Actief onthaasten tussen de koeien van Gstaad TOERISME Verslingerd aan het 2000 jaar oude Nijmegen imiliecampagne Duitsland jwel de Veluwe doet voorko- dat deze regio zo'n beetje gigen houtje campagne at in Duitsland, is niets min- Het Nederlands Bu voor Toerisme (en Con- nsen) heeft liefst 3,5 miljoen .3 uitgetrokken om Duitse rdlies - en dan vooral uit de .Istaten grenzend aan ons 1 - naar Nederland te krij- 'Urlaub in Sicht' heet de ipagne. Door de slechte zo- Y van 2004 kwamen er liefst ocent minder Oosterburen, deze maand tijdens een in Essen - waar alve de Veluwe vele andere ilerlandse regio's waren ver- [nwoordigd -werd de cam- Gie gelanceerd, waarbij de in Rijnland immens populaire sresentator, cabaretier, zan- »en inmiddels ook schrijver ld Stelter als 'ambassadeur' Eftrap verrichtte. Voor Stelter |s land al jarenlang dé va- Eieplek. Het NBTC werkt in sland ook samen met res- antketen Nordsee waarmee acties gericht op fami- >n kinderen worden ge- d. vrijdag 25 februari 2005 beeld van een poster die in wordt gebruikt. er 'veilig' dit na de koninklijke staats- in Nepal, kwalificeerde ialamiteitenfonds dit land nveilig'. Voor reizen gold ©genoemde 'dekkingsbe- ng' - zeg maar een 'nega- leisadvies'. Onlangs werd i&eperking weer opgehe- Dftewel: reizen die nu ge- worden, vallen weer on- 1 regels van het Calamitei- ids mocht de trip door ling oplaaiend geweld worden afgebroken. Het (ij wijst er wel op dat het be let inhoudt dat 'de veilig- bituatie structureel is ver- Verwezen wordt naar idviezen van het minis- buitenlandse zaken: iinbuza.nl Ier animo ir Curacao ao heeft vorig jaar circa lizend Nederlanders ontvangen dan in 2003, i.000 landgenoten het ei- (ezochten. Het gaat om jtlling van zo'n 2.9 procent, ïmen met vliegverbindin gen Nederland en Cura- butch Caribbean Airlines jsen Air Holland gingen ]- zou de belangrijkste jk voor de daling zijn. Ne- id blijft echter met een itandeel van 34 procent angrijkste bron voor het ie op Curasao. Tot grote tis stemt de daling ech- want nieuwe gasten ten het eiland. Zo groei- aantal toeristen uit Bel- 004 met een kleine der- :ent. De Duitse en Britse «varen goed voor stijgin- 1 respectievelijk 16.7 en :ent. antie-info Ierland ïrweegt binnenkort een e in Ierland door te 1, moet vandaag naar am of zondag naar Am- 11. In die twee plaatsèn- e Ierland Vakantiebeurs Rotterdam is dit initia- het Iers Verkeerbureau ld van 18.00 tot 21.00 inden in De Doelen, is het hele circus ver- 31 ir de RAI in Amsterdam, deuren van 9.30 tot ur open zijn. Entree 3 leren in achterhoek g erhoek claimt met het tomen van het derde t grootste skeelernet- M Ji ons land te hebben. 2nles in de buurt van Win- Jklaar zijn beschikt de Joek over 700 kilometer schaatsers op wieltjes. 30Aiaamde TOPS (Toeristi- pjerstappunten) begin- toutedelen, de afstan- tëren van 22 tot 38 km. Jte heeft een eigen fol- E j kaart en condities van rïpjlek plus bezienswaar- pen. Ze kosten 2,25 euro gJerkrijgbaar bij de VW's vwachterhoek.nl Grjtes zijn ook in het Duits Wie gaat naar Gstaad? Beroem de mensen met een dikke porte monnee, is de algemeen heer sende opvatting. Maar een ge woon Hollands gezinnetje in een simpele Fiat stationwagen blijkt zich 's zomers ook opperbest te kunnen vermaken in dit Zwitser se bergdorpje. Lekker relaxen bij voorbeeld in een paarden koetsje, maar ook doodsangsten uitstaan op de 'via ferrata' of tijdens een wilde raftingtocht op de rivier. door Hans van Alebeek „Rustig maar, Rebecca", bromt Christian (75) tegen zijn paard je. „Die auto's wachten wel." En inderdaad, iedereen op het smalle bergweggetje kijkt rustig toe hoe ons kleine koetsje naar de eerste de beste inham suk kelt om daar even in te parke ren zodat auto's en bussen kunnen passeren. Gehaaste fa milies met ADHD-kindjes moe ten dit tripje Lauenensee beslist niet doen. Die worden stapel gek, want trager dan een paard met kar op een bergpad bestaat niet. Maar wat is het ontspan nend en wat is het uitzicht schitterend: een smaragdgroen dal met een klein watertje op de voorgrond, majestueus omlijst door besneeuwde bergtoppen en een klaterende waterval in de verte. Volgens de overleve ring staan we nu zo'n beetje op het topje van Gods middelvin ger. Het verhaal wil namelijk dat Hij Himself de palm van zijn hand stevig in de Zwitserse Alpen neerzette en zo de mooie dalen rondom het dorpje Gstaad creëerde. Met zo'n helpend handje moet je wel wereldberoemd worden. Of waren het toch die talloze aardse sterren, koningen en be roemdheden die Gstaad op de wereldkaart hebben gezet? Feit is dat die als eersten het Zwit serse prutsdorpje ontdekten en tot fameuze hotspot maakten. Maar feit is ook dat je dat, zeker vergeleken met andere beroem de oorden als St. Moritz, Lech of Verbier, nauwelijks ziet. Gstaad is ondanks zijn status een redelijk authentiek berg dorpje gebleven met nog veel kleine hotels, oude gebouwen en smalle straatjes. Alleen aan de winkeltjes en bijvoorbeeld het protserige Palace-hotel - bijna een zusje van het Efteling- hotel - merk je dat de gasten hier net wat meer te verteren hebben. Ze kopen ook heel an dere souveniertjes. Horloges bijvoorbeeld, liefst heel dure, want je struikelt over de exclu sieve shops. Maar je kunt hier 's morgens ook nog steeds gewekt worden door een kudde Milka- koeien die met rammelende bellen naar hun Alpenweitje kuieren. Want in Gstaad en om streken wonen nog steeds zo'n 7.000 koeien en 500 boeren. En die boeren gewoon door. Ook als Formule 1 baas Bemi Ec- clestone zijn eigen hotel in Gstaad komt inspecteren of Ro ger Moore een weekendje komt uitwaaien. En gelukkig gaat het boer'nle- ven ook door als een Hollands gezinnetje zomers Gstaad komt ontdekken. Want het blijft leuk om zo'n koe met bel tegen te komen. Bijvoorbeeld tijdens een bergwandeling. We zijn per slot van rekening in Zwitser land. Eenmaal met de gondel boven op de Wispile (1911 me ter) verandert elk gezin spon taan in de familie Von Trapp uit 'The Sound of Music'. Het ligt aan die glooiend-groene wei des, - alweer - die koeien en na tuurlijk het adembenemende uitzicht: daar gaat iedereen van huppelen en zingen. Gelukkig is de route langs het informatieve Meteopad (met allerlei infopa nelen over het weer in de Al pen) ook voorzien van kinder en klautervermaak want recht- oe-rechtaan wandelen gaat on ze kids al snel vervelen. Adem benemend uitzicht of niet. Nee, dan de gondel naar de Rel- lerli-top (1829 meter). Die ein digt bij een heus funpark en daar wordt - in tegenstelling tot wandelen - geen enkel kind moe van. Wat wil je ook met al Uitzicht over het dorpje Saanen, met op de achtergrond nog net zichtbaar de start- en landingsbaan van het vliegveld Gstaad. Foto's: GPD dat lekkers op een hoopje: knal hard bergie-af rodelen, trampo linespringen, een klimwand be dwingen of in een skelter naar beneden donderen. Da's veel vetter, cooler, lauwer - of hoe het ook mag heten - dan wan delen ooit zal worden. Maar toch moeten ze daar ook deze dag weer aan geloven want denkend aan het vlakke Hol landse land moet hier natuur lijk optimaal genoten worden van de weidse doorkijkjes en oorverdovende stilte. Al stappend en met een pick nick in het vooruitzicht wordt het dan toch nog leuk. Je zoekt mooie stenen, vangt wat sprinkhanen, gaat even paal- werpen en vermaakt je met het mobieltje waarmee je ook leuk het geluid van koebellen kunt opnemen. En al die koeien- vlaaien - dampend vers van Milka - zijn een mooi excuus om op zijn Engels gelegiti meerd te kunnen vloeken: „Look: cow shit.!" En daar: „Nog meer shit." Zo'n inspan ning verdient een passende be loning: Talwarts mit dem Trot- tinett. Huh? Met de step bergie- af. Het is effe wennen - en op passen - maar heerlijk. Tandje erbij Kan er nog een tandje bij? Mak kelijk. Gstaad afficheert zich dan wel met de slogan 'Come up - Slow down' maar doet zijn uiterste best de familie niet te laten indutten. Wat te denken van een avontuurlijk ochtendje 'Klettersteigen', ter plekke beter bekend als 'Indiana Jones'? We weten niet precies wat ons te wachten staat, maar daar ko men we snel achter als gids/be geleider Simon fluks zijn Land- Rover naar de top van de Hom berg slingert. In no-time wordt de hele familie professioneel opgetuigd met helm, klimgor- del en kabels en kan de klauter- partij beginnen. Da's wel even slikken, want die begint meteen met een verticale klim van ze ker 25 meter langs een zogehe ten 'via ferrata': ijzeren treden met een staalkabel erlangs waar je continu aan gezekerd bent. Theoretisch kun je dus niet diep vallen. Maar dat voelt an ders als je kroost torenhoog bo ven je een weg zoekt langs ijs koude ijzers en gladde rotsen. Maar de kinderen zelf maken zich geen zorgen. „Mam, het uitzicht is hier geweldig", roept Sophie (11) van heel ver boven. „Ja, ja", klinkt het beneden wat benepen. „Let nou maar op wat je doet." Want de ouders vin den deze familieklim toch knap (in)spannend en gevaarlijk voor hun turven. Het lijkt wel of ze het voelen. „Mam, een tip", zegt Thom (8). „Je moet je voet steeds zo neerzetten, dan gaat het veel makkelijker." Maar ook zij worden stil als even later het tweede deel van de etappe op doemt: een tokkelbaan van ze ker vijftig meter lang, de diepte in. Een weg terug is er niet en dus storten jong en oud zich aan de katrol naar beneden. Thorn en Sophie moeten daar voor zelfs een stukje springen, maar vieren de overwinning van die kick met luid gegil. Etappe drie en vier zijn zo mo gelijk nog heftiger: weer steil omhoog en dan zeker 30 meter abseilen. Mams blijft wijselijk beneden. Als de rest veronge lukt, staat het in elk geval op de foto. Maar natuurlijk gebeurt dat niet, want Simon houdt al les goed in het snotje. En zoals bij heel deze helletocht volgt op elke onmogelijk geachte klim, oversteek of afdaling het genot van de overwinning. Op jezelf en die kale rots. Alle reden dus voor een familiale high-five want die Indiana Jones (Thorn: „Ze kunnen hem beter Spider- man noemen.") hebben we toch maar mooi getrotseerd. Even later schiet de schrik toch weer in de benen als op de weg terug, op een gewoon glibberig bergpaadje, Thom uitglijdt en voor onze ogen als een balletje de berghelling afrolt. Maar Si mon is er razendsnel bij, want anders hadden we hem bene den pas kunnen oprapen. 'Co- me up-Slow down' is vanaf dan ook ons motto. Maar niet voor lang want 's middags wacht ons nog een woest avontuur familie-raften op het riviertje de Saane. Simon is ook weer van de partij. Dit keer bevat zijn verkleedkist neopreen pakken, zwemvesten, jasjes en helmen. „Ik vind het nou al leuk", zegt Thom als hij stoer aangekleed is. Maar net als de rest wordt hij heel stil als de verplichte veiligheidsin structie wordt doorgenomen. Het lijkt wel of we de helse Styx moeten oversteken. „Hoofd omlaag, links roeien, rechts roeien, vooruit achteruit, kinde ren binnenboord." De com mando's tuimelen over elkaar heen en we moeten ook nog onthouden wat te doen als we overboord kieperen. „Ik schreeuw alles heel hard", waarschuwt Simon alvast. „Dat is niet omdat ik boos ben maar iedereen moet mij horen en de rivier maakt veel lawaai." We hebben nog geen meter ge varen en het is al spannend. Het eerste stukje is peanuts. Dobberen op een mooie Pink sterdag, zoiets. Maar de span ning neemt toe als we de nau we canyon naderen. Het kan dan wel een familietrip wezen, maar hoe houden we boot én kinderen in de gaten als we straks door die kolkende water massa moeten? Het lijkt of Si mon het aanvoelt. De kids wor den van de rand van de boot op de bodem gedirigeerd en de volwassenen krijgen te horen dat ze nu stevig aan de bak moeten want het Echte Werk komt eraan. Maar zonder ou derlijke zorgen is zo'n boot tochtje vooral dikke pret. We klotsen, botsen en peddelen ons breed lachend een slag in de rondte en komen voldaan bij de finish aan. Traag, hoog of nat. Het maakt ons niks meer uit. Ook dit ging weer Gstaad. FEITEN CIJFERS Gstaad en de buurdorpen Saa nen, Schönried en Saanenmö- ser presenteren zich graag als ideale familiebestemming voor in de zomer. In de vakantie maanden kunnen ouders hun kinderen onderbrengen in het Family-Park waar herders, bos wachters en andere professio nele begeleiders de kinderen (5- 14 jaar) bezig houden. Wie met het gezin op pad gaat, kan een van de vele bergwandelingen maken, gaan bergbeklimmen of raften. Die activiteiten worden verzorgd door het Alpinzen- trum Gstaad (www. alpinzentrumch) Om lekker mee te kunnen, moeten de kinderen zeker een jaar of acht zijn. De Indiana Jo nes klimtocht (drie tot vier uur) kost ongeveer 65 euro voor vol wassenen en 52 euro voor kin deren. Raften kost 59 euro per volwassene en 52 euro per kind. Bij diverse hotels zijn dit soort activiteiten overigens bij de prijs inbegrepen: onder andere het trendy Alpine Lodge hotel (www.alpinelodge.ch) en het exclusieve Steigenberger hotel in Saanen (www.gstaad-saan- en.steigenberger.ch). Dat laat ste hotel heeft in juli en augus tus ook een voordelig all-inclu sive aanbod voor kinderen (30 euro per kind per dag). Met de Gstaad all-inclusive- kaart kunnen gasten tijdens hun verblijf gratis met het openbaar vervoer van de MOB reizen, vijf keer een berglift ne men en gratis naar het zwem bad. Zo'n kaart kost 19 euro voor volwassenen: kinderen be talen 10 euro. Meer informatie: Gstaad Saan- enland Tourismus, tel. 00 41 33748 8181 en www.gstaad.ch. Voor algemene informatie over Zwitserland: Zwitserland Toe risme, tel. 00 800 100 200 30 www.MySwitzerland.com. Wandelen tussen de koeien. door Rob de Vries Nijmegen is een stad met een plezie rig imago: het ligt mooi aan de Waal, het is er gezellig, het is een stad met historie, er wonen mensen (zo'n dik ke 150.000) die wel weten hoe je van het leven moet genieten. Maar slechts 12 van alle Nederlanders weet dat het ook de oudste stad van ons land is. Tweeduizend jaar oud. Dat wordt tot en met 31 december gevierd, on der het motto 'verslingerd aan Nijme gen'. En verslingerd raken aan deze stad is echt niet zó moeilijk. Ooit werd Nijmegen beschouwd als het Rome van de Lage Landen. Dat was in de eeuwen nadat de Romei nen zich, in het jaar 5 na Christus, vestigden op de Hunnerberg in Nij megen, op een aantal heuvels aan de Waal. Ongeveer een eeuw later gaf de Romeinse keizer Trajananus de rond de legerplaats ontstane stad marktrecht en een nieuwe naam: Ul- pia Noviomagus Batavorum. En het was ook écht een stad: met monu mentale gebouwen, flathoog, in Ro meinse stijl, met tempels, badhuizen, amfitheaters, woonwijken, maar ook bruggen over de Waal. Dat was uniek voor de lage landen. En Nijmegen bleef uniek. Van het Ro meinse verleden is, behalve in mu sea, niets meer terug te vinden, van de latere historie - gelukkig - wèl. Op het Valkhof, de heuvel aan de voet van de Waalbrug, bouwde Keizer Ka- rel de Grote, die Nijmegen stadsrech ten gaf, er in de achtste eeuw een burcht met paleis-allure. Een paar eeuwen later, onder de Duitse keizer Frederik Barbarossa, werd het fort grondig verbouwd, maar het bleef het beeld Van de stad bepalen. Tot het eind van de 18de eeuw, toen de vroede vaderen van de stad beslo ten de burcht te slopen; het onder houd was ze te duur geworden. Wat op het Valkhof aan de Middeleeuwen herinnert is dus nog de Barbaros- saruïne, de Sint Nicolaaskapel er vlakbij, een minuscuul stukje stads muur, en het iets oostelijker, in het Hunnerpark gelegen Belvédère, een voormalige verdedigingstoren. Een sierlijk bouwwerk met een vrolijk vlaggetje erop, dat bezoekers die de stad over de Waalbrug naderen, haast toeroept: wees welkom! Donjon In Nijmegen vinden ze dat trouwens niet genoeg: er zijn plannen om de 'donjon' - de toren van de voormalige Valkhofburcht, die met zijn hoogte van 48 meter zes eeuwen lang het beeld van de stad domineerde - te herbouwen. Niet definitief en niet van steen, want de toren mag niet in 'historische bodem' verankerd wor den. Dus wordt het een steigercon structie, gewikkeld in beschilderd kaasdoek. Met middenin een lift en trappen, zodat iedereen die dat wil straks kan bekijken wat voor fraai uit zicht die donjon destijds opleverde. Er is even wat 'gedonjonder' met de vergunningen geweest, er moest geld voor het project op tafel komen, maar Lidy Klein Gunnewiek, de energieke en enthousiaste directeur van de Stichting Nijmegen 2000 jaar, is er ze- Het Waaggebouw in de binnenstad van Nijmegen. Foto: GPD/Roland de Bruin ker van dat de herbouw van de (tijde lijke) donjon dóórgaat. Dat wordt een duidelijke publiekstrekker, maar het uitgebreide feestprogramma biedt veel meer evenementen die dezelfde kwalificatie kunnen dragen. Of kónden dragen; want het feest is op de eerste januari al heel spectacu lair van start gegaan. Met een grote nieuwjaarsparty op het centrale Kei zer Karelplein. Mevrouw Klein Gun newiek kreeg gedaan dat dit belang rijke verkeersknooppunt (het plein heeft niet minder dan 7 afslagen!) een paar uur voor alle verkeer werd afge sloten; het werd daar letterlijk en fi guurlijk een knallend feest. En er gaat nog meer 'knallen': zoals de wijkenfestivals, waarbij alle tien stadsdelen om de drie weken 'aan de feest-beurt' komen. Verder zullen er onder meer activitei ten plaats vinden op plekken waar nooit eerder wat bijzonders is ge beurd. Zoals op 28 mei, 'aan de over kant, links van de spoorbrug', een groot Dance Event met 30 dj's, waar 25.000 bezoekers verwacht worden. Er is ook nog een aantal gratis con certen, een popconcert (met Ramm- stein!), in samenwerking met Mojo. „En op 31 december zorgen we ook nog eens voor een knallende afslui ting", belooft de directeur van Stich ting Nijmegen 2000 jaar. Wat minder knallend maar wel be langrijk is de spoedige verschijning van een boek, dat 'Nijmegen, ge schiedenis van de oudste stad van Nederland' heet. Hét standaardwerk, aldus Klein Gunnewiek, geschreven door wetenschappers van de Nij meegse Universiteit. Het boek bestaat uit drie delen, in totaal 1500 bladzij den. Het zal voor 75 euro in boekhan dels in Nijmegen en omgeving te koop zijn. Uiteraard is ook de VW Rijk van Nij megen volop bij het feestjaar betrok ken. Mevrouw Hanneline Adriaan- sens, adjunct-directeur, roemt het als „een feest voor en door Nijmegen, een feest dat lééft". Een feest, waarbij bezoekers uit andere contreien van harte uitgenodigd zijn gezellig aan te schuiven. Zoals op de landelijke Roze Zaterdag, die op 25 juni feestend Nij megen aandoet. Twee weken later, op 3 juli, zal de Romeinse Zondag, ook wel de nodige bezoekers trekken; 30.000 worden er verwacht. Miniaturen Voor mevrouw Adriaansens zelf is een nadrukkelijk hoogtepunt de ope ning, eind augustus, van een exposi tie in museum Het Valkhof van de 'belangrijkste artistieke zonen uit de Nijmeegse geschiedenis', de gebroe ders Van Limburg, die rond 1400 met hun geschilderde miniaturen be roemd werden. Miniaturen, die veel vuldig gereproduceerd werden, maar de originelen waren en zijn zo be roemd dat de gebroeders ermee aan het Franse hof terechtkwamen; hun werk wordt onder meer in het fameu ze New Metropolitan-museum in New York. geëxposeerd. Maar vanzelfsprekend is er in Nijme gen nog heel veel meer te zien en te beleven, dat niet rechtstreeks aan het feestjaar gerelateerd is. Een bezoekje aan de majestueuze Waalkade bij voorbeeld, met z'n restaurants, cafe- tjes en het casino. Een wandeling door de stad: de Marikenstraat, een moderne winkelstraat in twee verdie pingen, die wel wat van de totter- damse 'koopgoot' heeft, de mote Markt met z'n fraaie Noordwand waarmee de troosteloze Hema- en V &D-gevels aan de overkant wel hevig contrasteren, het Kronenburgpark, het stadhuis, het Waaggebouw, de markante Sint Stevenskerk uit de 13de eeuw, de knusse Lange Hezel- straat, de oudste winkelstraat van ons land. En ook dit jaar, van 19 tot en met 22 juli, is er natuurlijk weer de wandelvierdaagse. Het festijn dat door Nederlanders het éérst ge noemd wordt als je ze vraagt waar ze bij 'Nijmegen' aan denken. Meer informatie over Nijmegens feest jaar is te verkrijgen bij de VVV Rijk van Nijmegen, Keizer Karelplein 2, 6511 NC Nijmegen, tel. 0900 11223 44. En op www.vvvnijme- gen.nl, www.dekeizerterijk.nl en www. n ijmegen2000. nl. ledereen op de via ferrata is gezekerd, maar daardoor is de steile klim niet minder spannend.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21