coup in Suriname BUITENLAND Desi B.: Staatsgreep 'fluitje van een cent' BoutCFSC herdenkt Anglicaanse kerk scheurt over homoseksuelen in het ambt Vaticaan opgelucht over paus Franse minister stapt op na rel over duur appartement Cel Britse soldaten voor Overgave generaal aan Joegoslavië-tribunaal Opvolging Lubbers na open ronde mishandeling Irakezen 'lijn verbiedt kse uitgeverij i - Duitsland heeft een paiende Turkse uitgeverij |den. De firma in de deel- Hessen maakte een Turks- Ikrant die de moord op de rlandse filmmaker Theo jogh goedkeurde. De mos- lohammed B. wordt van jnoord verdacht. De Duit- ieime dienst bestempelde |ad Anadoluda Vakit, dat *1 in Europa verscheen, als lijk islamitisch' en 'extre- jch'. Volgens minister Ivan binnenlandse zaken feidde de uitgeverij syste- fch antisemitische en anti- \se artikelen. De bezittin- m de firma zijn in beslag nen. festijnen sluiten )kkeltunnels Jv- Palestijnse veiligheids- en hebben in de afgelo- eken twaalf smokkeltun- de zuidelijke Gazastrook liseerd en afgesloten. De s werden gebruikt om is uit Egypte de Palestijn- ieden binnen te smokke- bt voor kort waren het Israëlische militairen die fnels in het grensgebied orden en opbliezen. Het pche leger liet weten 'te il' te zijn over de actie van lestijnen. er India schiet lulp in Kashmir Igar - Het Indiase leger medische teams naar oir gestuurd om hulp te n aan de overlevenden j lawines, die een week in zeker 244 slachtoffers en. Militairen helpen ook et graven naar lichamen, ivenden moesten het de pen week doen met pro- Iche eerste hulp. Vrijwilli- ebruikten agrarisch ge- ihap en hun blote handen i de lichamen te komen de enorme sneeuwmuur (graven. De lawines raak- p dorpen. gispt China r rechten mens - De Verenigde Naties n China opgeroepen om nsenrechten beter te res- fen. De Hoge Commissie e Mensenrechten kriti- Peking voor de willekeu- jinier waarop mensen ge- worden gezet als ze op pedzame manier hun re- en politieke mening Idigen. De commissie Jt China in een rapport 'nsen zonder vorm van iraak gevangen worden a zogenoemde herop- ;sprogramma's. isel: Verbod |n in horeca t - Europees commmis- yprianou (volksgezond- telt voor in de hele Euro- jnie een rookverbod in te lin horecagelegenheden. Brbod bestaat nu al in Ierland en Malta. Kypria- esenteerde gisteren een luropese campagne te- j)aksgebruikDaarvoor p Europese Commissie, pen euro uit. Het invoe- D een Europese ban is tden in diverse lidstaten. Selijk blijft het een aan- bheid van lidstaten om Dkverbod op te leggen. zaterdag 26 februari 2005 irhelmen in go gedood SA - In Congo zijn giste er negen Bengalese elmen om het leven ge- toen rebellen van een nde groepering het vuur openden. Het incident de regio Ituri, in het osten van het Afrikaanse e aanval komt op het it van een grote operatie de blauwhelmen bases ellenbewegingen probe- intmantelen. iw overleg terschelde i - Het Nederlands-Bel- Dverleg over een diepere schelde naar Antwerpen Hogelijk dinsdag afge- le Vlaamse minister van are Werken, Peeters, en erlandse minister van r en Waterstaat, Peijs, Igen dan opnieuw over aeping. Nederland en lijn het over de verdie- bijna eens. Ze steggelen tr de BTW en natuurpro- foor de verdieping. ('ine op schip L Petersburg ^ersburg- Op een chip in de haven van de he stad Sint-Petersburg 166,5 kilo cocaïne gevon- t schip was afkomstig idor en voer onder de Malta. Een Russische [earresteerd. De cocaïne Rusland een straat- an 5,4 miljoen euro. 'Revo' van 25 jaar geleden paradepaardje Nationaal Democratische Partij door onze correspondent Nina Jurna Paramaribo -Ruim duizend mensen waren toegestroomd naar het monument van de revolutie aan de Waterkant in Paramaribo. De leider van de coup van toen, en leider van de Nationaal Democratische Partij NDP van nu, Desi Bouterse, was prominent aanwezig. Tevreden kon hij vaststellen dat de opkomst van de herdenlcing groter was dan ooit. Volgens Ramon Abrahams, campagnelei der van de NDP heeft de hoge opkomst te maken met de verkiezingen, in mei. ,,In te genstelling tot andere politieke partijen voeren wij al volop campagne. Zwevende kiezers beginnen om zich heen te kijken. Ze luisteren naar politici en komen ook hier naar toe omdat onze partij ontstaan is uit de revolutie. We hebben nog steeds revolu tionaire ideeën." De 'revo' zoals Bouterse zijn staatsgreep noemt, is het paradepaardje van de NDP. Het begon als een uit de hand gelopen vak bondsconflict binnen het Surinaamse le ger. De oudere generaals stonden niet open voor de veranderingen die de jonge militai ren voorstonden. Bouterse: „We waren op geleid in Nederland en hadden nieuwe ideeën." Toen bleek dat de legerleiding daar niets van moest hebben, richtte Bou terse een eigen vakbond op. Bomika: „We werden met geweld tot de orde geroepen. Toen de wapens op ons gericht waren en ze ons uiteindelijk toch lieten gaan dacht ik: dit gebeurt ons geen tweede keer. Toen hebben we de coup gepleegd. En ach, het was een fluitje van een cent om dit land over te nemen." Jonge meisjes in klederdracht dragen bloe men naar het monument. De voorzitter van de jongerenafdeling van de NDP legt een krans. Hoewel veel jonge Surinamers de staatsgreep alleen kennen uit verhalen van hun ouders, zijn ze goed vertegen woordigd bij de herdenking. Het heeft alles te maken met de grote campagne die de NDP voert onder jongeren. Voor de 20-jarige Mildred Pinas en Roma no Landveld is Bouterse het voorbeeld van een sterke leider. Landveld: „Ik geloof niet, dat als Bouterse al die dingen waarvan hij wordt beschuldigd heeft gedaan, hij nu nog vrij kan rondlopen. Ik denk dat zijn tegen standers de beschuldigingen gebruiken in een poging hem minder populair te ma ken." Mildred Pinas vult aan: „Bouterse richt zich veel meer op de jongeren dan andere politici. Hij praat met ons, inspi reert ons. Hij roept ons op het land op te bouwen. Hij spreekt meer tot de verbeel ding dan President Venetiaan. Die zegt nooit zo veei." Het lijkt een slimme zet van Bouterse om zich tijdens zijn verkiezingscampagne en op deze herdenkingsavond, zo specifiek te richten op jongeren. Een hele nieuwe groep achttienjarigen mogen straks voor het eerst stemmen. Veel weten zij niet over de achtergrond van de ex-legerleider: in Suriname heerst een taboe op het onder werp en de acht december-moorden wor den niet op school behandeld. Hoewel Desi Bouterse de belangrijkste verdachte is in het acht-decemberproces dat dit jaar van start gaat, en Nederland een interna tionaal opsporingsverzoek naar hem deed uitgaan, danst Bouterse op de herden kingsavond van 'zijn revo de sterren van de hemel. Paramaribo - Ter herdenking van de staatsgreep van 25 fe bruari 1980 heeft coupleider Desi Bouterse donderdagnacht een krans gelegd bij het 'Monu ment van de Revolutie'. Het was gisteren 25 jaar gele den dat onder leiding van Bou terse een groep van zestien on derofficieren van het Suri naamse leger de gekozen rege ring in een staatsgreep afzette. Als voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP) heeft Bouterse de aanwezigen opgeroepen samen met hem de 'historische taak' van de re volutie te realiseren na de ver kiezingen van 25 mei: Surina me tot grote hoogten te bren gen. „Laten wij ondanks alle negatieve propaganda, aantij gingen en insinuaties, laster, leugens en manipulatie, posi tief blijven", zei Bouterse. Hij verklaarde met de NDP door te gaan met het proces van vernieuwingen, volgens hem hard nodig sinds de poli tieke macht niet meer in han den van de 'revolutionairen is'. Suriname wordt het zeventien de rijkste land ter wereld ge noemd, maar Bouterse noemt de huidige toestand in het land een schande. „Kijkt u naar de straten, de huizen, het onder wijs, de volksgezondheid; er is kinderprostitutie. Vandaag viert de NDP feest in verband met de 'omwenteling' die de Groep van Zestien in 1980 onder leiding van Bouter se teweegbracht met het verja gen van de gekozen regering. door onze correspondent Hans Geleijnse vaticaanstad - Opluchting overheerste gisteren in het Vati caan over de gezondheid van de paus. De paus ademde weer op eigen kracht nadat donder dagavond met een spoedeisen de operatie in het Gemellig-zie kenhuis een pijpje in zijn lucht pijp was geplaatst. Volgens de pauselijke woord voerder Navarro Valls waren er geen complicaties opgetreden bij de operatie van nog geen half uur waarbij acht artsen aanwezig waren. Hart- en bloedcirculatie waren zeer goed, er waren geen infecties opgetreden. „De paus heeft lang geslapen en vanmorgen zeer goed ontbeten. Hij had trek", zei Navarro gisteroch tend. De paus zou ook geen gebruik maken van beademingsappara tuur. „Hij heeft van de dokters het consigne gekregen eén paar dagen niet te spreken zodat het strottenhoofd zich kan herstel len", vertelde Navarro. Vanwe ge het voorspoedige herstel zal het Vaticaan pas maandag nieuwe informatie over de ge zondheidstoestand van Johan nes Paulus II verstrekken. Op de Italiaanse televisie zei den medische deskundigen dat het nog te vroeg is om te jui chen. Er kan nog gemakkelijk longontsteking optreden en de periode waarin de paus niet kan spreken, kan wel eens lan ger uitvallen dan een paar da gen. Een niet sprekende paus versterkt het beeld van een kerkvorst die zijn taken niet meer volledig kan vervullen. b Nonnen in een kerk in het Poolse Zakopane tijdens een heilige mis die was opgedragen aan paus Johannes Paulus II. Foto: Reuters/Peter Andrews De onderofficieren kwamen in feite op voor de oprichting van een vakbond in het leger, maar doopten de coup om tot het begin van een 'revolutie' om het volk een betere toekomst te bieden. De 'revolutie' duurde tot november 1987, toen na moeizaam overleg met de ou de politieke partijen weer ver kiezingen werden gehouden. De kiezers wezen de 'revolutie' resoluut af. Mocht Bouterse in mei de ver kiezingen winnen en president worden, dan zal hij in Neder land niet op Huis Ten Bosch, maar in het huis van bewaring ontvangen worden. Dat zei WD-parlementariër Hans van Baaien, die momenteel in Suri- genève/anp-gpd - De Verenigde Naties gaan alle lidstaten vra gen kandidaten voor te dragen voor de functie van Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen. Dat heeft de volkerenorganisa tie gisteren aangekondigd. Met deze nieuwe aanpak willen de VN openheid brengen in de be noemingsprocedure voor hoge functies. Secretaris-generaal Kofi Annan stuurt alle 191 lidstaten een brief met het verzoek kandida ten te noemen voor de hoogste baan bij de UNHCR. Zijn staf chef benadert met een dergelij ke brief de belangrijkste non- gouvemementele organisaties die zich bezighouden met vluchtelingenkwesties In de brief staat uitdrukkelijk dat de nieuwe directeur van de UNHCR 'van een onberispelijke professionele en persoonlijke integriteit' moet zijn. De post werd vacant door het vertrek van Ruud Lubbers. De Neder landse ex-premier stapte op na dat in de media vernietigende details waren verschenen uit het rapport van een intern VN- onderzoek naar beschuldigin gen van seksuele intimidatie door Lubbers. In Genève is Lubbers inmiddels tijdelijk opgevolgd door de waarnemend Hoge Commissa ris Wendy Chamberlin. De 56- jarige Amerikaanse is geen poli ticus, maar een typische amb tenaar. Ze presenteerde zich gisteren in Genève voor het eerst aan de pers. Chamberlin zei zich 'geïnspi reerd' te voelen door haar veel besproken voorganger en was 'trots' als tussenpaus de scepter te mogen zwaaien over de zes duizend stafleden van UNHCR. parijs - De in opspraak geraakte Franse minister van financiën Herve Gaymard treedt af. Dat heeft hij gisteren bekend gemaakt. President Chirac benoemde nog dezelfde dag Thierry Breton, be stuursvoorzitter van France Telecom, tot vervanger van Gaymard. Gaymard haalde zich vorige week de woede van het Franse volk op de hals toen bekend werd dat hij op kosten van de belastingbetaler in hartje Parijs en groot en vooral duur appartement had gehuurd. Elke minister heeft recht heeft op een onderkomen in de hoofdstad, op kosten van de staat. Maar veel critici vonden de woning met een huur van 14.000 euro per maand te extravagant. Toen bleek dat Gaymard over nog vijf andere huizen be schikte, waaronder een tweede apparte ment in Parijs, werd de kritiek heviger. Gaymard ontkende in eerste instantie iets verkeerds te hebben gedaan, maar vertrok wel onmiddellijk uit het apparte ment met een oppervlakte van zeshon derd vierkante meter. In een interview met een modeblad zei de minister dat deze rel niet zou zijn uit gebroken als hij het geld had gehad om zelf een appartement te betalen, maar dat hij niet 'stinkend rijk' is. „Ik ben me ervan bewust dat ik een ernstige inschat tingsfout heb gemaakt bij het kiezen van mijn dienstwoning", zei Gaymard in een verklaring. „Ik heb deze situatie zonder dralen beëindigd. Ik zal zelf de financiële verantwoordelijkheid hiervoor dragen." Het schandaal is schadelijk geweest voor het imago van de regering van Jacques Chirac. Hoge werkloosheid en een eco nomische groei zorgden ervoor dat steeds meer mensen in opstand kwa men tegen het regeringsbeleid. Econo men vrezen dat het schandaal de bezui nigingen, nodig voor een herstel van de economie, in gevaar brengen. De opvolger van Gaymard, Thierry Bre ton werd in 2002 benoemd tot bestuurs voorzitter bij France Telecom, dat inder tijd met een schuld van 70 miljard euro was opgezadeld. Breton staat vooral be kend als puinruimer. den haag/gpd - De benoeming van geestelijken met een homoseksuele geaardheid heeft geleid tot een scheuring in de Anglicaanse kerk. De Amerikaanse en Canadese afdelingen staken vooralsnog hun activiteiten binnen de raadge vende raad van de kerk. Of zij ook uit de Angli caanse kerk stappen, is nog onduidelijk. Daar over wordt uiterlijk in 2008 beslist. Dit is het resultaat van een vierdaags beraad van de top van de Anglicaanse kerk. De kerk omvat 77 miljoen gelovigen vooral in Noord Amerika, het Caraïbisch gebied, Groot-Brittannië, Afrika, Australië en Nieuw Zeeland. Bij het beraad, dat achter gesloten deuren plaatsvond, waren alle 38 bisschoppen uit de kerk aanwezig. De ruzie over de benoeming van homo's als geestelijken begon in 2003. Aanleiding vormde de benoeming van Gene Robinson tot bisschop van New Hampshire (Amerika). De geestelijke komt openlijk uit voor zijn seksuele geaardheid. Steun voor de benoeming was er uit Canada. In Canada besloot de kerk in New Westminster om een huwelijksmis voor homo's en lesbiennes te ontwikkelen. Met name bij de meer traditionele afdelingen van de kerk in Afrika, het Caraïbisch gebied en Groot- Brittannië was er felle kritiek op de benoeming van Robinson. In Groot-Brittannië benoemde de kerk weliswaar al voor 2003 een homoseksuele geestelijke doch die werd later gedwongen tot af treden. Een woordvoerder van de Amerikaanse afdeling van de Anglicaanse kerk ontkende dat er nu van een echte scheuring sprake is. „Zelfs temidden van meningsverschillen, valt de kerk niet uiteen. We gaan vooruit." Binnen de Amerikaanse dele gatie werd gesproken over 'een elegant compro mis' dat de mogelijkheden biedt verder te werken aan een nieuwe eenheid binnen de kerk. De aartsbisschop van Australië noemde een splitsing van de kerk niet nodig. Volgens hem kun je inzake theologische kwesties van mening verschillen, net zoals in de manier waarop de da gelijks gang van zaken binnen de kerk is gere geld. zonder uiteen te gaan. Tegelijk erkende hij dat zulks voor leken moeilijk te geloven valt. In een verklaring na het beraad in Newry staat dat er grote vraagtekens gezet moeten worden achter de bereidheid van de Noord- Amerikaanse afdelingen om dezelfde geschriften over seksuele moraal te aanvaarden als de rest van de kerkge meenschap. Daardoor wordt de gemeenschap pelijke missie van de kerk serieus belemmerd, zo wordt geconstateerd. londen/anp - Drie Britse mili tairen zijn gisteren door een Britse krijgsraad in de Duitse stad Osnabrück veroordeeld tot celstraffen tot twee jaar voor de mishandeling van Irakese ge vangenen. Bovendien hebben de drie oneervol ontslag uit het leger gekregen. De krijgsraad oordeelde don derdag dat twee van de drie mi litairen schuldig zijn aan mis handeling. De krijgsraad ver klaarde een derde militair, een 33-jarige korporaal, schuldig aan het verzwijgen van de mis handelingen door onderge schikten. Hij is tot achttien maanden cel veroordeeld. Een 25-jarige soldaat kreeg twee jaar cel. Hij zou onder meer een geboeide Iraakse ge vangene hebben opgetild met een vorkheftruck. De derde ver oordeelde, een 30-jarige sol daat, is tot vijf maanden cel ver oordeeld. Hij bekende dat hij zich aan mishandeling schuldig had gemaakt. De 30-jarige was gefotografeerd toen hij op een Irakees stond, die gebonden op de grond lag. De drie moesten voor de krijgs raad verschijnen voor inciden ten in mei 2003 in Camp Bread Baske in de stad Basra. Andrew Sandford Hutchinson, leider van de Anglicaanse kerk van Ca nada, toont de crucifix die hij draagt op de conferentie van de Angli caanse kerk in het Noordierse Newry. Foto: Reuters/Paul McErlane den haag/gpd - De VOOItvluch- tige Bosnisch Servische gene raal Radivoje Miletic heeft zich- gisteren vrijwillig over aan het Joegoslavië-tribunaal. De mili tair zei daartoe besloten te heb ben omdat hij zo de belangen van Servië en zijn familie het best diende. Donderdag maakte het Joego slavië-tribunaal de tot nu toe geheime aanklacht tegen Mile tic bekend. Hij wordt van oor logsmisdaden en misdaden te gen de menselijkheid beschul digd. Miletic zat in het opper bevel van het Bosnisch Servi sche leger (VRS). De misdaden zijn begaan tegen de moslims in Srebrenica en Zepa tussen 1992 en 1995. Miletic is tezamen met de Bos- nisch Servische generaal Milan Gvero aangeklaagd. Gvero dien de ook in de VRS. Hij was woordvoerder voor generaal Mladic en 100 procent loyaal aan hem. Mladic wordt onder meer gezocht wegens volkeren- moord in Srebrenica. Gvero kwam eerder deze week in Den Haag aan nadat ook hij zich vrijwillig had overgegeven. In de zaak tegen Miletic en Gvero is nog een derde gene raal betrokken: de vroegere chef staf van de VRS, Zdravko Tomi- lir. Hij wordt beschuldigd van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid ge pleegd tegen de bevolking van Srebrenica en Zepa.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7