SERVICE - O o o V SPEURDERS ®0 Groene asperges met kip Nog kouder Cryptogram Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC 160 vrijdag 25 februari 2005 CD VAN DE DAG Genre: pubrock/retro/americana Elizabeth McQueen And The Firebrands Happy Doing What We're Doing Me My Records/distr. Rounder MMACD1021 Elvis Costello begon zijn loopbaan in Flip City, een pubrockbandje in het Engeland van de vroege jaren zeventig. Pubrock? Ja, de naam zegt het al. Live muziek in de lokale kroeg - een helaas weg kwijnend fenomeen. Achter de naam ging ook min of meer een genre schuil dat putte uit Amerikaanse rhythm blues en roots, maar zo Engels was als een pasteitje. Pubrock bracht helden voort als Graham Parker, Dr. Feelgood, Eddie and The Hot Rods, Squee ze, Nick Lowe en Dave Edmunds - de muziek was knisperend, compact en warmbloedig en draaide om songs, breaks en introo- tjes. Vorig jaar groeide zangeres Elizabeth McQueen uit Austin uit tot de sensatie op het Nederlandse americanafestival Blue High ways. Met haar spetterende en precieze begeleidingsband The Fi rebrands roept ze de Britse pubrock van dertig jaar terug tot leven. McQueens debuutplaat bevat bijna uitsluitend covers, maar ze kiest de juiste. Haar 'snik'-rijke stem brengt zelfs When I Write The Book van Rockpile tot leven. En we gaan plat voor de slidegitaar in You Ain't Nothing But Fine. BOEK VAN DE DAG 1 Pief Serfrcandr Genre: poëzie Piet Gerbrandy Drievuldig feilloos vals Uitg. Meulenhoff Prijs: 13,50 Goede poëzie laat zich moeilijk veroveren. Eist knersende aan dacht en concentratie. En dan, pas dan vouwt zich voor ons open wat de dichter heeft gezien. Dat moet toch een beetje het uitgangs punt zijn geweest van de dichter Piet Gerbrandy, die als criticus in De Volkskrant zeer begrijpelijk en helder schrijft maar de lezer in zijn bundel Drievuldig feilloos vals toch heel wat hoofdbrekens geeft met zinnen als 'Kerft mijn aambeeld ijzerberg/met snaarmes vet geharste darmen', van die zinnen waarbij het gewone volk de schrijver meteen verwijst naar een inrichting met koude afspuitin- gen en spanlakens. Maar wie doorzet in dit boek, valt een onwe reldse schoonheid toe. Zoals dat gedicht over die man met die bierfles die naar de 'bongerd' onder een vrouwenbloes kijkt en dat eigenlijk niet zou moeten doen, omdat ook die schoonheid als alle vlees vergaat. 'Ze is damp uit de hals van je ijskoud geopende bier fles.' KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 2 personen Een gerecht waarmee je het voorjaar naar binnen haalt. Hoe wel groene asperges vrijwel het gehele jaar door worden ver kocht rekenen we ze, evenals hun blanke zusters tot de voor jaarsgroenten omdat ze ons juist in het voorjaar beter smaken dan in welk ander jaargetijde ook. Ingrediënten 500 gram groene asper ges; zout; 150 gram champignons, middel groot; 2 borstfilets van (EKO)kip; witte peper uit de molen; vleugje kerriepoeder; 35 gram boter; 2 eetl. sherry,zo als manzanilla; 1 dl ge vogeltefond, uit potje; 1 dl kookroom; 1 doosje tuinkers Bereiding Spoel de asperges enkele malen in ruim koud water. Neem de houtige uiteinden (ca. 2 cm.) weg en schil de as perges indien dat nodig is. Leg de asperges tot aan het gebruik in ruim koud water (niet langer dan 3 uur). Maak de champignons schoon. Neem de doorgaans zanderige voetjes van de steeltjes af. Snijd de paddestoelen in niet al te dunne plakjes. Zet de asperges op in ruim ko kend water waaraan wat zout is toegevoegd. Laat de asperges 8 .minuten koken. Neem daarna de pan van de warmtebron en houd de asperges in het kook vocht warm. Laat ze vlak voor het opdienen even over een stuk keukenpapier rollen om ze droog te maken. Maak de borstfilets droog met keukenpapier en wrijf ze in met wat zout, peper en kerriepoe der. Verhit een bakpan en laat de boter smelten. Wacht tot het schuim grotendeels is wegge trokken. Bak, boven een ma tig hoog afgestelde warmte bron, de borstfilets in 10 minuten aan weerszijden goudbruin en gaar. Ver pak ze in aluminiumfo lie om ze te laten rusten (ca. 8 minuten) en warm te houden Voeg hierna de gesne den champignons aan de resterende bakboter toe. Laat ze onder re gelmatig omscheppen 3-4 minuten zachtjes bakken. Neem ze uit de pan en houd ze warm. Verwijder de resteren de bakboter uit de pan. Blus de pan met 1 deci liter en de sherry. Roer de aanzetsels van de bodem van de pan los en laat er even de kook over gaan. Schenk het vocht door een fijn zeefje in een (saus)pannetje met dikke bo dem. Breng het vocht opnieuw aan de kook en voeg gevogeltefond en kookroom toe. Laat alles zo lang zachtjes sudderen tot een licht gebonden saus is verkre gen. Proef de saus en voeg zout en/of peper naar smaak toe. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximumsnelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd, zoals op de Al tussen knooppunt Eemnes en knooppunt Hoevelaken en A16 tussen knooppunt Ridderstar en de grens Hazeldonk. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de Al7 bij Moerdijk, A29 bij Binnenmaas. Morgen: A4 bij Bergen op Zoom, A73 bij Venlo. Zondag: A2 bij Neerijnen, A7 bij Wognum. HET WEER door Jan Visser Aan de oostzijde van de IJslandse hogedrukblokkade stroomt dit weekeinde de koudste lucht van deze winter naar het zuiden. Bovendien ziet het er naar uit dat ook 'antivriesNederland' kortstondig met de kou te maken krijgt. In de nacht van zondag op maandag kan het onder een uitioper van de aftake lende IJslandse hogedrukzone plaatselijk streng (be neden -10) gaan vriezen. Hoewel qua drukverdeling niet vergelijkbaar roept de verlate vrieskou herinne ringen op aan begin maart 1971. Februari was toen een nauwelijks tot de verbeelding sprekende winter maand geweest, begin maart brak de winter uit. In De Bilt vroor het vier dagen op rij streng (4-7 maart: -11,8, -13,9, -11,6 en-13,6 graad) en in Wageningen werd met -18,7 graad een landelijk record bereikt. De regie van de maartwinter was in handen van een buitengewoon sterk luchtdrukmaximum. Op 1 maart Sep de barometer boven het Russische schier eiland Kola op tot 1060 hPa. Door drukstijgingen boven het Noordzeegebied wordt een langgerekte frontale wolkenband, die zich gistermiddag nog ten noorden van ons land bevond, naar het zuiden gedrukt. Na een vorstige nacht raakt het dan ook weer bewolkt en vooral vanavond kan er weer (natte) sneeuwvallen. De temperatuur komt in de middag uit op circa 3 graden, de noordoosten wind is matig en aan zee vrij krachtig. Zaterdag ne men de neerslagkansen af en de zon laat zich nu en dan zien. De wind waait uit het noordoosten en na hoofdzakelijk in het oosten en noordoosten lichte vorst komt het kwik 's middags uit op +2. Zondag kunnen er eerst enkele sneeuwbuien vallen en het is koud: in de nacht en ochtend vriest het plaatselijk matig, zondagmiddag haalt het kwik in het oosten het vriespunt wellicht niet. In de nacht naar maan dag zakt de temperatuur tot lokaal beneden -10 gra den. Een over ons land trekkende depressie veroor zaakte gisternacht en ochtend sneeuw. Op veel ilaatsen lag enige tijd 3 centimeter. Gistermiddag laarde het op. SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Frankrijk week 9 H 7] K. Parl|s y A dal berg V A dal berg V Alpe d'Huez 130 106 Les Arcs 150 85 Argentiere 300 75 Les Deux Alpes 120 50 Chamonix 300 75 Les Houches 140 75 Champagny 170 120 Meribel 177 88 Chamrousse 100 80 Praz sur Arly 175 65 Courchevel 177 128 Superdevoluy 75 48 -1 La Plagne 170 120 Val d'lsere 120 108 Verwachting voor morgen I! STRIPS DE RECHTER mr is paak. zo AAN? Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders6hdc.nl Tel.: 072 519 68 68 Fax: 072 519 68 69 Horizontaal: f 1. Plast heerlijk op de tong (8); 5. Zo wordt de kerk k gerestaureerd (8); 6. Afgenomen goed (4); 8. Steenhl1' met bedorven eigenschappen (4); 10. Gerechtsdienaf (5); 12. Siersteen van rondhout (5). L R Verticaal: i 1. Evenwel meer dan waar (6); 2. Beheerder uit Tanju (6); 3. Aan boord maakt hij er een keet van (5); 1 4. Gevleugelde olifant (5); 7. Twee puntjes voor ee|- ambtenaar zonder baan (5); 9. Enkelspel (4); 11. Hijjj veel te goed, daarom kom ik uit de kluis! (3). J Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Weids; 5. mir; 6. one; 8. eagle; 11. erg; 13. blo; 15. ka; 16. El 18. nv; 19. om; 20. un; 21. on; 23. ski; 25. el; 26. pok; 28. pal;Ul 29. Romeo; 32. tin; 33. ere; 34. soort. l Verticaal: 1. Wieg; 2. era; 3. dol; 4. sneb; 7. beknopt; 9. ges; 10. novelle; 14. In; 16. Ems; 17. tui; 22. no; 24. kim; 25. ea; 27. kris; 30. ono; 31. eer. ©lb n E novelle; (g, is; 28. p<y

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 24