Fietser denkt na over het leven en zingt Michelin: band zonder lucht over 10 jaar te koop Ruimte-Golf pluspunt van Volkswagen Citroen laat 'grande routière' terugkeren Onderzoek Nederland fietsland AUTO HEEMSKERK SO jaar wordt ag voor niks e Rai binnen iuwe Porsche et Cayman jgart - De Duitse sportwa- Ibrikant Porsche introdu- |dit jaar een nieuw model, imd Cayman. Deze wagen lljia motorvermogen en prijs lidden houden tussen de jer en de 911 Carrera. Het l^f geeft verder geen bijzon- iden, ook niet over de pro elocatie. Mogelijk vindt de jctie plaats bij het Finse Valmet, dat sinds 1997 al maakt en ook auto's t voor het Zweedse Saab. te nieuwe ibladen idam - Twee weken gele- ïrscheen het eerste num- Auto Review, een tweewekelijks autoblad Nederlandse en Vlaam- ct. Het magazine met rtoplage van 160.000 flaren, werkt samen met ftse uitgever Bauer Ver- tgever van onder meer ïitung. •najaar ligt er nóg een in de winkel, te Nederlandse versie ■ito Motor und Sport. %en Nederlandse redactie inhoud samen, maar j dit blad wordt uiteraard aar gebruikgemaakt van luws en de expertise van |tse moedereditie. li A3 met »t open dak n - Audi levert zijn A3 lack als 'open sky auto', jzen panoramadak met pervlak van meer dan Ive vierkante meter, laat {aal zoveel daglicht bin- j een gewoon schuif/kan- jHet buitenpaneel, van pt achterruit, is gemaakt Is. Het systeem kost 2180 LENDER IRI 2005 ferzamelaarsbeurs, jtotterdam. przamelbeurs.org t redactie Weg Wiel, I07, 2003 PA Haarlem, hail: hdwegenwlel@hdc.nl Iging onder verantwoording {treffende organisatie. De uit liet verantwoordelijk voor af- jen of gewijzigde data. öatste informatie: bel het ver- jefoonnummer of ga naar het Ide internetadres. vrijdag 2$ FEBRUARI 2005 redactie: Peter Lodewijks amsterdam/anp - Meer dan 90 procent van de Nederlanders fietst regelmatig en eenderde stapt zelfs dagelijks op het sta len ros. Dat blijkt uit een onder zoek van TNS NIPO in opdracht van fietsenfabrikant Gazelle on der 1200 Nederlanders van 16 jaar en ouder. De meerderheid gebruikt de fiets om boodschappen te doen (65 procent) of gewoon voor de ontspanning (54 procent). 34 procent pakt de fiets naar het werk. Het meest gebruikte fiets- tempo is de regelmatige vaste tred (54 procent). Bijna een op de drie doet het op zijn gemakje en 9 procent haalt de rest graag in en fietst meestal hard en ge haast. De meeste huishoudens heb ben een of meer fietsen in de schuur, het huis of buiten staan. Een op de vier gezinnen heeft twee fietsen, bijna de helft heeft tussen de drie en vijf fiet sen en bij een op de zes huis houdens staan zelfs zes fietsen of meer. Een favoriete bezigheid tijdens het fietsen is voor meer dan de helft „eens diep nadenken over het leven", 7 procent zingt re gelmatig en 2 procent praat hardop tegen zichzelf. Een op de tien fietsers fietst hand in hand als hij of zij verliefd is. En ook een op de tien stapt wel eens op het rijwiel met een glaasje te veel op. De grootste ergernis van een fietser is de automobilist die door rood rijdt (87 procent), ge volgd door de automobilist die door een plas rijdt en de fietser een nat pak bezorgt (86 pro cent). Irritant zijn verder fiet sers die door rood rijden (79 procent), fietsers die snijden (78 procent) en gladde wegen (72 procent). Vrouwen fietsen vaker dan mannen, maar mannen fietsen wel langere afstanden. Mannen zijn volgens de onderzoekers vaker een gevaar op de weg: 29 procent fietst regelmatig zonder handen aan het stuur tegenover 11 procent van de vrouwen. Bo vendien rijden ze (29 procent) vaker door rood dan vrouwen (16 procent). Mannen zijn wel goedkoper in het onderhoud: 87 procent plakt een lekke band zelf tegenover 20 procent van de vrouwen. Weg Wiel is ook zeer geschikt voor twee- wielers! Ook de tweede innovatie, Mi chelin Tweel, kan niet lek ra ken. De naam, een samentrek king van het engelse 'tire' (band) en 'wheel' (wiel), geeft aan dat er in plaats van een band én een wiel nu sprake is van één geheel: een serie flexi bele spaken met een rubberen loopvlak en een velg. Tweel heeft een zeer hoge weerstand en daarbij is de montage een stuk gemakkelijker. Deze vin ding is bedoeld voor voertuigen met smalle banden, zoals rol stoelen, maar ook voor kleine grondverzetmachines en be paalde militaire voertuigen. De derde blik in de toekomst is het Michelin Active Wheel. Dit is een wiel met een eigen aan drijving en een eigen, actieve ophanging. Een auto met deze wielen heeft geen versnellings bak, koppeling, differentieel, stabilisator en overbrengingsas meer nodig. De automobilist kan bovendien zelf de keuze maken tussen 2- of 4-wielaan- drijving. Het actieve wiel is ont wikkeld voor elektrische auto's op accu's of brandstofcellen. 11 van der Steen gen komt half maart ruimtelijke versie van iucces Golf. Het is een nwinst. En maar weinig dan een gewone Golf. gek gaan als de Plus ker wordt. r die hem oneerbiedig >5+ noemen. De hoog eken VW Golf heet Plus, 's eigenlijk een prima (ant hij biedt eigenlijk aar pluspunten. Maar beetje zwaarder wel, en je duurder hij kost 700 er dan een gewone 5- >lf. s rechtstreeks afgeleid olf, maar eigenlijk nog de Seat Altea. De rijei- >pen zijn heel goed en einig af van die van beeld(en). Hij beweegt, zeggen, wat 'statiger' :rt wat vriendelijker swone Golf. Ook de ïechanische stuurbe- ng valt niet uit de toon. jen over de motorkap li beetje denken aan de 307. De hoge flanklijn iet als de bolle daklijn, jt een grote klep met pek weglopende ach- met daarin ronde, ipen, die eigenlijk dio- Bij ingeschakeld licht te rood, een snufje ge lde top-VW Phaeton. Mus heeft aanzienlijk jnte en praktische theid dan de gewone nstap is voor 7,5 een- De Golf Plus heeft veel gemeen met de Golf maar ook met de Seat Altea. Foto: Pon timeter hoger, achter zelfs 8,5 centimeter. En veel mensen vinden dat uiterst prettig, ook niet-65-plussers. De hoge deu ren maken de instap extra mak kelijk. De achterbank herbergt een hoop Duitse magie. Hij is in zeven standen verschuifbaar - links en rechts afzonderlijk- en dat leidt tot enorme beenruim te. Of een fantastische koffer die varieert van 395 tot 505 liter. Een deel zit verborgen onder een bodemplaat die ter hoogte van de tildrempel boven een groot opbergvak zweeft. Op die plaat zitten flappen om de laad vloer bij omgeklapte achter bank volkomen vlak te kunnen maken. De Golf Plus telt in to taal ruim 40 bergvakken, waar van vier in het plafond en een flinke bak onder de passagiers stoel. De Plus heeft verder acht ronde ventilatieroosters, die de lucht stroom allemaal afzonderlijk kunnen regelen. De giga-wis- sers bewegen een tikje vreemd vanuit het midden uit elkaar, maar worden niet zoals bij de Seat Altea in de voorstijlen op geborgen. Het zicht rondom is niet helemaal wat het moet zijn. Men zit lekker hoog, maar rechts en links naar voren zit de triangel van de stijlen behoor lijk in de weg. Hetzelfde geldt voor de wel erg brede midden stijl. De Golf beleefde in Nederland zijn topjaar in 1999. Het merk gleed sindsdien bij ons wat weg en staat nu op vierde plek op de door Opel aangevoerde rang lijst. Toch verloor Opel klanten en won VW er. De hatchback is heer en meester geworden in de middenklasse en 1 op de 4 auto's zijn vandaag mpv-achtig. Renault boorde met zijn Scènic dat segment aan in de midden klasse en VW gaat daar, naast de Tour an, vanaf 3 maart de Golf Plus aan toevoegen. Van de ongeveer 20.000 Golfs die dit jaar voor Nederland voorzien zijn zal circa de helft een Plus zijn, verwacht een voorzichtige importeur Pon. „De Golf Plus zal vooral voor 50-plussers een alternatief zijn voor de mpv." De Golf Plus gaat concurreren met auto's als de Renault Scè nic, Ford C-Max en Mercedes A in een segment waar in Europa rond vijf miljoen auto's ver kocht worden. Van de 530.000 Golfjes die VW dit jaar gaat pro duceren zal een groeiend deel Plus gaan heten, zoveel is zeker. Volgend jaar komt er ook weer een Golf Variant. Al lijkt die minder nodig na het zien van deze prima Plus. De Golf Plus 1.4 kost 19.995 eu ro, de 1.6 FSi is drie müle duur der, maar er komt ook nog een wat tammere 1.6 motor die straks een paar mille minder zal kosten. De 1.9 TDi (komende zomer volgt de wat makkere dieselversie) mag mee voor 26.430 euro. Deutsche Telekom rijdt op aardgas utrecht/gpd - Deutsche Tele kom heeft 30 Mercedes-Benz Sprinters met aardgasaandrij ving in gebruik genomen. Op langere termijn wil de Duitse overheidsdienst tien procent van de vloot met alternatieve aandrijvingen uitrusten. Het onderzoekscentrum in Mann heim kon met de Mercedes- Benz Sprinter op aardgas een actieradius van zo'n 400 kilo meter verwezenlijken. (advertentie) 33 JAAR NISSAN DEALER leiden: LAMMENSCHANSWEG 128. 2321 HX. TEL.: 071-531 0 roelofarendsveen: ALKEMADELAAN 1. 2371 EX. TEL.: 071-33 www.autoheemskerk.com De Salon van Genève, die begin maart wordt gehouden, bestaat een eeuw. Als trouwe deelnemer levert Peugeot een bijdrage aan deze mijlpaal door één van de meest legendarische Peugeot- modellen te tonen: de 402 An- dreau. In 1936 werden er van dit prototype vijf exemplaren ge bouwd door de gerenommeerde ingenieur in de luchtgeleiding, Jean Andreau, die van Peugeot de opdracht had gekregen om zijn kennis toe te passen op de 402. De verticale staartvin speel de een belangrijke rol bij de ba lans van de auto op hoge snel heid. Door de geringe luchtweer- stand lag de topsnelheid van de Andreau liefst 40 procent hoger dan van een 402 met normale carrosserie. Tevens verbruikte hij 30 procent minder benzine. De speciale Andreau-carrosserie is alleen als prototype gebouwd en nooit in het normale leverings programma opgenomen. Peu geot heeft wel veel geleerd van de technieken die in deze studie zijn toegepast en heeft die ken nis dankbaar gebruikt bij het ontwerpen van latere modellen. De 402 Andreau die in Genève wordt getoond, stond in 1936 op de Salon van Parijs en maakt te genwoordig deel uit van de col lectie van het museum van l'A- venture Peugeot in Sochaux. Foto: Peugeot Amsterdam - Een tijdlang heeft Citroën het zonder grote limou sine moeten doen, maar er staat er weer een klaar: de C6. Het eigenzinnige Franse merk imponeerde voorheen vriend en vijand met karakteristieke grote auto's als de DS, de CX en de meest recente, de XM. Voor al als stationwagon (break) wa ren het indrukwekkende ver schijningen. Maar nu komt er weer garen op de klos: op de autosalon begin maart in Genè ve staat bij het Franse merk de grote C6 in de schijnwerpers. In het najaar komt hij naar Ne derland, vooralsnog alleen als sedan of, zoals de Fransen zeg gen, berline. Citroën Nederland laat zich er niet over uit, maar ongetwijfeld volgt nog een break, traditioneel de meest succesvolle van de twee. De gestrekte C6 vertoont fami lietrekjes van de juist gelanceer de middenklasser C4, die over het algemeen goed is ontvan gen. Beide auto's nemen de ou de draad van eigenzinnigheid en karakter weer nadrukkelijk op. Op de eerste foto's lijkt de C6 een elegante 'grande routiè re', met aan de voorkant het forse, verchroomde merklogo double chevron als grille, en aan de achterkant typische boog vormige achterlichten. Van op zij doet de auto een beetje aan de grotere Audi's denken. De auto zal in elk geval beschik ken over geavanceerde techno- Met de C6 krijgt Citroën weer een gestrekte reisauto in de beste tradities van het merk. Foto: Citroën logische voorzieningen, waar onder in de voorruit afleesbare informatie (head-up display), actieve vering met variabele demping, waarschuwing bij het afwijken van de rijstrook (lane departure warning system uit de C4), meedraaiende xenon- koplampen, gelaagde zijruiten, tweevoudig gescheiden airco, parkeersensoren vóór en achter en een elektrisch bediende par- keerrem. Bij hogere snelheden komt automatisch een spoiler tevoorschijn. Er zal keuze zijn uit een 2.7 liter V6 HDi dieselmotor met 208 pk met roetfilter en een 3.0 liter V6 benzinemotor met 215 pk. Bei de motoren worden gekoppeld aan een 6-traps automaat. Volgens de fabrikant „onder scheidt de Citroën C6 zich in al le opzichten van modellen die op dit moment het referentie punt zijn in het topsegment. Hij heeft de noodzakelijke kwalitei ten van een auto uit de top van het gamma: elegantie, raffine ment en allure. Citroën voegt daaraan zijn eigen expertise toe en combineert deze met de fac tor emotie én geavanceerde technologie". Dat klinkt goed. Wat de C6 gaat kosten is nog niet bekend. door Peter Lodewijks drunen - Michelin werpt een blik in de toekomst Maar wel een realistische blik, want drie nieuwe ontwikkelingen zullen volgens het bandenmerk het rij den in de nabije toekomst aan zienlijk veranderen. Bandenfabrikanten zijn altijd I bezig hun product te verbete- I ren. En dat is maar goed ook I want de banden vormen het enige contact van de auto met de weg en zijn dus uiterst be langrijk. Inmiddels is de kwali teit zó verbeterd dat lekke ban den steeds minder voorkomen en daardoor is het reservewiel langzaam aan het verdwijnen. Maar de perfecte band is er nog altijd niet al komen diverse op lossingen wel in de buurt. Op duurdere sportwagens worden al steeds vaker zogeheten run flat-banden gemonteerd. Daar op kan nog een heel eind wor den doorgereden als er een lek optreedt. De volgende stap is een band die niet meer lek kan raken. Michelin experimenteert Banden zonder lucht: links de Airless en rechts de Tweel. Foto's: A/lichelin die over een jaar of tien op de markt zullen komen. De eerste innovatie heet Miche lin Airless. De naam zegt het al, band zonder lucht. Deze be staat uit een radiale structuur waaromheen een rubberen loopvlak zit. Alleen dat rubber moet worden vernieuwd, als het na een bepaald aantal kilo meters is versleten. Het binnen werk is echter ontwikkeld om net zo lang mee te gaan als de auto. Met deze oplossing be hoort een lekke band tot het verleden. En... Michelin Airless constant met nieuwe structu ren en materialen om de rem weg, de rolweerstand en het ge luid te halveren, om de grip en de levensduur van banden te verbeteren. In dat licht presen teert de bandenfabrikant drie belangrijke nieuwe vindingen,

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17