Rusland en VS nader tot elkaar BUITENLAND Emotioneel vaarwel voor Lubbers bij de VN Einde van een tijdperk: Fleet Street is dood Syrië hergroepeert eenheden in Liban< Levenslang Belgische 'outlaws' Politie: huwelijk Charles 'doelwit' Spanje: lessen democratie imams Terreurverdachte Spanje dood in cel Algerije: 150.000 doden terreur Alarmsysteem EU asielzaken Canada weigert raketschild VS 'Moskou fout met mensenrechten' Beving: 240.000 doden Indonesië Bush blijft bezorgd over toestand democratie in Rusland NAVO wil bescheiden samenwerken met Isrs Geen verbod in Europa op dragen nazi-symbolen londen - Het huwelijk van de Britse kroonprins Charles en de komende verkiezingen zijn 'on miskenbare en enorme' doelen voor terroristen. Dat heeft Sir Ian Blair, de hoogste politie man van Groot-Brittannië, gis teren gezegd op een persconfe rentie in Londen. Een dag eer der had de regering uitvoerig gewaarschuwd voor de moge lijkheid van een aanslag, verge lijkbaar met die van 2004 in Madrid aan de vooravond van de Spaanse verkiezingen. Enge land gaat ook parlementsver kiezingen tegemoet en is daar naast in de tweede helft van het jaar voorzitter van de Europese Unie. Madrid - De regerende socialis tische partij in Spanje wil dat imams die in het Zuid-Europe- se land preken, voortaan lessen over democratie krijgen. Ook moet het toezicht op moskeeën worden verscherpt. Dat schrij ven de socialisten in een rap port naar aanleiding van de aanslagen in Madrid op 11 maart 2004. De Spaanse politie heeft meer dan zeventig men sen aangehouden in verband met de bomaanslagen. Onder de verdachten is een aantal moslimgeestelijken die ver dacht worden van het prediken van geweld. madrid- Een islamitische fun damentalist die verdacht werd van het beramen van aanslagen op symbolische gebouwen in de Spaanse hoofdstad Madrid, is gisteren dood aangetroffen in zijn cel. Hij had zich opgehan gen aan een riem. De Marok kaan werd beschuldigd van lid maatschap van een terroristi sche groep die onder meer het gerechtshof in Madrid had wil len opblazen. Algiers - Aanslagen van islami tische rebellen hebben in Alge rije sinds 1992 150.000 levens geëist en naar schatting 30 mil jard dollar (23,2 miljard euro) schade veroorzaakt. Dat heeft de Algerijnse president Abdela- ziz Bouteflika gisteren gezegd. Islamitische rebellen begonnen in 1992 een bloedige strijd te gen de regering. In dat jaar ver klaarden de autoriteiten de ver kiezingen ongeldig toen het er naar uitzag dat radicale islamie ten de overwinning zouden ha len. brussel - De lidstaten van de Europese Unie zetten een waar- schuwings- of informatiesys teem op voor grootschalige operaties op het gebied van asiel en migratie, die ook gevol gen kunnen hebben voor ande re EU-landen. Daarmee willen de ministers van Binnenlandse -Zaken voorkomen dat zij op nieuw verrast worden door bij voorbeeld Spanje, dat vorige maand de legalisering van 800.000 tot één miljoen illegale vreemdelingen aankondigde. Minister Verdonk (Vreemdelin genzaken had daar vorige maand nog kritiek op. ottawa- Canada zal niet mee werken met de Verenigde Sta ten aan de ontwikkeling van een raketschild. Dat heeft de li berale minderheidsregering in Ottawa laten weten. De Ameri kaanse president George Bush vroeg Canada in december tot drie keer toe om wel mee te doen. Bij de Canadese kiezers is het Amerikaanse raketschild echter uiterst impopulair. straatsburg- Het Europese Hof voor de Mensenrechten in Straatsburg oordeelde gisteren dat Rusland zich op ernstige wijze schuldig heeft gemaakt aan het schenden van de men senrechten in Tsjetsjenië. Zes Tsjetsjenen hadden de schen dingen bij het hof aangekaart. Het zestel acht Moskou schul dig aan de dood van familiele den. Deze verwanten kwamen om het leven tijdens het offen sief van het Russische leger in Tsjetsjenië in 1*999 en 2000. Jakarta - Het aantal mensen dat na de zeebeving en vloed golven van tweede kerstdag in Indonesië om het leven is geko men, is gestegen tot 237.448. Het aantal mensen van wie de dood is bevestigd bedraagt 123.487, terwijl nog altijd 113.961 mensen worden ver mist. vrijdag 25 februari 2005 door onze correspondent Bob Kroon genéve - Ruud Lubbers is gisteren met on middellijke ingang afgetreden als Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen. Hij kreeg van zijn baas Kofi Annan, de secretaris-generaal van de VN, niet meer de gelegenheid lopende zaken af te wikkelen. Plaatsvervangend vluchtelingencommissaris Wendy Chamberlin, die net van een inspec tiereis naar Soedan is teruggekeerd, neemt zijn functie over totdat de Algemene Vergade ring van de VN een definitieve opvolger heeft benoemd. Dat gebeurt volgens bronnen bij de VN ver moedelijk al volgende maand. Over de identiteit van de nieuwe Hoge Com missaris is nog niets bekend. Binnen de VN wordt wel druk gespeculeerd over mogelijke kandidaten. Daarbij valt ook de naam van Bill Clinton, de vroegere Amerikaanse president, die momenteel op verzoek van Kofi Annan een inspectiereis maakt door de door de tsunami getroffen gebieden. Honderden stafleden vulden gisteren het enorme atrium en de gaanderijen van het kil le, uit staal en beton opgetrokken gebouw van de UNHCR in Genève, toen een zwaar geëmotioneerde Ruud Lubbers zijn personeel en 'de zeventien miljoen vluchtelingen' dank te voor de 'vijftig prachtige maanden, die ik het voorrecht had hier te dienen.' ,,Ik zag een hoop ellende, maar ook veel mooie dingen", zei een tot tranen geroerde Lubbers. „On danks alle moeilijkheden was het een prachti ge tijd voor mij - en ik denk voor jullie ook." Lubbers benadrukte dat hij niet wegging 'met boosheid of in eenzaamheid.' „Ik ben dank baar voor wat jullie voor mij hebben bete kend, dankbaar voor alle samenwerking. De vluchtelingen zijn fijne mensen, maar dat zijn jullie ook." Tot slot vroeg de scheidende vluchtelingen- baas zijn 6000 werknemers te velde en in Ge nève niet langer stil te staan bij het verleden. „Sla een bladzij om, dat doe ik tenslotte ook vandaag. Mijn plaatsvervangster zal het fort bewaken, totdat deze mooiste post ter v door een nieuwe Hoge Commissaris wc bekleed." Lubbers' woorden oogstten een minute applaus. Zijn tijdelijke opvolgster Wend Chamberlin, een Amerikaanse, prees Li bers' 'inspirerende leiderschap' en reikt de UNHCR onderscheiding uit voor 'uit derlijke prestaties.' „Dit afscheid is moe voor ons, maar we beloven u dat we in 1 linge saamhorigheid inhoud zullen gevi deze erfenis -- de erfenis van Ruud Lub bratislava/anp - De Ameri kaanse president Bush en zijn Russische ambtsgenoot Poetin hebben gisteren geprobeerd de opgelopen spanning tussen Washington en Moskou te ver minderen. De twee leiders benadrukten op hun topontmoeting in het Slo waakse Bratislava de overeen komsten. De afgelopen tijd was de vriendschap tussen Washing ton en Moskou enigszins be koeld, onder meer door de Rus sische betrekkingen met Iran en Syrië. Poetin sprak op een geza menlijke persconferentie na af loop van het overleg over een constructieve dialoog. Bush herhaalde zijn bezorgheid over de toestand van de demo cratie in Rusland. Hij zei te be grijpen dat de democratische ontwikkeling in Rusland mede wordt bepaald door de cultuur en geschiedenis van dat land. Maar hij zei dat een rechtsstaat en persvrijheid universele waarden zijn die de basis moe ten vormen van elke democra tie. Poetin zei niet te streven naar een speciale Russische vorm van democratie. Rusland koos veertien jaar geleden voor de weg naar de democratie en er is geen weg terug, zei het Russi sche staatshoofd. Hij wees iede re vorm van totalitair gezag van de hand. Poetin plaatste wel de kanttekening dat democratie niet gepaard mag gaan met in eenstorting van de staat en ver arming van het volk. Hij bena drukte dat rekening moet wor den gehouden met de specifie ke Russische situatie. De twee leiders waren het er over eens dat Iran en Noord- Korea geen kernwapens mogen krijgen. Bush zei dat de Ver enigde Staten rekenen op de steun van Rusland bij de diplo matieke inspanningen om te voorkomen dat Iran en Noord- Korea in de toekomst beschik ken over nucleaire wapens. In de strijd tegen het terrorisme werden concrete afspraken ge maakt. Washington en Moskou gaan samenwerken om te voor komen dat terroristen nucleaire wapens in handen krijgen. Beiroet/ANP - Libanon heeft gisteren een hergroepering van de Syrische troepen in het land aangekondigd. De mededeling volgt op de jongste golf van kri tiek van de Libanese oppositie en het buitenland op de Syri sche heerschappij in het kleine buurland. Alle Syrische eenheden in Liba non beginnen „in de komende uren" aan een definitieve terug trekking naar de oostelijke Be- kaa-vallei van dat land, maakte de Libanese minister Mrad van Defensie bekend. Het besluit zou zijn genomen na overleg tussen de Syrische regering in Damascus en de door haar ge domineerde regering in het Li banese Beiroet. De druk op Sy rië om Libanon te verlaten nam toe na de moordaanslag op de Libanese ex-premier al-Hariri vorige week maandag in Bei roet. Na de operatie bevinden alle 14.000 Syrische militairen in Libanon zich in de Bekaa in het grensgebied met Syrië. Het is niet duidelijk of de hergroe pering de opmaat is tot een vol ledige terugtrekking uit Liba non, zoals resolutie 1559 van de VN-Veiligheidsraad van sep tember 2004 eist. De resolutie was ingediend door de Verenig de Staten en Frankrijk. Minister Mrad zei dat Beiroet en Damascus nu gezamenlijk de volgende stappen van het Akkoord van Taif uit 1989 zul len bespreken. Destijds had Sy rië 35.000 militairen in Libanon gelegerd. De vredesov komst maakte een einde Libanese burgeroorlog 1975 tot 1990. In het al staat geen deadline voor rische terugtrekking. Syrië heeft zijn militairer banon sinds juni 2001 ve: dene malen gehergroepei zijn de troepen uit de hoe Beiroet weggehaald. De 1 Syrische soldaten be zich rond het noordelijl poli en in de Bekaa-vallei Syrië had eerder gisten steld dat het bereid is r Verenigde Naties samen 1 ken om de resolutie uit 1 ren die eist dat Syrischi pen Libanon verlaten, voor het zover is, moet ee Libanese leger worder sterkt, aldus de Syrische minister al-Mualem. Syrië laat nadrukkelijk dat het geïnteresseerd is menwerking met de geza de secretaris-generaal VN „om zijn missie op mogelijke manier te v^ gen", zei de bewindsma mascus is echter bezorg een mogelijk machtsvaq Libanon na het vertrek v militairen, waardoor de' heid van Libanon of Syrii vaar zou komen. De pro-Syrische premiel mi van Libanon verklaai gen verslaggevers dat ei vertrek van Syrische troe Libanon het land zou df seren. De Amerikaanse president Bush (links) en zijn Russische collega Poeting (rechts) op weg naar hun topoverleg in het kasteel van Bratislava in Slowakije. In het midden de Slowaakse president Gasparovic. Foto: Reuters/Larry Downing brussel - Er komt voorlopig geen verbod op het dragen van nazi-symbolen als hakenkrui sen. De Europese ministers van Justitie hebben dat gisteren van de hand gewezen als niet werk baar. Italië hecht bovendien zo sterk aan de vrijheid van meningsui ting, dat het tijdens overleg van de EU-bewindslieden in Brus sel ook om principiële redenen een verbod van de hand wees. Italië heeft de aanvaarding van een bredere Europese regeling voor de bestrijding van racisme en vreemdelingenhaat ook af gewezen op grond van het recht op de vrijheid van me ningsuiting. Voorlopig blijven nationale re gels gelden voor het dragen van nazi-symbolen. In de meeste landen, waaronder Nederland, blijft dat verboden tijdens de monstraties. Wel mogen haken kruisen in de meeste EU-lidsta- ten gedragen worden tijdens besloten bijeenkomsten en film- of theatervoorstellingen. door onze correspondente Pascale Thewissen Antwerpen - Drie leden van de Belgische motor bende Outlaws zijn gisteravond in Antwerpen tot levenslange gevangenisstraffen veroordeeld voor de moord op een ander clublid. De drie zijn lid van het Mechelse 'chapter' (afdeling) van de Out laws. Ze hebben steeds ontkend de 31-jarige Jan Wouters om het leven te hebben gebracht. De zware straffen zijn mede het gevolg van de houding van de drie motorrijders, die alle mede werking aan het onderzoek weigerden. Ook op vragen van de rechter en de jury weigerden ze gedurende het proces, dat twee weken duurde, consequent te antwoorden. De zaak doet denken aan het proces tegen de Nomads, de Limburgse afdeling van de Neder landse Hells Angels. Net als in die zaak zijn ver dachten en slachtoffer(s) lid van dezelfde motor bende en net als de Nomads beroepen de Out laws zich op de 'omerta', de zwijgplicht. Hoofdverdachte Chico wilde gisteren wel nog kwijt dat volgens hem twee onschuldige mannen zijn veroordeeld maar wilde niet zeggen wie van hen dan wel achter de moord op Wouters zit. Naast Chico stonden ook de 31-jarige André R., alias Mad Max, en de 29-jarige Fraiik C. terecht voor moord. Het met kogels doorzeefde lichaam van Wouters, bijgenaamd Jakke, werd op 2 april 2000 in Gelde naken gevonden. De verdenking viel al snel op Ambrosio M. P., beter bekend als Chico, zijn zwager, met wie hij overhoop lag. door onze correspondent Ad Bloemendaal herzliya- De NAVO is bereid de samenwerking met Israël op te voeren, maar voorlopig niet op een spectaculaire manier. „Ge-, baseerd op mijn ruime ervaring geef ik de voorkeur aan be scheiden en pragmatische stap pen", zei secretaris-generaal Jaap de Hoop Scheffer gisteren tijdens een kort bezoek aan Is raël. Het was voor het eerst dat een hoofd van de Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie de joodse staat bezocht. Twee dagen geleden was de Amerikaanse president George Bush op bezoek op het NAVO - hoofdkwartier in Brussel. De VS zijn al jaren Israëls belangrijkste militaire partner. Maar De Hoop Scheffer kreeg gisteren van onder anderen premier Ariel Sharon te horen dat die het aanhalen van de banden met ook de NAVO zeer op prijs zou stellen, zeker als het gaat om de bestrijding van interna tionaal terrorisme. Israël heeft onlangs een aantal voorstellen ingediend, die de NAVO-top zal bestuderen. In een voordracht voor het In stituut voor Politieke en Strate gische Studies in Herzliya bij Tel Aviv deed De Hoop S zijn best een aantal misv den over de NAVO uit t reld te helpen. „De l treedt niet op als polit) van de wereld", zei hij. A el en de Palestijnen hulji van de Navo, dan krijger alleen als ze er allebei U kelijk om vragen, en paf ze het eens zijn ge word) een duurzame regeling conflict. 1 Bovendien moet de Veilj raad van de Verenigde voor zo'n operatie een nr verstrekken. f Al sinds 1994 werkt 1st bescheiden schaal rï NAVO samen in het ka# de 'Mediterrane Dialoogi bij nog zes andere nieli ten betrokken zijn, waji Egypte en Jordanië. Dl Scheffer zei dat de sani king met Israël binnen 1 loog kan worden opa maar' onder de nadril voorwaarde dat de Arf landen 'niet overboord Israël ziet graag een ni clusieve vorm van sari- king, naar voorbeeld 'Partnerschap voor waarbij Europese niet-lh (zoals Zweden, Finland tenrijk) betrokken zijn. door onze correspondent Esther Gotink London - In april is het zo ver; dan begint Reuters de verhui zing van zijn hoofdkwartier naar een pand in de Londense industriewijk Canary Wharf. Het persbureau is het allerlaat ste journalistieke bolwerk dat verdwijnt uit Fleet Street. En dat betekent het definitieve ein de van het eens zo kloppende nieuwshart van Engeland. Reuters snijdt zijn banden met de historische nieuwsstraat door om de kantoorkosten met welgeteld acht miljoen euro te drukken. Drieduizend journa listen verkassen naar de nieuwe basis in de Londense periferie. Fleetstreet, het voormalige thuis van de Britse journalistiek komt daarmee volledig in han den van bankiers en advocaten. Ooit bruiste Fleet Street van de krantenuitgevrijen. Alle natio nale kranten, van de serieuze dagbladen tot de populaire 'ta bloids', opereerden hier op een kluitje. De wortels van deze aantrek kingskracht lagen in 1500, het jaar waarin de beroemde Cax- ton-drukpers verhuisde van Westminster naar Fleet Street. Toneelschrijvers als William Shakespeare en Ben Johnson kwamen er op af als bijen op de honing. Het journalistenvolkje druppelde binnen toen in 1702 de eerste krant werd gedrukt. Charles Dickens kreeg er een baantje als redacteur. In 1801 schreef essayist Charles Lamb: „Een man moet een zeldzaam gevoel voor melancholie bezit ten, die geen inspiratie vindt in Fleet Street!" Ondanks deze omgekeerde zinsvolgorde en de uitsluiting van het vrouwelijk geslacht, konden vele schrijvers en uitgevers zich tot eind vorige eeuw in die uitspraak vinden. De gunstige ligging ten opzich te van het parlement en de City, Het persbureau Reuters vertrekt als laatste nieuwsorganisatie uit Fleet Street. Foto: GPD/Esther Gotink Londens financiële hart, maak te Fleet Street favoriet. „Eenie der die zich interesseert voor journalistiek en dagbladen, rea liseert zich dat Fleet Street in het hart van dit alles staat", zei Australiër Rupert Murdoch toen hij in 1968 zijn eerste schreden in het Britse kranten land zette. Hij kocht de kranten News of the World, The Sun, The Times en The Sunday Ti mes. Fleet Street was niet louter de werkplaats en sociale kring van de nieuwsmaker, maar herhaal delijk zélf voorpaginanieuws. Als de kranten uitkwamen ten minste. In de jaren zeventig en tachtig maakten drukkers de dienst uit. Industriële anarchie zorgde ervoor dat gevestigde ti tels als The Times en Sunday Times een jaar lang niet ver schenen. Premier Margaret Thatcher was erop uit de macht van de vakbonden te breken en Murdoch, gefrustreerd door de vele stakingen, wilde haar graag een handje helpen. Murdoch zette een geheim plan op dat hij omschreef als 'onze slag naar vrijheid'. Onder That chers anti-vakbondswetgeving konden werknemers die staak ten tijdens een onderhande lingsfase, op staande voet wor den ontslagen. Dus bedacht Murdoch een Trojaans Paard: de opzet van een nieuwe krant, de London Post, waarover hij gretig onderhandelde met drukkersbonden. De nieuwe krant moest het licht zien op het industrieterrein Wapping in Oost-Londen. Murdoch zette er een gebouw neer dat tot op de dag van vandaag is omgeven met een vier meter hoog hek werk, bewakers, zoeklichten en camera's. Na maanden van vruchteloos onderhandelen gingen druk kers, zetters, zelfs schoonma kers in staking tegen een moge lijke verhuizing naar Wapping en kreeg Murdoch zijn zin: hij gaf ze alle 5.500 wettig de bons. In de nacht van 24 op 25 janua ri 1986 verhuisde hij de journa listen van The Sun, News of the World, Times en Sunday Times van Fleet Street naar 'Fort Wap ping', waar hij in het geniep elektriciëns had opgeleid om de moderne persen te bedienen. Hij maakte drukkers in é1 overbodig. De London l) kwam er overigens nooif{ Wel trokken binnen drié le kranten in de voetspcj Murdoch weg uit Fleet S De Wapping-ruzie bleell aanzet tot een meedoge overgang van oude zet- druktechnieken naar cof( risering. De verlaten dnJ sen van Fleet Street weiP symbool voor het einder machtige vakbondsbewP Nieuwsmakers mogen <J' geen binding meer hebtfl Fleet Street, de lokale St?' kerk wordt nog altijd gei" dé journalistenkerk. Er f uitvaarten plaats van nij chefs, reporters en fotof wier namen worden hel middels plakkaten op d|- En ook al is Fleet Street(l meer, er blijft een clubja nalisten rondwaren datie driet verdrinkt in hun ol( stamcafé El Vino. ei

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6