'match'. Dna-profielen leveren echter in 44 procent van de ge vallen een identificatie op. Toch breekt Broeders geen lans voor invoering van een natio nale databank met profielen van alle burgers. „Er zitten ha ken en ogen aan. Wat als jij een haar verliest op een plaats waar even later een misdrijf wordt gepleegd?" Over deze zogehe ten 'ruis-dna' maken deskundi gen zich zorgen. In het dagelijks leven draag je gemiddeld van 37 personen dna bij je. Bijvoorbeeld via muntjes uitje portemonnee of het schudden van handen. Soms gaan criminelen een stap verder: ze leggen dwaalsporen. In Amerika smokkelde een ver oordeelde verkrachter via een vriendin sperma buiten de ge vangenismuren. Het sperma werd ingebracht bij een andere vrouw, een handlanger, die naar de politie stapte. Ze vertel de dat ze was verkracht. De po litie deed onderzoek naar het sperma en kon vervolgens niets anders dan concluderen dat er nóg een verkrachter rondliep, met hetzelfde type dna als de verkrachter die vastzat. Bijna werd de man in kwestie vrijge sproken. De kans op valse sporen is groot, zegt de Nijmeegse hoog leraar strafrecht Buruma. „Ik weet van criminelen die zakjes haar hebben meegenomen uit sportscholen. Die haalden het haar uit de doucheputjes om valse sporen aan te leggen." Hij constateert nog een pro bleem: het Nederlandse Foren sisch Instituut, dat een data bank met 6726 profielen en bij na 20.000 sporen beheert, komt nu al om in het werk. Waar des kundigen zich écht zorgen over maken is de eventuele inhoud van een dna-databank. Het vei ligste is om alleen een profiel op te slaan. Dat is een soort streepjescode, waarmee je wel een 'match' kunt maken, maar niet iemands identiteit kan ach terhalen. Als een dief een haar verliest, kun je met hulp van een dna-profiel vaststellen wie de dief is geweest. Maar met al leen het profiel kun je niet zien of iemand man of vrouw is, zwart of blank of extra risico loopt op ziekten. Als er druppeltjes bloed in de databank worden opgeslagen, heel makkelijk af te nemen bij baby's die vrijwel allemaal toch al een hielprik krijgen, ligt de si tuatie anders. Hoogleraar Buruma: „Dan kun je zien of ie mand suikerziekte heeft of een grote kans heeft op een erfelijke ziekte. Dan komt het gevaar van genetische discriminatie om de hoek kijken." Dat is precies waar burgerrech tenorganisatie Bits o£#reedom (BOF) voor waarschuwt: de glij dende schaal. De technische mogelijkheden van de mens breiden zich steeds uit. Wat als verzekeringsmaatschappijen gebruik mogen maken van de databank? Voor sommigen wordt het dan erg lastig of duur om een verzekering af te slui ten. „Daarom is het een ex treem voorstel", vindt BOF- zegsman Wessling. Nu al kan de overheid telecom municatie opslaan. Ook wordt er nagedacht over het centraal opslaan van biometrische gege vens, zoals vingerafdrukken of gelaatscans als het biometri sche paspoort in 2006 verplicht wordt. „En dan ook nog een da tabank met dna-profielen? De overheid krijgt wel érg veel over ons te weten."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11