Wie 50 wordt mag voor niks naar binnen HISWA Halve eeuw dobberen op economisch tij HISWA oonprins jent jarige jtenshow Bescherming teak De Stille Scoop Vaarposities Stoere Lobster-boat Bolle kuiptent Perfect zeilen vrijdag 25 februari 2005 O Willem-Alexander opent naart 2005 de 50ste His- Amsterdam Rai. Na de ële openingshandeling t de Prins van Oranje ;eleid over de tentoon- ig. De Hiswa toont de e ontwikkelingen op het d van de watersport, is de opening worden de Award en de Boot van ar bekendgemaakt. De Award is de prijs voor eest innovatieve pro- iat op de beurs getoond Voor de titel Boot van lar nomineerde de jury stdagen in oktober drie )ten en drie motorboten, /an komen één zeilboot |n motorboot in aanmer- voor de eretitel Hiswa yan het Jaar 2005. 12005, van 1 t/m 6 t in het Rai-complex in erdam. Open dinsdag, sdag, zaterdag en zon- an 10-18 uur, donderdag jdag 10-22 uur. Toegang 3 euro, 65-plussers en jen van 4 tot en met 15 etalen 9 euro. Meer in- _ltie: www.hiswa.nl door Maarten van de Rakt De Hiswa maakt zich op voor een feestje. De watersportbeurs die op 1 maart van start gaat, wordt 50 jaar. Reden voor wat extraatjes, zoals een prijsvraag rond BN'ers en hun bootjes. Een ludieke verjaardagactie mag ui teraard niet ontbreken, ledereen die in de beursweek 50 jaar oud wordt, mag voor niks naar bin nen. Maar wel pas nadat-ie zich heeft gelegitimeerd. Tuurlijk moet zo'n 50ste Hiswa worden geopend door iemand die wat heeft met water. Dus is prins Willem-Alexander een lo gische keus. Hij geeft dinsdag op de hoofdsteiger in de Eu ropahal het startschot van de watersportbeurs, die zes dagen duurt. De hoofdsteiger is weer het epi centrum van de Rai. Aan de 175 meter lange steiger 'liggen' zes tig boten van meer dan 9 meter. In het oog zal zeker de Victoire 51 springen, het grootste zeil jacht op de beurs. En het groot ste jacht dat Victoire Jacht bouw, voor de 50ste maal van de partij in Amsterdam, ooit construeerde. Het klassieke schip wordt bij de start van de Hiswa meteen gedoopt. Het grootste motorjacht is met 18,50 meter de Atlantic 60 Hard Top van Holland Boat. De At lantic 60 was al eerder te zien op de Hiswa te Water. Maar de- Boten In vele soorten en maten, van sloepen tot motorboten, net als op deze archieffoto uit 2004. Foto: GPD ze versie heeft een elektrisch schuifdak dat over een lengte van anderhalve meter openge schoven kan worden. In het in terieur vinden we veel bamboe, graniet en aluminium. Voor de doorsnee bezoeker is dit vaar tuig niet weggelegd. Het moet anderhalf miljoen euro kosten, inclusief onder meer vaatwas ser, wasmachine en platte tVs. Honderden nieuwe boten, dui zenden accessoires heeft de Hiswa traditiegetrouw in petto. Alles voor op en rond het water komt aan bod. Liefhebbers van open zeilboten, catamarans, sportboten en opblaasboten vinden een gevarieerd scala. Ze zullen zien dat het aanbod aan sloepen nog verder doorgroeit. Een mijlpaal als de 50ste editie schreeuwt om iets speciaals. Bekende Nederlanders is ge- Blinkend koper. Foto: GPD vraagd om hun boot tentoon te stellen. Dus zien we in het pa viljoen, dat de naam Passion for Boats heeft gekregen, de boten van onder meer Maarten Span- jer, Joop Braakhekke, Rijk de Gooijer, Jos Verstappen, Gerard Joling en Jan des Bouvrie - had die niet een sloep getekend? Het is letterlijk raden aan wie de boten toebehoren. De win naar wint een cruise voor twee personen in de Caraïben. Eén combinatie geeft de Hiswa al vast cadeau: de Alfa Romeo- boot waar Huub Stapel een oogje op heeft. Nieuw dit jaar is het 'kennisei land'. De Duitse firma Von der Linden werkt samen met twee studententeams aan het ont werp, de bouw en afbouw van een kunststof vlet en een hou ten boot. Dagelijkse lezingen moeten zowel historici als po tentiële scheepsbouwers inte resseren. In het kenniseiland is het vertrouwde 'zeehistorische paviljoen' geïntegreerd. Ook het nieuwe 'mrlieupaviljoen' dat de spot richt op milieuwetgeving, maakt daar deel van uit. Jachthavenbedrijf Bouwmees ter heeft de kar getrokken voor het 'klassiek- en restauratiepa viljoen'. In de Amstelhal komen uiteenlopende watersportbe drijven bij elkaar om hun ken nis, producten en technieken te tonen op het gebied van bouw, onderhoud en restauratie van oude en nieuwe schepen. Compleet opgekalefaterde old timers zijn de kroonjuwelen van dit paviljoen zoals de Störe- brö uit 1950. Een deel van de zeilboten in de Europahal tijdens de Hiswa 1962. Foto: GPD 212.000 man/vrouwzijn hoogtepunt. De show worstelt een beetje met de for mule. De splitsing in twee aparte exposi ties, dus zeilboten en motorboten uit el kaar gehaald, is geen succes. De Hiswa te Water, die debuteerde in 1978, is wel een blijvertje. Begin jaren '80 stokt de groei van de wa tersportmarkt. De exposanten kijken de kat uit de boom en komen niet met veel nieuws. Alleen de zeilplankenbranche flo reert. Om de malaise de kop in te drukken verbreedt de Hiswa-vereniging het front. Niet alleen boten en toebehoren maar ook producten voor bergsporters, zweefvlie gers en sportvissers zijn welkom. Net als andere consumentenbeurzen heeft ook de Hiswa in de jaren '90 last van een drastisch teruglopende publieke belang stelling. Maar het tij lijkt weer gekeerd. Na het terugschroeven van de lengte -van de gebruikelijke 9 naar 6 dagen- zit de beurs weer in de plus. Vorig jaar passeerden 77.013 watersportliefhebbers de kassa. Een stijging van tien procent. „Een mooi nieuw begin op weg naar het volgende jubile um", meent de belangenclub. Watersport in jaren 1932; Zuiderzee wordt IJsselmeer 1934; Eerste Sneekweek 1937: Prinses Juliana en prins Bernhard ontvangen motorjacht Piet Hein als hu welijksgeschenk 1941: Half Nederland voor watersport ver boden gebied 1951: Coen Gülscher en Uus van Essen ontwerpen de Flying Dutchman. 1958: Prinses Beatrix krijgt De Groeap Draeck voor haar 18de verjaardag.^ 1967: Vier wereldrecords voor speedboot piloot Herman Lieven 1968: Olympisch goud voor Jan Wienese in de skiff 1971:10.000ste drenkeling gered door de reddingsmaatschappij 1975: Eerste Sail Amsterdam 1978: Connie van Rietschoten wint de Whitbread-race 1984: Surfer Stephan van den Berg wint goud op de Olympische Spelen 1987: Eerste nummer tijdschrift Zeilen 1995: Replica VOC-schip Batavia te water gelaten 1996: Holland Acht wint goud in Atlanta 2004: Royal Huisman bouwt de Athena, grootste particuliere zeiljacht ooit. (Bron: Scheepvaartmuseum) door Maarten van de Rakt Het is een hele mond vol, de Nederlandsche Vereeniging voor Handel en Industrie op het Gebied van Scheepsbouw en Watersport. De afkorting Hiswa betekent botenbeurs. De 50ste staat voor de deur. Op het economisch tij dobbert de Hiswa al 50 jaar mee. Soms zijn de baren woelig, dan weer is het vaarwater kalm en be daard. Overeind gebleven is de reeds in 1933 geformuleerde doelstelling van de Amsterdamse beurs: „Eenerzijds den wa tersportbeoefenaar erop te wijzen wat hun nog ontbreekt, den weg aan te geven om de sport intenser, beter, op genotgevender wijze te beoefenen, anderzijds den nog- niet-watersporter te laten zien, wat hij mist, welke geneugten de watersport hem zou kunnen verschaffen". Op 16 april 1932 richt een aantal bootbou wers en handelaren de Nederlandsche Vereeniging voor Handel en Industrie op het Gebied van Scheepsbouw en Water sport op. Een lange naam waaruit de af korting Hiswa is te destilleren. De belan genvereniging gaat fluks aan de slag. De eerste tentoonstelling in de oude Rai opent de deur op 31 maart 1933. De toenmalige voorzitter van de Hiswa omschrijft de expo „als vast punt om zich aan vast te klem men in dezen bewogen tijd". Het is wat improviseren. Voor sommige schepen moeten de ruiten uit het dak om de mast top kwijt te kunnen. De show trekt 17.000 bezoekers. De eerste jaren schommelt het aantal boten rond de dertig, en een kaartje kost vijftig cent. Met ups en downs, zoals een onderbreking door de Tweede Wereldoorlog, gaat de tentoonstelling voort. In de jaren '50 wij ken botenbouwers uit naar buitenlandse shows. Ze klagen steen en been over de weeldebelasting die de regering oplegde over luxe artikelen, van kerstverlichting tot boten. Het geld was bedoeld voor de we deropbouw. In 1956 gaat de belasting de prullenbak in en kan de Hiswa weer ver der. De bezoekers zien daarna een toena me van polyester boten. Explosief groeit de Hiswa in de jaren '60. De combinatie met de Kampeer- en Cara vantentoonstelling Goed Kamp van de ANWB draagt een steentje bij, evenals de bouw van de nieuwe Rai. Bijna 200.000 be zoekers gaan in 1962 bootjes, tentjes en caravannetjes kijken bij de 230 standhou ders. Na drie jaar stopt de samenwerking weer. Rond 1970 bereikt de Hiswa met een publieke belangstelling die oploopt tot Teak-O-Bello Geen schimmels en zwar te plekken meer. Epifanes introduceert op de Hiswa een watergedragen be schermingsmiddel voor teak en ander hardhout. Teak-O-Bello kent een milieuvriendelijke formu le, die niet alleen het teak beschermt maar ook voor langere tijd vergrijzing voorkomt. In elk geval langer dan oplosmiddel- houdende teakolies. Ook fijn: Teak-O-Bello tast de kitnaden in teakdekken niet aan. Een blik van een liter kost 29,50 euro. www.epifanes.nl jn je ruimte in een compacte elektrische motorboot? De I ontwerper Joubert Nivelt heeft zijn hersens gepijnigd. Met t zoals blijkt uit de verschijning van De Stille Scoop op de De grote truc: de motor hangt eronder en zit niet binnen in it. Zo biedt De Stille Scoop met 4,60 meter lengte toch plaats ven personen. Bovendien is de motor draaibaar waardoor it vlot is te manoeuvreren. .Aantrekkelijk geprijsd, onder- irm, milieuvriendelijk en een prima boot voor nieuwkomers ratersport", concludeert de Hiswa Award-jury. Wat moet-ie >1 kosten? Vanaf 12.750 euro. lestilleboot.nl Lengers speelt een nieuwe Italiaanse troef uit: De Mochi 51' Dolphin. Plusminus 16 meter lang en 5 meter breed meet dit klassieke stoere ont werp van een zogeheten Lob- ster-boat. Hij nodigt uit om met goede vrienden erop uit te trekken. De indeling: royale cockpit, salon met airco, eige naarshut, gastenhut, twee badkamers en een beman ningshut. Plus een keukentje met granieten aanrecht, twee spoelbakken, koelkast met vriezer en kookplaat. Nou ja, keukentje? Op het achterdek treffen we een in hoogte ver stelbaar zonnebed. Uit de hy draulisch te openen garage kan de bijboot naar buiten getoverd worden. Aan power geen gebrek, dankzij de 2x 800 pk motoren van MAN. De prijs is navenant: 920.000. www.lengersyachting.nl Om als waterscooter de titel Boot van het Jaar in de wacht te slepen, moet je van goede huize komen. Jet Marivent toont op de Hiswa de Sea.Doo 3D. „De eerste waterscooter met meerdere vaarervaringen door de vijf verschillende vaarposities zoals Moto, Kart en Shoq", meldt het bedrijf. De prijs van Boating Magazine volgt kort op een andere onder scheiding. Men's Health zet de Sea.Doo 3D op de twee de plaats in de 'tech'-top- 100. De prijs: 7990 euro. www.jetsmarivent.com 1 kenden tot nu toe steevast een hoekige vorm. Gaastra rigoureus verandering in. De tent is gemaakt van wa- nylon en heeft diverse bevestigingspunten voor de reling, luchtkamers aan de voorzijde geven de kuiptent de boog- voor een gevoel van ruimte en meer be- aan boord", onderbouwt de jury de nominatie „Pluspunten zijn ook het mooie design en de tent in verschillende maten en types leverbaar is." kost 239,95 euro. Bij C-Yacht moet de klant zich wel koning voelen. Na klantenpan els en brainstorm-ses- sies is een schip uit de bus gekomen dat hele maal is afgestemd op diens wensen: de C- Yacht 12.50. Dat moet het nieuwe vlaggen schip worden. Doordat het schip helemaal zelf gebouwd wordt op de werf in Heerenveen, kan goed worden inge speeld op deze wensen. Bij de C-Yacht is naast luxe, ruimte en comfort veel aandacht besteed aan de perfecte zeilei genschappen. Ook met zijn tweeën is het zeil schip goed te hanteren. Het vlaggenschip komt op 273.000 euro. www.c-yacht.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19