Prins Charles voelt zich verraden door het volk GESPREK VAN DE DAG Koude Oorlog tussen asobakken Ivo de Wijs zet punt achter Vroege Vogels De mannenkant George Bush en Halle Berry slechtste acteurs 'Mijn privéleven is een industrie geworden' maandag 28 februari 2005 DAGELIJKS LEVEN AL-5 0E&HÊ1FT ALLEMAAL- AFTKEKpoS'TeM I MENSELIJK Een van de leden van de soulgroep GLADYS KNIGHT THE PIPS is overleden. Edward Patten stierf op 66-jarige leeftijd aan de gevolgen van een beroerte. Gla dys Knight The Pips scoorden eind jaren zestig tot midden jaren zeventig ge regeld hits. De groep, die tot 1973 aan het Motown-label verbonden was, werd onderscheiden met een Grammy. De band bestond uit zangeres Gladys Knight, haar broer Merald en hun neven Edward Patten en William Guest. Patten stierf vrijdag in Detroit, maakte de Amerikaanse nieuwszender CNN gisteren bekend. Meer dan honderd fans van de tele visieserie STAR TREK hebben in Hollywood ACTIE gevoerd voor de voortzetting van de serie. Zij deden dat voor de poorten van de studio's van Paramount, dat met de populai re ruimtesoap wil stoppen. Toege wijde fans hebben tevens 48.000 dollar ingezameld als hun bijdrage aan de voortzetting van de serie. Ook de Nederlandse Star Trek-ver- enigingThe Flying Dutch (TFD) is actie begonnen om de Amerikaanse televisiemaatschappijen UPN en Paramount Network te bewegen niet te stoppen met de populaire televi sieserie. De kijkcijfers voor de serie lopen terug in de Verenigde Staten. In de VS is de laatste aflevering van Star Trek op vrijdag 13 mei te zien. FOTO: EP De veelkleurige DANSVLOER uit de film Saturday Night Fever is TE KOOP. De vloer waarop acteur John Travolta in strak wit pak zijn discodansjes uitvoerde, wordt op 1 april geveild. De dansvloer was dé attractie van de onlangs gesloten New Yorkse discotheek 2001 Odyssey (later Spectrum), sinds SATURDAY NIGHT FEVER daar in 1977 was opgenomen. De eigenaar redde de vloer van de slopers. De film droeg aanzienlijk bij aan de wereldwijde populariteit van disco- muziek. De liedjes van onder anderen The Bee Gees werden grote hits. Saturday Night Fever betekende ook de doorbraak voor Travolta, die voor de vertolking van de 19-jarige Tony Manero een Oscar-nominatie kreeg. De perspex vloer van ruim zeven bij bijna vijf meter wordt van onderen verlicht door 304 gekleurde en knipperende lampen. De voormalige Amerikaanse presi dent Bill Clinton krijgt 250.000 dollar (192.000 euro) vooreen toe spraak in Taiwan. Dat heeft de Tai wanese krant United Evening News zaterdag gemeld. Clinton spreekt voor de Taiwanese afdeling van de internationale Foundation for De mocracy. Die heeft de krant verteld hoeveel de ex-president krijgt toe geschoven. Clinton bezocht Taiwan gisteren. Hij is in Azië om te kijken wat er terechtkomt van de Ameri kaanse particuliere donaties na de tsunami's. FOTO: REUTERS Modeontwerpster STELLA MCCARTNEY is vrijdag moeder geworden van een zoon. Dat heeft hèt Amerikaanse tijdschrift People gemeld op zijn website. De vader is de voormalige tijdschriftenuitgever Alasdhair Willis, met wie de dochter van ex-Beatle Paul McCartney in 2003 is getrouwd. Een vertegenwoordiger van de kersverse ouders zei tegen People dat die dolblij zijn met hun „gezonde en blije" baby. De Amerikaanse 'asobak' Hummer krijgt concurrentie van een Russisch voertuig. De fabrikant van de be- pantserde Kombat in St.-Petersburg overweegt honderd exemplaren op de Britse markt te brengen. Thomas Beecham Een klavecimbel klinkt als een stel skeletten dat op een ijzeren dak een vruchtbaarheidsdans uitvoert Het Russische vehikel doet zelfs de imposante Hummer verbleken. De Kombat is groter, sneller, zwaarder en dorstiger, meldde de Britse krant The Guardian zaterdag. De luxe auto is populair bij de nou veau riche, die zich in een dergelijke auto veiliger voelt. De ruiten zijn vijf tot zeven centimeter dik. De Kombat weegt met lichte bepantsering 3150 kilo, extra versterkt 4250 kilo. De maximum snelheid ligt bij 180 kilo meter per uur. Het basismodel van de handgemaak te auto is in Rusland voor 120.000 euro te koop. De inzittenden zijn dan beschermd tegen kogels uit de AK47 en andere lichte machinegewe ren. Voor bescherming tegen raket- aanvallen moet de klant nog eens ruim 100.000 euro neertellen. Radiopresentator Ivo de Wijs (59) stopt met het bekende zondag ochtendprogramma Vroege Vo gels. Dat heeft een woordvoerder van de VARA, de omroep waar voor De Wijs al jaren werkt, giste ren bevestigd. De Wijs presenteerde het radio programma sinds 1985. Naast ra dio is De Wijs een bekend tekst en liedjesschrijver. Voor het hui dige theaterseizoen leverde hij bijdragen aan de nieuwe show van Jenny Arean en schreef hij het script en de muziek voor de voor stelling Pipi Langkous. In het AVRO-radiojprogramma Antenne2 zei De Wijs gistermid dag: „Ik word dit jaar zestig, mijn vrouw heeft altijd keurig verdra- Ivo de Wijs. Foto: ANP gen dat ik op alle zaterdagavoi den al om half elf aan haar rok gon te trekken, omdat ik om z< uur op moest." Naar „vervanging op niveau" wordt gezocht maar er zijn no geen namen bekend. ANP Haar blik is niet bedoeld om te doden, maar draagt op z'n minst de belofte van openlijke ge weldpleging in zich. Ze blijft me strak aankijken als ze de stoel naar achteren trekt en demonstratief gaat zitten, op de plek die ik haar zojuist nog heb afgeraden. Ruim tivintig jaar duurt haar strijd nu, maar mijn eega weigert zich neer te leggen bij de ongeschreven regel dat vrouwen in ons dorp op verjaardagen niet aan de 'mannenkant'gaan zit ten. Om te beweren dat ze als een schaduw over ons be staan hangen, is wat te veel gezegd. Maar een con stante dreiging vormen ze zeker: verjaardagen. Meer in het bijzonder: familieverjaardagen. Maar eigenlijk geldt dat voor alle bijeenkomsten waar voor klapstoeltjes worden gehuurd en waarvoor de inrichting van de huiskamer van min of meer sfeervol wordt veranderd in een opstelling zoals we die kennen van stationswachtkamers uit de jaren dertig. Van die samenscholingen waarbij de eetta fel naar het midden van de ruimte wordt gescho ven, om draagvlak te bieden aan thermoskannen koffie, de gebakschaal en - later op de avond - de flessen bier en bessenjenever. En waarbij, ergens halverwege de kamer, de kloof tussen de mannen- en de vrouwenkant loopt. Die scheidslijn was in de vorige woning van mijn ouders goed gedefinieerd. Ergens op tiveederde van de kamer trok een toog zijn flauwe boog onder het plafond. Aan de ene kant van de toog- niet toeval lig de achterkamer - zaten de vrouwen. Aan de an dere kant de mannen. Zodra ze de kamer binnen kwamen, zag je echtparen zich opsplitsen, als op een teken dat ergens diep in hun genen ligt veran kerd. Een onzichtbare scheidslijn biedt die houvast niet. Dan zie je het eerste halfuur waarin de gasten binnendruppelen, dat de mannen en de vrouwen nog zoekende zijn. Waar moet ik gaan zitten? In de periode daarna heeft er- volgens eeuwenoude regels - een heimelijke stoelendans plaats, waar mee de nieuwe structuur in de kamer wordt ge vormd. Vrouwen die onbedoeld aan de mannen kant zijn beland, staan zwijgend op, zodra eraan de vrouwenkant een gaatje valt. Gruwelijke tafere len doen zich voor, wanneer de laatst binnenko mende man op de enige overgebleven stoel aan de vrouwenkant belandt en zijn soortgenoten met een combinatie van vastberadenheid en leedvermaak de rijen zodanig gesloten houden dat hij de hele avond is veroordeeld tot discussies over de kinde ren en de uitverkoop. Mijn eega komt van buiten ons dorp en kent mij nog uit de tijd dat onze familiekring zo groot was dat er noch aan de vrouwen- als aan de mannen kant plek voor haar was. Ze zat dan bij de rest van het bedienend personeel - mijn zussen - in de keu ken. Er zijn minder overtuigende argumenten om een relatie op stuk te laten lopen. Maar ze hield vol en had de tijd aan haar zijde. De cirkel van het le De Amerikaanse president Bush is zaterdag in Los Angeles onder scheiden als slechtste acteur van het jaar. Hij kreeg een Razzie (Gouden Framboos) voor zijn op treden in de documentaire Fah renheit 9/11 van Michael Moore. Daarin blijft Bush schoolkinderen een dierenverhaal voorlezen ter wijl de aanslagen van 11 septem ber 2001 plaatsvinden. Bush won niet alleen de prijs van slechtste mannelijke acteur in een hoofdrol. Hij kreeg ook een on derscheiding als onderdeel van het slechtste koppel voor zijn op tredens samen met zijn toenmali ge veiligheidsadviseur Condoleez- za Rice, die nu minister van bui tenlandse zaken is. Ook popster Britney Spears kreeg een prijs voor Fahrenheit 9/11. Zij won de Razzie voor de slechtste Halle Berry. Foto: Reuters vrouwelijke bijrol voor de scène waarin zij - kauwgom kauwend - verklaart blind vertrouwen te heb ben in het beleid van Bush. De bijrol van minister Rumsfeld van Defensie in de documentaire was ook goed genoeg voor een Razzie. De vrouwelijke hoofdprijs ging dit jaar naar Halle Berry in Catwo- man. Tot ieders verrassing ver scheen de actrice persooifiijk om de prijs, een vergulde framboos, in ontvangst te nemen. In haar 'dankwoord' verklaarde ze dat de prijs precies dat was wat haar car rière nodig had: „Ik was op de top en nu ben ik in het dal". Met haar speech parodieerde ze haar dank woord van twee jaar geleden, toen ze een Oscar won en in snikken uitbarstte. Catwoman zelf bleek de slechtste film. Ook regie en scenario wer den onderscheiden met een Raz zie. De Razzies werden zaterdag voor de 25ste keer toegekend, traditie- getrouw: daags voor de Oscar-uit reiking. ven schiep ruimte in de gelederen van vooral de ooms, en zodra ze haar kans schoon zag, eiste ze demonstratief haar plek op aan de mannenkant, temidden van een gezelschap dat sinds de invoering van het vrouwenkies recht niet meerzo'n schaamteloze provocatie had meegemaakt. Eenmaal weer thuis, mocht ze zich bij mij dan graag beklagen over de rabiaat-rechtse praat die ze de he le avond had moeten aanhoren. Bij verjaardagen van jongere generaties is de grens tussen de mannen- en de vrou wenkant minder strikt. Zeker aan het be gin van de avond wordt er gemengd, waarbij je mannen onwennig naast hun eigen vrouw ziet zitten, moeizaam ge sprekken aanknopend met soortgenoten die twee stoelen verderop domicilie hebben gekozen. Na de koffie zoeken de mannen - na het uitwisselen van woordloze signalen - hun eigen plek, niet toevallig in de buurt van concentraties drank en eten: in veel gevallen de keuken. In de loop van de avond duikt daar dan steevast ook mijn vrouw op. Die leert het nooit. Reageren? column@dickvanderplas.nl De Britse kroonprins Charles heeft in een interview met een BBC-joumalist uitgehaald naar zijn landgenoten. Hij meent dat het Britse publiek niet met hem meeleeft. Of zoals hij het zelf zegt 'geen compassie' voor hem heeft als gevolg van zijn relatie met Camilla Parker-Bow les. „Mijn leven lang vertellen mensen me wat ik moet doen, ik ben het zat. Mijn privéleven is een industrie geworden, mensen verdienen er geld mee", aldus een verbitterde Charles. De opmerkingen van de prins zou den al zijn ge maakt tijdens een reis naar Bulgarije in 2003. Charles sprak toen 'off-the- record' met journalist Gavin He witt, die de gevoelige uitspraken bewaarde en nu heeft opgetekend in een boek dat binnenkort ver schijnt. Aanvankelijk zou de prins hebben geweigerd zijn verhou ding met Camilla te bespreken, maar toen Hewitt aanhield zou hij hebben toegesnauwd: „Ik dacht dat de Britse mensen compassie zouden hebben. Ik zie er niet veel van." Volgens Hewitt klaagde prins Charles dat hij door het volk wordt 'gemarteld' over zijn rela tie. The Mail on Sunday, die zondag Hewitts gesprek met de prins publiceerde, vreest dat Charles' houding bijdraagt aan de groeiende desillusie van het volk over de monar chie en de geschiktheid van de prins om koning te wor den. Het mag alweer enige tijd geleden zijn dat de kroon prins deze opmerkingen maakte, desondanks ver raadt het zijn verbittering over de publieke bemoeie nis met zijn privéleven. „Ik wil gewoon wat rust", zou hij hebben gepleit. Door eigen toedoen hoeft de prins daar anno 2005 niet op te rekenen. Tot grote verrassing van volk en vader land kondigde hij op 10 fe bruari aan zijn jaren- lange liefde Camilla te huwen. De bruiloft vindt plaats op 8 april in het stadhuis van Windsor. Van trouwen in het Kasteel van Windsor werd afgezien, omdat als daar voor een vergunning wordt afgegeven in de toekomst ook andere burgerlijke huwe lijken in Windsor gesloten kunnen wor den. En dat wilde koningin Elizabeth liever niet. Behalve compassie van het volk, blijkt Charles evenveel moeite te hebben de compassie van zijn moeder te winnen. Een hoveling zou de Sunday Telegraph hebben verteld dat Elizabeth 'afstand heeft ge daan' van de ko mende bruiloft om dat ze denkt dat haar zoon met zijn huwelijk met Camil la Parker Bowles „zijn eigen bevredi ging en belangen" plaatst boven zijn plichten. „En dat kan zij nooit vergeven", aldus een anonieme ho veling gisteren in de krant The Sunday Te legraph. Hovelingen vertelden de krant tevens dat de particulier secretaris van de koningin, Sir Robin Janvrin, ervoor gezorgd heeft dat de koningin niet deelneemt aan de huwe lijkssluiting van haar zoon. Hij zou bang zijn geweest dat het staatshoofd 'status' verliest als het deelneemt aan een gewone 'stadhuistrouwerij Volgens een conservatief Kamerlid zou de koningin sinds de dood van prinses Diana hebben gewild dat Charles zijn verhou ding met Camilla beëindigde en als vrijge zel koning zou worden, waarmee de popu lariteit van de monarchie kon worden her steld. En daarmee stapelt de kritiek over het op handen zijnde huwelijk zich op. Dit week einde werd ook duidelijk dat Rowan Wil liams, de aartsbisschop van Canterbury, het huwelijk liever niet op televisie uitge zonden ziet. Hij is bang dat dit alleen maar bijdraagt aan verdere spanningen onder kerkelijken. De zegen die hij over het hu welijk zal uitspreken, is bekritiseerd omdat zowel Charles als Camilla eerder getrouwd zijn geweest. De Daily Telegraph publiceerde zondag de resultaten van een opiniepeiling, waaruit blijkt dat het volksvertrouwen in de mo narchie flink is beschadigd als gevolg van de vele problemen bij de huwelijksvoorbe reidingen. Minder dan eendetde van de Britten vindt dat de prins koning moet worden. Een kwart meent zelfs dat de mo narchie moet eindigen als Elizabeth met pensioen gaat of sterft. Esther Gotink

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 10