La Place: voor wie niet meer kookl GESPREK VAN DE DAG Amsterdam in 18de eeuw stuk veiliger dan ni Oorlog als stripverhaal Rectificatie 1 i vrijdag 25 februari 2005 DAGELIJKS LEVEN Amsterdam was in de 18de eeuw een stuk veiliger dan tegenwoordig. Althans, dat doen de criminaliteitscijfers uit die tijd ver moeden. Drie eeuwen geleden arresteerde de politie op jaarbasis slechts twaalf men sen per 10.000 Amsterdammers. Enkele ja ren geleden was dit aantal gegroeid tot meer dan tweehonderd arrestaties. Dat blijkt uit het vervolg van de tweede versie van het boek Geschiedenis van Amster dam, dat vandaag uitkomt. In de 18de eeuw waren er veel minder re geltjes en wetten dan nu en was het politie korps een stuk kleiner. Volgens Maarten Prak, een van de schrijvers van het hoofd stuk 'Stad van tegenstellingen', kan worden aangenomen dat Amsterdam in de 18de eeuw veiliger was dan heden ten dage. De aard van de criminaliteit lag in het ver leden ook anders. Geweldsmisdrijven ble ven beneden de 10 procent en in bijna de helft van de gevallen betrof het vermogens delicten, waaronder inbraak en zakkenrol lerij. Ook het aantal arrestaties wegens ze denmisdrijven bleek opvallend groot, on geveer een op de vijf delicten. Veel van die laatste zaken hadden te maken met prosti tutie. De seksindustrie vierde in de 18de eeuw al hoogtij in Amsterdam. De zeelui die de hoofdstad aandeden, lustten er wel pap van. Wanneer de VOC-vloot op het punt stond te vertrekken of als de retour vloot uit Indië net binnen was, beleefden de prostituees gouden tijden. Het gebied waar nu de Wallen zit, stond toen al bekend als hoerenbuurt. Echter ook bij het Rembrandtplein (destijds beter be kend als Duivelshoek, omdat daar veel cri minelen huisden), de Leidse buurt en de Reguliergracht kwamen de mannen aan hun trekken. Rond de Geldersekade, des tijds een achterstandsbuurt, zaten veel speel-, muziek- en danshuizen. In feite wa ren dat allemaal bordelen, voornamelijk van het goedkope soort. Daar dronken ze jenever in plaats van wijn en deden over wegend 'mosselwijven en diamantmolen- draaisters', ofwel arme vrouwen, dienst als prostituee. Amsterdam is volgens de schrijver interna tionaal trendsetter geweest bij de ontwik keling van het uitgaansleven. In de hoofd stad begonnen mensen zo in de tweede helft van de 17de eeuw hun vertier 's nachts buiten de deur te zoeken toen de burgemeester straatverlichting invoerde. In de binnenstad kwamen achthonderd olie lantaarns. Belangrijkste doel was het voor komen van ongelukken door de duisternis, zoals mensen die in het donker in het wa ter vielen en verdronken. De lantaarns zorgden ook voor een zekere misdaadpre ventie, want de veiligheid in het Amster damse centrum ging er flink op vooruit. De verlichte straten leidden er ook toe dat veel meer mensen 's avonds uitgingen, waar door er weer een nieuw soort overlas stond. Tippelaarsters maakten gretig bruik van de klandizie die deze nieuv wikkeling met zich meebracht. In de eeuw werkten naar schatting zo'n acl derd vrouwen in de seksindustrie, bij twee keer zoveel als in de 17de eeuw. gens laatste ramingen telt de stad ma teel ongeveer 3000 hoeren. De prostil was vroeger al grotendeels profession geregeld, evenals de misdaad. Eind 18de eeuw daalde de criminality de stad opvallend. Zo sleepte justitie I 17de eeuw nog vier- tot vijfhonderd n sen voor het gerecht, honderd jaar la) minder dan de helft. Deze daling hacj zozeer te maken met het feit dat de A| damse burgers braver waren ge wordy maar lag meer aan de autoriteiten die wat minder bekommerden om deviaj drag en zich amper nog bezighielden de bestrijding van zedendelicten, an^ 'iK VAMcHT WEI- TOT JE- OUD en LgLyK T3EA1T> Misschien D^T IK Pan EEN k^Nr MAAK MENSELIJK De Duitse rockzanger PETER MAF- FAY is jaloers op zijn fans, omdat die de tekst van zijn liedjes al heel snel zonder fouten kunnen meezin gen. „Waanzinnig! Ik zou willen dat ik de tekst zo snel kon leren", zei de 55-jarige Maffay tegen het week blad Bunte. Maffay vertelde erg slecht dingen uit zijn hoofd te kun nen leren. „En zelfs als ik de tek sten eigenlijk ken, raak ik op het to neel vaak nog de draad kwijt." Daar om gebruikt hij tijdens concerten een onopvallend apparaat dat de teksten toont. „Als dat uitvalt, heb ik een groot probleem." De vorig jaar overleden zanger AN- DRÉ HAZES krijgt hoogstwaar schijnlijk een standbeeld op of rond de Albert Cuypmarkt in de Amster damse wijk De Pijp. Een vriend van de familie Hazes heeft namens we duwe Rachel een verzoek ingediend bij stadsdeel Amsterdam Oud-Zuid tot plaatsing van het beeld in de buurt waar Hazes werd geboren. PvdA-deelraadslid J. van Ameron- gen, die de familie begeleidt bij het doorlopen van de procedure om een standbeeld neer te zetten, verwacht weinig problemen. De familie heeft volgens hem al genoeg geld, 40.000 euro, ingezameld voor een beeld. Ook politiek is er voldoende draagvlak voor een blijvend eerbe toon aan de populaire volkszanger. De onthulling van het standbeeld moet plaatsvinden op 23 septem ber, de sterfdag van André Hazes. Foto: ANP MTV vindt het geen probleem dat haar vj BARBARA KAREL zegt toe te zijn aan een nieuwe baan. Karei zei dit in een interview in het Amster damse uitmagazine NL20. MTV ziet het na drie jaar vj-en als een logi sche stap. „MTV is de springplank naar een volgende carrière. Daphne Bunskoek en Tooske Breugem zijn daar voorbeelden van", zegt een MTV-woordvoerster. „MTV is een heel leuk kanaal, maar het wordt niet heel goed bekeken en ik wil wel verder", zegt Karei in NL20. Het mediaspektakel rond de uitzending voor de slachtoffers van de tsunami in Azië gaf de doorslag. Ze werkte die dag als verslaggever. „Ik stond van 's middags tot 's avonds op de Dam. Ik ging als een speer, deed verslagen interviews. Die spanning, die hectiek. Dat smaakte naar meer. Ik kan nog wel leren bij MTV, maar het gaat me niet snel genoeg", al dus Karei. Een oogarts uit NEW YORK eist 30 miljoen dollar (ruim 23 miljoen eu ro) schadevergoeding van de acteur SEAN CONNERY, omdat die zich als bovenbuurman asociaal ge draagt. „Ondanks zijn James Bond- image van grote tactvolheid, ge draagt hij zich in het echte leven als een bullebak die de normen en waarden van goed nabuurschap en fatsoenlijkheid aan zijn laars lapt", zei dr. Burton Sultan tegen Ameri kaanse media. Sultan zegt dat Con- nery grote overlast veroorzaakt met een al meer dan drie jaar durende verbouwing in zijn appartement van twee etages, dat boven de vier ver diepingen tellende woning van de arts en zijn gezin ligt. Daardoor zijn lekkages - met als gevolg schade aan de inboedel - en herrie aan de orde van de dag. Ook zouden ratten het pand binnenkomen als gevolg van de werkzaamheden. De acteur zou op de meest ongebruikelijke tij den keiharde muziek aan hebben. Pas nog op tv: een leuke meid van rond de twintig, duidelijk niet van drie-hoog-achter. Haar werd ge vraagd wanneer de Tweede We reldoorlog begon. '1943?', aldus de schone. 'Nee? Nou ik zat er toch dichtbij!' Het ministerie van VWS, de Anne Frank Stichting en het Verzetsmuseum Friesland gaan de teloorgang van de kennis van de Tweede Wereldoorlog te lijf met een stripboek voor scholieren. Het is dit jaar zestig jaar geleden dat Nederland werd bevrijd. Ter gele genheid hiervan ontvangen alle leerlingen van de tweede klas van het voortgezet onderwijs een gratis exemplaar van het stripboek 'De Ontdekking', uitgebracht door de Anne Frank Stichting en het Ver zetsmuseum Friesland. Het wordt als Nationaal Geschenk aan de kinderen aangeboden door het mi nisterie van VWS. Er zijn bijna Frans Kellendonk Chauvinisme is wat een gevangene voelt voor zijn cel 200.000 exemplaren beschikbaar, 98 procent van de scholen heeft ze al besteld, aldus VWS. In het zestig pagina's tellende stripboek gaat Jeroen op de zolder van zijn oma op zoek naar spullen voor de vrijmarkt. Hij vindt oude kranten en een foto van oma met een joods vriendinnetje. Oma be gint te vertellen en de strip ver plaatst naar de Tweede Wereldoor log. In hoofdlijnen geeft het boek de vervolging van de joden aan (zonder de gruwelen in de kampen te tonen), vertelt het over de ver zetsmensen, de profiteurs, de mee lopers, de liefhebbers voor het oostfront en de velen die alleen aan hun eigen lijf en goed dachten. Brandstichtingen tijdens de Kris- tallnacht, executies en gevangen nemingen zijn sober weergegeven. Er is ook aandacht voor details die de kinderen wellicht niet opvallen, zoals voor de afleidende Duitse amusementsindustrie met Zarah Leander en Marika Rökk, de auto's van Puls die spullen van joden meenamen en voor surrogaatpro ducten. Staatssecretaris Ross overhandigt vandaag de eerste exemplaren van de speciale geschenk-editie van de strip aan scholieren van scholen gemeenschap de Meergronden in Almere. anp f Halverwege de jaren tachtig ver kochten de restaurants van V&D ieder jaar 30 miljoen kroketten, 5 miljoen hamburgers en 3 miljoen uitsmijters. Nu is er geen frituurvet meer te vinden en is de formule van La Place ook succesvol als cate raar. 'Vraag niet aan een klant wat hij wil, want dan verandert er nooit wat.' Het liep storm. Ook hier lag een markt voor gezond, lekker en een voudig eten. We doen nu bijvoor beeld ook de Hiswa of Sail Am sterdam. En sinds vorig jaar festi val Lowlands. Daar komen veel jongeren. Fruit, salades en verse jus d'orange is niet aan te slepen. Over 2004 steeg de cateringomzet met 75 procent." Het gaat volgens Bringmann om de latente behoefte van consu menten. „We willen allemaal graag bijzonder en ook nog ge zond eten. Thuis komt het daar vaak niet van. Geen tijd. Echt zelf koken, wordt een vrije tijdsbeste ding. In 2010 staan we volgens een onderzoek nog maar tien mi nuten in de keuken. Thuis eten we bijvoorbeeld amper vis en in restaurants is dat giga. Aan c( vraag moet je voldoen. Van [j wat we eten, komt inmidde^, helft niet meer uit eigen kei^' Shell is de grootste broodje», koper van Nederland.E Op die voortgaande trend s^ &D in met de eind vorig jaai j opende eerste La Place MaiL in de Amsterdamse Kalvers L „Daar stel je je eigen kant-et, re-maaltijd samen om mee L men. Bringmann gelooft in sonificatie.' „De klant wil sti specifieker zijn eigen maaltf| menstellen. In onze nieuwst" nirii-shop in Enschede kan klant zelf zijn broodje sameL len. Zo krik je ook de omzet^ Achille Prick stress en paniek in het eerste het beste zachte vlees dat ze tegenkomen, maar sterven aan hun eigen noodweer. Geen optie. Lemmingen schijnen bij over bevolking en toenemende druk op de kolonie aan een zware reis te beginnen, waarbij veel lemminkjes zichzelf rechtstreeks de dood in drijven. De Doe-het-zelf- 'Survival of the fittest'- techniek. Interessant, maar ik denk dat ik weinig mensen meekrijg en ik heb weinig vertrouwen in mijn eigen overlevingstechnieken. Wat dat betreft zijn dieren een stuk strenger voor zichzelf dan men sen. Ons leven is net als ganzen borden, we kunnen steeds op nieuw beginnen, tenzij we in de put blijven zitten. De natuur is mij toch een stapje voor. Als Mozes niet naar de berg komt, dan komt de berg wel naar Mozes. En dus beperkt een stijve nek nu mijn mogelijkhe den en reikwijdte. 'Ontspannen', zei ik quasi wijs al vorige week, 'lijkt inderdaad het grootste pro bleem. En natuurlijk zijn we daar deels zelf verantwoordelijk voor.' Oké, oké. ik geef het toe. maar laten we daar geen hals zaak van maken Reacties_op_colum11@hotmail.com Paul Bringmann gruwt als hij te rugdenkt aan een middagje win kelen begin jaren tachtig. „Als je een kopje koffie wilde drinken, moest je het doen met de tekst: 'Koffie is klaar.' Bah. Als je dat nu ophangt, komt er geen hond", zegt de baas van alles wat met voeding te maken heeft bij V&D. „Verse jus d'orange was amper te vinden, je kon hooguit een glaasje appelsientje krijgen. En om te eten, kwamen ze bij het V&D-res- taurant niet verder dan frites met een hamburger of kroket. Die vette happen waren eind ja ren tachtig niet genoeg meer, V &D zag de omzet in de restau rants structureel teruglopen. Paul Bringmann kwam over van toen malig concurrent KBB om er nieuw leven in te blazen. De ge boren Maastrichtenaar kreeg 35.000 gulden van de oude heer Dreesmann om iets te proberen in het filiaal in Nijmegen. „Alles ging er uit, ook de kroket ten en frites, en we begonnen he lemaal opnieuw. Met salades en verse broodjes. Het was gewaagd, maar als je aan een klant vraagt wat hij wil, verandert er nooit wat. Gelukkig steeg de omzet meteen met 10 procent." Bringmann opende in 1987 in Utrecht het eerste La Place-res- taurant. „We gingen koken zoals nu Jamie Oliver doet. Alles vers, salades nooit meer dan vijf ingre diënten. Is lekker en efficiënt, want je kunt het iedere student aanleren en die zijn goedkoper dan geschoolde koks. Bovendien is de bereiding ook snel en loop je minder risico op bederf." De eerste La Place moest een om zetgroei halen van 15 procent. „Het werd 85." Inmiddels trekken de 66 La Place-restaurants ieder jaar 35 miljoen bezoekers. Bring mann ontwikkelde een heel palet aan eet-formules: 25 kleinere res taurants onder de namen Café Marché en Le Café, 17 Le Marché bakkerijen, 41 Paninishops (broodjes) en 36 Le Marché cho colaterieafdelingen. Normaal gesproken draagt een restaurant zo'n 3 procent bij aan de totale omzet van een waren huis, voor La Place ligt dat op zo'n 17 procent. „De vraag naar kwali tatief eten voor een eenvoudige Rectificatie: Niet uit veiligheidsoveriuegingen. Ik hoef niet onder te duiken op een zwaar bewaakt Marine terrein of in de gevangenis. Niet naar aanleiding van dreigbrieven of een BN-er die zich persoonlijk voelt aangevallen en de smet op haar imago hersteld wenst te zien. Niet vanwege foutieve berichtgeving of achteraf onbetrouwbaar gebleken bronnen. Niet uit angst voor een terroristische aanslag op mijn leven. Die aanslag heb ik tenslotte zelf al gepleegd. Op mij zelf. Hoogmoed komt voor de val, in mijn geval ging die hoogmoed met mijn vorige column gepaard. En rectificatie dient dus te gebeuren vanuit mij wat be treft mij. Ik ben de pot die de ketel verwijt dat hij zwart ziet. Of lijkbleek in dit geval. Ik kijk in de spie gel en zie een vermoeide blik. Holle ogen diep wegge zakt in de zachte grijze wallen eronder. Oprispingen van mijn zelfgebakken column. Was ik het niet zelf die vorige week zo stellig meldde: 'Nee, ik heb ner gens last van, sorry. Grootheidswaanzin wellicht? Stoerdoenerij? Of een typisch geval van een naïef verblijf in de ontken ningsfase? Hardnekkig blijven ontkennen, dat in ie der geval. Zowel letterlijk als figuurlijk. Stress, span ning en oververmoeidheid hebben zich samengebald in een nekspier, die verkrampt de losse eindjes van mijn hoofd en mijn lichaam bij elkaar probeert te houden. Halsstarrig zit ik ongemakkelijk achter mijn computer te rammen op het toetsenbord. Er ligt teveel op mijn bord, maar primitief als een hond blijf ik schransen zonder slikken, zonder besef van honger of een vol gevoel. Ik werk alles wat ik krijg naar binnen, uit angst om straks zonder te zitten. Paul Bringmann, directeur Horeca van Vendex. Foto: GPD/Koen van Weel prijs, neemt alleen maar toe", zegt Bringmann die wijst op het cen trum van Eindhoven waar in een straal van 500 meter drie La Place- vestigingen zitten. Paradepaardje is het nieuwe La Place Marché du Monde. „De klant stelt zelf z'n pizza samen, kiest een wokge recht uit de Thaise keuken of neemt een dagverse soep." „Vrijwel iedereen in ons segment van de markt koopt een soepbasis in of gooit er maggi doorheen. Bij ons komen er geen smaakverster kers aan te pas, om de soep te binden maken we zelf een roux van bloem en boter. Wij kopen geen voorgesneden grQente in, schillen zelf de appels en hebben per filiaal maximaal twee sinaas appelpersen. Dat garandeert vers heid, want je gaat niet met een paar man voorraden persen." Kwaliteit en kosten gaan bij Bringmann hand in hand. „Wij kopen in wat het land biedt en wat scherp is geprijsd. Asperge soep vind je bij ons maar zo'n twee maanden. De vis wisselt bij na dagelijks. Onze inkopers krij gen per vestiging door hoeveel ki lo nodig is en een vast bedrag waar ze voor mogen inkopen. Dat kan pangafilet of zalm zijn, maar we hebben ook kreeft." Inmiddels is La Place ook succes vol als cateraar. „In 1996 konden we min of meer toevallig de cate ring doen van de WK Hockey in Utrecht. Wij begonnen daar de eerste dag met 300 zitplaatsen en dat waren er na twee dagen 1200. Ik herhaal: Wat moet ik zonodig hebben, ik heb al les al.'Een stijve nek en stress, een huilbui, slapeloze nachten, faalangst en bewijsdrang dat ontbrak er nog aan. Laat ik voorop stellen dat ik niemand verdenk van voodoo-praktijken. Ik kreeg geen boze brieven van lezers waarin mij te verstaan werd gegeven dat RSI wel degelijk een serieuze aandoening is. Ik kreeg simpelweg een koekje van eigen deeg. Er is daar een mooi gezegde voor: Als apen hoger klimmen willen, ziet men al snel hun blote billen. Wat zoveel wil zeg gen als: Iemand die meer wil dan hij kan, maakt zichzelf al snel belachelijk. En zo geschiedde. Een ongeremde huilbui met hevige uithalen waarin ik te kennen gaf. Ik ka-hdn het nie- hie-hie-iet, stude-hé-ren è-hèn wer-hèr-ken, wèh wè- hèhèè, snif, snotter plus lelijke ophaalsnuit. Niet een mooi plaatje. Gelukkig slechts een enkele getuige, maar kom daarna maar eens waardig je kantoortje uit om de vlekken zoute mascara van je gezicht te vegen. Heb me de rest van de dag dan ook heel dap per en grootmoedig opgesloten en ben me te buiten gegaan aan excuusmailtjes, verwijtbrieven en ande re schriftelijke therapie als vorm van ontspanning. Waarna acuut de spanning toesloeg omdat reacties uitbleven. Er moet dus iets anders gebeuren. Stress. Paniek- pjoe. Hoe lossen ze dat in de natuur op? Als wij niet in staat zijn onszelf in de hand te houden, zijn er dan voorbeelden in de natuur waar ik wat aan heb? Papegaaien trekken soms hun eigen veren uit bij stress of intens verdriet. Geen optie. Bijen steken uit

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2