Heineken dupe van dollar en prijzenslag ECONOMIE Scarlet zet allereerste stappen op beursvloer Toename vertraging Schiphol Uitstel 48-urige werkweek geeft truckers even lucht Ergernis bloementelers over trage Russen Omzet stijgt naar 10 miljard maar winst daalt met 33 procent ABN Amro somber over midden- en kleinbedrijf Rabobank past gencode meer aan op wetgeving ACNielsen wil omzet Dirk weten gsson sluit Kiek gsm's <)im - De Zweedse pro- van telecomapparatuur iajon sluit in Nynashamn I ijlden van Stockholm een waar onderdelen en sys- voor de tweede en derde )0Stie mobiele telefonie )0jn gemaakt. Er werken 463 >0 len. Ericsson is bezig met wikkeling van nieuwe -jQ len die minder fabricage- ereisen. Ericsson heeft mensen in dienst. woensdag 23 februari 2005 >to te streng oor centrales' 00 - Het klimaatverdrag van is mooi en noodzakelijk, luon ziet onoverkomelij- 15 jlemen voor zijn elektri- 00 :entrales. Die fabrieken, IQ ider de Una-centrale in -Noord, moeten het im meer rookwolken met jxidegassen te produce- bij andere bedrijven ko- 1C uon heeft daar proble- 2! lee en spande gisteren OO ak aan tegen de overheid laad van State. jisterrel in top Electrabel 100.1 den haag/gpd - De 48-urige werkweek voor worden beschouwd. Voor chauffeurs bete- landse concurrentiepositie in het wegver- vrachtwagenchauffeurs is uitgesteld tot kent dat een inkomensachteruitgang tot voer. De transportsector zou namelijk veel den haag/gpd - De 48-urige werkweek voor vrachtwagenchauffeurs is uitgesteld tot eind 2005. Door die aanpassing zouden de 100.000 Nederlandse truckers honderden euro's aan maandinkomen mislopen, doordat zij hun lucratieve overuren moeten missen. Naast de vakbonden zijn ook de transportorganisaties verheugd, omdat zij nu de tijd hebben te pleiten voor een rui mere invulling van arbeidstijdenwet. De 48-urige werkweek zou volgende maand worden ingevoerd. Zowel werkge vers- als werknemersverenigingen uiten echter veel kritiek op de wijze waarop mi nister Karla Peijs (verkeer) de Europese richtlijn in het Nederlandse beroepsgoede- renvervoer wil inpassen. ATV-, feest- en ziektedagen moeten voortaan als werktijd worden beschouwd. Voor chauffeurs bete kent dat een inkomensachteruitgang tot honderden euro's per maand. Nu maakt een Nederlandse chauffeur gemiddeld 60 uur per week, waarmee hij 20 overuren ver dient. Op doordeweekse dagen zijn die overuren goed voor 130 procent van het basisinkomen. Met de nieuwe regelgeving zou een trucker maximaal 8 overuren kunnen maken. Vol gens FNV-bestuurder Benjaminse verliest een chauffeur door de nieuwe wet gemid deld 15 procent van zijn besteedbaar inko men. Werkgeversorganisaties TLN, EVO en KNV delen de kritiek van de vervoersbond. Bui ten de gevolgen voor de werkgelegenheid en het inkomen, vrezen zij voor de Neder landse concurrentiepositie in het wegver voer. De transportsector zou namelijk veel flexibiliteit inleveren. Transportbedrijven zijn dan genoodzaakt te concurreren op loonkosten, vrezen zij. Goedkope buiten landse chauffeurs nemen volgens de werk gevers in dat geval een groot deel van het Nederlandse transport over. Werkgevers en vakbonden willen de huidi ge rij- en rusttijden in het wegvervoer be houden. Volgens TLN, KNV en Evo is het juridisch mogelijk het huidige systeem in te passen in de nieuwe Europese richtlijn. Concreet zou dat betekenen dat een vrachtwagenchauffeur 48 rij-uren per week kan maken. Inclusief de rusttijden hoeft een chauffeur in dat geval weinig goedbe taalde overuren in te leveren. westland/gpd - Ondanks op heffing van de importstop vori ge week ergeren Nederlandse handelaren zich aan Russische inspecteurs. Zij keuren de vracht te langzaam en daarom zoeken handelaren tegen af spraken in naar andere moge lijkheden om bloemen en plan ten in Rusland te krijgen. Sinds afgelopen dinsdag werkt een viertal Russische inspec teurs op de bloemenveilingen in Honselersdijk en Aalsmeer, tot nu toe echter tot ontevre denheid van handelaren en de Russische autoriteiten. Nieuwe afspraken tussen de Nederland se en Russische Plantenziekten- kundige Dienst moeten daarin verandering brengen. De Russen willen de keuringen zelf doen, aangezien het ver trouwen in de Nederlandse Plantenziektenkundige Dienst is verdwenen. Deze week zou den zo'n 350 vrachtwagens ver trekken naar Rusland, maar of dat lukt is de vraag. Peter van Ostaijen van het Hoofdbedrijf schap Agrarische Groothandel: „De Russen werken heel anders dan wij van de Nederlandse Plantenziektenkundige Dienst gewend zijn. Voor een eigen keuring kunnen bloemen in het fust staan, de Russen willen al les controleren in de eindver pakking. Inspectie van een vrachtwagen duurt vier tot vijf uur, terwijl er twee uur voor is uitgetrokken." De handel poogt nu te exporte ren via andere EU-landen die niet zijn onderworpen aan extra controles van de Russen. Dit wekt irritatie op bij het Russi sche ministerie van landbouw. Het ministerie van LNV kan zich vinden in die kritiek. „Het is zeker in dit stadium niet ver standig bloemen en planten naar Rusland uit te voeren via andere landen." l Q(jt - Justitie in Brussel ver- 1( opman Hansen van het he energieconcern Elec- 0' dat ook in Nederland ac- "l^an afluisterpraktijken. I f anderen, onder wie iplaatse medewerkers q. ictrabels Franse moeder- happij Suez, staan onder king. Hansen zou vorig 1 'spyware' programma i laten installeren op de de medewerker van col- O.oifstuurslid om op de te blijven van nieuws Q qJ n vijandig overnamebod 1 Spaans concern op 1 jel. ere bonus ps-topman dam - Philips-topman Kleisterlee krijgt dit jaar 1 ;ere bonus als het con ti doelstellingen heeft ojl. Hij krijgt dan 80 pro- I plaats van 60 procent basissalaris van 1,02 euro. Kleisterlee ver- °lvorig jaar in totaal 1,88 II euro tegen bijna 1,2 00.04 in 2003. Hij kreeg een ipn 867.600 euro geba- .,p prestaties van het jaar .waarin de doelstellin gen overtroffen. nn Jte toename boekingen - Na een dip direct na tg in Azië, neemt het lekmgen voor een va- Thailand de laatste terk toe. Dat blijkt uit |ie reiskoepel ANVR gis- cend maakte. In de drie taf 15 januari boekten tders 46 procent meer .eerde wintervakanties lailand dan in dezelfde vorig jaar. Daarmee -I o.cpt een deel van de ach- nn d in door de tsunami. .schrapt 200 In in Frankrijk amsterdam/gpd - Bierbrouwer Heineken heeft een zwaar jaar achter de rug. De dalende dollar, het afschrijven van een Brazili aanse probleemdochter en te ruglopende verkopen in West- Europa zorgden in 2004 voor een winstdaling met bijna 33 procent tot 537 miljoen euro. Mede door dat de resultaten van de overge nomen Oostenrijkse brouwer Brau Union voor het eerst wer den meegenomen, steeg het aantal verkochte hectoliters bier wel van 99 naar 112 miljoen. Ook de omzet steeg: van 9,3 naar 10 miljard euro. Beertender succes Heineken kende vorig jaar ook een lichtpuntje. „De grootste uitvinding in de bierdistributie sinds het fles je", noemt topman Ruys de Beertender. Sinds de intro ductie van het thuistapsys teem verkocht Heineken in Nederland al meer dan 1,4 miljoen vaatjes van 4 liter voor de Beertender. Samen met de maker Krups intro duceerde Heineken vorig jaar maait de permanente thuistap. Een Beertender is te koop vanaf 200 euro en de vaatjes kosten 9 euro. Ter vergelijking: vier liter Heine- ken-bier uit de fles kost on geveer 6 euro. Toch gingen Nederlandse consumenten massaal voor de bijl. Dat had Philips ook in de gaten. Sa men met het Belgische Inter- brew (Bavaria, Dommelsch, Hoegaarden) introduceerde het bedrijf eind augustus 2004 de verrassend gelijken de Perfect Draft. Vooral in West-Europa - de markt waar Heineken nog steeds het meeste bier verkoopt - heeft de brouwer het zwaar te verduren. Door de hevige prijs concurrentie tussen super markten, de vergrijzende bevol king en een minder zonnige zo mer dronken de West-Europea nen het afgelopen jaar weer minder bier. En zag Heineken de winst dalen. Topman Thony Ruys is dan ook niet blij met de supermarktoor log in Nederland. „Wij verko pen de supermarkten natuurlijk geen bier onder de kostprijs," zei hij gisteren. „Maar de lage supermarktprijzen gaan ten koste van onze marge en ons imago. Gelukkig zijn wij maar voor ongeveer de helft van de omzet afhankelijk van winkel verkopen. De rest verkopen we in de horeca." Daar heeft Hei neken het afgelopen jaar een prijsstijging van 3 procent kun nen doorvoeren. Om de West-Europese en Ame rikaanse markt weer 'op te fris sen', zoals Ruys het noemde, heeft Heineken voor volgend jaar 100 miljoen euro gereser veerd voor marketing, innovatie en reorganisaties. „Met nieuwe verpakkingen proberen we een nieuw publiek te bereiken," al dus Ruys. „Goede voorbeelden daarvan zijn de Beertender en de Paco-fles. Die fles is bedacht toen een medewerker in een Franse discotheek van de dans vloer werd gestuurd, omdat hij een glas bier in zijn hand had. Nu verkopen wij in discotheken flesjes van glimmend alumini um met een hogere winstmar ge." Om het brouwen nog goedko per te maken, gaat Heineken door met het sluiten van kleine, 2.3- Voedingsconcern -tirapt in Frankrijk 200 )ij zijn dochterondeme- élices de la Tour (DLT). ;erij is zwaar verlies- en. Door reorganisatie jt bedrijf nog dit jaar aan draaien. Voor de re- atie trekt het concern P miljoen euro uit. nage aan eer Frits' Ien - Eindhoven roept tmers op om 16 aprü |n hommage te brengen b Philips, de zoon van ]de grondleggers van namige elektronica- 'Meneer Frits', zoals nte Eindhovense groot ;el wordt genoemd, e dag zijn 100ste ver- ie vieren. Op 16 april b lichtstad zichzelf voor !om in Frits Philipsstad. Snden er allerlei festivi- aats. Frits Philips zelf i verjaardag in besloten jzijn landgoed De Wle- f Eindhoven. lestersaus thandel c - Worcestersaus met _jripn kleurstof soedan naandag in Nederland indel gehaald. Dat heeft mdvoerster van de n Waren Autoriteit f teren gezegd. Soedan kanker veroorzaken, ïft Worcestershire Sau- ït merk Crosse jl van de Britse levens- iproducent Premier iarvan zijn dertig 5-li- 2200 flessen van 750 km lowfJOO flesjes van 150 ml ie voonjidel genomen. Vorige 3004000 <hm de Britse instantie jeen lijst van ruim 350 waarin soedan rood ^^^gekomen. Topmensen van Scarlet volgen op de Amsterdamse beurs de koers ontwikkeling. Foto: WFA/NFP/Bas van Rijssel amsterdam/anp - Het ambiti euze telecombedrijf Scarlet heeft gisteren zijn entree ge maakt op de beursvloer. Obli gaties kregen gistermiddag via een ingenieuze constructie een notering in Amsterdam. Daar mee werd 75 miljoen euro op gehaald, vooral bij Nederlandse pensioenfondsen. Scarlet hoopt binnen twee jaar een echte beursgang te kunnen meemaken, zei oprichter en grootaandeelhouder Paul Gel derloos. Scarlet valt momenteel op met reclamespotjes waarin tv-presentator Beau van Erven Dorens in onderbroek de voor delen van een combi-abonne ment van mobiele telefonie, snel internet en vaste telefonie aanprijst. Binnen drie jaar hoopt ze 200.000 klanten te hebben die zo'n pakket afne men. Digitale tv moet in de toe komst ook tot het aanbod be horen. Scarlet is nu nog voor het me rendeel actief in België, maar hoopt snel zijn Nederlandse ac tiviteiten te kunnen uitbreiden. Gelderloos denkt daarbij ook aan enkele kleine overnames. Eenderde deel van de obligatie opbrengst wordt gestoken in af lossing van een dure lening voor de overname van Tiscali België eind vorig jaar. De rest gaat naar uitbreiding van het netwerk en marketing. Vooral een eigen adsl-netwerk is erg belangrijk omdat dan geen net werken van andere behoeft te worden gebruikt. Scarlet zegt al drie jaar winstge vend te zijn. In de eerste helft van 2004 jaar kwam de netto winst uit op 1,1 miljoen euro bij een omzet van 65 miljoen. De jaaromzet moet de komende ja ren worden opgekrikt naar 500 miljoen euro, stelt directeur Gelderloos. .Alleen dan kun nen we een rol spelen in de fu siegolf die ik over drie tot vijf jaar in Europa verwacht." Gelderloos heeft nog 49 procent van Scarlet in handen. Als obli gatiehouders op termijn him stukken omwisselen voor aan delen zal dit belang verwateren naar ongeveer 40 procent. De obligatiehouders kunnen dit doen als Scarlet een markt waarde van 160 miljoen euro bereikt. Gelderloos schat de waarde van zijn onderneming nu op „125 miljoen-plus". Heineken-topman Antony Ruys bij het lichtpuntje in 2004: de Beer tender voor thuistappers. Foto: ANP/Toussaint Kluiters relatief dure brouwerijen. Sinds de overname van Brau Union, de grootste in de historie van Heineken, zijn er al negen brouwerijen van de Oostenrijk se dochter gesloten of verkocht. „We hebben een jarenlange er varing met het afstoten van on rendabele brouwerijen," zei fi nancieel directeur René Hooft Graafland. „In de afgelopen ne gen jaar hebben 32 brouwerijen gesloten. In West-Europa heb ben we er nu nog 31 over, maar dat aantal zal verder dalen." Verder worden slechtlopende merken geschrapt en met het geld de goedlopende verder on dersteund. Het gaat hierbij vol gens topman Thony Ruys om 80 tot 90 merken die hij grondig wil bestuderen „Het wordt geen Unileveroefening (waarbij driekwart van de merken sneu velde). We willen alleen de in vesteringen anders verdelen. Het wordt geen grote oprui ming. Gezonde lokale en regio 2003 2004 West-Europa 6.404 6.210 Centraal-/Oost-Europa 1.130 1.859 Noord-/Zuid-Amerika 1.497 1.510 Afrika M-Oosten 823 835 Azië Pacific 462 467 Eliminaties -1.267 -1.082 Opbrengst verkopen 9.049 9.799 Dienstverlening 206 206 nale merken krijgen alle ruimte. Alleen Italië telt al 35 verschil lende merken. Wij exploiteren daar 14 biermerken, inclusief enkele kleine regionale bieren. Het is niet lucratief al die mer ken te blijven ondersteunen met reclames, eigen verpakkin gen, innovaties en een eigen brouwproces. Daarom laten we sommige merken uitsterven en vervangen ze door het luxe, en dus duurdere, Heineken- merk." amsterdam/anp - ABN Amro is somber ge stemd over de vooruitzichten van het Ne derlandse midden- en kleinbedrijf (MKB), vooral sectoren als de horeca en de detail handel. De reden is dat de consumenten bestedingen dit jaar nauwelijks zullen toe nemen. Over zelfstandigen in het wegver voer en de internationale groothandel is ABN Amro wat optimistischer. Dat zei econoom Dielen van de bank giste ren in een toelichting op een rapport over de MKB in 2005. Ook de investeringen zul len volgens Dielen niet veel toenemen. „De consumentenbestedingen en investeringen blijven nog steeds sterk achter en dat is slecht nieuws voor het MKB". ABN Amro verwacht dat de groei van de economie in 2005 voor het grootste deel zal komen van de export. Dat was in 2004 ook het geval. Volgens de bank zullen de mees te Nederlanders er in 2005 verder in koop kracht op achteruit gaan. Een verdere stij ging van de pensioenpremies, een zeer ge matigde loonontwikkeling en een verdere stijging van de vaste lasten zoals voor stroom, gas, ziektekosten en gemeentelijke lasten, zijn de grote boosdoeners. „Toch hebben we hoop dat dat de consumptieve bestedingen dit jaar iets hoger uit kunnen komen, maar dan is het wel noodzakelijk dat de spaarwoede die de consument op dit moment in zijn greep houdt, ver dwijnt", aldus Dielen. door Richard Mooyman schiphol - De luchthaven Schiphol kampte vorig jaar met veel vertragingen. Op de Euro pese ranglijst kelderde Schiphol van een 17de naar een 23ste plaats. Reizigers moesten alleen op de luchthavens van Londen, Zürich, Wenen en Madrid vaker op een vliegtuig wachten naar een bestemming binnen Euro pa. Dat blijkt uit de ranglijst van de luchtvaartorganisatie Associa tion of European Airlines (AEA). De positie van Schiphol is ver slechterd ten opzichte van de naaste concurrent Parijs Char les de Gaulle, de thuisbasis van KLM-partner Air France. Char les de Gaulle klom op van een 25ste plaats naar een 20ste po sitie. Van de grote overstapluchtha- vens scoorde alleen Londen- Heathrow (thuisbasis van Bri tish Airways) slechter dan Schiphol. Bijna 28 procent van de vertrekkende vluchten had daar een vertraging van een kwartier of langer. Op Schiphol ging het om 23,6 procent, bijna 4 procent meer dan in 2003. Op het vliegveld van Frankfurt na men de vertragingen ook toe, maar de Duitsers presteerden nog altijd aanzienlijk beter dan Schiphol. Volgens de AEA is de punctuali teit van het hele Europese vlieg verkeer na vier jaar van verbete ringen weer verslechterd. Be langrijkste reden volgens de AEA is het feit dat vliegtuigen voor de start vaak lang moeten wachten op groen licht van luchtverkeersleidingsorganisa tie Eurocontrol. Dit vanwege drukte op de vliegroutes, de luchthaven van bestemming of slecht weer. Het Belgische SN Brussels Airli nes kampte volgens de AEA met de meeste vertragingen op Schiphol: 100 procent van de vluchten. Ook de vliegmaat schappijen Olympic, Austrian, Turkish Airlines en CSA Czech Airlines presteerden relatief slecht. De KLM zat een fractie boven de gemiddelde vertra ging op Schiphol. Icelandair kwam als meest punctuele luchtvaartmaatschappij uit de bus. schappelijk is aanvaard dan in Nederland. Er komt nu een be knoptere verklaring, waarop medewerkers kunnen terugval len in situaties dat wet- en re gelgeving ontbreekt. Rabobank benadrukt dat het ook in de nieuwe situatie alleen betrokken wil zijn bij gentech- activiteiten die een toegevoegde waarde bieden aan de produc ten en gewassen waarin die technologie is verwerkt. Verder moet de garantie er zijn dat vol doende rekening wordt gehou den met de veiligheid voor mens, natuur en milieu. ABN Amro hoopt die in de tweede helft van dit jaar gen- richtlijnen te kunnen presente ren. ING hanteert een eigen ge dragscode die wereldwijd geldt. De bank financiert geen nieuwe gentech-toepassingen, uitge zonderd enkele ontwikkelingen in de geneeskunde. (advertentie) utrecht/anp - Rabobank ver laat zijn eigen gedragscode voor leningen aan bedrijven die in grijpen in genetisch materiaal van mens en dier. De bank ba seert zich voortaan op de wet en regelgeving die veel landen voor gentechnologie hebben ontwikkeld. Rabobank is wegens haar do minante positie in de agrari sche sector nauw betrokken bij zaken als voedselvoorziening en voedselveiligheid. De ver wachting is dat de nieuwe richtlijn meer helderheid biedt voor' de bank en haar klanten. De eigen code leverde die dui delijkheid niet meer, aldus de bank. Rabobank hanteerde sinds 2000 een eigen gedragscode die we reldwijd gold. Vooral in de VS en Australië leverde dat proble men op, omdat gentechnologie in die landen veel meer maat- diemen/anp - Marktonderzoeksbureau ACNielsen heeft uitzend krachten ingehuurd om uit te vissen hoe hoog de omzet van su permarktketen Dirk van den Broek(Digros) is. Vorige week werd klanten bij de uitgang van de winkels gevraagd hoeveel ze besteed den. Dirk van den Broek jr.: „Ik wist niet dat ACNielsen hiermee bezig was. Wij doen zelf nooit mee aan zulke onderzoeken. Daarom pro beren ze waarschijnlijk zo aan gegevens te komen. We zijn wel ver eerd dat we bij zo'n grote organisatie in de belangstelling staan." ACNielsen krijgt van de meeste supermarktketens gegevens over de omzet en consumentenbestedingen. Niet alle supermarkten doen er aan mee. Dat geldt ook voor voor Aldi en Lidl. Aan de hand van de cijfers worden onder meer marktaandelen berekend. Van den Broek jr.: „Er zitten grote verschillen in de rekenmethodes van bureaus. Volgens GfK hebben we een marktaandeel van 8 pro cent en ACNielsen schat het op 3,5 procent." ACNielsen bevestigt dat er onderzoek wordt gedaan, maar kon geen details geven.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9