Schiphol stopt half miljard euro in beter koffersysteem ECONOMIE i komt naar je toe, waar je maar wilt Europa verbiedt verkoop met agressieve methodes Zwarte lijst nepfacturen Kamers van Koophandel AOW-uitspraak Hof kan ons land kapitalen kosten MKB vraagt per persoon om honderd euro lagere belasting Nieuwe metropoortjes Accell draait een goed jaar Ballast Nedam: Winst 8 miljoen (onze hypotheekadviseur) Dat is de kracht van de Postbank ling Megapool: miljoen euro - De laatste artikelen uit loedel van de failliete Dnicazaak Megapool zijn »vond in Zwolle geveild, ia acht uur werd de vei- let de verkoop van een di- camera afgesloten. De van alle ruim 14.000 3Üe artikelen is om en na- 1,4 miljoen euro, bere- veilingmeester Lubbers, bezochten sinds Mlag gemiddeld ongeveer bezoekers de veiling in de tiallen in Zwolle. Op de ej dag kwamen onder meer «beeldtelevisies en plas- qermen onder de hamer. trole bij 500 =endbureau's lag - De Arbeidsinspectie t december controlebe- 1 af bij 500 uitzendbu- ;n loonbedrijven. De in- rs moeten illegale prak- iij deze bedrijven opspo ot heeft het ministerie iale zaken en werkgele- gisteren bekendge- Ook de bedrijven waar Sjendkrachten werken, rekenen op de warme telling van de inspectie, jporingsinstantie gaat ongeveer 600 van deze vrijdag 25 februari 2005 Hnflj ede ncftd ïbfgel sleli gefep ficatie :i zelfbeeld managers Het beeld dat lei denden van zichzelf heb- Inflicteert met dat van idewerkers, blijkt uit een eau ISS uitgevoerd on- onder 250 managers en dergeschikten. Chefs dat ze goed motiveren, 3Iken en luisteren. Maar 2 [erkers constateren een lend gebrek aan belang- Slechts 31 procent isfat zijn leidinggevende in "te motiveren en 34 pro- ft een chef die altijd at. Negen van de tien •rs denken dat ze goed stimuleren en er altijd mensen zijn. Boven- inkt slechts 32 procent iedewerkers dat hun weten wat er op de speelt. De enquête is datief van de Stichting ^Leiderschap. Oprijs in 2005 et 50 dollar' igton - De prijs van een Je olie (159 liter) zal in njsen de 40 en 50 dollar zei de Saudische minis- Ali al-Naimi, in een iw met de Amerikaanse CNBC. „Ik doe dag voorspellingen, maar jkt naar de onderliggen- rden zoals voorraden, S, vraag en de wereldwij- s\)efte aan een stabiele t jienk ik dat de olieprijs e In deze regionen zal blij - litkeren", aldus Al-Naimi. Arijs steeg gisteren tot ïl je 52 dollar in New York. ;ei Mïel lawaai erdam Airport iam - Rotterdam Airport ;ilj verscherpt toezicht van van het mi- nvan verkeer en water- plaatst. De luchthaven Isior dit jaar een nieuw nsplan opstellen om de linder te beperken. Na overschrijdingen, dreigt ieforse boete als de lucht - geluidsnormen over- Dl Eind vorig jaar over- iRotterdam Airport op ;en de geluidszone. >1 vermoedt «Is (auto)glas Inspecteurs van de te Commissie zijn giste- jengevallen bij fabri- glas en autoruiten, [rdvoerder van euro- saris Kroes (Concurren- heeft dat gisteren be- Jöe glasfabrieken heb- gelijk illegale afspraken t over prijsverhogingen. E centen van autoruiten un klanten onderling vermoedt de Europe- [ïissie. De betrokken fa- zijn gevestigd in Bel- ijk, Duitsland, Enge- iden en Italië. ssement van ingfabrikant ?e«GEN - Behangfabri- cofo-Wallco in Haaksber- gisteren het faülisse- ,erjigevraagd. De circa 110 delers staan op straat, .^pneel werd gisteren ge- 'n ,trd en de productie is Igelegd. Het bedrijf •l uit van de Duitse ae?ep. Vorig jaar ontsloeg - illco al 30 man. door Richard Mooyman schiphol Schiphol trekt de ko mendejaren een half miljard eu ro uit om het bagagesysteem op de luchthaven te verbeteren. Daarmee moet een einde komen aan voortdurende problemen met de kofferafhandeling. Zowel de capaciteit als de betrouw baarheid van de bagagekelders moet volgens de directie om hoog. De mega-investering werrd gisteren bekendgemaakt tijdens een toelichting op de jaarcijfers. De nettowinst daalde vorig jaar van 191 naar 158 miljoen euro, vooral omdat het vastgoed veel minder in waarde steeg dan in 2003. De winst uit andere acti viteiten (vliegen, winkels, hore ca en parkeerterreinen) nam toe van 137 naar 155 miljoen euro bij een omzet van 888 mil joen. De luchtvaartindustrie is her steld van de klap als gevolg van de oorlog in Irak en de angst voor de longziekte SARS in 2003, aldus Schiphol. De stij ging van het aantal passagiers naar 42,5 miljoen (plus 6,5 pro cent) en de 2,4 procent meer vliegbewegingen brachten meer geld in het laatje, evenals een verhoging van diverse tarieven. Parkeerders betaalden bijelkaar zes miljoen euro meer dan in 2003. Per persoon gaven reizigers minder geld uit in de winkels en horeca. Schiphol wijt dit aan de economische malaise en de zwakke dollar, die Nederland relatief duur maken. De directie verwacht dit jaar een groei van het aantal reizigers met 4,5 tot 5 procent. In de eerste zeven we ken van 2005 is zelfs al sprake van een toename van 6,1 pro cent. Het vrachtvervoer zal naar Resultaten Schiphol 2004 Netto-omzet in miljoenen euro Havengelden Concessies Verhuringen Autoparkeergelden üliliteitsdiensten Verkoop vastgoed- i beleggingen Overige activiteiten I Winst excl.waarde- veranderingen vast goed in miljoenen Nettowinst in miljoenen Totaal anp bron: Schiphol verwachting met 5,5 procent stijgen. President-directeur Cerfontaine toonde zich tevreden over de resultaten van de fusie tussen de KLM en Air France. „Ik heb duidelijk het gevoel dat de posi tie van Schiphol steviger is ge worden." De Frans-Nederland se combinatie noteerde op Schiphol een bovengemiddelde reizigersgroei van 7,9 procent. Met een plus van ruim 10 pro cent deden prijsvechters het overigens nog beter. Tot ergernis van de KLM waren vorig jaar opnieuw veel koffers niet op tijd in de vliegtuigen. „Deze zomer zullen we alles in zetten om het beter te doen." Cerfontaine wijt de problemen onder meer aan het feit dat steeds nieuwe delen zijn ge plakt aan het systeem dat uit 1987 dateert. De bagageproble men speelden mee bij het ge dwongen vertrek van operatio neel directeur Van Lier Leis. De luchthaven denkt in 2005 in totaal zo'n 400 miljoen euro te investeren in allerlei voorzie ningen. Dat is aanzienlijk meer dan de 300 miljoen vorig jaar. De winst van Schiphol zal naar verwachting ongeveer gelijk blijven. De aandeelhouders (de staat en Amsterdam en Rotter dam) ontvangen over het vorig jaar behaalde resultaat een divi- Gouden handdruk De opgestapte operationeel directeur Van Lier Leis krijgt een gouden handdruk van circa een half miljoen euro. Dat valt af te leiden uit ant woorden van president-di recteur Cerfontaine op vra gen over haar vertrek. Van Lier Leis moest eind decem ber het veld ruimen nadat zij in aanvaring was gekomen met Cerfontaine. Volgens contract heeft zij recht op anderhalf jaarsalaris, aldus Cerfontaine. Dat zou neerko men op ruim 400.000 euro. Opmerkelijk is dat zij ook bonussen zal ontvangen, ter wijl slecht functioneren door de raad van commissarissen werd aangevoerd als een van de redenen voor haar ver trek. In 2003 behaalde zij een bonus van 121.000 euro. Daarmee zou ze uitkomen op ruim een half miljoen. Onduidelijk is of er sprake is van een extra beloning voor de lange termijn. De precie ze bedragen staan vermoe delijk in het jaarverslag dat volgende week wordt gepu bliceerd. Cerfontaine wilde gisteren niet veel kwijt over de ruzie.„De bestuurscrisis was buitengewoon naar. Het heeft iedereen pijn gedaan." dend van ruim 46 miljoen euro. Cerfontaine wees erop dat pri vatisering dringend noodzake lijk is om de internationale con currentie aan te gaan. De Ka mer praat hierover binnenkort nadat het kabinet vorig jaar al akkoord ging met een gedeelte lijke beursgang. Maar KLM-di- recteur Hartman uitte gisteren in NRC Handelsblad opnieuw twijfel over de privatiserings plannen. Hij vreest zelfs voor een 'doemscenario', waarbij de luchthaven de infrastructuur geheel naar eigen inzicht kan gebruiken. Dit kan volgens hem nadelig uitpakken voor vlieg maatschappijen. straatsburg/brussel/anp - Agressieve verkoopmethoden, zoals herhaaldelijk indringend opbellen, worden verboden in de hele Europese Unie. Het Eu ropees Parlement heeft hiertoe gisteren een voorstel van de Eu ropese Commissie aangeno men, in samenspraak met de EU-landen. De regeling treft ook oneerlijke verkoopacties. Een winkelier mag bijvoorbeeld niet doen als of een product slechts tijdelijk beschikbaar is, terwijl het ge woon in het normale aanbod zit. Ook valselijk beweren dat het product wordt aanbevolen, wordt in heel Europa verboden. Het Europees Parlement heeft de verboden gisteren nog iets aangescherpt voor kinderrecla me. Tv-spotjes of advertenties mogen kinderen niet langer rechtstreeks aanzetten om iets te kopen, bijvoorbeeld door de zin 'koop dit nu'. Een verbod op 'vraag je mama dit te kopen' was al eerder opgenomen. „Een prima regeling", reageer de CDA-europarlementariër Doom. Hij vindt het vooral goed dat de verkoopregels in heel Europa hetzelfde worden. „Het rare Duitse verbod op 'twee halen en één betalen' ver dwijnt dan gelukkig ook". Onzeker is nog of de nieuwe Europese wet gevolgen heeft voor de Nederlandse praktijk. Veel hangt af van de Europese interpretatie van bepaalde ter men, vermoedt Doom. „Wat is bijvoorbeeld 'herhaaldelijk' op bellen? In België is telemarke ting geheel verboden, in Neder land niet." De regeling heeft een lange voorgeschiedenis. De Europese Commissie publiceerde al in 2001 een eerste rapport over bescherming van consumenten tegen oneerlijke verkopers. In 2003 volgde een voorstel. In no vember 2004 stemden de mi nisters van economische zaken ermee in, gisteren gevolgd door het Europees Parlement. Na wat formaliteiten kan het in werking treden. De WK heeft de afgelopen maanden gewerkt aan een pro tocol om ervoor te zorgen dat er een zo objectief mogelijke screening plaats vindt. Zo heb ben beklaagde ondernemers recht op wederhoor. Het College Bescherming Per soonsgegevens (CBP) heeft zich over het protocol gebogen en spreekt van een 'gedegen pro cedure'. Volgens een CBP- woordvoerder blijven namen van bedrijven drie maanden op de lijst staan. Komt er in die pe riode geen nieuwe melding bin nen, dan verdwijnen ze weer van het overzicht. Het Steunpunt Acquisitiefraude juicht de lijst toe. „Het is een goede bijdrage aan de aanpak van dit probleem", aldus direc teur Van Eek. Wel plaatst ze een kanttekening. „Oplichters die in de gaten hebben dat de aan dacht op hen is gericht, veran deren vaak de naam van hun bedrijf en gaan onder een nieu we naam verder. Daardoor loop je achter de feiten aan." Neder landse bedrijven en overheden lijden jaarlijks 400 miljoen euro schade door nepfacturen. den haag/gpd - De Vereniging van Kamers van Koophandel (WK) publiceert vanaf volgen de week een zwarte lijst van be drijven die zich mogelijk schul dig maken aan acquisitiefraude. De lijst wordt via de eigen web site openbaar gemaakt. Bij de KvK's komen al lange tijd veel klachten en meldingen binnen van ondernemers over nepfac turen die zij ontvangen. De be langenvereniging wil onderne mers bijstaan met een waar- schuwingslijst met daarop na men van bedrijven die zich aan mogelijke frauduleuze hande lingen schuldig maken. „Wij doen geen juridische uit spraak of er echt sprake is van spookfacturen. Dat is het werk van rechters", benadrukt een woordvoerder. „Wij signaleren alleen: hier kan het lijken op fraude. Het is dan aan onderne mers zelf om te bepalen wat ze er mee doen." Het overzicht wordt samenge steld op basis van de meldingen en klachten van ondernemers. Niet elk bedrijf waarover een ondernemer zich beklaagt, komt op de zwarte lijst terecht. aan, maar daarvan maken slechts zo'n 8000 betrokkenen gebruik. Naar schatting 22.000 mensen dreigen na hun 65ste verjaardag een veel lagere AOW te krijgen omdat de uitkering met 2 procent voor elk jaar dat in het buitenland wordt ge woond zonder premiebetaling. De zaak is aanhangig gemaakt door een in België wonende Nederlandse vrouw die sinds 1997 een WAO-uitkering geniet nadat ze haar hele beroepsle ven in Nederland gewerkt had. Haar verplichte AOW, ANW en AKW-verzekeringen werden op 1 januari 2000 door de wetswij ziging beëindigd. De vrouw acht het feit dat ze niet meer verplicht verzekerd is strijdig met het principe van vrij ver keer van werknemers in Euro pa. Het Hof lijkt de vrouw daar in gelijk te geven. De SVB schatte dat de bank in 2005 zo'n 38,2 miljoen euro zou 'verdienen' aan kortingen op AOW-uitkeringen van mensen die een of meer jaren geen pre mies hebben betaald in hun werkzame leven. Daarbij gaat het ook om mensen die niet in loondienst waren, maar wel een inkomen hadden waarover zë AOW-premie hadden moeten betalen. Ook voor hen geldt de kortingsregeling. brussel/gpd - Een over enkele maanden te verwachten uit spraak van het Europese Hof van Justitie kan Nederland veel geld gaan kosten. Het gaat om de vraag of in het buitenland woonachtige Nederlanders recht hebben op een verplichte verzekering voor AOW (ouder dom) ANW (nabestaanden) en AKW (kinderbijslag). En dus ook op een volledige uitkering. Vooruitlopend daarop heeft ad vocaat-generaal Jacobs het Hof gisteren geadviseerd om het recht op een verplichte verze kering voor geëmigreerde Ne derlanders te erkennen. Vol gens een woordvoerder van het Hof nemen rechters dit soort adviezen in minstens 80 pro cent van alle gevallen over. Als het Hof het advies over neemt, zal dat volgens woord voerder Van der Maarel van de Sociale Verzekeringsbank (SVB) 'aanzienlijke financiële conse quenties' hebben. „We zijn het nu aan het uitzoeken. Tegen de tijd dat de uitspraak komt heb ben er meer zicht op". Sinds 1 januari 2000 verloren zo'n 30.000 in het buitenland wonende Nederlanders door een wetswijziging de verplichte verzekering voor de AOW, de ANW en de AKW. De SVB biedt wel een vrijwillige verzekering amsterdam/gpd - Als de inkomstenbe lasting met 100 euro per persoon wordt verlaagd, zullen middelgrote en kleine bedrijven in Nederland met één procent kunnen groeien. Dat betekent 30.000 ex tra banen in Nederland, stijging van de export en meer belastinginkomsten. Deze rekensom hield de voorzitter Loek Hermans het kabinet gisteren voor tij dens de MKB Beleidsdag. Zijn organisa tie presenteerde daar een soort eigen Miljoenennota voor 2005. Het MKB is - in tegenstelling tot eerdere verwachtingen - somber over de voor uitzichten dit jaar. De bedrijven die nog investeren, doen dat vooral in efficien- cy-bevorderende maatregelen. Hermans verwacht dat dit jaar 40.000 tot 60.000 banen verloren zullen gaan in de sector, die een paar jaar geleden nog bekend stond als de banenmotor van de Neder landse economie. Hermans wijt deze relatieve neergang voor een deel aan het beleid van het ka binet. Volgens hem heeft het onderne- mersvertrouwen 'een deuk' gekregen door lastenverzwaringen en nieuwe maatregelen in de sociale zekerheid waarbij de uitvoering onduidelijk is en de gevolgen onzeker. De kleinere bedrij ven in Nederland (tot 250 werknemers) worden extra getroffen door het afschaf fen van het grijs kenteken en de verho ging van de energiebelasting. Voorts stij gen de lokale lasten sterk. Hermans lanceerde een reeks voorstel len om de Nederlandse economie voor te bereiden op economische groei, als het internationale tij keert en Nederland daar een zwieper van mee krijgt. De MKB-voorzitter bepleit onder andere maatregelen om het vertrouwen van de consument te herstellen, zoals verbete ring van de koopkracht en meer baanze- kerheid. De collectieve lasten en vooral de heffing van belasting en premie op arbeid moeten daartoe volgens Her mans omlaag. dl- Door een technische gisteren bij het jaar- NS een infografiek latleken geplaatst. Daar- olen wij onze veront- fen aan. Amsterdam - De Amsterdamse wethouder Van de Horst testte giste ren de nieuwe controlepoortjes in metrostation Waterlooplein in de hoofdstad. De poortjes werken op de OV-chipkaart, die de ouderwet se strippenkaart vervangt. Op i januari 2006 moet heel Amsterdam voorzien zijn van nieuwe poortjes als onderdeel van de strijd tegen de zwartrijders. Foto: ANP/Juan Vrijdag heerenveen/gpd - Fietsenfabri- kant Accell heeft een goed jaar achter de rug. De nettowinst groeide met 42 procent tot 13 miljoen euro en de omzet steeg met 18 procent tot 341,1 euro miljoen. Dit jaar verwacht top man Takens opnieuw groei van omzet en winst. Accell fabriceert in Nederland de merken Batavus, Koga Miya- ta, Sparta en Loekie. Ook in Duitsland, Hongarije en Frank rijk worden fietsen gemaakt. Vorig jaar kwam de Finse fabri kant van fitnessapparaten Tunturi erbij. Bovendien nam Accell een aantal groothandels in fietsonderdelen over. Takens signaleert dat de consu ment geld overheeft voor kwali teitsproducten. Op de Neder landse fietsenmarkt doen goed kope en dure kwaliteitsfietsen het allebei beter. Dat gaat ten koste van de middenklasse. De gemiddelde prijs blijft gelijk. Accell mikt vooral op de hoge prijsklasse en verkoop via de vakhandel. De licentie voor het Zweedse merk Kronan is begin dit jaar niet verlengd. Op de Duitse markt zijn de resultaten aan de beterende hand. nieuwegein/anp - Ballast Ne dam heeft vorig jaar een netto winst geboekt van 8 miljoen eu ro tegen 46 miljoen in 2003. Het bouwbedrijf maakte gisteren bekend 18 miljoen euro uit te trekken voor boetes van de NMa wegens de bouwfraude. De omzet daalde van 1,62 naar 1,16 miljard euro en werd voor namelijk veroorzaakt door sa nering van buitenlandse activi teiten. De definitieve jaarcijfers worden op 11 maart naar bui ten gebracht. (advertentie) 1 Bri a 0900* 1900 Je bent op zoek naar een hypotheek met lage maandlasten. Als je nu belt, komt de Postbank hypotheekadviseur naar je toe. Op een moment en een plaats die jou het beste uit komt. Bijvoorbeeld bij je thuis of ergens anders. Zo bezocht hij Pieter van den Hoogenband tijdens een training. Als je ook een hypotheek met lage maandlasten wilt, bel dan 0900 1900 (5 ct p/m) voor een afspraak met onze hypotheek adviseur. Of kijk op postbank.nl. Hier kun je ook de dichtst bijzijnde tussenpersoon vinden. onderdeel van ING Ai) Schiphol-topman Cerfontaine zag de winst dalen ondanks forse groei van het aantal passagiers.Foto: ANP/Marcel Antonisse

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7