'Imams niet verdacht van strafbaar feit' BINNENLAND 1 'Democratie is niet voor bange mensen' 'Verbod op homofeesten met onveilige seks' Samir A. plande ook aanslag op kazerne Rechtbank Rotterdam maanden strijdtoneel van bouwfraude De Graaf wil Westbroek niet in de bus Protest tegen Borssele AIVD bevestigt uitspraak advocaat 'Staatsgevaarlijke' Turkse godsdienstleraar gepakt Hof haalt strafzaak rond Anthony Godett onderuit 'Woningen veel te duur' tie pakt tien lengooiers ~ond - De politie heeft in •lopen drie weken tien is van 14 tot 17 jaar uit I iond aangehouden op Viking van het gooien van I op passerende auto's, oen werden gegooid van- sViaduct boven een rond- l b Roermond en vanaf vfelegen flats. Daardoor - ti verschillende auto's be- %d. Zes verdachten zijn ijlels voorgeleid en zitten rarrest, eentje is op vrije 'P gesteld en drie anderen iji nog worden voorgeleid. er camera's in graffiti' alAG - Op plaatsen die in '4i om er illegaal graffiti te Ai moet meer cameratoe- dfemen. De verwijderings- ifvoor de teksten en teke- moeten bovendien nji verhaald op de spuiter. "Uien het CDA en de PvdA gezamenlijk plan om il- _graffiti te bestrijden. De ~~h vinden verder dat win- spuitbussen in afgeslo- jines moeten bewaren "Ifstal ervan te voorko- e Nederlandse iami-dode - Het aantal Neder- 1 dat is omgekomen door leving in Zuid-Azië op 26 per vorig jaar, is opgelo- 123. Het slachtoffer is in ld geïdentificeerd door apen Identificatie Team. s Buitenlandse Zaken 1 nog een kleine vijftien aders vermist. laar cel voor ichtige arts :ht - Een 58-jarige arts- oloog uit Zwijndrecht is door de rechtbank in :ht tot zes jaar cel ver- d wegens ontucht met minderjarige jongens woonplaats. Hij bezat neer dan 65.000 kinder- beeldingen. Daaronder en zich ook afbeeldin- irop zijn ontuchtslacht- zien waren. is met taxi supermarkt wijk - Gratis met de de supermarkt. Het is die klanten van de vestiging van Jumbo arkten in Winterswijk maand kunnen per- De supermarkt laat van huis ophalen en de ie later met boodschap- ir thuis af. De promotie- lurt een maand om au- n slecht ter been zijnde kennis te laten maken ïieuwe supermarkt. irburen: veel e zeehonden uren - Zeehondencrè- terburen heeft deze win- tem veel jonge zeehon- n gevangen. Het gaat on- nlr om ongeveer negentig 'eyan de grijze zeehond, ePe winter geboren wor- e$gens Lenie 't Hart zijn ies door de hevige stor ed hun geboortetijd hun ia! kwijtgeraakt. Zij maakt ^ter meer zorgen over rsWote aantal 'gewone' "e|ehonden die nog in hun fevensjaar zitten. ipenkaart (chier' blijft ieloNNiKooc - Minister etn verkeer en waterstaat fhiermonnikoog verbo- aloude strippenkaart af tten. Schiermonnikoog e strippenkaart van de pen om daarmee bezui- p het busvervoer op te [vangen. De minister it overal in Nederland izelfde systeem moet I worden betaald voor 'oer. intieboete in ii land betalen I- Toeristen die tijdens antie in andere Europe an een verkeersboete moeten die vanaf vol- ir in eigen land betalen. ;r hebben de Europese rs van justitie overeen- Qg bereikt. Daarmee In einde aan de praktij- te ontsnappen aan bui- se boetes. s voor dood snden padden •4rn - De Dierenbescher- pest dat in Apeldoorn jenden padden en kik ken sterven door het <jvan een bos. Het bos u^ats maken voor een ^rnwwijk. Om de dieren <3wisse dood te redden, =jen de dierenbescher- pidische stappen tegen lente Apeldoorn. vrijdag 25 februari 2005 den haag/anp - Feesten waar homosek suelen onveilige seks hebben moeten worden verboden. Bezoekers van deze zogeheten bareback-feesten lopen een te grote kans op een HIV-besmetting. Gemeentes moeten ook de promotie van deze feesten gaan verbieden. Dat zegt J. van Wijngaarden in het boek Je lust of je leven. Van Wijngaarden is inspecteur infectieziekten bij de Inspec tie voor de Gezondheidszorg, maar spreekt op persoonlijke titel. Hij is vanaf het begin van de aids-epidemie betrok ken geweest bij de bestrijding. Het boek over de geschiedenis van aids-voorlich- ting is een uitgave van de Schorerstich ting, instituut voor homoseksualiteit, ge zondheid en welzijn. T. Dekkers schreef het boek in opdracht van de stichting. Het oordeel van Van Wijngaarden om de bareback-feesten te verbieden, stuit op verzet. Andere deskundigen die aan het woord komen, vinden dat een verbod niets oplost. L. Wigersma, voormalig ad viseur van de gezondheidsraad en oud hoogleraar aids-zorg, pleit ervoor de be staande adviezen te herzien. „Niet al leen maar zeggen: nee, doe dat niet. De boodschap zou kunnen zijn: barebacken (neuken zonder condoom) niet, maar klaarkomen in de mond kan wel." F. Strijthagen, directeur van de Schorer stichting, meent eveneens dat een ver bod van bareback-feesten te ver gaat. Hij pleit wel voor een directere en meer confronterende aanpak om onveilige seks aan te pakken. Voor zijn organisatie ziet hij daarin een belangrijke rol wegge legd. „We zijn in het verleden wel eens te veel belangenbehartiger en te weinig preven tiewerker geweest. We moeten de feiten onder ogen zien. Als mensen met HIV vaak onveilige seks hebben, is het onze taak ze daar op aan te spreken en ze te wijzen op hun verantwoordelijkheid voor de gezondheid van anderen." Bo vendien vindt hij dat de stichting homo seksuelen ervan moet doordringen dat het niet langer acceptabel is geen HIV- test te ondergaan. HIV-voorlichters moeten meer de con frontatie opzoeken en niet bang zijn dat ze als moraalridders worden be schouwd, vindt Dekkers. De schrijver van het boek meent verder dat preven tiewerkers te veel vrezen voor discrimi natie en stigmatisering, terwijl daar door de homo-emancipatie in Nederland in middels weinig reden meer toe is. utrecht/gpd - Minister Thom de Graaf wil Henk Westbroek niet in de bus waarmee hij door het land toert om discussiëren over de gekozen burgemeester. „Henk Westbroek heeft in het verleden te veel onbeschofte dingen over de minister gezegd, dus het lijkt hem geen goed idee om samen met hem in de bus te zitten", zegt de woor- voerder van De Graaf. En dus is ook schrijver Ronald Giphart, die een weblog uit de bus zou bijhouden, afgehaakt. De Graaf doet in vier dagen veertig gemeenten aan om te praten over zijn plannen voor een gekozen burgemeester in de aanloop naar de behande ling van het wetsvoorstel in de Tweede Kamer. Komende woensdag rijdt de bus tussen Utrecht en Amsterdam. West broek, verklaard voorstander van het gekozen burgemeester schap, vindt het allemaal 'raar en kleinzielig'. „Ach, ik zal best weieens iets over de minister hebben gezegd." Maar niets dat volgens hem een gezamenlijke busrit in de weg zou staan. De kwestie is ook voor schrijver Ronald Giphart reden af te zien van een plek in de bus. Hij vindt het opmerkelijk dat het ministerie bepaalt dat West broek niet mee mag. „Het leek me een erg leuk idee. Ik zou via een weblog objectief en onaf hankelijk verslag doen. Maar dat kan ik niet wanneer iemand anders die zijn mening geeft de toegang wordt geweigerd." den haag - Actievoerders van Greenpeace voerden gisteren actie met lege kernvaten op het Plein voor de ingang van de Tweede Kamer. De Kamer debatteerde over de sluiting van de centrale. Staatssecretaris Van Geel (milieu) liet weten dat hij zorgvuldig te werk is gegaan, toen hij deze week bekendmaakte dat sluiting van de kerncentrale in Borssele kan leiden tot een schadeclaim van eigenaar EPZ die kan oplopen van honderden miljoenen tot ruim een miljard euro. Van Geel moest zich verweren tegen suggesties van de linkse oppositie dat hij een hoge schadeclaim noemde om D66 onder druk te zetten en de weg vrij te maken voor meer kernenergie. Foto: GPD/Roland de Bruin rotterdam/gpd - Terreurver dachte Samir A. (18) wilde ook een aanslag plegen op de thuis basis van het Korps Comman dotroepen, de Engelbrecht van Nassaukazeme in Roosendaal. Dat meldde Het openbaar mi nisterie (OM) gisteren bij de start van het proces tegen de Rotterdammer, die vandaag hoort welke straf justitie tegen hem eist. Volgens de advocaten van de verdachte heeft justitie onvol doende bewijs voor een veroor deling wegens het beramen van aanslagen. De man, die nog steeds vastzit in het huis van bewaring in Nieuwegein, wordt tevens vervolgd wegens verbo den wapenbezit en betrokken heid bij een gewapende roof overval op een supermarkt. Tot nu toe was alleen bekend dat het OM Samir A. verdacht van voorbereiding van aansla gen op de Tweede Kamer, de kerncentrale Borssele, de lucht haven Schiphol, het ministerie van defensie en het gebouw van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) in Leidschendam. Bij huiszoeking zijn plattegronden van deze 'doelwitten' gevonden met daarop aantekeningen over de route er naar toe en de beveili ging. Dat de man serieuze plannen voor een aanslag had, blijkt vol gens justitie uit afgetapte tele foongesprekken van de ver dachte vanuit het huis van be waring. In augustus verklaarde hij dat de bij hem thuis gevon den tekeningen 'geen grap' zijn. In een ander gesprek zei hij: „Het is alleen wachten op het indrukken van de knop." Ook heeft de verdachte volgens een tapverslag het gijzelingsdrama vorig jaar in het Russische Be- slan door moslimrebellen beti teld als 'een groot feest'. De telefoontaps bevestigen vol gens justitie ook nog eens de banden van Samir A. met het terroristische Hofstadnetwerk. Zo heeft hij vanuit de gevange nis gebeld met Jason W., die in november is aangehouden na een belegering in het Haagse Laakkwartier. Aan Jason W., een van de twaalf leden van het Hofstadnetwerk die vastzitten wegens terrorisme, zou hij heb ben gevraagd hoe het ging met Abu Khaled, alias 'de Syriër'. Dit is volgens justitie de geeste lijk leider van het Hofstadnet werk. Volgens justitie lag bij de ver dachte thuis een 'gigantische berg' bewijs voor beraming van een aanslag. Er zijn video's over zelfmoordterroristen gevonden en handleidingen voor geluid dempers, nachtkijkers en springstoffen. rotterdam/anp - De rechtbank in Rotterdam is vanaf komende maandag gedurende enkele maanden het strijdperk waarin de bouwwereld zich opnieuw moet verdedigen tegen de be schuldiging van jarenlang ge sjoemel. De wegenbouwdivisies van de bedrijven Koop Tju- chem, Heijmans, BAM en KWS en twaalf van hun managers worden beoordeeld op het ma ken van prijsafspraken en on der andere het plegen van vals heid in geschrifte en oplichting. Tijdens de voorbereidende zit tingen in oktober vorig jaar veegde de rechtbank de be schuldiging van illegaal voor overleg door bouwbedrijven van tafel. De vier bedrijven en vier van de twaalf managers kunnen daarvan niet meer wor den beschuldigd, omdat die zaak voor hen is verjaard. Daar mee verviel een belangrijke aanklacht tegen hen. Het openbaar ministerie hand haaft echter zijn beschuldiging dat bedrijven hadden afgespro ken aanneemsommen te verho gen en het teveel in rekening gebrachte onderling te verde len. Of dat dan in onderling overleg is gebeurd of niet, maakt voor die beschuldiging Ad Bos. Foto: ANP/Robin Utrecht niets uit, stelde het OM eerder al. Daarnaast blijven de aan klachten valsheid in geschrifte en oplichting al dan niet door middel van een criminele orga nisatie recht overeind. De verdedigers zullen ongetwij feld de aanval zoeken. Zij vin den dat de bouwbedrijven te vaak zijn afgeschilderd als pure fraudeurs en dat ze bij voorbaat zijn veroordeeld. Ook de kartel autoriteit NMa heeft bouwbe drijven door het uitdelen van miljoenen euro's aan boetes al weggezet als sjoemelaars. De rechter-commissaris heeft sinds oktober vorig jaar tiental len getuigen gehoord die de verdediging van de bouwbedrij ven had aangedragen en de rechtbank had goedgekeurd. Het moet blijken of de advoca ten dit voldoende vinden of nog getuigenissen missen. Zij heb ben behoefte aan informatie over de werkwijze van de politie bij het onderzoek. Ook willen ze weten of en hoe gegevens uit de parlementaire enquêtecom missie en uit het onderzoek door de kartelautoriteit NMa zijn gebruikt in het onderzoek door het OM. Officieel hadden die onderzoeken gescheiden van elkaar moeten verlopen. De bouwfraude kwam aan het rollen in november 2001 door de onthulling in het tv-pro- gramma Zembla van de scha duwboekhouding door voor malig Koop-directeur Ad Bos. De rechtbank heeft in maart, april en mei drie dagen per week uitgetrokken voor de be handeling. De uitspraak volgt dan waarschijnlijk op 2 juli. Centraal staan zeven bouwpro jecten waarbij de bedrijven en hun managers zijn betrokken geweest. amsterdajm/anp - Marq Wijn gaarden, advocaat van de met uitzetting bedreigde imams uit Eindhoven, zegt dat de mannen niet worden verdacht van straf bare feiten, zoals opruiing en ronselen voor de jihad. Volgens de raadsman heeft de Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (AIVD) de bewe ring dat de imams een gevaar vormen voor de openbare orde, verzonnen. „Daar is absoluut geen bewijs voor, en het staat ook nergens", aldus Wijngaar den. De advocaat meent dat het ambtsbericht van de AIVD, op basis waarvan minister Ver donk (vreemdelingenzaken en integratie) de imams wil uitzet ten, alleen spreekt over de isla mitische stroming die de voor gangers aanhangen. „Het feit dat mijn cliënten salafisten zijn, maakt ze volgens de AIVD radi caal en gevaarlijk voor de natio nale veiligheid. Het ambtsbe richt zegt niets over aanzetten tot jihad (heilige oorlog). Straf rechtelijk valt hen niets te ver wijten." Een woordvoerder van de AIVD bevestigde dat. „Het ambtsbe richt is gebaseerd op de geloof sleer die in de Al Fourkaan- moskee wordt aangehangen. De bewuste imams prediken de leer, die zeer anti-westers is en op gespannen voet staat met de integratie", aldus de woord voerder. „Daarnaast heeft de AIVD aanwijzingen dat er gele genheid is geboden aan ronse laars om mensen te werven voor de jihad." Op basis van die twee punten ziet de veiligheidsdienst de imams als 'bedreiging voor de nationale veiligheid'. De woordvoerder wil niet reageren op de stelling dat op die grond alle salafitische imams, die deze leer actief prediken, hun ver blijfsvergunning kunnen kwijt raken. De advocaat bevestigde dat hij samen met zijn cliënten be zwaar zal aantekenen tegen het voornemen van minister Ver donk om van twee van de imams hun verblijfsvergunning af te nemen en het afwijzen van een verzoek tot verlenging van de vergunning van de derde. „Desnoods gaan wij door tot het Europees Hof. Het gaat hier om mensenrechten en gods dienstvrijheid", aldus Wijngaar den. Wanneer de zaak inder daad voor het Europees Hof komt, kan het volgens de advo caat nog makkelijk vijf jaar du ren voor er een definitieve uit spraak is. De advocaat heeft goede hoop op het slagen van zijn zaak. „Volgens de internationale ver dragen zijn onze kansen groot, maar tegenwoordig heb je hier bijna geen rechtszekerheid rotterdam/anp - De politie heeft gistermiddag in Rotter dam een Turkse godsdienstle raar opgepakt die volgens de Algemene Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (AIVD) een ge vaar voor de nationale veilig heid kan vormen. De man ver bleef bovendien illegaal in Ne derland. Dat heeft minister Ver donk (vreemdelingenzaken en integratie) bevestigd vanuit Brussel, waar zij overlegde met haar Europese collega's. De man is overgebracht naar de vreemdelingenbewaring om te worden uitgezet. Volgens Ver donk opereerde hij vanuit de Iskender Pasa Camii-moskee aan de Insulindestraat in Rot terdam. Hij richtte zich in zijn werk op Turkse jongeren. „Hij verkondigde een orthodoxe, antiwesterse en antidemocrati sche vorm van de islam", aldus de minister. Op basis van een ambtsbericht van de AIVD is de man ook tot ongewenst vreemdeling ver klaard. Verdonk wilde niet in gaan op de vraag of de man al leen opereerde of dat hij deel uitmaakte van een netwerk. Dinsdag meldde de WD-be- windsvrouwe al dat ze drie ra dicale imams van de Al Four- kaan-moskee in Eindhoven het land wil uitzetten, omdat ze een gevaar vormen voor de openba re orde en nationale veiligheid. Het bestuur van de Iskender Pasa Camii-moskee was don derdag nog niet bereikbaar voor commentaar, maar één van de aanwezigen bevestigde dat er eerder op de dag een arrestatie was verricht. willemstad/anp - Het Hof van Justitie in Willemstad heeft het openbaar ministerie gisteren een gevoelige slag toegebracht. Het Hof heeft vijf verdachten in de zogenoemde Campo II-straf- zaak ontslagen van rechtsver volging, omdat er onvoldoende bewijs is voor veroordelingen. De beschikking van het Hof is definitief. Er is geen hoger be roep tegen mogelijk. De strafzaak zou aanstaande maandag voor het gerecht die nen en draaide om de in okto ber overleden ex-minister van justitie Ben Komproe. Hij werd ervan verdacht een vrijbrief te hebben gegeven aan prostitu ees uit de Dominicaanse Repu bliek en Colombia, zodat zij zonder visum het land binnen konden komen. De vrouwen gingen aan het werk in het openluchtbordeel Campo Ale- gre op Curasao. Behalve Godett, partijleider van oppositiepartij FOL, en Nelson Monte, de 'godfather' van de partij, werden ook de eigenaren van Campo Alegre, hun advo caat en de rechterhand van Komproe aangehouden. Door schaarste en grondspeculatie Rechtsgeleerden tegen plan CDA voor beperking vrijheid van meningsuiting hilversum/anp - Nederlanders betalen tienduizenden euro's te veel voor een woonhuis. De kunstmatige schaarste aan bouwgrond, grondspeculatie en het ruimtelijk beleid van de laatste decennia drijven de prijs buitensporig op. Ook houdt dit de huidige krapte op de wo ningmarkt in stand. „Bouwen is niet lucratief, het gaat om de grond", zei grond- speculant P. Sisselaar gister avond in een uitzending van het televisieprogramma Zem bla. Jarenlange grondspeculatie leverde hem tientallen miljoe nen euro's en een notering in de Quote 500-lijst op. Ook ont wikkelaars, verzekeringsmaat schappijen en 'vooral gemeen ten' verdienen kapitalen. Volgens prof. H. Priemus van de TU Delft vallen de geldbe dragen die met de bouwfraude gemoeid waren 'in het niet' bij de speculatiewinsten op de grondmarkt. Bij de bouwfraude ging het echter om verboden prijsafspraken. De handel op de grondmarkt is wettelijk gewoon toegestaan. Grondspeculanten kopen stra tegisch landbouwgronden op in de hoop dat deze in de toe komst een bouwbestemming krijgt. De boer krijgt ongeveer 4 euro per vierkante meter. Tegen de tijd dat de huiseigenaar mag afrekenen, kost diezelfde grond rond de 600 euro per vierkante meter. Volgens directeur Rietdijk van de Vereniging voor Ontwikke laars en Bouwondernemers is dat de prijs die Nederland be taalt voor behoud van natuur en weilanden. door Dick Hofland den haag - Nadat een imam had gezegd dat homo's nog lager zijn dan varkens, was de reactie van Pim Fortuyn: 'Ik sta achter wat Voltaire zei: ik kan uw me ning nog zo abject vinden, maar ik zal uw recht verdedigen om die te uiten'. Nu twijfelt het CDA of dat nog wel kan. De grootste regerings partij wil de vrijheid van me ningsuiting en de vrijheid van vereniging aan banden leggen. „Voor personen en groeperin gen die een mogelijk gevaar voor de democratie opleveren", zegt de fractie. Er is geen meerderheid in de Tweede Kamer voor te vinden, maar dat de grootste regerings partij zoiets voorstelt, vindt prof. Jan Peters toch zeer ver ontrustend. De hoogleraar staatsrecht aan de Universiteit van Amsterdam stelt dat grond rechten er vooral zijn voor moeilijke tijden. „Democratie is niet voor bange mensen, die moet juist nu veerkracht to nen." Het CDA wil mensen muilkor ven, vindt hij. „En het kenmerk van een rechtstaat is nou juist dat je dat niet doet. Daarmee ontneem je mensen en groepen een grondrecht. Censuur vooraf hoort niet thuis in een demo cratie. Daarin is juist de vrijheid van meningsuiting een wezen lijk recht. In een rechtsstaat kun je achteraf mensen of groepe ringen aanpakken als ze de wet hebben overtreden. Je moet de daden aanpakken." Dat is nou juist het probleem, stelt Paul Cliteur, hoogleraar rechtswetenschap aan de Uni versiteit van Leiden. „De ter reurdreiging is momenteel zo groot, dat je daar een antwoord op móet formuleren. Een goede begrenzing van de vrijheid van meningsuiting is dat." Tot vorig jaar was Cliteur co lumnist in onder andere het tv- programma Buitenhof. Hij stopte daarmee omdat hij zich niet meer vrij voelde kritiek op de islam te leveren. Cliteur is voor 'zeer vergaande' vrijheid van meningsuiting, maar het vrije woord gaat niet voor alles. „In elk geval niet als het de de mocratie bedreigt." Hij constateert dat het CDA er kennelijk van doordrongen is dat we in een hele nieuwe fase terecht zijn gekomen. „Er zijn aanslagen te verwachten op de democratische rechtsorde. In die situatie gaan de woorden van Fortuyn niet meer helemaal op. Als hij vanaf zijn wolk naar Nederland zou kijken, denk ik dat hij dat ook zou zeggen. Het is niet leuk, maar op het mo ment dat de staat in zijn voort bestaan wordt bedreigd is het logisch dat de kwaliteit van de rechtsstaat daar onder te lijden heeft. Dus kan niet iedereen al tijd maar zeggen of schrijven wat-ie vindt." De Amsterdamse hoogleraar Peters vindt het juist belangrijk te weten wat mensen denken. „Anders gaan ze ondergronds en ontstaan er bewegingen waar je totaal geen zicht en geen vat op hebt. In de tijd van Janmaat hebben we juist daar door lange tijd niet geweten wat er broeide." Een verbod op der gelijke partijen heeft volgens Peters geen enkele zin. „Kijk maar naar het Vlaams Blok, dat is gewoon onder een andere naam doorgegaan. Pas als zo'n partij heel groot dreigt te wor den en daarmee een wezenlijke bedreiging voor de democratie is, kan de rechter die alsnog verbieden." Van Paul Cliteur mag dat al veel eerder. „Stel dat een nieuwe partij zegt: Als wij het¥por het zeggen krijgen. schafSi we de democratie af. Dan kun je zeg gen dat 't het toppunt van de mocratie is om dat toe te laten, maar ik vind dat dan wel een suïcidale opvatting van de de mocratie. Ik zie liever dat we een aantal controles inbouwen waardoor de democratie ook op lange termijn is verzekerd." Niet nodig, de democratie is weerbaar genoeg, brengt Peters daar tegenin. „Het is heel sim pel: Iedereen moet zich gewoon aan de wet houden. Doe je dat niet, bijvoorbeeld doordat je oproept tot haat of geweld, dan word je vervolgd. Zo hoort het en zo moet het vooral blijven. Wat het CDA voorstelt gaat veel verder dan de terrorismewetge- ving. Het is een vrije val van de rechtsstaat."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3