Leiden schrijft feesten nog niet af Bowling Menken naar Kenauweg REGIO 'Maak bezwaar tegen W OZ-beschikking' Leidenaars schuilen in hun organisaties Pharming verliest ruim 13 miljoen Leiden maakt verhuizing mogelijk Scholen Stevenshof in touw voor goede doel irust in de :renwijk :r 'Donken' 'Zo wordt een mooi festijn om zeep geholpen' Derde stadsgesprek in Hoge Mors begint met felle verwijten LEIDEN leiden - Het Leidse biotechno logiebedrijf Pharming heeft in 2004 een verlies gemaakt van ruim dertien miljoen euro. Ver moedelijk was dat het laatste verliesjaar van de medicijnfa brikant, nu een geneesmiddel voor de erfelijke zwellingsziekte angio-oedeem in de Verenigde Staten de laatste klinische tes ten ondergaat. Vermoedelijk nog dit jaar komt het op de markt in Europa en de Verenig de Staten. Pharming staat er financieel veel beter voor dan een jaar ge leden, zo blijkt uit de jaargege vens van het bedrijf. Het is erin geslaagd om 43 miljoen euro ontwikkelingsgeld te verwerven voor nieuwe producten. Na af trek van alle kosten heeft Phar ming ruim 36 miljoen euro in kas om nieuwe producten en bedrijfsactiviteiten van te beta len. Ook de Amsterdamse beurs heeft vertrouwen in Pharming. Het bedrijf is opgenomen in de Euronext Small Cap Index. Het beursgenoteerde Pharming werkt op dit moment aan drie producten. Naast het medicijn tegen angio-oedeem zijn dat het bloedstollingsmiddel fibri- nogeen en het virusdodende ei wit lactoferrine. Sixorekeïüngnummer* ikening: itend bij automatische incasso. E le bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidscb Dagblad, irdnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis), lezersserviceë'hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl. mbieding is geldig tot 31 maart 2005. tn zorgvuldig om met persoonsgegevens: in de colofon van de indt u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch CS Dagblad leiden - Vijfendertig jaar woon de mevrouw Tegelaar in de Ho ge Mors. Ze was actief in het buurtwerk, 'twaalf jaar lid van de bewonerscommissie', maar het werd haar teveel na aan houdende 'allochtone drei ging'. „Elk jaar hielden we een bijeenkomst voor alle bewoners van de wijk, óók voor allochto ne, maar ze kwamen nooit. Als ik over straat ging, werd ik af schuwelijk uitgescholden." Ze verhuisde naar een ander deel van Leiden, maar kwam gister avond tóch naar een propvol buurthuis Morschwijck aan de Leidse Topaaslaan, voor het derde stadsgesprek over inte gratie en samenleven. De bijeenkomst begon met ver wijtende twistgesprekken die wethouder Wim de Boer maar amper in goede banen kon lei den. De verhoudingen tussen autochtone Leidenaars en nieuwkomers lijken in de Mors gespannener dan elders. Dat was althans de indruk van 'pro fessionele' bezoekers, zoals raadsleden en een verslaggeef ster van de Stadskrant die uit hoofde van hun functie kwa men luisteren. „Zo fel is het nog nergens geweest." Al doorvragend ontdekte De Boer dat achter de tegenstelling autochtoon-allochtoon vooral een generatiekwestie schuil gaat. Jongeren in de Mors laten zich niet graag door ouderen op hun nummer zetten, ouderen ergeren zich aan het gebrek aan respect dat zij ondervinden als zij straatschoffies willen corri geren. Het conflict krijgt daar door het stempel 'oudere au tochtonen tegen jonge alloch tonen' opgedrukt, maar dat is te makkelijk, daar is iedereen het over eens. Blanke schoffies zijn er in De Mors net zoveel, 'misschien wel meer'. Eei\freelgehoord verwijt over en weer is dat de bevolkingsgroe pen schuilen in hun eigen orga nisaties. Autochtonen domine ren in buurtverenigingen voor élle wijkbewoners. Allochtonen hebben niet het gevoel dat die organen er ook voor hen zijn. Een manier om die tegenstel ling te doorbreken is autochto ne en allochtone verenigingen in Leiden een 'zusterhand' te laten aangaan, zoals steden dat doen. Hoe dan ook, zei burge meester Lenferink in een slot woord, Leidenaars moeten het zelf doen. „Elk onderling con tact, elke gezamenlijke activi teit, hoe klein ook, is er één." leiden - Bowling Menken kan verhuizen naar een pand aan de Kenauweg in de Stevenshof. De gemeente gaat een versnel de bestemmingsplanwijziging doorvoeren om de verhuizing mogelijk te maken. Aan de Kenauweg is ruimte voor tien banen en een restaurant. Eige naar Bas Menken toonde zich gistermiddag 'hartstikke tevre den' met de oplossing en zegt dat het nieuwe bowlingcen trum in het najaar open gaat. Bowling Menken, de laatste bowlingbaan van Leiden, dreig de de stad te verlaten omdat er geen ruimte was voor meer dan zes banen in het Vijf Meibad. Tien jaar lang probeerden de eigenaren Bas en Eelco Menken in overleg met de gemeente een andere, grotere locatie te vin den. Omdat dit steeds maar niet lukte, wilde Menken buiten de stad naar een geschikte ruimte gaan kijken. De proble men in Leiden werden nog gro ter omdat er een rookverbod komt in het Vijf Meibad en om dat de gemeente de vergunning voor speelautomaten niet wilde verlengen. Afgesproken is nu dat de speel automaten mogen worden ge bruikt tot de verhuizing, moge lijk half oktober. Er moeten nog enige hobbels worden geno men. Voor een wijziging van het bestemmingsplan is een in spraakronde nodig. Het be stemmingsplan staat nu alleen bedrijfsactiviteiten toe. Het voormalige pand van hore- cagroothandel Loek den Elzen moet ook nog worden ver bouwd. Behalve tien banen komt er ook een restaurant in het bowlingcentrum. „We hadden zelf al een keer voorgesteld aan de gemeente om naar dit pand te verhui zen", vertelt Bas Menken. „Toen werd er nee gezegd om dat een bowlingcentrum niet past in het bestemmingsplan. Maar nu gaat de gemeente er wel mee akkoord." Eerder vreesden de broers het bowlingcentrum per 1 juli te moeten sluiten als er geen op lossing kwam. Het CDA stelde in januari twintig schriftelijke vragen over de kwestie. Bij de bowlingbaan werken vijftien mensen. De Bakkerij: an soephuis tot ulp als product nposium over nds in de zorg Voor zorginstellingen wel eens moeilijk om schappelijke trends bij te en. De provincie Zuid- nd, Rivierduinen (voor de Rijngeestgroep) en zorgorganisatie Cardea en studenten van de Ho- ool Leiden om verande- zorgbehoeftes in kaart te en. Zij presenteren hun dingen tijdens een open gratis symposium op sdag 9 maart in de Hoge- 1 aan de Zernikedreef 11. rkshops wordt het beleid t gebied van zorgmijders, •rsoonsgebonden budget drugsgebruik van jonge- tsproken. Aanmelden kan nail: socialwork@hslei- leiden - Met een eigen paspoort de hele wereld rondreizen of je la ten portretteren door Picasso. Het was gisteren allebei mogelijk in de Stevenshof. Daar sloten basisschool De Zwaluw en basisschool De Stevenshof zo vlak voor de voorjaarsvakantie hun schoolprojecten af. Bij de protestants-christelijke Zwaluw was dat een volkeren- en lan- denproject. De leerlingen konden aan het begin van de avond in het schoolgebouw met een eigen paspoort de wereld rondreizen en in het internationale eetlokaal allerlei uitheemse hapjes nuttigen. De opbrengst gaat naar de Tsunami-slachtoffers. Dat is ook het geval bij de basisschool De Stevenshof. Tijdens de afsluiting van hun kunst project Picasso konden leerlingen, hun zusjes, broertjes en ouders zich laten portretteren door de als Picasso verklede kunstzinnige con ciërge. De vrijwillige bijdrage voor dit portret gaat naar een school voor gehandicapten in Sri Lanka. Het schoolgebouw is overeind ge bleven in de vloedgolf maar alle materialen en hulpmiddelen zoals rolstoelen zijn weggespoeld. De Stevenshofschool kwam al eerder in actie voor het herstel van deze school. Toen gingen de leerlingen op pad om kalenders te verkopen. Foto's: Dick Hogewoning Bewoners van delen Het niet doorgaan van de Lakenfeesten betekent ook het einde van de Peurbakkentocht die jaarlijks vele duizenden toeschouwers naar het centrum van Leiden trok. Archieffoto: Taco van der Eb de gemeenteraad nog een twee de gesprek met wethouder Geertsema. „Wij zien nog wel wat openin gen", verklaart de pas aangetre den voorzitter Rob van Mar wijk. „Maar alles draait erom of we tijdens dat gesprek het idee krijgen dat het feestje onder steund wordt door de gemeen te. De Lakenfeesten en het Culi nair Festival zijn broer en zus en die kunnen wel zonder el kaar, maar liever niet. Je bent toch familie. Daarnaast vind ik dat zulke leuke feesten hoe dan ook moeten blijven." Dat vindt ook Erik Fasseur. Hij kan en wil niet begrijpen dat 'zo'n mooi stukje traditie, waar tienduizenden Leidenaars ple zier aan beleven, zomaar om zeep wordt geholpen.' „Ik was juist van plan om in het kader van de verhuizing van ons be drijf een langere termijn voor de sponsoring af te spreken met Van der Luit en Van den Berg", zegt hij. „Want ik draag die twee echt een warm hart toe. Als je dat soort harde werkers hebt, moet je ze koesteren. Hier worden ze kennelijk zo onheus behandeld, dat ze het bijltje er bij neergooien." „Dit nieuws komt me rauw op mijn dak vallen", betoogt Fas seur. „Ik snap ook absoluut niet dat een wethouder economi sche zaken zo'n evenement om zeep kan helpen. Er komen jaarlijks 500.000 mensen op die feesten af. Dan praat je toch minimaal over anderhalf mil joen euro aan omzet." „Wij proberen het leuk te ma ken, met nul inbreng van de overheid", stelt Willem Ankoné. „We vragen alleen om de ge bouwen en de pleinen, om de facilitaire ondersteuning en om het schoonmaken. En daar pro beert de gemeente nu ook nog van te profiteren. Dat is pure korte-termijnvisie van iemand die het niet snapt." Volgens Geertsema is er sprake van oud zeer bij de Stichting Pedrafes, organisator van de Lakenfeesten. „Maar er moet naar de toekomst worden geke ken en niet naar het verleden. Ik stuur de heren zeer binnen kort een brief waarin ik formu leer hoe de problemen wat mij betreft de wereld uit kunnen worden geholpen. Ik zou graag zien dat ze doorgaan want de Lakenfeesten zijn een fantas tisch evenement voor de stad. Ik ga dan ook mijn best doen alle obstakels weg te nemen." door Erna Straatsma leiden - De Leidse federatie van huurdersorganisaties, de FHLO, roept huurders op om bezwaar te maken tegen de nieuwe WOZ-beschikking. Be zwaar maken tegen een hogere taxatiewaarde van een woning is belangrijk vanwege de huur plannen van minister Dekker. Alle woningen met een waarde boven de 150.000 euro mogen volgend jaar fors in prijs om hoog. De FHLO beoordeelt de on langs bijgestelde plannen van minister Dekker als een 'geraf fineerd rookgordijn'. Forse huurverhogingen liggen nog steeds op de loer, omdat de meeste Leidse woningen de af gelopen jaren met gemiddeld 50 procent in waarde zijn ge stegen. Na afgifte van de nieu we WOZ-beschikking zal een aanzienlijk deel van de huur ders een huis bewonen dat meer dan 150.000 euro waard is. De Leidse federatie verwacht dat de druk op de lokale markt toeneemt. Huurders met be scheiden middeninkomens moeten rekening houden met forse huurverhogingen. Verhui zen levert voor bijna alle inko mensgroepen een probleem op, zo verwacht de FHLO, om dat verhuurders bij het afslui ten van een nieuw huurcon tract de huurprijs flink kunnen verhogen. Op verzoek van het CDA zijn de liberalisatieplannen van minis ter Dekker teruggeschroefd. Huurders van woningen met door Paul de Tombe Qe Merenwijk zijn fel tegen -Dgelijke bouw van appar- iten op de kop van de [°an de Merendonk en Zijl- >7 Zij vrezen aantasting van en woongenot, het of verdwijnen van uitzicht en licht en de te van speelplaatsen. Bo- in zou de parkeeroverlast nu al is, alleen maar gro- rden. üe? noordelijke kop van de ^ïk zou een flat komen 31iaximaal 28 meter hoog. 9$ zuidkant van de Meren- 2(jeen toren van 30 meter, i^hoger dan de huidige be lt ng. Op de eerste twee 3;pingen van de toekomsti- ïiiouwing aan de Zijldonk en kinderopvang komen. 7 lulling van de rest van het 5uv is 14 appartementen i penthouse. De bergin- <orden half-verdiept aan- met daarop een basket- of speelplaats. Aan de pi de Merendonk is plek flatwoningen, gelijkheid om op de kop Donken te gaan bou- taat in het voorontwerp et nieuw bestemmings- an de Merenwijk. Bewo- yan de Schouwenwerf, 3 fcerwerf, Akenwerf en Ak- 3 mbloem, alsmede be- 3 van de 'Wallen' hebben 5 nassaal protest aangete- üj vrezen ook waardever- ring van hun huizen en öjldonk overlast van au- in ouders die kinderen le opvang brengen en 0 alen. 1 t is de buurt bang voor 6 ssaliteit van de nieuw- 2 In het voorontwerp be- 5 ingsplan staat dat de o 28 en 30 meter is. Maar pte en breedte van de o louw staan niet vermeld. 9 daar is de buurt niet blij - 5 leiden - Verantwoordelijk wet houder Alexander Geertsema (WD) betreurt het afblazen van de Lakenfeesten maar ziet nog wel mogelijkheden. „Wat mij betreft staat de deur voor over leg wagenwijd open. Ik ben be reid het financiële probleem op te lossen als de organisatie sub sidie via de gemeente aan vraagt. Maar dat vindt men blijkbaar onnodige bureaucra tie." Leidse ondernemers reageren woedend en vol onbegrip op de berichten dat het festijn op los se schroeven staat. „Als Aad van der Luit en Stephan van den Berg niet meer bij de orga nisatie betrokken zijn, ben ik geen sponsor meer," zegt Erik Fasseur, directeur van Energiq Installatietechniek en sinds twee jaar hoofdgeldschieter van de feesten. „Dit gaat niet meer over dit evenement alleen, dit gaat ook om het Rembrandtjaar en de toeristische toekomst van de stad", briest Willem Ankoné, eigenaar van onder meer Barre- ra en bestuurslid van Koninklij ke Horeca Nederland, afdeling Leiden. „Er zit iemand op een wethoudersstoel die er totaal niets van begrijpt. Die man hoort er niet meer op thuis." Geen Lakenfeesten, geen peur bakkentocht, geen muziek op het Stadhuisplein, geen dra gonraces, geen avondsspekta kel, geen extra warenmarkt en geen Gouden Pet festival voor straatmuzikanten. Leiden gaat het allemaal missen, als het overkoepelende evenement in juli daadwerkelijk wordt afge blazen. Het Culinair Festival zou nog wel kunnen doorgaan. Het bestuur van de stichting dat het eetfestijn organiseert, heeft na het 'crocusreces' van een WOZ-waarde tussen de 15.000 en 150.000 euro behou den tot 2008 huurbescherming. „Dat lijkt mooi, maar is het in de praktijk niet', aldus Henri Zegers van het Leidse Team Wonen, die de FHLO onder steunt. „Voor deze woningen gaat de maximaal toegestane huurprijs soms wel met 50 tot 300 euro per maand omhoog." Prijsverhoging is mogelijk als woningen van huurder wisse len. De FHLO schaart zich met haar protest achter een oproep van de Woonbond. Die riep on langs ook op tot het indienen van bezwaarschriften tegen de nieuwe WOZ-beschikking, die morgen bij iedereen in de bus valt. I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch A Dagblad ang de eerste 2 weken gratis! al: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70)

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9