Papieren leden die de deur niet uit willen REGIO Bak patat in pindaolie, niet verboden an blijft het knapperig Bang, breekbaar en blij vrijdag 25 februari 2005 VRAAG pvallend berichtje: één op de vijf patatbakkers misleidt de consu- doorte zeggen dat ze frituren in plantaardige olie, terwijl ze in iet gebruiken. En twee van de drie patatbakkers bakt zijn frieten, gt de Voedsel en Warenautoriteit (VWA) op grond van eigen on- »k. Patatkenner bij uitstek BERT PLANJER, die met zijn vrouw tot lar jaar gele- n in vet, u dat bekend oren? dat komt oor. Er zijn wat zaken it vet bakken. Op zich mag dat natuurlijk ook, het is niet verbo- het de oudere Leidenaars en ze zullen bijna allemaal zeggen de lekkerste patat van de stad bakte. In plantaardige olie ■aannemen? voor gebruikten we arachideolie. Pindaolie, dus eigenlijk ook ardig. Dat is een van de duurdere oliën. Die is kwalitatief goed ft ook nog eens een lange levensduur. Niet dat we met dat laat- ening hielden hoor, elke dag verversten we de olie weer. In elk leeft dat kennelijk geleid tot kwalitatief goede patat, als we ie- mogen geloven." 1ardige olie is beter voor de gezondheid dan vet. Was dat ook den om voor arachideolie te kiezen? Ie kenners hebben dat wel bewezen, maar wij hielden ons et mee bezig. Het ging ons om kwalitatief goede patat. Weet je t ook is met vet? Als frietjes afkoelen, op weg naar huis bijvoor- dan komt er een soort laagje omheen. Dat maakt het een stuk r lekker. Onze friet bleef knapperig." elf nog wel eens een frietje? zelden. Ik ga nooit de deur uit om een patatje te kopen. Wat ik heb meer dan vijftig jaar in de snackbar gewerkt. Ook thuis een patat. Maar als ik in een restaurant wat frietjes bij het eten an eet ik ze heus wel op." lerman Joustra foto: CPD COLOFON Leidsch Dagblad e ictie: T. Klem en H, de Wit ail: directie.hdcuz@hdc.nl Iredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan Brandenburg redactie.ld@hdc.nl DDR aat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Ktbus 54,2300 AB Leiden, lijden van de receptie zijn: en met donderdag 6.30 uur 18.30 -12.30 uur 071-5356415 6 ax 071-5 356 325 r( iten: overlijden, geboorte, jubilea nilieberichten, desgewenst met beelding, via www.hdcmedia.nl of milieberichten@nhd.hdc.nl. •mail: fax 072-5196696, tel. 072- etvERKOOP :a m.b.t.: 813661 023-s 150 543 5-6813677 Ihandel: 071-5 356 300 lus kunnen contact opnemen h 3636 1 5196800 n aling (acceptgiro) e alleen aut ine.) e p/j €216,90 ons een machtiging verstrekken n latisch afschrijven van het geld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel. 072-5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12,00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t.a.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leldschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. 'Behoud van de nog resterende natuur in de duinen en herstel van wat verloren is gegaan.' Dat is het doel van de in Leiden gevestigde stichting Duinbehoud. Directeur Mare Janssen (foto) wordt daarin gesteund door 1700 donateurs. Dat aantal is de laatste jaren vrij constant. Archieffoto: Dick Hogewoning Nederlanders zijn minder vaak lid van een vereniging. Actief lid zijn bij een organisatie verliest aan populariteit, zo concludeert het Sociaal Cultureel Planbureau na onderzoek. Grote uit zondering vormen natuur- en milieu organisaties, die tussen 1994 en 2003 juist een spectaculaire aanwas van le den registreerden. Het aantal leden en/of donateurs nam met 34 procent toe. Tegelijkertijd is het aantal actieve leden bij dit soort clubs juist mini maal: 4 procent. Regionale natuur- en milieuclubs laten hun licht schijnen op het ledenverloop binnen hun gele deren. Stichting Het Zuid-Hollands Land schap Bezit en beheert 3500 hectare na tuurgebied in de provincie. Zag het aantal leden ('contribuan ten') de afgelopen vijf jaar groeien van ruim 43.000 tot ruim 51.000. Werft leden via 'telemarketing' en via bonnen in het eigen magazine. Leden, ook wel 'beschermers' ge noemd, betalen jaarlijks 15,88 euro contributie en ondernemen verder geen activiteiten voor de stichting. „We vinden het wel leuk hoor, als mensen het tegen hun buren zeg gen." Er zijn 120 vrijwilligers. De meesten zijn actief in het bezoekers centrum in Rockanje. Het aantal vrijwilligers is de afgelopen jaren on geveer gelijk gebleven. Vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoude en om streken De regionale vereniging Vogelwerk groep Koudekerk/Hazerswoude e.o. is opgericht op 1 januari 1980 en heeft de bescherming van weide landschap tot doel. De 210 leden van de vogelwerkgroep spannen zich als vrijwilligers in om gruttonesten te beschermen tegen maaiende boeren en andere gevaren. Daarnaast doet de club aan 'agrarisch natuurbeheer' en worden regelmatig 'vogelzang cursussen' georganiseerd. „De laatste paar jaar stijgt het leden tal licht, daarvoor ging het heel hard", zegt voorzitter Bert van Eijk. In 1980 begon de vogelwerkgroep met elf leden; in 1991 was dat aantal gestegen tot 111. In 2001 werd de grens van 200 leden gepasseerd. „We doen veel in de buitenlucht, misschien dat dat aanspreekt", zegt Van Eijk. Evenveel leden Succulenta, afdeling Leiden Vereniging van liefhebbers van cac tussen en andere vetplanten. Leidenaar T. Hoekstra is sinds 'een jaar of tien, vijftien' secretaris en vol gens hem schommelt het aantal le den steeds rond de 23, voornamelijk mannen uit Leiden en omgeving. „Dan valt er weer eentje af, dan ko men er weer een paar bij." Aan ac tieve ledenwerving doet de club niet ('dat is moeilijk'), maar via de lande lijke afdeling melden mensen zich soms aan. Ook via de jaarlijkse cac- tussenbeurs in de Hortus die de club organiseert, 'wil het nog wel eens lukken'. Succulenta zou wel graag meer leden willen krijgen, want met meer leden en dus een groter budget zou de club vaker sprekers uit het buitenland kunnen uitnodigen, zegt Hoekstra. De Leidse afdeling houdt maande lijks een 'cactusledenvergadering' met dia's en een spreker. Stichting Duinbehoud Een in Leiden gevestigde organisatie die streeft naar 'behoud van de nog resterende natuur in de Nederlandse duinen en naar herstel van wat ver loren is gegaan'. Duinbehoud heeft 1700 donateurs. „Een vrij constant aantal", zegt een woordvoerster. „Het ene jaar zitten we er iets boven, dan weer iets daaronder." Uit onlangs gehouden onderzoek blijkt dat het merendeel van de do nateurs boven de veertig is. Dertig procent is zelfs boven de 65 jaar. Vereniging voor Natuur en Milieue ducatie, IVN, afdeling Leiden Vrijwilligers van de IVN organiseren onder meer natuurwandelingen, tentoonstellingen en cursussen. Mo menteel telt de club 119 actieve le den en 201 donateurs, in totaal 320 mensen. In 2003 bedroeg het totale aantal sympathisanten 350 en het jaar daarvoor 331. De steun is dus vrij constant. „Je kunt natuurlijk aan veel activitei ten deelnemen zonder lid te zijn", zegt secretaris Anneke Drijver. On der de leden en donateurs bevinden zich vrijwel geen jongeren. „Wel jongvolwassenen van in de twintig." De IVN organiseert ook activiteiten voor kinderen, zoals een maande lijkse natuurclub. „Daar doen de kinderen van onze leden bijvoor beeld aan mee." Minder leden Vereniging Natuurmonumenten in Nederland Beheert en onderhoudt 363 natuur gebieden in Nederland, organiseert wandelingen, geeft het blad Natuur behoud uit. Past niet in de trend van ledengroei. Verloor in 2003 ruim 30.000 leden. Het ledenaantal zakte van 946.000 naar 913.000 leden. Dat heeft, zo blijkt uit eigen onderzoek, vooral te maken met de economische reces sie. Het aantal vrijwilligers groeide wel. Tien jaar geleden waren er zeshon derd vrijwilligers, nu zijn het er 1700. Een verklaring heeft de vereniging daar niet voor. Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging (KNNV), af deling Leiden Natuurstudie staat centraal bij de 166 leden van deze club. Planten, vogels, mossen en paddestoelen zijn het onderwerp van lezingen en ex- „De afgelopen jaren hebben we veel leden verloren, maar de laatste tijd stabiliseert het aantal zich", zegt se cretaris Nettie Gorter. In haar hoog tijdagen had de vereniging 200 le den. „We hebben veel concurrentie van de IVN en de Vogelwerkgroep Koudekerk/Hazerswoude. Die heb ben heel wat leden en daardoor is het misschien wat minder noodza kelijk om bij ons ook lid te worden. Aan de andere kant: grote landelijke clubs als Natuurmonumenten en de Vereniging Waddenzee hebben ook leden verloren." Milieudefensie Leiden en omgeving Voert campagnes en acties voor een schoner milieu. Heeft landelijk 70.000 donateurs. De Leidse afdeling telt 'een stuk of zes, zeven' actieve leden, vertelt woordvoerder Jan-Willem van Leen- hoff. Toen hij tien jaar geleden bij de club betrokken raakte, was er nog een 'behoorlijk grote actieve groep'. „Ik denk dat mensen druk zijn met allerlei dingen en er geen tijd meer voor hebben of willen hebben. Er zijn veel mensen die met ons sym pathiseren, maar ze willen er niet de deur voor uit gaan. We proberen het wel, maar het is moeilijk om actieve leden te krijgen." Een actief lid doet bijvoorbeeld mee met de actie om mensen in super markten te informeren over gif op groenten en fruit. Janet van Dijk en Erna Straatsma TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Frq, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 13 tot 24 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van de ze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en ach tergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld be staan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Voor de voorstelling gaat hij een uurtje slapen, ge woon in de kleedkamer. Hij neemt altijd een veld bed mee. Na de voorstel ling eet hij een appel en praat met zijn publiek. „Conditie is belangrijk," zegt hij. Theo komt uit Limburg, Sittard om pre cies te zijn. Daarom gaan wij naar het concert van Gé Reinders in de Mu- zenhof in Leiderdorp. Zes kinderen en drie vol wassenen. Alleen Theo verstaat en spreekt de taal echt. Een experi ment. De kinderen twij felen een beetje aan het nut om mee te gaan. Kunnen ze het allemaal verstaan? Is het leuk? Het is wel een bijzondere gelegenheid. De man van onze vriendin komt uit Roermond, maar is an derhalf jaar geleden over leden. Op zijn begrafenis in het Groene Kerkje in Oegstgeest werd 'D'n ha- of van Gé Reinders ge draaid. Zo prachtig, maar op dat moment verwar rend voor Olivier, omdat hij dacht dat alleen Theo dat nummer kende. Als eép soort eerbetoon gaan we nu met zijn allen. Na een Bourgondisch maal en een kennisvraag van Theo over het prach tige 'Blaosmuziek. Met toeters en bellen een schoon verhaaltje vertel len', komen we in de stemming. We repeteren hardop: „Nummer 167 in de top 2000 van 2005. Het gaat hier om een echte Reindersklassieker. Zes jaar geleden geschre ven volgens hetzelfde principe als de soulklas- sieker 'Memphis Soul Stew' van King Curtis uit de jaren zestig." Zaterdagavond kwart over acht zitten we keu rig in de concertzaal van ons dorp. 'Braekbaar' is het titellied van zijn nieu we theaterprogramma 'Bang en blie tegelieker- tied. Bang omdet 't zo kint braeke, blie det 't ongebro^e is'. De kinde ren kijken we in de nek. We hebben alles onder controle. „Als je het niet allemaal verstaat, dan klopt dat", grapt Rein ders aan het begin. Het gaat bijna fout. Eerst ge fluister, daarna draaien de kinderen zich massaal om met de veelbeteken de blik: daar waren we al bang voor. Maar voordat ze kunnen uithaken, zit ten ze volop in het pro gramma. Reinders spreekt veel Limburgs, maar vertaalt het ook. We beginnen bij de ruis van de zee. Stampend met onze voeten en via de ge luiden van een branding die uit onze kelen moe ten komen, worden we Limburg ingetrokken. De vergankelijkheid van zandkastelen past goed in dit beeld. Charmant legt hij ons uit dat hier onze wortels beginnen. Het is gelukt. We doen allemaal mee. Niemand denkt nog aan die 'sjtom- me taal'. Voor ons staat een zan ger, een muzikant die zo echt is, die zo mooi zingt, zulke goede muzikanten naast zich heeft staan, dat je alleen maar kunt genieten. Met een tome loze energie zingt hij, praat hij, musiceert hij en laat ons horen dat zelfs de Michelinster van het Kasteeltje Hattem in Roermond heel breek- baar was. Zijn rimpels rond zijn ogen vertalen zijn gevoel. Zijn stem mingen teisteren de Randstad in prachtige golfbewegingen. Dat is ook nodig om duidelijk te maken dat de wereld niet moet afglijden van 'maakbaar nao braek baar.' Melancholisch wordt hij, als hij in 'Eine gek' verhaalt over het be sef dat slechts een terro rist een samenleving kan ontregelen. Zijn anekdo te over de Roermondse kermis ligt weer tegen het cabaret aan, terwijl het nummer 'Dun draöd- je' een chansonnier van hem maakt. In de pauze geen last van onze experimentele kin deren. Ook de andere toeschouwers lijken de zelfde gepassioneerdheid aan de dag te leggen als zij. De sfeer in de zaal vindt Reinders erg be langrijk. Zijn muzikan ten, bassist Lucas Beu kers en gitarist Pieter Klaassen, voelen dat ook perfect aan. Als ze Rein ders, die met het grootste gemak achter de piano zit of een gitaar bespeelt, even rust gunnen, gaan ze knallend of ingetogen verder. Na de toegiften 'Dta| Ho- af en 'Blaosmuzier, die hij als slot uit de hoge hoed tovert, maakt de maestro voor de laatste keer gevoelig duidelijk: 'Het leven is een heel dun braekbaar draadje, een dubbeltje op zijn kant. Zo klein is het ver schil tussen heel eng en niets aan de hand'. „Eine sjonen aovend", zegt dit gemêleerde gezelschap. Verder geen commen taar. Saskia Stoelinga P.S. Voor de herkansing: 20 april Leidse Schouw burg, Gé Reinders Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc.nl 980, maandag 25 februari - Frans Sjardijn van Lugdunum stuit op de Roodenburgers peren en De Wetering. Uiteindelijk vond hij toch een gaatje. ,<d van de 2000 toeschouwers geloofde er nog in, maar Lugdu- ltt nog een onverwacht gelijkspel te halen: 2-2. hief Leidsch Dagblad 01 deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na I 2,50 (afdruk van 13 bij 18 In zwart wit) over te maken op gironummer lv. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van agblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan t van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. UIT DE ARCHIEVEN 1955, Vrijdag 25 Februari OEGSTGEEST - „Hij doet het hier goed en het spijt ons, dat hij derland moet terugkeren." Zo ongeveer luidt de mening, die de afdeling communicaties van de „General electrci Corpora- Utica in de Amerikaanse staat New York heeft over de 25-jari- Irik B. Hendriks uit Oegstgeest, wonende Warmonderweg 42, ifgelopen negen maanden onder suspiciën van het Bureau voor andse Werkzaamheden (FOA) voor „GE" werkzaam is geweest. die als radiomonteur in dienst is van het Marine Electronisch e Oegstgeest en daar straks, verrijkt met vele ervaringen, weer te keren, is op 13 Maart van het vorige jaar met het mari- Noordam naar de Verenigde Staten vertrokken om daar over- het zogenaamde „Work-Study-Training-Program" van de jaar lang te werken en te studeren.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13