REGIO Politiek wil Meerburg in polder houden Gebroken harten door transfer ngeren spreken zich uit tegen racisme ye jeugd heeft de toekomsthet jeugdplan niet Woningstichting wacht nog even met uitzetting R3 vetsloot nog et verkocht orlopig geen terpomp in aemerpark Ook weerzin bij raadsleden én clubbestuurders tegen verhuizing naar Ommedijkseweg Vrachtauto in de sloot-chauffeur bekneld HDC 973 vrijdao 25 februari 2005 rcEEST - Het lukt de ge- ïte Oegstgeest maar niet joerderij Zwetsloot te ver- n. Gisteravond besloot de ienteraad dat ze nog meer n weten van een toekom- eigenaar. ankelijk wilde het college en W de boerderij over- aan maatschappelijk on- ;mer Cock Lafeber. Het 1 le bedoeling dat er een na- en milieu-educatiecen- (nmec) op het terrein zou \n. Maar tijdens een com- evergadering eerder deze Jid, bleek dat er nog een .ie partij was met serieuze ïen. Scheepshistoricus nder de Vos wilde een his- h scheepswerfje én een bouwen op het landje. og toe is niet duidelijk wie Zwetsloot gaat oveme- j De fracties willen beide 1 nog eens goed ondervra- 3 lvorens ze een besluit ne- Alleen oppositiepartij is daar niet in geïnteres- „Het college moet ge- de opdracht van de raad eren", aldus Huizing. Hij elde dat de gemeente het {el aan de hoogste bieder It verkopen. ;i(geest - De gemeenteraad Degstgeest wil voorlopig extra waterpomp in het 3 rik Kraemerpark bij de straatweg. Die pomp is t omdat de huidige pomp n eveelheid regenwater niet 1 alleen aankan. In de vergadering gisteravond CDA'er De Blaeij dat het rten van zo'n pomp een n'an het waterschap is en in de gemeente. niuder Meester was het 3 niet eens met de chris- imocraat. „Het is juist wél B antwoordelijkheid van de mte. Dat heb ik laten uit- a door mijn ambtena- t Fractieleider Van Weeren 0voelde de bui al hangen in voordat het een u -nietes - discussie dreigde •*den. „Op deze manier wil besturen. Ik wil dat we orstel voorlopig aanhou- a as tegen het zere been le fractievoorzitter van j. Klaver. „Het gaat hier m het belang van de be- ®s. Die moeten het droog n. En dan zitten wij hier ten over wiens verant- elijkheid het is. We moe- e pomp plaatsen en dan 1 we later wel uit voor wie '5 ming is." .ng de andere partijen te 1 j wilden eerst uitzoeken e gelijk heeft: De Blaeij of r ;r. larieke den Boer &de - Met zes man sterk komen opdagen. Verte- ordigers van het groepje ngeren, dat meestal bij ikies' staat bij het Sport - Roelofarendsveen. Altijd degenen naar wie de be- igende vinger wordt ge- als er iets negatiefs ge- nhet dorp. Dat moet ens afgelopen zijn, vin- Daarom laten ze deze dagavond hun stem ho- 11 iet gemeentehuis, tij- startbijeenkomst tegen in Alkemade, onder de r 'Contact!'. raadzaal is volgelopen oudelijk te discussiëren J it er aan de hand is in de. De laatste tijd werd eente opgeschrikt door iten rond allochtone in- uit de Veen. Zo werd er bij de Irakese familie Alzubaydi aan de Begionastraat in Roelofarendsveen binnen vijf weken drie keer een steen door de ruit gegooid. Ook merkte burgemeester Arie Meerburg op dat er 'een lichte trend van dis criminatie' heerst in zijn ge meente. Allochtonen voelen zich onveilig, en bewoners uit Roelofarendsveen zouden on voldoende opkomen voor hun bedreigde inwoners van een andere afkomst. „We willen het nu voor eens eri altijd gezegd hebben: wij zijn het niet die discrimineren. We staan daar bij de bankjes, om dat het er gezellig is", aldus de 20-jarige Cas van Brussel. Hij werpt zich op als woordvoerder van de groep hangjongeren. „We zijn niet gevaarlijk of eng. In de zomer zitten er zelfs altijd twee oude opaatjes bij ons op de bankjes, die ons verhalen vertellen over vroeger." Het groepje erkent dat ze mer ken dat jongeren die ze kennen uit de streek meer racistisch worden. „Er moet ook actie worden ondernomen om dat tegen te gaan. Stel bijvoorbeeld een jongerenwerker aan, of or ganiseer multiculturele activi teiten voor de jeugd. Dan kom je al een stuk verder." Ook de 16-jarige Bram van der Veer toont zich begaan met de problemen in zijn dorp. „Die jongens die de stenen door de ruit van die mensen heen heb ben gegooid, zijn niet goed bij hun hoofd. Wie doet nou zo iets? Dat moet echt niet kun nen. In onze, overigens vrij gro te groep, is iedereen vertegen woordigd: ongeacht afkomst. Het maakt ons niks uit wie je bent: wit of zwart, van hiphop liefhebber tot trancegabber." De aanwezigheid van de jon gens wordt gewaardeerd in de zaal. Ze krijgen zelfs compli menten van burgemeester Meerburg. „Het is goed om te zien dat jongeren ook in dit soort avonden geïnteresseerd zijn." Aan het eind van de bijeen komst worden de conclusies getrokken. De aanwezigen to nen zich creatief in het vinden van oplossingen voor het groei ende racismeprobleem. Inwo ners moeten elkaar beter leren kennen en dat kan bijvoorbeeld door voor elkaar te koken, zegt een inwoonster van Roelof arendsveen. Betrokkenen uit het onderwijs vinden betere voorlichting over racisme bij scholen heel be langrijk, weer iemand anders vindt buurtpreventie een goede zaak. „Als er maar snel iets ge beurt", is een veelgehoorde uit spraak. 1 Leefmans jjDORP - De kritiek was niet mals. De wethouder MacGillavry .Jioor diverse raadsleden zwaar onder '^genomen over zijn 'plan van aanpak J jeugdbeleid'. De nota deugde niet |rlt name 'de prioriteiten' moesten op ;J>rs aantal punten worden herschre- dat was de bedoeling. 1 daarvan", luidde MacGillavrys ant- aan het adres van de verbouwe- Leiderdorpse volksvertegenwoordi- ~)aar heb ik de mensen niet voor." een zelden gehoord 'verweer' van ïthouder. Een ambtenaar stond log bij. „Onze afdeling is van acht tier formatieplaatsen teruggegaan." adsleden namen er geen genoegen wilden het 'plan van aanpak' in idige vorm niet meer onder ogen hebben. „Want dit kén gewoon niet", be nadrukte PvdA'er Van Steijn. De gewraakte nota handelt over jeugd- en jongerenbeleid in Leiderdorp. Hoe helpen we starters aan een woning? En waar moet een hangplek komen? Het zijn zo wat vra gen die in het plan worden opgeroepen, maar niet adequaat beantwoord. „Als ik dit op school inlever, krijg ik een onvol doende", meende CDA'er Den Boer over de scriptie te moeten opmerken. „Het is geen plan van aanpak maar een stand van zaken", vulde Meijers van de WD aan. Terwijl de sfeer door het spervuur van soortgelijke opmerkingen steeds grimmi ger werd, bood het beeld van de Leider- dorpse politiek een steeds curieuzer beeld. Boze raadsleden tegenover een vrolijk glimlachende GroenLinks-wethouder die niet van plan was ook maar een komma uit te gummen. Dat wekte bij de raadsleden Van de Zande van D66 en Meijers extra bevreemding omdat de nota ook sterk verouderd was. Van de Zande: „Er wordt in het plan mel ding gemaakt van een overleg in novem ber. Daarmee wordt november 2004 be doeld. Het is nu februari. U kunt dit toch op zijn minst actualiseren." WD'er Van der Horst viel haar bij. „De tekst staat toch ergens op een computerbestandje. Die kan je toch oproepen en veranderen. Ik kan het zelfs." MacGillavry gaf geen krimp. En aangezien diverse fractie het jeugdplan in zijn huidi ge vorm niet meer willen behandelen, kan het feitelijk dus de prullenbak in. Of de soep ook zo heet wordt gegeten als hij wordt opgediend, wordt tijdens de eerst volgende raadsvergadering duidelijk. Dan gaat de ongewijzigde nota in de herkan sing. door Judy Nihof zoeterwoude - Alles moet in het werk worden gesteld om voetbalclub Meer burg in de Meerburgerpolder te hou den. Die opdracht kregen de wethou ders Ates en Van der Kooi gisteravond van de Zoeterwoudse politiek. „Belof te maakt schuld", zei WD-raadslid Sanders. „Er is destijds afgesproken dat Meerburg in de polder kon blijven en dan moeten er wel uitzonderlijk zware redenen zijn om de club uit te plaatsen." Ook een nieuwe suggestie van de wethouders, om een sportcom plex voor Meerburg aan te leggen aan de Ommedijkseweg in Zoeterwoude- Rijndijk, kon niet op enthousiaste reac ties rekenen. Volgens Ates en Van der Kooi is de Ommedijkseweg een mogelijkheid om de club in elk geval binnen de ge meentegrenzen te houden. Een paar weken geleden gaven zij aan serieus te denken aan plekken buiten Zoeter- woude: Leiderdorp en Hazerswoude. Daarover ontstond een hoop com motie, onder meer bij het bestuur van Meerburg. Maar ook het idee voor een nieuw complex aan de Ommedijkseweg staat het clubbestuur niet aan. Voor zitter Hajo Laman vreest dat de vele leden uit Leiden en Leiderdorp afha ken als het complex verder van die twee gemeenten komt af te liggen. Het bestuur wil hoe dan ook in de Meerburgerpolder blijven. Ook de bewonersclub van de Vleugel- nootlaan wil de club in de polder houden. „Haal je de voetbalvelden weg, dan ga je daar een hangplek cre- eren", aldus F. Sinjorgo, namens de bewoners. Volgens Ates en Van der Kooi is het bijna onmogelijk om Meerburg te be houden in de polder, waar woningen en kantoren moeten komen. De ont wikkeling van de Meerburgerpolder moet 9,6 miljoen euro opleveren. Dat bedrag moet Zoeterwoude bijdragen aan een verlengde verdiepte ligging van de A4. Verder moet Zoeterwoude een fikse bijdrage leveren aan de rea lisering van de Rijn Gouwe Lijn. Ook dat geld zou uit de Meerburgerpolder moeten komen. De voetbalvelden kunnen wel in de polder worden ingepast, maar dan wordt het daar voor de club wel krap. Ook financieel heeft de gemeente volgens Van der Kooi dan een pro bleem. „We sluiten dan met een klein positief saldo en dat is een groot risi co. Want zoals iedereen weet, leveren grote projecten altijd tegenvallers op, geen meevallers." Om meer geld uit de polder te halen is het idee om een park te maken op de plek waar de voetbalvelden zouden komen. Langs de randen van het park komen wo ningen. Als de gemeenteraad niet instemt met verplaatsing van Meerburg naar een plek buiten de Meerburgerpol der, dan kan dat volgens Van der Kooi grote gevolgen hebben voor de Rijn Gouwe Lijn. Alleen als alle be trokken gemeenten hun bijdrage le veren, kan de lightrail-verbinding vol gens hem van de grond komen. Volgens Van der Kooi heeft Zoeter woude de Rijn Gouwe Lijn en de hal teplaats bij de Meerburgerpolder hard nodig. Zoeterwoude krijgt er door de bouw van kantoren straks 2500 arbeidsplaatsen bij. „Je moet er niet aan denken dat al die mensen met de auto komen." De politiek buigt zich tijdens een raadsvergadering in maart weer over de plannen met de Meerburgerpol der. 'Laat werknemers ook bij Meerburg sporten' Richt het sportcomplex van Meer burg zo in, dat de toekomstige werknemers in de Meerburgerpol der er ook gebruik van kunnen ma ken. Dat brengt geld in het laatje, wat ervoor kan zorgen dat de club in de polder kan blijven. Dat idee is het volgens de fractie van Progres sief Zoeterwoude (PZ) waard om nader te onderzoeken. Bedrijven bevorderen volgens PZ- fractievoorzitter Ooijendijk graag dat personeel meer aan beweging doet. Dat levert fittere en dus pro ductievere werknemers op. Een re actie op het idee gaven wethouders en de andere fracties gisteravond tijdens een vergadering niet. Zij wil len eerst de notitie van PZ over het onderwerp lezen. Leids huis gezocht voor rumoerige huurder door Ruud Sep den haag/leiderdorp - De Al gemene Woningstichting Lei derdorp (AWL) gaat in ieder geval de komende maand nog niet over tot ontruiming van een flatwoning aan de Wild- dreef. Dat is de voorlopige uit komst van het kort geding dat de woningstichting tegen de bewoner had aangespannen. De verhuurder wil dat de man zijn biezen pakt omdat hij bij herhaling voor grote overlast zorgt. Op verzoek van de rech ter gaat de huisbaas de ko mende vier weken proberen om de huurder te slijten aan een Leidse corporatie. Sinds de Leiderdorper in 1999 aan de Wilddreef kwam wo nen, leeft hij in onmin met de buurt. AWL-manager Van Mansum had naast een advo caat zes buren meegenomen naar de rechtbank om duide lijk te maken wat er mis is met het gedrag van hun buurman. Hun klachten komen er in het kort op neer dat de man vaak meerdere keren per week, soms tot vijf uur 's morgens, met geschreeuw en keiharde muziek zijn buren uit de slaap houdt. Bovendien zou hij bu ren hebben bedreigd en zich schuldig maken aan pesterij en. Als het gaat om het veroorza ken van geluidsoverlast, heeft hun buurman overigens een reputatie die teruggaat naar voor 1999. In zijn vorige wo ning aan het Jan de Hartog- plein liep de situatie zo uit de hand dat de AWL hem alleen weer een woning wilde aan bieden wanneer hij naast het normale huurcontract ook een anti-overlastclausule tekende. De advocaat van de Leiderdor per haalde alles uit de kast om uitzetting van zijn cliënt te voorkomen. Zo betoogde hij dat de AWL zelf helemaal geen overlast ondervindt van de huurder en dus geen belang heeft bij een ontruiming. Ver der vroeg hij zich af hoe ern stig de overlast nou eigenlijk is. Puur afgaande op het aantal meldingen bij de woning bouwvereniging leek het na melijk wel mee te vallen. En een kennis van de man beves tigde de indruk dat de buren misschien wel erg snel zijn met klagen. „Nog voor de ver huizing kwam ik een keer langs om een gat te boren, en toen werd er meteen op de muur gebonsd." De rechter maakte zich vooral zorgen om de vraag wat er met de man zou gebeuren na de uitzetting. Daarom stelde hij voor om de zaak nog even aan te houden om in de tussentijd te proberen de Leiderdorper elders onder te brengen. Van Mansum zag daar binnen het woningbezit van de AWL geen mogelijkheden voor. „Zijn huidige flat is al minder geho rig dan de meeste andere flats in Leiderdorp", hield hij de rechter voor. Wel waren alle partijen het er over eens dat het de moeite waard was om te proberen een Leidse corporatie ertoe te be wegen de man onderdak te ge ven. Als dat niet lukt, doet de rechter over een maand alsnog uitspraak. door Marieke den Boer zoeterwoude/den haag - Samen hebben ze hun eigen taal ontwikkeld. Half Nederlands en wat Chinees. De 49-jarige Peh lp (een ge boren en getogen Hagenaar) en de Chinese Ying-Ying, begrijpen elkaar altijd, want ze zijn verliefd. Toch krijgt Peh het heel lastig als hij moet uitleggen dat zijn vriendin niet meer naar Nederland kan komen. Peh vindt het zelf onbegrijpelijk dat hij vijftig procent minder gaat verdienen nu zijn werkgever Heineken Zoeterwoude hem overplaatst naar cateringbedrijf Albron. De immigratie dienst zegt nee. Want door de 'transfer' ver dient Peh voortaan net te weinig om zijn bruid uit China te mogen halen. Hieroder vertelt hij zijn verhaal. „Nee, ik heb het haar nog niet verteld over de telefoon, dat ze waarschijnlijk niet in Nederland mag komen wonen. Nee, echt niet. Ik kon de moed nog niet opbrengen. Ik zie gigantisch op tegen dat gesprek. Ze wordt helemaal gek als ik het haar vertel. Ze zal boos zijn, teleurgesteld en ongeluk kig. Het is voor haar vreselijk in haar moe derland. Ze zit nu vast in China, een land waar ze helemaal niet wil zijn. Moet ik haar dan gaan vertellen dat ze daar voorgoed moet blijven? Dat vind ik zó moeilijk." „Al die jaren bij Heineken had ik een goed salaris. Ik werk nu meer dan een kwart eeuw bij de bierbrouwerij in Zoeterwoude. Eerst bij de afdeling verpakking, nu al weer vijftien jaar als kok. Doordat de medewer kers van de catering zijn overgenomen door Albron per 1 maart, ga ik veel en veel minder verdienen. Vijftig procent minder, om precies te zijn. Om er voor te zorgen dat Ying-Ying in Nederland mag komen wonen, moet je iets meer dan 1300 euro netto verdienen volgens de immigratie dienst. Dan sta je 'garant' voor je vriendin, zeggen ze. Zoveel geld verdien ik gewoon niet bij Albron. Daar zijn de arbeidsvoor waarden te slecht voor." „Nu mag Ying-Ying dus waarschijnlijk niet naar Nederland komen. Ik voel me machte loos. Al drie jaar strijd ik om een verblijfs oud ade - Op de Leidseweg tussen Leider dorp en Oud Ade is gistermiddag een vrachtwagen de sloot ingereden. De chauffeur raakte bekneld. De hulpdien sten, bijgestaan door de bemanning van een traumahelikopter, hadden ongeveer anderhalf uur nodig om de man te bevrij den. Hij is met onderkoelingsverschijnse- len en onbekende verwondingen in het LUMC opgenomen. De vrachtwagen 'ont spoorde' nadat een wiel in de berm te rechtkwam en de chauffeur een stuurcor- rectie uitvoerde. De Leidseweg is tot vroeg in de avond afgesloten geweest. Foto: Hielco Kuipers Peh lp voelt zich twee keer 'gepakt' door zijn werkgever Heineken. Niet alleen verdient hij vijftig procent minder, ook zijn Chinese vriendin kan niet meer naar Nederland komen. Foto: Mark Lamers vergunning voor haar. Ze woonde hier tij delijk illegaal, maar omdat haar kansen op een verblijfsvergunning verbeterden als ze zou teruggaan naar China, zit ze nu weer daar. Onze advocaat zei nog dat we dan een redelijk goede kans van slagen hadden, omdat ik genoeg geld verdiende en er ver der ook niks raars aan de hand was. Nu blijkt, met die forse salarisvermindering, dat alle kansen op een verblijfsvergunning voor Ying-Ying verkeken zijn." „Mijn vader is ook Chinees. Zelf spreek ik een paar woorden Mandarijn. Toen ik Ying-Ying een tijd geleden heb leren ken nen in Nederland, hadden we het hartstik ke leuk samen. Drie jaar hebben we nu ver kering en ze heeft ook een tijdje bij me thuis gewoond. Ik kan er niet tegen dat ik nu niet voor haar kan zorgen. Ik wil ge woon bij haar zijn. En zij bij mij." „Ik had niet verwacht dat ik zo makkelijk aan de kant zou gezet worden door Heine ken en ben erg teleurgesteld in het bedrijf. De manier van werken, hoe ze omgaan met de cateringmedewerkers, is niet netjes. Bij Albron wordt iedereen heel laag inge schaald, daar kijken ze niet naar ervaring. Extra wrang voor mij, omdat ik al 27 jaar in dienst was bij Heineken. En die compensa tie, dat bedrag wat Heineken neertelt om je schadeloos te stellen, is niet genoeg. Bo vendien, daar kijkt de vreemdelingendienst ook niet naar. Die kijkt niet naar wat je op de bank hebt staan, maar hoe je loon- strookjeer uitziet." „Zielig ben ik niet, absoluut niet. Ik laat me niet zo snel gek maken. Maar ik voel me wel triest. Ik weet wel dat ik niet zomaar in een hoekje ga zitten, ze krijgen met niet zo snel klein. Van boos zijn krijg ik extra ener gie weet je. Ik ga gewoon alles op alles zet ten zodat Ying-Ying naar Nederland kan komen. Ook al werken ze me allemaal te gen, ik wil bij Ying-Ying zijn. Als dat niet in Nederland kan, vertrek ik naar China. Ja, wat moet ik anders?"

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 11